PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Avrupa Yakası Kıyı Raporları

Pages : 1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21

balıkcı_82
18-09-2012, 12:36
inşallah bu yağmurlardan sonra çok güzel balık olur haftasonunu iple çekiyorum

alibey70
18-09-2012, 13:02
hafta sonunu bekleyen arkadaşlar inşallah cecen haftakı gibi husrana ugramayız banghead hadi bakalım rast gele
reeling reeling

muzafferyilmaz
18-09-2012, 13:29
İnşallah...

sedat_ist
18-09-2012, 14:30
yok yok bu sefer olucak gibi zamanı yavaş yavaş geldi artık :)

aliaygun
18-09-2012, 15:47
İNŞALLAH olmadı sütişte kahvaltı yaparıs :)

alibey70
18-09-2012, 16:07
30 edet palamut çaparisi yaptık kısmet olmadı yakalamak ama bi yakalarsam:mad: o palamutları neyse pazara kaldı herşey hooked herkese rast gele palamutta gele

cyhnckr
18-09-2012, 16:34
Palamuta fırsat kalmadı lüfer girdi, istavrit çaparisine çinekop geliyor, onunda bazılarının sadece kafa var. Lüfer saldırıyor.

ALİCO
18-09-2012, 16:35
Palamuta fırsat kalmadı lüfer girdi, istavrit çaparisine çinekop geliyor, onunda bazılarının sadece kafa var. Lüfer saldırıyor.

Ceyhun hemen kendini kednine yem yapsana şakşakla süper oturur

balıkcı_82
18-09-2012, 16:54
ceyhun naber nasılsın varmı c.tesi organizasyon yine bu yağmurlardan sonra gerçi pek muhabbet etmeye vaktimiz olmaz gibi geliyor bana ama :):)

popeye1907
18-09-2012, 17:12
Bugün sabah 5:30 dan 12 ye kadar palamuta rapala attık sonuç sıfır. Bir ara istavrit başladı tutanları seyrettim birkaçı kafa geldi.

Haftasonu palamut patlayabilir ama çapari yiyeceğini sanmam zira balıklar birer kuzu. Çapariler patlar.

deePblue
18-09-2012, 17:26
Bugün sabah 5:30 dan 12 ye kadar palamuta rapala attık sonuç sıfır. Bir ara istavrit başladı tutanları seyrettim birkaçı kafa geldi.

Haftasonu palamut patlayabilir ama çapari yiyeceğini sanmam zira balıklar birer kuzu. Çapariler patlar.

Merhaba
İstavriti nerde aldılar acaba?
taze yem epey sıkıntıydı cumartesi günü.
bu akşam inmeye niyetim var aslında :)

tanertasarim
18-09-2012, 20:20

Hocam neresi, arnavutköy mü, tarabya mı?

bababalık
18-09-2012, 21:32
Kanadı var uçamaz;
Karada da kaçamaz.
Oynamaya can atar,
Amatör Taner yakalar.

balık mı abicim:D :D :D :D :D :D :deadhorse:

omeryucee
18-09-2012, 21:45
şu organizasyonlar Pazar günü de olsada katılabilsek :(

tanertasarim
18-09-2012, 21:50
Kanadı var uçamaz;
Karada da kaçamaz.
Oynamaya can atar,
Amatör Taner yakalar.

balık mı abicim:D :D :D :D :D :D :deadhorse:
YES ABİCİM:thumb:

alibey70
18-09-2012, 22:32
arkadaşlar hep bogazdan bahsediyoz yeşilkoye giden bir abim var bi hafta sonuda orayı deneyelim diyor yeşilkoyde dişliye takılan varmı varsa sonuç ne idk paylşırsanız sevınirim

murat_a
18-09-2012, 23:14
Bugün Avcılar sahilindeydim (ambarlı), saat 12:00 civarı gittim, gece 22:00'de oltamı topladım. Akşam gün batımına yakın olta atan yaklaşık 20 kişi vardı. Sonuç: herkes tektük istavrit aldı, bir kişi de küçük boy bir zargana aldı. Gün batımına kadar dişliye yem yapacak kadar bile istavrit alınamadı. Yanımda olta atan arkadaş ise bir çinekopu tam alıyordu ki sudan çıkmak üzereyken iğneden kurtuldu ve kaçtı.
Denediklerim:
İstavrite çapari,
Ara ara zargana denemeleri,
Kaşıkla sarıkanat denemeleri,
Hava karardıktan sonra eşkina denemesi,
Hava karardıktan sonra yemli istavrit denemesi.
10 saat sonunda birkaç istavriti saymazsak; sonuç=SIFIR banghead

hasan ışık
19-09-2012, 00:33
kaşıkla karaburunda lüfer çıkıyor..

bulut1383
19-09-2012, 01:05
ahmet ne yaptın sonuç ney

deePblue
19-09-2012, 08:57
ahmet ne yaptın sonuç ney

İlyas dün iyi yağmur vardı boğazda.
Gitmedim yani.
Bu akşam da maç var kararsızım:rolleyes:

burakortkoy
19-09-2012, 09:32
ARKADAŞLAR GÜNAYDIN BUGÜN İŞE GİTMEDEN ÖNCE SABAH 5 BUCUKTA KALKTIM 6 GIBI ORTAKOYDEN 4 CINEKOP 2 SARIKANAT ALDIM BALIK YAKINDA UZAKTA DEGIL....100 GRAMLA SABAH SUYUNDA IYI IS YAPTII CAPARİ EN ALTA YEMLI SAKSAK IGNE TAKIN HIRSIZ BU SEKILDE ALDIM... KALIN ISTAVRIT CAPARISI ALTINA IKILI IGNE KURSUNA YAKIN ....
mrsparkle mrsparkle mrsparkle mrsparkle mrsparkle

skoylu
19-09-2012, 09:49
ARKADAŞLAR GÜNAYDIN BUGÜN İŞE GİTMEDEN ÖNCE SABAH 5 BUCUKTA KALKTIM 6 GIBI ORTAKOYDEN 4 CINEKOP 2 SARIKANAT ALDIM BALIK YAKINDA UZAKTA DEGIL....100 GRAMLA SABAH SUYUNDA IYI IS YAPTII CAPARİ EN ALTA YEMLI SAKSAK IGNE TAKIN HIRSIZ BU SEKILDE ALDIM... KALIN ISTAVRIT CAPARISI ALTINA IKILI IGNE KURSUNA YAKIN ....
mrsparkle mrsparkle mrsparkle mrsparkle mrsparkle

Çok yanlış yaptın ve halada yapıyorsun.

Çinekop avlamak yasak, gayet açık ve net bu. Bunu birde marifetmiş gibi anlatıyorsun.

Ayrıca forumlarda tamamı büyük harfle yazılmaz. Bunu da bir öğrenmelisin. Neymiş, öğrenmen gereken iki şey varmış:

1. Çinekop tutmak yasak, tutarsan salacaksın geriye.
2. Forumlara (vb.) büyük harfle yazılmaz, bu bağırmak anlamına gelir. büyük harf olması gereken cümlenin ilk harfi vs. dışıdna küçük harflerle yazmalıymışsın.

Bu ikisinden başka öğreneceklerinde var ama, acil olan bu ikisi.

alibey70
19-09-2012, 09:50
tebrikler arkadaş bu iii bi rapor ama biz gidemiyoz sabahlari

bogaz balikcisi
19-09-2012, 10:16
Selamlar.Geçen gün 10 gündür buzdolabında sakladığım balıklar(istavrit ve izmarit)iş yaparmı diye sormuştum,skoylu nun dediği işlemleri yapamadan gittim balığa ve yüzüne bile bakan olmadı vuruş dahi alamadım 1 saat takıldım döndüm.pazar günüde balık çok ince idi alanlar oldu ama ben alamadım hava da patlamak üzereydi fazla takılmadan döndüm.bu akşam yem bulursam yoklama yapacağım inşallah sonucu yazarım yarın Allah a emanet olun...

beyaz martı
19-09-2012, 10:21
İlyas dün iyi yağmur vardı boğazda.
Gitmedim yani.
Bu akşam da maç var kararsızım:rolleyes:

Avrupa fatihi arenasına iniyor sen kararsızım diyorsun idk
Ahmet ilk organizasyonumuzda atacağım seni garipçeden, toplacaklar kuruçeşmeden :laughing: :laughing:

deePblue
19-09-2012, 10:26
Avrupa fatihi arenasına iniyor sen kararsızım diyorsun idk
Ahmet ilk organizasyonumuzda atacağım seni garipçeden, toplacaklar kuruçeşmeden :laughing: :laughing:

Abi öyle deme :)
ben izleyemiyorum böyle maçları el ayak kan çekiliyor buz gibi oluyorum heyecandan.
Totem oluyor izlememek benim için inşallah alırız ne diyeyim :)

beyaz martı
19-09-2012, 10:33
Ahmet o zaman ben sana bir mera söyleyeyim,
Hem arka planda maçını seyredersin (en azından sesleri duyarsın) hemde balığını tutarsın ;) :)

ali burak gebedek
19-09-2012, 23:57
arkadaşlar yarın akşam tarabyaya gitmeyi düşünüyorum ne desiniz bir bilgisi olan varmı acaba

deePblue
20-09-2012, 09:20
Rahat huzurlu yemli av yapabileceğimiz bir yer kalmadı artık boğazda.
kadir topbaşın diktirdiği demirler ve aralarındaki zincirler kalenderde çok işe yaramış görünüyor. Haftaiçinde bile iğne atsanız yere düşmeyecek cinsten kalabalık var.Sanki at-çek lüfer var.
Millet kamış dayama yeri var diye de 1 atacağına 3-4 kamış atıyor.
2.galata köprüsü oldu kısacası.
Şuan limit altı balık çok. Ama sarıkanat kıvamında gelmiyor da değil.
Yalnız orda sağlam bir lüfer gelse kıyıya almak çok zor,riskli.
Canlı yem şart bu arada.

bogaz balikcisi
20-09-2012, 11:12
Selamlar.dün iş çıkışı 22:00 sularında boğaza gittim millet balığı kırmış.ben gittiğimde balık nazlanmaya başlamıştı geç kalmıştım,7 adet nasibimi aldım canavardan ve gece 2 gibi geri döndüm.

MERT ISTANBUL
20-09-2012, 12:06
Tarabya'dan canlı olararak şuan balık tutabilen görmedim .Fakat sabah Palamut alındığını söyleyen arkadaslar var.

balıkcı_82
20-09-2012, 12:28
haftasonu bakalım nasıl olucak kısmet artık ama bence haftasonu güzel balık olabilir

skoylu
20-09-2012, 14:15
haftasonu bakalım nasıl olucak kısmet artık ama bence haftasonu güzel balık olabilir

İyi bir temenni ama, boğazın hafta sonu balık yaptığı görülmüş bir şey değildir pek.

voltran
20-09-2012, 14:16
Tarabya da sabahtan beri 1 palamut alındı. Az önce acemi birinin çaparisine 40 cm'lik zargana geldi.

sedat_ist
20-09-2012, 16:23
skoylu usta hafta sonu tatilimi yapıyo balıklar yoksa 2 günlük karadeniz açıklarında bi havalanıp pazartesi boğaza dönüş yapıyolar sanırım :) :)

adalı balıkçı
20-09-2012, 17:14
yarın muhtemelen yağmur geçişi olabilir, bunun balığı nasıl etkileyeceğini göreceğiz, ancak bence denenmeli..

ALİCO
20-09-2012, 17:17
yarın muhtemelen yağmur geçişi olabilir, bunun balığı nasıl etkileyeceğini göreceğiz, ancak bence denenmeli..

Şimşek çakmadığı sürece av devam edecektir. Çakarsa ve Bir yerlere yıldırımlar düşerse av nihayete erdi demektir. Balık o durumda yemlenmeyi düşünemeycek kafasını bir yerlerde sokup bekleyecektir. muhtemelen

Okan Sezer
20-09-2012, 18:16
Şimşek çakmadığı sürece av devam edecektir. Çakarsa ve Bir yerlere yıldırımlar düşerse av nihayete erdi demektir. Balık o durumda yemlenmeyi düşünemeycek kafasını bir yerlerde sokup bekleyecektir. muhtemelen

Hava patırtılı iken 4 metrelik karbon kamışlarla yağmurun altında durmak ta pek akıllıca değildir.. demek ki balıklar bizden akıllı :)

balikoltasi
20-09-2012, 19:08
Bugünkü boğaz palamutları benden gelsin. Geçen haftakilere göre boyları ufaktı ve seyrekti. 630 gr.lık balıklar. Kilolukları heyecanla beklemekteyiz.
[/IMG] (][IMG)

senel
20-09-2012, 21:51
birol meraya kotu alistin yavrum dikat et adamı şişururler ordaa..... hehehe...

ALİCO
21-09-2012, 00:38
Bugünkü boğaz palamutları benden gelsin. Geçen haftakilere göre boyları ufaktı ve seyrekti. 630 gr.lık balıklar. Kilolukları heyecanla beklemekteyiz.

haberim var avdan ancak telefonlara bakmadığından ötürü zannederım bazı arkadaşlar çok hoplayacak kalkacaklar demedi deme

bulut1383
21-09-2012, 00:50
cumartesi balığa gidicem başka gidecekler varsa beraber gidelim tek başıma sıkılıyorum gelmek isteyen veya gidebilinecek başka yer varsa beraber gelebilirimde

superalli
21-09-2012, 01:48
Merhaba,

Samsunda acayip balık varmış forumdada okudum bi kaç arkadaşta aradı söyledi inanılmaz sarıkanat varmış acaba bu balıklar bizim buralara uğrarmı ne dersiniz bu sene iyi balık olacak gibi

deePblue
21-09-2012, 08:31
Merhaba,

Samsunda acayip balık varmış forumdada okudum bi kaç arkadaşta aradı söyledi inanılmaz sarıkanat varmış acaba bu balıklar bizim buralara uğrarmı ne dersiniz bu sene iyi balık olacak gibi

İllaki uğrayacaklar.
Kasım-Aralık ayında belki de hayatımızın sarıkanat lüferini tutacağız oltayla.
Gırgır trol vs müsaade ederse tabi.
Boğaz girişini öyle bir kapatıyorlarki yük gemileri ancak geçiyor.

deePblue
21-09-2012, 08:34
Bu arada dün çok güzel bir lüfer aldı arkadaş günbatımında.
meranın ismi lazım değil 60gr kurşunla :D
kuzu gibi hayvan bu lüfer maşallah
hepimize de tez zamanda kısmet olur inşallah

aliaygun
21-09-2012, 09:48
Sakın söyleme merayı aman aman lüfer müfer kalmaz sonra size denizde

balikoltasi
21-09-2012, 10:03
haberim var avdan ancak telefonlara bakmadığından ötürü zannederım bazı arkadaşlar çok hoplayacak kalkacaklar demedi deme

Arkadaşlar geleceklerdi, balık varmı diye telefon etmek yerine gelselerdi hem tutacaklar hemde benim telefonun şarjı bitmemiş olacaktı.idk

casper73
21-09-2012, 10:11
Bu arada dün çok güzel bir lüfer aldı arkadaş günbatımında.
meranın ismi lazım değil 60gr kurşunla :D
kuzu gibi hayvan bu lüfer maşallah
hepimize de tez zamanda kısmet olur inşallah

ben söyliyeyim size .

sabah emirgan lüfer yapıyor. 2-3 adet alma şansınız var.
millet sanki devlet sırrı gibi yer saklıyor. resim çekiyorum adam tehdit ediyor internete koymayacaksın diyor.
ONA İNAT aha burda yazıyorum. emirganda sabahları lüfer var.
akşamlarıda tarabya otel civarıda dişli mevcut.

deePblue
21-09-2012, 10:16
ben söyliyeyim size .

sabah emirgan lüfer yapıyor. 2-3 adet alma şansınız var.
millet sanki devlet sırrı gibi yer saklıyor. resim çekiyorum adam tehdit ediyor internete koymayacaksın diyor.
ONA İNAT aha burda yazıyorum. emirganda sabahları lüfer var.
akşamlarıda tarabya otel civarıda dişli mevcut.

valla çok komiksiniz.
isteyen istediğini yazar benım mesajıma niye alıntı yapıyorsunuz ???
millet balık alamıyor hırsını burda çıkartıyor
RASTGELSİN HEPİNİZE

ALİCO
21-09-2012, 10:20
Arkadaşlar geleceklerdi, balık varmı diye telefon etmek yerine gelselerdi hem tutacaklar hemde benim telefonun şarjı bitmemiş olacaktı.idk

Sağlık olsun bir dahaki sefere inşallah diyelim.

casper73
21-09-2012, 10:20
valla çok komiksiniz.
isteyen istediğini yazar benım mesajıma niye alıntı yapıyorsunuz ???
millet balık alamıyor hırsını burda çıkartıyor
RASTGELSİN HEPİNİZE

komik bir mesaj yazmışsınızda ondan .
balık alamasam bunları yazmazdım.ispata hazırım.
zihniyet aynı.
yarın burda 50 kişi olur sende yer bulmazsın edebiyatı devam ediyor.

deePblue
21-09-2012, 10:22
komik bir mesaj yazmışsınızda ondan .
balık alamasam bunları yazmazdım.ispata hazırım.
zihniyet aynı.
yarın burda 50 kişi olur sende yer bulmazsın edebiyatı devam ediyor.

Dayı rastgelsin dedim mübarek cuma günü yorma insanı..

deePblue
21-09-2012, 10:24
Sakın söyleme merayı aman aman lüfer müfer kalmaz sonra size denizde

Burda laf sokmak yerine 6 yılda 14 tane mesaj yazmayı nasıl becerdin bunu düşün istersen ilk önce ?
ne verdin ne istiyorsun forumdan.
Çocuk değiliz burda azar yiyecek laf yiyecek.
herkes ayrı trip arkadaş.

Aret
21-09-2012, 10:37
[/IMG] (][IMG)

Dün gece yaptığım Boğaz ziyaretinde 9 tane limitüstü balık aldım, 3 tane de küçük iade. İstavriti yakalamak çok daha zor, ilk başta yarım satten fazla uğraşıp 5 tane istavrit yakaladım. Canlı istavrit varsa balık anında saldırıyor, yoksa hiç vurmuyor bile. Yem bitince yine uzun uğraşlarla tek tek istavrit yakaladım, 3 defa takım kestirdim, dişliler bu sene erken ve bol geliyor, 20 cm. yasağından mıdır 24 metre yasağından mıdır çok bariz bir fark var. Aman böyle devam etsin.

urlbro
21-09-2012, 10:37
cumartesi balığa gidicem başka gidecekler varsa beraber gidelim tek başıma sıkılıyorum gelmek isteyen veya gidebilinecek başka yer varsa beraber gelebilirimde

İlyas kardeşim bizde iki arkadaş cumartesi gitmeyi planlıyoruz, beraber gidebiliriz ama nereye ve saat kaçta gideceğiz o konuda bilgim yok senin bir fikrin varmı ?

urlbro
21-09-2012, 10:38
Dün gece yaptığım Boğaz ziyaretinde 9 tane limitüstü balık aldım, 3 tane de küçük iade. İstavriti yakalamak çok daha zor, ilk başta yarım satten fazla uğraşıp 5 tane istavrit yakaladım. Canlı istavrit varsa balık anında saldırıyor, yoksa hiç vurmuyor bile. Yem bitince yine uzun uğraşlarla tek tek istavrit yakaladım, 3 defa takım kestirdim, dişliler bu sene erken ve bol geliyor, 20 cm. yasağından mıdır 24 metre yasağından mıdır çok bariz bir fark var. Aman böyle devam etsin.

Aret kardeş iyi av olmuş tebrikler, avlak yeri olarak nereleri seçiyorsun bilgi verirsen sevinirim

ALİCO
21-09-2012, 10:39

Aretim canım benim

Ellerine sağlık süper gözüküyorlar inşallah balık dahada güzelleşecek

Rasgele.

Bu arada Not: Canlı İstavrit varrrr, zargana varrr.

Aret
21-09-2012, 10:43
Aretim canım benim

Ellerine sağlık süper gözüküyorlar inşallah balık dahada güzelleşecek

Rasgele.

Bu arada Not: Canlı İstavrit varrrr, zargana varrr.

Saol abi herkesin avı boyuna göre, sana lüfer kofana, bize sarıkanat:) Ama canlı istavrit zargana olsa dün iyi bir show yapardım:)

deePblue
21-09-2012, 10:44

Abi yasaklar kadar güzel geçen kışın da etkisi var heralde
İğneler kaç numara kullandın abi bu arada ?

Aret
21-09-2012, 10:46
Aret kardeş iyi av olmuş tebrikler, avlak yeri olarak nereleri seçiyorsun bilgi verirsen sevinirim

Teşekkür ederim, Avrupa yakasında insanlardan en uzak yerleri seçiyorum. Yemli avlananların hep aynı yerlere yığılmaları çok mantıksız bence. Birbirlerini engellemekten başka bir işe yaramıyor. Aynı balık her yerde var.

Uygar Arslan
21-09-2012, 10:47

Tebrikler Aret..Çok temiz bir av olmuş..İstavrit yakalamanın süper yöntemini keşfettik biz Can Abi'yle..Zil abi zil..Sır zilde..Bir de su üstü çapariye kurt takacaksın..

bugrahan_aksoy
21-09-2012, 10:51
Aret

aret çok güzel av olmuş inşallah böyle devam eder sezonun ve hepimizin sezonu

bu arada cumartesi akşamı boğazda bi org varmıdır.bende gitmeyi düşünüyorum eğer bir şeyler varsa

Aret
21-09-2012, 10:51
Abi yasaklar kadar güzel geçen kışın da etkisi var heralde
İğneler kaç numara kullandın abi bu arada ?

3 no. Mustad iğneli 0,26 FC sarıkanat takımları
1 no. Mustad iğneli 0,285 FC lüfer takımı bağlamıştım.

Taze yem ve FC misine inanılmaz farkediyor, gece boyunca vuruş için 5 dakikadan fazla beklemedim. Ama misine ince olduğu için 3 kez yolda kestirdim. En son balıkları lüfer takımıyla aldım. Bir iki balık daha gelse onu da keseceklerdi.

Aret
21-09-2012, 10:53
Tebrikler Aret..Çok temiz bir av olmuş..İstavrit yakalamanın süper yöntemini keşfettik biz Can Abi'yle..Zil abi zil..Sır zilde..Bir de su üstü çapariye kurt takacaksın..

Teşekkür ederim Uygar. Boğaz'da istavrit inanılmaz azalmıştı, adeta altın değerinde. Ama kurt olsa ben de pek zorlanmazdım, istavrit onun hastasıdır:)

Uygar Arslan
21-09-2012, 11:08

Taze yem ve FC misine inanılmaz farkediyor, gece boyunca vuruş için 5 dakikadan fazla beklemedim. Ama misine ince olduğu için 3 kez yolda kestirdim. En son balıkları lüfer takımıyla aldım. Bir iki balık daha gelse onu da keseceklerdi.

Aret bana FC için güvendiğin kullandığın bir marka/model tavsiye eder misin??
Bugün alacağım internetten..

Aret
21-09-2012, 11:18
Aret bana FC için güvendiğin kullandığın bir marka/model tavsiye eder misin??
Bugün alacağım internetten..

Okuma shotai kullanıyorum.

bugrahan_aksoy
21-09-2012, 11:31
bu forumda sadece birbirini tanıyanlara cevap yazılıyor sanırım :)

tofim34
21-09-2012, 11:34
tebrikler Aret..
rasgelee herkese..

Aret
21-09-2012, 11:38
aret çok güzel av olmuş inşallah böyle devam eder sezonun ve hepimizin sezonu

bu arada cumartesi akşamı boğazda bi org varmıdır.bende gitmeyi düşünüyorum eğer bir şeyler varsa

Teşekkürler, cumartesi akşamı ben gidemeyeceğim maalesef ama Boğaz çok kalabalık olacaktır diye düşünüyorum.

Aret
21-09-2012, 11:39
tebrikler Aret..
rasgelee herkese..

Teşekkürler, size de rastgele.

ALİCO
21-09-2012, 11:44
bu forumda sadece birbirini tanıyanlara cevap yazılıyor sanırım :)

Alakası yok buğrahan burda herkes birbiri ile birşeyler paylaşır
Yardımcı olacağımız bir konu varsa hemen...

bugrahan_aksoy
21-09-2012, 11:46
aret kardeşim teşekkür ederim cevabın için
ben yaklaşık bir sene oldu balığa ve foruma katılalı bazen size saçma gelebilecek sorular sorabiliyorum ok ama bizde yavaş yavaş öğreniyoruz o yüzden sizin gibi tecrübeli arkadaşlarımızın bilgilerine çok ihtiyacımız oluyor kusura bakmayın

bugrahan_aksoy
21-09-2012, 11:50
aliço tsk ederim

şimdi diyeceksinzki 1 senede 9 mesaj atmışsın her sabah foruma bakarım yalnız konular hakkında bilgim olmadığı için sadece takipdeydim şimdi şimdi tecrübe kazandık artık katılıyoruz

ALİCO
21-09-2012, 11:52
aliço tsk ederim

şimdi diyeceksinzki 1 senede 9 mesaj atmışsın her sabah foruma bakarım yalnız konular hakkında bilgim olmadığı için sadece takipdeydim şimdi şimdi tecrübe kazandık artık katılıyoruz

Nerde ne zaman hangi konu ve koşulda istersen burda herkes yardıma hazır. Balıkçılık ile ilgili ne istersen sorularına cevap bulacağından eminim.

Sevgiler

bugrahan_aksoy
21-09-2012, 11:53
allah razı olsun çok tsk ler

bugrahan_aksoy
21-09-2012, 11:54
arete de dediğim gibi cumartesi akşam yada gece çıkmayı düşünüyorum bir org. varsa kontenjanda varsa katılabilirim yoksa tavsiyeleri bekleriz :)

tofim34
21-09-2012, 11:58
Alico bir sorum olacaktı..
Bende yeni balık tutmaya başladım.. FC nin acılımı nedir..?

Aret
21-09-2012, 11:59
aret kardeşim teşekkür ederim cevabın için
ben yaklaşık bir sene oldu balığa ve foruma katılalı bazen size saçma gelebilecek sorular sorabiliyorum ok ama bizde yavaş yavaş öğreniyoruz o yüzden sizin gibi tecrübeli arkadaşlarımızın bilgilerine çok ihtiyacımız oluyor kusura bakmayın

Rica ederim bu sayfayı rapor dışı konularla fazla doldurmamak için çok fazla yazmamaya çalışıyoruz, lütfen kimse yanlış anlamasın.

tofim34
21-09-2012, 11:59
Herkese Hayırlı Cuma lar arkadaşlar..

mkmystery
21-09-2012, 12:00
S.a arkadaşlar hafta sonu balığa gimeyi planlıyorum cumartesiden pazar öğlene kadar palamut avı için en uygun saatler ve yerler nerelerdir. sarayburnunda sabah saatlerinde palamut alma sansım varmıdır. tarabya tarafında çok kalabalık olması bazı insanların sanki babasının yeriymiş gibi tapulaması genelde köprüdede çok oluyor insanı rahatsız ediyor insanın zevkini kaçırıyor gittiğine pişman oluyor. bazende o kadar değerli insanlar varki yardımcı oluyor ilgileniyorlar keşke herkes onlar gibi olabilse. Teşekkurler..

Aret
21-09-2012, 12:02
Alico bir sorum olacaktı..
Bende yeni balık tutmaya başladım.. FC nin acılımı nedir..?

FloroCarbon misinedir. Bu misineler yapıldıkları madde sayesinde su içinde görünmez olurlar ve balık avında çok avantaj sağlarlar. Balık bu misineden yapılma oltalara çok daha fazla gelir ama normal misineye göre biraz daha zayıftır. Ayrıca gerçek %100 FC misinlerin fiyatları çok pahalıdır, kalınlık arttıkça da bu fiyatlar katlanarak artar. FC kaplama olan daha ucuz tipleri aynı randımanı vermez.

bugrahan_aksoy
21-09-2012, 12:02
ok haklısınız bu konuları nereye yazmalıyız

Aret
21-09-2012, 12:11
ok haklısınız bu konuları nereye yazmalıyız

Forum başlığı altında ayrılmış kategorilerde ilgilendiğiniz konuyu bulup oraya yazabilirsiniz, oldukça geniş bir konu arşivi vardır. Ayrıca eğer tam istediğiniz konu yoksa uygun başlık altına kendi konunuzu da açabilirsiniz. Son açılan konuları ana sayfadan ve üstteki son mesajlar seçeneklerinden takip edebilirsiniz.

bugrahan_aksoy
21-09-2012, 12:12
cok sagol aret kardesim

sedat_ist
21-09-2012, 13:15

tebrikler aret güzel av olmuş afiyet olsun.

voltran
21-09-2012, 14:37
Dün Tarabya'da kıyıda yüzlerce istavrit olmasına rağmen balıklar olta ile ilgilenmiyordu. Yemlik almak için saatlerce uğraşanlar oldu sonuç sıfır. Hatta canlı istavrit tutanlardan tanesi 1 TL'den istavrit alıyorlardı duyunca şaşırdım. :)

Canlı istavriti çok olan parayı kırar, hatta gece tanesini 2-3 TL'den bile satılabilir. :)

ALİCO
21-09-2012, 14:40
Çokk iyi ya canlı istavrit bulunur tane 1 tl Zargana tane 5 tl güzel fikir

adalı balıkçı
21-09-2012, 15:16
Balıkçılarda leğende ya da akvaryumlarda canlı istavrit olurdu, taneyle de satılmazdı, şimdi yok mu ki idk

ALİCO
21-09-2012, 15:18
Balıkçılarda leğende ya da akvaryumlarda canlı istavrit olurdu, taneyle de satılmazdı, şimdi yok mu ki idk

Gancur var 5 Tl tekir var 15 tl duyarsak şaşırma sakın....

Ben Levrek zamanında Karaköyden 1 tl ye kefal yavrusu aldığımı çok iyi biliyorum bu arada

roy
21-09-2012, 15:21
Çavela denirdi vakti zamaninda Berkan abi :)
Aret, haci o shoti fc 0.30mu aldin sen? Öyleyse ince gelir o sana. Bulursan berkley vanish al 0.33. Hirsiza çift kat atarsin

Aret
21-09-2012, 15:53
Çavela denirdi vakti zamaninda Berkan abi :)
Aret, haci o shoti fc 0.30mu aldin sen? Öyleyse ince gelir o sana. Bulursan berkley vanish al 0.33. Hirsiza çift kat atarsin

İnceciyiz olum biz, 0,26 tek kat kullanıyorum ben, yeter ki vuruş bol olsun, kaçarsa da kaçsın balığa da şans tanımak lazım. Her zaman ince takım, koptu kopacak heyecanı başka oluyor:)

Aret
21-09-2012, 15:55
Dün Tarabya'da kıyıda yüzlerce istavrit olmasına rağmen balıklar olta ile ilgilenmiyordu. Yemlik almak için saatlerce uğraşanlar oldu sonuç sıfır. Hatta canlı istavrit tutanlardan tanesi 1 TL'den istavrit alıyorlardı duyunca şaşırdım. :)

Canlı istavriti çok olan parayı kırar, hatta gece tanesini 2-3 TL'den bile satılabilir. :)

O kadar da ilgilenmiyor değiller canım. Her amatör öncelikle iyi bir küçük balık avcısı olmalıdır. istavrit için 0,10-0,08 çaparileri eksik etmemek lazım, bazıları kalın çaparilerle gece balik almaya çalışıyor, mümkün değil.

roy
21-09-2012, 16:04
Balik takima vurdumu yapisacak. Yoksa ne ediyim o takimi :) baliga kurtulma sansi için oltayla avlaniyoruz iste. Aksam bi bakiyim netten su bagladigin takima. Sanki hirsizin ara boyunu uzun tutmussun gibi bir his uyandi bende.

muzafferyilmaz
21-09-2012, 16:36

Ya cüneyt bişii sorucam müsaadenle...
Senin yazdıklarını hep takip ediyorum ve dikkat adiyorum özellikle...
Çok fantastik şeyler yazıyosun tebrik edrim.
Şöyle bi hava oluştu bende... Sen şimdi boğazda geziyosun üzerinde paltovari bişi var, şapka gözlük falan... Ajan misali...:laughing:
İşte istavritler tabur halinde sana gösteriyolar kendini. Tam denk geliyosun istavrit satan birine o arada 1 tl ye. Ve bu arada 2-3 hafta (önceki sayfalarda kayıtta) kadar önce benim balık tuttuğum yerde ve aynı saatte kimse balık alamazken sen herkesin kovasında 2 şer k,lo balık görüyosun...
valla enteresan
çok fantastik
ne diyim takipteyim...

muzafferyilmaz
21-09-2012, 16:38

Üstad aldım notlarımı yarın istoçtayım kapanmadan

ilker_a
21-09-2012, 17:14
Pazartesi gunu 3 canli istavritle 5 limit ustu disli aldim tarabya civarlarindan.. Taze olmayan fletoya gelmezken, canli yemin fletosuz kilcikli kismina bile balik geldi..

ozkan_askan
21-09-2012, 17:17
canlı istavriti klasik mantarlı hırsızlı takıma nasıl takıyorsunuz arkadaşlar ?

tofim34
21-09-2012, 17:30
Ozkan bende merak ettim.. :)

voltran
21-09-2012, 18:00
Ya cüneyt bişii sorucam müsaadenle...
Senin yazdıklarını hep takip ediyorum ve dikkat adiyorum özellikle...
Çok fantastik şeyler yazıyosun tebrik edrim.
Şöyle bi hava oluştu bende... Sen şimdi boğazda geziyosun üzerinde paltovari bişi var, şapka gözlük falan... Ajan misali...:laughing:
İşte istavritler tabur halinde sana gösteriyolar kendini. Tam denk geliyosun istavrit satan birine o arada 1 tl ye. Ve bu arada 2-3 hafta (önceki sayfalarda kayıtta) kadar önce benim balık tuttuğum yerde ve aynı saatte kimse balık alamazken sen herkesin kovasında 2 şer k,lo balık görüyosun...
valla enteresan
çok fantastik
ne diyim takipteyim...

Hatırladım. Kalender'de balık tutuyordun. Ben de Tarabya da iki yer arasında 2 KM mesafe var. Ajan felan değilim çok şükür. Balık varsa var, yoksa yok, o kadar.

muzafferyilmaz
21-09-2012, 18:10
Hatırladım. Kalender'de balık tutuyordun. Ben de Tarabya da iki yer arasında 2 KM mesafe var. Ajan felan değilim çok şükür. Balık varsa var, yoksa yok, o kadar.

Ya neyse cüneyt senin raporların benim için önemlireeling

voltran
21-09-2012, 18:40
Ya neyse cüneyt senin raporların benim için önemlireeling

:) raporlarıma değer verdiğin için teşekkür ederim. Dünde Tarabya'dan canlı rapor vermiştim. İstavrit yok, Palamut sabahtan beri ikitane tutulmuştu, Zargana'ya çalışanlar, hatta hiç çalışmayanlar bile aldı.

Önümüzdeki hafta Zargana denemeleri yapıcam. Hiç denememiştim ama tutanlardan gördüğüm kadarıyla tutması çok zevkli.

s_gulbahar
21-09-2012, 19:15
Çokk iyi ya canlı istavrit bulunur tane 1 tl Zargana tane 5 tl güzel fikir

dediğiniz olayı dün akşam kuleli önünde bir kamyon geldi ve satışını yaptı..:)

voltran
21-09-2012, 19:29
O halde haftaya tel livarımıda alayım, sırf İstavrit çalışayim, akşama canlı canlı satarım. Tane fiyatı açık artırma usulü olursa daha çok para eder diye düşünüyorum. :)

cankiri
21-09-2012, 21:28
Dün gece yaptığım Boğaz ziyaretinde 9 tane limitüstü balık aldım, 3 tane de küçük iade. İstavriti yakalamak çok daha zor, ilk başta yarım satten fazla uğraşıp 5 tane istavrit yakaladım. Canlı istavrit varsa balık anında saldırıyor, yoksa hiç vurmuyor bile. Yem bitince yine uzun uğraşlarla tek tek istavrit yakaladım, 3 defa takım kestirdim, dişliler bu sene erken ve bol geliyor, 20 cm. yasağından mıdır 24 metre yasağından mıdır çok bariz bir fark var. Aman böyle devam etsin.[/QUOTE]

Aret canlı istavrit derken canlı yem mi kullandın?yoksa taze kanlı yaprak olması mıydı avantajın?balıkçıdan su yememiş(kasadan) balık alsak yine de iş yapmaz mı?

Aret
21-09-2012, 21:40
Aret canlı istavrit derken canlı yem mi kullandın?yoksa taze kanlı yaprak olması mıydı avantajın?balıkçıdan su yememiş(kasadan) balık alsak yine de iş yapmaz mı?

Canlı olarak değil keserek kullandım. Balıkçıdan alınmış istavrite de vuruş gelecektir ama vuruş süresi gerçekten çok ciddi şekilde fark ediyor.

Gökhan Aydınlı
22-09-2012, 00:09
Uzun bir süreden sonra siteye gelen son raporlar sayesinde yeniden dişli peşindeydim 12 tane istavrit ve 2 tane sarıkanat alabildim. Bugün Arnavutköyde balık çok az, balıkçı ise çoktu..
Su üstü takımlar kullanıldı.
İstavrit yokluğunda gece balık tutmak isteyenler, istavrit almak istiyorlar, buda balık kıtlığında farklı bir ticaret anlayışı oluşturuyor, şahit olduğum şuydu 20 tane istavrit 10 milyona satıldı,Arnavutköy'de..

büyükçolpan
22-09-2012, 00:21
Uzun bir süreden sonra dişli peşindeydim 12 tane istarit ve 2 tane sarıkanat alabildim Arnavutköyde balık çok az, balıkçı ise çoktu.. Su üstü takımlar kullanıldı..

Usta ıde bahçelievler de oturuyosun ınsan bı haber verır beraber arardık :D

sermat
22-09-2012, 00:46
aret bişey soracaktım.ben beylikdüzünde olduğumdan boğaza çok az gidebiliyorum.dişliyide genelde galatadan avlandım.boğazda da galatada olduğu gibi balığı hemen tasmalamakmı lazım.çünkü galataya ilk gidişimizde mezgit tutar gibi balığın yemi tutmasını beklemiştim ve gece boyunca bir taneyle eve dönmüştük ama sonra tabii ki güzel avlarımız oldun

Gökhan Aydınlı
22-09-2012, 01:11
Usta ıde bahçelievler de oturuyosun ınsan bı haber verır beraber arardık :D

inşallah bir gün yanyana olta sallarız, sağlıcakla...

omerergin
22-09-2012, 01:30
aret bişey soracaktım.ben beylikdüzünde olduğumdan boğaza çok az gidebiliyorum.dişliyide genelde galatadan avlandım.boğazda da galatada olduğu gibi balığı hemen tasmalamakmı lazım.çünkü galataya ilk gidişimizde mezgit tutar gibi balığın yemi tutmasını beklemiştim ve gece boyunca bir taneyle eve dönmüştük ama sonra tabii ki güzel avlarımız oldun

aslında şu an tam yerindesin, geceleri bir sahili dolaş istersen insanlar bak ne avlıyor : )

superalli
22-09-2012, 01:58
İllaki uğrayacaklar.
Kasım-Aralık ayında belki de hayatımızın sarıkanat lüferini tutacağız oltayla.
Gırgır trol vs müsaade ederse tabi.
Boğaz girişini öyle bir kapatıyorlarki yük gemileri ancak geçiyor.

Valla inşallah dediğiniz gibi olur, bn boğaza pek çıkamıyorum ama inşallah uzun olta ile bişeyler yapacağız bu sene, tabi bizim motor tamirden gelebilirse :))

alibey70
22-09-2012, 13:15
arkadaşlar az önce aminönünde balıkçı arkadaşala görüştüm köprünün ayagı
(eminönü tarafı) iskele yanı palamut alıyorlarmış rapala ile balıklarda gayet iii boyları varmış reeling bilginiz olsun dedim rast gele

erdinconar
22-09-2012, 13:33
galatada sabahladım 2 tane cinekop palamut sıfır bilginize

onnik çavdar
22-09-2012, 14:57
şimdi kalenderdeki arkadaşlarla konuştum
hiç birşey yok akşama yamli için hazırlık yapıyorlarmış

bugrahan_aksoy
22-09-2012, 15:28
arkadaşlar bugün boğaz org. varmıdır

mece305
22-09-2012, 15:59
Herkese Selam,
Bu sabah 06:30 - 09:30 arası Tarabya'daydım. 7cm mavi Maria Prenses ile resimdeki palamutu alabildim.

[/IMG] (][IMG)

[/IMG] (][IMG)

tatarkirpi
22-09-2012, 18:09

selamlar zil nedir abi bilgilendirme yapabilirmisin rica etsem bide birazdan balıga gitmeyi düsünüyorum yer tavsiye edicek olan varmı

Uygar Arslan
22-09-2012, 22:17
selamlar zil nedir abi bilgilendirme yapabilirmisin rica etsem bide birazdan balıga gitmeyi düsünüyorum yer tavsiye edicek olan varmı

o zil bildiğimiz kamış ucuna takılan zil...istavrit gerektiği durumda bogazda çapariye kurt takıp hemen su uzerinde. duracak şekilde misinayı saldıktan sonra kamışı yere koyduk ve ucuna zil taktık.çok rahat yemlik istavrit aldık bu şekilde

cankiri
23-09-2012, 01:44
Bu gün akşam 7 gibi 10 kadar yemlik yakaladıktan sonra lüfere denedim ilk önce iğne gitti sonra mantarla beraber kaptırdım:)üçüncü takımda herhalde kurşunda gidecek derken tasmalamayı başardım 30cm civarı harika bir lüfer almayı başardım:)bu benim ilk lüferim oldu geçen yıl da 24-25 cm lik bir lüfer yakalamıştım ama orada sorduğum kişiler ısrarla bunun lüfer değil sarıkanat olduğunu söylemişlerdi:)neyse bu seneye kısmetmiş.resim yükleme işini çözer çözmez yükleyecem.

cankiri
23-09-2012, 02:51
[/img] (][img)

adalı balıkçı
23-09-2012, 07:40
Kenan balık gayet güzel tebrikler.. taze yemi olan ve sabreden lüferi alıyor.. daha da bollarına inşallah :clap2:

bulut1383
23-09-2012, 11:58
arkadaşlar boğazda gece çok güzel yemli yapıyor bilginize ama yemler taze olacak

Guray.85
23-09-2012, 12:09
arkadaşlar boğazda gece çok güzel yemli yapıyor bilginize ama yemler taze olacak

bu durumda denemek lazım ılyas dımı:)

bulut1383
23-09-2012, 13:25
muhakkak eğer istersen hafta sonu düşünüyorum beraber gideriz

cankiri
23-09-2012, 13:30
Kenan balık gayet güzel tebrikler.. taze yemi olan ve sabreden lüferi alıyor.. daha da bollarına inşallah :clap2:
teşekkürler... keserken canlıydı:(
Daha bollar sana gelir *** abicim

deePblue
23-09-2012, 14:05
[/img] (][img)

Gece yarisi sariyerden aldigim lüfer. 4 no mustad 1522 3 igneli takim.bayat istavrit:)

tofim34
23-09-2012, 14:22
tbrk Deepblue..
guzel av olmus..

adalı balıkçı
23-09-2012, 14:56
Gece yarisi sariyerden aldigim lüfer. 4 no mustad 1522 3 igneli takim.bayat istavrit:)

Bayat istavritle bu balık? Ümitlendirme bak bizi :)
Çok güzel tebrikler :thumb:

ozkan_askan
23-09-2012, 15:29
demekki çok acıkmış lüfer :) bayat taze demeden atlamış takıma .

deePblue
23-09-2012, 15:32
Bunlar hep aç :) şaka bir yana balik iyice bollaşiyor.hepinize rastgelsin :l

emre692
23-09-2012, 16:03
ortaköyde yemli takım denemesi yapmakmı daha mantıklı yoksa vaniköydemi ?

ozkan_askan
23-09-2012, 16:31
Emre vaniköy beni hep hayal kırıklığına uğratmıştır. Ama kısmet işi işte , bellide olmaz. Ulaşım imkanın varsa ikisine de bak , aklındsa kalmasın :D

budabizden
23-09-2012, 16:57
Arkadaşlar herkese merhaba,

Bu sabah 07:00 - 11:00 arası Rumeli Hisarı önünden başlayarak Tarabya oteline kadar olan bölgede çeşitli yerlerde denemelerimiz oldu. Rapala, kaşık, çapari ve taze yemli ile yapılan denemelerin hiç biri sonuç vermedi. Etrafta ki arkadaşlarında kovalarında hiç birşey yoktu ( bir kaç kefalci haricinde ).

Bu günün güzel havası ve boğazın eşsiz güzelliğine doyarak evimizin yolunu elimiz boş olarak tuttuk. Umarım sizlerin şansı bol olmuştur.

Saygılar...

Metehan GÖKDEMİR

alibey70
23-09-2012, 19:13
arkdaşlar hep aynı meralardan bahsedıyoz mera yeri bilende solrmiyo ( sanki denizdeki balıgın hepsini yakalayacagız) ama sitem yok rahat av herkesin hayalı bende dun gece çok güzel bi yere gittim çok güzel palamut var idi şansımız yoktu ama birazdaha zaman gecsin merayı paylaşacam arabası olmayana çookkk sıkıntı ilerleyen zaman e gosterecek bakçazz ha bide ucarıda var süper

enfusss
23-09-2012, 20:49
merhaba arkadaşlar cumartesi gecesi avcılar sahile gittik çok olta atanvardı ama sadece ikikişi sarıkanat aldı gece üçbuçukta kalendere gittik sonuç sıfır balık sabah tarabya yine sonuç sıfır alibey çok güzel bir konuya deyinmişsin denizde balık bitmez ama arkadaşlar mera yeri solemiyo kalabalık oluyo diye aslında paylaşmak lazım tabiki bu benim düşüncem paylaşanda saolsun paylaşmayanda herkeze rast gelsin

murat_a
23-09-2012, 21:24
arkdaşlar hep aynı meralardan bahsedıyoz mera yeri bilende solrmiyo ( sanki denizdeki balıgın hepsini yakalayacagız) ama sitem yok rahat av herkesin hayalı bende dun gece çok güzel bi yere gittim çok güzel palamut var idi şansımız yoktu ama birazdaha zaman gecsin merayı paylaşacam arabası olmayana çookkk sıkıntı ilerleyen zaman e gosterecek bakçazz ha bide ucarıda var süper
merhaba arkadaşlar cumartesi gecesi avcılar sahile gittik çok olta atanvardı ama sadece ikikişi sarıkanat aldı gece üçbuçukta kalendere gittik sonuç sıfır balık sabah tarabya yine sonuç sıfır alibey çok güzel bir konuya deyinmişsin denizde balık bitmez ama arkadaşlar mera yeri solemiyo kalabalık oluyo diye aslında paylaşmak lazım tabiki bu benim düşüncem paylaşanda saolsun paylaşmayanda herkeze rast gelsin

Evet ben de aynı dertten muzdaribim ama öte yandan da mera söylemeyen arkadaşlara da hak veriyorum; özellikle İstanbul gibi kalabalık ve bilinçsiz insanlarla dolu bir şehirde arkadaşların öne sürdükleri gerekçeler oldukça mantıklı geliyor bana da. Diğer yandan da haftada bir ayda bir vakit bulup da birkaç saat balığa çıkma fırsatı bulduğumuzda ise kendi bildiğimiz verimsiz bölgelerde balık tutmaya çalışarak geçiyor zaman. Ben artık zamana bıraktım, zamanla biz de öğrenir ya da keşfederiz verimli meralar, yapacak birşey yok :confused:

omeryucee
23-09-2012, 21:30
Dun (cumartesi) aksami kumkapi balik pazarinda canli istavrit kilo 20 tl idi yemlik yapmak icin biraz aldim halic de bir saat falan tek vurus olmayinca ve o sirada arkadaslarim disari cikiyoruz gel degince toplandim eve dondum. Sabah erkenden tarabya ya gittim rapala , capari hem normal hem palamut tik yoktu saat 11 gibi yeter bogaz havasi bukadar diyerek eve dondum.

aileron
23-09-2012, 21:47
şuan 2 gündür balık kesti gibi nereye giderseniz tek tük çıkıyor mera olarak balık olunca heryer yapıyor(boğazdan sarayburnuna kadar ilerisini ben takip etmiyorum)
saygılar...

aileron
23-09-2012, 21:52
Evet ben de aynı dertten muzdaribim ama öte yandan da mera söylemeyen arkadaşlara da hak veriyorum; özellikle İstanbul gibi kalabalık ve bilinçsiz insanlarla dolu bir şehirde arkadaşların öne sürdükleri gerekçeler oldukça mantıklı geliyor bana da. Diğer yandan da haftada bir ayda bir vakit bulup da birkaç saat balığa çıkma fırsatı bulduğumuzda ise kendi bildiğimiz verimsiz bölgelerde balık tutmaya çalışarak geçiyor zaman. Ben artık zamana bıraktım, zamanla biz de öğrenir ya da keşfederiz verimli meralar, yapacak birşey yok :confused:
valla insanların kalabalık oldugunu gördüğünüz yerler mera; mera konusu bu kadar basit

bjkclub
24-09-2012, 00:57
Tuzla'da lüfer merası var,yerini biliyorum.
Buraya yazabilirim ama fayda etmez,askerin kontrolünde denizin o kısmı ve izin vermiyorlar :) Tekne ile gitmek lazım zaten.

okuma
24-09-2012, 01:58
Sevgili balıkçı dostlar,
Öncelikle herkese merhaba demek istiyorum. Foruma daha yeni üye oldum. Başka forum sitelerine de üyeyim fakat diğerlerinin burası kadar güncel ve faydalı olmadığını keşfettim. Forumun bu denli yararlı olmasını sağlayan sizlere teşekkürlerimi sunarım.
Cuma akşamı geceden orada ikamet eden bir arkadaşla beraber, daha önce hiç balık tutmak için gitmediğim Tarabya-kireçburnu arası bir yere gittik. Saat 22:00-24:00 arası taze istavrit ile 3 ben, 2 arkadaş toplam 5 tane gayet iri sarıkanat aldık. Daha sonra balık birden kesti saat 03:00 gibi, daha tanıdık olan balta limanına gittik. Baltalimanı her zamanki gibi akıntılıydı 150gr kurşun bile bana mısın demedi aktı gitti. Orda 2 vuruş aldık biri daha yarısındayken alt iğneyi kesti. Diğeri hemen hemen 25-30 cm kadar bir lüferdi su üstüne yaklaşıp kendini gösterdi ve iki iğneyi birden kesip kaçtı. Saat 05:30 gibi rapala ve çapari denemelerine başladık saat 08:30 a kadar ne istavrit ne palamut uğradı. Toplanıp dönüş yolunu tuttuk.
Avınız daim olsun, herkese rast gelsin.

muzafferyilmaz
24-09-2012, 10:02

DeepBlue Balık süper de bu resmi bu şekilde çekmiş olman ayrı bi güzel olmuş
Balık için bikere, resim çekiş tekniği için İKİ kere tebrikler

skoylu
24-09-2012, 10:18

Hoş bir resim ama, maalesef hiç hoş şeyler anlatmıyor cyrr

O siyah noktalar sonradan bulaşan toprak vs. mi? Hiç öyleymiş gibi görünmüyor. Eğer bu balığın kendindeyse, bir tür parazit mantar vs. olabilir ki, bu da hiç iyi bir işaret değil. Zaten gırgırlar vs. bunlara yeterince parazit oluyorken, birde denizin içinde öyle bir şey varsa, vaziyet oldukça vahim.

deePblue
24-09-2012, 10:24
Teşekkürler.
Makro çekim yapmıştım
Açıkcası benim de hoşuma gitti.
Bu güzel balığa hak ettiği değeri vermek lazım. Yaptığımız takımdan resim çekmeye kadar :)

Balığı yıkamıştım güzelce Serdar abi.

voltran
24-09-2012, 10:26

O siyah noktalar sonradan bulaşan toprak vs. mi? Hiç öyleymiş gibi görünmüyor. Eğer bu balığın kendindeyse, bir tür parazit mantar vs. olabilir ki, bu da hiç iyi bir işaret değil. Zaten gırgırlar vs. bunlara yeterince parazit oluyorken, birde denizin içinde öyle bir şey varsa, vaziyet oldukça vahim.

Dip balığı olduklarından ağırmetallerin fazlaca etkisinde kalmış olabilir.

Ağırmetaller konusunda dikkat etmek lazım 20 yıl boyunca vücutta kalıyor. Kanserden beter rahatsızlıklara neden oluyor.

skoylu
24-09-2012, 10:29
Dip balığı olduklarından ağırmetallerin fazlaca etkisinde kalmış olabilir.

Ağırmetaller konusunda dikkat etmek lazım 20 yıl boyunca vücutta kalıyor. Kanserden beter rahatsızlıklara neden oluyor.

Bu mümkün Lüfer ağır metalleri biriktiren bir kaç balıktır biridir. Bu yüzden de büyük lüferlerin hamilelerce tüketilmemesi tavsiye edilir.

Fakat ağır metal birikimi böyle bir semptom göstermez. Bu daha başka kötü kimyasallar nedeniyle de pekala olabilir; ama ağır metal yüzünden olacağınıpek sanmıyorum.

Çinekop_çu
24-09-2012, 10:38

Tebrikler.

surfman
24-09-2012, 12:07
Herkese Selam,
Bu sabah 06:30 - 09:30 arası Tarabya'daydım. 7cm mavi Maria Prenses ile resimdeki palamutu alabildim.

[URL=] (][/URL)

evet orda duran boş kovada benimki:)) zaten senden sonrada alan olmadı heveslendirdin bizi ama boş döndük yine :

aTomKarinca
24-09-2012, 12:44
[/img] (][img)

Merhaba.. geçen hafta izinLi oLduğumdan 3 kez avLanma fırsatı buLdum boğazın muhteLif yerLerinden yaptığım avLardan bir rapor görüntüsü sunuyorum.. yemLik istavrit gündüzLeri büyük sıkıntıydı ama akşam hava kararınca bu sıkıntı resmen zevke dönüştü tek tek 1 - 1,5 kğ'a yakın yemLik tuttum hatta artanLarıda eve götürdüm afiyetLe yedim.. bu resimdeki avım geçen hafta perşembe gününe ait diğer avLarı fotoLayamadım, gündüz bir ara iyi zargana yaptı 4 tane en irisinden düşürdüm.. maLum 10'a 8 çapari atıyorum düşmemesi zor durum baLık aşşağıda yukarıda her yerde çok bereketLi devam etmekte..

Yem: istavrit fLeto
Takım: 3 no mustand iğne
Kursun: 140 gr

ALİCO
24-09-2012, 12:46
Merhaba.. geçen hafta izinLi oLduğumdan 3 kez avLanma fırsatı buLdum boğazın muhteLif yerLerinden yaptığım avLardan bir rapor görüntüsü sunuyorum.. yemLik istavrit gündüzLeri büyük sıkıntıydı ama akşam hava kararınca bu sıkıntı resmen zevke dönüştü tek tek 1 - 1,5 kğ'a yakın yemLik tuttum hatta artanLarıda eve götürdüm afiyetLe yedim.. bu resimdeki avım geçen hafta perşembe gününe ait diğer avLarı fotoLayamadım, gündüz bir ara iyi zargana yaptı 4 tane en irisinden düşürdüm.. maLum 10'a 8 çapari atıyorum düşmemesi zor durum baLık aşşağıda yukarıda her yerde çok bereketLi devam etmekte..

Yem: istavrit fLeto
Takım: 3 no mustand iğne
Kursun: 140 gr

Canım Kardeşim

Süper bir av ellerine sağlık dahada güzel haberlerini bekliyorum

balikoltasi
24-09-2012, 12:47
Cumartesi 4 arkadaş yaptığımız palamut avımızdan bir kare. Balık çok seyrekti herkes birer balık alıp keyfini yaptı.
[/IMG] (][IMG)

adalı balıkçı
24-09-2012, 12:49
Yavuz çok güzel bir av tebrikler.. istavritleri kurtla mı aldın?

tofim34
24-09-2012, 12:52
Birol tebrikler..
Şanslı azınlıktansın..

aTomKarinca
24-09-2012, 12:54
Yavuz çok güzel bir av tebrikler.. istavritleri kurtla mı aldın?

TeşekkürLer..
istavritLeri istavritLe aLdım :)

tofim34
24-09-2012, 12:55
Yavuz güzel av..
Allah cc daha bol avlar nasip etsin.. Bizede inşallah.. :)

aTomKarinca
24-09-2012, 13:18
Amin.. Ecmain Hasan saoL

bulut1383
24-09-2012, 13:36
birol gene güzel av yapmışsın tebrikler

bulut1383
24-09-2012, 13:37
yavuz biz 2 hafta önce kalenderde kötü av yaptık yemler bayattı istavritte yakalayamadık tebrikler güzel av yapmışsın

balikoltasi
24-09-2012, 17:00
Birol tebrikler..
Şanslı azınlıktansın..

birol gene güzel av yapmışsın tebrikler

Teşekkürler arkadaşlar.

sedat_ist
24-09-2012, 18:00
birol ve yavuz tebrikler güzel avlarınızdan dolayı..

ali burak gebedek
24-09-2012, 20:54
arkadaşlar eminönü galalata karaköy ve sarayburnu fıs 1 haftadır birşey yok

eldvin
24-09-2012, 22:11
Beşiktaşta da birşey yoktu bugün...

furunotr
24-09-2012, 22:40

O noktacıkların parazit v.s. olduğunu sanmıyorum; ortalama kalite bir makina ile yakından çekilmiş fotoğraf; ondan dolayı çıplak gözle farkedemediğimiz noktacıklar ve detaylar görülebiliyor kısmen; geçen yıl avladıklarımdan birinin DSLR-Like bir kamera ile çekilmiş makrosunu koyayım eke; benzer noktacıklar onda da mevcut...

[/img] (][img)

balli
24-09-2012, 23:11
evet orda duran boş kovada benimki:)) zaten senden sonrada alan olmadı heveslendirdin bizi ama boş döndük yine :

Kova tabi ki boş olur. Oltalar deniz yerine kıyıya çevrilmiş.:eek: :D

deePblue
25-09-2012, 08:30
Bu sabah boğaza sis çökmüş vaziyette idi.
Palamut aklıma geldi hemen :D
Ama işteyiz:(

balıkcı_82
25-09-2012, 09:34
merhaba arkadaşlar c.tesi günü bende balığa gittim sabah 9:30 gibi meraya vardım 10 gibi oltaları suya saldım daha sonra telefon ile konuşuyordum oltanın ucu oynadı ben gidene kadar sağlam bir vuruş daha geldi asıldım ama geç kalmıştım misina firdöndünün üstünden koptu geldi geri daha sonra mera değiştirdim ve akşama kadar sadece 10 tane istavrit aldım onları da dolaba attım bir daha ki avımı bekliyorlar.bu arada birşey sormak istiyorum yemli takımın bedeninin ne kadar yapıyorsunuz ben 2 kulaç yaptım çok uzun oldu vuruşları hissedemedim kısalttım bu sefer de balık uğramadı ya balık yoktu yada kurşunu görüp korktular ne kadar mesefa bırakmalıyım.

vpn
25-09-2012, 09:49
merhaba arkadaşlar c.tesi günü bende balığa gittim sabah 9:30 gibi meraya vardım 10 gibi oltaları suya saldım daha sonra telefon ile konuşuyordum oltanın ucu oynadı ben gidene kadar sağlam bir vuruş daha geldi asıldım ama geç kalmıştım misina firdöndünün üstünden koptu geldi geri daha sonra mera değiştirdim ve akşama kadar sadece 10 tane istavrit aldım onları da dolaba attım bir daha ki avımı bekliyorlar.bu arada birşey sormak istiyorum yemli takımın bedeninin ne kadar yapıyorsunuz ben 2 kulaç yaptım çok uzun oldu vuruşları hissedemedim kısalttım bu sefer de balık uğramadı ya balık yoktu yada kurşunu görüp korktular ne kadar mesefa bırakmalıyım.

2 kulaç çok uzun genelde yarım kulaç kullanan var ama ben sana kulaç değilde cm olarak 75-90 cm arası kullan diyorum gayet idealdir.

balıkcı_82
25-09-2012, 09:58
2 kulaç çok uzun genelde yarım kulaç kullanan var ama ben sana kulaç değilde cm olarak 75-90 cm arası kullan diyorum gayet idealdir.

daha sonra yaklaşık 1 kulaca indirdim o da cm olarak1 metre civarı sanırım o zamanda hiç vuruş almadım o zaman balık yoktu yada çölde zürafa denk geliyor bana:) :) :)

skoylu
25-09-2012, 09:59

Gezer kurşunlu yap.

Böylece hem vuruşu hissetmen, hemde balığın kurşunu hissetmemesi mümkün olur.

vpn
25-09-2012, 10:07
daha sonra yaklaşık 1 kulaca indirdim o da cm olarak1 metre civarı sanırım o zamanda hiç vuruş almadım o zaman balık yoktu yada çölde zürafa denk geliyor bana:) :) :)

uzak atma. atacağın maksimum 30 metre. gece balık av peşinde kıyılarda

seckint
25-09-2012, 10:17

bence tam 1 mt yap öyle kalsın ben bütün aldığım balıkları 1 mt uzunluktayken almıştım

adalı balıkçı
25-09-2012, 10:19

Ben genelde parmak ucumdan ikinci omuzuma kadar (bir kulaca yakın) keserim misinayı.. yani tam olarak bir kol + omuz aralığı kadar..

balıkcı_82
25-09-2012, 10:27
teşekkürler herkese cevaplar için c.tesi deneme yapıcam bakalım tekrar kısmetimde varsa olur. ama bu sefer şans meleğimide yanımda götürücem yani kızımı

skoylu
25-09-2012, 10:38
O noktacıkların parazit v.s. olduğunu sanmıyorum; ortalama kalite bir makina ile yakından çekilmiş fotoğraf; ondan dolayı çıplak gözle farkedemediğimiz noktacıklar ve detaylar görülebiliyor kısmen; geçen yıl avladıklarımdan birinin DSLR-Like bir kamera ile çekilmiş makrosunu koyayım eke; benzer noktacıklar onda da mevcut...

Aynı yakınlıkta makro çekilmiş başka resimlerde olsun, incelediğimiz lüferlerde olsun, benzer oluşumlar yok. Kameranın digital zoom algoritması, netliği sanal olarak artırmak (acutance) için için gürültü ekler. Kenar netleştirme algoritmaları (dithering, sharpness vs.) da böyle sonuçlara sebep olur. Ama bu öyle bir durum değil.

Bir parazitin de tek bir balıkta olacağını düşünmek pek zor. Her iki resimdeki balıklarda aynı sorundan muzdarip olma söz konusu da olabilir.

Eğer asıl resme dikkat edersen, noktaların bazısının derinin içine gömülmüş olduğunu farkedersin. Bu özellikle bahse konu distorsiyon olasılığını zorlaştırıyor.

Elbette kesin tanı, ancak balığın tahlil edilmesiyle konabilir. Ama bu resimlerin, balığın bir tahlile ihtiyaç duyduğu gerçeğini gösterir zaten. Bunlar olmasa, hacet yoktur bir analize.

underbaris
25-09-2012, 10:52
Hafta sonu av raporumu yazmak anca fırsat oldu cumarttesi ve pazar akşamı olmak üzere hafta sonu 2 gün balıktaydım akşam 18:00gibi gidip iki günde 24:00 gibi avıma son verdim sonuç olarak taze istavrit ile her biri 20 cm altına düşmeyen iki günde sarıyer kireç burnu arasında cumartesi 9 adet pazar 7 adet olmak üzere 16 adet balıkla evimin yolunu tuttum ben almasamda lüfer alan arkadaşlarıda gördüm, konu burayala alakalı değil ama az önce eminönü kadıköy iskelesi yanında çok iyi palamut alıyorlardı ilgili arkadaşlara duyurulur

cyhnckr
25-09-2012, 11:33
Tarabya;

Dün akşam üzeri biraz hava almak ve balık durumuna bakmak için Tarabya'ya gittim. Uğur'da oradaydı. Tutanları seyrederken çapariye sarıkanatlar tek tük gelmeye başladı. Tam hava kararmak üzereydi. Hemen takımlarımızı açtık. Çok ince takım ile yemlik istavritlerimizi aldık önce. Mantarlı takımları 150gr ile açığa gönderdik. Saat 20:00 ile 00:00 arası 14 adet sarıkanat yakaladık. Uzak bir atışımda (yaşlaşık 300m misina atış + misina salma) çok sert bir vuruş geldi, hemen asıldım, o kadar uzaktan kafa vuruşlarını hissediyordum ve birden boşaldı takımdaki ağırlık. Oltayı topladığımda şok olduk :) iğneler mantar ve yem, balık hepsini ağızına alıp misinayı bedenden kopartıp (diş izi) gitmiş. Zargana ile aynı uzaklıklara çok denesemde malesef lüfer alamadık. Rastgele.

emre692
25-09-2012, 11:35
gördüğüm resimli bi sistemde en verimli avların 1 mt kurşun bedeni 80 cm mantarlı takımın bedeni olarak belirtilmişti ve de en çok dşkkatimi çeken olay t fırdondü kullanılmasıydı.ilk avımda bende böyle yapacağım.

bu sistemi kullananlar nasıl verim alıyor ?

balıkcı_82
25-09-2012, 11:38
Tarabya;

Dün akşam üzeri biraz hava almak ve balık durumuna bakmak için Tarabya'ya gittim. Uğur'da oradaydı. Tutanları seyrederken çapariye sarıkanatlar tek tük gelmeye başladı. Tam hava kararmak üzereydi. Hemen takımlarımızı açtık. Çok ince takım ile yemlik istavritlerimizi aldık önce. Mantarlı takımları 150gr ile açığa gönderdik. Saat 20:00 ile 00:00 arası 14 adet sarıkanat yakaladık. Uzak bir atışımda (yaşlaşık 300m misina atış + misina salma) çok sert bir vuruş geldi, hemen asıldım, o kadar uzaktan kafa vuruşlarını hissediyordum ve birden boşaldı takımdaki ağırlık. Oltayı topladığımda şok olduk :) iğneler mantar ve yem, balık hepsini ağızına alıp misinayı bedenden kopartıp (diş izi) gitmiş. Zargana ile aynı uzaklıklara çok denesemde malesef lüfer alamadık. Rastgele.

*** ceyhun c.tesi benim başıma da benzer bir durum geldi uğur yanımdaydı aynı uğurdan bahsediyorsak benim ilkokul arkadaşımmış bu arada o beni tanıdı saolsun sen c.tesi tekneyle açılmışsın erol abi öyle söyledi nasıl geçti tekne ile av

sarıyerlimahmut
25-09-2012, 11:45
herkese selam ve saygılarımla cumartesi saat 17 de oltamı ve ekipmanları alıp sahile indim ilk iş taze yem olarak istavrit yakalamaktı saat 17 den 22 e kadar 25 30 istavrit zar zor tuttum bu arada saat 19da arkadaşım aytaçta bana katıldı yemleri aldıktan sonra özel mekanımaza geçtik her yer full igne atsan yere düşmezdi ama bizim özel yer boştu sanki balık bi noktadaymış gibi millet birbirinin üstüne çıkıyodu neyse taze istavritimizi güzelce kesip iyneye taktıktan sonra denize yolladık 15 20 mt uzaklık yeterli balık çoook yakında 2-3 dakika sonra tak tak hoop sarı kanat kovada bu şekilde yemleri idareli kullanarak bazen 1 iri istavriti 4 ebölerek(dörde bölüp ince yem takınca balıgın yemi alıp kaçma şansı 100 de 10 iniyo)sabah saat 04 ekadar at çeke devam ettik arkadaşım aytaçla beraber ben 25 tane o 13 tane kimi sarı kanat kimi iri çinekop balık aldık bu arada balık taze yemi çok ama çook seçiyo haberiniz olsun bayat yemle gidip millet balık çekerken kanser olmayın şimdilik diyeceklerim bu kadar kısmet olursa bugün de iş çıkışı yemegimi yedikyten sonra gitmeyi düşünüyorum unutmuşkan cuma günüde balıktaydım arkadaşım amiyle gittik onun oltası yoktu benim olatalarla idare ettik gene aynı ssatler arası 22toplam çinekop aldık 1 adettte lüfer aldık inanmayanlar oltacı seyfi abiye sorabilir

sarıyerlimahmut
25-09-2012, 11:48
cuma günkü avımda etraftanda bayagı lüfer çekenler oldu oltacı seyfi abide kafası güzel olmasına ragmen lüfer aldı heycanlandınız dimi evet yemin ederim yazdıklarım 100 de 100 gerçek ama lütfen 10 ar 20 er kişi toplanıp gelmeyin adamlar utanmasalar otobüs kiralayıp gelecekler

skoylu
25-09-2012, 11:49
gördüğüm resimli bi sistemde en verimli avların 1 mt kurşun bedeni 80 cm mantarlı takımın bedeni olarak belirtilmişti ve de en çok dşkkatimi çeken olay t fırdondü kullanılmasıydı.ilk avımda bende böyle yapacağım.

Teknik olarak, yem kurşundan ne kadar uzaktaysa, o kadar balığı cezbeder.

Ama o mesafe arttıkça,vuruşu hissetmek zorlaşır.

Bunun net bir tarifi, ölçüsü yok, kullanılan takımların düşük etkili olduğunu düşünürsek..

Su, akıntı, dernilik vs. bakıyoruz, balık oradan 75 cm'den geçiyor. Mantarda o koşullarda 75 cm'de kalıyor. Ne oluyor, geçen balıkların birinin tam önüne çıkıyor ve olaylar gelişiyor.

Ama başka bir noktada, başka akıntı koşulları nedeniyle, mantar 1m'ye çıkıyor, balık 30cm'den geçiyor, yemle ilgilenmiyor.

Bunun gibi. Her yerde her zaman en iyisi yok o ölçünün.

Eğer takımı daha iyi yapar, balığın dikkatini çekecek hareket, duruş ve ses sahibi olmasını sağlarsanız, bu mesafe önemli olmaz pek. Kurşunu da gezer kurşun yaparsanız, tadından yenmez.

Bir ara Sirkeci'de çinekop tutuyoruz. Yer dar, oturacak şey yok. Bende kamışı bırakıp geziniyorum. Biri gıcık oldu zaten bana. Neyse, benim takıma çinekop vurunca, anında belli oluyor. Kızıyor amcam bana, takımına bak diye. Yanındaki de diyor: "horon teptirmeden çekmiyor balığı".

Takım bir bütündür. Hassas kamış, ip misina, dirsek boyu kurşun kösteği, 1 kulaç beden, gezer kurşun. Netice bu. Nasıl oluyor gezer kurşun?

cyhnckr
25-09-2012, 11:59
*** ceyhun c.tesi benim başıma da benzer bir durum geldi uğur yanımdaydı aynı uğurdan bahsediyorsak benim ilkokul arkadaşımmış bu arada o beni tanıdı saolsun sen c.tesi tekneyle açılmışsın erol abi öyle söyledi nasıl geçti tekne ile av

Herhalde aynı Uğur :)

Tekne ile Haliç-Tarabya arası balık bulucu olmasına rağmen hiç bir şey tutamadık. Balık alan tekne de göremedik etrafımızda. İlginç bir gündü.

cyhnckr
25-09-2012, 12:02

Emre,

Ben daha önce söylediğin t fırdöndüleri kullandım. Hem yemli hemde rapala avlarında denedim. Bu şekilde de takım bedene dolanıyor. Benim kullandığım şekil;

Makaraya giden kısımda kilitli klipsli fırdöndü + yemli veya rapala takımında küçük fırdöndü + kurşun ipine kilitli klipsli fırdöndü. Kesin çözüm, nasıl attıysan aynı şekilde çekersin.

ALİCO
25-09-2012, 12:32
Emre,

Ben daha önce söylediğin t fırdöndüleri kullandım. Hem yemli hemde rapala avlarında denedim. Bu şekilde de takım bedene dolanıyor. Benim kullandığım şekil;

Makaraya giden kısımda kilitli klipsli fırdöndü + yemli veya rapala takımında küçük fırdöndü + kurşun ipine kilitli klipsli fırdöndü. Kesin çözüm, nasıl attıysan aynı şekilde çekersin.

Ceyhun sana boyle bir takım kullanmayı inan yakıştıramadım bu nedir ALlah aşkına ya nasıl bir takımdır bu

cyhnckr
25-09-2012, 12:37
Ceyhun sana boyle bir takım kullanmayı inan yakıştıramadım bu nedir ALlah aşkına ya nasıl bir takımdır bu

Abi ne denediysek bedene dolanıyor, bu kesin çözüm. Tabi kıyıdan atıyormusun abi bilmiyorum ama tekneden olta sallandırmak gibi kolay değil :)

ALİCO
25-09-2012, 12:38
Abi ne denediysek bedene dolanıyor, bu kesin çözüm. Tabi kıyıdan atıyormusun abi bilmiyorum ama tekneden olta sallandırmak gibi kolay değil :)

Etme eyleme. 3 adet 0,45 ten ör diycem kasayı ama görmen lazım yapamayacaksın. biriye gönderırım. kimle yada bir gün balık tutarken çağır benide diycem en güzeli ben sana yarın burdan resmini çeker yollarım.

Takım komple örgü kasa kesinlikle dolaşmaz çünkü üzerinde takım taklavat yok. örgünün tersinede kurlunluk orgüden tam zıt bakıyor. gelde anlat şimdi....

cyhnckr
25-09-2012, 12:43
Etme eyleme. 3 adet 0,45 ten ör diycem kasayı ama görmen lazım yapamayacaksın. biriye gönderırım. kimle yada bir gün balık tutarken çağır benide diycem en güzeli ben sana yarın burdan resmini çeker yollarım.

Takım komple örgü kasa kesinlikle dolaşmaz çünkü üzerinde takım taklavat yok. örgünün tersinede kurlunluk orgüden tam zıt bakıyor. gelde anlat şimdi....

Abi t fırdöndüde sorun zaten kurşun ipine dolanma değil, makaraya giden bedene dolanıyor takım. Bu şekilde hiç bir şekilde karışma olmuyor. Oradaki mavi ip bir sorun yaratmıyor yani.

ALİCO
25-09-2012, 12:55
Abi t fırdöndüde sorun zaten kurşun ipine dolanma değil, makaraya giden bedene dolanıyor takım. Bu şekilde hiç bir şekilde karışma olmuyor. Oradaki mavi ip bir sorun yaratmıyor yani.

Yarına resimleyeceğim bak bakalım. beğenecekmisin. ki kesin beğenirsin. dümdüz örgü kasa üstünde c şeklinde örgüden kurşunluk nereye dolaşacakki tersinden dğümlüyoruz imkansız.

skoylu
25-09-2012, 13:13

+1

Kıyıdan atıyorsanız, gezer kurşun yapın, bundan hem kolay hem etkili olur.

Bir parça plastik boru. kulak pamuğu çubuğu, lolipop çubuğu vs. vs. hepsi olabilir. Tercihan kahve veya kırmızı renkli. İçinden misina geçecek sertçe bir şeyden 4 cm kadar, hepsi bu.

Bunun 1 cm kenarına fırdöndünün gözünü sokun, ezin, iple bağlayın vs. sabitleyin. Fırdöndüye kurşunu bağlayın, klips filan olmasın ortada. Bir kulaç FC misinayı borudan geçirip fırdöndülü taraftan çıkan ucunu oltaya, diğerini mantarlı bedene bağlayın, hepsi bu.

sarıyerlimahmut
25-09-2012, 13:16
bizim sistemde kurşun direkt ana fırdöndüye hiçbir ek kullanılmadan takılır mantarda aynı şekilde ana fırdöndüye direk takılır kolay kolay sama olmaz

achills
25-09-2012, 13:21
Kıyıdan iri istavrit yakalamak için eskiden sıyırtma yapardık.Uzun bir boru veya tel ortasına kurşun sabitlenmiş.Ben rapala için hiç denemedim.Belki kullanan vardır.İş yapar gibime geliyor..

skoylu
25-09-2012, 13:29

Boncuklar olmasada olur. Olursa iyi olur, zira fırdöndü borunun içine giriyor, takımın gezerliği kalmıyor.

feyizu
25-09-2012, 13:49
Tarabya dün gece bunları verdi...taze istavriti olanlar fazlasıyla nasiplendi..yer otoparkın ilerisi inşaatın önü..Sabah suyuna da 1 palamut ile sonlandırdık avı..herkese rastgele

[/IMG] (][IMG)

muzafferyilmaz
25-09-2012, 15:51
Boncuklar olmasada olur. Olursa iyi olur, zira fırdöndü borunun içine giriyor, takımın gezerliği kalmıyor.

Üstadım... Gezer kurşun bu takımın neresinde ben anlayamadım.
Acemiyim ondan olabilir. Bilmediğim için zor geliyo anlaması bazı şeyleri... Kusura bakma...
Bu takımda kurşunu nereye nasıl bağlayacağız?
Soruyu bile nasıl sorayım diye 1 saat düşündüm bilmediğim için şimdiden teşekkürler...
Mantarı izah ettiğin gibi yapıcam, gezer kurşunlu takımı da yaptımmı tamamdır...reeling

muzafferyilmaz
25-09-2012, 15:56

Kulak çubuğuna kıstırdığımız fırdöndüye mi kurşunu takıcaz?:)

muzafferyilmaz
25-09-2012, 15:58
+1

Kıyıdan atıyorsanız, gezer kurşun yapın, bundan hem kolay hem etkili olur.

Bir parça plastik boru. kulak pamuğu çubuğu, lolipop çubuğu vs. vs. hepsi olabilir. Tercihan kahve veya kırmızı renkli. İçinden misina geçecek sertçe bir şeyden 4 cm kadar, hepsi bu.

Bunun 1 cm kenarına fırdöndünün gözünü sokun, ezin, iple bağlayın vs. sabitleyin. Fırdöndüye kurşunu bağlayın, klips filan olmasın ortada. Bir kulaç FC misinayı borudan geçirip fırdöndülü taraftan çıkan ucunu oltaya, diğerini mantarlı bedene bağlayın, hepsi bu.

Olayı kavramaya başlıyorum...
Bilmemek ne zor yahu

skoylu
25-09-2012, 15:59
Kulak çubuğuna kıstırdığımız fırdöndüye mi kurşunu takıcaz?:)

Klipssiz fırdöndü kullan, oraya bağla kurşunu aynen. Klipse filan gerek yok.

Çinekop_çu
25-09-2012, 16:21
Tarabya dün gece bunları verdi...taze istavriti olanlar fazlasıyla nasiplendi..yer otoparkın ilerisi inşaatın önü..Sabah suyuna da 1 palamut ile sonlandırdık avı..herkese rastgele

Avınız için tebrik ederim, gayet güzel balıklar.Bu arada balıkları yemli ile mi sahte ile mi aldınız?

casper73
25-09-2012, 16:44
Emre,

Bide bunu dene kardeş.

ben kullanıyorum alta ipli kurşun orta t ye mantarlı takım yada rapala üstede makineden klipsli fırdöndüyü tak.
bak bakalım bidaha dolanıyorumu. banada du edersin *** :))

furunotr
25-09-2012, 22:41
Aynı yakınlıkta makro çekilmiş başka resimlerde olsun, incelediğimiz lüferlerde olsun, benzer oluşumlar yok. Kameranın digital zoom algoritması, netliği sanal olarak artırmak (acutance) için için gürültü ekler. Kenar netleştirme algoritmaları (dithering, sharpness vs.) da böyle sonuçlara sebep olur. Ama bu öyle bir durum değil.

Bir parazitin de tek bir balıkta olacağını düşünmek pek zor. Her iki resimdeki balıklarda aynı sorundan muzdarip olma söz konusu da olabilir.

Eğer asıl resme dikkat edersen, noktaların bazısının derinin içine gömülmüş olduğunu farkedersin. Bu özellikle bahse konu distorsiyon olasılığını zorlaştırıyor.

Elbette kesin tanı, ancak balığın tahlil edilmesiyle konabilir. Ama bu resimlerin, balığın bir tahlile ihtiyaç duyduğu gerçeğini gösterir zaten. Bunlar olmasa, hacet yoktur bir analize.

Ben derinin içine gömülmüş herhangibir nokta v.s. görmüyorum... Bu arada gözlük kullanıyorum bunu da belirteyim... Herhalde sizin de ihtiyacınız var...

Ben amatör fotoğrafçıyım; ancak yine de israr ediyor iseniz profesyonel bir fotoğrafçıya da kıyaslatırım bu fotoğrafları... Şunu da belirteyim özellikle yeni tutulmuş bir balığın fotoğrafını bilhassa kapalı bir mekanda çekmek oldukça zordur... Işık şartlarını çok iyi ayarlamanız gerekir ve maalesef ev ortamında buna imkan yoktur; ayrıca flaş kullandığınızda ışık ıslak ve taze balıktan olduğu gibi geriye yansır... Sonuçta fotoğraf her halükarda kusurlu ve yanıltıcı olacaktır; ancak aşina bir göz bu fotoğraflarda balıkta herhangibir parazit olmadığını rahatlıkla gözlemleyebilir...

Veya geçen yıl tuttuğum bütün lüfergiller familyası istisnasız parazitli idi ki bu mümkün değil... Eğer tutabilirseniz bir büyülteç ile falan inceleyin; göreceksiniz ki bu noktacıklar mevcut olacak...

emre692
25-09-2012, 22:54

herhalde bu takımı yapabilsem kesin sarıkanatları kovaya doldururum hihi yemli avlarda çok şanslı oluyorum allah nazar değdirmesin.

ayrıca bu takımla avlağa gidersem kesin 10 kişi başıma gelir; bu ne gardaş böyle takımmı olur.çeyrek altında takaydın bari der biri sinirimi bozar kesin banghead banghead

tofim34
26-09-2012, 11:40
*** arkadaşlar..
Boğaz hattından bilgisi olan varmı..

aTomKarinca
26-09-2012, 12:34
ALİCO abi dün kurşun ayağı fotoğrafı atıcam demiştim musait oLdunmu abi payLaşabiLcekmisin resmi? hani ceyhun'La konustugunuz oLay..

ALİCO
26-09-2012, 12:43
ALİCO abi dün kurşun ayağı fotoğrafı atıcam demiştim musait oLdunmu abi payLaşabiLcekmisin resmi? hani ceyhun'La konustugunuz oLay..

Yavuz dün akşamüstü balığa çıktım 4 balık geldı 35 dakika içinde Hemde sıfır Yemle bereketli oalcak derken V kayışı koptu değiştirene kadar yaklaşık 1 saatten fazla uğraştım. bu arada aklımdaydı ama inan halledemedim bugün çeker getiririm. dostum

ALİCO
26-09-2012, 12:44
Bu arada Lüfer bugün meralarda maalesef yok desem ÜZÜCÜ haber ama maalesef yok sıkıntı.....

aTomKarinca
26-09-2012, 12:55
Abim gecmiş oLsun Rabbim daha büyük aksiLikLerden esirgesin seni.. EyvaLLah ne zaman musaitsen ben burdayım :)

ALİCO
26-09-2012, 12:56
Abim gecmiş oLsun Rabbim daha büyük aksiLikLerden esirgesin seni.. EyvaLLah ne zaman musaitsen ben burdayım :)

Amin cümlemizi İnşallah tamamdır görüşürüz dostum ok

feyizu
26-09-2012, 14:17
Avınız için tebrik ederim, gayet güzel balıklar.Bu arada balıkları yemli ile mi sahte ile mi aldınız?

Palamut 7 cm. princess hamsi sahtesi ile diğerleri klasik mantarlı dip oltası ile alındı..Bu arada etraftan iki dost peşpeşe 2 lüfer alırken bende sert bir vuruş sonrası sadece kurşunu ve ucu boş kösteği geri alabildim.Yani takımları hafiften kalınlaştırmanın zamanıdır.

Herkese rastgele

feyizu
26-09-2012, 14:27
Sevgili dostlar klasik mantarlı dip oltasında konu edildiği gibi kösteğin yem ve mantarla birlikte makaraya giden bedene dolanması sık karşılaşılan bir durum ve siz oltanın ucunda vuruş beklerken kurşuna,firketeye,fırdöndüye dolanan yem suda çürüyüp gider.Takımın yapılış şekli bazı çözümler sunsada ben bu konuda kısmı de olsa şöyle bir çözüm buldum: (Takımın dipte akıntı nedeniyle dolanması gibi durumlar hariç)
Oltayı attık,kurşun suyla buluştu..makinayı hemen kapatıp misinayı kurşun dipleyene kadar gergin tutuyorum..kurşun takımı dibe çekerken mantar da yemi ve kösteği geri kasıyor ve köstek bedene yaklaşmıyor.Bu tarzın tek olumsuz yanı var o da takımın diplemesi biraz daha uzun süre alıyor ve eğer akıntı var ise takımın akıntı yönünde diğer takımlara göre daha fazla akması olası..sıkıntı çeken dostlar bir denesin faydalı olacağını umuyorum.
Herkese rastgele.

cyhnckr
26-09-2012, 15:00
Tarabya'da rapala ile palamut çıkıyor! Bedenleri kalın bağlayın (0,33 veya 0,35) balıklar iri.

ozkan_askan
26-09-2012, 15:46
Sevgili dostlar klasik mantarlı dip oltasında konu edildiği gibi kösteğin yem ve mantarla birlikte makaraya giden bedene dolanması sık karşılaşılan bir durum ve siz oltanın ucunda vuruş beklerken kurşuna,firketeye,fırdöndüye dolanan yem suda çürüyüp gider.Takımın yapılış şekli bazı çözümler sunsada ben bu konuda kısmı de olsa şöyle bir çözüm buldum: (Takımın dipte akıntı nedeniyle dolanması gibi durumlar hariç)
Oltayı attık,kurşun suyla buluştu..makinayı hemen kapatıp misinayı kurşun dipleyene kadar gergin tutuyorum..kurşun takımı dibe çekerken mantar da yemi ve kösteği geri kasıyor ve köstek bedene yaklaşmıyor.Bu tarzın tek olumsuz yanı var o da takımın diplemesi biraz daha uzun süre alıyor ve eğer akıntı var ise takımın akıntı yönünde diğer takımlara göre daha fazla akması olası..sıkıntı çeken dostlar bir denesin faydalı olacağını umuyorum.
Herkese rastgele.

Çok mantıklı geldi , güzel bir çözüm olabilir feyiz abi. Ancak bir kötü yanı takım uzağa gitmiyor , kısa kalıyor. Çünki kurşun su ile buluştuğunda sen tel i kapadığın anda yerçekimi devreye girecek ve kurşunun sahile doğru çapraz bir şekilde inmesini sağlayacak. Ama bedene dolanmayacak olması daha fazla fayda sağlar. Takım varsın 3-5 mt. yakına gelsin , önemli değil.

skoylu
26-09-2012, 16:38
Çok mantıklı geldi , güzel bir çözüm olabilir feyiz abi. Ancak bir kötü yanı takım uzağa gitmiyor , kısa kalıyor. Çünki kurşun su ile buluştuğunda sen tel i kapadığın anda yerçekimi devreye girecek ve kurşunun sahile doğru çapraz bir şekilde inmesini sağlayacak. Ama bedene dolanmayacak olması daha fazla fayda sağlar. Takım varsın 3-5 mt. yakına gelsin , önemli değil.

Olayın biraz tekniğine bakmanız lazım. Bu bahsedilen şeyde çoğu durumda mantar kösteğinin kurtulmasını sağlamaz. Ne zaman sağlar, olta, kurşun kösteği ve mantar kösteğinin birleştiği nokta doğru yapılmışsa.

Oltadna gelen misinaın ucunda kocaman, adi bir klipsli fırdöndü. Buna bir karış kalın ipten kurşun kösteği. Mantar kösteğine de bir kasa yap, geçir oraya. Ondan sonra bak bu açılacak diye. Çok zor açması o şekilde denizin.

Mantara giden kösteğin, ana köstek etrafında çok ama çok rahat dönebilmesi lazım. Bunun ilk yolu üç misinanın birleştiği noktada, aralarını biraz uzak tutabilmektir. Bu durumda birbirlerine geçip kalmazlar ve mantar dalarken her durumda kolayca kösteği açar.

Eğer bu birleşim noktasını yeterince düzgün yaparsanız, başka bir şeye hacet olmaz, gayet kolayca açılır köstek. Nasıl bir düzgün yani?

Burada A fırdöndüsünün özelliğine dikkat edin. Olabildiğince bedene dik tutar kösteği. Böylece köstek kolayca dönüp kurtulabilir bedenden. Bu takım sazancıların çözümüdür. Böyle yaparak lüfere de iyi netice verir ama, çok tavsiye edilmez şahsımca. Neden edilmez, kurşun takılırsa görürsünüz mesela neden edilmediğini.

Bu daha iyi bir tercihtir lüfer konusunda. Kurşunun takılı olduğu şeyin oradaki klipsi kaldırır, yerine iyi bir fırdöndü ve kurşun kösteğini bağlarız. Bu takım her yönden çok çok daha avantajlı olacaktır.

Bu gibi bir sistem uygulanırsa, o karışma derdi, mesafeden vs. ödün vermeden hallolur gider zaten.

Ama öylesine geçiştirilmiş bir birleşme noktasında, ne yapsanız o kösteğin sarılmasını engelleyemezsiniz. Orayı biraz hallice yaparsanız, öyle triplerle bunu düzeltme şanısınız olur ama, biraz daha iyi yapıp, bu sorunu tasarımdan ber taraf etmek varken, değer mi?

Peki bu şeyleri nerden bulacağız? Her yerden. Herhangi bir bour, boncuk vs. vs. hepsi bu işe yeter bir şekilde. Boruya fırdöndünün gözünü geçirip üstüne mesela kahverengi ip sarıp sabitleyin hepsi bu. Ben kendi adıma sahilden bulduğum bir acayip boruyu kullanıyorum. Biterse, bir şey daha bulurum, borudan bol ne var?

Ha bu olay için orjinal ekipmanlarda var elbette:

Bu mesajdaki her malzeme türkiye'de mevcut, makul fiyatlarla da satılıyor, meraklısına.

onnik çavdar
26-09-2012, 16:56
şimdi semteki balıkçıların önünden geçtim palamut 2 tl çinakop kilo 25 tl ye satıyorlar

skoylu
26-09-2012, 16:58
şimdi semteki balıkçıların önünden geçtim palamut 2 tl çinakop kilo 25 tl ye satıyorlar

Çinekop mu? Aramadın mı abi bir yerleri derhal?

adalı balıkçı
26-09-2012, 17:12
Bu daha iyi bir tercihtir lüfer konusunda. Kurşunun takılı olduğu şeyin oradaki klipsi kaldırır, yerine iyi bir fırdöndü ve kurşun kösteğini bağlarız. Bu takım her yönden çok çok daha avantajlı olacaktır.

Bu gibi bir sistem uygulanırsa, o karışma derdi, mesafeden vs. ödün vermeden hallolur gider zaten.

Ama öylesine geçiştirilmiş bir birleşme noktasında, ne yapsanız o kösteğin sarılmasını engelleyemezsiniz. Orayı biraz hallice yaparsanız, öyle triplerle bunu düzeltme şanısınız olur ama, biraz daha iyi yapıp, bu sorunu tasarımdan ber taraf etmek varken, değer mi?

Peki bu şeyleri nerden bulacağız? Her yerden. Herhangi bir bour, boncuk vs. vs. hepsi bu işe yeter bir şekilde. Boruya fırdöndünün gözünü geçirip üstüne mesela kahverengi ip sarıp sabitleyin hepsi bu. Ben kendi adıma sahilden bulduğum bir acayip boruyu kullanıyorum. Biterse, bir şey daha bulurum, borudan bol ne var?

Bu mesajdaki her malzeme türkiye'de mevcut, makul fiyatlarla da satılıyor, meraklısına.

Serdar bununla ilgili olarak bugün spottan şu aparatı aldım, bunlarla gezer kurşunlu bir iki takım yapıp deneyeceğim.. anlattığın şeyin hazır yapılmışı bu heralde;

REİS
26-09-2012, 17:17
Serdar hemen sazan (ya da iskorpit) gibi atlama. :)

Ben de çinekop diyorum 10-12 tanesi bir kg. gelen balığa, bunların boyu nizamidir, yani en az 20 cm.

Şimdi Onnik dostumuza soralım, balıklar ne kadar büyük(veya küçük)tü?

xpluns
26-09-2012, 17:48
Eğer bu birleşim noktasını yeterince düzgün yaparsanız, başka bir şeye hacet olmaz, gayet kolayca açılır köstek. Nasıl bir düzgün yani?

Burada A fırdöndüsünün özelliğine dikkat edin. Olabildiğince bedene dik tutar kösteği. Böylece köstek kolayca dönüp kurtulabilir bedenden. Bu takım sazancıların çözümüdür. Böyle yaparak lüfere de iyi netice verir ama, çok tavsiye edilmez şahsımca. Neden edilmez, kurşun takılırsa görürsünüz mesela neden edilmediğini.

Serdar Bey,

Bu fırdöndü de kurşun bedeni için iş görür mü?

fırdöndü borulu ("")

balıkcı_82
26-09-2012, 18:22
merheba arkadaşlar c.tesi balığa gitmeyi düşünüyorum ama hava rüzgarlı gösteriyor 24 km/s aşağı yukarı balığa etkisi olur mu acaba

onnik çavdar
26-09-2012, 18:27
Çinekop mu? Aramadın mı abi bir yerleri derhal?

adam resmen fiyat ediketine yazmış çinakop diye arasan bir şey değişmeyecek bir tek ediket değişiyor sarıkanat oluyor

skoylu
26-09-2012, 20:05
adam resmen fiyat ediketine yazmış çinakop diye arasan bir şey değişmeyecek bir tek ediket değişiyor sarıkanat oluyor

Değişsin abi. Ha, satılan balıkların zaten sarıkanat (20+ cm) olması lazım, değilse zaten çok fena.

Çinekop satmak, almak, yemek gibi şeyleri dimağlardan kazımamız gerekiyor abi. Bunu biz yapmazsak, kim yapacak?

fevzib@gmail.com
26-09-2012, 20:12
merhaba arkadaşlar yarın sabah galataya gitsem saat 6 gibi balık durumu nedir var mıdır ? yok mudur ? bilen var mı ?

i.h.beyaz
26-09-2012, 20:20
şimdi 25cm balığa cinekop dedikdiye yasakmı oluyo benim gözümde o cinekop

skoylu
26-09-2012, 20:23
merhaba arkadaşlar yarın sabah galataya gitsem saat 6 gibi balık durumu nedir var mıdır ? yok mudur ? bilen var mı ?

O saatte Galata'da balık kesin olur, %100. Ama sen tutabilir misin, işte o biraz meçhul.

Ha, sen derken, ben olsam sanki tutabilir miyim, o da aynen meçhul elbette.

Galata da balık oyalanmıyor, gelip geçiyor. Hangi derinlikte, nerde, ne yer, ne olur, hiç sağı solu belli olmuyor. biraz kıyıya yakın yerleri dene, oralar genelde daha istikrarlıdır.

skoylu
26-09-2012, 20:25
şimdi 25cm balığa cinekop dedikdiye yasakmı oluyo benim gözümde o cinekop

Ama başkasının gözünde çinekop, 13 cm lik istavrit irisi, yemesi hoş bir balık. Bu imajı yok etmek lazım. Yoksa, kokoş gibi şahıslar, "Çinekop zaten başka tür, o büyümez" filan gibi saçmalayıp kamuoyu oluşturarak, lüferin neslini tüketecekler aynen.

Okan Sezer
26-09-2012, 20:37
Ama başkasının gözünde çinekop, 13 cm lik istavrit irisi, yemesi hoş bir balık. Bu imajı yok etmek lazım. Yoksa, kokoş gibi şahıslar, "Çinekop zaten başka tür, o büyümez" filan gibi saçmalayıp kamuoyu oluşturarak, lüferin neslini tüketecekler aynen.

Yemesi hoş ise konuşmak boştur derler.. 17-18 cm lik balığı tuttugumda biri çinekop, öteki sarı kanat diğeri meyhane lüferi demişti... Bence kelimeyi tdk ya bildirip Türkçe den çıkarmak lazım. Bu aralar lüferimsi diye şeyler yazılıyor. Balık beyinlilere ithaf olunur... (Serdar alınma sana değil)

voltran
26-09-2012, 22:41
Defne, Çinekop, Sarıkanat, Lüfer, Kofana, Sırtıkara.

Bence Lüfer'den aşağısı yavru balık. Görüntü bakımındanda öyle.

Okan Sezer
26-09-2012, 22:56
Defne, Çinekop, Sarıkanat, Lüfer, Kofana, Sırtıkara.

Bence Lüfer'den aşağısı yavru balık. Görüntü bakımındanda öyle.

Lüferin boyu nedir kardeşim ?

ugurates82
26-09-2012, 23:24
Lüferin boyu nedir kardeşim ?

Abiler bu en son ( seninki kaç cm muhabbetinde) 20 cm altı av yasak ama bişiye yaramıyo Çünkü 23 cm üstü üreyebiliyor Üreyemeyen balığın avlanmaması lazım O yüzden çok tartışmaya gerek yok 24 cm üzeri lüfer esaslında Ve şu da bi gerçek balık eline aldığında çok küçük değilse kovaya giriyo Doğruları herkes biliyo uygulayan az Kimsede cetvel taşımıyo Herkes 19 lik çinekopu bu mevsim tutunca ooooo balık tuttum diyo yani Boğaza şuan baştan sona bakalım 25 cm üstü tutulan balık sayısı 20 yi geçmez ama altı....

Abi sana cevap gibi yazdım kusura bakma sana bi cevap değil

İyi geceler

Okan Sezer
27-09-2012, 00:44
Abiler bu en son ( seninki kaç cm muhabbetinde) 20 cm altı av yasak ama bişiye yaramıyo Çünkü 23 cm üstü üreyebiliyor Üreyemeyen balığın avlanmaması lazım O yüzden çok tartışmaya gerek yok 24 cm üzeri lüfer esaslında Ve şu da bi gerçek balık eline aldığında çok küçük değilse kovaya giriyo Doğruları herkes biliyo uygulayan az Kimsede cetvel taşımıyo Herkes 19 lik çinekopu bu mevsim tutunca ooooo balık tuttum diyo yani Boğaza şuan baştan sona bakalım 25 cm üstü tutulan balık sayısı 20 yi geçmez ama altı....

Abi sana cevap gibi yazdım kusura bakma sana bi cevap değil

İyi geceler

İyi yaptın ,
250 gramın üstü lüferdi bizim bildiğimiz. 20 cm balık en fazla 100-120 gram gelir yani lüfer değil sarıkanat çinekop arası bir şeydir. 250-300 gramlık balık yakalayan kofana diyor. yakın bir gelecekte sırtı kara diyecekler. ama 223 cm konusunda doğru değil yazdığın. lüfer türünün 2 çeşidinde de 14-18 cm arasında yumurta dökebilir veya dölleyebilir. Ha ne değişir dersen 5 sene önce tutulan lüfer (gerçek boyutlarında) ile bu günki arasında dağlar kadar fark var.. Lüfer oldukça bol.... 2-3 seneye kadar hamsi ve istavritte sorun yaşanacak demektir bu.. Zira palamutta çok.. Bir türü korumaya kalkıyorsan onun besin zincirini koruyarak başlarsın......Hem istavriti avla sonrasında istavrit yiyen lüferi avlama ... Komedi çok yakın.....

ugurates82
27-09-2012, 01:10
İyi yaptın ,
250 gramın üstü lüferdi bizim bildiğimiz. 20 cm balık en fazla 100-120 gram gelir yani lüfer değil sarıkanat çinekop arası bir şeydir. 250-300 gramlık balık yakalayan kofana diyor. yakın bir gelecekte sırtı kara diyecekler. ama 223 cm konusunda doğru değil yazdığın. lüfer türünün 2 çeşidinde de 14-18 cm arasında yumurta dökebilir veya dölleyebilir. Ha ne değişir dersen 5 sene önce tutulan lüfer (gerçek boyutlarında) ile bu günki arasında dağlar kadar fark var.. Lüfer oldukça bol.... 2-3 seneye kadar hamsi ve istavritte sorun yaşanacak demektir bu.. Zira palamutta çok.. Bir türü korumaya kalkıyorsan onun besin zincirini koruyarak başlarsın......Hem istavriti avla sonrasında istavrit yiyen lüferi avlama ... Komedi çok yakın.....

Abiler şunu merak ediyorum 30 yaşındayım balık tutmayı deli gibi seviyorum uykusuz kalıyorum sabahlıyorum bla bla blaaa

şunu duyuyorum okuyorum bundan 30 sene önce galatadaki ekmek arası yapanlar Sipariş geldiğinde oltayı sallar palamutu tutar ve pişirir verirmiş ( doğruluğunu bilemem ama inanmak geliyor içimden ) Çok geniş bi konu Bireysel düşündüğümde benim ve benim gibi kıyıdan 15-20 tane tutulduğumlamı azalıcak bu nesil yada Gırgır kökünü kazıyor zaten.... anlayamıyorum bende tereddüte düşüyorum at kovaya ve atıyorum esaslında 15-20 cm bakmadan( Dev bi yangına karınca ufak bi su taşıyormuş sormuşlar napıyorsun demiş Söndüremesemde rengim belli ) Sürekli okuyorum ve ben bu işten anlamıyorum

Bu arada şu çinekop sarıkanat lüfer kofana karasırt boylarıyla alakalı KESİN DOĞRU ÖLÇÜ NEDİR RESMİ KULULUŞ ÖLÇÜSÜ NEDİR İnternetten baktım cm boylarıyla yazılmış karmakarışık hepsi farklı yazmış O gün bu gün olarak değil GERÇEK NEDİR

İyi geceler

cankiri
27-09-2012, 01:20
şu andaki resmi ölçülerle sahildeki yılların balıkçılarının ölçüleri çok farklı.
sahil güvenlik komutanlığının sitesinde böyle yazıyor
Bilindiği üzere halk ve balıkçılar arasında Lüfer balıkları boylarına göre; Defne Yaprağı (10cm’e kadar), Çinekop (10-15 cm), Sarıkanat (16-20 cm), Lüfer (21-30 cm) ve Kofana (31-100cm) şeklinde isimlendirilmektedir
ama eski ölçüler farklı tabi.
bu yeni ölçülere göre benim geçen yakaladığım balık kofana oluyor:)

Okan Sezer
27-09-2012, 04:02
Abiler şunu merak ediyorum 30 yaşındayım balık tutmayı deli gibi seviyorum uykusuz kalıyorum sabahlıyorum bla bla blaaa

şunu duyuyorum okuyorum bundan 30 sene önce galatadaki ekmek arası yapanlar Sipariş geldiğinde oltayı sallar palamutu tutar ve pişirir verirmiş ( doğruluğunu bilemem ama inanmak geliyor içimden ) Çok geniş bi konu Bireysel düşündüğümde benim ve benim gibi kıyıdan 15-20 tane tutulduğumlamı azalıcak bu nesil yada Gırgır kökünü kazıyor zaten.... anlayamıyorum bende tereddüte düşüyorum at kovaya ve atıyorum esaslında 15-20 cm bakmadan( Dev bi yangına karınca ufak bi su taşıyormuş sormuşlar napıyorsun demiş Söndüremesemde rengim belli ) Sürekli okuyorum ve ben bu işten anlamıyorum

Bu arada şu çinekop sarıkanat lüfer kofana karasırt boylarıyla alakalı KESİN DOĞRU ÖLÇÜ NEDİR RESMİ KULULUŞ ÖLÇÜSÜ NEDİR İnternetten baktım cm boylarıyla yazılmış karmakarışık hepsi farklı yazmış O gün bu gün olarak değil GERÇEK NEDİR

İyi geceler

15 santime kadar yaprak , 20 santime kadar büyük yaprak sonrası lüfer :)
Eskilerden ( dedemden ) öğrendiğim ise 10 tanesi 1 kilo çinekop , 5 tanesi 1 kilo sarıkanat , 2 tanesi 1 kilo lüfer, tanesi 1 kilo kofana........
Balık ekmekçiler o zamanlarda ( 1950 -1970 ) lüferden yaparmış balık ekmeği palamuttan değil....

Ha birde yaprak yakaladıklarında öperek yavaşça salarlarmış , çinekopu ( bu günün lüferi) yem yaparlarmış . Zira kimse istavritle filan uğraşmazmış...

Uygar Arslan
27-09-2012, 08:12
Dün Bakırköy'ün hediyeleri

skoylu
27-09-2012, 08:23
İyi yaptın ,

Lüfer'in 18 cm iken yumurta döktüğü görülmüş bir şey değil. Lüferin en erken yumurta döktüğü yerlerden biri Marmara'dır ve orada da ancak 21 cm ve üzeri olanlar yumurta dökebilmektedir.

Sorun lüferin erken ergenliği değil. Lüfer her durumda 24 ayda erginleşiyor. Ama marmarada yeterince beslenip boy atamıyor. Açlık sınırında yaşıyor. Eğer lüfer 24 ayda 18cm olacak kadar az beslenecek olursa, ölür zaten açlıktan.

Lüfer göçmen bir balık. Yemi az olursa, basar gider, kırılmaz ortalıkta.

Lüferin mevcudu az, bu kesin. Zaten bunun temel sebebi yiyeceği balığın az olması. Hal böyleyken bir de siz kırarsanız, o zaman elbette gününü görecektir temelli.

SEMU
27-09-2012, 09:06
Dün Bakırköy'ün hediyeleri

Uygar yine yaptın yapacağını valla nispet gibi oluyor resimleri gördükçe içim cız ediyor... Oyyy Oyyy
Şaka bir yana emeğine sağlık güzel balıklar saat kaç ile kaç arası tuttun bu güzelleri.Yer her zaman ki yer mi

tofim34
27-09-2012, 09:15
Günaydınn
Uygar tebrikler.. Boğmuşsun yine balığı.. Maşallah maşallahh..

Uygar Arslan
27-09-2012, 09:21
Uygar yine yaptın yapacağını valla nispet gibi oluyor resimleri gördükçe içim cız ediyor... Oyyy Oyyy
Şaka bir yana emeğine sağlık güzel balıklar saat kaç ile kaç arası tuttun bu güzelleri.Yer her zaman ki yer mi

Birşey yapmadık ki valla balık yoktu,4 saat içerisinde 3 vuruş geldi topu topu,2'sini aldık birinde yemi ortadan aldı gitti..Takımım sağlamdı lüferi 28 FC misina ile aldım..Saat 20.00'de geldim,Aliço sağolsun ziyarete gelmişti,oltayı attım 2 dk geçmeden lüfer kovada..Sonra uzun süre hareket olmadı..23 gibi bir tane daha..Umarım artarak devam eder herkesin balık avları..Bizim burası çok kısır çok.

balıkcı_82
27-09-2012, 09:25

sgünaydın herkese aklıma birşey takıldı bu takımı c.tesi günü denemeyi düşünüyorum yanlız bu gezerli takımda oltayı nasıl gergin tutuyoruz gergin tutmak icin borunun boncuğa kadar gelmesi lazım ki ancak gergin dursun o zaman da yem havada gezmez yerde olur.yanlış mı düşünüyorum

cankiri
27-09-2012, 09:47
Tebrikler uygar.gezer kurşun filan muhabbeti vardı.kullandınız mı?

Uygar Arslan
27-09-2012, 10:20
Tebrikler uygar.gezer kurşun filan muhabbeti vardı.kullandınız mı?

Saol Kenan..Yok hocam,herkesin kullandığı takımı kullandım..Sadece FC'nin ve kırmızı ojenin biraz faydası olmuş olabilir..Olmaya da bilir..

Aret
27-09-2012, 10:21
Boğaz'da erken başlayan yemli avları devam ediyor. Pazartesi günü Can'la birlikte 14 tane, dün de yalnız yaptığım avda 9 tane sarıkanat yakaladım. Balık ortalama 10-15 dakikada bir vuruyor. Boylar 20-23 cm. arası.

skoylu
27-09-2012, 10:32
sgünaydın herkese aklıma birşey takıldı bu takımı c.tesi günü denemeyi düşünüyorum yanlız bu gezerli takımda oltayı nasıl gergin tutuyoruz gergin tutmak icin borunun boncuğa kadar gelmesi lazım ki ancak gergin dursun o zaman da yem havada gezmez yerde olur.yanlış mı düşünüyorum

Takım için, çizim yaparsak, şöyle bir şey:

Öncelikle, eğer tarif edilen iğnelerle vs. yaparsanız, gergin tutmanıza filan gerek yok, balık kendisi gerer zaten, merak etmeyin. Ama siz bu takımda apiko yaptığınzda gerginlik durumu klasik takımdan hemen hiç farklı olmaz.

Boruyu ne kadar uzun tutarsanız, atışta, yolda giderken kösteğin sarılması o kadar az olur. Ama alacağı mesafe vs. kısalır. Çok gerekmiyorsa, borunun 2-3 cm arası olması kafidir.

Boncuk seçerken, kahve veya kırmızı olsun, yada şeffaf. Deliği biraz geniş olsun, boru sığmayacak ama düğüm sığacak şekilde. Boncuk düğümün üstüne geçsin,

Bilyalı ve kahverengi fırdöndü çok iyi olur. Ama yoksa normal fırdöndüde iş görür. Fakat, olabildiğince küçük olsunlar. Şuna dikkat edin, klips filan yok o fırdöndülerde.

Oltanın, yani makineden gelen misinaın ucuna muhakkak bir kahve yada siyah renk minik bilyalı fırdöndü koyun. Takımın ucuna fırdöndü takmayın, bildiğimiz kasa gözü ve tek kat misina ile yapın.

skoylu
27-09-2012, 10:35
Saol Kenan..Yok hocam,herkesin kullandığı takımı kullandım..Sadece FC'nin ve kırmızı ojenin biraz faydası olmuş olabilir..Olmaya da bilir..

Olabileceğine dair bir his uyandıysa, demekki olmuş.

tofim34
27-09-2012, 11:57
Aret Özel mesaj atamıyorum.. Neden..?

tofim34
27-09-2012, 11:58
Serdar selam..
Yukarda verdiğin takım sadece LÜFER için mi..?

Aret
27-09-2012, 12:02
Aret Özel mesaj atamıyorum.. Neden..?

Bende bir sorun gözükmüyor, mesaj kutum full değil. Bugün başka arkadaşlardan mesaj aldım.

tofim34
27-09-2012, 12:06
Teşekkurler...
Sanırım benim ayarlarım ile ilgili..

casper73
27-09-2012, 12:21
gezer takımda balık vuruşu çok güzel hissediliyor ancak
10 atıştan 7-8 tanesi takıma dolanmış vaziyette geliyor.
çok denedim ama en güzeli linktede vermiştim t uzun fırdöndü.

skoylu
27-09-2012, 13:09
Serdar selam..
Yukarda verdiğin takım sadece LÜFER için mi..?

Genel olarak, tek iğneli her tür takım için. Ucuna mantar, hırsız filan takarsan, lüfer, ufak bir iğne midye vs. takarsan izmarit, kocaman bir iğne, çelik tel filan takarsan camgöz takımı olur mesela.

skoylu
27-09-2012, 13:51
gezer takımda balık vuruşu çok güzel hissediliyor ancak
10 atıştan 7-8 tanesi takıma dolanmış vaziyette geliyor.
çok denedim ama en güzeli linktede vermiştim t uzun fırdöndü.

İlginç, niye bizim attıklarımızın hiçbiri karışmıyor peki sence?