Kış veya Soğuk Havada Çipura Yemi

Konu, 'Yemler ve Yemleme' kısmında KANLIKAYA tarafından paylaşıldı.

1. KANLIKAYA

KANLIKAYA Alper

Favori Kamış:
    D.A.M.
    Favori Makine:
    Okuma Safina SNa-25
    En İyi Avı:
    Yiyiciyim :)
    Merhaba arkadaşlar. Her ne kadar at-çek avcılığı da yapsam arada çipura ve saragoz gibi balıklar için yemli avlar da yapmak istiyorum.
    Merak ettiğim soğuk havalarda yani kış aylarında çipura için hangi yemi tavsiye edersiniz?hooked hooked hooked :laughing:
    Madya mı? Sardalya mı? Tavuk göğsü mü? Sülünez mi? Veya başka bir şey mi? Teşekkür ederim.

2. FLATRON BJK

FLATRON BJK Mehmet

Favori Kamış:
    Carmoron
    Favori Makine:
    Ryobi
    Alper ben genelde Mamun ve Madya kullanırım.

3. sorsana

sorsana Tolga ER

Favori Kamış:
    Mayasıllı kamış
    En İyi Avı:
    600 gr-Çipura
    Çanakkale'de bir abimiz İzmir'den özel madya getiriyor.Hafta sonları sadece çipura ve sargoza bakar.Sanırım iyi sonuç alıyor.Biz midyeye devam.Tabii çipuradan bir beklentimiz olamaz bu durumda.

4. Adil Akırmak

Adil Akırmak Adil Akırmak

Afedersiniz ama eskilerin söyle bir sözü vardır taşa oturunca popon üsüyorsa yem madya üşümüyorsa yengeç derler çipura için:)

5. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    kıyı balıkçılıgı standart malzeme oltakamışı ve makine
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    her av iyidir yeterki usule uygun olsun
    sardalya yıda eksik etme... kokusu ve gerçek et olması balıgı çeker..

6. denizleri aşta gel

denizleri aşta gel ONUR

Madya çupra için kullanışlı bir yemdir fakat bana göre bu avlağın yapısına göre değişir kumluk alanlarda madya ile çupra alamadım daha ziyade taşlık çakıl kum karşık bölgelerde iş yapmıştır ama kumluk sahillerde daha çok işimi gören yemlerin başında ilk sırada gelen yengeçtir daha sonra kalamar veya süpyenin bacakları, gerekirse sübyenin beyaz etinden de kesilip enejtörle iğneye takılabilir kış mevsimi kalamar sezonu açık avlama imkanınız varsa gidip rahatlıkla yakalayabilirsiniz bunlardan sonra gelen yem ise karidestir kabukları soyulup tuzlanıp kullanılabileceği gibi doğal haliyle kabuklu şekilde de iğneye takılabilir buda kumluk yerlerde iş yapacaktır.Hiç birşey bulunamazsa tavuk göğsü de kullanılabilir tabii ki ama çupra hariç diğer türlerde fazlasıyla oltayı rahatsız edecektir.Yani bunun bi sınırı yok aslında ama biçilmiş kaftan arıyorsanız yengeç her bölgede ve şartta işe yaracaktır.

7. canfafal

canfafal can

En İyi Avı:
    orfoz 9,86 kg
    adil bey benden önce söylemiş o meşhur yunan deyişini eski yunanlı balıkçıların söyleyişidir.

çipurada kesinlikle madyadan şaşmayınız.
    en önemli avantajı hedef balık seçeneğinizi zargoz ve çipuraya indirgiyor. sert yem olduğundan küçük balıklar alamıyor ve çevrede çipura veya zargoz varsa kesin üstünde fakat kesinlikle madyayı canlı bulmalısınız beklemiş ve ölü madya muhallebi gibi yumuşadığından bir işe yaramaycak anca ot balıklarının hedefi olacaktır. narlıderede kuvvetli poyrazdan sonraki 1 - 2 gün harici her daim canlı madya bulursunuz.
    ancak bu yıl çipura çok azdı. çvremdeki arkadaşlarım ve ben geçen yıl aralık aylarında bereketli avlar yaptığımız avlaklara kuvvetli rüzgarlar ve yağmur geciktiğinden balık yanaşmadı ve az balık aldık ayırca çipura yumurtayıda döktü artık kıyıda bulmak zorlaşacaktır şimdiden sonra zargoz zamanı...
    iyi avlar
    can

8. befalcon

befalcon Sinan

Favori Kamış:
    Okuma V-System 2.70 10-40
    Favori Makine:
    Daiwa Megaforce 2500
    En İyi Avı:
    Dağ Alası 26 cm.,, Torik 3 kg
    İlla ki çupra arayacaksam madyayı takarım. Sazan avı gibi bekle babam bekle. Çay, çiğdem muhabbet felan takılırım. Farklı yem ile çupra aramak samanlıkta iğne aramak gibi oluyor. Mesela sardalya, mamun ile gopez, izmarit, karagöz derken 2 kg balık aldık sadece tek bir çupra alabildik. Hırsız hanos ve isparileri saymıyorum bile. Bence hedefe kilitlenmek için sadece madya. Bu arada madya ile kiloya yakın eşkina bile aldık:)

9. deePblue

deePblue na

evet madya harika bir yem..
    yalnız kabuğunu parçalamak gerçekten çok zor..
    hayvanın etine zarar vermeden kırmak çok önemli.
    bende yine madyayla kiloluk minekop aldım geçen ay..
    çuprdan ses yoktu maalesef:p

10. İnan01

İnan01 İnan Köse

Favori Kamış:
    Daiwa Crosscast 2.59 28-84 / Major Craft Skyroad 2.44 7-23
    Favori Makine:
    Shimano Twinpower HG 4000 / Shimano Stradic Ci4 3000
    En İyi Avı:
    Balık
    Sırasıyla sülünez, madya, sardalya diyebilirim.

11. KARAHANLI07

KARAHANLI07 Metin Özgür Doğan

Favori Kamış:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    Favori Makine:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    En İyi Avı:
    dostlarım
    Temin etmesi zordur ama mükafatı iridir.Ben küçük yengeç derim.:)

12. BaLıKSıZ oLMaZ

BaLıKSıZ oLMaZ onur

Favori Kamış:
    okuma v-system 10-40 gr 2.40, Cormoran Black Bull LRC 7-28 gr 2.70, Ryobi Komatsu 3.45
    Favori Makine:
    Spro Passion 720 ve 740
    En İyi Avı:
    Orfoz 1200 gr, Levrek 1020 gr, Lüfer 560 gr
    Ben Mersindeyim. Buralarda maalesef madya bulamıyoruz. Yengeçde satılmıyor çıkarmasıda epey zahmetli. Aklıma teke(canlı karides derler bizim buralarda) geliyor. Avlakda eski balıkçı bi abi de kalamar al dedi. Başka bi öneriniz varmı? 1 kilo et karides alıp şekerle kurutup sonrada balık yağı yada sarımsak suyu sürmeyide düşündüm. Açıkcası hala kararsızım önerilerinizi bekliyorum.

13. shadow_5020

shadow_5020 murat

arkadaşlar bn cok yeniyim daha.bu madya dediğiniz yem tam olarak ne oluyor?

14. BaLıKSıZ oLMaZ

BaLıKSıZ oLMaZ onur

Favori Kamış:
    okuma v-system 10-40 gr 2.40, Cormoran Black Bull LRC 7-28 gr 2.70, Ryobi Komatsu 3.45
    Favori Makine:
    Spro Passion 720 ve 740
    En İyi Avı:
    Orfoz 1200 gr, Levrek 1020 gr, Lüfer 560 gr
    Bu deniz salyangozları oluyo ya. Onların kabuğu kırılıp sert kısmı bıçakla alınıyor. Beyaz et kısım kullanılıyor. Ama kullanmak daha banada nasip olmadı. Yazın kendim çıkarcam denizden. Ne yazıkki satılmıyor.