Sözde balık avı!

Konu, 'Videolar' kısmında Volkan0690 tarafından paylaşıldı.

1. Volkan0690

Volkan0690 Volkan

Favori Kamış:
    Okuma Alumina 2.70
    Favori Makine:
    Okuma Flame 30
  2. ozkan79

ozkan79 özkan

EĞİTİM ŞART. banghead banghead

3. HakanDurgut

HakanDurgut Hakan

Favori Kamış:
    SavageGear Bushwhacker XLNT 240cm 10-40gr
    Favori Makine:
    SHIMANO Stradic CI4 3000F
    En İyi Avı:
    88cm 4kg Yayın (spin takım ile)
    Volkan sen doğru anlam çıkarmışsın videodan..
    Bizde burda 18 cm çinekop avlayanları eleştiriyoruz :D

Volkan bu arada perchleri nasıl yakaladın ? kaşık silikon canlı yem ?
    bu yaz perch için jigging deneme düşüncelerim var :)

4. OMMG

OMMG OKAN

Gerçekten üç beş bohçacı,et toplayıcı maymun zıplıyor banghead banghead

5. rockchy

rockchy furkan aksakal

En İyi Avı:
    25 cm sarıkanat
    maymun mu lütfen o güzel canlılara hakaret etmeyelim.

6. John Dory

John Dory Emre

En İyi Avı:
    Büyük beyaz 70 cl, İstanbul Boğazı
    Ağ atmıyor, tırıvırı atmıyor, dinamit atmıyor, çevreyi kirletmiyor, balığa kaçma şansı veriyor. Herkes keyfi için balık yakalayacak diye bir kaide yok. Toplamda ne kadar avlandıklarını bilecek değilim, ama eldeki bilgilerle (balığı buzun altından sürmek için yaptıkları hareketler ne kadar göze saçma da gelse) maymun yaftası yemeyi haketmiyorlar. Maymun görmek istiyorsanız çok uzağa gitmeyin haftasonu Boğaz'a şöyle bir inin. Etrafını kirleten, yoldan geçenleri rahatsız eden, serçe parmak kadar kıraçalarla leğen dolduranlar bu tanıma gayet uyuyor.

7. OMMG

OMMG OKAN

Pardon,haklısın kardeşim :D :D :D

8. befalcon

befalcon Sinan

Favori Kamış:
    Okuma V-System 2.70 10-40
    Favori Makine:
    Daiwa Megaforce 2500
    En İyi Avı:
    Dağ Alası 26 cm.,, Torik 3 kg
    Katılıyorum. Sonuçta yasal bir teknik ve doğaya zarar vermiyorlar. Görünen o ki balıklarda gayet büyük.

9. kaşıkçı

kaşıkçı FARUK

Favori Kamış:
    Hafif olsun kolum ağrıyor sonra. Reklama gerek yok.
    Favori Makine:
    O da hafif olsun. Çok dandik olmasın.
    En İyi Avı:
    Dardanel ton 3'lü paket
    Balığın cinsini bilen varsa söylesin tebliğe bakalım.

10. rockchy

rockchy furkan aksakal

En İyi Avı:
    25 cm sarıkanat
    kefale benzettim ama emin değilim

11. king_barracuda

king_barracuda

burda bunlara bi temiz sopa çeksen üstüne bide suçlu olursun.

ne serseriliğimiz ne sarhoşluğumz kalır üstüne haberlere çıkarız kimliği belirlenemeyen 2-3 maganda sahilde balık avlayan mahalleliye saldırdı. artık deniz kenarında yürümek bile tehlikeli diye yerin dibine sokarlar:)

hanım koş benim tek kırma shimanomu getur vuracağım ha bunları.

12. cankiri

cankiri kenan

En İyi Avı:
    Lüfer
    Burdaki tepkiniz neden? Kullanılan yöntem tırıvırı,dinamit gibi yasak ve alçakça bir yöntem mi?Yoksa buz üzerinde zıplayıp hadilaa hadilaa diye bağırmalarına mı taktınız?Nuri Ballı Abimiz buralardaysan bu balığın türü şiraz mı?
    Türünü bilen varsa boy limitini öğrenelim netten burdakilere hakaret etmeden önce.Oradakilere hem de hiç bir açıklama yapmadan zenci(negro) muamelesi yapmak ne kadar doğru.
    Başta İngiltere'de olmak üzere bazı holiganlar siyahi futbolculara top gelince maymun taklidi yapıp onları güya aşağıladıklarını zannederler.

13. skymount

skymount Nuri ERTİK

Favori Kamış:
    Dam Spezipower 180
    Favori Makine:
    Abu Garcia 100U
    En İyi Avı:
    Yayın,35 kg.,Aras
    Yasal yöntem olmadığı çok açık.

14. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Sevgili Kenan naif yüreğinin feryadını anlıyorum.;)

Yöntem kesinlikle olta balıkçılığı değil sanırım bunda hemfikiriz. Ancak alçakça sayılmasa da bir başka katliam türü sergilenmiş. "Ne gelirse al dışarı yöntemi" bohçacılık dediğimiz şey yani.

Fikrimce olaya bir de şöyle bakmak lazım: Onların içerisinde yavru balıklar var mı?

Bilirsin, balık populasyonunda ve hatta her canlı türünde genç/yavru bireyler daha fazladır. Böyle daldır-çıkar bir yöntemde kim vurduya giden, henüz bir kez dahi yumurta bırakmamış balık sayısının hayli fazla olması kaçınılmaz. Hem hiç birini de geri salmak yok. Korumacılık, sürdürülebilirlik, boy-zaman- adet/kg.limiti hep muamma. Bu kişilerden böylesi bir anlayış ve buna uygun davranış beklemek kendimizi inkar olur. Ne demeli bilmem ki? Kısaca "acı" bir tablo.

Balıkları ben de şiraza benzettim. Şayet öyle ise; avlanma boy limit 20 cm. ve kişi başına günlük çanta limiti de 5 kg.

15. cankiri

cankiri kenan

En İyi Avı:
    Lüfer
    Parakete haricindeki her türlü olta takımı ve yemlik uzatma ağı ile yapılabilir. Olta ucuna ağ (tırıvırı, paraşüt vb.) düzeneği takılarak avcılık yapılması doğaya verdiği tahribat nedeniyle yasaktır.

Bir amatör en fazla 4 olta takımı ile avlanabilir. Olta başına iğne sayısı 6 adedi geçemez. Ancak, alabalık avında iki olta takımından daha fazla olta takımı kullanılamaz ve her olta takımında iki iğne bulunabilir.

EK-1’de yer alan avlanmanın yasaklandığı iç sular ile EK-2’de yer alan avlanmanın kısmen yasaklandığı iç sularda dönem boyunca avcılık yapılması yasaktır.

Yemlik uzatma ağı dışında her türlü ağın (germe, uzatma, sürütme, serpme, pinter, çevirme, tırıvırı gibi) iç sulardaki amatör avcılıkta kullanılması yasaktır. Yemlik uzatma ağının uzunluğu 5 metre, yüksekliği 1.5 metre, göz açıklığı 28 mm.’den büyük olamaz.

Bayıltıcı, uyuşturucu, öldürücü kimyasal maddeler, her türlü patlayıcı madde, karpit, sönmemiş kireç, balık otu vs.’nin amatör avcılıkta kullanımı ve bu malzemelerin av mahallinde bulundurulması yasaktır.

Elektrik akımı, elektroşok, tüp gaz ve hava tazyiki yöntemlerinin amatör avcılıkta kullanımı yasaktır.

İç sularda su altı tüfeği, her türlü zıpkın, yaba, balyoz vs. araçlar kullanarak avcılık yapılamaz.

Yöntem amatör kanunlara göre her türlü ağ ibaresi olduğu için yasak bir yöntem arkadaşlar.(ben yalnızca misina ağ,tırıvırı gibi doğaya ciddi zarar veren ağların kullanımının yasak olduğunu biliyordum özür dilerim)
    Buradaki vatandaşlarımızın yasağı bildiklerini sanmıyorum.
    Kendilerine amatör balıkçı dediklerini ve kuralları umursadıklarını da sanmıyorum.
    Tek dertleri eğlenmek gibi gözüküyor.
    Köylerde,küçük yerleşim yerlerinde yaşayan birçok insanımızın bunlardan haberi yok.
    Tüm bunların akabinde bile maymun,hayvan gibi yakıştırmaları hak ediyorlar mı?
    Bence etmiyorlar.
    Benim hassas olduğum nokta budur.

16. kaşıkçı

kaşıkçı FARUK

Favori Kamış:
    Hafif olsun kolum ağrıyor sonra. Reklama gerek yok.
    Favori Makine:
    O da hafif olsun. Çok dandik olmasın.
    En İyi Avı:
    Dardanel ton 3'lü paket
    Bu videoda hoplayan zıplayan vatandaşların yasakmış, etikmiş bilmemneymiş pek sallayacaklarını zannetmiyorum ama yinede maymun vs. demek "şu videoya" bakarak doğru olmayabilir ayrıca bence "ufo görmüş masum köylü" olmadıklarıda kesin, "bohçacı" tanımına daha çok uyuyorlar gibi, ver dinamiti ellerine oranın anasını ağlatsınlar..

17. Volkan0690

Volkan0690 Volkan

Favori Kamış:
    Okuma Alumina 2.70
    Favori Makine:
    Okuma Flame 30
    Hakan Abi perchleri dip takımı ile yakaladım. Yem olarak istavrit, hamsi,tavuk ciğeri, tavuk göğsü gibi yemler kullanıyorum. Zaten pek de yem ayırt eden bi balık değil:D Atçek ile avlama fırsatım olmadı o zamanlar spin takımım yoktu. Spin takımımı yaptıktan sonra da perch olan bi avlağa gitme fırsatım olmadı:) Zaten hareketli ve kendinden biraz küçük her şeye saldırıyorlar:D Jiggingle eminim ki çok zevkli bir avı olur.

Evet dediklerinizden biri yok. Ama elindeki o alet adı her neyse tebliğe uymadığı kesin. Ve de balığın kaçabilme şansı elinden alınmış bana göre. Balığın doğal, kendine özgü tepkilerinden faydalanılıyor. Yukarda bir daire oluşturup zıplayarak daraltıyorlar. Balıkta sesten, titreşimden ve buzun arkasındaki karaltılarından dolayı doğal bi tepki olarak tuzaklarına doğru ilerliyor. Bence yasal olmadığı aşikar.

Boğaz'a gitmedim hiç. Ama eminim haklı olduğunuza. Beterin beteri vardır elbette.

18. Volkan0690

Volkan0690 Volkan

Favori Kamış:
    Okuma Alumina 2.70
    Favori Makine:
    Okuma Flame 30
    Benim tepkim yönteme ve duyarsızlıklarınadır. Yöntem konusundan bahsettim az önce.

Duyarsızlıkta apaçık ortada. Oradaki insanlardan hiç birinin balıkların boyu ile ilgilendiğini sanmıyorum ve görmedim. Aralalarında yavru balık var mıdır, boyu ne kadardır, varsa suya iade edelim gibi bir gayesi olan kimseyi görmedim. Veya kaç kg balık tuttuk, çok mu, az mı diye bir çaba da görmedim.

Yöntem konusuna şunu ekleyim tek bir aletle tek seferde onlarca balık yakalanıyor. Bu normal mi? Yasal mı? Etik mi? Siz benden daha tecrübelisiniz. Kimin bohçacı olup kimin olmadığını rahatça ayırt edebilirsiniz diye düşünüyorum. Ama böyle bir avın yasal olduğunu düşünmenize çok şaşırdım.

Maymun lafına gelirsek benim kimseyi aşağılamak, küçük görmek veya kimseye hakaret etmek gibi bi amacım yok. Benimki sadece bir sitem, serzeniştir. Evet köylerde, kasabalarda yaşayan insanlarımızın tebliğden haberi olmaması çok doğaldır buna lafım yok. Ama her şeyden önce orada kendileri yaşıyolar ve orayı en çok koruyup sahiplenmesi gereken kişiler onlardır. Bunun için tebliğ bilmek gerekmez yalnızca birazcık duyarlı olmak yeter. Ve böyle insanlarımız da yok değil. HES yapılıp doğaya zarar verecek diye ayaklanan, topluca dava açıp kararı iptal ettirmeye çalışan, çaba gösteren köylülerimiz de var.

Yani tekrar belirteyim amacım kimseye hakaret etmek, kimseyi aşağılamak değildir. Yanlış anlaşılmak istemem. Hassas olduğum bi konuda aykırı bi durum varsa buna doğal olarak bi tepki gösteririm. Benim hassas olduğum nokta da budur.

19. Volkan0690

Volkan0690 Volkan

Favori Kamış:
    Okuma Alumina 2.70
    Favori Makine:
    Okuma Flame 30
    Nuri Abi haklısınız balık şiraz bencede. Ben şirazın nasıl bi balık olduğunu bilmiyordum. "Sarı Balık" denen bir balık var, ona benzettim videodaki balıkları. Sonra siz şiraz deyince baktım zaten ikiside aynı balıkmış.:) Bazı yörelerde sarı balık diye geçebiliyormuş.