Kıyıdan uzağa yapay yemle avcılık hakkında bir soru

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında malibu tarafından paylaşıldı.

1. malibu

malibu

Favori Kamış:
    Olta, Zıpkın, Serpme, El
    En İyi Avı:
    Levrek 4,1 kg (Taşucu), Kefal 1,5 kg (İskenderun), Müren 2 kg (Arsuz), Sazan 8 kg (Adana)
    Yine bir soruyla karşınızdayım. Şimdi güzel bir kıyı düşünün akdenizde, kayalık bir yapı üstünde durduğunuz kayaların önünde deniz başlıyor. Derinlik kıyıdan 50-100 metre açığa kadar 3-4 metre. Ancak çok sayıda yüzeye yakın kayalar var. Doğal bir boğaz yapısından ötürü, kıyıda bol miktarda küçük balık var (kefal, izmarit vb.). Ancak özellikle sonbaharda zargana, akya ve baracuda, avcı gibi balıklar kıyılara kadar yaklaşıyor. Bölgede genelde canlı yemle olta atılsa da yapay yemle at çek yapmaya müsait bir ortam var. Ancak yerel halk bu sistemi pek kullanmıyor. Sorum şu?

Bu bölgede söğüt yaprağı, rapala gibi suni yemlerle avlanmayı denedim ancak bunları ,40 beden+fırdöndü+1,5m 0.25+rapala şeklinde hazırladığımda uzağa atış şansım pek olmuyor. Çünkü genelde denizden esen sert rüzgar var. Nasıl bir takım önerirsiniz. Siz olsanız suni yem tercihiniz ne olurdu? Teşekkür ederim.

2. CHEF__

CHEF__ idris ÖZDEMİR

Favori Kamış:
    olta
    Burak fırdöndü'ye yakın zargana topu takıp deneyebilirsin

3. Spider

Spider Mert Eren

Alıntıdır :

Adı üstünde zargana topu :) zargana oltasının en popüler temel malzemesidir, mantar işlevini görür ancak diğer mantar tiplerine göre kendisini özel kılan bir özelliği varıdır, en kullanışlı özelliği kendisinin bir kurşun gibi ağır olması vede küçük, büyük çeşitlerininde mevcut olması. Sade zargana avında değil, dip kıbrısı, kefal oltasında ve diğer mantarlı oltaların yerinede kullanılabiliyor, farklı renkleri olmasıda kullanışlığının en güzel ispatı.. zargana topu taktığınız bir oltaya hiç kurşun takma gereği duymuyorsunuz çünkü 50- 60 metrelik bir mesafeye oltayı rahatça atabiliyorsunuz, eğer daha uzaklara atmak isterseniz 50gr lık gezer kurşunlardan ek olarak kullanabilirsiniz.

4. malibu

malibu

Favori Kamış:
    Olta, Zıpkın, Serpme, El
    En İyi Avı:
    Levrek 4,1 kg (Taşucu), Kefal 1,5 kg (İskenderun), Müren 2 kg (Arsuz), Sazan 8 kg (Adana)
    Chef ve Spider teşekkür ederim. Ancak zargana topu değil ama benzer ağırlıkta sıkıştırılmış ahşap şamandıra denemiştim. Yemden ağır olduğu için atış sırasında önde gidiyor ve düşme sırasında yemin bu şamandıra etrafında dolanmasına neden oluyor. Eğer gezer kurşun kullanırsam takımın neresinde olmalı?

5. blackboy55

blackboy55 Musa Karaoğlan

Favori Kamış:
    Okuma Salina Seaspin 2.85
    Favori Makine:
    Okuma Salina 40
    En İyi Avı:
    2410gr Gökala -3000 gr levrek
    Sevgili burak eğer atış esnasında zargana topu suya değmeden az önce veya suya değme esnasında tasmalama yaparsan hafif olan yem topun önüne geçer ve bedene dolanmaz.Rastgele

6. malibu

malibu

Favori Kamış:
    Olta, Zıpkın, Serpme, El
    En İyi Avı:
    Biraz daha açabilir misiniz? Uzak atış şamandırası da takımın ortasında olacağından benzer sorunu yaratmaz mı?

7. malibu

malibu

Favori Kamış:
    Olta, Zıpkın, Serpme, El
    En İyi Avı:
    Hiç düşünmemiştim, bu işe yarayacak galiba çok teşekkürler.

8. malibu

malibu

Favori Kamış:
    Olta, Zıpkın, Serpme, El
    En İyi Avı:
    Teşekkürler. İlk siparişimde isteyip takımı düzenleyeceğim.

9. excalibur

excalibur

Favori Kamış:
    olta
    Yukarıda resmi gösterilen atış şamandırası. yapı olarak sıyırtma kurşuna benzer.
    ve atışlarda bahsi geçen dolaşma neredeyse hiç olmaz. gönül rahatlığıyla atış yapabilirsin. ;)

10. malibu

malibu

Favori Kamış:
    Olta, Zıpkın, Serpme, El
    En İyi Avı:
    Teşekkürler. Bu şamandırayı fırdöndünün hemen üzerinde kullanacağım herhalde öyle değil mi?
    Yani
    Beden ==-klips ==============-şamandıra-fırdöndü ============-yem

11. Spider

Spider Mert Eren

Bir de makinenin sarma kafasının modeli
    önemli.. misine açılırken ön taraftaki eğime
    göre mesafe farkedecektir.. Bunun için
    makineyi almadan önce iyi seçmek gerekiyor.

konu ile ilgili bir resim vardı ama
    deminden beri arıyorum bir türlü bulamadım.

12. bay-e

bay-e

namık abi bunun tam adı ne yahu. BU resmi fotograf çekip balık malzemecilerine götürdüm bilen duyan yok. Buna benzeyen bişey zaten yok. Bir de bu albastarın internet sitesine giriyorum bulamıyorum. Varmı internetten sipariş edebilecegim bir yer. Linki tam bunun çıktıgı yere verirseniz sevinecem.

13. bay-e

bay-e

bulamadım gerçekten. Zaten 2-3 tane malzemeci var onlarda da yok. Koliyle istiyecem artık senden :)

14. bay-e

bay-e

abi teşekkur ediyorum. Büyük bir dertten kurtardın beni gerçekten

15. güneyli

güneyli

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    70 cm Baraküda
    Namık Abi yazın İstanbul ziyaretimde almıştım..bildiğimden değilde hevesten işte..15 gr lık..ama kullandıkça bunun daha ağırına gereksinim duyuyorum..sendeki gibi mesela..Emre'nin dediği gibi buralarda bulmak mümkün değil..Bana da gönderirsin dimi?;)

16. John Dory

John Dory Emre

En İyi Avı:
    Büyük beyaz 70 cl, İstanbul Boğazı
    Düşük atarlı kamış(5-20 gram) edinin. Makineye de ince-kaliteli (0,25 civarı) misina sararsanız atış mesafeniz şamandıraya gerek kalmadan artacaktır.

17. excalibur

excalibur

Favori Kamış:
    olta
    Çok toptancı gördüm seni canım :D

18. Heyyy Gerri :D :D :D

19. O Hamdi kardeşimin ben ve tekirlerim için kullandığı betinleme...
    Sen başka bişey bul
    Bu olmadı bu sefer...:D :D :D

20. nitro

nitro

Ne onerirsiniz marka/model olarak giris/orta seviyede? forumda av malzemeleri bolumunde sordum ama pek bir cevap alamadim..:confused: