Top 10

Konu, 'Yemler ve Yemleme' kısmında gezgin_ tarafından paylaşıldı.

1. gezgin_

gezgin_ ZaFeR

En İyi Avı:
    Karagöz
    Merhaba arkadaşlar. Yemlerde şöyle bir Top 10 yapsak sıralama nasıl olur acaba. Katılımcılara şimdiden teşekürler... Benim zirvedeki Favorim KARİDES.. mrsparkle

2. greenfish

greenfish q

ekmek diyorum başka birşey demiyorum :D

3. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Ron Thompson heavy telecoast, daiwa crossfire,lineaeffe extreme,Pezon&Michel Rafale pro pike
    Favori Makine:
    Daiwa tournement entoh 5500, Mitchell compact gold 7000 , Okuma Razor 65, Daiwa procaster A 4000
    Hangi baliga göre? Gece mi gündüz mü? Hangi mevsim? Hangi yöre? Hangi takimla?
    Sorulari arttirmak mümkün en iyi denilen bi yem baska bir ortamda sonuncu tercih olabilir. Çetrefilli konu

4. Aret

Aret Aret

En İyi Avı:
    Kalkan 4,5 kg. (Boğaz'da)
    Tabii ki balığına göre değişen bir durum. Hatta aynı balık için farklı bölgelerde farklı mevsimlerde farklı yemler sonuç verir. Bence bu konudaki en genel kurallar balığın alıştığı yem ile taze yemin her zaman sonuç verdiğidir.

Örneğin İstanbul Boğaz'ında kefal balığı bazı yerde ekmek, bazı yerde kurt, bazı yerde ise palamutun iç organları ile yakalanır. Önemli olan balığın hangi yeme alışmış olduğudur. Av yerinin civarında sahilde balıkçılar varsa ve temizlenen balıkların iç organları sürekli denize atılıyorsa balık buna alışmıştır. Av yerinin yakınında bir çay bahçesi varsa ve insanlar denize sürekli ekmek atıp balıkları besliyorsa bu çevredeki kefaller için en iyi yem ekmek olacaktır.

Lüfer de Boğaz'a girdiğinde hangi balığın sürüsünü altına almışsa hep o yemi arar. Bazen istavrit, bazen izmarit, bazen de gümüş balığı dahi olabilir. Balığın çok bol olduğu zamanlarda bile lüfere giden oltacılar tüm yemleri yanlarında bulundurur, balık hangi yemi yiyorsa onunla ava devam ederlerdi. Bu yem seçme durumu o kadar belirgindir ki yandaki tekne izmaritle sürekli balık alırken izmariti olmayanın hiç balık alamaması çok mümkündür.

Taş balıkları için de benzeri durumlar geçerlidir. Midyenin bol bulunduğu Marmara'da taş balıkları için en geçerli yemlerden biri midyedir. Ege'de ise midye yerine karides, sülünez gibi yemler daha iyi sonuç verir. Mamun, teke, kurt gibi canlı yemler ise bu tür balıkların avında her zaman çok iyi netice verir.

5. Zıpkıncı İbo

Zıpkıncı İbo İbrahim Can

Favori Kamış:
    Cressi, Mares, Tusa
    En İyi Avı:
    18 kg Akya
    Bir de deniz hiyari... Ege'de cipura, karagoz, sargoz, mirmir icin etkili bir yemdir.

6. cousteau

cousteau Hüseyin MISIR

Favori Kamış:
    Yabomax SURF 4.20
    Favori Makine:
    Shimano ActiveSURF 採用
    En İyi Avı:
    Torik, 2.5 kg.
    Balık bol ve açsa fazla seçici davranmaz. Böyle durumlarda hamsi her zaman iyi iş yapar. Küçük bir anımı paylaşayım. 90'lı yıllarda Galata Köprüsünde Şubat soğuğunda balık o kadar aç olurdu ki kurşun daha dibe varmadan taze hamsi takılmış olta bir anda dolardı. Hatta gafil bir anımdan yararlanan dev izmaritler bir keresinde kamışımı suya düşürüp Galata'nın dibini boylamışlardı. O vakit en kral yem hamsiydi ve aynı yeme kefal, izmarit, istavrit, mezgit, çinekop, mırmır, zargana, iskorpit... vs. hepsi de gelirdi.:D

7. sazan_kolik

sazan_kolik saffet

Favori Kamış:
    Mitchel atlantis 390.lineaeffe oyster 390 albastar leo 350
    Favori Makine:
    Mitchel armada 7000.Lineaeffe rapid carp 65 albastar kk 70
    En İyi Avı:
    10 kg aynalı sazan 17 kg yayın 3.5 kg alabalık
    bir tatlısu avcısı olarak solucanı tek gecerim. şöyle bir örnek vericem arkadaslar avlandıgım avlakta sazan yayın levrek kadife kefal var mısır yada hamurlu yem kulanıyorum sadece sazan kadife kefal yakalayabiliyorum yayın ile levrek bu yemlere gelmiyor. solucan kullanırsam yayın ve levrekte yakalayabiliyorum tabiki yayın ve levrek canlı balık ile daha iyi yakalanır. solucan her balığa hitap eden bir yem tatlısuda o yuzden favorim solucan.

8. İnan01

İnan01 İnan Köse

Favori Kamış:
    Daiwa Crosscast 2.59 28-84 / Major Craft Skyroad 2.44 7-23
    Favori Makine:
    Shimano Twinpower HG 4000 / Shimano Stradic Ci4 3000
    En İyi Avı:
    Balık
    Balık varsa denizde; sülünez, minare salyangoz :D

9. KANLIKAYA

KANLIKAYA Alper

Favori Kamış:
    D.A.M.
    Favori Makine:
    Okuma Safina SNa-25
    En İyi Avı:
    Yiyiciyim :)
    İlk ve kesin her daim kullandığım yem; madya' dır. Mutlaka 1 olta madyalıdır. Zaten 2 olta atıyorum. Diğeri ya sardalya ya sülünez ya yengeç ya tavukgöğsü olur.

10. çılgın69

çılgın69 ali yıldız

kaya kurdu tek geçerim