PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Levrek Süpürgesi (Barchino)

Bahadır Sarıca
21-02-2012, 09:58
Merhaba sevgili amatör balıkçı dostlar,

Levrek peşindeki serüvenim bahar aylarında sırtı ve levrek çaparisi ile, kış aylarında şeytan oltasıyla yemli ve at-çek avlarıyla devam eder. Bu arada (özellikle kış aylarında) geceleri türlü levrek avcılarını ve yöntemlerini takip ederim. Daha önce bahsettiğim dip ve yüzey sırtısı ile “silikonlu levrek çaparisi” de böyle ortaya çıkmıştı. Bu seferki yeni yöntem: “levrek süpürgesi” :)

“Levrek süpürgesi” bu araştırmalardan hatta biraz zorunluluktan ortaya çıktı diyebilirim. Zorunluluktan diyorum zira at-çek avlarımdan birinde sanırım omuz liflerimi zedelemişim. Son gittiğim at-çek avı sonrası(yaklaşık 6 saatlik bir avdı) omuz ağrım dayanılmaz boyuta geldi. Doktor arkadaşlarımın en az bir ila üç ay dinlendirme önerisiyle, levrek avcılığı açısından mevsimin en hareketli zamanları benim için bitmişti. Böylesine uzun bir süre dayanamayacağım için; hem omzumu zorlamayacak, hem de levrek avlayacak yeni bir yöntem olan “levrek süpürgesi” doğmuş oldu.

“Levrek süpürgesi” nedir?
İtalyanların Barchino(barkino okunur) benimse adını “levrek süpürgesi” olarak koyduğum bir sistem. Geçmişi çok eski İtalyan balıkçılara dayanıyor. Eski İtalyan balıkçıları havanın tekneyle denize çıkmaya müsaade etmediği-bizim patlak dediğimiz- zamanlarda kıyıdan bu yöntemi kullanırlarmış. İtalya’nın farklı kesimlerinde farklı adlarla “vanco, vanchiteddu, spigolara, scannetto, cassetta , slittino, banchetto” anılmakta. Oldukça basit ve kullanışlı. Teknik olarak bir sistemin başarısı, basitliği ve herkes tarafından kolaylıkla kullanımına göre tanımlanır. Bence levrek süpürgesi bu şartları kesinlikle sağlıyor.

Temel mantığı; kıyıdan yürüyerek yapılan bir çeşit sırtı. Yani kıyıyı süpürüyorsunuz. Ben levrek avı için kullanacağım için bu isimlendirmeyi kullandım. Ama bu yöntemle İtalyanlar kıyıdan yakalayabileceğiniz her türlü balığı(ısparoz, sargoz, iskender balığı vs) yakalıyorlar. Şematik olarak aşağıdaki şekil kafanızda canlandırmanız için faydalı olacaktır:

[/IMG] (] (]barchino.it - Produzione artigianale divergenti da pesca[/url)

Konu ile ilgili araştırmak isteyen arkadaşlara, şu siteler de faydalı olacaktır;

Pescatoreartigiano (]Rezzaglio iacco jacco barchino divergente zatterino traina da riva pesca pescare spiaggia rete lancio[/url)

[url=]Barchino divergente banchetto da pesca smontabile - Sports In vendita a Palermo (]4venti - Il Portale per la Pesca in Mare[/url)

Ayrıca iyi bir İtalyan forum sitesi olan [url] linkinde çok çeşitli levrek süpürgesi mevcut;

(] (] (][IMG)

(] (][IMG)

Bunları gördükten sonra bizde bir deneme yapacaktık tabii. İş başa düşmüştü. İlk olarak boyutlandırma gerekiyordu. Bunun için faydalandığımız İtalyan siteleri olsa da en son ölçüleri kendimiz verdik;

(] (][IMG)
Şekil-2
Not: Ölçüler cm cinsinden verilmiştir.

Malzeme olarak su(marin) kontrplağı kullandık. Et kalınlığı 2cm. Ayrıca ara atkıların aralığı dıştan dışa 38cm’dir. Su kontrplağını kesme, pahlama, zımparalama vs. için atölyeniz veya evde imkanınız varsa kendiniz de yapabilirsiniz. Güzel bir uğraş olur.

(] (][IMG)

(][IMG)

(] (][IMG)

Benim ufak maket atölyesi bu işleri kaldırmayacağından mobilyacı abimden yardım aldım. Bu tür keyif işlerini sevdiğinden bir çırpıda bitiriverdi. Kendisine buradan da teşekkür ederim. Benim “levrek süpürgesi”nin mobilya atölyesinden geldiğindeki durumu:

(] (] (][IMG)

Çekme kolu için de havlu askısı:D ve karabina vida(6mm galvanizli),

(] (][IMG)

Ve olmazsa olmaz el aletlerini içeren setim;

(] (][IMG)

Tüm bunlar masaya serildikten sonra öncelikle çekme kolunun ve karşı ağırlıkların deliklerini deldim. Çekme kolu delikleri çizimde gösterildiği ölçülerde(bakınız şekil-1) küçük olan ön panelde bulunuyor. Karşı ağırlık(dengeleme) delikleri ise çizimde gösterildiği ölçülerde(bakınız şekil-2) büyük olan arka panelde bulunuyor. Yukarıdaki malzeme ve ölçüler çok çeşitli olarak seçilebilir. Bunlar benim tercihlerim. Gördüğüm örneklerde çekme kolunu telden tutun kalın demir çubuğa, karşı denge ağırlığını tahtaya gömmeden tutun şerit olarak kullanana, çeşit çeşit yapan gördüm. Nihayetinde birinci kat ahşap koruyucu ve çekme koluyla geldiğimiz son durum;

(] (][IMG)

Klipsli fırdöndü – 120Lb çekerli No:5

(] (][IMG)

Tüm bunlarla birlikte takımımı oluşturdum. Bu arada takımdaki tüm düğümlerde “palomar düğümünü” kullandım. Bu düğümü kullanmamdaki en büyük etken hem çok kolay atılışı, hem de youtube video paylaşımlarında bulunan düğüm savaşları “Knot wars” konulu incelemede diğer birçok düğüme olan üstünlüğüydü.

(] (][IMG)

(] (][IMG)

Artık ilk suya indirme için hazırdım.

(][IMG)

(][IMG)

Levrek süpürgemi kaptığım gibi en yakın sahile attım kendimi. Pazar akşam suyunda ilk suya inişini yapacaktım. Güzelbahçe’de oturan sevgili Ahmet abim eşliğinde levrek süpürgemi suya indirdik.
Sonuç mu? Bence süper…
İşte video linkleri; (İlk videolar olduğundan çok iyi değil ama fikir vercektir.)

pwLbFKscI_I

3qxB3phQA6U

uTcFlTRwtP8

Yüzme testi ve kullanımla ilgili tecrübelerimi umarım levrekli bir süpürge raporunda paylaşırım.

Tüm amatör dostlara keyifli avlar diliyorum.

Sevgi ve selamlarımla…

turna
21-02-2012, 10:15
İlginçbir konu, paylaşım için teşekkürler.

cyhnckr
21-02-2012, 10:26
çok güzel fikirler yarattı bende:)

onun arkasına küçük bir dc motor taksanız? 12v pilide taşır o yapı. çok açıklarda gezdirebilirsiniz böylece

Çim adam
21-02-2012, 10:45
Paylaşım için teşekkürler, süpürgenin kıyıdan nasıl açıldığını ve yürüyüş yaptıkça kıyıya yaklaşmayıp nasıl paralel kaldığını anlayamadım. Açıklarsanız memnun olurum.

volex21
21-02-2012, 11:33
Çok ilginç bir konu ve paylaşım olmuş abi, teşekkürler.

İlk defa böyle birşey görüyorum. Nasıl yürüyerek sıyırtı yapılacağını pek anlamadım aslında, zaten tüm fotoları ve videoları göremedim iş yerinden.

Bu arada çok geçmiş olsun. :)

Sığ yerlerde ve kumluk zeminde dize kadar suya girip, bu düzeneği yüzdürerek mi sıyırtı yapıyoruz? Belki videolar bu sorulara cevap veriyordur.

Rahatsızlığının biran önce geçmesini dilerim, rastgelsin...

pelikan01
21-02-2012, 12:56
Paylaşım için teşekkürler, süpürgenin kıyıdan nasıl açıldığını ve yürüyüş yaptıkça kıyıya yaklaşmayıp nasıl paralel kaldığını anlayamadım. Açıklarsanız memnun olurum.

tam soracağım soru. anlatırsanız sevinirim.

merkury33
21-02-2012, 13:33
abi bundan bir tane kaç liraya satarsın

fredyss
21-02-2012, 13:36

al benden de o kadar.. kıyıdan nasıl açılıyor ve kıyıya paralel nasıl yüzüyor?

merkury33
21-02-2012, 13:38
durgun suda yataydan biri çektikçe açılır abi yaklaşık 80 90 dereceyi bulana kadar. sabahları mersin sahılınde iş görür

ömerdişçi
21-02-2012, 14:47
böyle güzel araştırmalar yapıp.bunlarıda işleme koyman müthiş bence.bu alet seninde bildigin gibi tam--pamucak sahili için adamlar bunu yaptıysa mutlaka yakalıyorlardır.seninde emek verip yaptıgın bu levrek süpürgesiyle güzel levrekler yakalamanı en içten dileklerimle istiyorum.bu arada omuzun için üzüldüm çok geçmiş olsun. :( sevgiyle kal dostum bol trofeler :)

genarex
21-02-2012, 14:51
Bahadır Bey, paylaştığınız bu konu gerçekten çok ilginç. Başından sonuna kadar bütün ayrıntılarını paylaştığınız için teşekkür ederim. İşyerinde olduğumdan videoları izleyemiyorum. Levrek süpürgesinin büyük ve küçük parçalarının kıyıya bakan yüzlerinin törpülenmesi sebebiyle kıyıya paralel yürüyerek denize açılabileceğini düşünüyorum. (Yürümeye uygun geniş bir alan ve sakin hava şartlarında) Fakat anlayamadığım şey, yürüyüş hızı ne olmalı ve hedef balık yakalandığında kaçırmadan kıyıya nasıl alınmalı. Bilgi verirseniz memnun olurum. Trofe denecek irilikte levrekler yakaladığınızı gösteren videoları merakla bekliyorum. Paylaştığınız bilgiler için tekrar teşekkür ederim.

İHTİYAR_BALIKÇI
21-02-2012, 15:09
abicim bu yeni bi yöntem değil. çok eskilerden beri anlatılır. ama yöntem iyide bu levrek tutmaz palaz ve ispandik tutar. ayda yılda bi levrek biner buna.

ama bak bununla güzel çipura bide mırmır alınır. kumluk alanda çok yavaş yavaş yürüyerceksin. zoklaı kurşun olacak. çipura kurşunun kumda yürümesine delirir. üstünde yem parçasınıda gördümüydü atlar.

Bahadır Sarıca
21-02-2012, 18:03
İlginçbir konu, paylaşım için teşekkürler.

Sevgili Mehmet abi,
Ben teşekkür ederim. Rastgele.
Sevgi ve selamlarımla...

Bahadır Sarıca
21-02-2012, 18:06
çok güzel fikirler yarattı bende:)

onun arkasına küçük bir dc motor taksanız? 12v pilide taşır o yapı. çok açıklarda gezdirebilirsiniz böylece

Sevgili Ceyhun,
"çok güzel fikirler yarattı bende:)" demişsiniz. Ne mutlu, amaç da buydu zaten.
Neden olmasın? 12VDc pille yapılmışını en kısa zamanda sizden bekliyoruz o zaman;)
Sevgi ve selamlarımla...

Bahadır Sarıca
21-02-2012, 18:13

Sevgili Aydın Bey,
Sormuş olduğunuz soru sanırım bir çok arkadaşın kafasına takılmış. Bu vesile ile bir çok arkadaşa ışık tutacak konuyu biraz açmakta fayda olacaktır;

Levrek süpürsesini denizi karşınıza alıp, denize 45° açı yapacak şekilde yerleştirin.(Bu açının denizi karşınıza aldığınızda sağa veya sola olması fark etmez.)
Yön konusunda fark eden birşey yok. Akıntı da önemli değil. (Kusura bakmayın acemilikle suya çıkısını net videolayamadım. İkinci videomda kısmen var.) Şöyle ki;

[/IMG] (][IMG)

[/IMG] (][IMG)

Ayrıca aşağıdaki video da yardımcı olacaktır;

E5oQnpY6w7M

Siz çektikçe çektiğiniz yönde karabina dibe oturacak ve levrek süpürgesini denize sürecektir. Denize girişiyle birlikte yüzmeye başlıyacak ve suyun kaldırma kuvvetiyle daha rahat ve hızlı bir biçimde ilerleyecektir.
Sanırım açıklayıcı olmuştur.
Yapmanız gereken sadece yürümek;)
Sevgi ve selamlarımla...

Bahadır Sarıca
21-02-2012, 18:17
Çok ilginç bir konu ve paylaşım olmuş abi, teşekkürler.

İlk defa böyle birşey görüyorum. Nasıl yürüyerek sıyırtı yapılacağını pek anlamadım aslında, zaten tüm fotoları ve videoları göremedim iş yerinden.

Bu arada çok geçmiş olsun. :)

Sığ yerlerde ve kumluk zeminde dize kadar suya girip, bu düzeneği yüzdürerek mi sıyırtı yapıyoruz? Belki videolar bu sorulara cevap veriyordur.

Rahatsızlığının biran önce geçmesini dilerim, rastgelsin...

Sevgili Volkan,
Yukarıda Aydın Beye yaptığım açıklamalar ve konudaki video&linkleri görünce sanırım açıklığa kavuşacak. Gene de sormak istediklerin olursa, bildiğimce yanıtlamaya çalışırım. ;)
İlgin için ayrıca teşekkürler. Rastgele.
Sevgi ve selamlarımla...

Bahadır Sarıca
21-02-2012, 18:19

Sevgili Hakan, Aydın Bey'e verdiğim cevabım yeterli olacaktır sanırım.
Selamlarımla...

Bahadır Sarıca
21-02-2012, 18:21
abi bundan bir tane kaç liraya satarsın

Sevgili Hasan,
Cem Yılmaz'ın doritos reklamında polis baskınında dediği gibi;

"Satmak yok, satmak yok. Biz kullanıcıyız Hasan:D hihi "

Bahadır Sarıca
21-02-2012, 18:22
al benden de o kadar.. kıyıdan nasıl açılıyor ve kıyıya paralel nasıl yüzüyor?

Sevgili Ferdi,
Aydın Beye verdiğim cevapta sizin sorunuz da yanıtlanmış oluyor;)
Selamlarımla...

Bahadır Sarıca
21-02-2012, 18:27
böyle güzel araştırmalar yapıp.bunlarıda işleme koyman müthiş bence.bu alet seninde bildigin gibi tam--pamucak sahili için adamlar bunu yaptıysa mutlaka yakalıyorlardır.seninde emek verip yaptıgın bu levrek süpürgesiyle güzel levrekler yakalamanı en içten dileklerimle istiyorum.bu arada omuzun için üzüldüm çok geçmiş olsun. :( sevgiyle kal dostum bol trofeler :)

Merhaba sevgili Ömer,
Güzel sözleriniz ve dilekleriniz için teşekkürler.
Yeni, uygulanmamış yöntemleri denemek hoşuma gidiyor. Her nekar İtalyanlar bunu çook uzun zamandır uygulasa da benim için yeni. Bir çok arkadaş için de ilgi çekici gelecektir diye paylaşmak istedim. Amaç ihtiyacı olup araştırana bir ışık olması.
Tekrar teşekkür eder, sizlere de rastgelmesini dilerim.
Sevgi ve selamlar...

Bahadır Sarıca
21-02-2012, 18:39
Bahadır Bey, paylaştığınız bu konu gerçekten çok ilginç. Başından sonuna kadar bütün ayrıntılarını paylaştığınız için teşekkür ederim. İşyerinde olduğumdan videoları izleyemiyorum. Levrek süpürgesinin büyük ve küçük parçalarının kıyıya bakan yüzlerinin törpülenmesi sebebiyle kıyıya paralel yürüyerek denize açılabileceğini düşünüyorum. (Yürümeye uygun geniş bir alan ve sakin hava şartlarında) Fakat anlayamadığım şey, yürüyüş hızı ne olmalı ve hedef balık yakalandığında kaçırmadan kıyıya nasıl alınmalı. Bilgi verirseniz memnun olurum. Trofe denecek irilikte levrekler yakaladığınızı gösteren videoları merakla bekliyorum. Paylaştığınız bilgiler için tekrar teşekkür ederim.

Sevgili İlker,
Faydalı olabilirse ne mutlu. Sorunuza gelince şöyle cevap vermeye çalışayım;
Yüzlerin aynı yönde törpülenmesi dediğiniz gibi yol almayı kolaylaştırıcı bir uygulama. Yürüyüş hızı hedef ava göre değişken olacaktır herhalde. Ben levrek özelinde düşündüğümden, normal diye tabir edeceğimiz hızda (3km/saat) çekmek yeterli diye düşünüyorum. Bildiğin gibi, at-çek avlarında da sahteler genelde yürüyüş hızında çekilirler.
Yakalama gerçekleştiğinde ise(şu an yakalamadığıma göre ahkam keseceğim:D ) düşünceme göre; balık levrek süpürgesine doğru ilerlerse benim tarafımdan kontrol altında tutulacak. Eğer kıyıya doğru hareket ederse de levrek süpürgesinin gerginliği onu yavaşlatacaktır. Sakin ve yavaşça çekerek çok rahat kıyıya alınabileceğini düşünüyorum. Mesafe yeterli uzunlukta olduğundan-hatta biraz uzunca- çok da keyif verici olur.
Tabii bu yakala&bırak avı yaptığınızda zamanının uzaması sebebi ile levrek açısından zararlı olacaktır.
Bunlarla ilgili umarım en kısa zamanda yaşanmış tecrübeleri de buradan paylaşırız.
Sevgi ve selamlarımla...

Bahadır Sarıca
21-02-2012, 19:00
abicim bu yeni bi yöntem değil. çok eskilerden beri anlatılır. ama yöntem iyide bu levrek tutmaz palaz ve ispandik tutar. ayda yılda bi levrek biner buna.

ama bak bununla güzel çipura bide mırmır alınır. kumluk alanda çok yavaş yavaş yürüyerceksin. zoklaı kurşun olacak. çipura kurşunun kumda yürümesine delirir. üstünde yem parçasınıda gördümüydü atlar.

Sevgili Süleyman abicim,
İlgin için öncelikle teşekkür ederim. Bir Temel fıkrasıyla girelim konuya ;) ;

Temel'in oğlu olmuş. Nifus müdürlüğüne gitmiş. MEmura demiş ki;
---Benim bir oğlum oldu. Adını "Dursun" koydum ve Dursun adının içinde "ğ - yumuşak g- yok.
Nifus memurunda hiç ses yok işine devam ediyor. Temel tekrar tekrar memuru dürterek rahatsız edip;
---Hemşerim, benim bir oğlum oldu. Adını "Dursun" koydum ve Dursun adının içinde "ğ - yumuşak g- yok.
diyor. En sonunda memur patlıyor;
---Ya kardeşim, anladık. Sen deli misin, hulu musun? Hiç Dursun'un içinde yumuşak g olur mu? deyince Temel cevabı yapışyırıyor;
---Biz ne deduk...:eek:

Bu yöntem de dediğim gibi yeni falan değil;) Eski İtalyan balıkçılar yıllardır uyguluyormuş. Hatta sizin demenize göre "eskilerden beri" de anlatılıyormuş. Maalesef eskiler hep anlatmış ama kimseye öğretmemiş. Keşke siz paylaşmış olsaydınız da daha önce öğrenmiş olabilseydik.
Ben daha yakalama konusunda tecrübe sahibi olmadığım için ispendek mi yakalar yoksa palaz mı yakalar bilemiyorum. Ama sanırım siz "eskilerden beri" anlatılanlardan yola çıkıyorsunuz. Yapıp tecrübe ettiyseniz onu bilemiyorum.
Ama şöyle bir kaç İtalyan gavurunun yaptığı avları buraya koyalım bence. Hevesli genç arkadaşların belki önünü açmış oluruz;

[/IMG] (] (][IMG)

(][IMG)
Birde fotoğraflarda bu İtalyan gavurları yalan söyleyebilir diye düşünüp, video aradım. Çekmişler :( Fotomontaj mı diye düşünmüyor değilim.:rolleyes:

En derin sevgi ve selamlarımla...

merkury33
21-02-2012, 19:04
muhteşem bir sey yaw. at-çek, at bulamazsan eşekçek, eşekte bulamazsan yürüde çek. abi ben bunu kıyıda kayaların üstünde avlakta yavaş yavai çekerim ya. zaten yürüdükçe yol alıyor. mesela limanın bir ucundan başladam öteki ucuna kadar ne var ne yok süpürürüm

Bahadır Sarıca
21-02-2012, 19:08
muhteşem bir sey yaw. at-çek, at bulamazsan eşekçek, eşekte bulamazsan yürüde çek. abi ben bunu kıyıda kayaların üstünde avlakta yavaş yavai çekerim ya. zaten yürüdükçe yol alıyor. mesela limanın bir ucundan başladam öteki ucuna kadar ne var ne yok süpürürüm

Yahu sevgili Hasan yukarıdaki mesajdan sonra süper geldihihi hihi hihi
Çok yaşa emi.
"at-çek, at bulamazsan eşekçek, eşekte bulamazsan yürüde çek."
Slogan olacak bir söz. Çok güldüm çook...:D hihi hihi
Teşekkür ederim.

nurettin
21-02-2012, 19:35
bu sistem akarsuda ,nehir ırmaklardada kullanılabilir sanırım,Alabalık için böyle bir sistem görmüştüm ama o rüzgarla çekiyordu bununla rüzgara gerek kalmaz galiba ne dersiniz abilerim.

mustafa_06
21-02-2012, 20:02
Bahadır abi eline koluna sağlık.Böylesine güzel bir konuyu bu kadar detaylı muhteşem bir paylaşımla bizlerle paylaştığın için.

Güzel trofe'ler le av raporlarını bekliyoruz bu süpürgenin :)

can akgün
21-02-2012, 22:03
bahadır abi selamlar
bende bu sistemi daha önce yabanda seyertmiştim yanlız orda kullanılan alet daha farklı ve alabalık avlanıyordu .biraz daha görsellik olsun ve fikir vermesi açısından yararlı olur herhalde .paylaşımınız ve emeğinize sağlık

blackboy55
22-02-2012, 00:01
Bahadır abi öncelikle geçmiş olsun inşallah tez zamanda sağlığına kavuşursun.:(

Teknik çok ilginç olmakla birlikte bana göre yapımı son derece basitmiş,tek sorun ahşabı çok güzel emprenye edip sudan korumak lazım.
Denemelerinizin sonuçlarını merakla bekliyorum,paylaşımınız için teşekkürler.:)

roy
22-02-2012, 00:18
sistem enteresan degisik bir sistem. emeginize saglik. balik da alir diyelim....de.... peki buna balik vurunca kiyiya alana kadar kaçirmaz mi? toplamasi kiyiya çekmesi pek pratik degil gibi geldi bana açikcasi. birde bu kadar dugumu olan bir takimda 5-6kg bi levrek patlatabilir bu takimi.

seckint
22-02-2012, 08:16
benimde aklımda uzaktan kumandalı sağlam bir mini teknenin (oyuncak tekne) arkasına çapari bağlayıp balık tutmak vardı, ufak tekneler çok pahalı bu gerçekten güzel bir yöntemmiş ülkemizde pek kullanılmadığından bilmiyorduk tabi paylaşımın için teşekkürler :)

KANLIKAYA
22-02-2012, 09:34
Geçmiş olsun Bahadır abi. Kesinlikle harika bi tasarım. Nice trofeler yakalarsın umarım. :)

HasanK
22-02-2012, 09:43
benimde aklımda uzaktan kumandalı sağlam bir mini teknenin (oyuncak tekne) arkasına çapari bağlayıp balık tutmak vardı, ufak tekneler çok pahalı bu gerçekten güzel bir yöntemmiş ülkemizde pek kullanılmadığından bilmiyorduk tabi paylaşımın için teşekkürler :)

Bende düşündüm ama en az 200 metreden kumanda edilebilir olması gerekiyor. Ayrıca capariye olduda büyük bir şey geldi tekneyi alıp götürmesin sonra. En güzeli kurşunu tekneye bağlayıp açıkta salması sonra geri dönmesi...

REİS
22-02-2012, 09:59
Ben Bahadır'a (Sistem ister çalışsın ister çalışmasın fark etmez) araştırıcı kimliği, yaptıklarını satır satır, inceden inceye bizimle paylaşması ve mesajlara ince espri dolu nazik cevaplar vermesi dolayısıyla teşekkür ederim.

Sistemin denize nasıl açılacağı merak konusu olmuş, sanırım en basit açıklaması bileşke kuvveti olur.

Trol kapılarında da aynı mantık vardır, bir cisme farklı açılarda iki kuvvet uygulandığında, cisim bu kuvvetlerin bileşkesi yönünde hareket eder, basit bir fizik kuralı.

Balık tutulunca nasıl çekileceği ise ... balık tutulsun da sistemin topunu birden kıyıya nasıl çektiğini kimse anlamaz bile.:)

Herkese rastgele.

Serdar Köylü -SKoylu kardeşimiz de benzer bir düzenekle ( o tek parça tahta idi) ister teknenin giremediği sığ sularda tekneden, isterse kıyıdan sırtıyı gezdirebileceğimizi anlatmıştı.

seckint
22-02-2012, 10:50
Bende düşündüm ama en az 200 metreden kumanda edilebilir olması gerekiyor. Ayrıca capariye olduda büyük bir şey geldi tekneyi alıp götürmesin sonra. En güzeli kurşunu tekneye bağlayıp açıkta salması sonra geri dönmesi...

evet aynen güçlü bir tekne olması gerekiyor, bakırköyde kumandalı oyuncakların satıldığı bir dükkan var camında koca bir tekne (oyuncak için koca bir tekne) yaklaşık 1 mt boyunda tahminime göre benzinli motoru vardır, fiyatını hiç sormadım sormamda kesin 1000 tl civarı veya fazlasıdır :D motoruda boyuna göre güçlüdür diye tahmin ediyorum, istanbulda olduğum için en fazla takılacak balık sarıkanat olur, o teknede sarıkanatı taşır diye düşünüyorum. ama işte pahalı olması pratiğe geçmeyi engelliyor :D

Sebastian
22-02-2012, 15:39
hahaha adamın tuttugu levrek harbiden iyimiş ama bu sistem antalyada iş yapmaz buradaki balıklar çakal :)

can akgün
22-02-2012, 18:38
evet aynen güçlü bir tekne olması gerekiyor, bakırköyde kumandalı oyuncakların satıldığı bir dükkan var camında koca bir tekne (oyuncak için koca bir tekne) yaklaşık 1 mt boyunda tahminime göre benzinli motoru vardır, fiyatını hiç sormadım sormamda kesin 1000 tl civarı veya fazlasıdır :D motoruda boyuna göre güçlüdür diye tahmin ediyorum, istanbulda olduğum için en fazla takılacak balık sarıkanat olur, o teknede sarıkanatı taşır diye düşünüyorum. ama işte pahalı olması pratiğe geçmeyi engelliyor :D

seçkincim işin parasal boyutunuda geç ben yinede oltadaki o pır pır edişini seviyorum balığın.keşke tekne olsada makineylede değil el oltasıyla tutsam onun keyfi bir başkaydı ya

ahmetntn
22-02-2012, 19:08
elinize ve dilinize sağlık teşekkürler

Bahadır Sarıca
22-02-2012, 19:59
bu sistem akarsuda ,nehir ırmaklardada kullanılabilir sanırım,Alabalık için böyle bir sistem görmüştüm ama o rüzgarla çekiyordu bununla rüzgara gerek kalmaz galiba ne dersiniz abilerim.

Sevgili Nurettin,
Bahsettiğin yerlede kullanılmaması için bence bir sebep yok. Rüzgar levrek süpürgesinin açılması için gerekli değil.
Sevgi ve selamlarımla...

Bahadır Sarıca
22-02-2012, 20:00
Bahadır abi eline koluna sağlık.Böylesine güzel bir konuyu bu kadar detaylı muhteşem bir paylaşımla bizlerle paylaştığın için.

Güzel trofe'ler le av raporlarını bekliyoruz bu süpürgenin :)

Sevgili Muatafa,
Umarım tüm amatör dostlara faydalı olur.
Sizlere de rastgelsin.
Sevgi ve selamlar...

Bahadır Sarıca
22-02-2012, 20:03
bahadır abi selamlar
bende bu sistemi daha önce yabanda seyertmiştim yanlız orda kullanılan alet daha farklı ve alabalık avlanıyordu .biraz daha görsellik olsun ve fikir vermesi açısından yararlı olur herhalde .paylaşımınız ve emeğinize sağlık

Sevgili Can,
Katkın için ben teşekkür ederim. Vieoyu seyrettim. Gerçekten güzel bir sistem. Dediğin gibi farklı. Ama levrek süpürgesinin çekme çubuğu videoda kullanılan tipte yapılabilir sanırım.
Tekrar teşekkür eder, sevgi ve selamlarımı sunarım.

Bahadır Sarıca
22-02-2012, 20:06
Bahadır abi öncelikle geçmiş olsun inşallah tez zamanda sağlığına kavuşursun.:(

Teknik çok ilginç olmakla birlikte bana göre yapımı son derece basitmiş,tek sorun ahşabı çok güzel emprenye edip sudan korumak lazım.
Denemelerinizin sonuçlarını merakla bekliyorum,paylaşımınız için teşekkürler.:)

Sevgili Musa,
Teşekkür ederim. Sanırım yaşlanıyorum.;) Özellikle kış aylarında ısınmadan at-çek avına başlamamak gerekli. Heyecanla başladığımız bir avdaki ani zorlama sebep oldu. Ama sevda işte, adı üstünde :rolleyes:
Ne güzel, hemen sizde yapın. Ama tecrübelerinizi bizimle paylaşın. :)
Ben de sizlerin sonuçlarını bekliyor olacağım. Rastgele.
Sevgi ve selamlarımla...

Bahadır Sarıca
22-02-2012, 20:16
sistem enteresan degisik bir sistem. emeginize saglik. balik da alir diyelim....de.... peki buna balik vurunca kiyiya alana kadar kaçirmaz mi? toplamasi kiyiya çekmesi pek pratik degil gibi geldi bana açikcasi. birde bu kadar dugumu olan bir takimda 5-6kg bi levrek patlatabilir bu takimi.

Sevgili Roy,
Henüz yakalamadığım için bu konuda tam olarak birşey söylemem olanaksız. Levrek sizin de bildiğiniz gibi ağız yapısı hem kuvvetli(damaktaki kemikli kısım), hem de kuvvetsiz(özellikle körüklü bölüm). Sanırım söylemiş olduğunuz konu balığın sahtenin iğnesine yakalanması ile ilgili olacak. Sürecin uzun olması benim açısımdan olumlu bir durum; yakalama keyfim artacak;)
Takımı patlatma konusuna gelince; bunun olması çok zor bir ihtimal. Hazırladığım takımda özellikle çeker değerlerini verdim.(1 Lb = 0,453 gram) Hepsi de(ip/fırdöndüler/misina vs) oldukça yeterli ve kuvvetli.
Sevgi ve selamlarımla...

Bahadır Sarıca
22-02-2012, 20:18

Sevgili Seçkin,
Dediğiniz de yapılabilir. Hatta bir tane yapılmışını örnekliyelim;

Sevgi ve selamlarımla...

Bahadır Sarıca
22-02-2012, 20:20
Geçmiş olsun Bahadır abi. Kesinlikle harika bi tasarım. Nice trofeler yakalarsın umarım. :)

Teşekkürler sevgili Alper.
Beğenmene sevindim. Sizlere de rastgele.
Sevgi ve selamlar...

Bahadır Sarıca
22-02-2012, 20:30
Ben Bahadır'a (Sistem ister çalışsın ister çalışmasın fark etmez) araştırıcı kimliği, yaptıklarını satır satır, inceden inceye bizimle paylaşması ve mesajlara ince espri dolu nazik cevaplar vermesi dolayısıyla teşekkür ederim.

Sistemin denize nasıl açılacağı merak konusu olmuş, sanırım en basit açıklaması bileşke kuvveti olur.

Trol kapılarında da aynı mantık vardır, bir cisme farklı açılarda iki kuvvet uygulandığında, cisim bu kuvvetlerin bileşkesi yönünde hareket eder, basit bir fizik kuralı.

Balık tutulunca nasıl çekileceği ise ... balık tutulsun da sistemin topunu birden kıyıya nasıl çektiğini kimse anlamaz bile.:)

Herkese rastgele.

Serdar Köylü -SKoylu kardeşimiz de benzer bir düzenekle ( o tek parça tahta idi) ister teknenin giremediği sığ sularda tekneden, isterse kıyıdan sırtıyı gezdirebileceğimizi anlatmıştı.

Sevgili Mahir abi,
Güzel ve teşvik edici sözleriniz için ben teşekkür ederim. Söylemiş olduğunuz gibi balık yakalayıp yakalayamamak ikincil bir konu. Teknik açıklamalarınız zaten dört dörtlük. Diyecek tek söz; katkılarınız için teşekkür ederim.
Sizlere de rastgelmesi dileklerimle.
Sevgi ve selamlar.

Bahadır Sarıca
22-02-2012, 20:31
hahaha adamın tuttugu levrek harbiden iyimiş ama bu sistem antalyada iş yapmaz buradaki balıklar çakal :)

Sevgili Murat,
Beğenmene sevindim. ;)
Denemeden bilinmez. Bence denemelisin. :)
Sevgi ve selamlar...

Bahadır Sarıca
22-02-2012, 20:33
elinize ve dilinize sağlık teşekkürler

Ben teşekkür ederim sevgili Ahmet.
Sizlere de rastgele.
Sevgi ve selamlarımla...

turan
23-02-2012, 13:59
tekne ile de güzel iş yapar. kürek hızı ile giderken durgun havalarda cok genız ccemberleri taayabılırsınızç.

Yavuz AYDOĞDU
23-02-2012, 16:00

Herkese rastgele.

Serdar Köylü'nün düzeneği nerde bilen varsa link verir mi? Bi de ona bakalım. :)

Yavuz AYDOĞDU
24-02-2012, 21:46
Bu alet teknede de kullanılamazmı ki? Tekne ile paralel hareket edeceğine göre oldukça geniş bir alanı bir seferde tarama imkanı olurdu. Teknem olsa kafaya takardım meseleyi. Yine de takmadım değil lakin uygun sahil bulmak da mesele.

İHTİYAR_BALIKÇI
25-02-2012, 10:42
abicim sen öyle her çekilen resme inanma. daha ne yöntemler var bee. üüff bu internette hiç biri yok. uçurtma balon koca kefal sahtesi teleferik yelkenli nelerneler . sen bunu yapbitane sen yakala resmini çek elini öpmeye geleyim bak.

sabriyazici
25-02-2012, 12:52
elinize emeğinize sağlık gerçekten çok güzel olmuş bir tv kanalında göl gibi bir yerde bot ile kullanılıyordu (yurt dışında) mükemmel balık yakalamışlardı ve çok güzeldi ebat olarak biraz ufaktı kullanılanlar bu ürünü seri imlata geçirip pazarlarsanız mutlaka alıcısı çok olucaktır diye düşünüyorum inş güzel bereketli avlarınız olur rast gelsin

KEFALKIRAN
27-02-2012, 19:28
konu beni heyecanlandırdı gerçekten. insanların avlanmak için böyle zeka ürünü yöntemler geliştirmesi beni çok heveslendiriyor. bunlardan bir tane satın alabileceğimiz bir adres var mıdır acaba?

yazın bunu kullanabileceğim çok uygun bir sahil var altınolukta...yazın ne kadar iş yapar bilemem tabii..

koate
28-02-2012, 11:55
Bahadır abi,

Takım gerçekten süper.. su üstünde kalan tahtalı kısım, trofe balık gelse dahi doğal bir kalama görevi görecektir, belirli bir mukavemette balığın gezinmesine olanak verip, balığın ani hareketlerinde de istikametinde gideceğinden misinayı patlatacağını düşünmüyorum. Kaldı ki en sağlam malzemeleri de kullanmışsın, geriye sadece uygulamada balığı kıyılamak kalmış :)

Norveçteki alabalık avında kullanılan yöntem, ülkemiz tatlısu avcılığında yasaklanmış bir yöntemdir, "barikat" olarak nitelenen yöntemten tek farkı suda hareket edebiliyor oluşudur. Tatlısuda kullanmayı düşünen arkadaşlara duyurulur..

Bahadır Sarıca
28-02-2012, 15:16
tekne ile de güzel iş yapar. kürek hızı ile giderken durgun havalarda cok genız ccemberleri taayabılırsınızç.

Sevgili Turan,
Teknede de çok rahat kullanılabilir tabii. Belki girilemeyen kıyılara gönderilmek için. Veya hem arkadan hem de yandan sırtı çekmek için.
Selamlarımla...

Bahadır Sarıca
28-02-2012, 15:17
Bu alet teknede de kullanılamazmı ki? Tekne ile paralel hareket edeceğine göre oldukça geniş bir alanı bir seferde tarama imkanı olurdu. Teknem olsa kafaya takardım meseleyi. Yine de takmadım değil lakin uygun sahil bulmak da mesele.

Sevgili Yavuz,
Turan arkadaşa da dediğim gibi;
Neden olmasın? Bundan sonrası sizlerin hayal gücüne kalıyor;)
Sevgi ve selamlarımla...

Bahadır Sarıca
28-02-2012, 15:21
abicim sen öyle her çekilen resme inanma. daha ne yöntemler var bee. üüff bu internette hiç biri yok. uçurtma balon koca kefal sahtesi teleferik yelkenli nelerneler . sen bunu yapbitane sen yakala resmini çek elini öpmeye geleyim bak.

Selametle Süleyman abi...

Bahadır Sarıca
28-02-2012, 15:22
elinize emeğinize sağlık gerçekten çok güzel olmuş bir tv kanalında göl gibi bir yerde bot ile kullanılıyordu (yurt dışında) mükemmel balık yakalamışlardı ve çok güzeldi ebat olarak biraz ufaktı kullanılanlar bu ürünü seri imlata geçirip pazarlarsanız mutlaka alıcısı çok olucaktır diye düşünüyorum inş güzel bereketli avlarınız olur rast gelsin

Teşekkürler sevgili Sabri.
Yurt dışında tatlı suda kullanılanlar biraz farklı.
Gerçekten çok çeşitli düzenekler mevcut.
Sizlere de rastgele.
Sevgi ve selamlar...

Bahadır Sarıca
28-02-2012, 15:25
konu beni heyecanlandırdı gerçekten. insanların avlanmak için böyle zeka ürünü yöntemler geliştirmesi beni çok heveslendiriyor. bunlardan bir tane satın alabileceğimiz bir adres var mıdır acaba?

yazın bunu kullanabileceğim çok uygun bir sahil var altınolukta...yazın ne kadar iş yapar bilemem tabii..

Sevgili Murat,
Benim amacım da buydu"amatör arkadaşlarda heyecan uyandırmak" zaten. Ne hoş.
Bunu kendiniz yapabileceğiniz kadar detaylandırmaya çalıştım. Bence siz yapmayı deneyin. Olmazsa İtalya'dan sipariş verebilirsiniz. Verdiğim linkleri incelerseniz mevcut.
Sevgi ve selamlar...

Bahadır Sarıca
28-02-2012, 15:30
Bahadır abi,

Takım gerçekten süper.. su üstünde kalan tahtalı kısım, trofe balık gelse dahi doğal bir kalama görevi görecektir, belirli bir mukavemette balığın gezinmesine olanak verip, balığın ani hareketlerinde de istikametinde gideceğinden misinayı patlatacağını düşünmüyorum. Kaldı ki en sağlam malzemeleri de kullanmışsın, geriye sadece uygulamada balığı kıyılamak kalmış :)

Norveçteki alabalık avında kullanılan yöntem, ülkemiz tatlısu avcılığında yasaklanmış bir yöntemdir, "barikat" olarak nitelenen yöntemten tek farkı suda hareket edebiliyor oluşudur. Tatlısuda kullanmayı düşünen arkadaşlara duyurulur..

Sevgili Baybora,
Tespitleriniz bence de çok doğru. Okuduğum kaynak ve İtalyan forumlarında da;
Balığın yakalanıp, kıyıya doğru hareketinde; levrek süpürgesinin balığın darbelerini sönümleyeceğini,
tersten açığa doğru hareketinde; balıkçının elindeki olta takımı ile rahatça darbeleri sönümleyeceği,
Ve bu sebeple balığın yakalanma anında, panik yapmadan yavaş yavaş(darbelerden kaçınarak) çekme işleminin yapılması konusunda uyarılar mevcuttu. Yakalama tecrübem olmadan bunlara girmemek niyetindeydim. Ama konu hakkında yorumunuzla tespitinize katılmak amacıyla açıklama yapma gereği duydum.
Umarım yakalama tecrübesiyle de konuyu detaylandırırız.
Diğer bilgilerle konuya katkılarınız için ayrıca teşekkür ederim.
Sevgi ve selamlarımla...

erols
02-03-2012, 23:33
Bahadır Bey, bu harika paylaşım için teşekkürler! Ellerinize, emeğinize sağlık!..

seikott
05-03-2012, 19:01
Bahadır bey paylaşım için teşekkürler , güzel bir çalışma olmuş..fotolardan incelediğim kadarıyla sizinde belirttğiniz üzere çeşitli tip ve ebatlarda düzenekten mevcut.dikkatimi çeken genelde iki parça uzunlukları arasında 15-20 cm fark oluyor , sizde bu fark 10 cm? bazı modellerde kısa parçanın eni 3 cm uzun parçanın 1,5 cm nasıl yorumluyorsunuz bu durumu? birde"karşı ağırlık delikleri" ölçüsünü vermişsiniz onu tam olarak anlayamadım uardımcı olursanız sevinirim..
Şimdiden teşekkürler..

mehmetpaydas
05-03-2012, 23:14
Bahadır bey paylaşım için teşekkürler , güzel bir çalışma olmuş..fotolardan incelediğim kadarıyla sizinde belirttğiniz üzere çeşitli tip ve ebatlarda düzenekten mevcut.dikkatimi çeken genelde iki parça uzunlukları arasında 15-20 cm fark oluyor , sizde bu fark 10 cm? bazı modellerde kısa parçanın eni 3 cm uzun parçanın 1,5 cm nasıl yorumluyorsunuz bu durumu? birde"karşı ağırlık delikleri" ölçüsünü vermişsiniz onu tam olarak anlayamadım uardımcı olursanız sevinirim..
Şimdiden teşekkürler..

+1:confused:

Adil Akırmak
06-03-2012, 13:14
Bahadır abi havlu askısını kücük parcaya koyuyoruz buyuk parcayada dengeleyici deliklerı demişşin dengeleyici delikten kastımız ne?

haldunert
06-03-2012, 14:17
Merhaba Bahadir Ağabey!

Nasılsınız?

Öncellikle omuzunuz için geçmiş olsun demek isterim!

Bu ilginç aparat için araştırmanız için ve paylaşmanız için harcadığınız emeğe çok teşekkür ediyorum!

Umarım yakın bir zamanda sizinle tekrar görüşmek ve av yapmak şansımız olur!

Saygılarımla!

Bahadır Sarıca
06-03-2012, 16:45
Bahadır Bey, bu harika paylaşım için teşekkürler! Ellerinize, emeğinize sağlık!..

Teşekkürler Erol Bey,
Umarım tüm amatör dostlara faydalı olur.
Sevgi ve selamlarımla...

Bahadır Sarıca
06-03-2012, 17:27
Şimdiden teşekkürler..

+1:confused:

Sevgili Arkadaşlar,
İkinizin de merak ettiğiniz konu isimleriniz gibi aynı olmuş:) Bildiklerim doğrultusunda cevaplamaya çalışayım:
Parçaların büyüklük farkının amacı denize açılmasıyla ilgili bir konu. Her iki yöndeki çekişlerinizde(sağa veya sola) kısa parça içte, uzun parça da dışta kalacak şekilde olacaktır. Bu da süpürgenin denizdeki temas yüzeyinin ileriye doğru hareketine etki edecektir. Ha bu parçalar eşit uzunlukta olursa olmaz mı? derseniz, tabii ki olur. Sadece ilerlerleme daha paralel(karaya göre) olacak ve açılmak istediğiniz mesafeye daha geç ulaşacaksınız.
Kalınlık konusunda; dediğiniz gibi parçaların farklı kalınlıklarda imaline ben rastlamadım. Ya da gözden kaçırmışım. Nerede rastladınız, linki mevcutsa ben de incelemek isterim. Farklı kalınlık sadece ağırlık amaçlı olabilir diye aklıma geliyor ama, bu da karşı ağırlık ile çözülebilecek bir durum.
Karşı ağırlık görüldüğü gibi deniz tarafındaki kısımda(uzun parçada) olacak. Bununla ilgili görsellere örnek;

[/IMG] (][IMG)

[/IMG] (][IMG)

Bu dengeleyiciler çektiğiniz kuvvetin yönünün tersinde ve süpürgeyi bir kısım daha uzun parça kısmında batırıyorlar. Bu da süpürgeyi çekme esnasında dengeleyerek düzgün yüzmeyi sağlıyor. Videolarda da bahsettiğim gibi, ilk suya indirme denememde karşı ağırlığın olmaması sebebi ile bu olumsuz durumla karşılaştım. Videolarda süpürgenin açılması esnasındaki dengesizlik net biçimde görünüyor.
Ayrıca karşı dengeleyici ağırlıklar, rüzgarlı ve dalgalı havalarda daha önemli olacaktır. Süpürgenin ağırlığı da etken tabii.
Umarım açıklayıcı olabilmişimdir.
Sevgi ve selamlarımla...

Bahadır Sarıca
06-03-2012, 17:30
Bahadır abi havlu askısını kücük parcaya koyuyoruz buyuk parcayada dengeleyici deliklerı demişşin dengeleyici delikten kastımız ne?

Sevgili Adil,
Sanırım yukarıdaki fotoğraflar ve açıklamalar senin de sorunu cevaplayacak nitelikte. Gene de aklına takılan bir konu olursa cevaplamaktan memnunluk duyarım.
Sevgi ve selamlarımla...

Bahadır Sarıca
06-03-2012, 17:39
Merhaba Bahadir Ağabey!

Nasılsınız?

Öncellikle omuzunuz için geçmiş olsun demek isterim!

Bu ilginç aparat için araştırmanız için ve paylaşmanız için harcadığınız emeğe çok teşekkür ediyorum!

Umarım yakın bir zamanda sizinle tekrar görüşmek ve av yapmak şansımız olur!

Saygılarımla!

Sevgili Haldun merhaba,
Teşekkür ederim. Omzum dışında her şey iyi. :) At-çek avlarında vücudu ısıtmadan başlamamak gerekiyor. En azından benim için;) Sizler de dikkat edin.
Uzun zamandır görüşemedik. Umarım senin de keyfin yerindedir.
Levrek süpürgesine gelince, dediğim gibi biraz mecburiyetten ortaya çıktı. ;) Beğenmene sevindim. İzmir'de uygulamak için bir çok mera mevcut. Hatta sevgili Aykut'un tekeler çıktığında bu takımı teke ile sürütme fikrini çok sevdim.:)
En kısa zamanda tekrar görüşmek üzere.
Sevgi ve selamlar...

Adil Akırmak
06-03-2012, 18:13
Kullancagımız agırlık gramajlarını neye göre belirleyebiliriz bahadır abi?

Bahadır Sarıca
06-03-2012, 18:57
Kullancagımız agırlık gramajlarını neye göre belirleyebiliriz bahadır abi?

Sevgili Adil,
Ben değişken ağırlıklı olarak yapmayı düşünüyorum.
Yani; Bahsetmiş olduğum(şekildeki) deliklerden saplama çıkartarak ve bu saplamalara geçecek şekilde ağırlıkları 50/100/150/200g gibi, durumlara(durgun, dalgalı, patlak havalara) göre arttırıp azaltacağım.
Selamlar...

mehmetpaydas
07-03-2012, 15:32
Kalınlık konusunda; dediğiniz gibi parçaların farklı kalınlıklarda imaline ben rastlamadım. Ya da gözden kaçırmışım. Nerede rastladınız, linki mevcutsa ben de incelemek isterim. Farklı kalınlık sadece ağırlık amaçlı olabilir diye aklıma geliyor ama, bu da karşı ağırlık ile çözülebilecek bir durum.
[/IMG] (][IMG)

bu da mini barchino yani barc :D

bi de Bahadır abi barchinoyu ne kadar uzağa gönderebiliyoruz

Bahadır Sarıca
07-03-2012, 21:06
bi de Bahadır abi barchinoyu ne kadar uzağa gönderebiliyoruz

Sevgili Mehmet,
Levrek süpürgesini istediğin kadar uzağa gönderebilirsin. Yeter ki yeterli miktarda misinan veya ipin olsun. Lakin amaç niye uzağa gitmesi olsun? Şahsen ben levrek hedefli av yapacağım için, amacım kıyıları taramak. Bir çok balık için de bu durum geçerlidir.
Selamlarımla...

Bu arada mini tiplerini görmüştüm. Bunlar kamış ile kullanıma uygun. Geçen yılkı fuardakii bir tanıtımdan;

mehmetpaydas
07-03-2012, 21:14
Bahadır abi teşekkür ederim

simendifer
08-03-2012, 00:28
Yöntem çok güzelmiş gerçekten. :)

Yanlış anlamayın ama, üçüncü videoyu izlerken, beni bir gülme aldı. Çünkü ahmet bey, yine elinde olta, başlamış süpürmeye. 2 videonun ardından 3.'de de görünce gülmeye başladım. :p Ahmet bey de, "kaderim bu, böyle yazılmış yazım" der gibi bakıyordu. :p İşin eğlencesi bir yana, kendisine de katkılarından ötürü teşekkürler.

Burada kullanmak için ne kadar leverişlidir bilemiyorum. Zira, o kadar uzun sahil olacak, olta atan olmayacak... Hayal gibi... :(

Ama yöntemi hakikaten beğendim. Süpürge yapabilirsek, ben de denemek istiyorum. İlginç. :) Bu arada emeğiniz ve paylaşımınız için de teşekkürler. Yeni şeyler öğrenmekten, hele ki kendi emeğimizle yapabileceğimiz yeni yöntemler öğrenmekten çok keyif alıyorum. Harika bir paylaşım olmuş.

Bahadır Sarıca
13-03-2012, 18:49
Bahadır abi teşekkür ederim

Rica ederim sevgili Mehmet. :)

Bahadır Sarıca
13-03-2012, 18:59
Yöntem çok güzelmiş gerçekten. :)

Yanlış anlamayın ama, üçüncü videoyu izlerken, beni bir gülme aldı. Çünkü ahmet bey, yine elinde olta, başlamış süpürmeye. 2 videonun ardından 3.'de de görünce gülmeye başladım. :p Ahmet bey de, "kaderim bu, böyle yazılmış yazım" der gibi bakıyordu. :p İşin eğlencesi bir yana, kendisine de katkılarından ötürü teşekkürler.

Burada kullanmak için ne kadar leverişlidir bilemiyorum. Zira, o kadar uzun sahil olacak, olta atan olmayacak... Hayal gibi... :(

Ama yöntemi hakikaten beğendim. Süpürge yapabilirsek, ben de denemek istiyorum. İlginç. :) Bu arada emeğiniz ve paylaşımınız için de teşekkürler. Yeni şeyler öğrenmekten, hele ki kendi emeğimizle yapabileceğimiz yeni yöntemler öğrenmekten çok keyif alıyorum. Harika bir paylaşım olmuş.

Sevgili Sennur Hanım,
İlginiz ve beni de gülümseten yorumunuz için teşekkür ederim.
Evet dediğiniz gibi Ahmet abi, biraz konu mankeni modunda.:)"Çekmeyin kardeşim, biz sadece süpürücüyüz" der gibi.:D
Yaptıktan sonra bir iki denememiz(hatta deneme teşebbüsümüz demek daha doğru) oldu. Bunu uzun, kumsal(taş olmayan) ve yosunsuz sahillerde kullanmak gerekiyor. Dediğiniz gibi oltacı da olmayacak. Her ne kadar bu şartların sağlanması zor görünse de, ben havanın çok patlak olduğu zamanlarda kullanımının rahat olacağını düşünüyorum. Tek sorun; o havada cesaret edip süpürüyor olmak;)
Dünyanın farklı yerlerinde, farklı yöntemler kullanılıyor. Bunları öğrenmek ve paylaşmak hepimizin ufkunu açıp genişletecektir. :) Gerçi bazı arkadaşlar(!) bu yöntemin bize göre olmadığını iddaa ediyorlar ama.... Herkes kendi yolunu çizecektir.;)
Güzel ve teşvik edici yorumunuz için tekrar teşekkür ederim.
Sevgi ve selamlarımla...

Ferruh
14-03-2012, 14:53
Bu değerli bilgi ve paylaşım için teşekkür ediyor, iyi avlar diliyorum... :)

Bahadır Sarıca
26-03-2012, 21:40
Bu değerli bilgi ve paylaşım için teşekkür ediyor, iyi avlar diliyorum... :)

Ben teşekkür ederim sevgili Ferruh.
Sizlere de rastgele.
Sevgi ve selamlar...

Bahadır Sarıca
26-03-2012, 21:44
Sevgili Aykut ile yaptığımız levrek süpürgesi denemesinden;

Levrek Süpürgesi'nin (Barchino) suya açılışını gösteren kısa bir video klip;

MmPo6bjxlSc

Ersin1903
30-03-2012, 19:42
Değişik bir yöntem, ben ilk defa gördüm böyle bir gereç, bahsi geçtiği gibi kıyıları taramak için güzel bir düzenek. Ama uygun şartların ve ortamın olması şart tabi :)
Paylaşımları yapan Bahadır abiye teşekkürler..

Bahadır Sarıca
02-04-2012, 16:43
Değişik bir yöntem, ben ilk defa gördüm böyle bir gereç, bahsi geçtiği gibi kıyıları taramak için güzel bir düzenek. Ama uygun şartların ve ortamın olması şart tabi :)
Paylaşımları yapan Bahadır abiye teşekkürler..

Sevgili Ersin,
Beğenmene sevindim. Bence uygun şartları sağlayıp hemen denemelisin.
Şimdiden rastgele.
Sevgi ve selamlarımla...

Alesta
12-04-2012, 00:04
Tanıtmış olduğunuz sistemin tatlısu yırtıcılarında da benzer bir yapılanma ile kullanılabileceği kanısındayım. Renk kattınız, yaratıcılığınız takdire şayan, sayglıar.

bülenttok
12-04-2012, 19:56
bu sistemle norveçte alabalık avı yapılıyor. zaten bu sistem 300 yıl önce icat edilmiş ve bu güne gelmiş.Yine elin gavuru ta o zamanlardan aklını yormaya başlamış. icat etmiş.

srdszgn
27-06-2012, 15:06
Sayın Bahadır Sarıca,
Bir barchino da ben yaptım. Fotoğraflarını ekliyorum. Denizde görünür olması için bir de bayrak ekledim. Ağırlık olarak Armut kurşun kullandım.Toplam 475 gr ağırlığındaki kurşunları vida ile sabitledim. Dalga durumuna göre ağırlıklar arttırılabilir. İlk denememde müthiş bir keyif aldım. Balık tutmak bir tarafa sahildeki insanların misinayı göremedikleri için denizde yüzen bu acayip alete bir anlam verememeleri, hayretler içinde izlemeleri görülmeye değerdi. Rastgelsin. Saygılar.

Bahadır Sarıca
30-06-2012, 21:48
Tanıtmış olduğunuz sistemin tatlısu yırtıcılarında da benzer bir yapılanma ile kullanılabileceği kanısındayım. Renk kattınız, yaratıcılığınız takdire şayan, sayglıar.

Sevgili Canberk,
Kesinlikle tatlı suda da kullanabileceğine inanıyorum. Umarım ilk uygulamalarını sizde görürüz. Beğenmenize sevindim. Yaratım eski İtalyan Balıkçıların;) Ben sadece sizlere tanıttım;)
Sevgi ve selamlar...

Bahadır Sarıca
30-06-2012, 21:50
bu sistemle norveçte alabalık avı yapılıyor. zaten bu sistem 300 yıl önce icat edilmiş ve bu güne gelmiş.Yine elin gavuru ta o zamanlardan aklını yormaya başlamış. icat etmiş.

Sevgili Bülent Bey,
Buluş dediğiniz gibi çok çok eskilere dayanıyor. Ben bizlerin ve gelecek nesillerin çok daha değişik ve güzel buluşlar yapacağına inanıyorum. Umarım onlar adına bir katkı hepimiz koyabiliriz.;)
Sevgi ve selamlarımla...

Bahadır Sarıca
30-06-2012, 21:51
Sayın Bahadır Sarıca,
Bir barchino da ben yaptım. Fotoğraflarını ekliyorum. Denizde görünür olması için bir de bayrak ekledim. Ağırlık olarak Armut kurşun kullandım.Toplam 475 gr ağırlığındaki kurşunları vida ile sabitledim. Dalga durumuna göre ağırlıklar arttırılabilir. İlk denememde müthiş bir keyif aldım. Balık tutmak bir tarafa sahildeki insanların misinayı göremedikleri için denizde yüzen bu acayip alete bir anlam verememeleri, hayretler içinde izlemeleri görülmeye değerdi. Rastgelsin. Saygılar.

Sevgili Sersez,
Sizi tebrik ediyorum. Ayrıca paylaşımınız için de teşekkürler.
Çok güzel bir levrek süpürgesi olmuş. Görünürlük için Türk Bayrağımız da çok yakışmış. Dediğiniz gibi dalgalı havalarda kurşunlar çok faydalı olacaktır.
Umarım en kısa zamanda paşalı paylaşımlarınızla katılırsınız. Rastgele.
Sevgi ve selamlarımla...

Ahmet_gr
30-07-2012, 23:17
@ Bahadir Sarica

Levrek Supurgesi anlatimi icin tesekkurler hocam. Yaptim oldu agirligi 2 kilo 800 gram olmasina ragmen batmadan yuzuyor, mukemmel is..

Bakalim artik havalar sogsun lodos patlasin uzerine slikon rapala ne varsa dolduracagim :)

Bahadır Sarıca
11-12-2012, 21:03
@ Bahadir Sarica

Levrek Supurgesi anlatimi icin tesekkurler hocam. Yaptim oldu agirligi 2 kilo 800 gram olmasina ragmen batmadan yuzuyor, mukemmel is..

Bakalim artik havalar sogsun lodos patlasin uzerine slikon rapala ne varsa dolduracagim :)

Sevgili Ahmet,
Tebrikler. Umarım bizimle de fotoğraf ve/veya videolarla paylaşırsınız.
Bu paylaşımın amacı da buydu zaten;)

Bu arada geçen sene yaptığımı kaybettikten sonra, bu sene biri orjinal İtalya'dan biri de tekrar burada yapacağım ile sahalara ineceğiz inşallah...

uguroz61
13-12-2012, 13:42
merhaba. cok guzel bir konu.. ben de benzer bir sey hazirlamayi dusunuyorum. bu sistemle aldiginiz baliklar varsa ve paylasirsaniz cok sevinirim.

HakanDurgut
13-12-2012, 19:23
Bahadır abi ben bu konuyu görmemiştim, tesadüfen youtubeda videoları izleyip nasıl bir iştir diye merak içindeydim :)
Elinize sağlık..

Bahadır Sarıca
19-12-2012, 12:30
merhaba. cok guzel bir konu.. ben de benzer bir sey hazirlamayi dusunuyorum. bu sistemle aldiginiz baliklar varsa ve paylasirsaniz cok sevinirim.

Sevgili Uğur,
Beğenmenize sevindim. Bu sistemde aldığım balık yok. Konunun içinde de geçtiği gibi; geçen sene 2 deneme yapabildim. Sonrasında çalındı maalesef ama konudaki videolardan da görüleceği üzere kendini ıspat etmiş bir sistem.
Sevgi ve selamlarımla...

Bahadır Sarıca
19-12-2012, 12:32
Bahadır abi ben bu konuyu görmemiştim, tesadüfen youtubeda videoları izleyip nasıl bir iştir diye merak içindeydim :)
Elinize sağlık..

Sevgili Hakan,
İlgin için teşekkürler. İtalyanların çok eskiden beri kullandıkları bir sistem.
Bir çok farklı tür balık avında kullanıyorlar. Benim hedefim levrek. Tavsiye ederim;)
Sevgi ve selamlarımla...

Bahadır Sarıca
19-12-2012, 12:32
Evet arkadaşlar orjinal İtalya'dan levrek süpürgelerimiz geldi sonunda.
Umarım bu sene keyifli avlarımız olur ve sizlere sunarız.

[/IMG] (][IMG)

volex21
19-12-2012, 13:07
Evet arkadaşlar orjinal İtalya'dan levrek süpürgelerimiz geldi sonunda.
Umarım bu sene keyifli avlarımız olur ve sizlere sunarız.

Hayırlı olsun Bahadır abi. Buna dikkat et, çaldırma sakın :)

Omuzunda sorun vardı sanırım, atçek yapamıyordun. Sakıncası yoksa merak ettim, bu kadar ciddi bir sorun mu, atçek yapmana engel olacak kadar.

Sevgilerimle. :)

Bahadır Sarıca
19-12-2012, 13:42
Hayırlı olsun Bahadır abi. Buna dikkat et, çaldırma sakın :)

Omuzunda sorun vardı sanırım, atçek yapamıyordun. Sakıncası yoksa merak ettim, bu kadar ciddi bir sorun mu, atçek yapmana engel olacak kadar.
Sevgilerimle. :)

Teşekkürler sevgili Volkan.
Bu sefer kimseye kullanması için ödünç vermeyeceğim;) böylece çalınmaz.
Evet maalesef sol omuz liflerim kopmak üzereymiş.(MR görüntülmesi yapıldı, doktorun söylediği bu) Kısa süreli 1/2 saat 1 saat gibi, o da aralıklı at-çek yapabilirsin dedi. Biz işin cılkını çıkarıp 12-14 saat at-çek yapınca(hele ki ısınmadan) bu hale getirdik. Bu sene ara verip tedaviye yoğunlaşıyorum.
Bu sebeple değişik yöntemlerle levrek avına yoğunlaşıyorum. Araştırmayı seviyorum. Benim için de değişiklik oluyor. Levrek süpürgesi için geçen yıl çok uğraşmıştım. Bu sene uzun denemelerim olacak inşallah. Ayrıca "levrek şemsiyesi" dediğim yeni bir yöntemi detayları ile araştırdım, yakında da deneyeceğim.;) Bu levrek macerası bitmez;)
Sevgi ve selamlarımla...

Not: Bu konu ("") önemli, okumanı tavsiye ederim.

volex21
19-12-2012, 14:50
Bu sefer kimseye kullanması için ödünç vermeyeceğim;) böylece çalınmaz.
Evet maalesef sol omuz liflerim kopmak üzereymiş.(MR görüntülmesi yapıldı, doktorun söylediği bu) Kısa süreli 1/2 saat 1 saat gibi, o da aralıklı at-çek yapabilirsin dedi. Biz işin cılkını çıkarıp 12-14 saat at-çek yapınca(hele ki ısınmadan) bu hale getirdik. Bu sene ara verip tedaviye yoğunlaşıyorum.
Bu sebeple değişik yöntemlerle levrek avına yoğunlaşıyorum. Araştırmayı seviyorum. Benim için de değişiklik oluyor. Levrek süpürgesi için geçen yıl çok uğraşmıştım. Bu sene uzun denemelerim olacak inşallah. Ayrıca "levrek şemsiyesi" dediğim yeni bir yöntemi detayları ile araştırdım, yakında da deneyeceğim.;) Bu levrek macerası bitmez;)
Sevgi ve selamlarımla...

Not: Bu konu ("") önemli, okumanı tavsiye ederim.

Geçmiş olsun abi, bayağı ciddiymiş durum. Sağlık önce gelir tabiki, alternatif yöntemlere yönelmen isabetli olmuş. :)
Senden başka kullanan veya kullanacak olan yok şu anda sanıyorum levrek süpürgesini. O açıdan sonuçlarını bende dahil birçok kişi merak ediyor/ediyordur. Umarım çok güzel sonuçlar alırsın. Atçekin tadını tutmaz belki ama geniş bir alanı (sahili) taramak için çok güzel bir yönteme benziyor.

Bişey denk gelmediği günlerde de sabah yürüyüşü gibi olur. Her açıdan kazançlı. :)

Önemli konuyu okudum. Bilmiyordum, öğrendiğim iyi oldu. Ben hiç atçek yapmadan önce ısınan görmedim :D Genelde kısıtlı alanda atçekyaptığımızdan koşarak yer kapmaya gidiyoruz :D Isınmadan da ava başlıyoruz. Gerçi ben çabuk sıkılıp, sık ara veriyorum.

Levrek şemsiyesinden daha önce de bahsetmiştin bir yerde. Bende meraklıyım ya bi bakayım dedim. Karşıma Rihanna'nın umbrella parçası çıktı genelde. :o :p

Sanırım isimlendirmeyi sen yaptın abi, gizli bir yöntem değilse bilgi vermen güzel olurdu. :) Herkesin eline geçmesin istediğin bir yöntemse gizli kalması daha iyi :)

Sevgilerimle... :)

Bahadır Sarıca
19-12-2012, 15:26
Geçmiş olsun abi, bayağı ciddiymiş durum. Sağlık önce gelir tabiki, alternatif yöntemlere yönelmen isabetli olmuş. :)
Senden başka kullanan veya kullanacak olan yok şu anda sanıyorum levrek süpürgesini. O açıdan sonuçlarını bende dahil birçok kişi merak ediyor/ediyordur. Umarım çok güzel sonuçlar alırsın. Atçekin tadını tutmaz belki ama geniş bir alanı (sahili) taramak için çok güzel bir yönteme benziyor.

Bişey denk gelmediği günlerde de sabah yürüyüşü gibi olur. Her açıdan kazançlı. :)

Önemli konuyu okudum. Bilmiyordum, öğrendiğim iyi oldu. Ben hiç atçek yapmadan önce ısınan görmedim :D Genelde kısıtlı alanda atçekyaptığımızdan koşarak yer kapmaya gidiyoruz :D Isınmadan da ava başlıyoruz. Gerçi ben çabuk sıkılıp, sık ara veriyorum.

Levrek şemsiyesinden daha önce de bahsetmiştin bir yerde. Bende meraklıyım ya bi bakayım dedim. Karşıma Rihanna'nın umbrella parçası çıktı genelde. :o :p

Sanırım isimlendirmeyi sen yaptın abi, gizli bir yöntem değilse bilgi vermen güzel olurdu. :) Herkesin eline geçmesin istediğin bir yöntemse gizli kalması daha iyi :)

Sevgilerimle... :)

Aman dikkat et, dediğin gibi önce sağlık. Sen gene de ısınarak at-çek yapmaya çalış derim ben;) Yer, tabii ki etken ama inan nasip kısmet meselesi. Senin açından da en kısa zamanda kısmet olacaktır, merak etme.:)

Artık süpürgeyle yakalamak farz oldu. Herkes avı var mı diye soruyor. İtalyan'ların avları arkadaşları pek tatmin etmiyor. Bu arada yapıp imal eden ve yakalayanlar da bizler gibi rapor yazıp çizmiyorlar.(Yapıp av yapanları biliyorum, abi iki yazın paylaşın dediğimde yan çiziyorlar:rolleyes: )

Levrek şemsiyesi konusunda da; gizli bir şey değil. Burada bulunma(yazıp, çizme) amacımız paylaşmak değil mi? Diğer türlü bak ben nasıl balık yakalıyorum demek için burada değiliz.;) Bu da diğer yöntemler gibi dünyada bilinmeyen bir yöntem değil aslında. Yabancılar, bu sistemin at-çek avında kullanılanına Alabama rig(Alabama rig), tekne ile sırtı avlarında kullanılanına da umbrella rig(ambırela rig) diyorlar. Kendi av sahalarındaki balık çeşitlerini de {largemouth bass(larçmauth bas)/smallmouth bass(sımolmauth bas)/striped bass(sitraypt bas)/white bass(vayt bas)/crappie(kırapi)}- çeşitli tür Amerikan levrekleri- başarıyla yakalıyorlar. Ben "levrek şemsiyesi" dedim. Yakında inşallah detayları ile paylaşırım.

Sevgi ve selamlarımla...

volex21
19-12-2012, 15:47

Aman dikkat et, dediğin gibi önce sağlık. Sen gene de ısınarak at-çek yapmaya çalış derim ben;) Yer, tabii ki etken ama inan nasip kısmet meselesi. Senin açından da en kısa zamanda kısmet olacaktır, merak etme.:)

Artık süpürgeyle yakalamak farz oldu. Herkes avı var mı diye soruyor. İtalyan'ların avları arkadaşları pek tatmin etmiyor. Bu arada yapıp imal eden ve yakalayanlar da bizler gibi rapor yazıp çizmiyorlar.(Yapıp av yapanları biliyorum, abi iki yazın paylaşın dediğimde yan çiziyorlar:rolleyes: )

Levrek şemsiyesi konusunda da; gizli bir şey değil. Burada bulunma(yazıp, çizme) amacımız paylaşmak değil mi? Diğer türlü bak ben nasıl balık yakalıyorum demek için burada değiliz.;) Bu da diğer yöntemler gibi dünyada bilinmeyen bir yöntem değil aslında. Yabancılar, bu sistemin at-çek avında kullanılanına Alabama rig(Alabama rig), tekne ile sırtı avlarında kullanılanına da umbrella rig(ambırela rig) diyorlar. Kendi av sahalarındaki balık çeşitlerini de {largemouth bass(larçmauth bas)/smallmouth bass(sımolmauth bas)/striped bass(sitraypt bas)/white bass(vayt bas)/crappie(kırapi)}- çeşitli tür Amerikan levrekleri- başarıyla yakalıyorlar. Ben "levrek şemsiyesi" dedim. Yakında inşallah detayları ile paylaşırım.

Sevgi ve selamlarımla...

Zaman ayırdığın için teşekkürler abi. Alabama rig'i görmüştüm. Bu yöntemi bottan kullanmak için düşündün sanırım. Benim aklıma kıyıdan av için başka bir yöntem gibi gelmişti. Tabi atçek gibi de kullanılabiliyor ama sana uygun değil. Hangi malzemelerle yaptığını ve neticelerini görmek isterim elbet. ;)

Levrek süpürgesini kullanan olduğunu öğrenmek beni şaşırttı. Demek ki daha çok güney İzmir avlaklarında kullanan var. Kuzeyde kullanan olsaydı büyük ihtimal görürdüm veya duyardım. :)

Yazmak, paylaşmak konusunda insanlar çok isteksiz dediğin gibi. Ya zor geliyor, ya da avlak ve yöntemlerinin ifşa olmasını istemiyorlar.

Eskiden bencilce buluyordum ama bilinçsiz ve duyarsız insanları göre göre hak verir hale gelmek üzereyim.

Geçmiş olsun abi, yeni yöntemlerinle çok başarılı ve keyifli avlar dilerim.

4443
19-12-2012, 17:54
Yeni Orjinal italyan levrek süpürgen hayırlı olsun BAHADIR Abi iyi avlarında kullanman nasib olsun ...

Fotoğraf karesinden gördüğüm kadarıyla basit bir düzenek , basitten kastım yapılabilir olması yanlış anlama ...

Mesleğim itibari ilede bu gözle görüyor olabilirim , takip edeceğim sevgiler ...

Bahadır Sarıca
19-12-2012, 20:21
Yeni Orjinal italyan levrek süpürgen hayırlı olsun BAHADIR Abi iyi avlarında kullanman nasib olsun ...

Fotoğraf karesinden gördüğüm kadarıyla basit bir düzenek , basitten kastım yapılabilir olması yanlış anlama ...

Mesleğim itibari ilede bu gözle görüyor olabilirim , takip edeceğim sevgiler ...

Sevgili Hüseyin.
Teşekkür ederim. Düşüncene kesinlikle katılıyorum; basit bir düzenek.
Ki daha önce de söylediğim gibi; teknik olarak bir sistemin başarısı, basitliği ve herkes tarafından kolaylıkla kullanımına göre tanımlanır. Bence levrek süpürgesi bu şartları kesinlikle sağlıyor.
Sevgi ve selamlarımla...

bilbo
21-12-2012, 23:28
Merhaba,
Şu levrek süpürgesi çok hoşuma gitti, ismi de çok güzel uymuş, buradaki yazılarla karşılaşınca hemen 2 tane yaptım ve kayıktan denedim. Birşey yakalayamadım ama işte yorumlarım ve kısa bir videosu. Bu arada benim yaptığım süpürge verilen ölçülerden 10 cm daha kısa, kısa parça 40 cm, uzun ise 50 cm. Yine de çok yük bindiriyor,sanırım biraz daha ufaltmak lazım.

Bahadır Sarıca
22-12-2012, 14:13
Merhaba,
Şu levrek süpürgesi çok hoşuma gitti, ismi de çok güzel uymuş, buradaki yazılarla karşılaşınca hemen 2 tane yaptım ve kayıktan denedim. Birşey yakalayamadım ama işte yorumlarım ve kısa bir videosu. Bu arada benim yaptığım süpürge verilen ölçülerden 10 cm daha kısa, kısa parça 40 cm, uzun ise 50 cm. Yine de çok yük bindiriyor,sanırım biraz daha ufaltmak lazım.

Sevgili Batu,
Tebrikler. Videoyla birlikte harika bir deneme olmuş. Öncelikle denemelerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkür ederim.:)
Tekne arkasından kullanmak da bir yöntem tabii. Ama amacına çok uygun düşeceği kanısında değilim. Teknede 3km/sa gibi levrek sırtı hızında gitseniz bile, bu hız yürüyüş hızının(süpürgeyle) üstünde olduğundan sizi zorlamıştır ki siz de kuvvetin fazlalığından dem vurmuşsunuz. Tekne arkasından kullanılan(ki çoklu sırtı yapabilme amaçlıdır) pilenır bort(planer board)lar mevcut. Sanırım bunlar daha uygun olabilir.
Kıyı denemelerinizi de merakla bekliyor olacağım.
Sevgi ve selamlarımla...

Bahadır Sarıca
22-12-2012, 14:14
[/IMG] (][IMG)

[/IMG] (][IMG)

4443
22-12-2012, 22:02
ALLAH utandırmasın , Her şey bir deneyim nihayetinde sonuçta ortada bir şeyler var ve insan bunu şekillendirebilir illaki ..

Artı- eksi değerlendirmesi son derece yerinde hem keyfi hemde bir şeyler katma ( oluşturma ) her zaman verimli hale getirir sonuçta sık dokuyup ince eliyoruz uğraş veriyoruz eldeki cismi..

Bu açıdan gönülden tebrik ediyorum BAHADIR abi uğraşın için...

Ve bereketli gönlünce avlar diliyorum sevgiler ...

bilbo
24-12-2012, 18:08
Merhaba,
Levrek süpürgesi kıyıdan ilk denemem de levreği aldım, detayı ve videosu için:

[/IMG] (][IMG)

Uploaded with ImageShack.us

Bu arada planer board bilgisi için teşekkürler, bugün hemen iki tane yaptım , şu balık vurunca bayrak indireninden, yarın deneme yapacağım iş yaparsa paylaşırım.

Levrek süpürgesi için eğer sahil biraz kayalık ve yosunlu ise 2 kişi olmak şart, levreği evin önünde aldıktan sonra bir heves daha uzun bir sahil olan biraz kayalıklı bir bölgeye gittim. Süpürgeyi kumluk yerden denize indirdim buraya kadar , sorun yok, kayalıklı bölgeye geldiğimde bir su kuşu süpürgenin misinasına takıldı, mecburen kurtarmak için çekmek zorunda kaldım.

Ben çekerken kuş kendi kendine kurtuldu bu sırada süpürgede bir terslik oldu ve kıyıya doru gelmeye başladı , işte o an benim önümdeki 2 saatlik uğrası belirledi, yosun temizle, karışan misinaları aç, kayaların arasından süpürgeyi salmaya uğraş, hava kararana kadar uğraştım en sonunda onunda yöntemini buldum.

Süpürgeyi denize salmaya başladıktan sonra teker teker silikonları sırası geldikçe 3'lü fırdöndülere klipsliyorum ve salarken kollarımı kaldırıp misinaların mümkün olduğu kadar yukarıdan denize ulaşmasını sağlıyorum böylece silikonlar kıyıdaki kayaları ve türlü yosun ve pislikleri atladıktan sonra suya temas ediyorlar.

Tabii bire taraftan yürürken ve süpürgeyi salarken bir taraftan kollar yukarıda silikonları fırdöndülere takmak pek kolay olmadı. Ayrıca insan olan bir yer olsaydı bana baya bir gülerlerdi herhalde.

Bahadır Sarıca
24-12-2012, 19:48
Merhaba,
Levrek süpürgesi kıyıdan ilk denemem de levreği aldım, detayı ve videosu için:

Uploaded with [URL=]ImageShack.us (][/URL)

Bu arada planer board bilgisi için teşekkürler, bugün hemen iki tane yaptım , şu balık vurunca bayrak indireninden, yarın deneme yapacağım iş yaparsa paylaşırım.

Levrek süpürgesi için eğer sahil biraz kayalık ve yosunlu ise 2 kişi olmak şart, levreği evin önünde aldıktan sonra bir heves daha uzun bir sahil olan biraz kayalıklı bir bölgeye gittim. Süpürgeyi kumluk yerden denize indirdim buraya kadar , sorun yok, kayalıklı bölgeye geldiğimde bir su kuşu süpürgenin misinasına takıldı, mecburen kurtarmak için çekmek zorunda kaldım.

Ben çekerken kuş kendi kendine kurtuldu bu sırada süpürgede bir terslik oldu ve kıyıya doru gelmeye başladı , işte o an benim önümdeki 2 saatlik uğrası belirledi, yosun temizle, karışan misinaları aç, kayaların arasından süpürgeyi salmaya uğraş, hava kararana kadar uğraştım en sonunda onunda yöntemini buldum.

Süpürgeyi denize salmaya başladıktan sonra teker teker silikonları sırası geldikçe 3'lü fırdöndülere klipsliyorum ve salarken kollarımı kaldırıp misinaların mümkün olduğu kadar yukarıdan denize ulaşmasını sağlıyorum böylece silikonlar kıyıdaki kayaları ve türlü yosun ve pislikleri atladıktan sonra suya temas ediyorlar.

Tabii bire taraftan yürürken ve süpürgeyi salarken bir taraftan kollar yukarıda silikonları fırdöndülere takmak pek kolay olmadı. Ayrıca insan olan bir yer olsaydı bana baya bir gülerlerdi herhalde.

Sevgili Batu,
Bu levreğe inan senden çok sevindim desem yeridir. Sonunda bizden de süpürge ile av yapan ve yayınlayan bir arkadaşımız oldu. Seni cân-ı gönülden tebrik ediyorum. Deneyimlerin hepimiz için çok önemli, bizimle paylaştığın için teşekkürler.
Yakalandığı anda vuruşları hissettin mi? İp mi, mono misina mı kullandın?
İnşallah gönlündeki avları yaparsın.
Sevgi ve selamlarımla...

Not: Müsaadenle videonu paylaşacağım.

KANLIKAYA
28-12-2012, 13:08
Bahadır abi, İzmir-Foça' da da bi arkadaş "Levrek Süpürgesi" ile levrek almış 24 Aralık' ta. Özelden linki atıyorum.

bilbo
30-12-2012, 21:06
Sorulara cevap yazmayı atlamışım, balığın vuruşunu hafif de olsa anladım, kullandığım misina ana beden olarak 1.00 mm mono, fırdöndüler arası 0.60mm ve köstekler 0.25 mm. Mono misina, ana beden olarak esneme yaptığı için vuruş hissiyatını azaltıyor ama esnemesi sayesinde de balığın sert darbelerini telore ediyor.

Dün akşam deniz dalgalıydı, fırsatını bulmuşken süpürgeyi dalgalı havada denemek için sahile indim. Süpürge, kırılan dalgaların üzerinden geçerken ters dönüyor, ve tekrar sahile çekip bütün düzeneği elden geçirip tekrar çıkış yapmak gerekiyor. Süpürgeyi sadece 3 defa kırılan dalgaların arkasına ulaştırmayı başarabildim, sonrasında oralarda da kırılan dalga gelince tekrar ters döndü ve sonrasında tekrar kıyıya çek, karışan misinaları aç filan beni perişan etti. Bu süpürge olayı hiç kolay bir şey değil, oldukça efor harcatıyor , yeri geliyor koşmak zorunda kalıyorsunuz, her seferinde kanter içinde kaldım. Günün sonunda süpürge kayalara çarpıp kırıldı. Neyse tamir edilmeyecek gibi değil.

Ters dönüşü engellemek için uzun parçanın uç kısmına karşıt ağırlık takıp birde öyle deneyeceğim.

Bu arada süpürge kullanımında önemli bir pratik bilgi;
Süpürgeyi gittiğiniz yönün tersine çevirmek için yapılması gereken şey, süpürge ilerlerken ani bir çekiş ve bırakış yaptığınızda , süpürge ilerlediği yöne doğru kafasını açığa açıyor, bu durumda karabina öbür uca kayıyor ve süpürgeyi tersten çekmeye başlıyorsunuz. Yani örneğin süpürge sağa doğru ilerlerken bu ani çekme bırakma hareketini yaptığınızda süpürge olduğu yerde sola doğru gitmeye başlıyor. Böyle hiç derinlik kaybetmeden iki iskele veya başka engeller arasında gezinme şansınız oluyor, illa çok uzun bir sahil gerekli değil.

Eğer bu çekip bırakma hareketini yapmadan süpürgenin ana bedenini ters istikamette çekmeye başlasanız bile karabina yer değiştirmiyor ve süpürgeyi ister istemez kıyaya doğru çekmeye başlıyorsunuz. Bu işin pratiğini kaptıktan sonra bizi buradaki (levreği aldığım yer) iskeleler arasında süpürgeyi rahatlıkla gezdirdim hatta öyle bir alıştım ki süpürgeyi iskelelerin sıfırına kadar yaklaştırıp dönüşleri oralarda yapabiliyordum, belki iskele altından levrek gelir diye.

Dönüşlerde sıkıntı olan şey, dönüşü gerçekleştirdikten sonra ters tarafa doğru yürümeye başladığınızda ana misinada oluşan boşluğu sarmak zorunda kalmak, her dönüşte boşlayan misinayı sarıp sonra tekrar bırakmanız gerekiyor(eğer süpürgenin suda durup beklemesini ve silikonların dibe sarkmasını istemiyorsanız).

bilbo
22-01-2013, 20:20
Dün akşam iyi bir levrek daha yakalandı süpürgeye fakat çekerken sıçrayıp kaçtı maalesef.

Bahadır Sarıca
22-01-2013, 20:32
Dün akşam iyi bir levrek daha yakalandı süpürgeye fakat çekerken sıçrayıp kaçtı maalesef.

Sevgili Batu,
Tebrikler sana vallahi... İyi kullanıyorsun süpürgeyi.
Levreği kaçırmana üzüldüm. Ama işi kavradığına göre sorun yok. Nasılsa tekrar alacaksın. Buna inancım tam.
Süpürgenin tasmalama konusundaki tecrübelerini öğrenmek isterim. Benim İtalya'dan gelenlevrek süpürgesiyle iki kısa(1 saatlik) av yapma şansım oldu. Fakat çok kısa zamanım olduğundan sadece ileri geri yapabildim.
Bu arada süpürgeyi çekerken duruş yapmak tersine yönlenmesine sebep oluyor. Durulduğu anda ataleti sebebi ile süpürge ilerliyor, fakat karabina durduğumuz için ilerleyen süpürgede geriye gitmiş oluyor. Tekrar ilerlediğimizde sonuç; ilerlenen yönün tersine kuvvet sebebi ile ters yöne hareket. Bunu nasıl kendimiz için kullanabiliriz diye düşündüm: Geriye döneceğimizde hızlanıp durursak ve ters yöne çekersek(boşluk vermeden) dönüşü sağlamış oluruz. Şimdilik bendeki tecrübeler bunlar. Bakalım ne zaman yakalayacağım. :)

bilbo
23-01-2013, 19:29
Süpürgede tasmalama diye bir şey pek mümkün değil, zaten balığın ilk vuruşu pek anlaşılmıyor, farkedildiğinde yakalanmış oluyor.

Durulduğu anda ters dönmesi; benimki durulduğu anda değil ama sertçe çekip bırakıldığı anda ters dönüyor. Dönüş yapılacağı zaman ters yönden çekmeye gerek yok, hatta süpürgeyi ters döndüremeden ana misinayı ters yönden çekseniz bile süpürge aynı yönde gitmeye devam ediyor ve kıyıya yaklaşmaya başlıyor.

Ben dönüşlerimi ani şekilde çek bırak yaparak yapıyorum, böylece istediğim noktada dönüş yapabiliyorum, 2 iskele arasında gidip gelebiliyorum.

Dikkat edilmesi gerekenler:
1. süpürgeyi ilk suyla buluşturup salma anında ana bedene darbe vermeden salım yapmak gerekiyor, darbeli salınırsa süpürge dönüş yaparak açığa gideceği yerde kıyıya gelmeye başlıyor, neyse ki bu durumu bir darbe daha yaparak düzeltebiliyorsunuz. Fakat her darbeli salım silikonları zıplattığından kösteklerin ana misinaya dolanmasına sebep olabiliyor. Özellikle karadan denize salarken silikonların yerde sürtünmesi veya ana misinanın ani gerilip gevşemesi dolaşmalara sebep oluyor.

2. süpürge açıktayken ana misinanın dalgaların içine girip çıkması sanki balık vuruyormuş gibi his veriyor, gerçekten balık yakalanıp yakalanmadığını anlamak için sürekli gözle takip gerekiyor. Aynı zamanda bu su içine girip çıkmalar ana misinada ani gerilme ve gevşeme yaptığı için silikonlar su üstünde sıçrama yaparak yine kösteklerin ana bedene dolanmasına sebep oluyor, düzgün bir şekilde gönderdiğiniz köstekleri kıyıya çektiğinizde karışmış bulabiliyorsunuz.

Ben bu durumu önlemek için kösteklere,üçlü fırdöndülerin 1 karış kadar altına kıstırma kurşunların en küçüklerinden 2'şer tane taktım. Sudaki karışmaları büyük ölçüde önledi, fakat bu kurşunlar ,süpürge kıyıdayken daha açma ve salma esnasında sallandıklarında ana beden üzerinde taklalar atarak yine dolaşmalara sebep oldular, ben de kursunları 2 karış mesafeye taşıdım (kolay takla atamasınlar diye) 2 seferdir bu şekilde kullanıyorum ,sorun çözülmüş oldu sanırım, ilk defa bugün 2 saatlik süpürme denememde hiç karışıklık olmadan süpürgeyi saldım ve geri aldım.

Bu karışmalar çok önem taşıyor çünkü tam balık saati geldiğinde deniz kenarına gidip 1-1,5 saatlik zamanınız varken karışmalar yüzünde yarım saatinizi boşa geçirmek hiç hoş olmuyor.

Balık geldiğinde kalama verme şansıda pek yok gibi, artık balık gelirse gelir kaçarsa kaçar şeklinde olacak sanırım.

ergeg
05-02-2013, 19:33
bahadır bey öncelikle paylaşımınız için kendim ve bundan yararlanacak diğer 3 arkadaşım adınada teşekkür ederim.verdiğiniz ölçülere uygun olarak marangozda tahtamızı kestirdik fakat bir konuda kafamız karıştı,verdiğiniz ölçü şemasında bir küçük parça,birde büyük parça ölçüleri var,iki parçanında uzunluğunu 22 cm olarak gördük doğrumudur?yanlız iki şemanın da sol kenarında küçük olanın kenarında 5 cm, büyük olanın kenarında 3 cm olan bir ölçü var.marangoz arkadaşta bu ölçülerin araya konulacak olan bağlantı çıtalarının derinliği olarak anlamış ve küçük olana 5,büyük olana 3 cm derinlik vermiş ,ama bu bizim kafamıza yatmadı ve şekilsiz bir bağlantı oldu ,lütfen yardım edermisiniz bu iki farklı ölçü neyi ifade ediyor birde iki parçanında uzunlukları 22 cm mi olacak,enlerini zaten birini 60 cm,diğerini 50 cm yaptık,yardımınızı bekliyoruz saygılar.

Bahadır Sarıca
05-02-2013, 19:49
bahadır bey öncelikle paylaşımınız için kendim ve bundan yararlanacak diğer 3 arkadaşım adınada teşekkür ederim.verdiğiniz ölçülere uygun olarak marangozda tahtamızı kestirdik fakat bir konuda kafamız karıştı,verdiğiniz ölçü şemasında bir küçük parça,birde büyük parça ölçüleri var,iki parçanında uzunluğunu 22 cm olarak gördük doğrumudur?yanlız iki şemanın da sol kenarında küçük olanın kenarında 5 cm, büyük olanın kenarında 3 cm olan bir ölçü var.marangoz arkadaşta bu ölçülerin araya konulacak olan bağlantı çıtalarının derinliği olarak anlamış ve küçük olana 5,büyük olana 3 cm derinlik vermiş ,ama bu bizim kafamıza yatmadı ve şekilsiz bir bağlantı oldu ,lütfen yardım edermisiniz bu iki farklı ölçü neyi ifade ediyor birde iki parçanında uzunlukları 22 cm mi olacak,enlerini zaten birini 60 cm,diğerini 50 cm yaptık,yardımınızı bekliyoruz saygılar.

Sevgili Tevfik,
Sorularınızı sırayla cevaplamaya çalışayım;
Her iki parçanın yüksekliği 22cm. Doğrudur. Son İtalya'dan gelen levrek süpürgem biraz daha farklı. Ama aynı yükseklikte yapmanızın hiç bir sakıncası yok. Kaybettiğimiz ilk imalatım öyleydi zaten.
Gelelim 5cm ve 3 cm olayına; Küçük parçada görmüş olduğunuz 5cm karabinayı bağladığınız öndeki demirim açılacak deliklerinin yukardan ölçüsüdür. Siz onu karşılıklı atkı tahta parçalarının diş girintisi olarak değerlendirdiniz sanırım.;) Karşılıklı atkı tahta parçalarının diş girintisi 3cm ve her iki parçada aynı.
Umarım açıklık getirebilmişimdir.
Sevgi ve selamlarımla...

ergeg
06-02-2013, 20:22
Bahadır bey ,açıklamanız için teşekkür ederim ,tabiki biz şimdilik bu kestiğimiz süpürgenin atkı tahtalarının diş girintisini 5 cm yapacağız mecbur buda bizim acemi denememiz olur ,bir sonrakini doğru ölçülerde yaparız.Bu arada italya'dan gelen levrek süpürgesinin farklı olduğunu belirtmişsiniz,ne gibi bir farkı var o ürününde bir ölçüsü varmı ?Bizim yapmaya çalıştığımız levrek süpürgesinden bir artısı varmı ? Saygılarımla..

Bahadır Sarıca
06-02-2013, 21:14
Sevgili Tevfik,
İtalya'dan getirttiğimizin (süpürge ve takım olarak) pozitif ve negatif yanları var. Ölçüler ve bu konuya umarım bir av ile detayları ile değineceğim. Üstün körü konulara değinmek pek hoşandığım bir durum değil. Ama içiniz rahat olsun ilk verdiğim ölçülerle imalat en az onun kadar iş görür. (Konu içinde arkadaşlarımızın yaptığı avlardan ıspatı mevcut;) )
Sevgi ve selamlarımla...

kaderaniz
09-02-2013, 00:32
Çok ilginç...

İnsanoğlu ne kadar yaratıcı olabiliyor! İlk videoları izledikten sonra aklıma hemen marangozum Halil Usta geldi. :) Olur mu olur dedim! Ancak levrek bildiğim kadarıyla çok kurnaz bir balık. Böyle bir düzeneğe düşme ihtimali oldukça zayıf gibi geldi bana. Ara sayfaları okumadan, tekniği araştırmadan yazıyorum gerçi ama ilk izlenimim bu yönde oldu.

Emeğinize, yüreğinize sağlık!

Bahadır Sarıca
28-02-2013, 23:14
Çok ilginç...

İnsanoğlu ne kadar yaratıcı olabiliyor! İlk videoları izledikten sonra aklıma hemen marangozum Halil Usta geldi. :) Olur mu olur dedim! Ancak levrek bildiğim kadarıyla çok kurnaz bir balık. Böyle bir düzeneğe düşme ihtimali oldukça zayıf gibi geldi bana. Ara sayfaları okumadan, tekniği araştırmadan yazıyorum gerçi ama ilk izlenimim bu yönde oldu.

Emeğinize, yüreğinize sağlık!

Teşekkürler sevgili Deniz. Yaklama konusu ile youtube'a "barchino" yazmanız yeterli. Ara sayfaları okumanızı tavsiye ederim.:)
Marangozunuz Halil usta ile yapacağınız levrek süpürgesini bizimle paylaşmayı unutmayın lütfen. ;)
Sevgi ve selamlarımla...

Bahadır Sarıca
28-02-2013, 23:15
Orjinal İtalyan ve orjinal Türk.
Fosforlu bayraklarla gece avına da hazırlar.;)
Son tahlilde denize inecekler...

Süpürgeyi yapan bir dostumuz en son Gümüldür sahilde 5 adet levrek aldı.:);)

[/IMG] (][IMG)

[/IMG] (][IMG)

levrekcan
09-03-2013, 09:26
enteresan bir yöntem yanlış hatırlamıyorsam norveç civarında çekilmiş bir alabalık avında da bezer bir teknik kullanıyorlardı.yalnız onlar kenardan değilde tekneden avlanıyorlardı.görüntülerden o zaman çözememiştim.benzer bir teknik olmalı. teşekkürler.

10.murat
22-08-2013, 14:40
selam bu Levrek Süpürgesi (Barchino) kıyıdan açıklara nasil oluyorda gidiyor?

tarvas
22-08-2013, 21:20
kar kızagına benzıyor :) cocukluğum geldi aklıma

Bahadır Sarıca
01-09-2013, 20:41
enteresan bir yöntem yanlış hatırlamıyorsam norveç civarında çekilmiş bir alabalık avında da bezer bir teknik kullanıyorlardı.yalnız onlar kenardan değilde tekneden avlanıyorlardı.görüntülerden o zaman çözememiştim.benzer bir teknik olmalı. teşekkürler.

selam bu Levrek Süpürgesi (Barchino) kıyıdan açıklara nasil oluyorda gidiyor?

kar kızagına benzıyor cocukluğum geldi aklıma

Konu içerisindeki 15.mesaj sanırım yeterlidir. İlginiz için teşekkür ederim.

Sevgili Aydın Bey,
Sormuş olduğunuz soru sanırım bir çok arkadaşın kafasına takılmış. Bu vesile ile bir çok arkadaşa ışık tutacak konuyu biraz açmakta fayda olacaktır;

Levrek süpürsesini denizi karşınıza alıp, denize 45° açı yapacak şekilde yerleştirin.(Bu açının denizi karşınıza aldığınızda sağa veya sola olması fark etmez.)
Yön konusunda fark eden birşey yok. Akıntı da önemli değil. (Kusura bakmayın acemilikle suya çıkısını net videolayamadım. İkinci videomda kısmen var.) Şöyle ki;

Ayrıca aşağıdaki video da yardımcı olacaktır;

E5oQnpY6w7M

Siz çektikçe çektiğiniz yönde karabina dibe oturacak ve levrek süpürgesini denize sürecektir. Denize girişiyle birlikte yüzmeye başlıyacak ve suyun kaldırma kuvvetiyle daha rahat ve hızlı bir biçimde ilerleyecektir.
Sanırım açıklayıcı olmuştur.
Yapmanız gereken sadece yürümek;)
Sevgi ve selamlarımla...

turna
01-09-2013, 21:27
Bahadır bey, ana misina yı kaçlık kullanıyorsunuz.

Bahadır Sarıca
02-09-2013, 20:50
Bahadır bey, ana misina yı kaçlık kullanıyorsunuz.

İp-%100 Dyneema 150Lb Ø0.70mm 200m

alperen52
07-09-2013, 19:00
öncelikle herkese bolşanslar diliyorum,samsunda öğrenciyim burda atçek levrek için şnas pek yok yakakent hariç orasıda uzak kalıyo,acaba samsunun kumluk sahilinde bu sistem işe yarar mı yanı levrek olmasa bile çinekop lüfer alınabilir m ? yanıtlarsanız çok sevinirim aranıza da yeni katıldım,sistem çok hoşuma gitti :)

Bahadır Sarıca
23-09-2013, 16:36
öncelikle herkese bolşanslar diliyorum,samsunda öğrenciyim burda atçek levrek için şnas pek yok yakakent hariç orasıda uzak kalıyo,acaba samsunun kumluk sahilinde bu sistem işe yarar mı yanı levrek olmasa bile çinekop lüfer alınabilir m ? yanıtlarsanız çok sevinirim aranıza da yeni katıldım,sistem çok hoşuma gitti :)

Sevgili Alp,
Tabii ki diğer av balıkları için de kullanılabilir. Ama dişli balıklarda(lüfer-ıskarmoz) sahte önünde çelik kullanmanı tavsiye ederim. Silikonlar ve misinayı iyi bir lüfer çerez gibi harcar;)
Selamlarımla...

nukeshore
12-10-2013, 14:02
anlatım, ayrıntılar tek kelimeyle harika. bu konuyu araştırırken buldum bu siteyi. Zeminin kum olduğu bir yerde "Levrek Süpürgesi" ile dip takımı atılır mı?

ahmetoner
30-10-2013, 13:18
biz geçen ilkbahar iskenderunda denedik. gerçekten bütün kıyıyı tarama şansı veriyor ancak gerçekten yorucu bir iş. 3 kez deneme frsatımız oldu çünkü çektiğiniz yerde denize giren olmaması gerek ve bu üç denemenin sadece birinde levrek alamadık. diğer ikisinde kendini ispatladı...

turankucuk
14-11-2013, 13:44
Öncelikle tüm arkadaşlarıma sağlıklı günler geçirmesini temenni ederim.
Bahadır kardeşime teşekkür ediyorum.

Levent ustamla beraber yaptım oldu yüzüyor,ismi Yakamoz 1
Sıkıntı Kocaeli karadeniz sahil bandındayım,yem seçimi?
Bu konuda yardım istiyorum.
Selamlar

SELCUK01
21-11-2013, 22:58
merhaba sayın arkadaşlarım ben bu yöntemi hemen hemen 5 yıldır kullanıyorum ve tambir levrek avcısı kendi yaptığım levrek süpürgelerim var bu işe başladığımdan beri at çek yapmıyorum merak eden arkadaşlara her türlü bilgiyi vermeye hazırım saygılar..

alihan__
07-12-2013, 13:43
merhaba sayın arkadaşlarım ben bu yöntemi hemen hemen 5 yıldır kullanıyorum ve tambir levrek avcısı kendi yaptığım levrek süpürgelerim var bu işe başladığımdan beri at çek yapmıyorum merak eden arkadaşlara her türlü bilgiyi vermeye hazırım saygılar..

Selçuk bey merhaba
bende bu sistemi yapmak istiyorum sizin süpürgenin ebatlarını paylaşırsanız sevinirim. soru olarak hem ön panel *küçük parça* hem arka panelin karaya bakan uç yüzeyleri pahlanmış. arka panalein alt yüzeyi pahlanmadan kalsa daha iyi olurmuydu diye düşünüyorum. alt yüzeylerin pahlanmaması keskin olması süpürgeyi çektiğimiz zaman bize gelmesi yerine daha iyi açılmasını sağlar diye düşünüyorum. sadece arka yüzeyi bu şekilde yapalım dememdeki kasıt ise dalga arka yüzeyi kaldırdığı zaman ön panel kıyıya kaysın ki devreilmesin. dediğim gibi ebatlar ve diğer fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim. av durumu nasıl gidiyor bu arada

alihan__
07-12-2013, 13:47
Bahardır bey uzun zaman olmus ama emeğiniz ve paylaşımlarınız için teşekkür edrim. levrek süpürgesi hakkındaki güncel fikirlerinizi varsa plan ve tasarımlarınızı öğrenmek isterim. yüzeyin pahlanması konusundaki düşüncem ile ilgili de yardım lütfen.