TRT-TÜRK Balıktayım 6.bölüm

Konu, 'Videolar' kısmında Volkan0690 tarafından paylaşıldı.

1. Volkan0690

Volkan0690 Volkan

Favori Kamış:
    Okuma Alumina 2.70
    Favori Makine:
    Okuma Flame 30
  2. Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Bu bölümde önemli avlanma yanlışlıkları var.

Birkere takımlar bu av için uygun değil.

Daha hafif ve kısa atarı düşük hassas kamış ve uygun makara kullanılmalıydı.
    Bu takımlar Turna avı için uygun olabilir ancak kırmızı benek alabalık avı için asla uygun değil.

Dolayısıyla av randımansız geçmiş.

Bu sunumdaki en büyük yanlışlık ise avlanma tekniği.Bir avcı alabalık avında akıntının tersine doğru atçek yaparsa alabalığın doğasına aykırı hareket etmiş olur ve balık ürker.

Bir alabalık avında 2,3 kişi birden aynı yere olta atmamalıdır.

Alabalık avı aşağıdan yukarıya,suyun geldiği istikamete doğru yapılmalıdır.

3. oboga

oboga oktay

Favori Kamış:
    DAM-lıneaffe
    Favori Makine:
    daiwa GS-9
    En İyi Avı:
    lüfer
    Belgeselin Prodüksiyon aşaması olsun ve yönetmenin belgeseli çekim aşaması olsun, belgeseli gerçekleştiren şahıslar olsun, Amatörce yapılmış bence...
    Discovery de National Geographic te seyrettiğimiz belgeseller; diksiyonlarıyla görüntü kaliteleriyle ekipmanlarıyla seyredenleri olayın içine çekmekte...
    Bir kere en basit bir kıyı balıkçısının bile çantası olur..Poşetlerle geziyorlar.Takımlar iğneler, yemler poşetlerin içinde...Takımlar düzgünce yerleştirilir ve çantada sergilenir .Adamlar sanki cuma pazarından alışveriş yapmış gelmişler ..Vedat abinin dediği gibi Teknik bakımındanda hatalılar....Eğer bir belgesel yapılıyorsa kıyı balıkçılığına ,göl balıkçılığına gönül verecek olan kişilere bu işin ruhunu işleyebilmeliler...

Her zamanki gibi işlerimiz hep birbirine benziyor...Düzensiz, ayrıntısız,ciddiyetsiz..

4. oboga

oboga oktay

Favori Kamış:
    DAM-lıneaffe
    Favori Makine:
    daiwa GS-9
    En İyi Avı:
    lüfer
    Birde ufacık bir balık tutuyor... kraçe kadar nerdeyse...Tepkisi ne bakılacak olursa görende gerçekten Trofe yaptı sanki...

5. Tarık ERSAL

Tarık ERSAL Tarık ERSAL

En İyi Avı:
    YANGELE BALIKÇI MODU :-))
    Bu av bence hayatında hiç alabalık avlamamış kişilerce yapılmakta.
    Alabalık avcılığının bu kadar basite indirgenmesi ve bunun TRT gibi bir yayın organında yayınlanması tuhafıma gitmedi desem yalan olur. :(
    En başta yazayım. Bu konuda her hangi bir art niyet taşındığını da sanmıyorum. Tek sebebin bilgisizlik ve ilgisizlik olduğunu düşünüyorum.

Yer Isparta Yazılı Kanyon Tabiat Parkı.
    Yani balık avının yasak olduğu bir alanda, yetkililerden izin alınarak, çiftlik gibi, havuz gibi bir ortamda gerçekleştirilen bir alabalık avının çok çok basitleştirilerek anlatılmış olduğu görünüyor.

Alabalık avında olması ve bizzat Federasyon Başkanınca yansıtılması gereken zerafet, incelik, estetik kesinlikle göz ardı edilmiş.
    Kullanılan ekipman, alabalık avı ve avcılığına ilişkin anlatılanların çoğunluğu yanlış.

Her zaman yazıp, söylediğim bir şeyi de tekrar etmeden geçemeyeceğim.
    Akarsuda yapılan alabalık avında mutlaka akıntı yönüne doğru atış yapılması gerektiği fikrine de kesinlikle katılmıyorum.

Ben bir alabalık avcısı olarak yapay yemime istediğim aksiyonu verdirebildiğim her yöne atış yapmakta ve avda başarılı olmaktayım. Yani bence akarsuda, o cam gibi berrak ortamda, sahte yem ile yapılan alabalık avında, akıntı üzerine ya da altına, hatta çaprazına atış yapmak ile ilgili katı, kesin bir kural yoktur, olmamalıdır diyorum.

Alabalık o yapay yemin avını andıran aksiyonunu algıladığı an, yani o yemin doğru bir şekilde hareket ettiğini gördüğü an yeminizi avlayacak, kendisi bir av olacaktır. :)

Ayrıca bu çekimi yapan veya o çekimde yer alan kişilerden biri ben olsaydım biz alabalık avcıları için önem arzeden aşağıya da aktardığım başka bir konuyu mutlaka vurgulardım.
    Orası bir Tabiat Parkı ve o park içinde alabalık üretim çiftlikleri bulunmakta. :(
    Bu konuda bilgi sahibi olmadıkları açıkça ortada olan kişilerin bu durumu yansıtamamalarını yadırgamadığım gibi yeri gelmişken fikrimi de yazmak isterim.

Bilindiği üzere ,doğal alabalıklarımızın yaşam alanlarında yer alan üretim çiftlikleri kullandıkları kaynağa ne yazık ki çoğu zaman (kirlilik ve kaçak gökalalar nedeniyle) büyük zararlar vermektedir. Çiftliklerin faaliyetleri yine ne yazık ki gerektiği gibi denetlenmemekte olup, o kaynakların pek çoğu amatör balık avcısının günde 3 adet doğal ala avlamasına yasaklanmış durumdadır.
    Gerçek Alabalık avcılarının yani bu hususa sevdalıların alabalık barındıran içsularımıza sahip çıkabilmelerini sağlamak adına üzerinde üretim çiftliği faaliyetine izin verilen akarsularımızda alabalık avcılığı yasaklanmamalıdır.
    Eğer o kaynakta var olan doğal alabalıklarımızın popülasyonunun gerçekten korunması gereken boyutlarda azaldığı tespit edilmişse o kaynak mutlaka ava kapatılacağı gibi çiftlik faaliyetlerine de kapatılmalı ve çok sıkı bir şekilde korunmalıdır.
    Bu kaynakların pek çoğu sürüsünü otlatan çobanların bile irtifa nedeniyle yanına varmadığı, çevresinde yine irtifa nedeniyle tarım bile yapılamayan, o nedenle de zirai ilaç, kimyasal gübre ve diğer kirleticilerin karışması mümkün olmayan, birinci sınıf içme suyu kaynaklarımızdır.

Onları bu kadar yakından gören, yanlışları ayırt edebilen gözlerin sahipleri ise o sevdanın peşinden giden biz alabalık avcılarıyız.

Bu husustaki Bakanlığa iletilecek olan teklifimiz RASTGELE-DER, OLTACILARDER, KÖROĞLU-DER, SİNABDER, AVRASYADER ve MOROBDER olarak 3/2 Tebliğe ilişkin hazırlamış olduğumuz önerilerimizde yer almaktadır.

Avına ve onun yaşam alanına değer veren, yanlış ve eksik bilgi aktarmaktan titizlikle kaçınan her amatöre RASTGELSİN.

6. Kadir Levrek Peşinde

Kadir Levrek Peşinde SİDEPRENSİ eski nick im

Favori Kamış:
    OKUMA ALUMİNA SPİN KAMIŞ 240cm
    Favori Makine:
    süper passion 740m ve küçük kardeşleri
    En İyi Avı:
    süper maxim misina :9
    adamın kullandığı kamış 270 boyunda en az(sapı ve kalınlığı ele veriyor kamışın boyunu),alabalık avında,öylesine dar alanda o kamış olurmu hiç:)
    birkere kamış atarı takımına uygun deyilhihi

bu kişiler prof deyil,ve prof gibi bilgilendirme veriyor alabalık hususunda..kendi yapamadığını başkasıda yapamaz diye birşey yok,çekil kenara ustasına bırak:rolleyes:

önceki sazan avı videosunu özel yasaklı alanda izin alarak yapmışlar..yav bu nun neresi ile böbürleneceksin..
    bu av yaptığı bölgede yasak bölge..

7. melihmercan

melihmercan melih

En İyi Avı:
    3,2 kg doğal alabalık
    Alabalık avcılığı konusunda yapılan video'nun araştırılmadan yapılması yanında senaryosu,akış düzeni ve sonuçunda hatalar zinciri bolda olsa TRT'de yayınlanmasından ötürü mutlu oldum.

Görsellik güzel; Avcının hareketleri, sunum,takım seçimi yanında kullanma şekli yanlıştır.Altını çizerek dillendirilmesi gereken konular silik ve yetersiz sergilenmiştir.

Arkadaşlar Alabalık avcılığı konusunda tecrübe ve bilginizin olmasından ötürü eleştirmeniz doğaldır.:)
    Avlıyan bilir avını.:rolleyes: ;) Saygılar.

8. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan

Popülasyon tespitinde dernekler neye göre/nasıl bir çalışma yaptı, hangi bilimsel kriterleri referans aldı? Hangi kaynakların korunması gerektiğini tespit etti? Bu çalışmalar kapsamında Erzurum-Kars havzası da var mı?

Şimdilik bunlar, vereceğiniz cevaba göre de icap ederse devam ederim. Bir zahmet abim, beni sevdiğini biliyorum. Teşekkür ederim.:)

9. Kadir Levrek Peşinde

Kadir Levrek Peşinde SİDEPRENSİ eski nick im

Favori Kamış:
    OKUMA ALUMİNA SPİN KAMIŞ 240cm
    Favori Makine:
    süper passion 740m ve küçük kardeşleri
    En İyi Avı:
    süper maxim misina :9
    NTV de yayınlanmış bir paylaşım gördüm..avın maksadı hayatta kalma mücadelesi imiş:rolleyes:
    sanki deprem olmuşda bina altında kalmışız,ölüm kalımm mücadelesi veriyoruz..

balığı çok kolay bir şekilde avlıyorlar.daha doğrusu su üstüne çıkan balığı alma zahmeti gösteriyorlar.yaptıkları ön çalışma sonucunda,ön çalışma dediysek,5dk lık bir işlem ve çok basit bir yöntem.ama etkili.masrafı yok bedava...

olay o kadar basitki..av yerine sadece poşet götüreceksiniz.ondan bulup suya atacaksınız balık bayılacak sizde topluyacaksınız..

NTV de bunu yayınlıyor:rolleyes: videosu nu bir yerde gördüm.paylaşmak istemiyorum, kötüler öğrenmesinhihi

10. pitbull

pitbull Furkan Güner

Favori Kamış:
    Shimano Alivio BX 2.70- Shimano Alivio BX 1.65
    Favori Makine:
    Shimano Catana 4000 RB- Okuma Pro SPA 25
    En İyi Avı:
    Turna-52cm
    Kadir Abi, ben de biliyorum onu.

Böyle programlar çok ilgimi çekiyor. Discovery'de de var, Bear Grylls. Hiç kaçırmıyorum programlarını :D. Adam trofe balıklar yakalıyor, bazen pişirmeden bazen de ızgara yaparak yiyor :D.

11. bay_maximum

bay_maximum HALİL

Favori Kamış:
    alba star 2808 4m
    Favori Makine:
    daiwa crossfire 3000x
    En İyi Avı:
    13 kilo pullu
    biz nedense eleştri ile başlıyoruz yazılarımıza trt de yayımlanan bu program için teşekkür ederim yayıncılara doğanın insanın toprağın kardeşliğidir balık avı. gölün denizin rüzgarın nefesidir avcılık. insanın içini kıpır kıpır yapan damatlık tır bir göl kenarında sessiz sabah rüzgarına müteakip çalan zilin sesi. hırçın denizlerin efsanevi mitolojik yaratıkların yeri gibidir akarsu çılgın ve nefessiz akar o hengamede alabalık bir balık tanrısıdır sanki efendi ve kral bırakalım doğa içimize aksın eleştrimeyi sona bırakalım.sizlerden özür dilerim saygımı arz ederim kimseye eleştrimek için eleştiri yapmıyorum ben dahi yazıma eleştiri ile başladım bu yayını eleştri ile misafir edenlere...saygılar

12. Tarık ERSAL

Tarık ERSAL Tarık ERSAL

En İyi Avı:
    YANGELE BALIKÇI MODU :-))

Nuri kardeşim.

En başta unutmadan yazayım.
    Erzurum'a geldiğimde seni bulmak ve görüşmek için elimden geleni yapacağıma emin ol. :) Muhtemelen Mayıs veya Haziran'da görevim gereği geleceğim.

Derneklerin popülasyon tespiti yaptığını veya yapması gerektiğini ima bile etmedim kardeş.
    Bunu nereden çıkarttın?

Bu konu altında yazdığım son mesajdan alıntı yapıp buraya aktarmama gerek yok.
    Bilindiği üzere ... kelimeleriyle başlayan son bölümün tamamı okunduğunda derdimizin ne olduğu net olarak belli. Bence sadece doğal alabalık değil, tüm su ürünlerinin avcılığına konulan kısıtlama ya da serbestlikler için her kaynağın ayrı ayrı araştırılarak, üzerinde çalışılarak (tüm aklı başında ülkelerde olduğu gibi) o kaynağa özel av kuralları oluşturulmalı. Bu işin çok meşakkatli ve bir o kadar da masraflı olduğunu biliyorum. Ancak Devlet bu konuda yetki ve sorumlulukları belirlemiş. Hatta yapmak veya yaptırmakla sorumlu tutmuş. O halde o sorumluluğun yerine getirilmesi gerekmekte. Koca bir Genel Müdürlük bunun için var.

Ancak Derneklerimiz bu hususta ilgililere ya da bilim adamlarımıza destek olabilir.
    Mesela amatör avcılık yoluyla elde edilen alabalık türlerinin önerilecek solüsyonlar içinde araştırılmak üzere ilgililere teslim edilmesi gibi. Ya da saha çalışmalarında onlarla birlikte olarak yardımcı olmak gibi faaliyetlerde bulunulması gerektiğine de inanıyorum.

Ayrıca bu hassas konuda vaktiyle ilgililerle yazışmalarım da olmuştu. E-posta adresini özel mesajla bana yollarsan sorduklarımı ve aldığım cevapları seninle paylaşabilirim.

RASTGELSİN.

13. Okan Sezer

Okan Sezer Okan Sezer

En İyi Avı:
    Henüz denizde
    Arkadaşlar daha iyisini yapabileceğine inanan varsa TRT bu ve benzeri belgeselleri bölüm başına 1000-20.000 TL arasında satın alıyor..
    Ama izediğimiz ve benimde beğenmediğim bu dizi tamamen sunanların kendi bütçelerinden yapılıp yayınlanıyor..

14. simurg64

simurg64 bahri

En İyi Avı:
    turna 64 cm
    Ülkemizde bu işlere adım olarak nitelendirelebecek bu programa eleştirilerin gelmesi gayet normal ve gerçekten haklı eleştiriler bu programları yapanları iyiye itecektir... ama kendi bütçesiyle bulabildiği bir kaç sponsorla bu işi yapanlarla discovery de izlediği programlarla karşılaştırmak bana biraz vicdansızlık gibi geldi !!!

15. Querorz

Querorz Fatih

"Porsiyon" dedi balığa adam :D

16. merkury33

merkury33 HASAN

Favori Kamış:
    tahta, el oltası
    Favori Makine:
    mercury90
    hazır hortlamışken, yine TRT de görmüştüm. adamlar yabancı bir ülkede sopaynan atçek yapıyorlardı. yani sopa ucuna bağlı ip ve yine onun ucuna bağlı kendi yaptıkları sahteler, iyi mi.
    bende kendimi yırtıyorum bir spin takım almak için, balıkta tutamıyorum zaten

17. kurbagaprens

kurbagaprens Ergin DEMİROĞLU

Favori Kamış:
    Major Craft Solpara 274 up to 50.gr
    Favori Makine:
    Shimano Stradic C3000HGFK
    En İyi Avı:
    1 cm Lepistes
    Hasan Bey o sistemin sopa ile dediğiniz tekniğin adı Tenkara. Japonyada yüzyıllardır geleneksel olarak kullanılan bir sistem ve tahminen fly balıkçılığın ilk örneklerinden biri. Görsel ve videolarına arama sihizbazlarına Tenkara yazarak ulaşabilirsiniz.

18. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Alabalık avında sevgili Yakup hocamız kullanmış.:)

http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=30976

19. Tuggin

Tuggin Tuğgin USTA

20. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Merhaba sevgili Tuğgin.:)

Tenkara daha çok akarsular için ve maalesef deneme imkanım olmadı.