sülünez çıkartmak için en uygun malzeme nedir?

Konu, 'Yemler ve Yemleme' kısmında ozkanderya22 tarafından paylaşıldı.

1. ozkanderya22

ozkanderya22 özkan

arkadaşlar bu sene ilk defa yem çıkartmaya başladım. çıkartmak için ucu hafifçe kıvrılmış çengel şekline getirilmiş bir tel kullanıyorum. ama videolarda izlediklerimde tek sanırım öyle değil. bizde teli sülünez deliğine soktuktan sonra çevirmeden çıkarttığında kaçırma ihtimalin yüksek oluyor. izlediklerimde ise adamlar sokup çıkartıyorlar ve yem geliyor. ucunu ok gibi yaptırdım oksijen kaynağı ile o da olmadı.. g3 mermisi gibi hafif şişkin olacak deniyor ama bir türlü beceremedim. varsa elinde olan bi resmini çekip koyabilirse sevinirim. şimdiden teşekkür ederim.

2. cyhnckr

cyhnckr Ceyhun

Favori Kamış:
    Shimano Ultegra, Major Craft Solpara 275 50gr, Italcanna Jigging
    Favori Makine:
    Penn Affinity, Daiwa Emblem Pro 6000A, FinNor Marquesa 40II,Daiwa Exceler 4000HA,Daiwa Saltist 4500
    En İyi Avı:
    43cm palamut , 50cm Lüfer , 7,5kg Sarıkuyruk
    merhaba,

sülünezi en kolay şekilde çıkartmak için;

eski bir plaj şemsiyesinin veya 90lık zıpkın şişinin ucuna, 3-4 kat gazete kağıdından hazırladığınız huni içine eriteceğiniz 50-60grlık kurşunu dökün. Huni çok geniş olmasın. Kurşunu döktükten sonra soğutmaya bırakın yavaş soğusun. Kağıdı üzerinden alın ve törpü veya eğe ile düzeltin. Her delikten tek tek çıkartabilirsiniz bu şekilde. boş yok :) kolay gelsin.

3. ozkanderya22

ozkanderya22 özkan

teşekkürler bilgi için.. bu yolu deneyeyim bir de.. çengelli tel ile çok zor oluyor.

4. Bandırmalı

Bandırmalı mustafa

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    karagöz (1,500gr)Kırlangıç (2kg) Minekop(3kg) Levrek (2kg)
    selamlar özkan :) sanırım seyrettiğin video benim çekip paylaştığım bir konu ;) sana tavsiyem kalınlığı en fazla 7mm olan bir demiri tornacıda 2cm uzunluğunda konik olacak şekilde tornalatıp kalınlığı 4veya 5mm olan 1veya1.5metre uzunluğundaki paslanmaz çubuğa kaynattığında çok güzel bir şişe sahip olabilirsin bu zormuş dersen 8mm lik bir cıvatanın anahtar tutulan kısmını kesip taşlama makinesiyle konik şekilde taşlayabilirsin oda olmaz dersen 5mmlik bir demirin ucunu çekiç yardımıyla döverek ok ucu şeklini verebilirsin tek sıkıntısı keskin kenarları sülünezleri yırtabilir ;)

5. Bandırmalı

Bandırmalı mustafa

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    ceyhun 9mmlik şişe bide kurşun dökersen en az 15mm kalınlık olur buda sülünezin içindeki kısmı kuma iter boş bir kabukla karşılaşabiliriz :eek: hem ucu ince olacağından kursun yummuşak bir malzeme olduğundan çok çabuk yamulur pek sağlıklı olacağını zannetmiyorum :rolleyes:

6. ozkanderya22

ozkanderya22 özkan

sanırım sizin videolarınızdı.. ben şu an çengel şeklindeki alet ile çıkartıyorum ama zor oluyor. sizin dediğinizi deneyeceğim. tornacı bulmak kolay.. bakalım bu hafta deneyelim sonuç ne olacak.. çok teşekkürler bilgiler için :D

7. cyhnckr

cyhnckr Ceyhun

Favori Kamış:
    Shimano Ultegra, Major Craft Solpara 275 50gr, Italcanna Jigging
    Favori Makine:
    Penn Affinity, Daiwa Emblem Pro 6000A, FinNor Marquesa 40II,Daiwa Exceler 4000HA,Daiwa Saltist 4500
    En İyi Avı:
    43cm palamut , 50cm Lüfer , 7,5kg Sarıkuyruk
    90lık derken 90cm uzunluğunda demek istedim. Bahsettiğim şişler gayet ince, kurşun dökünce bile ucu ince kalıyor. Eskiden her avdan önce bir kova çıkartıp, izmarit avına giderdik.

8. adminselo

adminselo selçuk

Favori Kamış:
    Lineaeffe s-flex 4206 4.20--SHIMANO YASEI SEA BASS 2,70 -MH- 10-50 GR, Shimano Scimitar 300 cm
    Favori Makine:
    Penn Affinity 8000, Ryobi NAXO 8000
    En İyi Avı:
    4 kg Levrek ---1.800 gr Kofana

Mustafa abidediğin sistemi tam olarak anlayamadım görsel mevcutsa elinde paylaşabilirmisin yada yapımını görsel olarak anlatabilirmisin ?

9. Bandırmalı

Bandırmalı mustafa

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    şimdi oldu :) kusura bakma ceyhun yanlış anlamışım :eek: ;)

10. Bandırmalı

Bandırmalı mustafa

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    selcuk şu şıkısık zamanı atlatayım fotoğraflı olarak detaylı anlatırım :)

11. adminselo

adminselo selçuk

Favori Kamış:
    Lineaeffe s-flex 4206 4.20--SHIMANO YASEI SEA BASS 2,70 -MH- 10-50 GR, Shimano Scimitar 300 cm
    Favori Makine:
    Penn Affinity 8000, Ryobi NAXO 8000
    En İyi Avı:
    4 kg Levrek ---1.800 gr Kofana
    Tamam Mustafa abi özeldende haberdar edersen paylaştığında sevinirim kolay gelsin. :thumb:

12. Bandırmalı

Bandırmalı mustafa

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    selçuk paslanmaz demirin 7mm kalınlığında 2cm uzunluğunda tornalanmış hali:)

buda 4mm kalınlığında ve 1'5metre uzunluğundaki paslanmaz demire kaynatılmış hali:)