Anlamak, Sevmek ve Saygı Duymak

Konu, 'Videolar' kısmında Zıpkıncı İbo tarafından paylaşıldı.

1. Zıpkıncı İbo

Zıpkıncı İbo İbrahim Can

Favori Kamış:
    Cressi, Mares, Tusa
    En İyi Avı:
    18 kg Akya
    Kopekbaliklarini korkunc canavarlar olarak gosteren Peter Benchley'nin 1974 tarihli meshur Jaws romani ve ardindan cekilen ayni adli seri filmlerin, dunya genelinde bir cok kopekbaligi turunun katledilmesinde ve neslinin tukenme noktasina gelmesinde etkisi oldugu biliniyor. Hatta son 30-40 yildaki asiri kopekbaligi avciliginin nedenleri arasinda, Uzak Dogu'da yaygin olan kopekbaligi yuzgeci corbasina olan talepten sonra ikinci sirada bu roman ve filmin yarattigi kopekbaligi nefretinin geldigi soyleniyor.

Jaws furyasinin baslamasinin uzerine neredeyse 40 sene gecmis. Bugun artik devletler ve uluslararasi kuruluslar kopekbaliklarinin korunmasi icin buyuk para ve emek harciyorlar.

Kopekbaliklari artik insan yiyen canavarlar degil, insanlarin gazabina ugrayan hassas turler olarak gerekli ilgi ve saygiyi gormeye basladilar. Izledigimiz belgeseller, insanlarin kopekbaliklarini artik daha iyi tanimaya ve anlamaya basladiginin kaniti. Mesela eskiden hangi tur kopekbaligi olursa olsun belgesel cekimleri mutlaka celik kafes icinden yapilirdi. Bugun artik cok istisnai durumlar haricinde boyle seylere gerek duyulmuyor, turlerin davranislari daha iyi bilindikce insanlarin kopekbaliklari ile iletisimi farklilasiyor.

Ornek olmasi acisindan, keyifle izledigim 9 dakikalik bir videoyu paylasmak istiyorum. Son 30 saniyesinde verilen mesajlar carpici.

Buyuk Beyaz'dan sonra en tehlikeli tur olarak bilinen, insan yiyici turler arasinda ilk ucte sayilan Kaplan Kopekbaliklari ve daha az tehlikeli olarak bilinen Limon Kopekbaliklari ile yapilmis nefis bir cekim. Hayvanlarin elden yemeye alistirilmasi dogal davranislarini terketmeye zorlanmasi bakimindan dogru degil tabi ama ne kadar uysal olduklarini gormek, inasanlarin da artik bu hayvanlara daha bilincli yaklastiklarini gormek guzel.

Hayvanlarin agzindaki kesilip birakilmis olta igneleri biraz sinir bozucu tabi.

Tam ekran ve 720p HD ayarlayarak izlemenizi tavsiye ederim.

http://www.youtube.com/watch?v=BDxwT8wqUzU&feature=related

2. Şimal

Şimal İsa Sivri

Favori Kamış:
    Lineaeffe Surf Mill 4.20
    Favori Makine:
    Daiwa Emcast Plus 5000
    En İyi Avı:
    Balık Avı Dostlarım...
    Merhaba İbo dostum, çok güzel bir konuya değinmişsin:)

Bende hala çocukluğumda seyrettiğim Jaws filmlerinin etkisinden kurtulabildim diyemem.Zira ne zaman gece suya girsem veya biraz uzağa zıpkınla açılsam, hep aklıma böylesi bir balıkla karşılaşma olasılığım ve ürpertisi gelir.Biliyorum ki pek az köpekbalığı cinsi, o da bazı şartların üst üste gelmesi sonucu insanlara saldırabiliyor, kaldı ki onlarında sularımızda görülebilme ihtimali pek az...

Seninde söylediğin gibi hiçbir şey bu canlıların katledilmesine bahane edilmemelidir.Bence aslında bu psikolojik etkiden ziyade insan doğasında bulunan açgözlülüğün bir göstergesidir.
    Tıpkı suyun başındaki kurdun, derenin aşağısındaki kuzuya suyumu pisletiyorsun seni yiyeceğim demesi gibidir...

Velhasıl, özelikle uzakdoğulu açgözlü balıkçıların köpekbalığı ve yunus avları adeta bir vahşet havasında yapılmaktadır.Bununla ilgili ürkütücü belgesellerede şahit oldum malesef...
    Hele ki bizim forumdada yer alan masada canlı duran balığın servis tabağından ufak parçalar halinde kesilerek alınması benim için son nokta olmuştur.Allah akıl, fikir ve vicdan versin.
    Selam ve sevgilerimle hoşçakal dostum..:)

3. Zıpkıncı İbo

Zıpkıncı İbo İbrahim Can

Favori Kamış:
    Cressi, Mares, Tusa
    En İyi Avı:
    18 kg Akya
    Kiymetli dostum Isa,

Begenin ve guzel yorumlarin icin cok tesekkur ederim.

Selamlar dostum. :)

4. Şimal

Şimal İsa Sivri

Favori Kamış:
    Lineaeffe Surf Mill 4.20
    Favori Makine:
    Daiwa Emcast Plus 5000
    En İyi Avı:
    Balık Avı Dostlarım...
    191 Görüntülenme ve tek yorum:confused: :confused:

Değerli dostum, bu kadar uğraş verip bilgi paylaşımında bulunup konu açıyor, insanların bilinçlenmesine ve aydınlanmasına yardımcı olduğun için şahsım adına ben sana çok teşekkür ederim.:thumb:
    İyi ki varsın ve iyi ki seni tanımışız İbocan, sevgi ve selamlarımızla kal...:)

5. Zıpkıncı İbo

Zıpkıncı İbo İbrahim Can

Favori Kamış:
    Cressi, Mares, Tusa
    En İyi Avı:
    18 kg Akya
    Guzel sozlerin icin tekrardan tesekkurler Isa dostum.

Seni tanimis olmak da (henuz yuzyuze gormemis de olsam) benim icin cok kiymetli.

Eksik olma, selamlar... :)

6. isottevfik

isottevfik Tevfik

Favori Kamış:
    SHIMANO Catana BX 240 Tele
    Favori Makine:
    SHIMANO BIOMASTER 5000 CFB
    Gerçekten belgesel kalitaesinde bir çekim ve jenerik.

Evimde ki küçük kaplumbağalara elimde yem verirken, bazen parmağımı kaptırıyorum.:p :p Adamda ki cesarete bak yahu, eliyle balığın ağzına veriyor yemi. Ben olsam kolu kaptırırdım kesin.:p :p

Zamanında atladığım bir paylaşım olmuş. Yakaladığım için mutlu oldum.

Teşekkürler İbrahim kardeşim.

7. Zıpkıncı İbo

Zıpkıncı İbo İbrahim Can

Favori Kamış:
    Cressi, Mares, Tusa
    En İyi Avı:
    18 kg Akya
    Rica ederim Tevfik agabey, ilginiz icin ben tesekkur ederim. :)

8. nicholai hel

nicholai hel Aykut

Müthiş görüntüler gerçekten! :thumb:

Köpekbalıklarıyla ilgili ne kadar belgesel varsa mutlaka izlerim. Hatta tekrarına denk gelirsem yine izlerim. :) Evet aslında insanlara karşı gayet zararsız canlılar. Köpekbalığı saldırısına uğramak, uçak kazası geçirmekten daha düşük bir ihtimal.
    Ama yine de suyun altında bu kadar iri bir hayvanla bu kadar yakın olmak fikri açıkçası beni biraz geriyor. :D
    Çok büyükler yav. Acayip insancıl da olsa, "gel abi öpücem" demeye kalksa "dur, yavaş!" demeye kalmadan gitti kafanın yarısı! :eek: :D

Paylaşım için teşekkürler.
    İyi geldi...

9. Zıpkıncı İbo

Zıpkıncı İbo İbrahim Can

Favori Kamış:
    Cressi, Mares, Tusa
    En İyi Avı:
    18 kg Akya
  10. nicholai hel

nicholai hel Aykut

:eek:
    İşte bu fikir beni biraz geriyor. :D

Balık belli ki saldırma niyetinde değil, meraktan dönüp duruyor, inceliyor, zıpkıncıların ne cins bir canlı olduğunu anlamaya çalışıyor. :eek:

Ama her iki tarafın da zarar görmeden karşılaşmanın sona ermesi sevindirici. :)

Ne anı olmuş ama. Videosu bile var, süper bişey! :thumb:

11. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Okuma V System 2.40 Lineaeffe Spirit Surf 3.90 (fiyat performans 9/10)
    Favori Makine:
    Spro Red Arc 20'lik (Fiyat/Performans : 8/10)
    En İyi Avı:
    Levrek (57 cm - 2.100 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 40 cm, Çipura 950 gr
    Bende kaçırmışım paylaşımını İbrahim abi. Eve gidince izleyeceğim. Şimdiden teşekkürler... :) Selamlar...

12. Zıpkıncı İbo

Zıpkıncı İbo İbrahim Can

Favori Kamış:
    Cressi, Mares, Tusa
    En İyi Avı:
    18 kg Akya
  13. melikşah

melikşah ........................

Çok güzel bir paylaşım :thumb:
    Video yu seyrettim ve şu kanaate vardım.
    Dünyanın en vahşi yok edici canlısı insanoğludur diye düşündüm.
    Eğer!! karada yaşayan biz insanoğlu, suda yaşayan canlıların arasında fotoğraf çekmek için yada onlara dokunmak için,onların dünyasında bulunuyorsak bu tek taraflı bir eylemdir.
    Şu video da gördüm ki! bir takım kişiler ipe sapa bağladıkları yemleri köpek balıklarına yedirme oyunları ile bir takım egolarını tatmin ediyorlar.
    Eğer!! orada bulunan köpekbalığı kendisine karşı yapılan,fotığraf çekme, dokunma,bir şeyler ikram etme daha doğrusu her türlü yakınlaşmalar sonucu aniden iç güdüsel olarak saldırıda bulunsa ve birini oaracıkta parçalasa
    Hemen aklımıza Jaws filmi nin kanlı sahneleri gelirdi.
    Bir yandan bu canlıların korkunç bir canavar olduklarını bize pompalıyorlar bir yanda bakın ne şirinler elimiz ile besliyoruz diyorlar.
    En yok edici canlı herhalde bilimsel adı homosapien yani biz insanoğlu galiba:)