PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Lüfer ,Çinekop Takımlarına Yem Takılması ve Uygulaması...


Admiral
12-11-2006, 20:02
Arkadaşlar,

Lüfer , çinekop takımlarına yem takılması konusunda’ki bilgilerimi sizlerle paylaşmak istedim..

İnanıyorum’ki her yiğidin ayrı bir yoğurt yeme tarzı vardır, eksik yada fazla ,hatalarımı mazur görmenizi dilerim..

Takılacak yemler kıyıdan ve denizden(sandal vs.) olarak iki bölüme ayrılıyor..

İlk olarak açık denizde lüfere atılacaksa oltamızın nasıl olması gerektiğine değineyim..

Bilindiği üzere açık denizde lüfer çinekop oltaları ve bunların kullanımı açısından her yerde duyup gördüğümüz zokalı,mavrukalı vs.birçok tanım ve yorum vardır,bence klasikleşmiş ve kanımca fazla rağbet görmeyen(açık deniz lüfer için) av tekniklerinin hepsini es geçerek yada ordan burdan kes yapıştır yapmadan yani damardan konuya gireceğim..

Oltamızı hazırlayalım;

*UZUN OLTA*

150 metre,üstüde olur 070’lik misinamızı mantarımıza sarıyoruz, ilk olarak üçlü fırdöndümüzü(2.8 yada 3.2 mm) oltamıza bağlıyoruz.


Birbirine bakan uçlardan örneğin üst uca oltamızı(mantara sardığımız misinanın ucu) sağlamca bağlıyoruz,sonra sırasıyla alt uca (boğaz için ) 400 yada 500 gr,eğer akıntı çoksa 900’e kadarda arttırabiliriz kurşunumuzu ancak mutlaka yuvarlak olmalı .!!

Kenarlı yada uzun olan kurşunlar, akıntının’da fazla olması sebebiyle zaten orta boy bir izmaritinkinden az olarak hissettiğimiz vuruşları anlayamamıza sebep olur,iki dakikada bir çekmek zorunda kalınırki mümkün değil..Bu yüzdende olayı daha iyi hissedebilmemiz açısından kurşunumuzun bizi akıntıyla yaptığı salınımlarla kandırmadan,absorbe olmuş bir şekilde misinamızı daha iyi anlamamız ve dinlememiz adına bu tip bir kurşun seçiyoruz.

Kulaç falan diye yazmayacağım herkesin daha iyi anlaması açısından,fırdöndümüzün alt tarafınada 1,5 metre gibi yine aynı kalınlıktaki misinamızı bağlayarak kurşunumuza raptediyoruz.
Kalan orta ucada 0.26-30 arası misina ile 6 metre bir beden düşünün bunun ilk 1,5 metresine ikili bir fırdöndü takıyoruz , kalan 4.5 metre misinamızın ucunada iki iğneli olan ‘gezerli’ takımımızı ekliyoruz, nasılmı? çok kolay..
1 numara iğnemizi normal olarak bağlıyıp sabitliyoruz misinaya,hemen sonrada 3 yada 4 numara iğnemizi misinamızın üstünde tutarak misinaya bağlamadan kırmızı ibrişimle iğnenin soluna10 tur kördüğüm, 10 turda sağına bağlıyoruz ki bu iğnemizin misinayla bir bağı olmadığından,sadece kırmızı ibrişim ile tutturduğumuz için, misina üzerinde gezmesi gerekmektedir balığın boyuna göre ayarlayabilmemiz açısından..

Sonrada daha önce tutmuş olduğumuz canlı istavriti 1 numara iğnemizi balığın kuyruk kısmının 2 yada 3 cm üstünden tabii balığında boyuna göre batırıp diğer tarafından çıkacak şekilde bırakıyoruz,daha küçük olan gezerli iğnemizide balığın ağzından sokup burun kısmından çıkarıp denize bırakıyoruz, tabii canlı olarak..

[/IMG] (] (] (][IMG)

İğneye takma şekli ise anüs bölgesinden 1. iğne,ikinci ise ağzından takarak burundan çıkarmak suretiyle aynı zamanda balığın burnu mantarla temas edecek şekilde bırakıyoruz..


Yazmışken en az lüfer kadar sevdiğim izmarite de değinmek isterim..

Avcılığı ve avlanırken avlayanı vuruşları ve kurnazlığıyla mest eden bir balıktır

Ben palamutta avladım çoğu kez ama hissettiğim sadece on kiloluk sabit bir halatı çekmek gibi, yakalandığında kayıtsız şartsız gelir sakince alırsınız ve hareketsiz durur ve çok kısa sürede kendinden geçer..

Ama bu izmarit kaçmak için elinden ne gelirse yapmaya çalışır,o yüzdende bu balığı tutmak gerçekten çok zevkli..

Ben genelde sülünes kullanırım;

(][IMG)

Midye ve karidesi kaşla göz arasında alır iğneden,özellikle iğnede biraz büyükse besleyip durursunuz bu balıkları..
En yaman iğnesi 9 numara olandır izmarit için..

Bazıları çoklu köstekli takım tercih etsede aslında iki kösteklisi en makul olanıdır..
Birde 1 metre bedene lüfer takımı gibi hırsızlı yani 2 iğneli olanları vardır..Zaten bu balık yeme çift atlar..İki iğneyede ayrı ayrı yem takmakta fayda vardır..Yeni başlayan arkadaşlar içinde bu balık tasma zamanı vs balıkla tanışmak adına ilk adım olarakta kabul edilir..Ben şahsen hala vazgeçemedim..

(][IMG)

Soldaki ben:)

Sürçü lisan ettiysem affedin..

Daha iyi tekniklerde muhakkak vardır ekleme yapılacak..
Bu sadece benim uygulamam ve tekniğim..
Herkese rastgele….

erdemyılmaz
12-11-2006, 20:25
abi eline,emegine saglık cok güzel bir çalışma özellikle son resim harika

afet
12-11-2006, 20:36
:) güzel bir anlatım ve paylaşım olmuş Hüseyin ellerine sağlık ;)

turna
12-11-2006, 20:59
Anlatımın için çok teşekkürler.

OnurERDOGAN
12-11-2006, 21:44
hakkaten eline saglik ugrasmis yapmissin.

REALGS
12-11-2006, 22:18
Acìk deniz (tekne) icin en makbul olanì 3 igneli, canlì zarganayì tüm olarak taktìgìmìz uzun oltadìr.luferin hayìr diyemedigi tek yemdir.zarganamìz bitince ,canlì istavrit taktìk ama tìk yoktu. o esnada diger tekneler zargana ile almaya devam ediyordu.zargana ile 14 tane aldìk ama istavritle hic

Admiral
12-11-2006, 23:11
Değerli arkadaşlarımın yorumları için çok teşekkür ederim...

özkan
13-11-2006, 00:26
abi eline sağlık, güzel açıklayıcı çalışma olmuş.

ist balıkcısı
13-11-2006, 09:29
ellerine konollarına sağlık abi güzel çalışma olmuş. bu işe yeni başlayacak arkadaşlar için çok faydalı. teşekkür ederim

Admiral
13-11-2006, 10:33
Arkadaşlar yem takılması konularında değişik ve farklı tekniklerinizi ki mutlaka vardır,bu foruma ekleyebilirseniz çok sevineceğim....
Teşekkür ederim..

diyafram
13-11-2006, 12:40
Hüzeyincim emeğin ve gayretin için önünde eğiliyorum.
Bu yararlı çalışman için tebrik ederim.

Saygılarımla.

diyafram
13-11-2006, 12:54
Aaaaaa ben alındım N@mık Hergün tuttuğum palamutların resimlerini yayınlamiimmi yani çok kıskançsın N@mık çoook.
Tutarım ama neyle tuttuğumu bilmem olamazmı.

Ay pardon burasını sohbete çevirmeyelim, modlardan zılgıtı yeriz sonra.
Bende mod fobisi başladı.

diyafram
13-11-2006, 13:04
Yok kardeş tabi ki Yayınlayalım..

Ama avda resmini çekmediğimizi ve burada paylaşamadığımız o kadar çok detay varki..?

Baksana teke resmi için ava gitmeyi bekliyorum.. Oysa ki ne kadar resim var detaylar çok az..

Benim ki öz eleştiri yanlızca..

Mesela herkes av yaptığı çaparinin de resmini koysa..

Tamam diyeceğiz bu renk bu şekil..;)

N@mık senin kafana saksımı düştü?
Senin her kelimende :D bu smiley olurdu.
Demek seni çok, üzmüşler.
Nerde o eski N@mık nerde?

Neyse burası yeri değil. Yaranı fazla deşmiim.

Saygılarımla.

skoylu
13-11-2006, 13:53
Gene hır çıkacak, havada kara bulutlar seziyorum... O zaman konuyu dağıtalım..

İğneye yem şöyle takılır gibi bir laf, biraz eksiktir, yanlıştır, hatalıdır. Çünkü, her iğne ve yem eşit olarak doğmaz..

Genelde, kendal ve kirby (yada kendal kirby) (kirby=çapraz iğne) tipi iğneler kullanıyoruz. Bunların bir numaralı sorunları yemin bedenden aşağı kaymasıdır. Bu nedenle, yemi diker gibi takıp, damağın son dikişten tutup aşağı kaydırmaması gerekir. Balığın eti, iğneyi asla tutamaz, ancak derisi tutabilir. Bu nedenle de iğnenin damak ucu tarafı en son balığın derisi tarafında kalmalıdır.

Kendal ve kirby tipine benzeyen ama ağız genişliğne göre kısa palalı olan kristal ve limerick türlerinde ise dolgun yemleri, bütün ve canlı balığı vs. takmak daha kolay olur. Bu iğneler bilhassa 3-4 iğne kullanılacak olan hırsızlı takımlarda vs avantajlıdır. Bunların asıl tarafı, damağın olduğu kesimin, dimdik ve düz çıkmasıdır. Dahası bunların hedefi, yemi tümden lüpletmeye çalışan balıklardır..

Aberdeen tipi ise, daire şeklinde ağız, uzun, upuzun gövde ile ayrılır. Bunlara bu tür yemler gayet güzel takılır.

Dişli balıklar için, aslında tavsiye edilen aberdeen türü iğnelerdir. Tek iğne ile iş biter. Dişli balıklar yeme arkasından saldırır, vücudundan parça koparıp gider. Aberdeen iğne, yemi düzgün tutan uzun beden sayesinde yemi daha iyi sunar, iğne tarafı ise uca denk geldiği için avlanacak balığı küt diye alır. Hırsız meselesi, küçük balığın ucundan bir para alıp geçeyim isteğine karşı bir çözümdür. Hırsız, her zaman küçük iğne ile yapılır, temel sebebi budur. Hırsız iğnenin hedefi, daha küçük balıklardır..

Bu iğneler yemi taşımaz. Asıl sorun buradadır. Hep farketmişsinizdir, yeminiz, iğnenin ağız kısmında toplanıp kalır.

Bu sebeple, bu tür iğnelerin temel kullanım yeri, suni yemlerdir. Çapari için mesela ideal iğnelerdir. Çaparinin bağlandığı ip/misina kırmızı seçilir. Böylece, açılmış solungaç gibi kızıl olur. Balık sokulunca bu kızıllığı farkeder, balığın başı o taraf diyerek, kuyruk tarafından mideye indirmeye çıkar ve gününü görür. Uzun beden, uzun sim üzerinde dipte yeralacağı için, kuyruktan bir parça koparmaya çalışan iyi bir sürpriz hazırlar..

Neymiş, çaparinin simi, iğne boyunu çok fazla aşmamalıymış. Palamut çaparilerini görüyorum, mecburen büyük sim ama iğne ortada kalmış. Hiç iyi değil pratikte. Fakat, palamut yemi bir defada bütün yutar. O nedenle farketmez böyle olması. Ama, çinekop gelince buna, dur bir kuyruğundan bir parça alayım diyecektir, bu durumda alamayınca afallayacaktır.. İşte bu takımlar palamut için neysede, çinekop için verimsizdir. Gene yakalarlar ama, her saldırıda iş yapmazlar..

Yem için kullanılacak iğnelerin en iyisi, yemi tutacak ekstra damağı olanlardır.Bu resimde görülen, uca yakın çift yönlü damaklar, oraya kadar çektiğiniz yemi gayet güzelce tutarlar. Bedenleri uzun olup, yemin ucuna kadar uzandığı için, temelde hırsız filan gerektirmezler. İşte lüfer takımında kullanılacak bu tür iğnelerdir aslen. Ama pahalı vs. olduğu için pek bilinmezler..

kral balıkçı
13-11-2006, 23:04
değerli hüseyin abi ve serdar abi
bilgiler için teşekkürler çok faydalı bilgiler ellerinize sağlık:)

Admiral
14-11-2006, 01:50
İğneye yem şöyle takılır gibi bir laf, biraz eksiktir, yanlıştır, hatalıdır. Çünkü, her iğne ve yem eşit olarak doğmaz.. ..Sevgili serdar,

Biliyorsun bilgi paylaşımla değer kazanır ..

Biz burada o eksik bu fazla diye, senin söylediğin gibi başlamıyoruz anlatımlarımıza..

Güzel bilgiler vermişsin eksik olma,sonuçta vermeyenden daha evla ama yukarıdaki yazın olmadan'da biz zaten senin bu konuda gerçekten bilgili olduğunun ve paylaşımlarının üst seviyede olduğunu biliyorduk..

Bu , sadece eldeki olanı paylaşmak..

Güzel ve doğruluk derecesi tartışılamaz olduğunu düşündüğün fikirlerini paylaşıma açarken daha mütevazi davranman gerektiği inancı içerisindeyim..

Başarılarının devamını dilerim..

skoylu
14-11-2006, 09:08
Herneyse hocam.. Post amacına ulaştı, bak, hır çıkmadı..

Haklısınız, ama orada ben size yönelik "olmaz ki canım" havası yaratmayı kastetmemiştim, ama o ima oluşmuş.. Özür dilerim.. Elbette, hepimiz kendimizce bir şeyler biliriz ve kimsenin bilgisini aşağılamaya hakkımız olamaz..

Admiral
14-11-2006, 13:19
Herneyse hocam.. Post amacına ulaştı, bak, hır çıkmadı..

Haklısınız, ama orada ben size yönelik "olmaz ki canım" havası yaratmayı kastetmemiştim, ama o ima oluşmuş.. Özür dilerim.. Elbette, hepimiz kendimizce bir şeyler biliriz ve kimsenin bilgisini aşağılamaya hakkımız olamaz..

Teşekkürler serdar,

senin meşhur dyneeme misinaları hakkında birşeyler danışmak isterim..

Beş makinam var bunu kullanmak istiyorum hepsinde,ama bu olta ve makinaların hepsi ayrı iş görüyor bilirsin,ne bileyim örneğin 1.80 lik oltada var 4.65 te..

hepsine aynı tarz ve kalınlıktamı sarmak gerekir,nedir bu işin doğrusu.?

skoylu
14-11-2006, 13:56
hocam, dyneema kendi başına başka bir ihtisas ve benim maalesef bu ihtisasım yok. Ama şunu tavsiye edebilirim ki, aslında en güzeli bu olacaktır. 100m bir makara alın. 20 YTL gibi bir fiyatı var. Bununlar biraz uğraşın, zaten hemen bu nerde ne zaman iyi olur, ne zaman başa bela olur anlarsınız..

Temelde, en iyi tarafı çok hassas olması. Balık yanından geçse hissedersiniz. Ama bu şu demek. Eğer şöyle bir toriği (mesela) çekmek için 5 kg çekeri olan normal misina yetiyorsa, bundan takacaksanız, 7 kg misina takmanız lazım. Atış yaparken, 150 gr kurşunla 10 kg çeken misina ancak yetiyorsa dyneema için 13 kg misina takmanız lazım. Bu bilhassa atış ve cidden büyük balıklar için geçerli. Bunlar uzamadığı için, mükemmel av zevki verirler vermesine de, gene uzamadıkları için, yükü boydan boya tutarlar, kamışa bindirirler. Bu nedenle sıradan misinanın 5 kg olanı kopmadan önce biraz uzayıp o ilk ani darbeyi emerken, bunlar ememez..

O yüzden muhakkak şu olmalı, bu kalınlık filan demek yanlış olur. Temel püf noktası bu, bu misinalar için. Ama, unutmamak lazım ki, bunların çekeri sanki tır kasası.. 21 kg yazan whiplash 26 kg'lik benim oğlana banamısın demedi..

Atış için, ince misina tercih edersen, 0.12, 0.16 gibi, kurşun resmen kanatlanır, uçar gider. Bunların 10 kg gibi çekeri olur. Düğümde filan kolay kolay eksilmez birde.. Sonuçta tadından yenmez. Amma, yayın işlerinden sorumlu kamışa sararsan, o zaman yayının gerçekte ne kadar güçlü olduğunu tecrübe edersin sanıyorum. 50kg'luk ipi koparır o çılgınlar..

Yani, kalınlık vs. birebir kullanım yerine bağlı. Ama, bence, sende kullanmaya başladıktan sonra, bırakamazsın bir daha...

diyafram
14-11-2006, 14:03
Benim gibi:)

Admiral
14-11-2006, 14:05
Deniz için hangi renkleri seçmeliyiz.?

Sanırım bunların şeffafları yok..

diyafram
14-11-2006, 14:06
Ben koyu yeşili tercih ettim.
Gördüğüm kadarıyla Gri ve yeşil olanları mevcut.

Admiral
14-11-2006, 14:09
Biryerden hatırlıyorum,yeşil olanları piyasada ağırlıklı olarak mevcutmuş ama göl avcılığında tavsiye ediyorlar...

Gidipte yanlış birşey almayalım,malum haftasonu balık bekler beni:)

REALGS
14-11-2006, 14:13
Yani sözün özü deniz balıkçılığında Lüfer,Mırmır,kefal ve daha ufak balıklar için 0,20 mm yeter diyebilirmiyiz ortalama 100 Gr kurşun ile atış yapılacaksa.....

skoylu
14-11-2006, 14:30
Bende 0.21 dyneema ile giriştim. Büyük baş belası.. Arada, fırdöndü takılıyor hasbel kader bir yere. Kopmuyor meret, öldürüyor adamı. Vuracam yan keskiyi makaranın dibinden, amma o zamanda iyice kısalacak,ucuz bir şey de değil.. İnanın keçi büyüklüğünde kayayı sürükleye sürükleye çektim sudan. Ne çektiğimi bir ben bilirim, kopmadığı ve kesmeye kıyamadığım için..

Eee, o zaman dedim.. Sanki burada orkinos veya başkası vuracak değil. Zaten takımlarımız 0.30 FC, çekeri 6 kg. Gidip bunu takmanın alemi yok.. Aldım 100m 0.14 sardım makaraya. Yüklendim 150 gr kurşuna, gık demedi. Hatta, 0.12 misina, 125 gr. kurşunla kamış kırıldı, gene çaat demedi.. O halde, neden kalın olanın hamallığını edeyim?

Konu, makineye sarılacak misina olunca, bence 0.20 bile çok. 0.10 dan incesi bile olur, ama o kadarı da çook ince olur..

Takımlar için, dyneema, hiç iyi değil. Bilinen konvansiyonel takımlar veya FC takımlar kullanmak lazım..

REALGS
14-11-2006, 15:02
Cahilliğime verin ama Makaraya sarımı misal 300 Mt/0,40 ise
biz nasıl 100 Mt saracağız.
Alta sıradan misinayı yarıya kadar sardırıp,üste 100-150 MT Dyneema veya benzer sağlam bir misina sardırmak çözümmüdür,yoksa başka formülleri varmı?

Birde atış esnasında parmak kesme gibi bir sorunu varmı Dyneema'ların

Admiral
14-11-2006, 15:06
Ek olarak,
Şu anda nette bir mağazada bakıyorum,fiyatlar 40 € gibi değişebiliyor bu misinada..

Ne marka yada bir resmi varmı tavsiye edebileceğiniz..20 ytl 100 metre iyi ama hiçbir yerde bulamıyorum nette..

diyafram
14-11-2006, 16:06
Cahilliğime verin ama Makaraya sarımı misal 300 Mt/0,40 ise
biz nasıl 100 Mt saracağız.
Alta sıradan misinayı yarıya kadar sardırıp,üste 100-150 MT Dyneema veya benzer sağlam bir misina sardırmak çözümmüdür,yoksa başka formülleri varmı?

Birde atış esnasında parmak kesme gibi bir sorunu varmı Dyneema'ların

Birolcum, Dyneema çok ince ve metrajı 100 m olduğu için (tabii ek yapmamışsan) makinanın altına mutlaka gereksiz bir misina sarmalısın. !00 metre misina pek bir yer kaplamadığı için çukurda kalabilir. Benim makinamın derinliği az olduğu için rahatlıkla 100 m dyneema sarabildim ve memnunum.

Atışlarda parmak kesmesine raslamadım. Fakat kesinlikle herhangi biryere takılan dyneemayı elinize dolayıp çekmeye kalkmayın. Bıçak gibi keser. İnce ve sağlam olduğu için deriye giriverir.
Düğüm atarkende dikkatli olun. Sıkayım derken elinizi kesmesin.
Eğer mümkünse düğümlerden sonra düğüm dibine japon damlatın ki açılması kolay olan bu misina açılmasın.


Ek olarak,
Şu anda nette bir mağazada bakıyorum,fiyatlar 40 € gibi değişebiliyor bu misinada..

Ne marka yada bir resmi varmı tavsiye edebileceğiniz..20 ytl 100 metre iyi ama hiçbir yerde bulamıyorum nette..

Bende nette SAM markayı aramıştım ama bulamamıştım. Bana serdar karaköydeki sürmeli balıkçılığı tavsiye etmişti. Karaköyde vapurdan iner inmez karşına gelecek. Orda mevcuttu, ben 2 adet 0.26 lık almıştım geçen ay, bitmediyse vardır. Hem orda floracarbonda var ve çok satılıyormuş.

Rasgele

skoylu
14-11-2006, 17:41
Net, bizde kazık demek sadece.. Ben, SPOT'tan Sufix Herculine, Surmeli'den SAMM Alıyorum, sürekli kullanıyorum. 0.18 - 0.12 100m makara 19 ve 20 YTL.. İstoç'a yolunuz düşerse, uğrayın bir bakın isterseniz..

özkan
14-11-2006, 18:00
Net, bizde kazık demek sadece.. Ben, SPOT'tan Sufix Herculine, Surmeli'den SAMM Alıyorum, sürekli kullanıyorum. 0.18 - 0.12 100m makara 19 ve 20 YTL.. İstoç'a yolunuz düşerse, uğrayın bir bakın isterseniz..
abi sürekli kullanıyorum derken bu dyneema misnaların kullanım ömürleri kısamı oluyor, yada şöyle sorayım ortalama ne kadar oluyor.

hamdi
14-11-2006, 18:11
hüseyin abi yapmış olduğun anlatımlar ve bilgilerin için teşekkür ederim...

emeye saygı ellerine sağlık..:)

skoylu
14-11-2006, 18:13
Ömürleri kısa olmayacak ama, boyları kısalıyor.. Elimde sanırım, 20, 30, 50 metrelik tonla parça vardır. Bir yere takılınca zorlaya zorlaya koparıyoruz. Sonuçta, makinede kalıyor 70m bazen.. Genelde makinada 50m kadar filan kalırsa, değiştiriyorum, 100m yenisini sarıyorum. Eh, iki tane makina olunca haliyle...

Ben genelde yemli avı sevdiğim, bizim bilhassa avlağımız olan eskihisar'ın kayalık olması, tonla aceminin etrafımızda olup, karıştırıp kayalıktan hızlı, yüzeyden çekemeyişimiz gibi sebepler yüzünden benim takım bırakma oranım yüksek. Ama istanbul'da, köprüde, sarayburnu iskelede filan pek fazla o surun yaşanmıyor.

Birde, tanımadığınız bir yere gidince ki, ben pek çok yapıyorum son dönemde, nerde takılır, ne olur ne biter öğrenene kadar baya bir misina kopuyor..

Ama ilginçtir, çoğu defasında, bir şekilde, kıyıda kopan misianyı bulduğum olmuştur..

forsakenx
14-11-2006, 18:18
çok Farkediyor Mu?

skoylu
14-11-2006, 18:37
Benim gördüğüm, balık hep hırsız iğnede geliyor.. Neden?

Bir teori:

Balık (çinekop) kendince yemin kuyruk tarafından saldırıyor. Bu durumda, hırsız yoksa, yemin kuyruk tarafını götürünce, çok aç olacak, yem çok iştahını getirecek vs. gidip üst tarafına bakacak.. Eğer, iğne kuyruk tarafında da varsa, ilk darbede yakalanması şansı yüksek..

Eğer, uzun bedenli iğne varsa, kuyruğuna kadar ulaşıyorsa, elbette olur yani. Ama balık hep kuyurktan saldıracak diye bir şeyde yok.. Olurya, tam ortasına da vurabilir. Bu durumda, ortada da bir iğne olması faydalı..

Bu yüzden, bence, uzun tek iğne yerine, kısa bir kaç iğne daha iyi olur sanıyorum...

Ha, palamut ise söz konusu olan, hırsız olmasada olabilir. Çünkü, yemi büsbütün mideye indirmeye çalışıyor.. Dişleri yok garibimin..

3182
14-11-2006, 18:37
olaaar. Şahsen tek iğneli tutmuşluğum var.

hamdi
14-11-2006, 18:43
arkadaşlar konuyu burdaki konuyla birleştirdim aynı konular...

REALGS
14-11-2006, 20:37
Selçuk peki bende Surf tipi makina yok ve derinlik fazla.
Alta sıradan misina bağladım ve 2/3 kısmı doldu diyelim.1/3lük kısma
ise Dyneema sardıracağım.Bu durumda sıradan ile dyneema'yı birbirine
bağlamak (ek yapmak) gerekmiyormu? 2 farklı özellikte misina birbirine ek nasıl yapılacak.Misina düğümlerinden birini atmak yeterli mi? ve bu durum makina sarmalında şişkinlik yaratmaz mı?
Yoksa şu mantıkmı geçerli; Düğüm atmana gerek yoknasıl olsa 100 Mt sardın ,atışın 60-70 Mtyi geçmez,makinada sarılı kalan 30-40 Mt nasıl olsa misinayı tutuyor mu diye düşünmek lazım....
Yada boş makinaya ilk misinayı sararken atılan halka şeklinde (kement misali) bağlamayı,sıradan misinayı sardıktan sonra ,yine Dyneemada da uygulayıp tekrar kement atmakmı gerekir.....
Biraz karışık oldu ama :)

skoylu
14-11-2006, 21:05
Ben, 150m bobin alınca, makaranın yarısına geliyordu. Dip kısma köpük sardım. Gayet iyide oldu.

Benim makinede 400m'den fazla dyneema var. O nedenle sorun olmuyor..

Sanırım, misina ekleme düğümleri ile, düğüm atıp, makaranın en dibine alırsanız sorun çıkmaz.

sinanalci
26-12-2014, 21:25
Resimler yerine kurbağa resmi görüyorum, imageshack'e üye olduğum halde bu sorun devam ediyor, ne yapabilirim???