sardalyanın iğneye takılması

Konu, 'Videolar' kısmında rockchy tarafından paylaşıldı.

1. rockchy

rockchy furkan aksakal

En İyi Avı:
    25 cm sarıkanat
  2. rockchy

rockchy furkan aksakal

En İyi Avı:
    25 cm sarıkanat
    ana :D link olarak verince direk video formatında çıkıyormuş zaten :D

3. Zargana06

Zargana06 VEDAT

Favori Kamış:
    AlbaStar Carbon 3280
    Favori Makine:
    AlbaStar Alfa50 10 Ball Bearings
    En İyi Avı:
    Turna 3 Kg. (Köprüköy)
    Güzel ve yararlı bir paylaşım,Teşekkür ederim :thumb:

4. Candy_Man

Candy_Man Necip TEPE

videoyu sessiz izledim başka bir bilgi aktarılıyormu bilmiyorum ama bu ilk yapılan yemde 2 at çek yapınca yem iğnenin dibine doğru toplanır gibi gelior bana. denemek lazım tabiki bilmediğimizden böyle yorum yapıyor olabiliriz . Ama sardalyanın dayanıksız bir yem olduğu aşikar.dışar sarılan ip toplu tutayım derken pullarının dağılıp gitmesine neden olabilir mi ?

5. Ersin1903

Ersin1903 Ersin

Favori Kamış:
    Okuma Salina Surf 4.20 / Okuma Salina Sea Spin 2.85mt
    Favori Makine:
    Ryobi TT Power 8000 / Tubertini Plus 6000 / Okuma Inspira 40
    insanda merak ve soru yaratan ve düşünmeye sevk eden bir video... Bu yöntem sanırım at çekten ziyade levrek gibi iri balıkların beklemeli avları için yapılabilir, ayrıca adam sarı ipi sadece yemin etrafinda doluyor koparıp bırakıyor bu şekilde beklemeli avda birkaç atışta veya at çek yönteminde yem çözülmezmi acaba ? :)

6. rockchy

rockchy furkan aksakal

En İyi Avı:
    25 cm sarıkanat
    belkide iğnenin ucunu o yüzden açık bırakıyor. eğer iğneyi tamamen kapatsa atıldığında daha fazla kayıp biçimsiz durur. ama o şekildeyken zaten iğne ucuna kayacağından ve balığı yakalayan kısım iğnenin ucu olacağından bence mantıklı o şekilde bırakması. pulların dağılması pek önemli değil videodaki sardalya baya bayat biraz daha tazesi daha diri durur iğnede.
    aynen abi levrek çipura gibi balıklarda dip takımına kullanılır. kullandığı ip normal bir ip değil yem ipi onu istersin 2 basit düğümle bağlarsın izmirde kullanmıştım gerçekten çok büyük avantaj sağlıyor. gerçi ben çipura tutamadım ama olsun :D harika yavru mercan karagöz ispari hani ve yazılı hani yakalamıştım hepsi ailesinin yanına geri döndü tabi :)

7. Ersin1903

Ersin1903 Ersin

Favori Kamış:
    Okuma Salina Surf 4.20 / Okuma Salina Sea Spin 2.85mt
    Favori Makine:
    Ryobi TT Power 8000 / Tubertini Plus 6000 / Okuma Inspira 40
    Açıklama için sağol Furkan.. Kısmetse eylülde izne çıkacağım ve tatile gideceğim yerde gózüme kestirdiğim bir mera var, orda bu yöntemi deneyeceğim levrek, karagöz veya ne rastgelirse denemelerimde ;)

8. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Okuma V System 2.40 Lineaeffe Spirit Surf 3.90 (fiyat performans 9/10)
    Favori Makine:
    Spro Red Arc 20'lik (Fiyat/Performans : 8/10)
    En İyi Avı:
    Levrek (57 cm - 2.100 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 40 cm, Çipura 950 gr
    :D :D :D :D :D

Videoyu akşam izledim ama bişey yazmadım, biraz düşündüm. :)

Benimde bazen kullandığım bir yemdir kendisi. :) Bayat sardalya yem ipiyle sarılmazsa daha atışta iğneden düşer, dağılır gider.

Genelde bizim yörede gündüz avlarında verimli olur. Gece sardalya kullanılırsa mığri çekilir büyük oranda ve hedef av mığri değilse avı çekilmez hale getirir. (Aklında olsun Furkan.:))
    Bağlama şekline bakınca bu yöntem sanırım yalnız çipura ve mırmır gibi balıklarda etkin olabilir gibi geldi bana. Mırmırın da pek gündüz av vermemesi sebebiyle gündüz çipura için kullanmak mantıklı olabilir diye düşündüm.

Levrek bu şekilde bohçalanmış bir sardalyayı tercih edermi şüpheliyim. Bence pek verimli olmaz. Sardalya ile levrek avı genelde iskele içlerinde hemen aşağıya uygun şekilde kesilmiş ve uygun iğneye geçirilmiş sistemle başarılı oluyor bildiğim kadarıyla. Bu konuda bir üst konu vardı zaten.

Video için teşekkürler Furkan. Çipura için bence güzel olabilir. Çok sağlam sarılmalı ama. :D:D:D

9. Levrekci33

Levrekci33 Deniz

Video güzel gerçekten uzak atışlar için sardalyanın ip ile baglanması çok mantıklı...
    Volkan abi bizim buralarda ( MERSİN ) ise sardalya gece daha çok verimli 4 numara wmc kısa sap ( capraz , düz ) seçenek kullanıcıya baglı , rat ile uzak atışlarla avlanmadıgımız icin gece ip ile baglamamıza gerek olmuyor bu yuzden ip hiç kullanmadım kıyıdan genelde kelep ile savurma şeklinde avlanırız kayalık bolgelerde iri karagöz nadir çipura sargoz kaya lagosu nadir levrek bol miktarda kırmızı laylon balıgı dedigimiz balık vs çok verimlidir yalnız fileto yapar tuzlar gazete kagıdına nemını aldıktan sonra itina ile dizeriz av esnasında kullanılan igneye gore sardalyayı capraz keserek dikiş atar gibi takarız babamdan ögrendigim bu sistemi mersin merkezde degilde daha çok akyar , paşa türbesi , tırtar , ertur tesisi vs.. gibi merkezden 60 -80 kilometre uzaklıktaki avlaklara gittigimizde kullanırız ayrıca kaya lagosu icin deliklere sarkıtma yaparız fileto halde baracadi ignesi ile aynı şekilde sardalyayı tüm olarak dikip kursunlu savurma atarız 10 * 15 metre lagos icin genelde... biraz karmaşık bi anlatım oldu sanırım yerli yersiz bilmiyorum içimden geldi yazdım saglıcakla :)

10. Levrekci33

Levrekci33 Deniz

Furkan eminim bu bilgidende istifade edecek arkadaşlarımız olur emegine saglık :)

11. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Okuma V System 2.40 Lineaeffe Spirit Surf 3.90 (fiyat performans 9/10)
    Favori Makine:
    Spro Red Arc 20'lik (Fiyat/Performans : 8/10)
    En İyi Avı:
    Levrek (57 cm - 2.100 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 40 cm, Çipura 950 gr
    Güzel bilgiler Deniz, Teşekkürler... :)
    Yazıda bilmediğim teknik terimlerde var. Ondan pek yorum yapamıyorum. :D
    Rat ile uzak atış nasıl oluyor bilmiyorum mesela :rolleyes: (rat nedir? kleep nedir?)
    Sardalya bence de en etkili yemlerden biri ama bizim egede mığriler çok safra oluyor. Birde 30 cm'lik yavrular. Elle tutulup iğneden çıkartmak bile başlı başına sorun.:eek:
    Takımı da kullanılamaz hale getiriyorlar. Gece avlarında biz kullanamıyoruz maalesef. Gündüz de yavru balıklar musallat oluyor. :) Onun için bizim için balıkların çok sevdiği ama performanslı olarak kullanamadığımız bir yem.

Bizde yalnızca levrekçiler kullanır kışın. (Atçek yapmayan levrekçiler)
    Liman içlerinde kuytu bir köşeye kurulup oturdukları yerin önünden fleto sardalyayı sarkıtırlar. :D
    Bana pek cazip gelmediğinden denemedim. :)

Rastgelsin... :)

12. rockchy

rockchy furkan aksakal

En İyi Avı:
    25 cm sarıkanat
    mığrı falan almayayım ben hiç gerek yok çipura iyidir valla :D levreği lafın gelişi dedim zaten ama çipuradan ümitliyim. :)
    teşekkür ederim youtube ta gezinirken gördüm yararlı olur diye paylaşayım dedim :)

13. rockchy

rockchy furkan aksakal

En İyi Avı:
    25 cm sarıkanat
    levreğe at çek iyidir abi :) eski çaparicilerdeniz ne de olsa :D