Zargana İçin Olmassa Olmaz Yem-

Konu, 'Yemler ve Yemleme' kısmında tarvas tarafından paylaşıldı.

1. tarvas

tarvas TALHA ARVAS

Favori Kamış:
    OKUMA V SYSTEM 9 2.40 (10-40 GR), SİLSTAR 4.20 SURF
    Favori Makine:
    OKUMA RTX 40S, RYOBİ EXCUSİMA 8000Vİ VE 4000Vİ
    En İyi Avı:
    LEVREK 1 KİLO, ZARGANA, 40 CM TURNA
    Arkadaşlar,

Zarganayı kıyıdan almak için olmassa olmaz yem bence Kum Kurdu'dur. Bu hayvan heryerde bulunmaz ve kolay kolayda satılacak yer bulmak zordur. Ancak avlandığınız yerde eğer zargana var ıse bu kurtlarla kesinlikle alırsınız. Dayanıklı olması ve uzun sure at cek yapabıldıgınız için tavsıye derim.

Ben Beylıkduzu kavaklı'da avlanıyorum burda üç kağıtcı bır kum kurdu satan var, 10 tanesın 5 TL gibi bir fahiş rakama verıyor, geçen 5 tane ver dedım hepsını sattım dedı halbukı kova dolu, ulen dedım bir daha senden alan .... olsun.

Bana beylıkduzu ciavrında kum kurdu bulabileceğim bir yer var mıdır? Bilen burak_tt@hotmail.com adresine mail atmasını rica edeceğim.

2. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Galata köprüsünde bulursun, o kesin. Ama fiyat çok uygun değil, 10 tanesi 2-3 TL herhalde. Gidenler güncel fiyatları verir sanıyorum.

Eğer bolca deniz suyunda, buzdolabında saklar, günde bir iki defa suyunu yüksekten başka bir kaba aktarıp havalandırırsan, 1 hafta kadar sağ kalırlar genelde.

3. tarvas

tarvas TALHA ARVAS

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:

Bizim üç kağıtçı satıcı fena fiyata vermiyormuş o zaman. 10 tane 5 TL ama bugün olduğu halde 5 tane vermeyince dedım balınada tutsam bundan almam bır daha :)

Yanlız bu kurdun cinsini tam çözemedim aynı tırtıla benzıyor, ağız kısmında ıkı tane 4mm kıskac gibi birtutacakları var, ikiye bolununcede yaşıyor melet.

İnternetten baktım boru kurdunada çok benziyor.

Saroz'da kumsalı eştiğimizde çıkan kurtlara benzıyor ama onlar daha az ayaklı, bu kurt ise tam bır kırkayak gibi, sankı kırkayakın suda yaşayan versiyonu :)

Kum kurdu bulamassam Buyukcekmece Mınık Balıkcısından Boru Kurdu olaacağım, sanırım oda zaraganada iş yapar.

4. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Boru kurdu o kadar iş yapmıyor zargana'da.

Bahsettiğin kurt, midye kurdu olmalı aslında. Bir de kum kurdu var. midye kurdu sert olur, midyelerin altındaki kumlarda olur. Kum kurdu ise yumuşaktır, istavrit, kefal, levrek için daha iyidir. Nedendir bilinmez, midye kurdu zargan için iyi olsa da, diğerleri için pek iş yapmaz.

Boru kurdunu aldığın yere bastırırsan, sana kırmızı kurt adıyla midye kurdu da getirtir sanıyorum. Boru kurdu ege'den geliyor genelde, onu çıkaranlar, kırmızı kurtta temin ediyor.

5. DicentrarchusLabrax

DicentrarchusLabrax Ulaş Çekiç

Favori Kamış:
    At-Çek
    Merhabalar,
    Ben zarganada sülünez kullanıyorum ve oldukça iyi iş yapıyor. Sülünezin özellikle kabuğun yan taraflarında bulunan ince şerit gibi olan etini 3-4 cm kesip, yarısını iğneye dikişleyerek geçiriyorum, diğer yarısı iğnenin ucunda boşta kalıyor. Bu şekilde at-çek yaptığımda zargana varsa hemen alıyor. Sülünez bahsettiğiniz fiyata göre de oldukça uygun. Tabi aynı işi fileto sardalya, zargana vb. eti de yapıyor. Her ikisini de tavsiye ederim.
    Saygılar.

6. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Ulaş sorun beylikdüzünde nerde sülünes bulacağımız.

Belki midye olur, büyük midyelerin dudakları da aynı şekilde netice verir zargana'da. Ama midye çıkarabilen biri, altındaki kumuda raspa ile kazırsa, bir sürü midye kurdu bulur zaten.

7. matti

matti murat

arkadaşım o bahsettiğin ayaklı kurt kum kurdu değil onun adı çamur kurdu.kum kurdu dalganın sahile vurup geri çekildiği yereden ıslak kumun 15-20 cm altından çıkar,bolca fosforlu olup ayakları ve kıskaçları yoktur.özellikle gece avlarında süper iş yapar.şimdi gelelim çamur kurdunu nerden bulabileceğine...kendin çıkaracaksan Büyükçekmece mimarsinan köprüsünün ayaklarından bir kürek ile çıkarabilirsin yada satın alıcam dersen Küçükçekmece florya yolunda yani sahilde yol üstünde kurt satanları görürsün 10 tanesini 2 liradan veriyolar pazarlık et 30 tanesini 5 liraya alırsın.sülünez için Büyükçekmecede mınık balıkçılıkta var hem gayet ucuz..10 tane 1 lira.haybeye kazıklanmayalım arkadaşlar.

8. TPCX

TPCX sefa y. b.çekmece

En İyi Avı:
    sargoz 2.1 kg
    B.çekmecede mınıkta bu mevsim canlı sülünez bulabilirsniz 8 tanesini 1 lıraya aldım geçen hafta..

9. erolcinar13

erolcinar13 Erol

Selam, Beylikdüzünde böyle bir yer yok arkadaşım. En yakın Menekşe'den alabilirsin.

10. xpluns

xpluns Osman Aksoy

Favori Kamış:
    Caperlan 4.20 Surf Kamış
    Favori Makine:
    Mitchell Blue 7000
    En İyi Avı:
    Lüfer
    Bence en iyi zargana kandırıcısı yine zargananın kuyruk altından keseceğimiz parçadır. En çok bu şekilde tuttum ben.

11. tarvas

tarvas TALHA ARVAS

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Açıklayıcı bilgiler için teşekkür ederim. Sanırım Kırmızı Kurt veya Midye Kurdu, inanın 20 kişi atıyor çekiyor, bir şey yok. Kırmızı kurdu takan zargana yoksa bile bulup alıyor.

Beylikdüzü Gurpınar sahilde bayanın biri yanımda daha atmasını bılmıyor, top en fazla 7 metre gidiyor ama zargana alıyor. Bende tavukla atıyorum uzağa bir kaç vuruş alıyorum ama zargan bir türlü gelmiyor.

Keramet demekki kırmızı Kurt ve mıdye kurdundaymış... Bunu anladım.

12. tarvas

tarvas TALHA ARVAS

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Sülünesi Minik'ten aldım. Gerçekten ucuz ama iğnede durmuyor, ya da ben durduramıyorum. Sülünesi kenarı yumuşak olduğundan iğneden çıkıyor ama bir arkadaşın dediğine göre iğneyi dikiş şeklinde geçirip sonunda bir parça bırakırsak belkı iş yapabilir.

Çamur kurdunun B.çekmecede çıktığını duymuştum ama hiç denemedim, zorda kalırsam alıcam küreği elime gidip bakıcam benım tarif ettiğim kurt bumu dıye.

Ama midye kurdu bana daha çok mantıklı geliyor. Onuda bulmak çıkarmak dert sanırım, illa KUMLU bir yer olacaksa Mideyelerin altında Kumlu zemınlere bakmak lazım..

haftaya C.tesi günü bir kaç yeri eşeleyeceğim, gören olursa gelsin :)

13. tarvas

tarvas TALHA ARVAS

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Merhaba,

Kum Kurdunu Saroz'da buluyordum hemde kolonılerını ama iğnede kolay durmuyor hemen kayıyor ve cok sulu bir yapısı oldugundan iğnede buzuşuyor ama belirttiğin çamur kurdumu bılmıyorum.

Mideye kurdu olma ıhtımalıde var, eğer B.çekmecede çıkan çamur kurdu olsaydı mutlaka MINIK'te satılırdı, zira MINIK çok yakın Mımar Sinan Köprüsüne.

Muhtemelen diğer arkadaşında belirttiği gibi bu MİDYE KURDU, bu kurdu çıkarmak sanırım zahmetlı olduğu için bu şekilde pahalı,

Yoksa Balıkmı tutacağız Yemcilerimi YEMLIYECEĞİZ anlamadım...banghead

14. tarvas

tarvas TALHA ARVAS

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Osman bey,

İnan zargana kuyruğuna iş yapıyor bılıyorum ama bu Midye Kurdu Zargananın ens evdiği kurt sanırım, millet kuyrukla alamadığı zarganayı Midye Kurdu ile toplayanlar var, ama pahalı olduğundan millet pek rağbet etmiyor.

ZARGANA = MİDYE KURDU diyorum mrsparkle

15. tarvas

tarvas TALHA ARVAS

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Arkadaşlar defalarca yazdım kurt konusunu, ancak öğrendim ki benim kurt kaya kurduymuş, özellikle zargana yakalayacaklara tavsıyem, bu kurtla balık alamıyorsanız hiç uğraşmayın zira orada zargana yok :)

16. unexpected

unexpected HAMZA

bence zargananın en sevdiği yem hamsi ve kaya kurdu, ben genelde kaya kurdu kullanıyorum, hem balık onu iğneden kolay kolay alamıyorda.. kısmetse yarın sabah suyunda düşecem zarganaların peşine.

17. tarvas

tarvas TALHA ARVAS

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Hamsiyi nasıl takabiliyorsun ki, kurutup tuzlayıp mı? Tekneden olsa tamam ama at çek ile zor oluyor kıyıdan.

Kaya Kurdu dediğin kurt zor bulunuyor , Büyükçekmece'de olduğunu öğrendim. Ama daha gidip çıkarmak nasip olmadı.