Yavru Turna Balığı Nereden Edinebilirim ?

Konu, 'Tatlı SU Balık Avcılığı' kısmında Taha tarafından paylaşıldı.

1. Taha

Taha Taha

Favori Kamış:
    Shimano Catana CX Tele Spin 2,10m/10-30gr
    Favori Makine:
    Shimano Catana 2500 FB
    En İyi Avı:
    Barracuda 53cm
    Merhabalar, ben kendimi bildim bileli akvaryumda balık besleyen biriyim neredeyse tüm akvaryum balıklarını besledim ve bir süre sonra evdeki akvaryum sayısı 4u bulduğunda ailemin tepkisi yüzünden tüm akvaryumlarımı ve balıklarımı satmak zorunda kaldım ancak şimdi turna beslemek istiyorum görünümü ve diğer balıklara nazaran asil duruşu ilgimi çekmekte vereceğim linklerden akvaryumdaki hallerini izlediğinizde bana hak vereceksiniz;

http://www.youtube.com/watch?v=5qqwsJ5ybNI&feature=related
    http://www.youtube.com/watch?v=64d6q56hkYg&feature=related
    http://www.youtube.com/watch?v=XYelxMUkmMg&feature=related

Ayrıca akvaryumda turna beslemenin avlarda da yardımcı olacağı kanaatindeyim. Örneğin bir çok balıkçının ağızından duyduğum birşey var -balığın avlanma saati- ukalalık yapmak istemem ancak balıkların (istisnalar hariç) beslenme saatleri yoktur çünkü balıklarda tokluk hissi bulunmaz. Yani siz balığa ne kadar yem verirseniz balık onun hepsini yemeye çalışır ve neticede çatlayarak ölür. Yani demek istediğim şey avlamak istediğim balığı evde beslemenin bana avın refleksleri ve beslenme şekli ile ilgili bilgi sağlayacağı kanaatindeyim. Bu kadar kafanızı şişirdikten sonra sorumu soruyorum; yavru (ortalama 7-8cm) turna balığı nereden edinebilirim? Turna avladığım göllerde zarar vermeden onları nasıl yakalayabilirim? Teşekkürler...

2. Sebastian

Sebastian Murat Yıldız

Favori Kamış:
    Okuma V System 2.40
    Favori Makine:
    Okuma Trio 40
    En İyi Avı:
    2.750 gram yazılı orkinos 3 kilo şeytan gridasi sayısız zargana turna sinavrit ve niceleri
    bu şey misalı olmuş akvaryumda köpekbalığı pirana beslemek gibi,sonra piranalar köpek balıklarını yesin gibi olmuş adeletlı bır hobby değil bu göz göre göre para verip harcadıgın bütün balıkları yemesi sonucta avcı balık :) nese zevkler tartışılmaz sana kolay gelsın ama ben senın yerınde olsam turnaları ayrı akvaryumda beslerdım ve oyle yemlerdım haywanları

3. Taha

Taha Taha

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Shimano Catana 2500 FB
    En İyi Avı:
    Barracuda 53cm
    Anlamamışsınız sanırım ben diğer akvaryum balıkları ile birlikte turnalarıda besleyeceğim demiyorum zaten şu an başka balık beslemiyorum sadece turnalar için bir akvaryum hazırlayacağım...

4. sabriyazici

sabriyazici sabri

kardeşim çok güzel bir video seyrettim sayende saol arasam bulamazdım heralde ama sana nacizane tavsiyem gerçi sen biliyorsundur diye tahmin ediyorum akvaryum balığı beslediğin için böyle bir balığın yer yem (etcil olduğu için koku) hava sıcaklık gibi koşulların nekadar külfet olabileceğini diyorum tekrar düşünmeni tavsiye ediyorum :) sağlıcakla kal

5. Taha

Taha Taha

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Shimano Catana 2500 FB
    En İyi Avı:
    Barracuda 53cm
    Turna her türlü su kirliliğine ve sıcaklık değerine adaptasyonda sorun yasamayan bir balık yani akvaryum için ısıtıcı şart değil yediği yemlerde sorun değil en basitinden solucanla bile besleyebilirsiniz ek olarak bir ciklet türü olan zebra balıığı var haftada 1 kez olmak üzere 300 küsür yumurtlayan bir balık çift olarak onlardan alıp sırf turnalar için canlı yem sağlamak adına onlarıda besleyebilirim ve her ava gittiğimde arada bir yavru balık da getirebilirim inanın öyle balıklar besledim ki turnanın külfeti onların yanında sudan ucuz kalıyor... :)

6. adalı balıkçı

adalı balıkçı Berkan

Favori Kamış:
    Lineaeffe Surf Mill 4.20 & Spirit Surf 3.90 - ProCatch Carbospin Pro 2.70
    Favori Makine:
    Okuma Avenger Av 65b
    En İyi Avı:
    Her yeni gün daha iyisi için bir fırsattır..
    özellikle 2. video harika..

7. Taha

Taha Taha

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Shimano Catana 2500 FB
    En İyi Avı:
    Barracuda 53cm
    Ideal tatlısu akvaryumumu hazırladıgığımda çok daha güzel videoları bizzat ben çekebilirim umarım... :)

8. fatihh

fatihh Fatih

Favori Kamış:
    Fury Caster ,L.Effe SeaMaster 4,20 Surf,ProCatch CS Ultra-2.40;Protackle FW-TS 3.60
    Favori Makine:
    Penn Affinty 7000, Okuma Avanger 30b
    bu cok buyuk bir yanlis olur sakin boyle bir sey yapma aman.. bu is icin su piresi uretmeni yavsiye ederim.. canli baligi baska bir baliga yedirme sakin...

9. Taha

Taha Taha

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Shimano Catana 2500 FB
    En İyi Avı:
    Barracuda 53cm
    Canilik gibi gelebilir ancak bu şekilde bir çok balık besledim ve yemle beslenen balıklara oranla daha hızlı gelişim gösterdiklerini söyleyebilirim ayrıca zebralar okadar çok üreyen bir balıktır ki petshoplarda en ucuz ciklet türü zebralardır coğu akvaryumcu balık yumurtalarını akvaryumdan çıkarmaz bile benim sadece bir çift zebram olmasına rağmen yavruları koyacak yer bulamıyordum başka bir etcil balık türü daha beslemiştim onun içinde büyümeyen en fazla boyu 3 cm olan kurbağalar vardı onlardan alıp veriyordum gayet ucuz bir fiyata alınabiliyor o şekilde de besleyebilirim yem hiç sorun değil yeterki yavru turnalar bulabileyim... :)

10. fatihh

fatihh Fatih

Favori Kamış:
    Fury Caster ,L.Effe SeaMaster 4,20 Surf,ProCatch CS Ultra-2.40;Protackle FW-TS 3.60
    Favori Makine:
    inşallah bulamazsin.. canilik gibi gelebilir degil tamamen vahşet yapıyorsun ayrıca burası akvaryum forumu degil bu konuyu akvaryum forumunda açmayı dene istersen birde tepkileri görürsun..

11. medmarine2

medmarine2 Soner Coşar

Favori Kamış:
    Okuma Alumina 270 Mh
    Favori Makine:
    Shimano Nexave 4000 Fc
    Zebra veya başka bir balık yavrusu kesinlikle yem olarak kullanılmamalı.82 Tonluk üretimhanemde bizzat bir çok balık ürettim. Hiç bir zaman canlı yem kullanmadım. Ayrıca canlı yem iç parazit tehlikesini herzaman taşır. Protein ağırlık beslenen etçil canlılar için dana yüreğinde yem yapabilirsiniz. Unutmayın ki turna balığı için adet başına 100 lt akvaryum gerekeçektir.

Dana yüreği yemi için tarif verebilirim.

12. Taha

Taha Taha

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Shimano Catana 2500 FB
    En İyi Avı:
    Barracuda 53cm
    Doğanın kanunu bu, büyük balık küçük balığı daima yer... Balık beslemek balık avlamak kadar benim hobimdir ve akvaryumculuk ile ilgili bir petshop işletebilecek bilgiye sahibim ben burada akvaryum ile ilgili bir yardım istemiyorum yalnızca bir av hayvanının yavrusunu nereden temin edebileceğimi soruyorum vahşet canlı bir balıgı alıp amaçsızca öldürmektir bunu asla yapmam ben besin zincirindeki olağan ritüeli uyguluyorum zaten zebranın yavrularını turnaya vermezsem zebra kendi yavrularını yer sazangillerden olan tropikal bir balıktır zebra ve doğal ortamında büyük olan yavrular ufakları yer %90ı bu şekilde yok olur senin mantalitene göre bugun ki kurban bayramında kesilen kurbanlarda sofralarımıza gelen tavuklarda bir vahset örneğidir su an bulunduğumuz forum bile av forumu ve uyesi iseniz sizde balık avlıyorsunuz demektir bu durumda sizde bu vahsetin bir ortağı sayılırsınız... Ben bunu yalnızca bir örnek olarak verdim pekala tavuk göüsü ilede turna beslenebilir...

13. Taha

Taha Taha

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Shimano Catana 2500 FB
    En İyi Avı:
    Barracuda 53cm
    7 8cm bir balık için 100 lt su biraz fazla değil mi? :) 1 metrelik bir akvaryum bence yeterli olur tarif için teşekkür ederim akvaryumda karışım yemler akvaryum suyunu aşırı kirletiyor... :( Üretimhaneniz var ise bilirsiniz sanırım turna gibi balıklar su kurdu ile beslenebilirmi?

14. medmarine2

medmarine2 Soner Coşar

Favori Kamış:
    Okuma Alumina 270 Mh
    Favori Makine:
    Shimano Nexave 4000 Fc
    Besleyeceğin turna balığı Kuzey Turna balığı olup (Esox lucius) doğal ortamında 1.5 mt ye kadar çıkabilen bir balık(nadirde olsa). O yüzden balığı strese sokup kaybetmemek için 1 balık ortalama 100 Lt. civarı su düşünmelisin. Sistemi kurarkende sump yada debisi yüksek bir dış filtre kurman gerekir. Haftalık olarak yapacağın dip çekimi ile dana yüreği diyeti sorun yaratmaz. Su kurdundan kastınız tubifex ise buda yada kan kurdu ise beslenebilir, ancak dediğim gibi iç parazit problemi yaşatabilir.

Ek olarak akvaryumu arka cam kısmını tamamen gül bitkisi ile doldurmanı taviye ederim :)

15. Tuggin

Tuggin Tuğgin USTA

daha önce akvaryumda turna besleyen hic duymadım ama sen beslemek istiyosan turna o camıda kırar senide ıssırır emin ol :)

16. macir_ertan

macir_ertan Ertan Çetin

Favori Kamış:
    Trabucco
    Favori Makine:
    Daiwa Emblem-Z
    En İyi Avı:
    Yayın,Sazan,Turna
    Selam Taha bu fikrini gerçekleştirdiğinde eminim çok heyecan verici bir sonuç çıkacak ortaya yavru turna balığı edinmeye gelince bu işin zor olacağını düşünüyorum turna balığı avı benim neredeyse kitabını yazacak kadar yıllardır gerçekleştirdiğim bir balık türüdür nedense bugüne kadar yakaladığım en küçük turnaların bir karıştan küçüğünü görmedim ayrıca turnayı beslemek için göl veya dere kenarlarından yakaladığın belli miktar küçük balık işini görecektir :)selamlar

17. fatihh

fatihh Fatih

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Allah sana akıl fikir versin..banghead banghead banghead

18. HakanDurgut

HakanDurgut Hakan

Favori Kamış:
    SavageGear Bushwhacker XLNT 240cm 10-40gr
    Favori Makine:
    SHIMANO Stradic CI4 3000F
    En İyi Avı:
    88cm 4kg Yayın (spin takım ile)
    Turna sadece diğer türdeki ufak balıklara değil, kendi türünde ve boyutundaki balıklara bile saldıran bir balıktır.. iki tane turnayı bir akvaryuma koymak onların birbirini parçalamasını izlemekten başka bir işe yaramaz.. bu işin vicdani yönü tabiki..

Beslemek içinde ufak turnayı bulmak sizin için pek kolay olmaz.. turna avcı bir balık olduğu için genelde otların içinde saklanarak önünden geçen balıklara ani hamle yaparak beslenmeye çalışır.. ufak olarak sizin istediğiniz boyut nedir bilmiyorum ama 25 30cm altı turnayı olta ile yakalamanız pek kolay değil etrafındaki büyük yırtıcıların korkusuyla belli boya gelene kadar hep gizlenirler..

göllerde kıyılarda ufak balıkları hep görürüz ama bunlar sazan kızılkanat perch vb balıkların yavrularıdır ben hiç kıyıda turna yavrusu gördüğümü hatırlamam.. yapısı gereği ot saz içlerinde saklanıp beklerler..

illaki canlı balık atıp nasıl yuttuğunu izleyecem dersen akvaryumculardan etçil pirana alıp beslersin buda azda olsa seni rahatlatır..

19. Taha

Taha Taha

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Shimano Catana 2500 FB
    En İyi Avı:
    Barracuda 53cm
    Abi benim besleyeceğim balık 7 8 cm civarında olacak 1.5mt olabilmesi için ortalama 5 yasında felan olması gerekir 5 seneye kadar kim öle kim kala... :D dediğin gibi debisi yüksek filtreli bir motor düşündüm bende ama akvaryumun içine çok sık şekilde olan bir su bitkisi var ondan düşündüm akvaryumu tamamen bitkiyle doldurursak sudaki erimiş o2 yi emebilir diye düşünüyorum... :D

yavru turnanın ısıracağından ne olur be abi... :D

Beslemek istediğim turnayı oltayla yakalamak istemem zaten abi kanca yarası 7 8 cm boyundaki balıgı büyük ihtimalle daha akvaryuma koymadan öldürür... :( Ankarada yasadıgım için etrafımızda öyle pek dere göl yok abi gittiğim avlaklara haftada bir kez felan gidebilirim ancak o zaman bu dediğini yapabilirim yorumun için teşekkürler... :)

Amin abicim... :)

Turnalar yumurtalarınıda zaten göl içindeki geniş bitki yapraklarına kuytudaki kayalara bırakır, yumurtadan çıkan ufak turnalar gölde diğer yavru balıklar üzerinde baskı kurabilecek boya gelene dek de yumurtadan çıktıkları yerden pek uzaklaşmazlarmış bulduğum ingilizce bi metinden anladığım kadarıyla böyleymiş yani... Yorumun için teşekkür ederim abicim ama benim derdim illaki akvaryumdaki etçil bir balığa diğer balığı yedirmek değil sadece turnayı beslemek hangi insan bir balığı diğer balığın yediğini gördüğünde rahatlar ki? :D

20. Taha

Taha Taha

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Shimano Catana 2500 FB
    En İyi Avı:
    Barracuda 53cm
    Konuya ilgi gösterip yorum yazan herkese ayrı ayrı teşekkür ederim. Araştırmalarım sonucu yavru turna balığını edinebilmem için bir kaç seçeneğim varmış birisi balıkların yumurtlama dönemlerinde dişi balıkları sağmam gerekiyormuş ancak beslediğim diğer balıklardan edindiğim bilgilere göre vaktinden önce sağılan yumurtaların soğuma ihtimalleri çok yüksek (yani ölmeleri) ayrıyetten sağlanacak yumurtalar için dölleme de gerekiyor birde erkek turnayı nerden bulacaksın... :D Hadi hepsini buldum diyelim ben 4 5 adet balık beslemek istiyorum turna bir yumurtlayışta 1milyon yumurtaya kadar çıkabiliyor (beslenme durumu balığın o dönemdeki stresi gibi durumlara göre değişir.) 4 5 adet balık için bu kadar yavruyu riske edemem... Bir diğer seçenek göldeki nilüfer sazlık gibi otsu bitkilerin önlerine ufak balıklar için ağ atılabilirmiş bunuda yapmam son seçenek olarak üretim çiftliklerinden edinebilirmişim çevremde de bildiğim kadarıyla böyle bir çiftlik olmadığına göre bu iş yatar herkese geçmiş olsun... :D Sanırım bu duruma en çok fatih(vinas) abi sevinecek... :D