TAVUK CİĞERİ, YÜREĞİ VE KARA SALYANGOZU

Konu, 'Yemler ve Yemleme' kısmında femur5 tarafından paylaşıldı.

1. femur5

femur5 ahmet

ÖNCELİKLE TÜM BALIK AVI DOSTLARINA SELAMLAR. KONUYU DOĞRU YERE AÇTIĞIMI SANIYORUM. DENİZDE BALIK AVLARKEN ALTERNATİF OLARAK TAVUK CİĞERİ TAVUK YÜREĞİ VE KARA SALYANGOZU KULLANAN VARMI. VARSA SONUÇ NASIL OLUR. GENELDE KARİDES VE TAVUK GÖĞSÜ KULLANIMI VAR, BENDE 2 SİNİ KULLANIYORUM. AMA KARİDES BİR SÜRE SONRA KOKMA YAPIYO VE DAYANILMAZ HAL ALIYO. ONDAN DOLAYI ALTERNATİF DÜŞÜNÜYORUM. USTALARDAN BU KONUDA GÖRÜŞ BİŞLDİREN VARSA SEVİNİRİM

2. erdemutuk

erdemutuk Armağan

Favori Kamış:
    Penn regiment,ShakespeareUglyStikCustom
    Favori Makine:
    Penn Conflict,DAMQickRetro,SproZALTARCXS
    Yemler

Deniz konusunda ahkam kesmek istemem ama karides kokusu rahatsız ediyorsa, tavuk ciğeride seni bayağı rahatsız eder diye düşünüyorum:) İkinci olarak bahsettiğin yemler daha çok tatlı su avlarında iş yapar, Tavuk ciğeri karides ve tavuk göğsünden çok daha kısa sürede dağılacağından, küçük balıklar kancandan alırken farkına bile varmayabilirsin, ciğer ve salyangoz seni üzebilir. Ama dediğim gibi tatlı su avcısıyım, deniz deneyimim yaz dönemleri ile sınırlıdır, bu nedenle bizden deneyimli üstadlar sana daha doyurucu bilgi verecektir diye düşünüyorum.
    Sevgi ve muhabbetle kalman dileklerimle.

3. achilleus52

achilleus52 Erkin

Favori Kamış:
    Bauer Baitcasting 2.10 / 5-25 medium
    Favori Makine:
    Daiwa Megaforce 100TSHL Baitcasting
    En İyi Avı:
    Turna 108 cm / 8.6 kg
    Ahmet bey hoşgeldiniz, ben yaklaşık 10 yıldır tavuk ciğeri ile avlanıyorum ki buralarda en etkili yöntem budur, ama artık canıma tak etti ve sahte yeme hızla dönüş yaptım, arabama bindiğimde elimden gelen kokuyu küçük kolonya şişesini boşaltsam bile elimden çıkartamıyordum ki kancaya her ciğer taktığımda kolonyalı havlu mendille elimi silmeme rağmen, anca sıcak su ile yıkadığımda çıkıyordu, tavuk ciğeri illaki kullanacağım diyorsanız (tavuk ciğeri tuzlu suda iş yapıyormu bilmiyorum) 10'luk paketi 1-2 liraya doktor eldivenleri var, onlardan kullanın derim. tavuk yüreği konusuna gelirsek, tavuk yüreği ile tatlı suda tek bir siftahım yok, olanlar vardır belki ama bende hiç işe yaramadı, son 2 yıldır doktor eldiveni kullansam dahi 5-6 saatlik avdan ve ciğerle uğraşmamdan sonra tırnaklarımın arasından ciğer kokusu geliyordu. tavuk ciğerinin karidesten daha iyi (koku olarak) olduğunu hiç sanmıyorum

4. aknysfsrn

aknysfsrn AKINYUSUF

Favori Kamış:
    D.A.M SPEZIPOWER TELE SURF 420
    Favori Makine:
    Shimano aero
    En İyi Avı:
    Yumurtalık Pistaş mevkii LAGOS 5 kg
    sanki forumda arkadaşımızın birisi tavuk cigerini ve yanındaki diger maddeleri rondoda kıyıp hamur kıvamına getiriyordu birde öyle denemenizde yarar var
    bende bişey duyduö hani şu şırdan diye tabir edilen koyun bagırsagı var rengi beyaz olan onu kullanıyorlarmış denizde ben bir bir test yaptım tuzlu suya girince rengi bembeyaz oluyor ancak denemek nasib olmadı bilen varmı arkadaşlar ? bu arada ciger ve karides kokusuna gelince bendede aynı sorun vardı kıbrısa seyahatimde tesadüf eseri metal bir sabun buldum onunla elimi yıkadıgım vakit balık kokusu karides kokusu absorbe oluyor ilgilenen arkadaşlara tavsiye ederim .

5. femur5

femur5 ahmet

ARKADAŞLAR CEVAPLARINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM. TAVUK GÖĞSÜNÜ KARİDESE ZATEN ALTERNATİF OLARAK KULLNIYORUM. AMA KARİDES GİBİ İŞ YAPMIYO. CİĞERLE AV YAPIYORUM ANCAK, İĞNEDEN TATLI SUDA DAHİ HIZLI BİR ŞEKİLDE DÜŞÜYO, YANİ İĞNEYE TAKMAK SIKINTI. AMA DENEYEN ÜSTATLAR VARSA DENİZ İÇİNDE TECRÜBELERİNİ PAYLAŞIRSA SEVİNİRİM. SAYGILARIMLA.

6. ergüngider

ergüngider ergün

sevgili ahmet bey nacizene son 4 avımı aktarayim tavuk cigeri,yüregi,gögüsü ve deneme amaçlı 3 parça kuzu eti kuşbaşı bunlarla çupra,mercan,mırmır,akya(çıplak),sivri burun gümüş ve kayabalıgı aldım cigeri ve gogüsü güneşte biraz kurutmak gerekiyor cigeri tüm olarak kurutup 2 mm eninde doğradım ortadan çektim paket lastiği gibi şekil aldı birtaraflı koparttım oldu solucan kullan gitsin balık varsa vuruyor ve avlanma saatide öğlen 12:00,13:00,14:00,15:00 da aldım bol avlar

7. teddyman

teddyman Ercan

Favori Kamış:
    Okuma Safina-X spin 270cm 10-35Gr
    Favori Makine:
    Mitchell Blade Alu 4000
    En İyi Avı:
    Kasna 3 kg
    Ahmet bey merhaba. Tuzlu suda 2012 yazında tavuk ciğeri ve yüreğini denedim. Tavuk ciğerini pek sevemedim zira çok çabuk dağılıyor kurutmak lazım, o kadar zamanım yoktu. Tavuk yüreği ise benden geçer not aldı diyebilirim. Ciğere göre dah sert ve yoğunlukla kas ihtiva ettiği için kolay dağılmıyor ve birazda kanlı ve taze ise illa ki etraftaki balıkları kendine çekiyor.
    Liman içinde iri istavrit ve kiloluk kefallerin cirit attığını görünce bir sonraki gün yanıma ciğer ve yürek aldım. 0,15mm sağlam bir misana ucuna 10 numara keskin ve kısa pala bir japon malı iğne bağlayıp iğneyi kapatacak büyüklükte parçalar halinde yürek taktım. Bu basit şeytan oltası ile hatır sayılır kiloluk sarı kulak kefal ve 1 kiloya yakın istavriti kovaya yolladım. Ciğerin çekiciliği yüreğe nispeten daha fazla olsada kolaylıkla dağılması beni yürek kullanmaya itti.
    Yemsiz kaldığınız günlerde bence kullanabilirisiz.
    Umarım yardımcı olabilmişimdir.
    Saygılar.

8. melikşah

melikşah ........................

Ahmet merhaba:)
    Hedef balığın hangisi diye sormadan bodoslama yazıyorum:D
    Karides,tavuk göhsü,tavuk ciğeri,dalak vs. bu tür yemler ile av yapmışlığım oldu
    (balıklar nerede abi?) diye sorma o zamanlar intenet yoktu:D
    Binaenaleyh kullandığın yemleri vakti zamanında kullanan bir abin olarak.
    1-Karidesleri(muhtemelen balıkçıdan alıyorsun) belli bir miktar alıp eve geldikten sonra
    kabuklarından güzelce sıyır.
    2-Bulabilirsen kaya tuzu ile güzelce tuzla onları
    3-Sardalya yağı bulabilirsen bununla karidesleri güzelleştir
    4-Bir süzgeçte süz karidesleri,suyu süzülünce ava gideceğin zaman kullanabileceğin miktarlarda buzdolabı poşetlerine istifleyip at buzluğa
    Tavuk ciğerine gelince onunda bir takım işlemleri var ama şimdi uzatmayayım.
    En kısa yol tavuk ciğerlerini avlağa gider gitmez(güneşli hava olması uygun)
    Onları eğimli olacak şekilde(hem suları süzülmesi hem güneşte her iki tarafı kuruması için) kurut
    Kurutunca iğneye takması daha güzel olur ve sert bir görünüm kazanır:thumb:
    Valla yoruldum:D
    Bu yazdıklarım benim kişisel yaptıklarım ve verim aldığım yöntemler.
    Muhakkak değişik ve pratik önerilerde gelir kal sağlıcakla:thumb:

9. Okan Sezer

Okan Sezer Okan Sezer

En İyi Avı:
    Henüz denizde
    Bence hiç uğraşma , pişmiş salam sucukla kefal yakalayanı bile gördüm ama değmez. Kurutursan midye ye benzer ama midye zaten var denizde.

kısacası sakat at anca balık çekmek için yemlemede kullanılabilir bence. Onada gelse gelse kefal gelir.