Eşkina Yemleri Hakkinda

Konu, 'Yemler ve Yemleme' kısmında mavruş tarafından paylaşıldı.

1. mavruş

mavruş

Herkese merhabalar.
    Eşkina için biz burada(Trabzon) boru kurdu kullanıyoruz.Ama sanırım bu yem İzmir'den geliyormuş ve burada pahalı oluyor. Pahallığından ziyade, bu boru kurdunu satanlar, İzmir'den gelen boru kurdunda ayarlama yapıyorlar. Yani içinde normalde atıyorum içinde 12 tane varsa koyuyor 7-9 tane... :mad:

Tuzlanmış boru kurdu ve tuzlanmış tekede kullanıyoruz bazen ama bunlarda pek işe yaramıyor. Örneğin geçenlerde gittik bu iki yemle, balık tıklıyor ama almıyor, sadece tıklayıp bırakıyor. :(
    Bunların haricinde forumdan tavuk göğsünü duydum, sizce tavuk göğsü eşkinada iş yapar mı? Biz hiç denemedik. Ayrıca bunların haricinde, bizim kendimizin yapabileceği bir yem türü var mI? Hamur vb gibi...:confused:

Şimdiden ilginize teşekkür ederim. Cevaplarını bekliyorum...:)
    SLMLAR...

2. ruludag

ruludag

Favori Kamış:
    OLTA
    En İyi Avı:
    3.5 SAZAN
    merhaba ben istanbul tuzlada avlanıyorum ve burada en makbul yem kaya tekesi tabi yerden yere değişiklik gösterebilir.... birde balığın alıştığı yem faktoru var tabii balık hangi yeme alıstıysa onada atlayabilir mesela ben karidesle bile şkina aldım denemekten zarar gelmez bence dene.........

rastgele

3. burak77

burak77

Favori Kamış:
    olta ve zıpkın
    adaş eşkinada en iyi yem teke ama çanlı olması lazım biz yalovada kendimiz kepçe ile kayık barınagından çıkarıyoruz.kepçeyi denizle duvar arasında dolaştırıyorsun,yosunlu yerlere kayaların dibine giriyorsun, 1 saatimizi alıyor. tekeyi kuyruk altından çanlı takıyorsun teke suda vuruş yaptıkça eşkineyi cezp ediyor yalnız sirkülere dikkat et avlanması yasak görünüyor 36/2

4. Iskarmoz

Iskarmoz

Favori Kamış:
    Her cins Olta
    En İyi Avı:
    1988 Dalyanköy Levrek 4.7 kg
    Toprağına kurban olduğum Güzel İzmir'im..Ne enteresan şehirsin sen..:confused: Her türlü yem, her mevsim aramadığın kadar var.. Balık yok..:D :D

5. mavruş

mavruş

Teşekkürler herkese. Cihangir abi sana katılamak elde değil :eek:

6. turna

turna

Son sirkülerde eşkina yasak değil. 37/2

7. mavruş

mavruş

oleeey, eşkina yasaklar listesinden çıkmış :D :D :D

8. Ronder

Ronder

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    3 kg civarında
    :)

eskineye hucum :D

9. cntncy

cntncy

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    EŞKİNA 1,2 KG
    bu tabzonlu arkadaşlar bilirler eşkinanın karadenizdeki adı LENDUNUZ'dur.. eşkina için bizde burada TRAVLA kullanıyoruz.. travlayda kendimiz çıkarıyoruz tabi su soğuk değilken .. su soğuduğu zaman izmir den gelen boru kurdu kullanıyoruz.. eşkina için bir başka yem hani şu denizde kayalara saran zıplar gibi hareket eden küçük kardese benzeyen, çekirgeye benzeyenhani.. biz onları kullaıyoruzz.. burdaki ismide o böceklerin PİSBIYIK.. bir başka yem küçük yengeç. onlara da CANE deriz...

10. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar

Normaaaal:)

Balık olsa yem kalır mıydı?:p

11. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Karadeniz'de mavruşkil denmiyor mu eşkinaya?
    Yoksa orada da bölgelere göre farklı isimleri mi var?

12. mavruş

mavruş

bu tabzonlu arkadaşlar bilirler eşkinanın karadenizdeki adı LENDUNUZ'dur.. eşkina için bizde burada TRAVLA kullanıyoruz.. travlayda kendimiz çıkarıyoruz tabi su soğuk değilken .. su soğuduğu zaman izmir den gelen boru kurdu kullanıyoruz.. eşkina için bir başka yem hani şu denizde kayalara saran zıplar gibi hareket eden küçük kardese benzeyen, çekirgeye benzeyenhani.. biz onları kullaıyoruzz.. burdaki ismide o böceklerin PİSBIYIK.. bir başka yem küçük yengeç. onlara da CANE deriz...

cntycny; bizim burda (trabzon) eşkinaya ''mavruş'' veya ''mavruşgil'' derler. Hatta buradaki çoğu balıkla uğraşan kişilere eşkina desek bilemeyebilirler. Gerçekten travla harika bir yem, spatulayla yaz aylarında kayalıkları kazıyıp alıyoruz, genelde de kumlu kayalıklarda irileri oluyor ve bu yeme vurmayan balığıda bilmiyorum. Kancada da harika duran bir yem. Ama dediğiniz gibi deniz soğudu, bunu çıkartmak şimdi zor...

13. mavruş

mavruş

Reis abi, tam ben yazıp göndermişim eşkinanın burda mavruş olduğu husunda sende yazmışsın :)

14. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Burak

Travlanın resmi var mı?
    Acaba biz ne diyoruz ona:rolleyes:

15. mavruş

mavruş

Mahir abi, resmi yok travlanın, gerçi üniversitedeyken omurgasız hayvanlar sistematiğinde görmüştüm ama latincesini unuttum :( , google dan koyardım ama unuttum. Tabi ki bölgeden bölgeye değişik adları olabilir. Ama kum kurdu da deiklerini duymuştum...

16. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    kaya balığı (1.5 gram) :)
    Travla

Mahir abi travla midye içinde yaşayan kurt. Yani Ülkenin her yanında kurt diye bilinip yem olarak satılan Nereis diversicolor bilimsel adına sahip canlıdır. Barbunya için yaygın kullanılan bir yemdir. Midye bankları yok olalı irisine ender rastlıyoruz artık.
    Bir de eşkina var sahi... Yöresel isimlere merakınızı daha önce belirtmiştiniz. Eşkina için Giresun ve doğusunde yer yer lendonoz adı kullanılıyor. Yalnız ismin menşei Giresun'dur.
    Sinopta ise malumunuz iskiri dir

Son düzenleme: 3 Aralık 2006
  17. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar

18. cntncy

cntncy

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    EŞKİNA 1,2 KG
    travla boru kurduna benzese de kullanım bakımından daha iyidir. oltaya adeta yapışır. dipte yaptığınız hafif sürütmeyle yada sürtünmeyle kesinlikle oltadan çıkmaz. eşkina için süper bir yem. ve bu yemin yani travlanın ayaklarının su altında yakamoz yapıp parıl parıl parladığını ve eşkinanın bunu metrelerce uzaktan görebildiğini ustalarımız söylüyo burda. eşkina ya travlayı su içinde küçük hareketlerle göstermek yeterli. bazen olta çıkmıyor çok aşağılara kadar yutmuş oluyor..

19. cntncy

cntncy

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    EŞKİNA 1,2 KG
    mahir abi siz galiba borukurdu diyorsunuz. ama travla bir serçe parmağı büyüklüğünde, ama parmaktan daha ince. travlayı biz ince midyelerin altındaki kumlu bülümlerden spatulayla kazıyarak çıkarıyoruz. tabi havalar soğuyunca boru kurdu satın alıyoruz. yada daha önce dediğm gibi pisbıyık kullanıyoruz.. pisbiyık dediğimde. şu kayalara saran çekirgeye benzeyen, hani zıplar gibi hareket eden böceklerden kullanıyoruz. eşkina ona da hayır demiyor..

20. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    kaya balığı (1.5 gram) :)
    Çok doğru bir teşhis abi, diğer yandan beyaz kum midyesi (cikcik) nin aşırı avlanması salyangozun siyah midyelere yönelmesine neden oldu.
    İzmir'de madya denilen murex cinsi oldukça küçük bir salyangozdur. Aşağıda iki murex cinsi salyangoz var. Yem olarak kullanılan ve madya adı verien sağdakidir.

Rapana yumruk büyüklüğünü geçebilirken madya ancak cevizden az büyük olabilir. Yöreye göre burada istiridye, dongirik, cagala gibi adlarla anılıyor.