PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bedene Düğümsüz olarak kösteği nasıl bağlarım?

burakreis
30-11-2006, 09:54
Arkadaşlar,

Ben bedene kösteği düğüm atarak bağlıyorum, varsa resimli olarak düğümsüz nasıl bağlanır yazarmısınız,

Teşekkürler

cakometti
30-11-2006, 10:08
Hocam şu konuyu biraz açar mısın, soru eksik sanırım....

Bigfish
30-11-2006, 10:24
Evet arkadaşım anlatmak istediğini biraz netleştirirmisin ?

Düğümsüz derken ..?

burakreis
30-11-2006, 10:45
Arkadaşlar pardon çalışırken forma takılınca böyle oluyor işte, hani bedene hazır köstekleri yada kendi yaptığımız köstekleri bağlıyoruzya ,
Ben önce bedene bir düğüm atıp onun üzerine kösteği bağlıyorum ki oynamasın,
Ama bedene düğüm atmak bedeniz zayıflatıyor,

bedene hiç düğüm atmadan (köteği çevirerek) Nasıl düğüm atarım?

Yada En idaal köstek bağlama yöntemi nasıldır?

Teşekkürler

burakreis
30-11-2006, 10:46
10'lu çapari yaptığımda bir bedende 10tane düğüm oluyor

REİS
30-11-2006, 10:54
Burak, kazıkbağı adı verilen bir düğüm var.
Tarif edemem, çizemem.
Düğümler arasında bulursan, kendin halledersin.
Bedeni kazık, kösteği de ip olarak düşünürsen, kazık bağı ile bedene düğüm atmadan kösteği bağlayabilirsin.

cakometti
30-11-2006, 11:16
Bu düğümlerin atma esnasında kopmalara sebep olmasından yakınıyorsanız farklı misina ve düğüm seçenekleri deneyin derim.
En ideal düğüm, en çok tercih edilen yada kullanılan yöntem olsa gerek, aksi taktirde kösteğin beden üzerinde gezmesine engel olamazsınız, er veya geç hareket eder. Siz kaymasın sağlamlaşsın diye kösteği ırgaladıkça düğüm atmasanız dahi bedeni yaralarsınız. Kolay gelsin...:)

bulsep
30-11-2006, 12:15
burak hocam elden geldiğince bişiler çizmeye çalıştım.. umarım yanlış anlaşma olmamıştır.. takıldığın bişi olursa açıklama yaparım.. rastgelsin..

[/IMG] (][IMG)

Iskarmoz
30-11-2006, 12:38
burak hocam elden geldiğince bişiler çizmeye çalıştım.. umarım yanlış anlaşma olmamıştır.. takıldığın bişi olursa açıklama yaparım.. rastgelsin..

("")

Bravo Bülent.. Bak ben bunu bilmiyordum. Süper bence. Hem de kolay..
Niye daha önce söylemiyorsun be kardeşim..:mad: :D
Esen kal..:)

bambul
30-11-2006, 13:12
Ben de iğne ve köstek düğümlerini öğrenmek için 100 m pelikan misinayı yedikten sonra gayet kolay ve çok etkili düğüm atmaya başladım. Köstek düğümünü elimden geldiğince çizdim.

[/IMG] (][IMG)

zodi
30-11-2006, 13:40
Noyan çok teşekkür ederim. İki yöntem de çok iyi anlatılmış. Bu arada Karşıyaka'ya gidiyormusun? :)

bambul
30-11-2006, 14:00
Noyan çok teşekkür ederim. İki yöntem de çok iyi anlatılmış. Bu arada Karşıyaka'ya gidiyormusun? :)

Ya en son 1 yıl önce kışın gittim gözümde tütüyor Alaybey. Aslında şu aralar iş yok güç yok yollar da fena sayılmaz bi İzmir organizasyonu olursa uçar gelirim. (İzmirli arkadaşlara çaktırmadan ışığı yakmış olayım :) )

hakanozden
30-11-2006, 15:10
valla kösteği sıkı sarıyorum ama kaymasınında çok kafanıza takmayın bence... büyük balığın kafa atmasında kayarak kopmuyor balığın kaçmasını engelliyor ufak bir tiyo :D

bambul
30-11-2006, 17:10

[/IMG] (][IMG)
Bülent abi senin sistem çok güzele benziyor ama bişeyi anlayamadım: 1. resimde ikösteğin ucuna halka yapmışız tamam. Sonra ortaya kadar misinaya dolayıp düğüm mü atmışız? Yani son adımda kösteği çekince ucundaki halkayı da sıkıştırıp bedenle birleştiren kısmı pek anlayamadım.
Teşekkürler.

zarganacı34
30-11-2006, 17:15
Pazar günü gelirsen eğer uygulamalı gösteririm ben reis amcanın dediği gibi anlatması zor biraz. Ama anlatmaya çalışayım buradan.
1- Önce beden misinasını gergin tutabileceğin bir yere takıyoruz.
2- köstek misinayı beden misinasının arkasından parmağımızla tutuyoruz.
3- daha sonra köstek misinayı beden misinanın üzerine dolayacak şekilde 2-3 defa düğümlüyoruz.
4- bu düğümden sonra parmağımızı köstek ve bedenden çekmeden tekrar 2-3 düğüm atıyoruz.
5- artık parmağımızı bırakıp köstek misina artık kaymayana kadar düğümü sağlamlaştırıyoruz.

sanırım reis amcanın bahsettiği kazık düğümü bu olsa gerek.

bulsep
30-11-2006, 17:28
Sevgili Noyan, aynen dediğin gibi..misinayı katlıyorsun elinde burgu yapıyorsun sonrada bildiğimiz düğümü atıyorsun. o bölümde biraz kalınlıkta sağlıyor..su içinde de gözledim.. o kalınlık kösteği bedenden de biraz uzaklaştırıyor.. dolayısıylada kösteğin dolanmasını bir ölçüde engelliyor.. bedene monte ederkende kement gibi içinden geçiriyorsun.. (bedendeki ikili halkanın içinden) umarım anlatabilmişimdir.rastgelsin..

bambul
30-11-2006, 17:45
Sevgili Noyan, aynen dediğin gibi..misinayı katlıyorsun elinde burgu yapıyorsun sonrada bildiğimiz düğümü atıyorsun. o bölümde biraz kalınlıkta sağlıyor..su içinde de gözledim.. o kalınlık kösteği bedenden de biraz uzaklaştırıyor.. dolayısıylada kösteğin dolanmasını bir ölçüde engelliyor.. bedene monte ederkende kement gibi içinden geçiriyorsun.. (bedendeki ikili halkanın içinden) umarım anlatabilmişimdir.rastgelsin..
Teşekkür ederim çok açıklayıcı anlattınız abi. Sizin sistemde köstekle beden tam dik açıya yakın yapıyor sanırım o yüzden ben de elimi alıştırıp öyle bağlayacağım.

hakanozden
30-11-2006, 17:57
toplantıda görüşür her bağlama türü hakkında bilgilerimizi paylaşırız :)

burakreis
30-11-2006, 18:44
Arkadaşlar çok çok teşekkürler Sizler harikasınız!!!!!!

Iskarmoz
30-11-2006, 18:47

Bildiğimiz düğümü orada göremedim. Benim anladığım Mahir Abi nin bahsettiği kazıkbaşı bağı o. O iki halkayı beden ipi arada kalacak şekilde üst üste bindirdikten sonra bir kazığa geçirip sıkarsaız kazıkbaşı bağı olur. Yok, bu halkaların içinden köstek ilmeğini geçirip sıkarsanız köstek kazıkbaşı bağı ile bedene bağlanır. Resim çok açık bence..:)

sümer34
30-11-2006, 23:14
[/IMG] (][IMG)

kardeşim ben bunu uyguluyorum beden kalın köstek ince olduğundan kayma yapmıyor ilk sarımdan sonra ikidefa üstten bir defada alttan sararsan daha saglam oluyor kolay gelsin

DrHG
01-12-2006, 10:17
Öncelikle tüm gruba merhaba.. Benim en çok kullandığım, misinayı zayıflatmayan belki biraz kaba görünümlü olsa da hiç bir başarısızlık yaşamadığım bir düğümdür. Belki işinize yarar... Düğüm ekte... Asla kaymaz, küçük hatalarınızı (düğümü gevşek bırakmak gibi) affeder...
[/IMG] (][IMG)

Matchbox
01-12-2006, 10:20
Öncelikle tüm gruba merhaba.. Benim en çok kullandığım, misinayı zayıflatmayan belki biraz kaba görünümlü olsa da hiç bir başarısızlık yaşamadığım bir düğümdür. Belki işinize yarar... Düğüm ekte... Asla kaymaz, küçük hatalarınızı (düğümü gevşek bırakmak gib) affeder...
[/IMG] (][IMG)
Hakan Bey bu köstekmi, yoksa bedenmi?

DrHG
01-12-2006, 10:54
Her ikisi de olabilir. Ben genelde köstek için kullanıyorum. Köstek olursa yandaki köstek yapacağım misinayı uzun bırakıyorum, bedene pek lüzum olmadı ama olursada olta bedenine paralel olan misinayı uzun bırakıyorum... Tercihinize göre her ikisine de uygun.... Resmi dikkatle incelerseniz beyaz ve mavi iki misinanın yan yana olduğunu göreceksiniz. Yani 2 misinayı yan yana koyup bir halka yapıp klasik düğüm yapar gibi ilk düğümü atıp sonra şekildeki gibi misina uçlarını 1 alttan, bir üsten geçerek (yani j harfi gibi) düğümü tamamlayacaksınız.. Denemek için eşit boyda 40cmlik iki misina alın yan yana koyun ve tam ortasında bu düğümü yapın. Sonuçta tam orta bölgede düğümü olan 4 tane kolçak olacak. İstediğinizi keserek köstek veya bedene lider ekleme yapılabileceğinizi kolayca anlayabilirsiniz.. Misinalar farklı renkte (örneğin beden mavi) olsun ki dediğim kolayca anlaşılsın. Tekrar saygılar...

Not: adını unutmuşum J-Knot... Bulan üstada saygı gereği yazmak gerek, atlamışım özürlerimle...

hakanozden
01-12-2006, 14:03

özkan
01-12-2006, 14:15
abi resim ufak çıkmış anlaşılmıyor.

DrHG
02-12-2006, 16:41
Arkadaşlar düğüm resmi eksik doğrusu (tüm aşamaları) aşağıda... Eksik bilgi için özrümün kabulunu dilerim..:(

[/IMG] (][IMG)

excalibur
02-12-2006, 16:43
Bu düğüm bana fly oltalarda kullanılan son düğümü hatırlattı.

DrHG
02-12-2006, 16:55
Kesinlikle haklısınız. Ancak bir önceki mesajımı okursanız köstek bağı olarak da kullanılabileceğini yazmıştım. Ben pek çok düğüm denedikten sonra (pek çok düğümü oldukça iyi bağlıyabiliyorum:rolleyes: ) beni asla yolda bırakmıyan bu düğümü kullanmaya karar verdim. Ve halen tüm takımlarda bunu kullanıyorum..

excalibur
02-12-2006, 19:37
Paylaşımınız için çok teşekkürler.

Son zamanlarda ben de düğümlere iyice merak saldım :) değişik düğümleri deniyorum , hangisi nerede en uygun olur diye bakıyorum filan.

DrHG
03-12-2006, 15:50
1-2-3 kesilmeden kalır, sadece 4 kesilirse= Köstek (2 nolu kalan misina parçası)
1-4 kalır 2-3 kesilirse lider ekleme (fly tipi avcılıkta)
Umarım daha açıklayıcı olmuştur...

[/IMG] (][IMG)

Not. Köstekler daha dik dursun diye fırdöndüyü ben daima 1 nolu ipe, kurşunu ise 3 nolu ipe bağlıyorum.

hakanozden
04-12-2006, 10:12
resmi alıp paintle açarmısın dostum

DrHG
04-12-2006, 13:34
Üstat dosya benim bilgisayarda açıldı. Açılması sorun oluyorsa isterseniz mail ile de gönderebilirim...

lombardo
04-12-2006, 23:47
bence harika bir düğüm
teşekkürler

DrHG
05-12-2006, 10:14
Öncelikle tüm gruba merhaba..
Kendi yazdığım açıklamaları toplayıp tek mesajda okunabilir hale gelsin diye bu konu hakkındaki son mesajımı gönderiyorum.

J-Knot benim en çok kullandığım, misinayı zayıflatmayan belki biraz kaba görünümlü olsa da hiç bir başarısızlık yaşamadığım bir düğümdür. Asla kaymaz, küçük hatalarınızı (düğümü gevşek bırakmak gibi) affeder. Lider bağlama (fly tipi avcılık) yada köstek amaçlı kullanabilirsiniz..

[/IMG] (][IMG)

Ben genelde köstek için kullanıyorum. Köstek olursa yandaki köstek yapacağım misinayı uzun bırakıyorum, bedene pek lüzum olmadı ama olursa da olta bedenine paralel olan misinayı uzun bırakıyorum... Tercihinize göre her ikisine de uygun.... Resmi dikkatle incelerseniz beyaz ve mavi iki misinanın yan yana olduğunu göreceksiniz. Yani 2 misinayı yan yana koyup bir halka yapıp klasik düğüm yapar gibi ilk düğümü atıp sonra şekildeki gibi misina uçlarını 1 alttan, bir üsten geçerek (yani j harfi gibi) düğümü tamamlayacaksınız.. Denemek için eşit boyda 40cmlik iki misina alın yan yana koyun ve tam ortasında bu düğümü yapın. Sonuçta tam orta bölgede düğümü olan 4 tane kolçak olacak. İstediğinizi keserek köstek veya bedene lider ekleme yapılabileceğinizi kolayca anlayabilirsiniz.. Misinalar farklı renkte (örneğin köstek mavi, beden beyaz) olsun ki dediğim kolayca anlaşılsın. Ekteki fotoyu incelerseniz yardımcı olur kanaatindeyim.

1-2-3 kesilmeden kalır, sadece 4 kesilirse= Köstek (2 nolu kalan misina parçası)
1-4 kalır 2-3 kesilirse lider ekleme (fly tipi avcılıkta)

Saygılarımla hoşçakalın…

[/IMG] (][IMG)

skoylu
05-12-2006, 12:48
Bir şeyi kaçırmışız gibi geliyor.. Bedene düğüm atmadan, köstek nasıl bağlanır diyor arkadaşımız. Ama benim anladığım kadarıyla, bu tariflerin hepsi bedene düğüm gerektiriyor, kazık bağı dışında..

Bedene en az zarar vererek atılabilecek en iyi düğümlerden biri güçlendirilmiş kazık bağıdır:

Kaynak:

Fakat, bu misinaları sıkmadan önce düğümü iyice ıslatmanız gereğini değiştirmez.. Bilmukabele, bedeni gene zayıflattığı gerçeği de değişmez.. Ama zayıflama, kabul edilebilir seviyededir..

Bedenin güçlü kalmasında niyetin ne olduğunu bilmediğimiz için, daha elle tutulur bir şey söylemek zor oluyor..

_ARES_
07-12-2006, 01:41
abi naaptınız altı ustu bı caparı dızılecek ve goruom bayaa ıs cıkarıonuz adamın basına bılmeyen bırı bunları nası uygulayacak ve kac satte yapacak artık tahmın edın!en kolay normal bıldıgımız dugum nasıl anlatayım?normal dugum ıkı ıple oluo ya bunun bırını beden olarak dusunursek yanı bırı hep sabıt!fırdondu den baslarsak 4 dugum uste 2 dugum alta larak 10 caparı yaklasık 4 dk da dızılmıs olur!ama su da var kı hazır kostek kullanıosan bence takım dızmene gerek yok takımıda hazır al!bı anlamı olmaz!sıte yenı uye oldum ve cok gezemedım!bu aralar org falan varmı bu aralar yemlı sarıkanat cıkıo herkezı beklerım!kulelı!!!rastgele herkese!

Spider
07-12-2006, 09:11
Ares,

umuyorum bir gun sen de
bu incelikler ile neden uğraştığımızı anlarsın..

balığı çekerken köstek kopunca mesela :D

hakanozden
07-12-2006, 17:17
valla organizasyonda suat reiste gelmişti tamda ben bozulan köstekleri değiştirecektim. çok kolay olduğunun ağırlıkta kayan ve düğümsüz kösteğin nasıl sabitlediğimi gördü organizasyona gelmeyenler kaçırdı ne diyeyim şimdi ;)

_ARES_
07-12-2006, 17:32
sevgılı mert aabicim yaptıgın caparıyle ne cekmeyı dusunuon kı kayacak yanı dugumu gevsek bırakmadıgın taktırde tabıkı kaymaz bundan emınım!senelerce bole baglar tutarım ve hatta tek caparıyle 10 larca kg balık tutuom!

simendifer
07-12-2006, 17:37
Sevgili Ares, imzana ismini de eklersen seviniriz. Ha bir de, rica etsem biraz daha anlaşılır yazabilir misin ? Mümkün mertebe Türkçe'yi düzgün kullanmalıyız değil mi ? ;) Forum kurallarına yapılan eklemelerde bu konuyla ilgili bilgi edinebilirsin...

Ek kurallar ;

hakanozden
08-12-2006, 11:36
kilolarca istavrit tutabilirsin yada çinekop önemli olan tek kösteğe gelen ağır bir balığa kösteğin vereceği cevaptır balık kafa attığında kösteğin kayıyorsa balık kösteği koparamadan kıyıya kadar gelir kaymıyorsa kaçan balık için çok büyük olmalı baksana kösteği dibinden koparmış yorumu yapılır...(zindandelen levrek çok iri istavritler gibi )

bahri ozmen
08-12-2006, 12:55
Arkadaşlar,

Ben bedene kösteği düğüm atarak bağlıyorum, varsa resimli olarak düğümsüz nasıl bağlanır yazarmısınız,

Teşekkürler
size dugumler hakkinda bilgi alabileceginiz site gondereyim ingilizce bilmenize vazla gerek yok knots denen yerlere tiklarsaniz resimli bilgileri bulabilirsiniz
umarim buradan istedigiz bilgilere ulasabilirsiniz

bahri ozmen
08-12-2006, 13:12
bahri bey. çok uzağa gitmenize gerek yok. bizim forumda çok daha detaylı bilgiler mevcut...

.
dogru soyluyorsunuz smana bey valla 40 dolara cd almistim sizin gonderdiginiz dugumleri ogrenmek icin keske burayi daha once kesfetseydim gun gectikce daha cok ogreniyorum site hakkinda tesekkurler

_ARES_
08-12-2006, 14:24
kilolarca istavrit tutabilirsin yada çinekop önemli olan tek kösteğe gelen ağır bir balığa kösteğin vereceği cevaptır balık kafa attığında kösteğin kayıyorsa balık kösteği koparamadan kıyıya kadar gelir kaymıyorsa kaçan balık için çok büyük olmalı baksana kösteği dibinden koparmış yorumu yapılır...(zindandelen levrek çok iri istavritler gibi )
Hakan aabi yani kilolarca balık tutabilirsin dedikten sonra bunu söylemeniz ne doooru?+attığım capariye zindandelen ,levrek ve coook iri istavrit gelme ihtimali ne kadar sizce!bunları tutacaksam o kadar ince takım neden atayım?bu düğüm ile cok fazla alakalı değil bence!ve düğümden çözüldüğünü hiç görmedim ancak misina(köstek) kopar!

skoylu
08-12-2006, 15:01
Biraz gerçekleri konuşalım, birazcık acı da olsa..

Düzgünce (ki bunlar gösterilmiştir, kazık bağı vs.) ve ıslatılarak atılmış bir düğüm kolay kolay kopmaz.. Dahası, en kötü ihtimalle, ancak kocaman balık sudan çıktığında kopar.. Takımınıza bakarsınız. Sudan çıkarmadan bir gözatar, vuruşuna, gelişine vs. göre, büyükse, kepçe, kakıç vs. yardımına başvurursunuz.. Ama suyun içinde olduğu sürece, 2 kg çeken misina 5 kg balığı size rahat getirir, ayağınızın dibine kadar.. 330 kg kılıç (Merlin) ağzında takım, suyun üstünde 4 m sıçrayıp, kim bu beni tutmaya çıkan derken, 40lb misinamı (=20 kg) koparamadı..

Demekki, ilk kaide, büyük balık var ise ucunda, heyecanlanmamak..

İkincisi ve bizi asıl bağlayacak olan hususta şu.. Hangi misina olursa olsun, kösteğe balık vurdukça, birbirine sürtünür ve sıyrılmaya başlar. Buna gavurlar "abrasion" diyor. İşte bu sürtünme ile zayıflama belli bir seviyeye gelince, ufacık balıkta onu koparır gider. Kösteğin kopup balığı kaçırması bu yüzdendir..

İşte bu yüzden, düğümü sürtünmeyecek şekilde atmak, sürtünmeyi azaltmak için üzerine tırnak cilası sürmek vs. sayılabilir de.. Aslen hepsi hikayedir.. Yapılacak olan, takımı değiştirmektir.. Arada şöyle köstekleri yoklayın.. Kopuverecek gibi olan filan varsa takımı değiştirin..

Neden ötesi boş? Bizler biraz amatör amatörleriz.. Eve gelip takımları teker tatlı suyla tamizleyecek, düğümlerini gözden geçirecek vs. vs. lüksümüz pek fazla olmaz.. İşte o yüzden boş..

Ama aslen şu düşündürücü. Var işte köstek koparacak balıklar.. Ama bunlar ince takım istavrit çaparisi, mezgit 5'lisi ile filan tutulmaz. Takımınız ona göre olacak.. Elbette o takımda ufak tefek şeyleri tutmaz.. Bir tercih yapacaksınız.. Dimyata priniç mi, evdeki bulgur mu? Eğer, 11 numara iğne, 0.12 köstek, 0.18 bedenle izmarit vs. tutarken bir şey gelmiş, çekememişsenizde, ah, vah, sağlam takım sağlam düğüm demeyeceksiniz. Öyle takıma ne kadar sağlam düğüm atsanız, cürmü o kadarcıktır.. O, bir karış izmarit içindir. Terazisi öbür sikleti kaldırmaz... Bunu baştan kabul edeceksiniz..

Ama iri balıklar... diyorsanız, onu taşıyacak yem, iğne, misina vs. atacaksınız.. İşte en önemli kaide bu.. Maalesef, bu işte, öyle universal, her boy balığı tutacak bir takım yok..

hakanozden
08-12-2006, 15:20
tabiki serdar abi her balığın oltası ayrı bizim konuştuğumuz şu aslından bahsederken çinekop takımına daha su üstünde ne iri palamutların yapıştığı gerçek.. tuttumda .. 0,25 köstek o balık için yeterli iken düğümlü kösteklerin bağ dibinden koptuğuna yada balık fazla miktarda çapariye geldiğinde bedenin kopmasına da şahit oldum o yüzden düğümlü çapari hazırlamam.

skoylu
08-12-2006, 15:59
Bende zayıf mı zayıf, 0.25 FC misina var.. 4 kusur kg test. Düğümlüyorum vs. deniyorum, 3 kg'yi rahat kaldırıyor.

Palamutun tanesi 300 gr olsa ki ortalamada normaldir, 10 tane palamutu çeker.. 10 olmasın 5 olsun.. Ama beden kopar en kötü ihtimal.. Köstek niye kopsun? Eskidiği için, niye olacak? Ama FC misina abrasion'a son derece dayanıklıdır, kolay kolay eskimez..

Yani, benim kafamdan geçen, 1 kg altı balıklar için yeterli bir takım sahibi olmak. Ve ona göre 0.20 / 0.25 misina kullanıyorum. Eee, kalın, balık gelmezse, ürkerse: FC misina kurtarır...

Yani, FC misina ile, 0.20 köstek 0.25 beden yapacağınız takımdan beklediğiniz, toplam 3 kg, köstek başına max 1kg.dur. Bu misinanın abrasion direnci yüksek olduğu için, nispeten uzun müddet idare eder..

İşte hesap budur.. Bu takımla, hasbel kader 4.5 kg'luk levrek gelir, kösteği alır gider, kaçırırsam, su şişemi çıkarır, güzelce suyumu içerim üstüne. Hedefim o ise, 0.30/0.40 gibi bir misina düşünürüm..

Elbette, pis düğüm atıp 4 kg. çekecek misinayı yarım kilo çekemez hale getirmekte mümkündür. Ama bunun çözümü bellidir..

Mesele, konsept meselesi. Düğümü, misinası, iğnesi vs. vs. size tutlabilecek balıkları gösteren bir havuz çizer. Bu havuzda kalan balıkları tutarsınız. Eğer içinde başka balıklar olan bir havuz önünüzdeki kıyıda ise, ona göre misina, düğüm, iğne vs. kullanırsınız..

Bu yüzden, süper ince takım yapacağım. Hem kıraça toplayacak, hemde palamut düşüncesine kapılmayın. Eğer aklınızdan geçen hem palamut, hem kıraçaysa, ona göre misinasını vs. seçmeniz gerekir. Eee, o da kıraça tutmuyooo... Eh, maalesef, öyle her derde deva bir konsept yok maalesef.. Bir şey istiyorsanız, başka bir şeylerden ödün vermeniz şart...

özkan
08-12-2006, 16:02
geçen haftaki organizasyonda, o kadar çok oltalar karıştı ki genede aynı takımı akşama kadar kullandım, bir ara irice koltuk parçası çektim genede köstekler kopmadı bir kaçı yerinden oynadı, kancalardan bazıları açıldı vs. ama genede kopmadılar demek istediğim bu düğümler bedende olsaydı kesinlikle bu kadar dayanıklı olamazdı. çok düğümlü takımlarda kurşunun atışlarada yük bindirdiği için beden düğümsüz olursa daha verimli oluyor.

burakreis
11-03-2007, 01:56
Arkadaşlar ilginize teşekkürler bu yazıyı yadığımın üzerinden aylar geçti ve hala aktif olması benim mutlu etti..
Birçok farklı biçimde düğüm atmayı çoktaan öğrendim..
Ellerinize sağlık...
herkese rasgele

Gökten
31-03-2007, 12:06
Burak bide parakete yapımında kullanılan düğüm var adını unuttum ama internetten aratırsan bulabilirsin.Biraz zahmetli bi düğüm ama uğraştığına pişman olmazsın.

SahEmre
31-03-2007, 12:31

[/IMG] (][IMG)

bülent abi bunu aynen uyguladım gezer köstek oluryor sanırım. köstek sabitlenmiyor aşaağı yukarı oynuyor yanlışmı yapmışım.