PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : LİMİT BİR KİLO.

osman yamak
17-03-2013, 08:06
17 Mart 2013

ZAMAN GAZETE'SİNİN HABERİ.

KAZIM PIYNAR
İstanbul Boğazı ve Haliç başta olmak üzere sahil bölgelerinde oltayla avlanan amatör balıkçılara kısıtlama getirilmesi gündemde.

Olta balıkçılarının halen 5 kilogram olan günlük avlanma limitinin 1 kiloya indirilmesi isteniyor. Böylece ticarî balıkçıların korunması hedefleniyor. Karar, geçen hafta sonu Kuzey Kıbrıs'taki ‘1. Balık ve Balıkçılık Çalıştayı'nda alındı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Su Ürünleri Kooperatifler Birliği ile üniversite öğretim üyelerinden oluşan çalıştay heyeti, yeni düzenleme ve kanunlara altyapı oluşturması amacıyla 30 maddelik öneri listesi hazırladı. Biyolojik koridor olarak adlandırılan İstanbul ve Çanakkale boğazlarında dalyan ve gırgır avcılığının yasaklanması tavsiye ediliyor. Haksız rekabete yol açtığı belirtilen sonar cihazlarının yasaklanması da öneriler arasında.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, İstanbul Bölgesi Su Ürünleri Kooperatifler Birliği ve Su Ürünleri Kooperatifleri Merkez Birliği (Sürkoop) ile üniversite öğretim üyelerinin katıldığı ‘1. Balık ve Balıkçılık Çalıştayı’nda konuya ilişkin yeni düzenleme ve kanunlara altyapı oluşturması amacıyla önemli kararlar alındı. Toplantıda, Marmara Denizi içinde koruma alanları ilan edilmesi gerektiğine vurgu yapıldı. Ayrıca belirli büyüklüğün üzerindeki teknelerin sadece açık denizlerde avcılık yapmasına izin verilmesi gerektiği belirtildi. Haksız rekabete yol açtığı belirtilen sonar cihazlarında sınırlamaya gidilmesinin yerine tamamen yasaklanması da istendi. En dikkat çeken kararlardan biri ise Boğaziçi başta olmak üzere sahil bölgelerinde olta balıkçılığı yapanlar için 5 kg olan yasal sınırın 1 kiloya indirilecek olması. Çalıştay kararlarında bunun, gerçek balıkçının gelir kaybına yol açan amatör balıkçıların ticari faaliyetini engellemek amacıyla yapılması gerektiği belirtildi.

Balık neslinin devamı ve balıkçılığın sürdürülebilirliği için bu sezon başında bakanlık tarafından yayınlanan tebliğde yeni yasaklar ve uygulamalar dikkat çekmişti. Balıkçıların bir kısmı yeni tebliğe karşı çıkarken bir kısmı ise balıkçılığın devamı için bu tedbirlerin yerinde olduğunu savunmuştu. Bakanlık yetkilileri de yayınladıkları tebliğde kuralların ilerleyen yıllarda daha da sertleşeceğini belirtmişti.

İstanbul Bölgesi Su Ürünleri Kooperatifler Birliği Başkanı Erdoğan Kartal, çalıştayda alınan kararlarla, balıkçılığın sürdürülebilirliğinin devamını amaçladıklarını söyledi. Bazı büyük firmaların bu kararlara karşı çıkacağını bildiklerini de ifade eden Kartal, “Biz hâlâ ziraat işçisi olarak görünüyoruz. Yani tarım işçisi ne ise biz de oyuz. Ayrı bir meslek tanımıyla tanınmamız gerekiyor. Çalıştayda tartışılan birçok yeni madde bu mesleğin sürdürülebilmesi için gerekli olan konular.” dedi. Bakanlık yetkilileri ise bu çalıştayın öneri ve tartışma amaçlı olduğunu belirterek, “Bu konular yayınlanan haliyle tebliğe girecek diye bir şey yok. Sadece biz mesleki bir ortak akıl toplantısı gerçekleştirdik. Ancak ilerleyen yıllarda burada konuşulan ve ortaya atılan maddeler şartlar uygun olursa değerlendirilebilir.” açıklamasında bulundu.

boramcse
17-03-2013, 11:07
nasıl uygulanır orası soru işareti adamları bıraksan çadır kuracaklar oraya

befalcon
17-03-2013, 11:38
Bir mi kilo? Kim takibini yapacak? Enteresan.

lecharmeur
17-03-2013, 12:10
Amatör avlanan arkadaşlarımızın içinde onlarca bilinçsiz insan var sirkü ve limit bilmeden kah bilsede tınlamayan o kadar insan var kısmen katılırım karara,fakat gırgır ve trolcüleri napacaklar adamlar resmen katliam yapıyor denizlerde.Kıyı komşularımız olmasa Malesef Türkiyede tek balık olmayacak Günah keçisini bulmuşlar sorun halledildi :laughing: :laughing: :laughing:

balikoltasi
17-03-2013, 12:59
Limiti 1 kg yapsınlar, boğaz kıyılarında avlanmayıda yasaklasınlar. Böylece balık popülasyonunda inanılmaz artış olur ve ticarilerin gelirleride artar.
Ne de olsa balığı dibi kazıyan gırgırlar-troller değil amatörler bitiriyor. Tipik Türk İşi.
O kadar söyledim amatörlere hamsi tutmayın. Bakın hamsi yok oldu şuan sizin yüzünüzden. Yetkililere sesleniyorum. Amatörlerin hamsi avınıda yasaklayın.

mudeli
17-03-2013, 14:19
Limiti 1 kg yapsınlar, boğaz kıyılarında avlanmayıda yasaklasınlar. Böylece balık popülasyonunda inanılmaz artış olur ve ticarilerin gelirleride artar.
Ne de olsa balığı dibi kazıyan gırgırlar-troller değil amatörler bitiriyor. Tipik Türk İşi.
O kadar söyledim amatörlere hamsi tutmayın. Bakın hamsi yok oldu şuan sizin yüzünüzden. Yetkililere sesleniyorum. Amatörlerin hamsi avınıda yasaklayın.

:)) konuya çok guzel yaklastınız tebrik ederim.

fatihh
17-03-2013, 15:48
gırgırlarda yakalanmış ama kasalanmamış limit altı balıklara ceza bile kesemiyorlar.. işleri güçleri yok kıyı balıkçılarının kovasına diktiler gözü..

3 tarafı denizle çevrili bir ülkenin bakanı olmazsa böyle saçma kararların çıkması da gayet normal şaşırmadım!

accuman
17-03-2013, 17:47
GIRGIRLARA SEZON BAŞLARKEN 26 METRE YASAĞINI PROTESTO EDENLERDEN BAŞKA BİRDE GIRGIR SAHİBİNİN ENTERESAN BİR SÖZÜ VARDI"""BALIĞI BİZ DEĞİL OLTACILAR BİTİRİYOR""" DEMEK BU KARARIN HABERCİSİ İMİŞ O SÖZ....BU YAZIYI YAZDIĞIM ŞU ANIN AZ ÖNCESİ UFAK BİR GIRGIR MOTORU GELDİ SANDAL TONOZLARININ AZ İLERİSİNDEN ÇEVİRMEYE BAŞLADI AĞI TOPLAMAYA ALINCA TEKNE AĞA DOĞRU YANİ AÇIĞA DOĞRU ÇIKTI ...ŞİMDİ SG GELSE BAK AÇIKTAYIM YA OLACAK ...BU ZİHNİYETTEKİ LERLE İŞ OLMAZ BALIKTA KALMAZ ARKADAŞLAR....YILLAR ÖNCE HOLLŞANDADA GÖREV YAPTIĞIM GEMİDEN KANALDA BALIK TUTAN BİR ADAMI SEYREDERKEN BİSİKLETE BİNMİŞ ÜNİFORMALI BİR KİŞİ GELDİ SELAM VERDİ ADAMA ,ADAM SELAMI ALDI KONUŞTULAR BALIKÇI CEBİ,NDEN BİR KART ÇIKARDI GÖREVLİ BAKTI GERİ VERDİ SONRA EĞİLDİ CEBİNDEN BİR TAHTA METRE ÇIKARDI BALIKLLARI TEK TEK ÖLÇTÜ İŞİ BİTİNCEDE SELAM VERDİ VE GİTTİ....KANALDA BALIK TUTAN BİR HOLLANDALI VE GÖREVLİ YIL 1991 MAYIS AYI İDİ YANLIŞ DEĞİLSE ....BİZ ÖNCE KAFALARIMIZI BİLGİ İLE DOLDURALIM....ADAM AMERİKADA ORKİNOS TUTUYOR BALIK 140 KİLO GELİNCE YADA BOYU 1.60 GELİNCE GERİ BIRAKIYOR...POPÜLASYONU TÜKETMİYELİM DİYEREK VE BU ADAM PROFESYONEL ...ARADA FARK ARAMAYIN.....ZİHNİYET FARKLI.....BURADAKİ VE ORADAKİ GIRGIR AĞLARI AYNİ AMA ADAMLAR DİBE KADAR DEĞİL DİPTEN YUKARIDA AĞI KAPATIYORLAR DİP YAPISINI BOZMADAN...DAHA ANLATMAMI İSTERMİSİNİZ O KADAR ÇOK NEDEN VARKİ.....BEN TAM 50 YIL DAN BU YANA OLTACILIK YAPARIM AMA ŞU SON SENELERDEKİ ŞEREFSİZLİĞİ HİÇ YAŞAMAMIŞTIM YAZIKLAR OLSUN....BU İZİNLERİ VERENEDE O KARARLARDA ETKİSİ OLANADA...HEPSİNİN OLMASADA ÇOĞUNUN TEKNE SAHİBİ OLDUĞU ZATEN MALUM.....banghead banghead banghead

REİS
17-03-2013, 20:50
Alınmış bir karar yok, herkes hemen kendi cephesinden bakarak yazmaya başlamış.

Eğer bu karar çıkarsa gırgırcılar veya trolcular yüzünden değil, serçe parmak kadar kıraçalarla kovalarını dolduranlar yüzünden çıkar.

Ticari balıkçılar, denizde denetimi en iyi biz yaparız, bize yetki verilsin diyorlar.
Karada da en iyi denetimi gerçek amatör balıkçılar yapar.

Önemli olan meseleye hangi açıdan baktığımızdır.

Gırgırcı, bütün balığı tutmak için biz tutmasak Yunanlılar tutar veya çinekop iki cinstir, biri büyür diğeri büyümez derken ne kadar haksız ve gülünç duruma düşüyorsa, bir amatör balıkçı da bizim tutacağımız birkaç kg balıktan ne olacak derse aynı şekilde haksız duruma düşer.

Şüphesiz bir ton yavru balık tutanla bir kg tutan aynı kefeye konulamaz ama ...
karaya vuran deniz yıldızlarından bir tanesini denize atıp kendisine milyonlarca var ne fark eder ki diyen arkadaşına onun için fark etti diyen kişiyi de unutmayalım.

Biz bir taneyi denize atıp onun için fark etti diyebiliyorsak, yasadışı av yapan herkes için konuşma hakkına sahip oluruz yoksa dediklerimizin hiç kıymeti olmaz.

Selam ve sevgiler.

adalı balıkçı
17-03-2013, 21:35
5 kiloyu denetleyen var mı ki 1 kiloyu denetlesinler.. keşke denetleseler..
Bir de diyelim ki adam 1 kilo balık tuttu, sonra gitti balığı arabasının bagajına koyup boş kovayla gelip avlanmaya devam ederse ne olacak? yasağı delmeyi aklına koyan her şekilde deler gibime geliyor.. ama bunlara gerek kalacağını sanmıyorum, çünkü her zamanki gibi denetim falan olmaz, olsa iyi olur ama malesef olacağını hiç sanmıyorum.. denetim olsa zaten gerçek amatör ile sözde amatörün farkı ortaya çıkar.. limiti aşmak şöyle dursun adamlar tuttuklarını pişkin pişkin bağıra çağıra satıyolar sahillerde..

rapalacikral
17-03-2013, 22:02
kıyıyı bilmem de.
diğer alınmak istenilen kararlar harika.

bazen öle şeyler gördük ki yıllar içinde.
kıyı balıkçılılarının bazılarından da hiç hoşlanmadık.

otururlar meraya.
tutarlar da tutarlar.
1-2-3 gün değil hergün.
napıyor ?
satıyor.

işte bunları hiç sevmiyorum.

Huseyin Alp Arslan
18-03-2013, 05:13
Iste butun bunlarla mucadele edebilmek icin derneklesmeliyiz diyoruz.:) Iste bunun icin gercek amatorle amator taklidini yapani ayirmaliyiz, amator taklidi yapan "bohcacidir" diyoruz.

Sanal dunyada sikayet edebilirsiniz, dolmus tekerleginizi patlatmamak icin subabindan biraz hava kacirmasina izin verebilirsiniz ancak gercek anlamda yapilmasi gerekeni yapmanin yolu derneklerde birlesmek ve kitlesel harekete destek olmakla mumkundur.

Bahsedilen karar cikarsa acikca adi amator balikci olan ve gercekten amator balikci olarak yasayan insanlara, bizlere cok ayip edilmis olur.Hele bu duruma yakaladigi baligi satan, amator balikciliginda secicilige hic onem vermeyen, onune geleni olduren, kedisine, komsusuna , mahalleliye dagitan, baligi yatagini kapatip elle yakalayan,kirmizi benekli alaya, kucuk caylara serpme firlatan, yuzlerce igneyle parekata yapip orfozu, trancayi, lahosu, fangriyi, kirlangici umarsizca tuketen,kucuk parmak boyunda kiracalarin alayina tenezzul eden, denizden circir cikarsa, onu salacagina oldurmeyi tercih eden ve vs vs ilegallikle yasayip butun bunlarin icersine bir de "ben amator balikciyim" lakirdisini ekleyenin bizi getirdigi yer bu degil mi?

GercekAmator Balikci yukarda ifade edilen adamin curmunun cezasini niye ceksin? Boylesi bir kararin uygulanmasi durumunda artik amator balikci icin denize . irmaga inmenin anlami kalir mi,bu sitelerin anlami kalir mi, amator balikciligin sonu ne olur?

Insanlar, hakkini hem koruyacak, hem de haksizliga karsi kendini savunabilecek. Hem kaynaklarini koruyacak, hem de o kaynaklardan realist olarak faydalanma hakkina sahip cikacak.

Sevgili Tarik Beyin, benim ve bizim gibilerin bohcaci kimligini desifre etmeye ugrasimiz, gercek amator balikci kimliginin altini cizeye yonelik mucadelemiz, kimileri tarafindan bohcaci kimligini legalize etmeye kapi acacak bir takim yersiz ve sonunun nereye gidecegi hesaplanmamis dusuncesizlikle bezenmis muhalefetle karsilasti. Turkiye'nin gerceklerini bilmemekle, romantizimle suclandik. Siteler bildik rating kaygisi icersinde, gun gectikce bohcacinin sirtinin sivazlandigi, kotu orneklere musamaha edildigi platformlara donustu.Baligi amuduyla goturenlerin , gece gunduz balik tutanlarin isinden gucunden vakit buldukca, dinlenme ve hobi amacli balikciyi ve balkciligi tiye aldigi, onu 'sen baliktan ne anlarsin, klavye balikcisi" sinifina soktugu, ezdigi bir ortam aslinda tabanini yok etti, ediyor.Son 8 yildir bilgi ve arkadaslik paylastigimiz siteler, amator balikciligimiz gibi gun gectikce yok oluyor.Neden acaba?

Amator Balikcilik ve Amator Balikci bir kilo balikla sinirlandirilmayi hak etmez. Bunu hak eden bohcaci zihniyettir. Iste bu yuzden bohcaci zihniyetin , yeni adiyla yevmiyeci kucuk balikcinin (ben ne udugu belirsiz balikci olarak isimlendiriyorum) amator mentalitenin yanina bile ugramamasi gerektigi gibi, amator balikcilarda bu tip bozguncuyu derhal amator balikcilik dunyasindan def etmeliler.

Gercek Amatorler gercek amator derneklerde birleserek bu gibi yanlis gidisata artik gercekci mucadelenin bireyi olmayi secmelidirler.

Sevgi ve saygiyla...

Tarık ERSAL
18-03-2013, 13:52
Sevgili Alp,

1,5 ay önce yazdığım linki altında yer alan "Amatör Balıkçıya karşı bir saldırı başladı ve devam ediyor" başlıklı yazımı okuyarak beni paranoyaklıkla suçlayanlara, pinokya masalları, karikatürleri çizenlere selam, hatta kapak olsun diyorum. :rolleyes:

Evet, Amatör Balıkçılık hak ettiği yere gelemediği, örgütlenemediği için ticari emeller uğruna harcanmak, hakları elinden alınmak üzeredir.

Bizler halen birbirimizin bir tarafını açmaya, birbirimizle uğraşmaya devam edelim. :mad:

Huseyin Alp Arslan
18-03-2013, 15:35
Sevgili Alp,

1,5 ay önce yazdığım linki altında yer alan "Amatör Balıkçıya karşı bir saldırı başladı ve devam ediyor" başlıklı yazımı okuyarak beni paranoyaklıkla suçlayanlara, pinokya masalları, karikatürleri çizenlere selam, hatta kapak olsun diyorum. :rolleyes:

Evet, Amatör Balıkçılık hak ettiği yere gelemediği, örgütlenemediği için ticari emeller uğruna harcanmak, hakları elinden alınmak üzeredir.

Bizler halen birbirimizin bir tarafını açmaya, birbirimizle uğraşmaya devam edelim. :mad:

Sevgili Tarik Abim,

Vizyonu olan insan yurudugu yola , attigi adima cok dikkat eder. yanlis yaparsam yarin onume bunu cikarirlar, davama zararim dokunur der." Ancak ben vizyon sahibi insandan gectim, oylesine captan dusuk akilla ugrasiyoruz ki
'yazsinlarda sacmalasinlarda,ne sacmalarlarsa sacmalasinlar... "O yuzden oraya girmeye, onlara catmaya hic ama hic niyetim yok.Konuya sadece odaklanmak istiyorum.

Bakiniz 'Amator Balikci 1 kg balik yakalamalidir" diyen zihniyet, bunu diyebilecek currete her seyden evvel nasil geliyor?Sevgili Abim bu nedemektir biliyormusunuz "Amator Balikcilik ortadan kalksin, illegal sahipsiz yagma duzeni oldugu gibi kalsin"...Bu kadar...

Amator Balikci kalkacak, o kadar masrafi yapacak, butcesinden para ayiracak, gucu yetiyorsa mesela Saroza gidecek, charter boat kiraliyacak yada teknesine atliyacak,yetmiyorsa rihtiminda avlanacak ama ne yaparsa yapsin, gene olta koparacak, takimini alacak,gene mesaisinden, isinden gucunden fedakarlik ve masraf edecek, cogu gun eli bos donecekte, bir gun aradigi baligi bulacak, ondan da 1 kg evine getirecek.

Olmaz bu.Bunu Turk Insanina kimse yaptiramaz, bu insanimizin tahammul sinirini asar.Eee bu adam ne yapar...Bildigini yapar... Sari kagidini cikarir, 'bundan sonra ben ticari balikciyim" der , amator guduler icersinde ticari gorunumde balikciligini yapar.Bunu yapamiyorsa, duzeni ve kanunu takmaz , yakalanacagi sartlar olusuncaya kadar bildigi balikciligi el altindan icra eder, kisaca baskaldiran bir tarzla, anarsist balikcilik yapar ama bence bunda artik haksiz olmaz o adam...Ancak her sey gene corba olur.

Ortada gene isletilmeyen, isletilmeyecek bir sistem kalir.Ama kesin olan bir sey var, o gun amator balikcilik bu Ulkede tam anlamiyla var olamadan yok olur.:mad:

Amator Balikci Amatorlugunun geregine sahip cikamiyorsa, Amator balikcilik icin gercekci bir mucadelenin samimi bir kolu olmuyor, olmayi reddediyorsa , onu bekleyen son bu.Bir koseye itilip, "haddini bil, onune konanla yetin.' denilmek.

Ve belki bir gun kolluk kuvetiyle bu baskiyi ve cezayi mueddelerine mecbur birakilmak.Kisaca ozgurluklerinin ve sanatinin icrasinin gasp edilmesi...Hem de Devlet gucuyle...Bunu Ticari Balikcinin fitnesiyle Devlet ona yapacak...

Cunku sen hakkina zamaninda sahip cikamamssin, sen kendi mesruyetini yaratamamissin.Sen tesekkullu degilsin, cunku sen gucsuzsun...Bu kadar...Bitti.

Tarık ERSAL
19-03-2013, 09:35
Sevgili Tarik Abim,

Vizyonu olan insan yurudugu yola , attigi adima cok dikkat eder. yanlis yaparsam yarin onume bunu cikarirlar, davama zararim dokunur der." Ancak ben vizyon sahibi insandan gectim, oylesine captan dusuk akilla ugrasiyoruz ki
'yazsinlarda sacmalasinlarda,ne sacmalarlarsa sacmalasinlar... "O yuzden oraya girmeye, onlara catmaya hic ama hic niyetim yok.Konuya sadece odaklanmak istiyorum.

Bakiniz 'Amator Balikci 1 kg balik yakalamalidir" diyen zihniyet, bunu diyebilecek currete her seyden evvel nasil geliyor?Sevgili Abim bu nedemektir biliyormusunuz "Amator Balikcilik ortadan kalksin, illegal sahipsiz yagma duzeni oldugu gibi kalsin"...Bu kadar...

Amator Balikci kalkacak, o kadar masrafi yapacak, butcesinden para ayiracak, gucu yetiyorsa mesela Saroza gidecek, charter boat kiraliyacak yada teknesine atliyacak,yetmiyorsa rihtiminda avlanacak ama ne yaparsa yapsin, gene olta koparacak, takimini alacak,gene mesaisinden, isinden gucunden fedakarlik ve masraf edecek, cogu gun eli bos donecekte, bir gun aradigi baligi bulacak, ondan da 1 kg evine getirecek.

Olmaz bu.Bunu Turk Insanina kimse yaptiramaz, bu insanimizin tahammul sinirini asar.Eee bu adam ne yapar...Bildigini yapar... Sari kagidini cikarir, 'bundan sonra ben ticari balikciyim" der , amator guduler icersinde ticari gorunumde balikciligini yapar.Bunu yapamiyorsa, duzeni ve kanunu takmaz , yakalanacagi sartlar olusuncaya kadar bildigi balikciligi el altindan icra eder, kisaca baskaldiran bir tarzla, anarsist balikcilik yapar ama bence bunda artik haksiz olmaz o adam...Ancak her sey gene corba olur.

Ortada gene isletilmeyen, isletilmeyecek bir sistem kalir.Ama kesin olan bir sey var, o gun amator balikcilik bu Ulkede tam anlamiyla var olamadan yok olur.:mad:

Amator Balikci Amatorlugunun geregine sahip cikamiyorsa, Amator balikcilik icin gercekci bir mucadelenin samimi bir kolu olmuyor, olmayi reddediyorsa , onu bekleyen son bu.Bir koseye itilip, "haddini bil, onune konanla yetin.' denilmek.

Ve belki bir gun kolluk kuvetiyle bu baskiyi ve cezayi mueddelerine mecbur birakilmak.Kisaca ozgurluklerinin ve sanatinin icrasinin gasp edilmesi...Hem de Devlet gucuyle...Bunu Ticari Balikcinin fitnesiyle Devlet ona yapacak...

Cunku sen hakkina zamaninda sahip cikamamssin, sen kendi mesruyetini yaratamamissin.Sen tesekkullu degilsin, cunku sen gucsuzsun...Bu kadar...Bitti.

Yapma Alp kardeş,

Yazdıklarıın tamamı kabulüm de rica edeyim bu kadar kolayına kişiye avını satma yetkisi ve limitsiz avlanma imkanı veren SARI KAĞIDI Amatör Balıkçıya layık ve çare olarak görme, gösterme.

"Gerçek balıkçının gelir kaybına yol açan amatör balıkçıların ticari faaliyetini engellemek amacıyla, amatör balıkçılığı düzenleyen tebliğde avlanmasına izin verilen günlük 5 kg miktarın günlük 1 kg olarak düşürülmesi yararlı olacaktır." diyebilenler ve kendi içerisinde bile çelişen bu görüşü o çalıştayın sonuç bildirisine koyanlar utansın.

Ticari Balıkçı Orkinos hariç tüm türleri kotasız olarak avlayabildiğince avlayacak, ben bir amatör balıkçı olarak 4 kişilik aileme götüreceğim balığı 1 kg. ile sınırlı tutup, üzerine yetecek kadar balığı ticariden satın alacağım. :eek:

Böylesi bir öneriye kargalar bile güler.

Haaa, ben amatör balıkçılığı ve amatör kimliğimi bir yana koydum, bundan sonra avımı satarak ticari balıkçılık yapacağım diyen, artık ekmeğini bu yoldan kazanacağını deklare edenlere tabii ki RASTGELSİN derim.
Yer geldi ticari olarak avlandım, bu gün amatör balıkçılık kurallarına uyarak avlanıp, keyif yapacağım diyene de RASTGELSİN derim.

Ancak Amatörü kısıtlayan birileri bu lafı etti diye kimse Amatör Balıkçı kimliğini ayaklar altına almak, bu salaklığı bahane ederek Ticari kimliğe girmek, "ne yapayım beni buna zorladılar, ben de uyum sağladım" demek durumunda değildir.

Belki de Sarı Kağıt ile ilgili olarak yazdıklarını ben yanlış anladım. idk

Sevgi ve saygılarımla.

RASTGELSİN.

roy
19-03-2013, 12:21
Keske amatör balikciligin önde gelen sahislari da söyle dese : tamam isteginize saygi gösteriyoruz günlük limitimiz 5de 1 olsun lakin profesyonel balikciliga da yillik avlanan balik ortalamalari alinarak bunun 5de 1ini avlama kotasi konulsun.

Balikci34
19-03-2013, 17:33
Bence bir balıkcının günde beş kilo balık tutmasıda yanlış.
Doğru konuşalım şimdi,içimizden hangimiz günde beş kilo balık tüketiyor,ben yakalmışım beş kilo balık,iki kilo tüketmişim gerisini ne yapacağım o zaman.
Şimdi denecekki akraba,komşu olanlara hediye edeceğim,yok beyler o akrabam veya komşum gelsin benimle böyle güzel bir hobiyi beraber yapsın,ben öğreteyim oda benimle beraber avlansın,böylece balıkcılık sektörünede katkısı olmuş olur..

Balık avcılığına harcanan para zaten geri gelmez,bu hobiye harcanan para ile senelerce balık yer insan..
Maddi zorluğu olan kişi zaten kilometrelerce yol yapıp balık avına para harcamaz.

Tamam bir kilo biraz az olmuş ama beş kiloda fazla,iki kilo her kişi için yeterli bence...

blackpearl
19-03-2013, 18:06
korunan şey balıklar değil ticari balıkçılar dikkatinizi çekerim. :)

skoylu
19-03-2013, 19:04
5kg çok. 1kg da çok. tutulan balıklar geri salınsın.

bence eve sadece bir tek balık götürme hakkı olsun. fazlası fazla olur.

benim gönlümden geçen aynen bu. ama elbette bu benden başkasına absürt gelebilir. itiraz etmem, saygı duyarım.

başka türlü düşünenleri düşünürsek. başbakan 3 çocuk diyor. birde tolerans koysak, eder 6 kişi. 6 x 300 eder 1 kilo 800 gr. yuvarlak hesap iki kg bence makul. elbette, istavrit sardalya vs. gibi türler itibarıyla.

birde iki yanlıştan, hatta bir sürü yanlıştan bir doğru çıkarma telaşı var. kısaca ele alırsak;

bence 5kg balık zaten bohçacılığın ta kendisidir. burada bahse konu 6 kg luk iki levrek değil. 5 kg kraça toplama olayı aslen.

bohçacılığın savunması ise olamaz, çözümde belli: denetim. bohçacı zaten limit neydi diye bakmaz. 5kg limit, bu meseleyi legalleştirir sadece.

sarı kağıt alıp ticari olana ise, helali hoş olsun, kurallara uyduğu sürece. müspet menfi, başka denecek bir şey yok.

sorun ne?

5kg istavride onay vermek, bohçacılığı legalleştirir. bu azaltılmalı.

denetim olayı adam gibi olmalı. böyle denetim olmaz. balık tutan, satan hepsi ruhsata tabi olmalı. amatörlük ruhsata tabi yapılmalı. ruhsatsız yapana ciddi cezalar verilmeli . kuralları çiğneyenin ruhsatı iptal edilmeli.

Tarık ERSAL
19-03-2013, 19:23
5kg çok. 1kg da çok. tutulan balıklar geri salınsın.

bence eve sadece bir tek balık götürme hakkı olsun. fazlası fazla olur.

benim gönlümden geçen aynen bu. ama elbette bu benden başkasına absürt gelebilir. itiraz etmem, saygı duyarım.

başka türlü düşünenleri düşünürsek. başbakan 3 çocuk diyor. birde tolerans koysak, eder 6 kişi. 6 x 300 eder 1 kilo 800 gr. yuvarlak hesap iki kg bence makul. elbette, istavrit sardalya vs. gibi türler itibarıyla.

birde iki yanlıştan, hatta bir sürü yanlıştan bir doğru çıkarma telaşı var. kısaca ele alırsak;

bence 5kg balık zaten bohçacılığın ta kendisidir. burada bahse konu 6 kg luk iki levrek değil. 5 kg kraça toplama olayı aslen.

bohçacılığın savunması ise olamaz, çözümde belli: denetim. bohçacı zaten limit neydi diye bakmaz. 5kg limit, bu meseleyi legalleştirir sadece.

sarı kağıt alıp ticari olana ise, helali hoş olsun, kurallara uyduğu sürece. müspet menfi, başka denecek bir şey yok.

sorun ne?

5kg istavride onay vermek, bohçacılığı legalleştirir. bu azaltılmalı.

denetim olayı adam gibi olmalı. böyle denetim olmaz. balık tutan, satan hepsi ruhsata tabi olmalı. amatörlük ruhsata tabi yapılmalı. ruhsatsız yapana ciddi cezalar verilmeli . kuralları çiğneyenin ruhsatı iptal edilmeli.

Serdar kardeş,

Yine istim üzerindesin. hihi
Ama ben sana yardımcı olamayacağım. idk

Kolay gele.

Balikci34
19-03-2013, 20:02
korunan şey balıklar değil ticari balıkçılar dikkatinizi çekerim. :)

Peki bu tezden yola çıkalım.

Haksızmı ticari balıkcının korumak istenmesi,adamlar her türlü vergisini verecek,bir sürü zorluklarla boğuşacak,amatör balıkcı kıyıdan beş kilo balığı götürüp bir iki kilosunu tüketip geriye kalan kısmını satacak veya hediye edecek,ne vergi var ne bir kaide,tut tutabildiğin kadar,her gün beş kilo.

Şayet biz amatörlerde bir vergi ödemiş olsaydık,yada avlanacağımız bölge için bir ücret,O zaman şikayet etme hakkımız olurdu. Lakin bu durumda şikayet etme hakımız yok BENCE,benceyi büyük yazdım,bu durumu şahsi fikrimle değerlendirdiğim için,böyle olmak zorunda değil tabiki,başka görüşlerde geçerli olur bu konuda...

skoylu
19-03-2013, 20:17
selim abi, gözardı edilen bir şey var.

satan adam, limit filan dinlemiyor ki zaten. bu noktada onun için tebliğ bir kağıt parçası, belki yağ tenekesinde ateş yakarken bir anlamı olur.

bu noktada sorun denetimsizlik. bunun aşılması elzem.

limitin kaç kg olacağı hususu aslında boş bir tartışma. bu bence gayet teferruattan ibaret.

roy
19-03-2013, 20:19
Amatörün de büyük kismi limit dinlemedigine göre körler sagirlar birbirini agirlar. 2 yanlis bir dogru etmiyor malesef

Aret
19-03-2013, 20:19

Haksızmı ticari balıkcının korumak istenmesi,adamlar her türlü vergisini verecek,bir sürü zorluklarla boğuşacak,amatör balıkcı kıyıdan beş kilo balığı götürüp bir iki kilosunu tüketip geriye kalan kısmını satacak veya hediye edecek,ne vergi var ne bir kaide,tut tutabildiğin kadar,her gün beş kilo.

Şayet biz amatörlerde bir vergi ödemiş olsaydık,yada avlanacağımız bölge için bir ücret,O zaman şikayet etme hakkımız olurdu. Lakin bu durumda şikayet etme hakımız yok BENCE,benceyi büyük yazdım,bu durumu şahsi fikrimle değerlendirdiğim için,böyle olmak zorunda değil tabiki,başka görüşlerde geçerli olur bu konuda...

Bence'yi büyük yazmanız da bence güzel olmuş çünkü sizden başka böyle düşünen olacağını sanmıyorum. Tut tutabildiğin kadar mantığıyla avlananlar amatör balıkçılar değil profosyonellerdir. Çünkü onlar için yakaladıkları her balık daha fazla kar demek, dolayısı ile balıklar da amatörlerin yüzünden değil onların yüzünden bitiyor.

adalı balıkçı
19-03-2013, 20:23
Bence bir balıkcının günde beş kilo balık tutmasıda yanlış.
Doğru konuşalım şimdi,içimizden hangimiz günde beş kilo balık tüketiyor,ben yakalmışım beş kilo balık,iki kilo tüketmişim gerisini ne yapacağım o zaman.
Şimdi denecekki akraba,komşu olanlara hediye edeceğim,yok beyler o akrabam veya komşum gelsin benimle böyle güzel bir hobiyi beraber yapsın,ben öğreteyim oda benimle beraber avlansın,böylece balıkcılık sektörünede katkısı olmuş olur..

Balık avcılığına harcanan para zaten geri gelmez,bu hobiye harcanan para ile senelerce balık yer insan..
Maddi zorluğu olan kişi zaten kilometrelerce yol yapıp balık avına para harcamaz.

Tamam bir kilo biraz az olmuş ama beş kiloda fazla,iki kilo her kişi için yeterli bence...

Her gün balığa çıkıp, yakaladığı balığı aynı gün tüketme koşulu ile yazdınız bunları sanırım :) çoğumuz (ben de dahil olmak üzere) haftada 1 gün, bazen 2 haftada 1 gün balığa çıkabiliyoruz.. yine de 5 kg fazla diyorsanız saygı duyarım ama katılmam mümkün değil..

Balikci34
19-03-2013, 20:42
Bence'yi büyük yazmanız da bence güzel olmuş çünkü sizden başka böyle düşünen olacağını sanmıyorum. Tut tutabildiğin kadar mantığıyla avlananlar amatör balıkçılar değil profosyonellerdir. Çünkü onlar için yakaladıkları her balık daha fazla kar demek, dolayısı ile balıklar da amatörlerin yüzünden değil onların yüzünden bitiyor.

Tabiki her kişi kendi fikirlerini yazacak,bende kendi görüşlerimi aktarıyorum konuya,bu böyledir diye dayatmamda yok zaten..

Ticari balıkcıyıda denetleyecek olan,bize yani amatörlere kısıtlama getiren olmalıdır,ben amatör olarak ticariyi denetleme gibi bir hakka sahip değilim zaten,değilmi?

Ha şimdi soruyorum sizlere,hiç bir derneğe üye değilseniz,para karşılığında alınmış bir ruhsatınız yoksa,yani anlaşılacağı gib yazarsak,bir başıboşluk varsa,kimi kime şikayet edeceğizki,İstanbul gibi bir metropolde 20 bin üyeli bir derneğin tepkisini düşünün,birde her amatörün forumlardan feryadını,sizce hangisi başarılı olur...

Balikci34
19-03-2013, 20:43
selim abi, gözardı edilen bir şey var.

satan adam, limit filan dinlemiyor ki zaten. bu noktada onun için tebliğ bir kağıt parçası, belki yağ tenekesinde ateş yakarken bir anlamı olur.

bu noktada sorun denetimsizlik. bunun aşılması elzem.

limitin kaç kg olacağı hususu aslında boş bir tartışma. bu bence gayet teferruattan ibaret.

Denetimi yapacak olan,kanunu koyandır Serdar...

Balikci34
19-03-2013, 20:48
Her gün balığa çıkıp, yakaladığı balığı aynı gün tüketme koşulu ile yazdınız bunları sanırım :) çoğumuz (ben de dahil olmak üzere) haftada 1 gün, bazen 2 haftada 1 gün balığa çıkabiliyoruz.. yine de 5 kg fazla diyorsanız saygı duyarım ama katılmam mümkün değil..

Bu her ülkede böyle ama,bende senede elli kere su başında olurum,bu sayı bazen on artar bazende on azalır,lakin her gün balık avıyapanda var,limit herkeze aynı ama,tamam tutuğumuz balığı istersek tüketelim fakat şu var,amatör balığı yakalayıp tüketeceğim diye av yapmaz,hobisini yapmak için mekanda bulunur,zaten her balık avında balık yakalama garantisi yoktur...

isottevfik
19-03-2013, 21:51
Bu her ülkede böyle ama,bende senede elli kere su başında olurum,bu sayı bazen on artar bazende on azalır,lakin her gün balık avıyapanda var,limit herkeze aynı ama,tamam tutuğumuz balığı istersek tüketelim fakat şu var,amatör balığı yakalayıp tüketeceğim diye av yapmaz,hobisini yapmak için mekanda bulunur,zaten her balık avında balık yakalama garantisi yoktur...

''Amatör, balığı yakalayıp tüketeceğim diye av yapmaz, hobisini yapmak için mekanda bulunur.'':thumb: :thumb:

Gerçekte '' Ben amatörüm '' ruhunu yansıtan ifade. Gerisi şu an için '' Havanda su dövmekten '' öte değil.

Yansıttığın düşüncene sağlık Selim kardeşim.:thumb: :thumb:

volex21
19-03-2013, 21:51
Limit 1 kilo olmuş 10 kilo olmuş sistem böyle sürdükçe bence hiçbir önemi ve değeri yok. Tüketeceğinden fazla balık tutup, satan veya dağıtan kişi bana göre bu işi meslek olarak yapan, ailesini geçindiren insanın ekmeğini çalmaktadır.
İstanbul boğazı gibi bir konumda veya tatlı suda yasal olmayan yöntemler haricinde bugünkü 5 kilogramlık limiti aşabilen olsun ben sanmıyorum.
Levrek konusunda aşılabiliyor ama o da senede 2 kere denk gelirse gelir yoksa çok zor.
Hergün amatörün 5 kilo balık tutması bence mümkün değildir, özel bir yerde avlanmıyorsa. Hatta çoğu zaman da boş dönüyordur. Amatörün limitinin sınırlanması bu sistem sürdüğü müddet balıklar açısından hiçbir fark doğurmayacak. Diğer açıdan zaten denetimsizlik yüzünden aynı tas aynı hamam devam edecek. Limit kağıt üzerinde ne olursa olsun herkes gene bildiğini okuyacak. Limiti aşanlarda veya şanslı yerlerde bulunanlarda işi çok çabuk kitabına uyduracaklardır. Sarı kağıt almak gibi. Benim avdaşlarımdan birkaç tanesinde de vardı bu arada bu kağıttan. Ne işe yaradığını bilmiyorum ama konuda geçince dikkatimi çekti. Satma işini yasal zemine oturtuyor sanıyorum.

Diğer açıdan profesyonel av teknelerinin doğaya ve balığa verdiği zararı da hiçbir amatör veremez bence. Yani biz amatörlerin verdiği zarar profesyonel teknelerin yanında devede kulak kalıyordur muhtemelen. Bilmeden atmak istemiyorum ama onca teknik cihaz ve bilgi, toplu sürü imhaları hangi yasal zeminde olursa olsun doğaya büyük darbedir bence. Adam ağı serip koca sürüyü ortadan kaldırıyor. Burada (izmirde) geçen seneye göre çok azalsa da yine yaprak satıldığını gördüm. Bariz bir iyileşme olsa da az da olsa bazı günler denk geldim. Demek ki katliyam sürdü az veya çok.

Bir diğer açıdan ben amatör olarak niye savunmak ve savaşmak durumundayım onu da anlayamıyorum. Bu ülkenin profesörü, bilim adamı yok mu? Deniz stoklarımızı çıkartacak, kaç gemiyle nerelerde av yapılırsa sürdürülebildiğini hesaplayacak.
Hakkaniyet adına yetkililer bişey yapmıyorlar mı ben anlamadım. Herşey kimin kime gücü yeterse mantığıyla mı yürüyor. Böyle mi yürümeli, böyle giderse düzelecek mi? Bugün benim gücüm yetince, hakkımı fazlasıyla alırken, yarın başka şeyler mi olacak? İlla çarpışmak ve savaşmak durumunda mıyız. İlla grup olmak, yaptırım gücüne kavuşmak durumunda mıyız? Balıkların nesli ve devamlılığı buna mı bağlı. Devlet politikası yok mu? Uyaran, gözünü açan yok mu yetkililerin? Bu işin bilimsel çevreleri yok mu? İdealist bir yetkili yetiştiremedik mi ülke olarak? Herşey rantlar üzerinde mi dönüyor, bu kadar kötü müyüz ahali olarak?

Benim kendi fikrimce bizim bölgede bir iyileşme var, görülen. Zayıf ama var. (kontrol namına)

Son söz olarak mantık çerçevesinde yapılmayan ve denetlenemeyen herşey uygulanmamaya, yok olmaya, değişmeye mahkumdur bence.

balli
19-03-2013, 22:03
RASTGELSİN.

Belki de.;)

Şimal
19-03-2013, 22:33
Bence limit olayını farklı algılıyoruz belkide:rolleyes:

Her gittiğiniz avda 5 kg. balık yakalayın denmiyor."Eğer birgün bolca balığa denk gelirseniz, 5kg. sınırınız olsun, bunu geçmeyin" diye düşünemezmiyiz acaba ;)

Şahsen ben limit aşımı yapılabilecek seviyedeki ava çok fazla denk gelmedim ama mutlaka sınırlarda avımı bitirdim.
Limitin 1 kg.'ye indirileceğine inanmıyorum veya inanmak istemiyorum:D
Yani şimdi ava gittiğimizde 1 kg balık tutmak durumunda isek dönüşte mutlaka balıkçıya uğrayıp, taze balığımızın yanına tezgah balığı takviye etmek zorunda kalırız.Çok saçma ve ucube bir durum sözkonusu olur.
Sanki bugüne kadar 5 kg. limiti çok denetlendi ve olumlu sonuç alındı da, şimdi 1kg. limiti denetlenecek.Kaldı ki bu forumda limiti iki kat aşanları bile ikna edemedik, buna kimse uymadığı gibi limit diyeni yerin dibine sokarlar.:rolleyes:

Aret
19-03-2013, 23:13
Uygulanacak yasağın bir anlamı vardır. Bugüne kadar 5 kg. limitine son derece saygı göstermiş biri olarak söylüyorum, 1 kg. limitine ben uymam.

kurbagaprens
19-03-2013, 23:47

Bu sayfada Türkiyede yaşamanın karşılığında ödediğimiz vergilerden bazıları var. Ben bir vatandaş olarak kazandığımın yarısından çoğunun devlet tarafından gasp edildiğini düşünüyorum. Bir de amatör balıkçı vergisi çıkarmayın başımıza. Bugün satana vergi dersiniz yarın her amatöre diye çıkar başımıza. Eskiden bu yana kara avcılığı yapanlar bugün ne demek istediğimi daha iyi anlayacaklardır.
Bırakın işsiz güçsüz, evinin nafakasını, emekli, aysonunu getirememiş olmanın ezikliğini, berduş ayyaş da şarap parasını çıkarabilsin denizden. Kıyıda avlanan adam milyoner değil, olmayacakta...

Tarık ERSAL
20-03-2013, 07:58
Belki de.;)

Nuri, senin yorumuna o kadar ihtiyacım vardı ki. :D
Sağ olasın.

Tarık ERSAL
20-03-2013, 08:27
Sevgili arkadaşlar,

Ne olur gelin şu 5 kg.mi, 1 kg. mi tartışmasını bırakın bir yana. Bunun da diğer ayrıntılar gibi tartışma ile varılacak olumlu bir sonucu yok.
Bu güne kadar kaç Amatörün avı tartılmış da biz bu konuyu tartışmaktayız?

Ortada duran ama bizim bir türlü görmediğimiz ana tehlikeye dikkatinizi çekmek istiyorum.

Bir kısım Ticari Balıkçının hobimizde gözü var.
Özellikle İstanbul'da yaşayan Amatörün avında bir kısım ticari balıkçının gözü var. Ya da bilemediğim bir sebeple böyleymiş gibi davranılmakta.

Lütfen okuyun.

Aklımın ve bilgimin yettiğince görüyorum ki bu güne kadar konuşulmayan bazı konular da tartışılmakta, çareler aranmakta.
Ama özellikle verdiğim linkteki 13. maddeyi okuyunca daha net olarak görüyorum ki Amatör Balıkçının ne olduğunu bilmeyenler bulunmakta. Hatta o toplantıya katılıp da Amatör Balıkçılığı tanımlayacak kişi yok sanırım. Olsa aşağıdaki abukluğun altında adı yer almazdı.

Bahsettiğim 13. maddenin ilk cümlesi aşağıda.
"Gerçek balıkçının gelir kaybına yol açan amatör balıkçıların ticari faaliyetini engellemek amacıyla, amatör balıkçılığı düzenleyen tebliğde avlanmasına izin verilen günlük 5 kg miktarın günlük 1 kg olarak düşürülmesi yararlı olacaktır."

Bu çalıştay raporunda bizleri direk ilgilendiren tek madde mevcut. Diğer maddelerde bir çok olumsuzluğun ele alındığı görünmekte. Mesela bu 13. maddenin devamındaki ikinci cümle de aşağıda.
"Amatör balıkçıların da denetlenmeleri büyük önem taşımaktadır."

Bu 1. Balık ve Balıkçılık Çalıştayı sonuç bildirisini okuyunca benim öncelikle diyeceğim, bizler birbirimizle uğraşmaktan dış dünyayı unutttuk ve kim olduğumuzu bile anlatamadık.

İster Kooperatif Yöneticisi, ister Bakanlık Yetkilisi ve ister bilim adamı bir Prof. olsun Amatör Balıkçının kim ve ne olduğunu bilen tek aklı başında kişi bu 13. maddenin altına imza koyabilir mi sizce?

Ancak tek suçlu onlar mı?

BİZ KENDİMİZİ ANLATAMAMIŞ, TANITAMAMIŞSAK BİZİM HİÇ Mİ SUÇUMUZ YOK?

Yavuz AYDOĞDU
20-03-2013, 08:48
Uygulanacak yasağın bir anlamı vardır. Bugüne kadar 5 kg. limitine son derece saygı göstermiş biri olarak söylüyorum, 1 kg. limitine ben uymam.

Kendime sorup cevabında çuvalladığım bir soru, uyar mıyım acaba?

adalı balıkçı
20-03-2013, 09:06
"Mantıklı ve anlamlı" her limite uyulur.. ancak bu 1 kilonun mantığı ve anlamı daha çok tartışılır..

Yavuz AYDOĞDU
20-03-2013, 09:47
Bahsettiğim 13. maddenin ilk cümlesi aşağıda.
"Gerçek balıkçının gelir kaybına yol açan amatör balıkçıların ticari faaliyetini engellemek amacıyla, amatör balıkçılığı düzenleyen tebliğde avlanmasına izin verilen günlük 5 kg miktarın günlük 1 kg olarak düşürülmesi yararlı olacaktır."

Accık hukuk bilgisi olan biri bu cümlenin saçmalık olduğunu farkedecektir. Zira amatör balıkçının ticari faaliyetini engellemenin yolu limiti düşürmek değil, bu faaliyeti yasaklamaktır. Eee,.. zaten yasak.

Gerekçe geçersizdir.

fatihh
20-03-2013, 15:07
Memlekette yaptığınız iş ile ilgili sizi savunacak bir Derneğiniz yok ise, birileri tarafından sırtınıza vurulacak Değnek çok oluyor sanırım..

Huseyin Alp Arslan
20-03-2013, 15:39
Yapma Alp kardeş,

Yazdıklarıın tamamı kabulüm de rica edeyim bu kadar kolayına kişiye avını satma yetkisi ve limitsiz avlanma imkanı veren SARI KAĞIDI Amatör Balıkçıya layık ve çare olarak görme, gösterme.

"Gerçek balıkçının gelir kaybına yol açan amatör balıkçıların ticari faaliyetini engellemek amacıyla, amatör balıkçılığı düzenleyen tebliğde avlanmasına izin verilen günlük 5 kg miktarın günlük 1 kg olarak düşürülmesi yararlı olacaktır." diyebilenler ve kendi içerisinde bile çelişen bu görüşü o çalıştayın sonuç bildirisine koyanlar utansın.

Ticari Balıkçı Orkinos hariç tüm türleri kotasız olarak avlayabildiğince avlayacak, ben bir amatör balıkçı olarak 4 kişilik aileme götüreceğim balığı 1 kg. ile sınırlı tutup, üzerine yetecek kadar balığı ticariden satın alacağım. :eek:

Böylesi bir öneriye kargalar bile güler.

Haaa, ben amatör balıkçılığı ve amatör kimliğimi bir yana koydum, bundan sonra avımı satarak ticari balıkçılık yapacağım diyen, artık ekmeğini bu yoldan kazanacağını deklare edenlere tabii ki RASTGELSİN derim.
Yer geldi ticari olarak avlandım, bu gün amatör balıkçılık kurallarına uyarak avlanıp, keyif yapacağım diyene de RASTGELSİN derim.

Ancak Amatörü kısıtlayan birileri bu lafı etti diye kimse Amatör Balıkçı kimliğini ayaklar altına almak, bu salaklığı bahane ederek Ticari kimliğe girmek, "ne yapayım beni buna zorladılar, ben de uyum sağladım" demek durumunda değildir.

Sevgi ve saygılarımla.

RASTGELSİN.

Guzel Abim, "bu kadar kolayına kişiye avını satma yetkisi ve limitsiz avlanma imkanı veren SARI KAĞIDI Amatör Balıkçıya layık ve çare olarak görme, gösterme diyorsun da " benim bunu gosterdigim yok...Ben bir carpikligin altini ciziyorum.

Sevgili Abim,

"Kanali nasil kazdiysan, degirmene suyu ogle goturur, carkini oyle cevirirsin " diyorum.

5kg gercekci, pek cok Ulkenin duzenlemelerinde de gozumuze carpan , topluma mantikla ifade edilebilecek, iyi niyetli, amator balikciligin korumaci mentalitesine saygi duyanin kabul edebilecegi gercekci bir rakamdir.Uygulandigi takdirde hem surdurulebilir balikciliga katkisi olacak, hem de Amator Balikciyi sanatinda magdur etmeyecek bir rakamdir. Bu olcunun uzerine korumaci bir zihniyete davet cikarilabilir, bunda basarili olunabilinir.

Ancak sacma sapan, gercekcilikten uzak bir 1kg yasagi bakiniz burdan aynen su cumleyi kulllanarak ifade ediyorum,"tek kelimeyle Amator Balikciya karsi fasistliktir." Orda ben kalkar Amator Balikcimin hakkini savunurum.

Cunku amator balikcim bu kurali isletemez. Cunku bu kural mantik sinirlari icersinde degildir.Bu kural istismarin bir diger yuzudur. Bu kural amator balikciliga kufurdur.

Kimisi kalkar katiksiz yakala salciyim der, yakaladigi baligi oldugu gibi salar.Kendi vicdani tasarrufudur bu. Bu kitlikta surdurulebilir balikciliga katki olarak kalkip herkes bunu yapsa, taki balik bollasincaya, daha iliman olunabilecek sartlar doguncaya kadar boyle devam etse elbette cok memnun olurum.Ancak butun bir toplumdan boylesi bir utopyayi kimsenin bekliyemeyecegini de bilirim.Olacak sey degildir o.

Bir topluma "burdan buraya kadar bogazindan kisacaksin' denilir ama "yemeyeceksin" denilmez. Bir kg bu topluma " sen amatorsen, artik balik tutma, tuttugunu yeme" demektir.Bunun yerine kalkip "bu memelekette her amator balikci tuttugu baligi salsin" deseler daha bile anlamli konusurlar.

Kisaca olmiyacak duaya "amin!" denilmez. Bu kanal acilirsa bugunun amator balikcisi yarinin illegal balikcisina donusturulur, orda amator balikci ve amator balikcilik sadece laf ola beri gele olur...Bu kanaldan su boyle akar.

Bu benim arzum degildir. Ben amator balikciyim, surdurulebilir balikciliga hizmet etmeyi secmis bir amator balikciyim.Her Abimin ve kardesiminde oyle olmasini arzu eden bir Amator Balikciyim.

Ama bu binanin kaidesine ancak ve ancak dogru cimento, dogru kumla karilmis bir harcla oturabilecegini bilen bir amator balikciyim. 1 kg , mutahitin comentodan calmasidir.Amuduyla calmasidir.

Onun uzerine surdurulebilir amator balikcilik insa edilemez.

Tarık ERSAL
20-03-2013, 18:41
Sevgili Alp kardeşim,

Binlerce kilometre uzaktan ülkesinin Amatör Balıkçısının hak ve hukulu için kafa yoran güzel kardeşim.

"Belki de Sarı Kağıt ile ilgili olarak yazdıklarını ben yanlış anladım" dedim di.
Ancak anlaşılan o ki sadece ben değil sen de yanlış anlamışsın.

Amatör Balıkçı için günlük avın 5 kg.den 1 kg. a indirme teklifi KKTC Gazimagosa'da hiç bir Amatör Balıkçı ve Küçük Ölçekli Kıyı Balıkçısının katılımı olmayan bir workshopta kimin önerdiği bile belli olmayan bir tekliftir.

Bakma ilk anda bende yerimde duramadım, heyecan yaptım. Aynı hatayı ben de yaptım. Sadece bir çalıştay sonucu kayıt altına alınan bir teklif bu.

Bakma basında ve kendi çapımızda yarattığımız bunca velveleye. :)

Gel bazı kolaycı kişiler gibi, bu kadarcık bir öneri düzeyinde kalan abukluğu SARI KAĞIT ile göğüslemeyi Amatör Balıkçıya önerme dedim. O kağıdın edinimi yakışmaz bize kardeş.En azından o kağıdın eldesi ile avını satmak hiç mi hiç yakışmaz bize. :(

O SARIŞIN BELGE :D Amatöre kalkan değil, o belge geçimi için ihtiyacı olana yakışan, ama avını satarak geçimini sağlayandan da Amatör Balıkçıyı ayıran bir belgedir dedim. :rolleyes:

Yanlış yaptığımı düşündüysen ben bunu düşünür, bunu yazarım. Kusuruma bakmayasın. :)

kurbagaprens
22-03-2013, 15:01
Dert etme Hüseyin Alp Arslan Abi, Tarık Abi ayrana siyah demişse o siyahtır. Henüz uzlaşabilene denk gelmedim. :) O yüzden artık yazdıklarını da okumuyorum ben mesela... ;)
Tarık Abi Rastgele...

Tarık ERSAL
25-03-2013, 08:21
Dert etme Hüseyin Alp Arslan Abi, Tarık Abi ayrana siyah demişse o siyahtır. Henüz uzlaşabilene denk gelmedim. :) O yüzden artık yazdıklarını da okumuyorum ben mesela... ;)
Tarık Abi Rastgele...

Okumadığına bile karşı olabilen komik Kurbağa kardeşe selam olsun. :laughing:

Sana da RASTGELSİN.

skoylu
25-03-2013, 19:11
Sevgili Alp kardeşim,

Binlerce kilometre uzaktan ülkesinin Amatör Balıkçısının hak ve hukulu için kafa yoran güzel kardeşim.

"Belki de Sarı Kağıt ile ilgili olarak yazdıklarını ben yanlış anladım" dedim di.
Ancak anlaşılan o ki sadece ben değil sen de yanlış anlamışsın.

Amatör Balıkçı için günlük avın 5 kg.den 1 kg. a indirme teklifi KKTC Gazimagosa'da hiç bir Amatör Balıkçı ve Küçük Ölçekli Kıyı Balıkçısının katılımı olmayan bir workshopta kimin önerdiği bile belli olmayan bir tekliftir.

Bakma ilk anda bende yerimde duramadım, heyecan yaptım. Aynı hatayı ben de yaptım. Sadece bir çalıştay sonucu kayıt altına alınan bir teklif bu.

Bakma basında ve kendi çapımızda yarattığımız bunca velveleye. :)

Gel bazı kolaycı kişiler gibi, bu kadarcık bir öneri düzeyinde kalan abukluğu SARI KAĞIT ile göğüslemeyi Amatör Balıkçıya önerme dedim. O kağıdın edinimi yakışmaz bize kardeş.En azından o kağıdın eldesi ile avını satmak hiç mi hiç yakışmaz bize. :(

O SARIŞIN BELGE :D Amatöre kalkan değil, o belge geçimi için ihtiyacı olana yakışan, ama avını satarak geçimini sağlayandan da Amatör Balıkçıyı ayıran bir belgedir dedim. :rolleyes:

Yanlış yaptığımı düşündüysen ben bunu düşünür, bunu yazarım. Kusuruma bakmayasın. :)

Elbette yazabilirsin, hatta yazmalısın da.

Sarı kağıdı ben kimsenin amanda şu balıkları bir güzel kırayım diye aldığını, alacağını düşünmüyorum. En azından ben henüz öyle hiç kimseyi tanımadım.

Bazıları, ki az aslında onlar, ticari teknelere binmeyi kolaylaştırmak amacıyla filan bu belgeyi alıyor genellikle. Geri kalanlar ise, zaten olayı profesyonel düşündükleri için tamamen.

Soru aslında şurada önce: Neden bu belgeyi almak ihtiyacı hissedilsin? İdeal etiği geçip, gerçek etiğe bakmak lazım. Teknik olarak, balık satacak adam bu belgeyi filan düşünmüyor genel olarak, tutup satıyor geçiyor. Teknesi yoksa hele, aklına bile gelmiyor.

Teknesi olup tutanlar ise, aslen bildiğin amatör avcılık yapıyor. Yani, elinde uzun olta filan. Öyle ticari denecek çapta bir istihsal söz konusu olmuyor onlar için pek çok zaman.

Elbette burada tamamen ticari olan büyük tekneler, hatta bazı küçük tekneler, ki zaten külliyen ticari olarak bizim ilgi alanımıza girmiyor.

Bu noktada balıkçılığı ikiye ayırabiliriz. Büyük balıkçı, küçük balıkçı. Küçük dediğimiz için olayın ticari boyutu olabilir, olmayabilir. Fakat istihsal için kullandığı araç gereç teknik vs. açısından amatörden farkı olmayan kişilere küçük diyoruz.

Kısaca, bir olta vb. kullanıp, bir şekilde avlananlar, birde ağlarla vs. istihsal yapanlar var.

Bu küçükler içinde, bir kısmı amatör. Yani amatör tebliğe tabi. Kalanlar ise sarı kağıtlı. Fakat avlarını basbaya amatör şekilde yapıyorlar.

Şimdi sorun ne, nerde? Sorun şurda, sarı kağıdın var, yok satıyorsun vs. ve amatör değilsin demek, etnik ayrımcılıktan başka bir şey olmaz. Gidip senle aynı şekilde avlanan birisinin bir başka limite tabi olması onu senden benden farklı bir şey yapmaz.

Burada sorun o sarı kağıt değil, onunla meşrulaşmıyor, onunla var olmuyor bu olay. Zira o kağıdı olmadığı halde bolca balığı kıran pek çok kişiyi görüyoruz bilfiil. Tu kaka mı diyorsun, deee, kimin umurunda?

Burada sarı kağıt filan laf, boş laf. Burada bakılması gereken balığa nasıl bakıldığı. Eğer balıkçılığı bir tür spor olarak görüyor, balık tutma sürecine odaklanıyor ve avcılık yapıyorsan, bu bir başka bakış. Diğeri ise, balığa et olarak bakan bakış.

Balık et ise, satılmasında da mahzur görmez kimse, bu böyle. SGK filan başağrıtıyorsa, sarı kağıt alıverir olur biter. Kimsede bir şey diyemez.

Yapılması gereken, sarı kağıt vs. diye saydırmak değil. Sarı kağıdı olanı ötekileştirmek hiç değil. Yapılması gereken, olayı et olarak görenlerin bakış açısını değiştirmek, kağıdı olsun, ister sarışın olsun, farketmez.

Olayın temeline bakamıyorsun, çünkü sende olayı et olarak görüyorsun büyük ihtimal. Sen diyorsun, bana bir kaç balık et olarak yeter, öteki diyor yetmez, hatta para bunlar para. Ama her ikinizde aynı çerçeveden bakıyor, aynı temel üzerinde av yaptığınızı ıskalıyorsunuz.

Burada konuşulacak olan öncelikle bu. Sarı kağıdı varmış, yokmuş, bir kağıt varmış, limit yazıyormuş vs. lafları sadece kuru gürültü. Bakılacak olan şey, balığı et olarak mı görüyorsun? İşte senin kavgan burada abi, profesyoneli güya amatörlükten afaroz etmek kimseyi ırgalamıyor zira.

Ha, diyelim, ben amatör değilim, ne olmuş, direğe bağlayıp yakacakmısın beni? Cehennemde zebanilere mi atacaksın? Yoksa yazılarıma "Tebrikler, bravo" demeyecek misin? Hatta belki raporlarımdaki nar gibi kızarmış tabaktaki balıklara "Müthiş bir başarı, afiyet olsun" demez misin? Belki de hatta bereketli avlar dilemezsin di mi?

Görülmesi gereken yer bu. Sarı kağıtmış, ak kağıtmış, hikaye sadece.

42627
25-03-2013, 22:49
1380 Sayılı Su Ürünleri Kanununun B bendinde bulunan ticari amaç içermediği ve ğ bendinde bulunan kişinin günlük götüreceği miktarın taşıma kapasitesine göre değişebildiğinden ötürü sabit bir miktar katılması ve Anayasamızda bulunan kişinin kendi fiili haraketlerinden ötürü kıyılardan (denizlerden) elde etmiş olduğu kazanımların tamamen kişiye hukuki bağ ile ait olması ve bu bağın hiçbir bir şekilde (yanlış avlanma hariç) engellenmemesi anayasamızda bulunan temel haklardandır... Sonuç olarak herhangi bir müeyyide yaptıramazlar.

er41han
25-03-2013, 23:43
Atalarımın dediği gibi ''BALIK BAŞTAN KOKMUŞSA'' İstersek sayfalar dolusu yazalım ve çizelim...! tüm yazılanlar ve çizilenlar havada kalmaya mahkumdur..! bu güne kadar olduğu gibi...!

Tarık ERSAL
26-03-2013, 09:09
Elbette yazabilirsin, hatta yazmalısın da.

Sarı kağıdı ben kimsenin amanda şu balıkları bir güzel kırayım diye aldığını, alacağını düşünmüyorum. En azından ben henüz öyle hiç kimseyi tanımadım.

Bazıları, ki az aslında onlar, ticari teknelere binmeyi kolaylaştırmak amacıyla filan bu belgeyi alıyor genellikle. Geri kalanlar ise, zaten olayı profesyonel düşündükleri için tamamen.

Soru aslında şurada önce: Neden bu belgeyi almak ihtiyacı hissedilsin? İdeal etiği geçip, gerçek etiğe bakmak lazım. Teknik olarak, balık satacak adam bu belgeyi filan düşünmüyor genel olarak, tutup satıyor geçiyor. Teknesi yoksa hele, aklına bile gelmiyor.

Teknesi olup tutanlar ise, aslen bildiğin amatör avcılık yapıyor. Yani, elinde uzun olta filan. Öyle ticari denecek çapta bir istihsal söz konusu olmuyor onlar için pek çok zaman.

Elbette burada tamamen ticari olan büyük tekneler, hatta bazı küçük tekneler, ki zaten külliyen ticari olarak bizim ilgi alanımıza girmiyor.

Bu noktada balıkçılığı ikiye ayırabiliriz. Büyük balıkçı, küçük balıkçı. Küçük dediğimiz için olayın ticari boyutu olabilir, olmayabilir. Fakat istihsal için kullandığı araç gereç teknik vs. açısından amatörden farkı olmayan kişilere küçük diyoruz.

Kısaca, bir olta vb. kullanıp, bir şekilde avlananlar, birde ağlarla vs. istihsal yapanlar var.

Bu küçükler içinde, bir kısmı amatör. Yani amatör tebliğe tabi. Kalanlar ise sarı kağıtlı. Fakat avlarını basbaya amatör şekilde yapıyorlar.

Şimdi sorun ne, nerde? Sorun şurda, sarı kağıdın var, yok satıyorsun vs. ve amatör değilsin demek, etnik ayrımcılıktan başka bir şey olmaz. Gidip senle aynı şekilde avlanan birisinin bir başka limite tabi olması onu senden benden farklı bir şey yapmaz.

Burada sorun o sarı kağıt değil, onunla meşrulaşmıyor, onunla var olmuyor bu olay. Zira o kağıdı olmadığı halde bolca balığı kıran pek çok kişiyi görüyoruz bilfiil. Tu kaka mı diyorsun, deee, kimin umurunda?

Burada sarı kağıt filan laf, boş laf. Burada bakılması gereken balığa nasıl bakıldığı. Eğer balıkçılığı bir tür spor olarak görüyor, balık tutma sürecine odaklanıyor ve avcılık yapıyorsan, bu bir başka bakış. Diğeri ise, balığa et olarak bakan bakış.

Balık et ise, satılmasında da mahzur görmez kimse, bu böyle. SGK filan başağrıtıyorsa, sarı kağıt alıverir olur biter. Kimsede bir şey diyemez.

Yapılması gereken, sarı kağıt vs. diye saydırmak değil. Sarı kağıdı olanı ötekileştirmek hiç değil. Yapılması gereken, olayı et olarak görenlerin bakış açısını değiştirmek, kağıdı olsun, ister sarışın olsun, farketmez.

Olayın temeline bakamıyorsun, çünkü sende olayı et olarak görüyorsun büyük ihtimal. Sen diyorsun, bana bir kaç balık et olarak yeter, öteki diyor yetmez, hatta para bunlar para. Ama her ikinizde aynı çerçeveden bakıyor, aynı temel üzerinde av yaptığınızı ıskalıyorsunuz.

Burada konuşulacak olan öncelikle bu. Sarı kağıdı varmış, yokmuş, bir kağıt varmış, limit yazıyormuş vs. lafları sadece kuru gürültü. Bakılacak olan şey, balığı et olarak mı görüyorsun? İşte senin kavgan burada abi, profesyoneli güya amatörlükten afaroz etmek kimseyi ırgalamıyor zira.

Ha, diyelim, ben amatör değilim, ne olmuş, direğe bağlayıp yakacakmısın beni? Cehennemde zebanilere mi atacaksın? Yoksa yazılarıma "Tebrikler, bravo" demeyecek misin? Hatta belki raporlarımdaki nar gibi kızarmış tabaktaki balıklara "Müthiş bir başarı, afiyet olsun" demez misin? Belki de hatta bereketli avlar dilemezsin di mi?

Görülmesi gereken yer bu. Sarı kağıtmış, ak kağıtmış, hikaye sadece.

Serdar kardeşim,

Senden rica etsem, bu kadar uzatacağına ve uzattığın cümleler içinde aslında var olmayanı olan gibi göstermeye uğraşacağına net bir laf etsen.

Mesela; benim beceremediğimi yazdığın olayın temeline :) bir bakıversen de bana tek (ama tek) cevap versen.

Avını satana Amatör Balıkçı demeli mi, dememeli mi?

Bırak şimdi felsefeyi, etnik ayırımcılığı (ne alakaysa?) zebanileri.

Ayrıca raporlarındaki tabaklarda da, elinde de ben henüz senin tarafından avlanmış olan tek bir balık bile göremedim ki tebrik edeyim, bravo diyeyim, daha da bereketli avlar dileyeyim. idk

Kardeş, ben mesajlarımın çoğunluğunu RASTGELE dileği ile bitiririm.

Ancak sana iyi yazmalar dilemekten başka çarem yok. Ama mümkünse, rica edeyim. Kısa ve öz olsun. ;)

kurbagaprens
26-03-2013, 17:04
Okumadığına bile karşı olabilen komik Kurbağa kardeşe selam olsun. :laughing:

Sana da RASTGELSİN.
Sen okuduğunu da anlamıyorsun Tarık Abi. O paragrafta yazanların burda konuştuğunuz şeyle alakası yok. Sabit fikirlisin ve ben sabit fikirli insanlarla pek mütaala ya da tartışma yapmam. Onun için yazdıklarını okumaya değer bulmuyorum. Bundan sonraki paragrafımı da genele hitaben yazıyorum sen zaten üstüne alınma

Limit konusundaki düşüncemi merak eden olursa. Ben yıllardır sirküleri kutsal kitap gibi görmenin yanlış olduğunu, yasal olarak uyma zorunluluğumuz varsa da saçma olduğunu defalarca söylemiştim. Yıllardır hiç denetlemeye denk gelmemiş bir avcı olarak da benim için bir anlam ifade etmediğini belirtmek isterim. Ama mesela daha evvelki sirkü ve tebliğlerde limiti olmamasına rağmen Gökalaya saygı duyan ve belli boyların altını alıkoymayan, Levreğin limiti 25 cm iken 40 cm altı levreği geri salan, Sirkü/Tebliğlerdeki saçma sapanlıklar için defalarca kurum personelini taciz ederek kendimce mücadelemi verdiğimden şimdiki limiti de umursamıyorum. Şimdi tebliği kutsal kitap gibi gören saçma sapan yanlarını kullanarak ve açık arayarak milliete sataşan o kıskanç zavallılara üzülüyorum. Ha pardon, o zavallılar, kendileri her türlü yavşaklığı yaparken başkalarına müdahale yetkisini kendinden görenlerdi dimi? Üzülmüyorum. Gülüyorum....

er41han
26-03-2013, 17:04
'' Leyleğin ömrü lâklâk ile geçer.''.....hihi

Ne kadarda doğru söylenmiş bir atasözü...!

cenkgul1976
26-03-2013, 17:20
sonrada kalkıyorlar küfrün adı günah diyorlar troller ve ağlarla ticari balıkçılar canlı popülasyonunun ağzına sı.... lar ne limit ne yasak tanıyorlar bedelinide amatörleremi ödeticekler demekki balık nüfusu okadar azaldı ki ticari avcılar gözü amatörlerin tuttuğu balığa diktiler böyle bir saçmalık olamaz zaten bunun denetiminide yapamazlar yiyorsa desinler balık tutmak 1 yıl yada 2 yıllığına yasak hem amatör hemde ticari olarak. ben uymaya dünden razıyım hadi yiyorsa yapsınlar ve uydursunlar milleti bak balık nüfusu nasıl artıyor sadece 1 yada 2 yıllığına ciddi bir yasak koysunlar .....

er41han
26-03-2013, 17:36
sonrada kalkıyorlar küfrün adı günah diyorlar troller ve ağlarla ticari balıkçılar canlı popülasyonunun ağzına sı.... lar ne limit ne yasak tanıyorlar bedelinide amatörleremi ödeticekler demekki balık nüfusu okadar azaldı ki ticari avcılar gözü amatörlerin tuttuğu balığa diktiler böyle bir saçmalık olamaz zaten bunun denetiminide yapamazlar yiyorsa desinler balık tutmak 1 yıl yada 2 yıllığına yasak hem amatör hemde ticari olarak. ben uymaya dünden razıyım hadi yiyorsa yapsınlar ve uydursunlar milleti bak balık nüfusu nasıl artıyor sadece 1 yada 2 yıllığına ciddi bir yasak koysunlar .....
Boş veeeer...! sinirlenme sağlığından olursun sonra...! ;)
Herşey olacağına varır, sen yinede küfür etme...! :) Çünkü bir şey değişmeyecek...! dedik ya, BALIK BAŞTAN KOKMUŞ bir kere...! ;)
ADALET YOK OLMUŞ ÇÜNKÜ...! ;)

Adalet güzeldir. Fakat devlet büyüklerinde olsa daha güzeldir.
Hadis-İ Şerif

Adaleti çiğneyen devlet adamlarını cezalandırmayan milletler çökmek zorundadır.
Hadis-İ Şerif

İyi olmak kolaydır, zor olan adil olmak.
Victor Hugo

Adaletin olmadığı yerde ahlak da yoktur.
Montaigne

Haklıların mahkum edildiği bir ülkede, bütün doğruların yeri cezaevidir.
Henry David Thoreau

Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır.
Hz. Muhammed

skoylu
26-03-2013, 22:00
Serdar kardeşim,

Senden rica etsem, bu kadar uzatacağına ve uzattığın cümleler içinde aslında var olmayanı olan gibi göstermeye uğraşacağına net bir laf etsen.

Mesela; benim beceremediğimi yazdığın olayın temeline :) bir bakıversen de bana tek (ama tek) cevap versen.

Bırak şimdi felsefeyi, etnik ayırımcılığı (ne alakaysa?) zebanileri.

Ayrıca raporlarındaki tabaklarda da, elinde de ben henüz senin tarafından avlanmış olan tek bir balık bile göremedim ki tebrik edeyim, bravo diyeyim, daha da bereketli avlar dileyeyim. idk

Kardeş, ben mesajlarımın çoğunluğunu RASTGELE dileği ile bitiririm.

Ancak sana iyi yazmalar dilemekten başka çarem yok. Ama mümkünse, rica edeyim. Kısa ve öz olsun. ;)

Ne farkeder? Desen ne oluyor, demesen ne oluyor?

Amatör olunca hurilere mi nail olunuyor? Profesyonel olunca küffar mı? Adam tuttuğu balığı sattı diye onu cehennemlik ilan bile etsen, boşa çaba. Satmasa, sattırmasan vs. gider kedilerini besler, konu komşuyu doyurur. Balık yok olduktan sonra, hangi mideye hangi yoldan gittiğinin anlamı ne?

Sorun yakalanan balığın satılması değil. Bir sürü insan bunu yapıp ekmeğini kazanıyor zaten bilfiil. Sorun balıkçılığa nasıl baktığın. Anlamakta çok zorlanıldığını anlıyorum. Onlara et olarak bakmayı bir türlü bırakamıyorsunuz.

Bu böyle olunca, birisi çıkar 5 kg et çok, 1 kg et olsun yeter der elbet. Beriki de et bu ya, asmayalım da besleyelim mi, satalımda üç beş kuruş etsin der. Herşeyi der.

Et, yani bir ticari meta, bir zirai gıda üzerinde sürüyor tartışma. Bu böyle oldukça hiç bir yere varılmaz. Dikkat edin sorumlu kim: Tarım bakanlığı. Fesuphanallahhh... Daha ne konuşuyoruz ki?

Balikci34
26-03-2013, 23:24
Son nehir kuruduğunda, son ağaç kesildiğinde, son balık tutulduğunda, beyaz adam paranın yenmeyecek birşey olduğunu anlayacak.

Tarık ERSAL
27-03-2013, 16:51
Ben fikrimi yazar, gerektiğinde de adabıyla tartışırım.

Kimle?
Tabii ki tartışmanın sonucunda ortak bir noktada buluşabileceğimle, bu olmasa da sonunu tatlı bağlayacağıma inandığım kişilerle.

Çünkü yoruldum, yaşlandım artık.
Gereksiz enerji harcamamaya karar verdim.

Diğer yandan da biline ki ben amatör balık avcısıyım, avıma saygı duyar ona et gözüyle bakmam, bakamam. Öte yandan da kurbağalarla da laf cambazlarıyla da işim olmaz.

Benden bu kadar.

RASTGELSİN.

draco
30-03-2013, 13:05
Dernekleşmenin zamanı gelmedi mi artık?