Halisabi ye özel zargana avı teknikleri :)

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında zarganacı34 tarafından paylaşıldı.

1. zarganacı34

zarganacı34 önder

Favori Kamış:
    lineaeffe s-curve kamış+Okuma synex 660 makina, Lineaeffe fire spin trabucco makina
    En İyi Avı:
    Levrek
    Zargana hakkında bir sürü şey yazıldı biliyorum ama halisabi istedi pazar güü ama detaylı anlatamadığım için konu açmak istedim.

Öncelikle zargana avlamaya başlamadan gümüş balıklarını ve denizi takip etmek gerekir. Nedeni ise eğer etrafta zargana varsa gümüşler kıyıya yakın yüzerler veya açıklarda iseler sağ sola kaçışarak zıplarlar. Bu bize zargana veya diğer büyük avcı balıkların habercisidir. Eğer kıyıda iseler her ne yaparsanız yapın oltaya gelmezler ve hareketleri çok ürkektir.

Zargana takımına gelince 0,15 veya 0,20 misinaya hırsızlı veya tek iğne bağlamak yeterli olacaktır. Ağır zargana şamandırasına bu takımı bağlamak yeterlidir. Bedenin boyu yaklaşık 1-1,5 kulaç olmalıdır. Şamandırayı fırdöndüye taktıktan sonra parlak sırtlı herhangi bir balıktan aldığımız şerit şeklindeki yemi veya kurdu iğnelere takıp şamandırayı açığa fırlatmak gerekir. Daha sonra orta hızda hatta yavaşça makinayı sararak şamandıranın arkasından yemi takip etmek gerekir. Eğer zargana yeme vurursa biraz bekleyip yemi yuttuktan sonra ki bunu anlamanın en kolay yolu şamandıranın ve balığın hareketlerine bakmaktır. Oltayı normal hızda sarmak gerekir.

Ayrıntılar için diğer konulara bakınız. Ben halis abiye organizasyonda anlattıklarımdan tatmin olmadığım ve bilmeyen diğer arkadaşların da yararlanması için yeni konu açtım.

Halis abi bu arada bir sonraki organizasyonda takımını getireceğim...

Saygılarımla

2. halisabi

halisabi

Favori Kamış:
    Olta,kamış,bıçak...ilkyardım malz. ve biraz da umut :)
    En İyi Avı:
    Camgöz. (Tartmadım)
    Teşekkürler...

Çok teşekkür ederim Önder. Ben daha önce kıyıdan zargana tutmaya çalışmamıştım. Ağabeyimle sandalı maymuncuk kayasına bağlar, hafif gezer kurşunlu oltayı akıntıya bırakmak suretiyle tutardık.

Kıyıdan tutanları izledim geçen yaz. Dediğin gibi şamandıralı oltayı 25-30 m. atıp balığın yeme atlamasını bekliyorlardı. Yani öyle sıyırtma falan yok. Tabii sonuçta sadece olta tutuyorlardı. :)

Ben tesadüfen gece iskelenin lamba ışığı altında istavrit seyirtme yaparken bir-iki tane aldım. Senin tekniğine uyuyor. Yani, ancak yem hareket halinde iken balık atlıyor.

Verdiğin bilgi için teşekkürler.

Görüşmek üzere... Sevgiler.

Son düzenleme: 5 Aralık 2006
  3. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Okuma Salina 4.20 Salina 100-200 - Lineaeffe Extreme Cast 4.40 180gr. - Okuma V-System 240 10-40g
    Favori Makine:
    Ryobi Proskyer Nose Power - Shakespeare Mach 1 XT
    En İyi Avı:
    Küçük beyaz; 7 cm. Kuzey batı Antartika Sığlıkları..
    Aslında zargana avı en iyi çarşaf gibi denizde oluyor. Eğer rüzgar ve dalgadna eser yoksa zargana topunu taa ileriye attığınız yerde yere düşerken çıkardığı sesi bile duyuyorsunu. Şıpır şıpır çekerken sağdan soldan balıkların taa nerelerden sesi duyup hamle yaptığını görüyorsunuz. Bu tür havalarda zargana topunu atıpta beklersek deniz zaten düzgün olmadığından eğer attığımız yerde balık varsa ancak alabiliyoruz. Atıp çektiğimiz takdirde daha çok balığın dikkatini çekme ihtimalimiz var.
    Yoksa hareketsiz yeme gelmez diye bi şey yok. Ben acemilik zamanlarımda atıp bekliyordum 1 saatte 1-2 tane tutabiliyordum. Ama at çekle balığın olduğu bir gün 1 saatte 10 tane tutmamak işten bile değil.
    Ahh ah çok özledimhala çıkımyormu zargana acaba. Makineyi yavaş yavaş yumuşak yumuşak sararken o balığın yemi yiyip makineyi frenlemesi yokmu. Yok böyle bi şey. vallaha yok.

4. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Okuma Salina 4.20 Salina 100-200 - Lineaeffe Extreme Cast 4.40 180gr. - Okuma V-System 240 10-40g
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Şunuda eklemek istiyorum. Yaz boyu yeşilköyde deniz fazla durgun olmadı genelde bayağı hareketliydi, ama yazın sonlarına doğru farklı bi yer keşettim.Florya tarafına bakan kayalıkların yönü denize paralel değil dik, bu sebepleher yerde sağ tarafa (avcılar yönü) akan deniz haliyle oltayı buradan yana atınca tam ileri doğru akıyor. Dolayısyla orda benim kendi geliştirdiğim yöntemleri uygulama imkanım doğdu şöyleki. Attığınız deniz oltanızı çektiğiniz yönün ters tarafına doğru akıyorsa bu bence bir avantaj. Topu sallıyorsunuz mesela iz makineyi kapatmadığınız sürece top gittikçe uzaklaşıyor bu bir. Sararken akıntının tersine sardığınızdan denizin doğal düzenini daha çok bozmuş oluyorsunuz ve meraklı zargana kardeşleri daha çok 'Ülen o ne, ne oluyor orda bi bakalım' demelerine sebep oluyorsunuz.
    Birde şunu ekleyeyim, at çekten sıkıldıysanız, atıp bekliyorsunuz deniz hareketli olduğundan hem balık daha çok yer değiştiriyor hemdesanki sarıyormuş ibi top suya bata çıka balığı kendiliğinden de tahrik edebiliyor.

Tamam durgun dümdüz bir deniz zavk açısındna iyi ama hafif oynak bir denizde sanki verimlilik açısından iyi gibi.
    Birlikte sırf zargana tutalım bir gün.

5. kral balıkçı

kral balıkçı mustafa gedikoğlu

Favori Kamış:
    surf
    En İyi Avı:
    çino sarı lüfer istavrit izmarit zargana vs....
    inşallah emre bu yaz senle beraber verimli av çıkaramadık ama inşallah bidahaki yaza daha iyi balık yapar :)

6. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    yapar abi yazın sonuna doğru çok iyi av verdi eylül il haftası gibi. Sabırsızlıkla bekliyorum gelecek sezonu.
    Mustafa zargana yapmazmı bu mevsimde ?
    Ne zaman başlar ne zaman biter bu hayvan ?

7. kral balıkçı

Favori Kamış:
    surf
    En İyi Avı:
    zaman zaman galata civarı yapıyor denk gelmek lazım özellikle karaköy kıyısına yakın yerler
    bakalım inşallah seneye bi zargana organizasyonu yaparız
    bence harika olur gene cümbür cemaat:)

8. kral balıkçı

Favori Kamış:
    surf
    En İyi Avı:
    bide sizin avlaklarda zaman zaman temmuzda bile zargana başlıyordu ama bu sene öyle olmadı bayağı bekledik :)

9. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Bu merette bizim buralarda iri başlıyor bayağı iri alıyoruz yazınbaşı ortası gibi sonra inceliyor yavaş yavaş. Gece gece zarganam geldi yahu :D

10. kral balıkçı

Favori Kamış:
    surf
    En İyi Avı:
    hemen git geç kalma :D

11. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    gün boyu bilsemki 1-2 tane tutcam hafta sonu sabahtan akiama kadar giderim vallada billaada :D

12. hakanozden

hakanozden hakan

Favori Kamış:
    420 3 parça dam black panter //390 linefea tuornement surf
    Favori Makine:
    banax sx3000
    En İyi Avı:
    3,5 kg kalkan
    zargana için yemli olta kullanmadım bu zamana kadar genelde akın zamanlarında arnavuttan 30 gr kurşun arkasında 0,20 bedende turuncu ipeğim çok iyi iş yaptı orta hızda çekmek gerçekten çok iyi iş çıkarıyor ayrıca iğne olmadığı içinde atarken sorun yaşamıyorum :)

13. zarganacı34

zarganacı34 önder

Favori Kamış:
    lineaeffe s-curve kamış+Okuma synex 660 makina, Lineaeffe fire spin trabucco makina
    En İyi Avı:
    Levrek
    Rica ederim halis amca ne demek daha ne ayrıntılar var kim bilir aklıma gelmeyen ben sadece hatırladıklarımı yazdım. Daha aklıma bir şeyler gelirse özel mesaj olarak yollarım. Oradakiler beklemekle büyük hata yapıyorlar. Bu arada hazır aklıma gelmişken şamandıra kıyıya yaklaştı çabuk çekeyim balık gelmez dememek lazım, bazen balık kıyıya yakın gezer veya kıyıya kadar yemi takip edip öyle atlar. bir de eğer iki balık aynı anda yeme atlarsa birinden biri mutlaka yakalanır istisnası yoktur pardon tek istisna var çekerken balığı kaçırmak.

14. cntncy

cntncy

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    EŞKİNA 1,2 KG
    emre biz burda şimdi verim alıyoruz zarganadan.eylül-ekimde zargana olmadı buyıl buralarda. ama bu geçtiğimiz pazartesi görmen lazımdı. sabah 10 da gittim. suyun üzerinde zargananın yemin peşinden geldiğini görebiliyosun. 2 saat hiç durmadan aldık. sonra 2 saat tık yok.. akşama doğru yine vurdu 20 dakika kadar.. yorulduk o bollukta çekerken..kovaları doldurduk en acemi bile 10 taneden fazla yakaladı. top suyun üzerine düşünce zarganalar havaya zıplıyordu. çiçek gibi açılıyordu. okadar boldu yanii... ipek ve istavritten yaptığımız yemle yakalıyoruz. ama zargana bolken ipek tercihim çünkü yemle uğraşmak gerek.. ipleri seyrek sarı ipek kullanıyorum..

15. ahmetozdemir16

ahmetozdemir16

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Lüfer (Bana göre 1kg, arkadaşıma göre 400gr) :-))
    iğne

hocam peki iğneler kaç numara olacak??:confused:

16. NİHATSUNAR

NİHATSUNAR

Favori Kamış:
    olta ve çapari
    En İyi Avı:
    22 tane sargan
    Selam arkadaşlar bu siteye şu anda üye oldum.Sebebide sizler gibi arkadaşların faydalı bilgiler verdiğine inanmamdır.Ben balık sezonumu kapattım fakat bununla birlikte emekli olmamın da etkisi ile kendimi boşlukta hissediyorum.Bu siteyide tesadüfen buldum zaten.Karadenizde bizler balık yönünden sizler kadar şanslı değiliz.Balık türlerimiz ve sezonumuz kısıtlı.Öyle günüm olduki şu son 2 ay içinde siftasız eve döndüm,hemde 11 saat beklememe rağmen.Gerisini siz değerli arkadaşlarım hesap etsin artık.Mecburen bende sezonu marta kadar kapattım.Hepinize selamlar.Rastgelsin.

17. cntncy

cntncy

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    EŞKİNA 1,2 KG
    nihat abi hoşgeldin diyelim öncelikle.. bende yakın zaman önce katıldım siteye.. canın sıkılmaz çünkü av yapmış kadar eğlenceli oluyor burası.. daha çok şey öğrenebiliyosun. bende kardenizliyim. giresun. dediklerin doğru aslında. av sezonu kapattık gibi bişey burda. ama bu yağmurlar öncesi burda havalar iyi gitti. sanırım samsunda öyledir. zargana yokmuydu. biz burda aldık bayağı.. ama geçen yıl ki bolluk yoktu tabii...tekrar hoşgeldin.. yaşınıda eklesen abi..

18. zarganacı34

zarganacı34 önder

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Levrek
    10-11 numara iğne yeterli olacaktır.

19. Acidmaster

Acidmaster

Favori Kamış:
    şeytan oltası...
    En İyi Avı:
    92 cm turna
    15-20 lik misinayı 20-25 cm zarganayamı atıyorsunuz.bizim burda en az 30 luk kullanılır yoksa.gagasıyla yıpratarak kopartır.yaklasık bir ay once 77 cm lik zargana avladım.şamandıra igne arası 40 lık misina ve 3 numara igne kullandım.bence kucuk boy zargana avlıyorsunuz.yada kullandıgınız misinalar dynema...

20. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    benim avlandığım yerde yazın 50 cmden iri zarganalar avladım ama kışa doğru ufaldı hayvan
    2 aydır gitmiyorum durum nedir bilmiyoyrum
    yazın kullandığım misina 0.25 ti ve iğne 7 no idi gayet güzel avlanıyordu 7 no ile
    ama iri hayvan oldumu yetmeyebiliyordu 5 numara ile iri zarganalar aldım
    zargananın dişleri çok yumuşak bence misinayı pekte zedeleyemiyor belki bu yaz 200 tane zargana yakalamışımdır hiçbiri misinayı kesipiğneyi koparamadı.
    ama hayvan çok dirençli olduğundna düğüm çok sağlam olmalı