bu aralar sarayburnu-haliç-galata taraflarından rapor alamıyoruz

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında forsakenx tarafından paylaşıldı.

1. forsakenx

forsakenx

Favori Kamış:
    3.60m balzer saphire+ryobi 4000 makine
    En İyi Avı:
    hala avdayım:)
    bu aralar giden arkadaşlar varsa karalasın bişiler.malum haftasonu geliyor.bir plan yapalım raporlara göre:)

2. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Plan şudur: Eskihisara gidilir, ne var ne yok bakılır. Zargana, kefal, ispari, izmarit, kırlangıç olasıdır. Eşkina, levrek vs. bahşiş olur, deniz arada bir emeğimize karşılık verir.. Sabırlı olunabilirse, kalkan mükafat olabilir. Palamut ve lüfer çıkarsa "top yuvarlak" denecektir..

Ama olur ya, camgöz, orkinos gibi bir şeye kamışı kaptırmakta mümkündür.. Yada, hiç hesapta yokken şu mızrak balıklarından, çipura vs. alıp gelmeniz de mümkündür..

Fakat bu saydığın yerlerden hafta sonu ne çekersen çek, sanırım olsa olsa talih kuşunun hediyesi olacaktır.. Ha, istavrit severim diyorsan, kapının önündeki su çukuruna çapari atsan oradan bile çıkar sanıyorum...

Bence bu hafta sonu için planları Tren istasyonuna en kısa yol şudur, Eskihisar 1.5 saat şeklinde yapmak iyi olur, yaya intikal için..

Eskihisar geniştir, ferahtır, sessizdir, temizdir, herkesi bekleriz.. Balık tutamasakta, hareket olur derim..

3. denizbilimci

denizbilimci Hasan

Favori Kamış:
    Lineaeffe Extreme 4.40 ve Balzer Diabolo V, Cormoran Bullfighter 3.00 Spin
    Favori Makine:
    Shimano Titanos 5500 XSA ve Alivio 4000RB
    En İyi Avı:
    2,5 kg Torik
    Serdar Bey, benim çocukluğum Eskihisar'da geçti diyebilirim. Eskihisar'ın köy olma özelliğini hala koruması çok sevindirici. Ama balık yönünden şu sıralar nasıl bilmiyorum.

4. forsakenx

forsakenx

Favori Kamış:
    3.60m balzer saphire+ryobi 4000 makine
    En İyi Avı:
    hala avdayım:)
    aslında karşıya geçene kadar tek trenle gebze daha mantıklı.istasyondan ne kadar çeker peki balık avlanacağımız yer?

5. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    DURUMA GORE BİLDİGİM HER TÜRLÜ YASAL MALZEME
    En İyi Avı:
    EŞKİNE 1,5 KG.,56 CM. TURNA
    ben bu hafta bogazda takılcam hem eve yakın beylerbeyi veya kuleli büyük ihtimal kuleli

6. ruludag

ruludag

Favori Kamış:
    OLTA
    En İyi Avı:
    3.5 SAZAN
    serdar abi eski hisarda nerde avlanıyon sen gazinoların ordamı.........

7. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Eskihisar'da balık durumu iç açıcı değil.. Şöyle diyeyim..

Erken giderseniz, nevaleniz çıkar akşama.. Ama gündüze güvenmeyin. Genede, her bir şey olur. Yani olmaz, gündüz sıfır demek haksızlık olur.. Denersiniz. Bir gün kırlangıç, öbür gün mezgit, akşam üstü levrek, eşkina.. Şamandıranız varsa ispari, çinekop mevsimine göre.. Yani alternatif boldur, biri olmaz öbürü olur. Bazen, eliniz boş dönersiniz. Hafta sonu lodos esecek, elimiz boş dönmek ihitmaldir..

Boğazda ise durum malum.. Bir ihtimal, hasbel kader belki balık yapar. Zaten lodos esecek gene, palamut vs. karadenizde kalır. Geçen günlere, rapor gelmeyişine filan bakınca, boğazda, haliçte bir şey tutmak iyi şans olacak gibi görünüyor. Boğazın bu ayaklatı kesimlerinde çinekop ve palamut yüz güldüren şeyler bu mevsimde. Onlardan da umut yok malum.. Eee, millet çapariye sarılacaktır, bu halde yemli de atılmaz.. Demek ki, istavritseverler biraz avantajlı, öbürleri için, pek güzel olmayabilir..

Boğaz, geçit olduğu için, avları sürü olduğundan, mevcut diyelim 100 sürüden biri yolunu şaşırıp, bir şekilde gırgırları filan atlatıp bir girerse, marmara veya k.denizden, millete yetiverir.. Ama bu dediğimiz gibi şans işte..

Eskihisar'da, yerli balık bol. Böyle gezen palamut gibi değilde, yatak yapmış balıklar. Eğer gırgırlar yasak dinler, kıyıyı kürümezlerse iş yapar genelde. Öyle aman aman vurgun olmaz belki ama, yüz güldürür.. Deneyebileceğiniz çeşit bol.

Ben genelde, Feribot iskelesinin arkasına giderim. Nispeten tenha olur. Müşterisi nispeten iş bilen oturaklı adamlardır. Ama bazen, iskelenin önüne, bazen mendirek tarafına da takıldığım olur..

Bence, hafta sonu 4 saati yolda harcamaktansa, Eskihisar'a inmek daha iyi. Ama benim için elbette. Boğazda ne olur olmaz, belli değil pek bu hafta için.. Eğer, imkanı uyan varsa, beklerim, bir değişiklik olur. Tutarız ağalar, balığa boğarım geleni demiyorum. Ama bıktım çapari sallamaktan, biraz şansımıza egzotik bir şeyler deneyelim diyen varsa, beklerim.. Çapari ile geleceğiz diyorsanız, o da belki iş yapar ama, hiç yol tepmeyin, en yakın sahile ulaşın yeter..

8. ahmetozdemir16

ahmetozdemir16

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Lüfer (Bana göre 1kg, arkadaşıma göre 400gr) :-))
    balat...

arkadaşlar "yeşilköyde balık avı " başlığında. balat2ta dün çok güzel çinekop ve sarıkanat aldığını yazmış bir arkadaş. hafta sonu o tarafları mı denesek acaba?

9. ahmetozdemir16

ahmetozdemir16

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    bu kuleli neresi?

hocam bu kuleli "yenibosna - kuleli" değil galiba tam olarak neresi burası?

10. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    DURUMA GORE BİLDİGİM HER TÜRLÜ YASAL MALZEME
    En İyi Avı:
    EŞKİNE 1,5 KG.,56 CM. TURNA
    AHMET ANADAOLU YAKASINDA BU KULELİ KULELİ ASKERİ LİSESİNİN ÖNÜ

11. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Evde oturmaktan, olta başında oturmak iyidir..

Ama boğaz yunus istilası altında. Giriş ve çıkışlarını gırgrılar kesmiş. Rüzgar ters. Mevsim, geçti, balığın artanı elde.. Pek ümitvar olmayın, hayalleriniz yıkılmasın. Ama genede ısrarcı olun. Balık var mıymış, yok muymuş.. Denemeden bilemezsiniz. Ve hatta, dün denemiş olmanız, bugün için bir anlam taşımaz.. O palamut, çinekop, sarıkanat filan, gezen balıklar. Nadir yatak yaparlar bu sularda.. Dediğim gibi, bir denk gelirseniz, turnayı iki gözünden vurursunuz. Sürülerin bin tanesinden bir tanesi dalarsa, yüzler smiley oluverir hemen..

12. ahmetozdemir16

ahmetozdemir16

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    madem öyle...

hocam öyle dedin ben de yarın karaköye giderim. yüreklendirdin. teşekkür ederim.:D :D

13. ahmetozdemir16

ahmetozdemir16

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    slm

anladım hocamm teşekkürler.:)