PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kamışlar, surf atçek spin göl alabalık kamışları ve çeşitleri..

Yakamoz
25-04-2006, 16:49
KAMIŞ
Cam elyafı,polyester,karbon grafit gibi ana malzemelerden çeşitli uzunluk,ağırlık ve özelliklerde tatlı su ve tuzlu su balık avında makinalı-makinasız kullanılan alete kamış denir.
Kamışlar teleskopik,iki parçalı çok uçlu,fly,halkasız gibi çeşitlere ve çok hafif,hafif,orta,ağır gibi gruplara ayrılır.
1-TELESKOPİK KAMIŞLAR
Parçaları iç içe geçerek kapanan ve tersi yapılarak açılan kamışlara teleskopik kamış denir.
Teleskopik kamışlar bu yönüyle diğer kamışlara nazaran daha az yer işgal ettiğinden amatör balıkçılık yapanlar tarafından en çok tercih edilen model denilebilir.
Teleskopik kamış
[/IMG] (]KULLANIM ALANI[/COLOR]
Teleskopik kamışlar daha çok tuzlu su balık avında kullanılmasına rağmen tatlı su balık avındada kullanılmaktadır.
İKİ PARÇALI GEÇMELİ KAMIŞLAR
Bu tip kamışlar iki parçadan oluşup birbirine geçirilerek monte edilerek kullanılan kamışlardır.İki parçalı kamışlar çok yer kaplaması nedeniyle taşınması muhafazası zordur
İki parçalı kamış
(]KULLANIM ALANI[/COLOR]
Daha çok göl ve akarsularda tatlı su balık avcılığında tercih edilmesine rağmen tuzlu su balık avındada kullanılmaktadır
ÇOK UÇLU KAMIŞLAR
Belirli bir kısmı teleskopik uç parçaları ise geçmeli yani teleskopik ve parçalı kamışların bir nevi kombinasyonudur
Uçlarının farklı sertlikte olması yakalanması istenilen balığın çeşidine bağlıdır.
Yer kaplaması nedeni ile taşınması ve korunması zordur.
Çok uçlu kamış
(]KULLANIM ALANI[/COLOR]
Tatlı su balık avcılı ile tuzlu su balık avcılığında kullanılmaktadır
FLY KAMIŞLAR
Tatlı su alabalık avında kullanılmak amaçlı üretilmiş iki veya üç parçadan oluşan parçaları birbirine geçirilerek monte edilen özel fly makinasıyla kullanılan kamıştır
Fly kamış
(]KULLANIM ALANLARI[/COLOR]
Tatlı su alabalık avında kullanılır
HALKASIZ VE MOTORSUZ KAMIŞ
Parçaları iç içe geçerek kapanan ve tersi yapılarak açılan klavuz halkaları olmayan sadece uç tarafına misina bağlanarak kullanılan kamışlardır
Halkasız kamış
(][IMG)
KULLANIM ALANLARI
Göl ve akarsu balık avında kullanılır
KAMIŞ GRUPLARI
Tatlı su ve tuzlu su balık avında kullanılan kamışlar kendi aralarında boyları ve ağırlık atma gücüne göre çok hafif,hafif,orta ve ağır olmak üzere sınıflara ayrılır
1-TUZLU SU KAMIŞ GRUPLARI
a-Hafif grup
Boyu kısa ve hafiftir 10-50-gram arası ağırlık atma kapasitesi ve 0,500 gr ile 2 Kg arası çekme gücüne sahiptir.Bu tipteki kamışlar teknelerde ve dar alanlarda kullanım rahatlığı sağlar.Uzunlukları bulunduğu grupta 215cm veya 240 cm arasında kullanım alanına göre farklılık gösterir
b-Orta grup
Boyu ve ağırlığı normal standartlardadır.60-90 gram arası ağırlık atma kapasitesi ve 2-4 Kg arası çekme gücüne sahiptir.Uzunlukları bulunduğu grup içerisinde kullanım alanına göre 240 cm ile 300 cm arasında farklılık gösterir
c-Ağır grup
Boyları genelde uzun ve ağır olur.100-150 gram arası atma kapasitesine ve 4-8 Kg çekme gücüne sahip olup Uzunluğu bulunduğu grupta 300 cm ile 400 cm arasında kullanım alanına göre farklılık gösterir.
TATLI SU KAMIŞ GRUPLARI
a-Çok hafif grup
1-10 gr arası atma gücüne ve 0,500gr ile 1,5 kg çekme gücüne sahiptir Uzunluğu bulunduğu grup içerisinde 150-180 cm arasında kullanım alanına göre farklılık gösterir
b-Hafif grup
10-20 gr arası atma kapasitesine ve 1,5-2 kg çekme gücüne sahiptir.Uzunluğu bulunduğu grup içerisinde 180-215 cm arasında kullanım alanına göre farklılık gösterir
c-Orta grup
30-70 gr arası atma kapasitesine ve 2-3 kg çekme gücüne sahiptir.Uzunluğu bulunduğu grup içerisinde 220-300 cm arasında kullanım alanına göre farklılık gösterir
d-Ağır grup
80-150 gr arası atma kapasitesine ve 3-6 kg çekme gücüne sahiptir.Uzunluğu bulunduğu grup içerisinde 300-400 cm arasında kullanım alanına göre farklılık gösterir
KAMIŞ REFLEKSLERİ
Balıkların vurması,atış esnasındaki veya başka bir etkenden dolayı yapılan yüklenmeye bağlı olarak kamışın şekil değiştirme işlemine kamış refleks'i denir.
Bunlar ağır,orta,hızlı olmak üzere üçe ayrılır.Hızlı refleksli kamış balığın en küçük vurma hareketine hızlı tepki gösterirken ağır refleksli kamışlar ise atış esnasında kullanılan yemin parçalanmamasını sağlar.
KAMIŞTAKİ PARÇALAR
1-Klavuz Halkaları
Kamışta misinanın geçmesi için dışı metal (sert aliminyum,titanyum,paslanmaz çelik vb.) içleri porselen ve sert plastikten olan bölüme klavuz halkaları denir.Bu halkalar kamışın ucuna gittikçe küçülür.
2-Makina Yatağı
Kamışlarda makina ayaklarının dişler üzerinde bir nevi somun şeklindeki parçanın döndürülerek sıkıştırılmasıyla monte edilen bölüme makina yatağı denir
3-Sap (Elcek) Bölümü
Kamışların tutulması için mantar, plastik,sunger ve suni deriden yapılan bölümüdür.
İYİ BİR KAMIŞ NASIL OLMALIDIR..?
Tüm amatör balıkçılıkla ilgilenen herkesin ortak sorunu olan kamış seçiminde dikkat edilmesi gereken unsurlar vardır.
Herşeyden önce seçim için kamışın nerelerde ve hangi balık avlarında kullanılacağına göre seçilmelidir.
Ayrıca kamış alırken metal parçalarının oksitlenmeye yani paslanmaya dayanıklı olması,cam elyafı ve grafit karbon karışımlı malzemeden imal edilmiş olması uzakdoğu ülkelerinin ürettiği kamışların tercih edilmemesi tanınmış firmaların çeşitli testleri yapılmış ve üzerinde bu testlerle ilgili yazı yazan kamışların tercih edilmesi uygun olur.
NOT:
Kamış kullanımlarında kamışın atarı yani atma kapasitesini geçen ağırlıkla atış yapılması veya çekerinden fazla agırlık çekilmesi kamışı kırarak çeşitli kazalara neden olur

Mehmet Demirörs
24-05-2006, 20:02
değerli dostlar malüm bahar yağmurları aniden bastırıyor eğer kamışlarınız karbonsa ve özelliklede teknede iseniz dikkat....ayrıca bu kamışlar 1 metre den ve üzerinden yüksek gerilim çekmekte ve birçok kazalar olmaktadır ..kazasız belasız bol balıklı günler dilerim.m.hoca.....kesikte özellikle camilide avlanan arkadaşlar dalyanın üzerinde yüksek gerilim hattı vardır hirfanlı dan inen su zaten yorgun su yani radyasyonlu sudur..biraz aşağılarda yani alabalık tesislerine doğru etkisi azalır..siz kendinizi zaten aşırı yorgun hissedersiniz bu suyun radyasyonundandır..saygılarımla.

erdemyılmaz
24-05-2006, 21:06
abi bende bir tane karbon celik kamış var ilk aldıgımda yagmurda dikkat et yıldırım ceker dediler aksine ilk gittigimde sagnak yagmur yagdı korkudan kamışı kapattım diger kamışı kullandım ama merkezi yerlerde pratoner oldugu için pek korkulacak birşey yok ancak ormanlık alanlarda,ve göl kenarında dikkat!!!!!

Morfi
25-05-2006, 14:25
bu kamış bulutlu hava yagmur yagmasa bile elinize alamazsınız zaten elinizi carpacak şekilde elektirklenir yavaş bir şekilde yere bırakıp sisteminizi yoplamalısınız acık bırakınız.

cimli bir alan a duz bir şekilde bırakın ve havanın düzelinceye kadar yanına 1,5 metre yaklaşmayın yerdeki ilk gelirim alanı o olacaıgından carpılmamak icin bu işlemi yapınız.

usta balıkcı bir abimin anlatıgı anısı var daha 3 ay olmadı anlatalı.

havalar bulutlu birgün balıga gitmişler 3arkadaşıda bu kamıştan kulanıyor kamışın üstündede zaten uyarısı mevcut ellerine alamamışlar zaten cok aşırı gelirim elde etmiş bu yuzden dikkatli olunması gerekiyor nekadar dayanıklı olursa olsun arkadaşlar siz eski sitilk kamışları kulanınız.

cin malı kamışlar cıktı bu arada 8 parca ufacık bir sistem haline geliyor kolay kulanım cok esnek felan ama bir okadarda adi sakın ha sakın cin malı almayınız.

D.A.M tafsiyemdir car bon olmasın esnek jilatin desajans kaplı olsun yeter 10 ile 30 kg ceker olsun 2,70 boyu olsun herkese yeter.

birkere gelişmiş teknelojide ava kacma hakkı tanınmaz oluyor av ile avcı arasında bir şans degimi gecmelidir nasip degimi ama görüyorumki gizli yemler olsun gizli kafesler avı mutlaka yakalamak amaclı eskiden bir agacın uzun dalı bir misina birde igne tamam dı av kacma şansı doguyordu şimdi eline birisi takım alsın ben balıkcıyım diyebilir ama desede avında kacma şansını dile getinin bu zevki ömür boyu surdurulmesi icin arkadaşlar.

10 balıktan 1 tanesini tutmak hepsinden zevklidir.

Balikci34
25-05-2006, 20:15
Carbon kamışlar şimşekli havalarda kulanılmaz(Yıldırım çeker) zaten kaliteli olanların üzerlerinde bu detay yazar,yağmurlu ama şimşek çakmıyorsa hiç çekinmeden kulanabilirsiniz ben senelerdir şimşeksiz yağmurlu havalarda kulanırım bu güne kadar hiç bir zararını görmedim,birde her yerde yazılan şu kamışların 10 kg veya üstü olarak belirtilen çekeri olarak neyin kast edildiğini öğrenmek isterim,yani şimdi ben 10kg çekerli bir kamış alırsam 30 kg lık bir balığı yakalayamammı acaba.

çapari
17-06-2006, 19:56
abi valla iyi oldu buunu öğrendiğim bende karbon kamış almayı düşünüyordum kendime.gittim eminönü baktım falan bir tane dam beğendim çok güzel be abi. ama şimdi içimr bir korku düştü.ama anlamadığım bir şey var abi. şimdi benim arabamda karbon kaput varsa ne olcak? yagmurda dışarı çıkamayacakmıyım?:)
saygılar...

Mehmet PEKMEZCİ
19-07-2006, 09:45
Mustafa' nın söylediklerine eklemek istediğim iki şey var.
Birincisi şu; arkadaşlar kamışın atarı ile çekeri asla doğru orantılı değildir. Atarı küçük bir kamışla ağır bir balık çekilemez düşüncesi doğru değildir. Bir çok video izliyoruz ve resimlere bakıyoruz. İncecik kamışlarla ne kadar büyük balıklar yakalanabiliyor. Atarı küçük kamışlar daha çok rapala tarzında sahte yemlerin atılması ya da sadece yemli oltaların atılması için tasarlanmışlardır. Örneğin benim ugly stick kamışımın atarı 3.5 gram ile 17 gr dır. Ama 3.5 gramlık sahte yemi makarası büyük olduğu ve atarken makaraya misinanı takıldığı halde 10 metre civarında atabilmektedir. Ayrıca bu tip kamışlarla tekneden avlarda çok rahatlıkla daha ağır kurşunları sarkıtabilirsiniz. Dikkat edin sarkıtabilirsiniz diyorum tabii ki atamazsınız.
İkinci nokta ise şu. Kamışların çekerleri genelde belirtilmez. Belirtilen ağırlıklar kamışın halkalarının taşıyabileceği yük miktarını gösterir. Başka bir deyişle kullanacağımız misinanın çekme kapasitesinin kamışın halkalarının çekme kapasitesinden büyük olmaması gerekir. Aksi halde halaklar zarar görecektir.
Burada herkeze rahatlıkla tavsiye edebileceğim Ugly stick kamışların linkinide vermek isterim.Bu kamışları hem tatlı suda hemde tuzlu suda çok rahatlıkla kullanabilirsiniz. Benim kamışımın modeli "sp 1100 7'(210cm)"Fiyatı 75 ytl.

TaTLı_rAmpA
05-10-2006, 22:59
LINEAEFFE TurnaFresh kamışlar italyan malı değilmiydi...?
Yoksa bunların hepside çin malı mı? :mad: :mad:

TaTLı_rAmpA
05-10-2006, 23:04
Benim bugun aldıgım kamış çin malı cıktıda.Bunu degiştireyim mi?

TaTLı_rAmpA
05-10-2006, 23:08
Çin malı diye almadım..65 Ytl e aldım...

özkan
05-10-2006, 23:14
LINEAEFFE TurnaFresh kamışlar italyan malı değilmiydi...?
Yoksa bunların hepside çin malı mı? :mad: :mad:

hepsi çin malı sahte değil italyan tasarımlı en pahalısıda aynı şekilde çin malı için rahat olsun.

ergen
05-10-2006, 23:32
İnsan kaliteli olsun diyor, heves edip sipariş veriyor, alıyor.Bir bakıyor çin malı...
Başımdan aşagı kaynar sular indi birden.
Merhaba Sinan

Linea Effe'nin bütün mallari Cin kökenli:) Tasariminida Cinliler yapiyor, Üretiminide! Saadece üzerinde, Mal kime satilmis ise, o Sirketin Logosu var. Yani ayni mali bir kac Marka altinda görmek mümkün;) Saadece ara sira bir renk farki oluyor.:p Bir de su arkadaslarimizin Taklit diye tabir ettikleri Mallar varya, onlar hic de Taklit degil:) Cinliler bir Mal ürettikleri zaman, bu Mali cesitli Kalitede üretiyorlar. Yani ayni Kamistan veya Makinadan bir kac Kalite sinifi üretiyorlar. Fiyatlarida ayri ayri. Bazi uyanik Saticilar düsük Kaliteyi yüksek fiyata satmaya calisiyor:mad:

Rasgele

Efe
05-10-2006, 23:35
Eger Turnafresh i 65 ytl ye aldiysaniz bence zaten cin mali fiyatindan almissiniz demektir. Internet uzerinden 85 ila 110 ytl ye satiliyor, Kadikoyde ise 90-100 ytl arasi fiyatlar aldim. Hatta enteresan seylerle karsilastim abi bunu alma bu Cin mali sunu al bu Kore mali... Kore mali, Cin malina gore daha iyidir falan dediler.

REALGS
06-10-2006, 09:08
Çin malı olması kalitesiz olması anlamına gelmez genel anlamda.
Dünyanın büyük firmaları artık işçilik ve enerji maliyetlerini düşürmek
için Çinde üretim yapıyorlar.BAzısı fabrika kurup kendi üretiyor ,bazısı ise fason yaptırıyorlar.....Aslolan hangi firma hangi kalite şartlarında
ürettiriyor.....
Bir malın çinde üretilmiş olması kalitesizdir anlamına gelmez ,çok yüksek kalite standartlarında da çin malları vardır ama genelde TRye
gelmez.Uyanık ithalatçımız 1 liraya al ,5 liraya sat yapabileceği dandik malları getirdiği için malesef memlekette çin mallarına karşı önyergı var....

Dostum bende aynı kamışı almayı düşünüyorum.Sen nerden aldın 65YTLye.Anladığım kadarıyla internetten almışsın.Hangi Web sitesinden aldın?

hobbytime
06-10-2006, 14:38
süren yazışmaları ilgiyle izliyorum.

lineaffe bir italyan markasıdır.
bu markanın sorduğunuz ürünü fason olarak uzak doğuda üretilmiş olabilir.bunu barkoddaki bilgiler den ögrenebilirsiniz.ancak

tasarım ve mühendisliği avrupada yapılan ürünler iş gücü ve yatırım maliyetlerinin azlığı nedeniyle gelişemekte olan ülkelerde üretilebiliyor.
globalleşen ekonomide son derece doğal hale gelen bu konu balıkçılık malzemesi sektörünede yansıdı.....
Bir çok balıkavı malzemesi de ilgili firmanın arge labaratuarlarında geliştirilip uzakdoğu başta olmak üzere fason olarak imal ettiriliyor.gerekeli kalite kontrol işlemlerinden sonra piyasaya firma etiketi ile sürülüyor.
Bu tür üretim tüketicide mevcut markaya güven konusunda tereddütler dogurabiliyor.

üretim aşamasında malzeme iş gücü ve imalat hatalarına karşı denetim yapıldığı konusunda duyumlarım var.kaliteli ürün elbette çıkıyor.ama bu tür üretimlerin birde hesaplanamayan yönleri var.

aynı modeli başka bir etiketle piyasada görebiliyorsunuz.
bu oldukça şaşırtıcı bir durum

örneğin
Geçen yıl dam green cross serisini 60-100 euro dan piyadasa pazarlarken
aynı kamışı başka bir marka(alba) adı altında 30 ytl ye almak mümkün dü.
Bence markadan ziyade ürün kalitesi-satınalma sonrası verilen hizmetler-yedekparca ve onarım desteği göz önünde bulundurarak alışveriş yapılmalı.

türkiye ye ithal edilen her malzemenin asgari tse standardında kalitesi olmalı
asgari 2 yıl garantisi olmalı
yetkili teknik servisi olmalı
düzenlemeler bu sekilde
uygulamada aksaklık oldugunu beyan edenler var dogrudur haklılar.
bu durumda en iyi yöntem
güvenilir satıcıdan fatura karşılığı mal almak kusurlu mal , garanti süresi içinde onarım gibi konularında sorun cıktıgında hak arayabilir konumda olmak gereklidir.

bu konuda 750 ytl ye kadar olan meblağlar için ilçe kaymakamlıklarındaki ilgili komisyon
daha üstü bedeller için ilgili mahkemeler yetkili kılınmış durumda.
aldığınız ürün faturaları hak aramak için mutlaka gerekli

hakkınızı aramak durumunda kalmamanızı diliyorum

skoylu
06-10-2006, 14:55
Bir kaç hususu doğru bilmek gerekiyor. Bir kere, DAM müessesesinin (veya bir başkası) vizyonu vs. vardır. Süslü kağıtlarda bir şeyler yazar ama, işin arkasında bir tek şey vardır: Para kazanmak. Bir ticari müessesenin önceliği para kazanmaktır.

Ekonomi dersi vermek değil niyetim. Bazen bu firmalar fason üretim yapar diyoruz. Ama bazen bu firmalar, OEM alır, marka basıp satar. Bu bilgisayar pazarında çok yaygındır, ama hemen her firmanın başvurduğu bir yöntemdir. Yani üretim sürecinde hiç bir katkıları olmaz. Markasız olarak alırlar, marka basıp satarlar. Bunu çok sık görürsünüz. hiç ummayacağınız bir örnek: SONY, ilk VHS videolarını HITACHI'den alıp markalayıp satıyordu. Piyasadaki BROTHER yazıcılar, aslen GERICOM denen bir firmanın ürünüdür. Kangoo vs. gibi fransız araçları, Renault, Peugeot vs. markasıyla gezer ama, hepsi de Matra'da üretilir. Kısaca, bu durumda aynı ürünü aynı kalitede bir kaç farklı ve alakasız marka ile görmeniz mümkündür. Demekki, aynı ürünü belki daha uygun almak ihtimal dahilindeymiş.

Diğer yandan çinde üretimin büyük bir riski vardır. Çin, ucuz işçilik kadar mükemmel taklit kabiliyeti ile de iyi tanınır. NOKIA, çinde ürettirdiği telefonların, aynı tezgahta, aynı fabrikada kendinden habersiz olarak aynı kalitede üretilip pazara sürüldüğünü ilan etmişti. Tek sorun, bilinen NOKIA'lardan ucuz olmaları, garantilerinin olmamasıydı. Bu ilginç bir örnek. Ama daha önemli olan örnek ise şu. Çinde bir malın görünürde aynısı, aynı markayı taşıyacak şekilde üretiliyor. Yani, DAM makina mı. Aha sana makina. Kutusu, rengi vs. hepsi aynı. Bilyaları değil ama mesela.. Bu DAM üretimi, DAM kalitesi filan değil. DMA Diye alırsınız, üç gün sonra elinizde kalır.

İşte bu son gruptaki durum en endişe verici olanı. Böyle bir makina, taa avrupa üzerinden dolaşıp gelip malzemecide karşınıza çıkabilir. Çoğu zaman parayı kapan, avrupadaki aracı olur. Bizim malzemeci bilmez bile öyle olduğunu. Standart fiyattan alır. Sonra elinde patlar tabi. Elbette belki perakendecilerden de öyle yapan vardır, bilemeyiz..

İşte çin malı denince insanı ürperten asıl bu ikinci gruptakiler oluyor. Tecrübesiz, benim gibi birinin aradaki farkı anlması pek kolay değil. O yüzden, kesin çin malı olanı tercih ediyorum bazen. en azından ucuz oluyor, adi çıksada, atıyorum hurdalığa gidiyor. İçim cızzz etmiyor.. İyi bir yol mu? Değil, ama ben tembel adamım, öyle uzun uzun hangi makina orjinal vs. aramak zor geliyor..

TaTLı_rAmpA
06-10-2006, 19:58
Bugün kullandım kamışı..Ama yok hayır gelmez diyorum..Hiçbir çin malından hayır gelmez...İlk gününde daha yapışkan olan gözleri ve diger yapısmıs halka aksanları cıktı..Bu gidişle kacgün dayanır bilmem..O kadar da zorlamadım daha kamışı..10 ytl e aldığım ucuz kamış bile 2-3 sene idare etti beni.Tek farkı tasarımı vede fiyatının fazla oluşu bunun yanında kaliteden eser yok.Verdigim meblayı hakketmedi.

bambul
30-10-2006, 18:36
abi valla iyi oldu buunu öğrendiğim bende karbon kamış almayı düşünüyordum kendime.gittim eminönü baktım falan bir tane dam beğendim çok güzel be abi. ama şimdi içimr bir korku düştü.ama anlamadığım bir şey var abi. şimdi benim arabamda karbon kaput varsa ne olcak? yagmurda dışarı çıkamayacakmıyım?:)
saygılar...
Mert kardeş,
Araba, uçak gibi taşıtlar ve binalar Faraday kafesi özelliği görürler. Yüksek frekanslı gerilimler, kafes şeklindeki iletkenlerin içine hiç ulaşmadan, dışından dolaşarak geçer. Faraday adlı bilimadamı da bunu kanıtlamak için kendi yaptığı kafesin içine oturup yüksek gerilim vermiştir. Yani, sen arabanın içindeyken arabanın tam tepesine bile yıldırım düşse hiçbirşey olmaz. Ama dışarıdan dokunuyorsan gidersin.

rüzgar2
30-10-2006, 18:46
Carbon kamışlar şimşekli havalarda kulanılmaz(Yıldırım çeker) zaten kaliteli olanların üzerlerinde bu detay yazar,yağmurlu ama şimşek çakmıyorsa hiç çekinmeden kulanabilirsiniz ben senelerdir şimşeksiz yağmurlu havalarda kulanırım bu güne kadar hiç bir zararını görmedim,birde her yerde yazılan şu kamışların 10 kg veya üstü olarak belirtilen çekeri olarak neyin kast edildiğini öğrenmek isterim,yani şimdi ben 10kg çekerli bir kamış alırsam 30 kg lık bir balığı yakalayamammı acaba.
sen yalklarsın selim abi ben şahitim ..tabiki fotolardan...
ayrıca uyarı için teşekkürler bende de carbon kamış var dikkat etmem lazım....;)

skoylu
31-10-2006, 17:18
Yıldırımın düşme mekanizması önemli. Yıldırım tek bir noktaya düşecek bir anda diye bir şey yok. Paratonerler yükü toplar, sende yük alanı içinde kalırsın. Yıldırımın %80'i onlardan çıkar gider, ama kalan %20'si senden geçiverir mesela. Bu da seni bitirmeye yetebilir.

Dikkat etmen gereken, kıyıdaki en yüksek nokta olmamak, en yüksek noktanın yakınında olmamak. Biraz yıldırıma dikkat et, sık sık düşmeyi tercih ettiği bir yer varsa, sende o yere mesela 1 km vs. mesafedeysen, ondan kısa kalıyorsan, sorun olmaz. Ama 5 km mesafedeysen, onun paratoner alanının dışında kalırsın. 20m yakınındaysan gene sorun olur.

Karbon kamışlar bilhassa sakattırda, normal kamışlar daha az sakat değildir. Bilhassa denizde. Kamışı diktiğiniz sürece, yıldırım için cazip bir hedef olursunuz. Karbon kamışla çok fazla, ama her durumda cazip hedef. Aklınızdan çıkarmayın..

Eee, ne yapalım. Mümkün olduğunca kamış yatık ve yere yakın tutun.

hobbytime
07-12-2006, 10:06
baitcasting 1800 lü yıllardan itibaren gelişmeye başlamış bir av metodu dur.
canlı yem ve agırlıgı nispeten fazla silikon yemler ile crankbait türü yemlerle yapılır.
baitcasting makinalar spin makinalara göre daha dayanıklı saglam imal edilirler.
eger sözünü ettiğin kamış casting kamışı ise düşük siluetli baitcast bir makina ile kullanabilirsin.

ancak cift fren i kullanmak atışta dogru frenleme yapmak lazım.
aksi halde her atışta iç mil dönüşe devam edeceğinden misina yada ip karışacaktır.atışa alıştıktan sonra spin makinayı kullandıgın her yerde kullanmaya başlayabilirsin.
ama ciddi ugrastırır.

onurnl
07-12-2006, 21:30
baitcasting 1800 lü yıllardan itibaren gelişmeye başlamış bir av metodu dur.
canlı yem ve agırlıgı nispeten fazla silikon yemler ile crankbait türü yemlerle yapılır.
baitcasting makinalar spin makinalara göre daha dayanıklı saglam imal edilirler.
eger sözünü ettiğin kamış casting kamışı ise düşük siluetli baitcast bir makina ile kullanabilirsin.

ancak cift fren i kullanmak atışta dogru frenleme yapmak lazım.
aksi halde her atışta iç mil dönüşe devam edeceğinden misina yada ip karışacaktır.atışa alıştıktan sonra spin makinayı kullandıgın her yerde kullanmaya başlayabilirsin.
ama ciddi ugrastırır.
bilgi icin cok tesekkurler.benim kullandigim 7 parcali alti delikli 30-60 gr atarli 2.40 cm lik teleskp kamisim hangi gruba girer ve buna baitcasting makarasi takabilirmiyim yani bu makaraya uygunmu?diger sorum ise:diyelimki 2.40cm,30-60 gr atar birebir ayni teleskop kamis var ama tek fark biri cok parcali(ornegin 6 diyelim)digeri ise az parcali(ornegin 4 diyelim)bu iki kamis arasindaki delik fakindan ve parca farkindan dogan farklar nelerdir ?birde sozunu ettigin casting kamisin standartlari nelerdir?beni bu konuda bilgilendirirsen sevinirim;)

REALGS
27-12-2006, 11:46
Alman E-Bay'de gezerken gözüme takıldı ve paylaşmak istedim.

HongKong'lu bir satıcı minyatür bir olta takımı satıyor.
Dolma kalem şeklinde ve kapalı uzunluğu 21 Cm kamış.
Dolma kalem kapağını açıp kamışı uzatınca 95 Cmlik bir kamış ortaya çıkıyor....
1 adet makina veya 1 adet çıkrık makina bu kamışa takılıyor ama bu makinalar avuç içine sığan 3-5 cm boyundalar.Yanına 2 adet misina veriyor adam.
Hemen al seçeneği ile 5 Euroya satıyor ama yol parası 20 Euronun üstünde .Toplam maliyet 50 YTL.
Benim çok hoşuma gitti.düşünsenize cebinizde olta takımını taşıyorsunuz.Canınız sıkıldı ,inin deniz kenarına alın 1 YTLye çapari ,salın denize :D
İşte linki:

avcı_55
24-01-2007, 14:16
Arkadaşlar
bu kamışlardan kullanan varmı.?
eksi ve artı yönlerini yazabilirmisiniz.?
İki adet almayı düşünüyorum.

karayel
24-01-2007, 14:33
Alaattin Bey, Bu markaların benzer ürünlerini kullananları gördüm yada kendim kullandım. Arıza verecek kadar elimde kalmadıklarını ve uzun kullanmadığımı belirteyim.
Eğer Alba kamışlara 20 YTL verip kullanabildiyseniz bu üçünden kesin memnun kalacaksınız.
Her üçü de çapari atmada ve göllerde barajlarda sazanda randımanlı olacaktır.
Taşıma sorun olursa kapalı halde kısa olanı, uzun atmaya ihtiyacınız varsa en uzun olanını alabilirsiniz.

Arkadaşlar
bu kamışlardan kullanan varmı.?
eksi ve artı yönlerini yazabilirmisiniz.?
İki adet almayı düşünüyorum.

izmirli35
19-02-2007, 16:54
Sayın üstadlar merak ettiğim bir konu üzerine size bir sorum olacak: Şimdi kamışların üzerinde atarı gram olarak verilmektedir mesela 30-50 gr, ama biz tekneden avlanıyoruz diyelim, yani kıyıdan atmayacağız, yine bu kamışın atarına sağdık kalmak gerekirmi, yani bu kamışla 100 gr kurşunu hemen önümüzden suya bıraksak acaba problem olurmu yoksa tekneden de olsa 100 gr kurşun takmak için kamışın atarının en az 100 grammı olması lazım gelir? :confused: Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

bmutlu
19-02-2007, 17:26
Sevgili alper tekneden 100 - 200 atarlı kursun kullanmanı tavsiye ederim tabiki bu kullandıgın kursunun ağırlığına göre değiştirebilirsin , örneğin 50 gr ise 50 - 100 atarlı kamış tavsiye ederim ,bu deger dustukce kursun ve balıgı asagıdan çekerken harcıcağın güç artar

kral balıkçı
23-02-2007, 21:21
alper ustam selamlar bahsettiğin kamışa üstündeki 100 gr kurşunda dahil
iri bi balık geldiğini düşünürsek kamışın kırılma riski var sen en iyisi işini garantiye al

mutlu abiminde dediği gibi atarı küvvetli bi kamış ile balığını yakalaman daha mantıklı
rastgelsin abicim...........:)

ahmetozdemir16
02-03-2007, 23:01
kamışlar aslında üzerlerinda yazan değerlerin daha üzerinde kullanılabiliyor. ben 40-90gr atarlı alba kamışı, çinekop avında 100-120gr kurşunla uzun zaman kullandım hiç bir şey olmadı. ayrıca atarı düşük kamışlar daha hassas. tabi ki benim bilgim kısır bir tecrübeden ibaret. yani tedbirli olmakta yine de fayda var.

skoylu
05-03-2007, 20:15
Hakikaten bolca unicast çatır çatır kırıldı.. Abartmıyorum 7-8 tane en az.. Doğrusu bende TURNAFRESH var ve aldığım günden beri güvenemiyorum, öyle 150 gr ile "haydaa" denecek bir şey hissi vermiyor.. Atarken kamıştan fiyuuv gibi bir ses gelirse, içimden de bir cızırtı yükseliyor aynen, cızzz diye..

Diğer yandan, küçük atarlı kamışa ağır kurşun takıp sarkıtma yaparsanız, tasmalarken ani, sert hareket yaptığınızda vs. kırılma ihtimali olur.. Fakat, kesin değildir. Kamışın aksiyonu önemlidir. Fast action kamışlarda atar düşük olsun, olmasın, çekerken kırma ihtimaliniz yüksektir. Ağır, güçlü bir çekiş için, slow, yani yavaş aksiyonlu kamış tavsiye edilir. Bunlar son hallerini alana kadar yeterince yük kaldırır. Kamışın ucu ile sapı en fazla 90 derece kıvrılmalıdır. Daha fazlası ancak çok özel, pahalı kamışlarda kabul edilebilir.. Bu ilkeye sadık kalırsanız, kamış uzun süre işinizi görür..

mors
28-03-2007, 18:09
Arkadaşlar eski bir konu ama bende geçen hafta sonu ani bir kararla sörf kamışı almaya karar verdim ve Turnafresh 4.20 aldım cengiz balıkçılıktan. Eve gelince altta kalmış barcode li etiketinde çin malı ibaresini gördüm. Kamışı daha hiç kullanmadığım için değiştirebilirim. Bu konuyu tartışan arkadaşlar durumu cengiz balıkçılıkla konuşup inceleyeceklerini söylemişler ve arkası gelmemiş. Acaba son gelişme ne oldu bilgi verebilirmisiniz?

Not: İşin ilginci Lineeaffee nin sayfasında Turnafresh diye bir model bulamadım Turna surf var ama Turnafresh yok benmi göremedim yoksa cidden çin malı bir taklitlemi karşıkarşıyayım. :confused:

mors
28-03-2007, 18:17
Bir düzeltme yapmak istiyorum. Son mesajımdan sonra Turnafresh i Lineafee kataloğunda buldum ama oradaki resmi incelediğimde. En dış yüzeyin en büyük halkaya yakın kısımda italyan bayrağı logosu varken benim aldığımda bir elmas logosu bulunmakta. Geri kalan kısmı birebir aynı görünüyor. Kullananlardan ve incelemiş olanlardan fikir rica ediyorum. Şimdiden teşekkürler.

skoylu
28-03-2007, 18:25
Lineaffee'nin Turnafresh diye bir modeli var. Pack rod olarak geçer. Yani genel amaçlı bir modeldir..

En iyi ihtimal çinde üretilmiş bir lineaeffee kamış olmasıdır. Yani, marka vs. tamam, taklit değil, bunlar çinde üretiliyor..

Bende de var, daha iyilerini çok gördüm ama, verdiğiniz paraya göre makul bir kamış.. Biraz sağır, biraz ağır, o kadar.. 150gr'dan ağır kurşun atmazsanız, memnun kalırsınız sanıyorum..

mors
28-03-2007, 18:41
Serdar üstadım evet buldum bende sonradan. Son mesajımda da dediğim gibi katalog daki resimden farklı olarak italyan bayrağı logosu olan ve italy desing yazan yerde bende elmas logosu ve yine italy desing yazısı var. Cengizdeki arkadaş bana önce oystercast göstermişti sanırım ama turnafresh in birebir aynısıydı neredeyse. Oda kalite olarak aynıdır dedi zaten. Ben eva saplı diye turnafreshi tercih ettim doğrusu. Eğer bir karışıklık eseri çin taklidiyse aldığım değiştiririm hemen diye düşünmüştüm. Sağolsun satıcı arkadaşlar hiç üzmediler beni bu güne kadar diyebilirim. Ama siz benden çok daha tecrübeli ve bilgilisiniz. Siz öyle diyorsanız gönül rahatlığı ile kullanırım. Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

SahEmre
28-03-2007, 18:42
Bir düzeltme yapmak istiyorum. Son mesajımdan sonra Turnafresh i Lineafee kataloğunda buldum ama oradaki resmi incelediğimde. En dış yüzeyin en büyük halkaya yakın kısımda italyan bayrağı logosu varken benim aldığımda bir elmas logosu bulunmakta. Geri kalan kısmı birebir aynı görünüyor. Kullananlardan ve incelemiş olanlardan fikir rica ediyorum. Şimdiden teşekkürler.

O oly sırf kamışlarda değil herşeyde var.
Evvel zamanında ..rçelik ten fakz almıştık. AF 2000 yazıyordu modeli ve ..rçelik markası amblemi basılıydı üzerinde. Sonra bir tanıdığın işyerinde aynı faksı gördüm marka .eko idi model BF 2000 di ve .eko markası basılıydı.
Bu çin mallarında masa telefonlarından tut televizyonlara, kamışlara kadar hep böyle. Hatta aynı model eşantiyon kalemin üzerinde farklı firmalaın basılması yada çakmakların üzerine firma amblemi basılması gibi birşey. Çine gidin, bir fabrikaya lineaffe nin bir kamışını beğenin bunun üzerine benim resmimi basıp 1000tane yolayındeyin anlaşın alın aynı kamışın üstünde sizin resminiz.

mors
28-03-2007, 18:49
Sevgili emre bahsettiğin konuları IT sektöründe sıkça yaşıyoruz yıllardır aslında. Hatta en son aldığım mikro dalgada bile aynı şey oldu kore malı bir .eko marka mikrodalga almışız evde kurunca farkettim :) Ben balık malzemelerinde henüz yeni olduğumun için mümkün olduğu kadar az hata yapmaya çalışıyorum. Tabii buda sizlerin sayesinde oluyor cidden. Açıklamalar rahatlattı beni doğrusu. Çok teşekkürler

SahEmre
28-03-2007, 18:59
Sevgili emre bahsettiğin konuları IT sektöründe sıkça yaşıyoruz yıllardır aslında. Hatta en son aldığım mikro dalgada bile aynı şey oldu kore malı bir .eko marka mikrodalga almışız evde kurunca farkettim :) Ben balık malzemelerinde henüz yeni olduğumun için mümkün olduğu kadar az hata yapmaya çalışıyorum. Tabii buda sizlerin sayesinde oluyor cidden. Açıklamalar rahatlattı beni doğrusu. Çok teşekkürler

tabi tabiaslında günlük el altında kullandığımız şeyler bunlar,
masa telefonları
kalvyeler mouseler
fırınlar
kamışlar
kalemler
cetveller
ataçlar
kısacası bir çok şey.
O bakımdan için rahat olsun, ayrıca asıl dünyayı kasıp kavuracak olan şu,

Çin bir kaç yıla kadar hep kalitesiz mal üretti, ve sevilmedi.
Ama artık kaliteyide ucuza yakalama aşamasındalar, işte asıl dünyanın başına yeni yeni bela olmaya başlıyorlar, ekonomik yönden.
Bence için rahat olsun güle güle kullan, bende yeni bir makine ve kamış alacağım ama ne alırsam alayım herhalde çin olacak.

mors
28-03-2007, 19:16
Haklısın dostum Tayvan malı bilgisayar donanımlarının piyasayı ele geçirmesi de aynı mantıkla olmuştur zaten. Büyük IT firmaları yıllar önce ucuz iş gücü için tayvana gittiler üretime ama hesaba katmadıkları şey tayvan halkının akıllı olması ve çok kısa süre de işi öğrenip o büyük firmaların başına bela olmalarıydı.
Temennin için teşekkür ederim dostum, bende şimdiden almayı planladığın ekipman adına hayırlı olsun güle güle kullan demiş olayım. ;)

mors
30-03-2007, 02:03
Neden bozulsun dostum maksat doğruyu bulmak. Şimdi nerden almıştın diye klasik bir soru sormak isterim sana ben hemen. Samsundan bile almış olsan büyük bir ihtimal İstanbuldan gelen bir maldır. Biz burada made in italy yazanını pek göremiyoruz. Çünkü başka bir forumdada benim gibi düşünen bir arkadaşın dün çin malı diye değiştirmek için aldığı yere gidince tüm lineafee modellerin çin malı olduğunu görüp eski kamışına tekrar kanaat getirdiği yazmaktaydı. Bilgilerin benle birlikte bir çok arkadaşında işine yarıyacaktır emin ol. Sevgiler,

REALGS
30-03-2007, 09:13
Çin malı olayına takılmayın fazla.Zira dünyada birçek mal (iğneden ipliğe) artık çinde üretiliyor.Tüm büyük firmalar ya çinde fabrika açıyorlar yada bu işi yapan fabrikalarda fason ürettiriyorlar.
Tabii kendi kalite ve teknolojileri ile yaptırıyorlar bunu.. Biz bugüne kadar hep Çinin ucuz-kalitesiz mallarını,1 milyoncularda tanıdık ama adamlar çok kalitelide mal üretiyorlar.
Eskiler daha sağlamdı,kaliteliydi vs... doğrudur ama globaleşmeninde etkisiyle artık rekabet o kadar sert olduki ,firmalar daha ucuza orta kalite malları ürettiriyorlar....

mors
30-03-2007, 19:26
Merhaba arkadaşlar,
Bu gün Üsküdarda ki Cengiz balıkçılığa uğradım daha önce bahsettiğim 4.20 lik turna fresh kamışım arabamın bagajına sığmadığı için (Kapalı hali 138cm) 3.90 ile değiştirmeye gittim. Ellerinde şu anda 3.90 Turna fresh yoktu ve ben de cellalenip lineaeffe unıcast 4.20 kamışla dükkandan çıktım. Kapalı hali (1.20) Tabii satıcı arkadaşların sonsuz tavsiyeleride çok katkıda bulundu bu kararıma :)
Esas bahsetmek istediğim konu ise çinmi orjinalmi muhabbetiydi. Dükkandaki sohbetimize göre Türkiyeye gelen tüm lineaeffe kamışları çin malı. Önceki mesajlarımda bahsetmiş olduğum italy desing yazan yerdeki italyan logosu yerine elmas logosunun olmasının sebebi de gümrük problemlerinden dolayıymış. Kısacası Türkiyeye gelen lineaeffe ler çin malı ve artık italy desing yazan logoda italyan bayrağı yerine elmas logosu olacakmış. (Mevcut italyan bayrağı logolular eski mallar) Umarım bahsi geçen marka kamışlardan almayı düşünen arkadaşlara yardımcı olur bu bilgiler.

mufi
30-03-2007, 20:02
Merhaba arkadaşlar,
Bu gün Üsküdarda ki Cengiz balıkçılığa uğradım daha önce bahsettiğim 4.20 lik turna fresh kamışım arabamın bagajına sığmadığı için (Kapalı hali 138cm) 3.90 ile değiştirmeye gittim. Ellerinde şu anda 3.90 Turna fresh yoktu ve ben de cellalenip lineaeffe unıcast 4.20 kamışla dükkandan çıktım. Kapalı hali (1.20) Tabii satıcı arkadaşların sonsuz tavsiyeleride çok katkıda bulundu bu kararıma :)
Esas bahsetmek istediğim konu ise çinmi orjinalmi muhabbetiydi. Dükkandaki sohbetimize göre Türkiyeye gelen tüm lineaeffe kamışları çin malı. Önceki mesajlarımda bahsetmiş olduğum italy desing yazan yerdeki italyan logosu yerine elmas logosunun olmasının sebebi de gümrük problemlerinden dolayıymış. Kısacası Türkiyeye gelen lineaeffe ler çin malı ve artık italy desing yazan logoda italyan bayrağı yerine elmas logosu olacakmış. (Mevcut italyan bayrağı logolular eski mallar) Umarım bahsi geçen marka kamışlardan almayı düşünen arkadaşlara yardımcı olur bu bilgiler.

bende 4 metreligi var model nosu 4004 ve italyan bayragı var kemeraltından almıştım...gayette memnunum. 4 parça ve 4 halkası oldugundan sürtünmesi az
oluyor ve misina daha rahat çıkıyor.
sende hayırlı avlarda saglıklı günlerde kullan kardeşim

mufi
30-03-2007, 21:37
Serdarcım zaten normal bir makinanın arkasında kaloma vidası var bir çok kimse bunun ayarının farkında değildir.bunun gevşekliğini senin sopanın esneme ve misina gücüne göre tahmini yaparsın olur biter.. birde gramından fazla kurşun takma. tamamdır.
ben senelerdir tatlısu kamışlarına halka/porselen ve makina yuvası takarak kafama göre aksiyonlu sopalar yaptım..balık tutuyorum bir gün bile olta kamışı kırmadım..
korkma birşey olmaz..

ilkermalay
30-03-2007, 21:49
bendede bir çin malı makine var bir arkadaşım şahsen kendisi getirdi 7. kata defalarca tuğla çekdim ne bir titreme ne bir sıyırma nede bozulma oldu çoğu arkadaşımızın dediği gibi kaliteli çin mallarıda yok deyil diyeceksiniz neden tuğla çekdin be adam.tanıtım kitabında 1 kiloluk ağırlığı bağlamış çekiyordu bende tuğla bağladım o an elimde o vardı gerçekdende çok kuvetti ama sürekliliği olurmu işde o tartışılır

mors
30-03-2007, 23:52
Serdarcım zaten normal bir makinanın arkasında kaloma vidası var bir çok kimse bunun ayarının farkında değildir.bunun gevşekliğini senin sopanın esneme ve misina gücüne göre tahmini yaparsın olur biter.. birde gramından fazla kurşun takma. tamamdır.
ben senelerdir tatlısu kamışlarına halka/porselen ve makina yuvası takarak kafama göre aksiyonlu sopalar yaptım..balık tutuyorum bir gün bile olta kamışı kırmadım..
korkma birşey olmaz..

Valla sayın üstadım en güzeli aslında sizin yaptığınız ezbere bilmeden almak yerine işi bilip yeni şeyler üretmek. Aldığım kamışı biraz önce evde hazırladım yarın için (Makarayı filan taktım..) Açıkçası yakından inceleyince bir sürü hata yine bulunuyor onca para verdiğim kamışta bile. Mesela makina yuvası altında lineaeffe lerde marka sticker i olur benimkinde yapıştırmayı unutmuşlar. :) Kapalıyken takılan ve kamış halkalarını koruyan plastik kafa da süper dandik. İade ettiğiminki daha farklı ve çok daha kaliteli bir malzemeydi, sımsıkı tutuyordu. Eğer orada farketseydim eksikleri, stickeride yapıştırılardı plastik kafa korumasını da kalitelisinden verirlerdi. Bir ara uğrayıp değiştiririm. :)
Kısacası zaten bu markalı dediğimiz kamışlar bile al takke ver külah olayında nasiplerini fazlasıyla almışlar. Siz bari bilinçli olarak birleştirip, değiştirip üretiyorsunuz. Eminim bizim tonla para saçtıklarımızdan çok daha kullanışlı ve kaliteli olmuşlardır.

mors
30-03-2007, 23:57
bendede bir çin malı makine var bir arkadaşım şahsen kendisi getirdi 7. kata defalarca tuğla çekdim ne bir titreme ne bir sıyırma nede bozulma oldu çoğu arkadaşımızın dediği gibi kaliteli çin mallarıda yok deyil diyeceksiniz neden tuğla çekdin be adam.tanıtım kitabında 1 kiloluk ağırlığı bağlamış çekiyordu bende tuğla bağladım o an elimde o vardı gerçekdende çok kuvetti ama sürekliliği olurmu işde o tartışılır

Geçen yaz acemiliği atlatana kadar trakyalı bir satıcının tavsiyesi ile alba beta 60 makara aldım. Makara artık çiziklerden görünmez durumda resmen ama hala saat gibi. Ha bakımını yaptım yapmasına ama yine de iyi dayandı. Hala ilk günkü gibi ne dişlilerde bir kaçırma ne de yalpalama v.s. var. Saat gibi hala maşallah. Sanırım işin doğrusu markaya gitmek değilde. Balık malzemesinin nasıl kaliteli ve sağlam olabileceğini bir an önce üstadlar dan iyice öğrenip ona göre malzeme almak.

REALGS
04-04-2007, 13:45
Affınıza sığınarak yeni konu açtım.Kamışlar hakkında bir sürü konu olmasına rağmen SPİN kamışlar fazla ele alınmamış.
Kıyıdan at çek için genelde hepimiz standart yüksek atarlı kamışlarımızı
kullanıyoruz ama rapala,kaşık , suni yem (silikon) gibi ağırlığı düşük olan ve ek ağırlık olmadan atış yapabileceğimiz 10-40 gr veya 20-50 gr gibi atarı olan teleskopik veya 2 parçalı spin kamışları hakkında bilgisi olan lütfen aydınlatsın.
sahil kesiminde akıntının olmadığı yerlerde levrek ,sezonunda lüfer ve benzeri balık avında suni yemlerle (rapala,kaşık) yapılacak avlarda kullanılmak üzere ;
210 veya 240 cm boyunda 10-40 gr veya benzeri atarı olan marka-model önerirmisiniz.Fiyat aralığı olarak 50 YTLye kadar modellerden hangisini önerirsiniz.
Alırken neye dikkat etmemiz lazım?

Mehmet PEKMEZCİ
04-04-2007, 14:13
Bir kamışın spin kamış olduğunun ilk belirtisi halkalarının çaplarının büyüklüğüdür. Casting tipi kamışlarda bu halkalar fazla sayıda ve daha dardır. Piyasada çok çeşitli kamış var biliyorsun. Benim yavsiye edebileceğim ve kendiminde kullandığı bi kamış olan shaekspear ugly stick dir. Elbette bu konuda çok daha güzel ve faydalı şeyler söyleyecek arkadaşlar vardır.. Özellikle Serdar'ın söyleyecekleri daha belirleyici ve açıklayıcı olacaktır. Fakat bir uyarım olacak. kesinlikle internetten alma bu kamışı. Yani eğer benim dediğim kamışı almayı düşünürsen ve karar verirsen. Çünkü çok pahalı. Bence dükkanlara sorup bizzat bakmata fayda var. Senin için bir kaç link vereuyim. Bu kamış hakkında daha fazla bilgi edinebilirsin.

MuratReis
04-04-2007, 14:28
merhaba arkadaşım aradıgın fiyat aralığın da ve özelliğe sahip kamış var bizzat gördüm yanlış hatırlamıyorsam markası seamaster idi beşiktaş ilkay balıkçılıkta var hatta konusu olmuştu dolgu kamış hızlı aksiyonlu ve fiyatıda 35 ytl idi pazarlık yaparsan daha da ucuza alabilirsin diye tahmin ediyorum elinde başka markalar da olabilir

REALGS
04-04-2007, 14:29
senin ugly Stick'in meşhur zaten bu forumda :D
Linkleri incelerken dikkatimi çekti Ugly stick tatlı su içinmiş.
Tuzlu su için başka seriler varmış.
Sen kullanıyormusun denizde?

Zaten Ugly stick alamam en az 100 YTL isterler.
Ben yarı fiyatlı bir model istiyorum

Mehmet PEKMEZCİ
04-04-2007, 15:34
senin ugly Stick'in meşhur zaten bu forumda :D
Linkleri incelerken dikkatimi çekti Ugly stick tatlı su içinmiş.
Tuzlu su için başka seriler varmış.
Sen kullanıyormusun denizde?

Zaten Ugly stick alamam en az 100 YTL isterler.
Ben yarı fiyatlı bir model istiyorum

Meşhur olmasına meşhurda daha bir şiftahı yok. Olursa esas olay o zaman olacak:)
Evet tatlı su için. Ben denizde kullanıyorum. Bir iki defa tuzlu suya girdi. Şu an bir sorun yok. Zaten dönüşte tatlı su ile yıkar ve temizlersen sorun olacağını sanmıyorum. Ben temizlemediğim halde herhangi bir sorunla karşılaşmadım. Aklıma glmişken yıkayayım eve gidince:D )
Fiyatına gelince ben İzmir'den 70 ytl ye almıştım. Fotoğrafların tarihinden anlayabilirsin ne zaman alındığını. Çok farklı olduğunu sanmıyorum.
Benim için alırmısın dersen hayır derim. Çünkü bu kamışı senin görerek eline alarak satın almanı isterim. Ha başka yerde bir model beğenirsin bana söylersin o şekilde olur tabiki.

Bence çokda sorun etmemeli bu tür kamışları. Çok daha ucuza belki çok daha iyi kamışlar bulabilirsin. Ben, bende var olan bir kamış olduğu için söyledim yada örnek verdim diyeyim.;)

hobbytime
04-04-2007, 17:27
bahse konu uzun fiber yapılı kamışın aynısı tr de pelistick london adı ile satılıyor

fiyatı 32-40 ytl civarı hiç tereddüt etmeden alabilirsiniz

aynı modelin casting tipi kamışı dır
spin kamışı daha ucuz ve çok kaliteli

bende bir set var çok memnumum tavsiye ederim.hiç para harcamaya gerek yok çok uygun fiyata çok kaliteli malzeme

şimdi spin kamışında linkini buldum işte bu

Hectic
04-04-2007, 18:49
Birol abi ben senin gibi at çek yapmak için aşağıdaki kamışı aldım. Güzel ve sağlam görünüyor. Henüz kullanmak nasip olmadı ama kullanır kullanmaz yarumlarımı yazarım buraya. Bu kamış hakkında yorum yaparsanız sevinirim.

reef1905
04-04-2007, 20:23
Selamlar ;

Bende kafamı karıştıran bir konuyu sormak istiyorum müsadenizle.Emre kardeşimizin verdiği linkte kamışın atarı olarak 20-40 gr. yazıyor.Bunun anlamı 20-40 gr. kurşunla atım için uygun olduğumudur ? Eğer 20-40 gr. kurşun atımı için uygunsa, sağlam ve güçlü bir kamış olduğu belli olan bu kamışla daha ağır kurşunla atmanın dezavantajı nedir ?

Saygılarımla.

REALGS
04-04-2007, 20:47
Bunun anlamı rapala gibi hafif seyleri efektif atmaya yarar. agır madde mesela kurşun atarsan en uç kısmı kırılır. max.atarın üstüne cıkma,kamıs dayanmaz.mesela şişme bota fiziksel olarak 10 kişi sığar ama 2-3kişiden fazla taşıyamaz,batar

SahEmre
21-04-2007, 14:35
Lineaeffe' nin kamışları için çok sağır diyorlar. Yani yemli balıkta oltayı atıp gerip sabitlediğimiz zaman, balığın vuruşunu pek anlayamıyormuşuz.

Turnafresh, olyster, freestyle

bu 3 kamışı kullananlara soruyorum, uç noktanın hassasiyetinden memnunmusunuz ?

Cengizdeki arkadaş freestyle en iyisi demişti.

mors
21-04-2007, 15:03
Sevgili Emre,
Mesela bende Lineaeffe 7 metrelik carbon halkasız kamışı var inanılmaz esnek ve hasas ama gelgelelim kıyıdan atış tarzındaki modellerinin hemen hemen hepsi dediğin gibi sağır modeller. ( Son aldığım unicast de dahil ) Genelde uzak atış için tasarlandıklarından dolayı bu gayet normal aslında. Kıyıdan yemli için açıkçası bende başka markalara bakıyorum. İlk aldığım Albastar carbostar 3.30 luk kamış bile Lineaeffeler den çok daha esnek kamış ama aşırı ağır ve esnek olduğundan dolayı at çek için hiçte uygun değil. Lineaeffe ler genel anlamda kıyıdan uzak atışlara uygun sağır kamışlar. En azından benim kullandığım ve gördüklerim öyle. Mesela Üsküdar da ki Cengiz balıkçılık dan daha önce de silver starın blazer kamışı almıştım. 3 metre, çok hafif, işçiliği çok güzel bir kamış. Alış amacım bagajda kolay taşınabilen fırsat bulunca hem at-çek hem de yemliye kullanabilmek içindi ama inanılmaz sağır bir kamış oda. Mesela mezgit e denediğim de yem yedirmekten başka bir işe yaramadı. Emektar carbostara dönünce mezgitleri alabilmiştim. :) Eğer hafif esnek yemliye uygun iyi bir kamış bulurda yazabilirsen ben de almak istiyorum doğrusu.

SahEmre
21-04-2007, 15:37
Selam Serdar bey,

Ben albastarın leader kamışını kullanıyorum 3metre.
İleri atış için 3 metre kısa kalıyor. Yazın ve sonbaharda Lüfer için Avlandığımız iskelede genelde arkadaşlarım ve abilerim 3.9 - 4 metre kamış kullanıyorlar ve ben onların attığı mesafeye ulaşamıyorum, gerçi bende yakın atmama rağmen balık alıyorum ama daha uzağa atmak istiyorum. Benim alba kamış hiç sağır değil 100-115-125 kurşun takıp gerdiğim zaman bayağı bir gerebiliyor ucu bayağı esniyor. Ama diğerlerinin kamışları bu kadar esnemiyor.

Bir de şu var tabi balık yeme vurduğu zaman misinamızın esneme payıda çok önemli acaba biz ne kadar daha geç hissediyoruz bu vuruşu. Ben Lineaeffe freestyle 3.90 alıp misina olarak ta dyneema kullanmayı düşünüyorum, dyneema da esneme payı sıfıra yakın olduğundan hatta sıfır olduğundan, kamışın sağırlığı pek önplana çıkmayacktır diye düşünüyorum. Balık vurduğuanda gegin olan dynema esneyemeyerek doğrudan vuruşu kamışa yansıtacaktır. Bu bir çözüm olabilir, dyneemanın da kendine göre handikapları var, oltamızın takılması durumunda çok uğraştırması vs. Ama avlak koşullarına göre ciddi bir çözüm olabilir.

Bir ara lineaeffe kamış alıp en uç kısmını çok hassas bir parçayla değiştirmeyi düşündüm ama bu seferde atarı bozulacak uyumsuz olacak saçma sağan bi şeyde çıkabilir ortaya.

Şöyle olabilir,
sağır ama iyi bir atış kamışımız var.
Yemleyip atık, en uc bölümününde ucuna dışarıdan aldığımız hassas ince bir karışlık parçayı evde yaptığımız bir sistemle monte ettik ve bunu atıştan sonra bağlayıp balığı bununla beklemeye başlayabiliriz. Sağırlık problemi böyle aşılabilir belki. Tarifmi anlayan oldumu ?

mors
21-04-2007, 16:01
Sevgili Emre,
Ben albalara sağır demedim zaten. :) Tam tersine bir hayli esnek kamışlar. O yüzden de genelde kıyıdan at çeklere pek uygun değiller bence. Ama Lineaeffeler sağırlar mesela bende 4.20 Lineaeffe unicast kullanıyorum at çek için. Evet oda sağır yemliye hiç gelmiyor. Biraz önce bahsettiğim 3 metrelik silverstar blazer sağır kamışı örgü misinayla da yemliye attım. İnan kamışın ucu hiç kıpırdamıyor. Sadece bir kere tabiri caizse dınnkk diye bir ses duydum kamıştan. Onda da yemi kaptırmıştım. Ne zaman carbostara döndüm makul boyutta mezgitleri alabildim. Mezgit gibi yemi emerek yutan balıklar için örgü misina ve sağır kamış hiç uygun değil, denedim. Ama büyük ve saldırgan bir balık gelirse ne olur bilemiyorum açıkçası. Esneme sıfır olduğu için kamış direk yerinden fırlar sanırım. Mesela ben albastarın carbostarında sufix marka misina kullandım yemlide. Hem misina hem de kamış esnek olduğu için küçük ya da büyük balıkların vuruşlarını çok rahat hissedebildim kamışın ucundan. Hatta hatta küçük vuruşlarda makarayı biraz sararak küçük balıklardan yemimi kaçırma yoluna sık sık gittim. İşin doğrusu esnek kamış ucundan durgun havalarda yeme dadanan yengeçleri bile anlar olmuştum. :) Seninde bahsettiğin gibi bazı arkadaşlar hafif karbon kamışların uçlarını dolgu silikon uçlarla değiştirerek biraz daha hasas olmalarını sağlayabiliyorlar. Gerçi ben yepyeni kamışlarımı bu tip bir modifiye ye tabi tutmak istemiyorum doğrusu. Senin çözümün çok akılcı bence. Bir düzenek düşünüp denemek lazım. Özellikle şu 3 metrelik sağır kamışımın malzemesi kullanması çok keyifli. Senin düşündüğün gibi bir çözülmede sağırlık sorunu giderilebilirse bir nebze, çok hoş bir çözüm olacak en başta benim için.

mors
21-04-2007, 16:07
Aslında buradan öğrendiklerim ve az olan kendi tecrübemle kafamda canlanan kamış çok parçalı ama parçaları kısa olan hafif bir carbon kamış olmalı yemliye. Çünkü parça sayısı artıp parça boyları kısaldıkça kamışın esnekliği de artıyor. İyi bir carbon da olursa ağırlık sorunu da ortadan kalkar kanaatindeyim. Tabii ki bu seferde uzaklara atma sorunu ortaya çıkıyor.

SahEmre
21-04-2007, 16:21
Bir düzenek düşünüp denemek lazım. Özellikle şu 3 metrelik sağır kamışımın malzemesi kullanması çok keyifli. Senin düşündüğün gibi bir çözülmede sağırlık sorunu giderilebilirse bir nebze, çok hoş bir çözüm olacak en başta benim için.

Düşündüğü şey şu tarz,

Hani şu gece kamışlarımızın ucuna taktığımız fosfor ışıklar varya, ve onları kamışın ucuna ksıtırdığımız bir plastik zımbırtı var. Yani şu zilin altında kalan bölüm.

Bunun ucuna hassas kamış parçamızı takarak asıl kamışımızın uç kısmına atış yaptıktan sonra hassas parçamızı ekleyip misinayıda yine zekamzıın ürünü olan bir şekilde bu parçadaki halkaya geçirip oltayı gerip balığı bu şekilde bekleyebiliriz. Aklıma gelen yöntem bu. Hem bahsettiğimiz çekeri iyi olan uzun atış yapan kamışlarımızla hemde hassas ve sağı olmayan bir uçla balık avlıyor oluruz.

mors
21-04-2007, 16:25
Sanırım benimde aklıma gelen bu tip bir şey ama ilk sorun olarak da aklıma gelen balığı çekerken o parça ya monte edilen ekstra uç yerinden fırlarmı. fırladığında ne olur? Ya da önce parçayı söküp sonra balığı çekmeye kalkmakmı? :) Ya da ya da bu kadar uğraşmak yerine hasas bir alarm almak dahamı işlevsel olur.

SahEmre
21-04-2007, 16:29
Sanırım benimde aklıma gelen bu tip bir şey ama ilk sorun olarak da aklıma gelen balığı çekerken o parça ya monte edilen ekstra uç yerinden fırlarmı. fırladığında ne olur? Ya da önce parçayı söküp sonra balığı çekmeye kalkmakmı? :)

Evet aynı mantıkla düşünüyoruz, benimde ilk aklıma gelen attıktan sonra misinamızı nasıl bu parçanın halkasının içinden geçireceğimiz ve balık geldikten sonra ne yapacağız, tabiki bu parçayı sökmeyle uğraşamayız, bununla uğraşmak için 4 mtlik kamışımızın ucunu kendimize kadar çekip, parçayı söküp, sonra kamışı öne itip tekrar makinayı kavrayı sarmaya başlamalıyızki bu balığımıza güle güle demek gibi bir şey.
Ama biraz daha düşünülürse çok sağlam bir yöntem bulunabilir.
Kriter şu ; çok kolay takılacak tık diye ve çekerken yerinden çıkmayacak, orada sanki kamışın kendi parçası gibi kalacak. Nasıl olacak? :D

SahEmre
21-04-2007, 16:31
Ya da ya da bu kadar uğraşmak yerine hasas bir alarm almak dahamı işlevsel olur.

Öyle bir şey hiç kullanmadım.
İşe yarıyorsa kullanılabilir tabi.
Ama bu kamışlara bu işi yaptırmanın mutlaka pratik bir yolu vardır. ve ben bu yöntemi ağustosa kadar bulurum :D

mors
21-04-2007, 16:39
Valla emre bulsak cidden iyi olur ha belki talep gelirse seri imalata filan da geçeriz :D
Aslında benim aklımda daha karmaşık bir cihaz uydurmak ve de yapmak var. :) Eski arabama taktırdığım alarmda darbe sensörü denen civalı bir anahtar vardı. Hassasiyeti arttırıldığında en ufak bir darbede bile ciyak ciyak bağırıyordu alarm. ( O civalı anahtarı yüksek hassasiyete ayarladığımda üzerine parmakla hafif bir tık yapmak bile yetebiliyordu devreye girmesine. ) Biraz zihni sinir takılsam mı bu konuda acaba :D

SahEmre
21-04-2007, 16:52
Valla emre bulsak cidden iyi olur ha belki talep gelirse seri imalata filan da geçeriz :D
Aslında benim aklımda daha karmaşık bir cihaz uydurmak ve de yapmak var. :) Eski arabama taktırdığım alarmda darbe sensörü denen civalı bir anahtar vardı. Hassasiyeti arttırıldığında en ufak bir darbede bile ciyak ciyak bağırıyordu alarm. ( O civalı anahtarı yüksek hassasiyete ayarladığımda üzerine parmakla hafif bir tık yapmak bile yetebiliyordu devreye girmesine. ) Biraz zihni sinir takılsam mı bu konuda acaba :D

şu alarmlar, alarmlı makinalar vs. konusunda aklıma ilk gelen balık dışında ki etkenlerden de etkileneceği.
Mesela güçlü dalga gelir misinayı gerer alarm çalar, rüzgardan çalar, bilmemneden çalar.
Hep böyle düşünürüm bu tür şeyleri.

mors
21-04-2007, 17:00
şu alarmlar, alarmlı makinalar vs. konusunda aklıma ilk gelen balık dışında ki etkenlerden de etkileneceği.
Mesela güçlü dalga gelir misinayı gerer alarm çalar, rüzgardan çalar, bilmemneden çalar.
Hep böyle düşünürüm bu tür şeyleri.

misinayı kontak yerine taktığın türde alarmlar da evet bu sorunlar fazlasıyla var. Yanlız biraz önceki düşüncemdeki darbe anahtarları salınımlardan çok darbelerde reaksiyon gösteriyorlar. Ama onda da vardır bir sorun. Yoksa elin oğlu elli kere düşünürdü bu çözümü :) En iyisi yemli için makul fiyata esnek bir kamış daha alıp atabildiğim yere kadar olsun artık demeye razı olmak galiba.:D

SahEmre
21-04-2007, 17:20
misinayı kontak yerine taktığın türde alarmlar da evet bu sorunlar fazlasıyla var. Yanlız biraz önceki düşüncemdeki darbe anahtarları salınımlardan çok darbelerde reaksiyon gösteriyorlar. Ama onda da vardır bir sorun. Yoksa elin oğlu elli kere düşünürdü bu çözümü :) En iyisi yemli için makul fiyata esnek bir kamış daha alıp atabildiğim yere kadar olsun artık demeye razı olmak galiba.:D

Hazırladığımız takmalı düzenekte halkaya misinayı nasıl geçireceğiz sorusu belki balık geldikten sonra bu parçadna nasıl kurtulacaz sorusuna da yanıt olabilir.

Mesela alt kısmını şu ışıkların zillerin takıldığı gibi bir kilit sistemiyle bütünleştirdiğimiz kamış parçasının ucuna bir halka gerekecek ancak bu halka illaki demir çerçeveli içerisinde porselen madde bulunan bir halka olması gerekmez değil mi..

Bu halkayı kalın plastik bir boruyu yada hortumu halka şeklinde keserek te elde edebiliriz. Peki misina nasıl geçecek halkanın kamış parçamızla birleştiği yerin hemen 0.3- 0.2 cm yanına 0.1 cm lik bir kesik atarız.
Atışı yaptıktan sonra bu parçayı kamışımızın ucuna ekleriz ve o kesik yerden içeri misinayı geçiririz. Yani bu kesik yer misinayı gerdiripte sabitliyoruzya misinanın sabitlendiği zaman halkaya değidiği yerin yan tarafında gerdiğimiz zaman çıkmayacak kurtulamayacak tarafında olması lazım yani halkanın parçayla birleştiği yere yakın olması lazım.
Kamışı attık parçayaı taktık misinayı buradan geçirdik kamışı gerdik bekliyoruz.
Balık vurdu yada geldi. Misina halkadan çıkmayacak şekilde tasmalıyoruz, zaten çıksada alttaki orjinal parça ile tasmalamış oluruz. Diyelim ki balık oltada, hemen sarmaya başladık zaten misina halkadan kurtulmuşsa sorun yok sarmaya devam, kurtulmamışsa sararken misinamız halkadan kurtulacak şekilde kamışımızın ucunu yatırıyoruz ve misinamız halkadan probelmsiz kurtuluyor. Böylelikle uca taktığımı parça balığı yakalayıpta çektiğimiz anda görevini yerini getirmiş nefer gibi işini aslı kamışa teslim ederek, bir sonraki avını beklemeye başlıyor.
Bilmem anlatabildimmi. Tabi bunu bir iki saat içinde düşünüp buldum ama bana çok işlevsel geldi mutlaka yapıp deneyceğim.

AA
aklımabaşla bir şey daha geldi.
O uca taktımız parça için halkayada gerek yok aslında daha basit bir çözüm var.

Ucu tam ortasından birazcık düzgün bir şekilde keseriz içeri doğru diklemesine ve takımı gerdikten sonra misinayı buraya kıstırırız, bu kesiği çok düzgün yaparız misinamızı zedelemez ve hatta bir kaç farklı açıdayaparız kamışımızı hangi yönde sabitlersek o yöne uygun olan açıdaki kesiğe misinamızı takarız bu yöntemle zaten balık vurduktan sonra çekmeye başladığımızda misina kendiliğinden bu küçük yarıktan kurtulacaktır :D

daha geliştirlim.

SahEmre
21-04-2007, 17:27
Yahut ucun ucuna küçücük bir delik açarız buraya sağlam bir kanca monte ederiz (illa olta iğnesi olmasına gerek yok) misinayı bu kancaya takıp gerektiğinde kamışı bileğimile azıcık çevirerek çok rahat bu kancadan kurtarabiliriz. Buda çok işlevsel :D
Bu kancayı uca çuvaldızla zarar vermeden uğraşarak küçük bir delik açarak ve üstten sağlam bir şekilde sabitleyerek monteleyebiliriz.
Atış yapıldıktan sonra misinanın takılması ve balık gelince tık diye çıkarılması bir bilek hareketiyle olur.

Sanırım balığı çekme ve misinayı kurtarma sorunu bu yolla çok temiz ve sorunsuz şekilde aşılır. Geriye kaldı tasma yaraken yada takımı gergin vaziyete alırken parçanın yerinde sağlam durma sorunu.
Bence bu sorunu çözmek daha kolay bir şleikde kolayca sabitleyebiliriz bunu oraya. Şu katlanan en büyük hakların sistemi varya o sistemle katlanan güçlü bir mekanizma olasa çok sağlam olurdu işte. Hatta bu mazleme seri üretilip satılsa belki bir çokkişinin işine yarar ve bayağı satılır diye düşünüyorum. Çok hassas güçlü ve hafif bir mekanizmayla kamışımızın uç bölgesine monte edilebilen ve ucunda da uygun bir kanca bulunan bir parça.

SahEmre
21-04-2007, 17:32

mors
21-04-2007, 20:19
Sevgili Emre bence de sence valla :D ,
2 saat önce bilgisayarımı kapattığımda aklıma benzeri bir yarım açık ağızlı halkalı parça gelmişti benimde açıkçası. :) Fikrin cidden mantıklı. Eğer esnek parça en uca sağlam bir şekilde ama kamışa zarar vermeden takılabilirse hatta bu seyyar olabilirse cidden bayağı bir işlevsel olur kanaatindeyim. Acilen bir malzemeciden dolgu esnek uç alıp üzerinde çalışmak gerek bence. Dediğin gibi uygun bir bağlama aparatı da geliştirilirse bu işe meraklı bir çok insanın da işine yarar bence...

SahEmre
25-04-2007, 17:22
Kamışta halka sayısının önemi nedir. Çok halkalı az halkalı olması sürtünme harici neye yarar.
Bazı kamışlard 3-4 bazılarında 7-8 halkaya kadar halka görüyoruz, sayının artması yada azalması neye bağlı bir şey. Çok halka olmasının anlamı yada faydası nedir.
Kamışın ortasında bir büyük halka uç kısmındada ufak bir halka olması neden yeterli değilde 5-6-7 halkaya kadar halka koyuluyor.

Teşekkürler.

SahEmre
26-04-2007, 16:12
Arkadaşlar son karar aşamasında gibi birşeyim

Lineaeffe Turnafresh mi ?
Lineaefee Oyster mi ?

3.90 mı 4.20 mi ?

Ben aralarındaki farkı çözemedim sankioyster malzeme daha iyi gibi bi kaç artısı var. Kullananlar değerlendirebilir mi acaba..
İkiside 100-250 4 halkalı.
Teşekkürler.

ist balıkcısı
26-04-2007, 16:50
Arkadaşlar son karar aşamasında gibi birşeyim

Lineaeffe Turnafresh mi ?
Lineaefee Oyster mi ?

3.90 mı 4.20 mi ?

Ben aralarındaki farkı çözemedim sankioyster malzeme daha iyi gibi bi kaç artısı var. Kullananlar değerlendirebilir mi acaba..
İkiside 100-250 4 halkalı.
Teşekkürler.

lineaffe exterme 180 tavsiyemdir emre. diğer iki kamışta biraz sağır ama extermeden tam anlamıyla zevk alıyorsun balık alırken. atarı max 180 gr ama yetiyor zaten fazlasını en çok 10 kez atıp çekersin sonra paydos .

SahEmre
26-04-2007, 17:33
lineaffe exterme 180 tavsiyemdir emre. diğer iki kamışta biraz sağır ama extermeden tam anlamıyla zevk alıyorsun balık alırken. atarı max 180 gr ama yetiyor zaten fazlasını en çok 10 kez atıp çekersin sonra paydos .

muhakkak çok iyi ve kaliteli bir makinedir. Ama fiyatı beni biraz aşıyor.
50 ytl civarı bakıyorum ondan dolayı turnafresh ve oyster arasında kaldım. Yoksa simano dam vs. markalarda alternatif olabilirdi ama maddiyat yeterli değil ayağımı yorgana göre uzatmam gerek. Bu fiyatlarada iyi şeyler alınabiliyor.

reef1905
26-04-2007, 18:52
Selamlar ;

Emre kardeşim sanırım Lineaeffe Turnafresh 3.90 av marketinden baktın.Bende uzun zamandır bakıyorum bu kamışa, fakat bu başlıkta yazılanları okuduktan sonra acaba bu üründe işçiliği ucuz olan Çin malımıdır diye şüphelendim açıkçası.O tarafa yolu düşen birisi olursa firmaya sordurup kamışı incelemesini isteyeceğim.Senin bu konu ile ilgili bilgin varsa paylaşırmısın ?

Saygılarımla.

SahEmre
26-04-2007, 23:48
Selamlar ;

Emre kardeşim sanırım Lineaeffe Turnafresh 3.90 av marketinden baktın.Bende uzun zamandır bakıyorum bu kamışa, fakat bu başlıkta yazılanları okuduktan sonra acaba bu üründe işçiliği ucuz olan Çin malımıdır diye şüphelendim açıkçası.O tarafa yolu düşen birisi olursa firmaya sordurup kamışı incelemesini isteyeceğim.Senin bu konu ile ilgili bilgin varsa paylaşırmısın ?

Saygılarımla.

Evet bilgim var.
Bu kamış bir italyan tasarımı, iltalyan firmanın malı ancak neredeyse diğer tüm tanınmış ve tanınmamış markalar gibi çinde üretiliyor. Bu kalitesiz olduğu anlamına gelmiyor. Şu an piyasada kullanılan hemen hemen markalı markasız tüm kamış, makina vs'ler çinde üretiliyor. Ancak bunu kafaya takmamak lazım çünkü bu kamışlar kaliteli kamışlar.

Ben böyle biliyorum en azından.

reef1905
27-04-2007, 00:17
Selamlar ;

Sormak istediğim aslında bu değildi Emre kardeşim.Benim sormak istediğim bazı bire bir taklitlerin yapıldığı yazılıyor forumda.Acaba bu gibi bir durumla karşılaşma olasılığımız varmı demek istedim.

Saygılarımla.

SahEmre
27-04-2007, 00:22
Selamlar ;

Sormak istediğim aslında bu eğildi Emre kardeşim.Benim sormak istediğim bazı bire bir taklitlerin yapıldığı yazılıyor forumda.Acaba bu gibi bir durumla karşılaşma olasılığımız varmı demek istedim.

Saygılarımla.

Hm.
bu konu hakkında bir bilgim yok. Ama çin malı olan orjinal lineaeffe nin çin sahtesi kötü olur herhalde. Ama satıcısına bakarak almak gerek o zaman internetten sipariş vermeyelim gidip tanıdık bildik duyulduk bir yerden alalım o zaman

reef1905
27-04-2007, 00:52
Selamlar ;

İlk mesajımda da yazdığım gibi firma ile irtibatı olan veya firmadan direkt alış veriş yapan bir forum dostumuz varsa yardımını isteyelim bence.Çünkü bende bu kamışı ciddi olarak düşünüyorum.

Saygılarımla.

SahEmre
27-04-2007, 00:58
Selamlar ;

İlk mesajımda da yazdığım gibi firma ile irtibatı olan veya firmadan direkt alış veriş yapan bir forum dostumuz varsa yardımını isteyelim bence.Çünkü bende bu kamışı ciddi olarak düşünüyorum.

Saygılarımla.

Dostum ben büyük ihtimalle üsküdardakicengiz balıkçılıktan alıcam. Genel olarak müşteri ilişkileri çok iyi ve lineaeffe nin distribütörü olması lazım. Adamlar sahte falan değil malları herşey taş gibi. Ama insna beşerdir şaşar bende şaşabilirim. ama şaşmadığımı düşünüyorum, ordan alıcam.

SahEmre
27-04-2007, 01:07
Selamlar ;

Saygılarımla.

Dostum ben büyük ihtimalle üsküdardakicengiz balıkçılıktan alıcam. Genel olarak müşteri ilişkileri çok iyi ve lineaeffe nin distribütörü olması lazım. Adamlar sahte falan değil malları herşey taş gibi. Ama insna beşerdir şaşar bende şaşabilirim. ama şaşmadığımı düşünüyorum, ordan alıcam.

soda
27-04-2007, 13:36
Kamışta halka sayısının önemi nedir. Çok halkalı az halkalı olması sürtünme harici neye yarar.
Bazı kamışlard 3-4 bazılarında 7-8 halkaya kadar halka görüyoruz, sayının artması yada azalması neye bağlı bir şey. Çok halka olmasının anlamı yada faydası nedir.
Kamışın ortasında bir büyük halka uç kısmındada ufak bir halka olması neden yeterli değilde 5-6-7 halkaya kadar halka koyuluyor.

Teşekkürler.

Öncelikle parça sayısı neye yarar:
Mesela tek parça 4m lik bir kamış düşün, kamışı biraz büktüğünde çok çabuk kırıldığını göreceksin. Ama parçalı bir kamışta, birleşim noktalarında bir miktar dönme olacağından; kamış parçaları daha az eğilmeye maruz kalacak. Buda kamışı dayanıklı yapacak.

Ha dersenki kamış parçalı olsun ama halka niye???
Misina bu noktalarda yükü kamışa aktarıyor.
Yine 2 halkalı bir kamış düşün. Halkaların biri başta biri sonda.
Misinayı çekiyorsun. Kamış yarım çember misali eğildi. Misina nolur?
Kamışa paralel olmaz, çemberin çapı gibi bir şekil alır. Sen misinaya asıldıkça kamışı iki ucundan bükmeye çalışır, sonunda kamış kırılır.

Parça ve halka sayısı artması bir bakıma dayanım açısından sağlıklı ama, çok fazla parçada kullanım açısından iyi değil. Yani her halkada misina kırılıcak, uzağa atmayı zorlaştırıcak, balık keyfi düşücek yani ;) ;)
İki yönlü bir olay. Bence olta üreticileri bile az kafa yormamıştır bu işlere..:D :D

Ben mesela kamış alırken, öncelikle kullanıma bakıyorum. Yani çok yer kaplamasın, hafif olsun, keyif alıyım. Sağlamlık için en iyisi üzerinde yazan gramajlara güvenmek, ama çin mallarında gramaj falan tutmuyor tabii...:D

ufukkula
27-04-2007, 14:05
Paylaşılan bilgiler için öncelikle çok teşekkürler.Benim de sormak istediğim bir konu var;

Karbon kamışların tehlikelilik oranı nediri? Ben genellikle bulutlu ve yağmurlu havalarda avlanmayı tercih ediyorum kıyıdan.Acaba bununla ilgili bir olay yaşayan ve bilen var mı? Korktuğum için karbon yerine fiber aldım.Fakat onun da kullanımı çok rahat değil,epeyce ağır geliyor.

Huseyin Alp Arslan
27-04-2007, 22:04
Halkalarin adedi ve genel halka genisligi genel olarak iki katagoriye hizmet
etmek icin ayrilir, Karadan balikcilik ve tekneden balikcilik. Karadan balikcilikta
atis mesafesini artirma arayisi, mumkun oldugunca az ve genis halkali uzun kamislar dogurdu. Aksi olarak tekneden kullanilan kamislar cok halkali ve dar ceperli halkalari olan kamislardir. (misinayi daha iyi kavrasin diye) Bunun disinda Fly(sinek) Balikciliginda yada esnekligin , hafifligin ve kavrayisin cok gerekli oldugu fly benzeri kamislarda halkalar yaysi goruntu icindedir.
Her kamis hammaddesi ve niyet edilen tarza gore bir egilme kalitesine ve karekterine sahiptir. Bunu farkli egilme merkezleriyle yapar. Bir kamisin uzerinde pek cok egilme merkezi vardir. Surfcasterlarda bu merkezler mumkun oldugunca az tutulurken (dolayisiyla halkalar), Tekne balikciliginda mumkun oldugunca artirilmistir. Unutmayin agirligin bir kamisa 2m yayilmasiyla, 5 m yayilmasi farklidir. Agirligin bir kamisin ozel agirlik merkezlerine yayilisi cok dengeli olmalidir.Aksi taktirde kamis bu merkezden kirilacaktir.

reef1905
30-04-2007, 23:08
Selamlar ;

Emre kamışı almadıysan senden bir ricam olacak.Bu kamışın 3.50 boyunda olanı varmı, birde bahsettiğin Üsküdar'da ki dükkanda hangi kredi kartlarına taksit yapıyor öğrenebilirmisin ? Sanırım internetten satışları yok.Eğer zahmet olmazsa sana bu bilgileri paylaşırsan çok sevinirim.
Kamış olarak bunda karar kıldım diyebilirim.Makine olarak Banax çok hoşuma gidiyor ama hem forumda bahsedilen oksitlenme problemi, hemde internetten satış yapan mağazalarda bulunmaması sebebi ile sanırım başka bir ürüne yöneleceğim.

Saygılarımla.

enozbihasbirinciuye
30-04-2007, 23:39
aldıgın yer bilinenbir yerse muhtemelen taklit degildir. hemen tum markalar çinde imalat yaptırıyor artık. esas olan üzerindeki markanın garanti şartlarına uygun yapılması. eger marka ve logosunda bir falso yoksa çinde italya adına yapılmsıtır.Ve markanın garntisini taşır. İlla kalitesiz diye birşart yok.

Kalitesiz çin mallarını " piyasayı kırmak adına" ithal eden biziz. Yoksa adamlar illa çürük yapmıyorlar. Ancak içime sinmedi dersen başka bir markayla değiştir. Fakat bildigim kadarıyla kimse artık bu tip şeylerin üretimiyle uğraşmayıp çinlilere imal ettiriyor. Yani diger aldıgında çin imalatı çıkabilir.

SahEmre
01-05-2007, 13:33
Selamlar ;

Emre kamışı almadıysan senden bir ricam olacak.Bu kamışın 3.50 boyunda olanı varmı, birde bahsettiğin Üsküdar'da ki dükkanda hangi kredi kartlarına taksit yapıyor öğrenebilirmisin ? Sanırım internetten satışları yok.Eğer zahmet olmazsa sana bu bilgileri paylaşırsan çok sevinirim.
Kamış olarak bunda karar kıldım diyebilirim.Makine olarak Banax çok hoşuma gidiyor ama hem forumda bahsedilen oksitlenme problemi, hemde internetten satış yapan mağazalarda bulunmaması sebebi ile sanırım başka bir ürüne yöneleceğim.

Saygılarımla.

CENGİZ BALIKÇILIK
Eski keresteciler Cad.No:2,
Tel: (0216) 492 67 34
Balaban,Üsküdar, İSTANBUL

Buradan istediğin bilgiyi detaylı olarak öğrenebilirsin. (Yardımcı oluyorlar)

leopar27
10-05-2007, 20:08
Meşhur olmasına meşhurda daha bir şiftahı yok. Olursa esas olay o zaman olacak:)
Evet tatlı su için. Ben denizde kullanıyorum. Bir iki defa tuzlu suya girdi. Şu an bir sorun yok. Zaten dönüşte tatlı su ile yıkar ve temizlersen sorun olacağını sanmıyorum. Ben temizlemediğim halde herhangi bir sorunla karşılaşmadım. Aklıma glmişken yıkayayım eve gidince:D )
Fiyatına gelince ben İzmir'den 70 ytl ye almıştım. Fotoğrafların tarihinden anlayabilirsin ne zaman alındığını. Çok farklı olduğunu sanmıyorum.
Benim için alırmısın dersen hayır derim. Çünkü bu kamışı senin görerek eline alarak satın almanı isterim. Ha başka yerde bir model beğenirsin bana söylersin o şekilde olur tabiki.

Bence çokda sorun etmemeli bu tür kamışları. Çok daha ucuza belki çok daha iyi kamışlar bulabilirsin. Ben, bende var olan bir kamış olduğu için söyledim yada örnek verdim diyeyim.;)

mehmet bey ben de geçenlerde ugly stick in custom graphite 2.40 m 5-25 gr atarlı bir modelini aldım.ancak orjinal mi eğil mi konusunda kararsızım.Satıcıyı da iyi tanıyorum ve ithalatçı firmanın adresini katalogtan verdi.firma izmirde.

fabrikanın da hollanda olduğu söylendi. orjinal olup olmadığını nerden anlayabilirim?

alperalg
15-05-2007, 16:50
Selamlar ;

Bende kafamı karıştıran bir konuyu sormak istiyorum müsadenizle.Emre kardeşimizin verdiği linkte kamışın atarı olarak 20-40 gr. yazıyor.Bunun anlamı 20-40 gr. kurşunla atım için uygun olduğumudur ? Eğer 20-40 gr. kurşun atımı için uygunsa, sağlam ve güçlü bir kamış olduğu belli olan bu kamışla daha ağır kurşunla atmanın dezavantajı nedir ?

Saygılarımla.

Bunun anlamı rapala gibi hafif seyleri efektif atmaya yarar. agır madde mesela kurşun atarsan en uç kısmı kırılır. max.atarın üstüne cıkma,kamıs dayanmaz.mesela şişme bota fiziksel olarak 10 kişi sığar ama 2-3kişiden fazla taşıyamaz,batar

Peki mesela max atar olan 40 gr kullandık. Tuttuğumuz balık 500 gr olursa kamışı kırmaz değil mi? Yani atarken kırılabilir ama çekerken kırılmaz anlamına mı geliyor?
Şimdiden teşekkürler.

REALGS
15-05-2007, 17:22
atarla çeker farklı şeylerdir.
Öyle olmazsa ancak kraça çekmek gerekirdi bu kamışlarla.
Zaten aslına bakarsan balığı kamış değil,makina çeker.
İyi bir kamış varsa sende o zaman makinaya binen yükü,
kamışada paylaştırabilirsin.Kamışın ucunun ne kadar eğileceği ve kırılma noktasının ne olacağı atarına göre değil,kalitesine bağlıdır.
500 Grlık balıklar ise çerezdir,bahsettiğim olay çok kilolu balıklar içindir.Tabii balığı kıyıladığın zaman kamışın ucunda havaya kaldırma ,kepçe ile sudan alıp çıkar...

alperalg
15-05-2007, 17:40
atarla çeker farklı şeylerdir.
Öyle olmazsa ancak kraça çekmek gerekirdi bu kamışlarla.
Zaten aslına bakarsan balığı kamış değil,makina çeker.
İyi bir kamış varsa sende o zaman makinaya binen yükü,
kamışada paylaştırabilirsin.Kamışın ucunun ne kadar eğileceği ve kırılma noktasının ne olacağı atarına göre değil,kalitesine bağlıdır.
500 Grlık balıklar ise çerezdir,bahsettiğim olay çok kilolu balıklar içindir.Tabii balığı kıyıladığın zaman kamışın ucunda havaya kaldırma ,kepçe ile sudan alıp çıkar...
Düşündüğüm gibiymiş teşekkürler.
Ama kafama takılan bu spin kamışlara monte edilen makinelerin de kafalarının küçük olması aynı zamanda. Demek ki makinenin kendisi küçük olmasına rağmen çekeri fazla. Güzelmiş...
Bu spinlerden almak istiyorum ama hadi hayırlısı saçma sapan, işime yaramayacak bir şey almam inşallah.:)

REALGS
15-05-2007, 17:51
Dam'ın var 20 YTLye ,Bende de o var ve yazlıkta sahilden 20-30 metre uzağa atıp-çekiyorum levrek için .Daha yeni aldım zaten ve 1 kez denedim.

REALGS
15-05-2007, 17:56
Makinaların küçük seçilme mesela 40lık kafa, nedeni hafif olmasıdır.
Zira spin kamışlar zaten 100-200 gr arasında bir ağırlıktadır.Üstüne 600 gr lık makina takarsan 5-10 at-çekten sonra kolun yorulur.
O yüzden güçlü ve hafif makinaları takmak gerekir....

soda
15-05-2007, 17:59
Peki mesela max atar olan 40 gr kullandık. Tuttuğumuz balık 500 gr olursa kamışı kırmaz değil mi? Yani atarken kırılabilir ama çekerken kırılmaz anlamına mı geliyor?
Şimdiden teşekkürler.

Evet öyle de denebilir. Atarken merkezkaç kuvveti ile gelen bütün yük kamışa biniyor. Çekerken ise bütün yük misina ve makinede.
Bu sebeple kamışlar atarına göre, misina ve makinalar çekerine göre satılıyor .;) ;)

Bu atarı denen şeye gelince, atarı kamışın rijitliği ile doğru orantılı. Yani kamışın sertliği yada esnekliği de diyebiliriz. Şöyleki; her kamışın esneklik yapabileceği belli bir açı var. Bu açıdan fazla bükerseniz kamış kırılır. Örneğin 100gr max atarlı bir kamışınız var. 100gr takıp fırlattığınızda bu kamışın dayanabileceği sınır eğilmeye sebep oluyor. Yani eğilebileceği en fazla açıda kamışı büküyor.
Daha fazla ağırlık takıp bu sınırı zorlarsak, kamış limitinden fazla eğileceği için kırılabilir.

Bu yüzden kamışı atarında kullanmak lazım. Çok düşük ağırlık ile kamış esneme yapmaz oltayı uzağa atamazsınız, fazla ağırlıkta fazla esneme yapar kamışı çöpe atarsınız:D :D :D

hüseyin.kirez
16-05-2007, 18:44
merhaba arkadaşlar tatlı sularda ve göllerde çıkan balıklarımız kızılkanat,kaptırga,gömme,kefal ve turna balığı gibi balıkları için tavsiye edebileceğiniz kaliteli ve fiyatı uygun aynı zamanda hafif kamış ve makaralar hakkında bilgi verebilirmisiniz???.bide d.a.m marka çok iyi olduğunu duydum bilgisi olan varsa ve yardım ederse sevinirim.

silentfisher
16-05-2007, 20:09
merhaba arkadaşlar tatlı sularda ve göllerde çıkan balıklarımız kızılkanat,kaptırga,gömme,kefal ve turna balığı gibi balıkları için tavsiye edebileceğiniz kaliteli ve fiyatı uygun aynı zamanda hafif kamış ve makaralar hakkında bilgi verebilirmisiniz???.bide d.a.m marka çok iyi olduğunu duydum bilgisi olan varsa ve yardım ederse sevinirim.

en azından bilgim olan markada konuşayım.okur ve aradan elersiniz belki.albanın 12 - 14 ytl civarı 3290 ve 3291 modelleri var.ağır oldukları için sıkıntı yaratıyorlar.makine olarakta herkes banaxı önerdi.şaşmayın derim.damında makineleri var ama nedense geçen limana gittim balıkçılardan çoğu kişi banax al dedi.makinede tercihin olabilir banax.benimkisi önaraştırma sonuçları yoksa kamışı henüz kullanmak nasip olmadı.
bugün ulaştı elime.:)

murat303
17-05-2007, 10:09
Paylaşılan bilgiler için öncelikle çok teşekkürler.Benim de sormak istediğim bir konu var;

Karbon kamışların tehlikelilik oranı nediri? Ben genellikle bulutlu ve yağmurlu havalarda avlanmayı tercih ediyorum kıyıdan.Acaba bununla ilgili bir olay yaşayan ve bilen var mı? Korktuğum için karbon yerine fiber aldım.Fakat onun da kullanımı çok rahat değil,epeyce ağır geliyor.

Karbon kamışların kapalı ve şimşekli bir ortamda asla kullanılmaması gerekiyormuş.En azından ben öyle yapıyorum. Biryerde okuduğum makaleye göre açık bir yerde olduğumuzdan karbon kamışlar'ın yıldırım çektikleri doğrudur.Böyle olmasa kamışların üzerinde uyarı olmazdı değilmi? Bununla ilgili sanırım Amerikada olacak 1 kişinin yıldırım düşmesi sonucu hayatını kaybettiğini okudum. Başkada bir vakaya rastlandığını duymadım, okumadım. Bizler yinede dikkatli olalım. Şimşeklerin çaktığı bir ortamda Karbon kamışlarımızı kapatalım ve evimizin yolunu tutalım. Zaten o havada balık tutmakda çok zevkli olmaz sanırım.

redpapillon
12-06-2007, 16:48
Arkadaşlar sadece line effe çinde üretilmiyor bütün büyük markalar işçilik ucuz oldugu için çinde yapılıyor mustad bile en az 6 senedir çinde yapılıyor.1522 serisinin eski paketleri kırmızıydı dikkat ederseniz yeni paketler beyazdır.Bunun yanında dam el değiştirdiğinde beri çinde yapılıyor.

Samet Eryavuz
13-07-2007, 02:54
ARkadaslar SilikoN dolgu kamışlar icin ne soyleyebilirsiniz ?

themad2
01-09-2007, 20:28
ben kamış balıkta ne + saglıyo hala anlamış degilim önemli olan motor degilmi motor 3 -5metre neyi degişştiriyo

ooztekin
04-10-2007, 16:38
Merhaba,

Benim Kafamdaki sorunun aynısını Birol Bey sormuşlar..Ben denizde limandan at çek ile levrek denemek istiyorum..

Elimdeki yo**rinin 9 cmlik suni balığı sadece 7.5 gr..

S**ike Pro nun 4 cmlik levrek için küçük balığı ise sadece 2.5 gr ve bunları ağırlık ve fırdöndü koymadan atmam gerekecek..:confused:

Kamış ve hafif yüksek sarma oranlı makine tavsiyeniz olursa memnun olurum..

Kamış olarak ben bunu düşündüm..

Sİz ne dersiniz?

Affınıza sığınarak yeni konu açtım.Kamışlar hakkında bir sürü konu olmasına rağmen SPİN kamışlar fazla ele alınmamış.
Kıyıdan at çek için genelde hepimiz standart yüksek atarlı kamışlarımızı
kullanıyoruz ama rapala,kaşık , suni yem (silikon) gibi ağırlığı düşük olan ve ek ağırlık olmadan atış yapabileceğimiz 10-40 gr veya 20-50 gr gibi atarı olan teleskopik veya 2 parçalı spin kamışları hakkında bilgisi olan lütfen aydınlatsın.
sahil kesiminde akıntının olmadığı yerlerde levrek ,sezonunda lüfer ve benzeri balık avında suni yemlerle (rapala,kaşık) yapılacak avlarda kullanılmak üzere ;
210 veya 240 cm boyunda 10-40 gr veya benzeri atarı olan marka-model önerirmisiniz.Fiyat aralığı olarak 50 YTLye kadar modellerden hangisini önerirsiniz.
Alırken neye dikkat etmemiz lazım?

oamac
05-10-2007, 23:36
Merhaba,

Benim Kafamdaki sorunun aynısını Birol Bey sormuşlar..Ben denizde limandan at çek ile levrek denemek istiyorum..

Elimdeki yo**rinin 9 cmlik suni balığı sadece 7.5 gr..

S**ike Pro nun 4 cmlik levrek için küçük balığı ise sadece 2.5 gr ve bunları ağırlık ve fırdöndü koymadan atmam gerekecek..:confused:

Kamış ve hafif yüksek sarma oranlı makine tavsiyeniz olursa memnun olurum..

Kamış olarak ben bunu düşündüm..

Sİz ne dersiniz?

Kamışın atarı çok az ama makine olarak uygun fiyatlı ve devirli remixon elite düşünebilirsin fiyatı da çok makul. Kaliteli birşey istersen penn captiva alabilirsin.
Selamlar

emoran
07-10-2007, 21:53
Sevgili arkadaşlar bu kamışlar hakkında bilgisi olan varmı?
Yada benzer öneride bulunacaklar?

korni
07-10-2007, 22:05
Sevgili arkadaşlar bu kamışlar hakkında bilgisi olan varmı?
Yada benzer öneride bulunacaklar?

linkler hatalı olmuş :)

emoran
07-10-2007, 22:20
Evet şimdi düzelttim

waynemre
28-11-2007, 14:42
bende internet alışveriş sitelerinde olmayan bir kamış aldım, direk satıcıya sordum uzağa atıp rahat kullanabilceğim bişey istedim oda hiç tereddüt etmeden şak diye erma impact bi kamış verdi 100 200 gram atarlı sap kısmı oldukça uzun , en uçuk kısmı çeşitli renklerden oluşuyo, fakat motor takılan bölümü ayarlanabiliyo ama henüz en fazla randımanı hangi noktadan alacağımı bulamadım motor sap kısmınamı yakın olmalı, şuan için eski kamışımın motor takılan hizasında ayaladım daha yukardayken sanırım biraz daha yoruyordu daha aşağı kaydırmak bi kolaylık sağlarmı acaba

onurjordan
28-11-2007, 21:57
selam

abilerim, kardeşlerim, arkadaşlarım bu kamışlardan kullanana var mı aramızda varsa fikirlerini rica ediyorum...

[/URL]

[URL=""] ("")

Cevat Ergin
28-11-2007, 22:01
Yeni başlayanlar için ideal,10-12 ytl,kıyıdan küçük balıklar için kullanabilirsin,kullanım zamanı sana bağlı...

nolongerregistered
28-11-2007, 22:10
Yeni başlayanlar için ideal,10-12 ytl,kıyıdan küçük balıklar için kullanabilirsin,kullanım zamanı sana bağlı...

Cevat abi bu kamış nasıl..?? surf için kullanacağım shimano antares 4.20
shimano ultegra xta 12000 ile uyarmı..?

(][IMG)[/IMG]

Cevat Ergin
28-11-2007, 23:34
Erdal inceledim şimdi,ikiside harika ,lakin makineyi sazan avı için öneriyor 4.3 devir,680 gr. süper alet.Kamışta esasında surf tipi ,yani kullanmamız gereken güçlü kamışlar alışık olmadığımız(surfte) parçalı ,doğrusu buda, alışacağız zamanla dünyaya uyum.Geçen sene mitchell in parçalı 4.20 bir surf kamışını almıştım 3 parça ama kullanım sabır ister denizde, özellikle istanbulda.kamışı çıkar monte et ettikten sonra 4.20 yi yatır,makineyi tak,misinayı geçir,fırdöndü bağla çalış babam çalış etrafında yüzlerce insan yer yok aman abi deyip kaldırdım kenara.Tatlısuda doğayla beraberken iyi.Shimanonun nesi kötü ki üşenmem abi yaparım diyorsan harika,öncülük yaparsın surfte parçalıya,makineyi bu kadar seçeneğin arasında biraz daha araştır,yani shimanoda bu adamların deniz modellerine bak vardır bildikleri ;)

nolongerregistered
28-11-2007, 23:43
Erdal inceledim şimdi,ikiside harika ,lakin makineyi sazan avı için öneriyor 4.3 devir,680 gr. süper alet.Kamışta esasında surf tipi ,yani kullanmamız gereken güçlü kamışlar alışık olmadığımız(surfte) parçalı ,doğrusu buda, alışacağız zamanla dünyaya uyum.Geçen sene mitchell in parçalı 4.20 bir surf kamışını almıştım 3 parça ama kullanım sabır ister denizde, özellikle istanbulda.kamışı çıkar monte et ettikten sonra 4.20 yi yatır,makineyi tak,misinayı geçir,fırdöndü bağla çalış babam çalış etrafında yüzlerce insan yer yok aman abi deyip kaldırdım kenara.Tatlısuda doğayla beraberken iyi.Shimanonun nesi kötü ki üşenmem abi yaparım diyorsan harika,öncülük yaparsın surfte parçalıya,makineyi bu kadar seçeneğin arasında biraz daha araştır,yani shimanoda bu adamların deniz modellerine bak vardır bildikleri ;)

işin aslı bu makineden 3 tane aldım abi..uzun araştırmalar ve bu konuda 30 yıla yakın tecrübesi olan kişilerle görüştüm..ilk sırada aero tecnıum vardı..ikinci sırada bu makine vardı...ilk makinenin yurtdışı fiyatı 280 euro idi bu biraz daha uygundu..Türkiyede 725 ytl dediler ..

Aslında bu makine denizde surf için daha idealmış

kamış için sitemizdeki üyelerden levent abi ile uzun zamandır fikir alışverişi yaptık ve bu kamışı önerdi(levent abi dünya şampiyonu uzun mesafe kurşun atan kişi ile aynı takımda 278m) bnede bu öneriler üzerine bu mlzemeleri aldım..

senin tavsiyen hangi makine üzerineydi??

Cevat Ergin
29-11-2007, 00:04
Doğrusu daha shimano edinemedim,inşallah yakın takipteyim bu markada surf için bir fikir yürütemem yalnız stellayı tek geçerim gerçi en büyük kalibresi 40 ama bende banax colias 4.50 var 50-100 atar bi ara incelemeni tavsiye ederim,atarı az olduğu için uygun görüyorum lakin tuzlar kuruyunca:D sen ok aldıysan düşünme zaten artık sazanada surflari öneriyoruz

nolongerregistered
29-11-2007, 00:21
Doğrusu daha shimano edinemedim,inşallah yakın takipteyim bu markada surf için bir fikir yürütemem yalnız stellayı tek geçerim gerçi en büyük kalibresi 40 ama bende banax colias 4.50 var 50-100 atar bi ara incelemeni tavsiye ederim,atarı az olduğu için uygun görüyorum lakin tuzlar kuruyunca:D sen ok aldıysan düşünme zaten artık sazanada surflari öneriyoruz

Bu benim 100 gr atarken kırdığım kamış:o :D :D :D

bu yüzden shimanoya tercihim...makineler elimde..kamışta kararsızım...

beastmaster,speedmaster,ve bunun arasında kaldım..yazı tura atçam..dik gelirse speedmasteR

Cevat Ergin
29-11-2007, 01:28
Bence dik atmaya çalış :D çok güzel,diğerini yine sazana öneriyor.Sende tatlı su varmı?

cihat76
31-01-2008, 16:44
50 ile max 100 atar kamislari bende seviyorum surffishing her nekdar onlar surf kamis degil desede bence kullanimi ve mesafesi en iyi kamislardan
[/IMG] (][IMG)

marmari_s
01-02-2008, 00:16
iyi akşamlar arkadaşlar,bugün malzemecide kamışları incelerken yukarıdaki modeli gördüm fiyat 60 YTL dedi.(pazarlıkla rahat 50ye alırım,çünkü iyi müşterileriyim) sizce de çok uygun değil mi??..çünkü 3ay kadar önce 3.00mt 40-90gr atarlısını aynı yerden 40ytl ye almıştım...

bu aralar surf kamış arıyordum 3.90 veya 4.20 lik..yerine bu modeli alsam surf kamışa yakın performans alabilir miyiz sizce ?

teşekkürler iyi akşamlar

hakan

cihat76
01-02-2008, 01:06
iyi akşamlar arkadaşlar,bugün malzemecide kamışları incelerken yukarıdaki modeli gördüm fiyat 60 YTL dedi.(pazarlıkla rahat 50ye alırım,çünkü iyi müşterileriyim) sizce de çok uygun değil mi??..çünkü 3ay kadar önce 3.00mt 40-90gr atarlısını aynı yerden 40ytl ye almıştım...

bu aralar surf kamış arıyordum 3.90 veya 4.20 lik..yerine bu modeli alsam surf kamışa yakın performans alabilir miyiz sizce ?

teşekkürler iyi akşamlar

hakan

hangi modeli gordun ? markasi ne yazarmisin? benim fotografini koydugum kamissa soyledigin rakama bir sifir eklemen gerekiyo hatta daha da pahali . iyi performans almak ne kelime super olur

marmari_s
04-02-2008, 16:56
mesajımın başlığında marka model yazıyor cihat...

nolongerregistered
04-02-2008, 17:48
50 ile max 100 atar kamislari bende seviyorum surffishing her nekdar onlar surf kamis degil desede bence kullanimi ve mesafesi en iyi kamislardan
[/IMG] (][IMG)

Öncelikle uzağın ne olduğuna karar vermemiz gerekli..ben uzun atış deyince 175+ anlıyorum...50gr kurşunu 175 m atmak imkansızdır..fakat siz 70metreyi uzun mesafe diyorsanız..siz haklısınız

nolongerregistered
04-02-2008, 23:39
surf teoride yok ezbere konusma kursunda 30 gr dan az ama 200 mtreden yere indiriyo bu kamisi incele ezbere konusma bad bass energy 2002 yilinda bu kamis 267 metre atan kamis ne kadar da cok ezbercisin

30 gr kurşunlamı 267 mtre..:confused:

Surf teoride yok diyen biriyle tartışmam ben...1962 den beri dünya çapında düzenlenen bir dal

50-100gr atarlı bir kamış dünya rekoru kıramaz...

insanları yarım yamalak bildiğin şeylerle kandırma..ve bana konuşma falan gibi emrivakı şeyler asla söyleme ..anladınmı cihat..

Ya bildiğini adam gibi tartış yada aynı tonda cevaba katlan

nolongerregistered
06-02-2008, 01:11
ben hic ugrasmam sadece arastirin dedim ezbere konusmayin hadi eyvallah! bana pc basinda balikcilik yapmayin ben henuz geldim ellerim balik kokuyo surf sozum sana anladin sen onu

bana bak cihatmısın başka bişeymi..

ellerin balık kokuyor olabilir ama sen ukalalık kokuyorsun...

nolongerregistered
06-02-2008, 01:25
Sizden yaşça büyük olanlara karşı konuşma tarzınız hiç hoş değil , üstelik böyle bir siteye yeni gelip te bu sitedekilerin fikirlerile tartışmak .
Bunlar yani site sakinleri seçilmiş insanlar bir iddaya 250 km yol gidenler bile var kızdırma adamı yunanistan a bile gelir , hem de yarın :D

250 değil..520km:( :D

nolongerregistered
06-02-2008, 01:36
benim kapim aciktir herkese isteyen buyursun gelsin cokta guzelllll agirlarim

sen gene bişeymi ima etmek istiyorsun..

ben zaten ağır misafirimdir..bunu bilesin

nolongerregistered
06-02-2008, 01:55
surf gercekten senin su takintili halinden SIKILDIM AMA HAYIR SURF IMA ETMIYOM UKALALIGIMIN YANINDA EGOISTLIGIMIN YANINDA MISAFIRPERVER YANIMDA VARDIR HER TURK GIBI!!! SANA LAFIM OLMAZ ARTIK VE SITEDEKI UYELIGIMIDE BURDA SILMENIZI TALEP EDIYORUM CUNKU PAYLASIM DEGIL BU YAPILAN SADECE BILGI SATMAK OLUYO EZBERE BILGILER OYSA PAYLASIM DEDIGIN ELESTIRIYEDE HER GORUSE VE HER TURLU DUSUNCE VE YENILIGE ACIK OLMALI BIRAZ ARASTIRIN DEDIM EZBERE KONUSMAYIN DEDIM ASABI OLAN BENMIYIM!

Ya blader ben takıntılı falan değilim ama senin tavırların takıntı edilmeyecek gibi değil..
Gitmek yada kalmak senin ve yönetimin bileceği bir iş..Beni bağlamaz

Fakat şunu bilmelisin..İnsanlara nasıl davranıyorsan insanlarda sana benzer davranır..Bunu bünyen kaldırmıyorsa kendi davranışlarını düzelteceksin..

Buraası paylaşım sitesi başkasını küçümsemek,bilmişlik taslamak,azarlar tarzda konuşmak burada olmayan ve olmaması gereken davranışlar..

burada saygı ve karşılıklı hoşgörü vardır..15000 e yakın üyesi olan bu siteye biraz gözatarsan dostluğu,saygıyı,iyi niyeti görebilirsin

moon_star
27-05-2008, 22:39
Öncelikle tüm ustalara, abilere ve tüm arkadaşlara selamlar diliyorum.
Ben sitenize yeni üye oldum ve konuları okuyarak, sizlerin tecrubelerinizden yararlanmaya çalışıyorum. Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkürler.

Ben genelde kıyıdan ama bazende tekneden avlanmayı düşünüyorum acaba bana çok pahalı olmayacak nasıl bir kamış önerirsiniz. 4 metrelik albastar bir kamışım var ama gölde kullanmıştım denizde at-çek te biraz ağır geliyor. 2,70 yada 3,00 metre civarında hem kıyıdan at çek ile hemde teknede kullanımda nasıl bir kamış almalıyım.

Birkaç kez gölde kullandığım takımım;
ALBASTAR GG 50 4 BİLYELİ OLTA MAKİNESİ
ALBASTAR LUCKY 2770/450 PORSELENLİ KAMIŞ

Çok teşekkürler.
Rastgele.

moon_star
27-05-2008, 22:59

Bu makina ile kullanıcam ama genelde kıyıdan istavrit için atacağım için en uygun kamışı almak istiyorum.

nolongerregistered
27-05-2008, 23:10

Bu makina ile kullanıcam ama genelde kıyıdan istavrit için atacağım için en uygun kamışı almak istiyorum.

Bu makineye uygun bir kamış ..Fiyatına göre kalitesi,verimi çok iyidir.
Alba Carisma 3,60;)

mallaca
28-05-2008, 00:12
Öncelikle uzağın ne olduğuna karar vermemiz gerekli..ben uzun atış deyince 175+ anlıyorum...50gr kurşunu 175 m atmak imkansızdır..fakat siz 70metreyi uzun mesafe diyorsanız..siz haklısınız

Erdalcım gerçekten makina ve kamış konusunda engin bir bilgiye sahip olduğunu sitede bilmeyen yoktur sanırım.(Tevazu göstermene gerek yok :) ) Bu gün bawra marka 4.20 surf kamış,60 lık surf kafalı Alba nın skore 50 makinasını aldım.Makina biraz ağır ama idare eder sanırım.Gerçi almış oldum ama geri iade etme şansım var. Ne dersin? Yukarıda alıntı yaptığım örnekte 175 mt+ gerçekten çok iyi bir mesafe.100 gr kurşunla bu kamış ve makina ile 120-150 atarım düşüncesindeyim.

crank
28-05-2008, 00:18
eger konu kamışla uzaga atmaksa d.a.m steelpower telesurf var bende dün 150 lik kurşunla bogazda bikaç sallama yaptım makinada 200 mt lik misina vardı bi baktım misina sonuna dayandı dayanacak :D

nolongerregistered
28-05-2008, 00:30
Erdalcım gerçekten makina ve kamış konusunda engin bir bilgiye sahip olduğunu sitede bilmeyen yoktur sanırım.(Tevazu göstermene gerek yok :) ) Bu gün bawra marka 4.20 surf kamış,60 lık surf kafalı Alba nın skore 50 makinasını aldım.Makina biraz ağır ama idare eder sanırım.Gerçi almış oldum ama geri iade etme şansım var. Ne dersin? Yukarıda alıntı yaptığım örnekte 175 mt+ gerçekten çok iyi bir mesafe.100 gr kurşunla bu kamış ve makina ile 120-150 atarım düşüncesindeyim.

Öncelikle güzel düşüncelerin için teşekkürler:)

İşin aslı Bawra marka surf kamışı daha önce görmediğimden net bir yorum yapma şansım yok..Ancak uzun mesafe atışlarında 120 metre aslında çok uzun bir mesafe değil..bence ulaşılabilir..;)

nolongerregistered
28-05-2008, 00:33
eger konu kamışla uzaga atmaksa d.a.m steelpower telesurf var bende dün 150 lik kurşunla bogazda bikaç sallama yaptım makinada 200 mt lik misina vardı bi baktım misina sonuna dayandı dayanacak :D

200 metre deneme aşamasında bir atış için mükemmeli ötesi..Şahsen ben Shimanonun ve Dünya klasmanında hatırı sayılır markaların kalburüstü ürünlerini kullanmama rağmen 176 metrede kaldımm..

Kamışla beraber kullandığınız makine ,misina hakkında bilgi verirseniz sevinirim..Zira deneme atışında 200+ metre atan biri Spin makinelerde Uzun mesafede Dünya rekoruna adaydır..;)

crank
28-05-2008, 00:34
sayın hocam atışta makina ve kamışın önemi tabiki büyük ama teknik ve gücüde unutmamak lazım derim ben...

nolongerregistered
28-05-2008, 00:37
sayın hocam atışta makina ve kamışın önemi tabiki büyük ama teknik ve gücüde unutmamak lazım derim ben...

Güçten ziyade teknik desek:)

Dünya şampiyonları inan iriyarı insanlar değil..1,71 boyonda ve 73kg ağırlıkta olan biri 248metre atabiliyor..:)

Makine ve misina hakkında yardımlarınız beni mutlu eder:)

crank
28-05-2008, 00:37
200 metre deneme aşamasında bir atış için mükemmeli ötesi..Şahsen ben Shimanonun ve Dünya klasmanında hatırı sayılır markaların kalburüstü ürünlerini kullanmama rağmen 176 metrede kaldımm..

Kamışla beraber kullandığınız makine ,misina hakkında bilgi verirseniz sevinirim..Zira deneme atışında 200+ metre atan biri Spin makinelerde Uzun mesafede Dünya rekoruna adaydır..;)

yok abi net 200 atmadım ama temiz bir 170 vardı gibi makarada kalan misina bayaga azalmıştı;)
makina ryobi marka bi makina misina 0.30 luk

nolongerregistered
28-05-2008, 00:40
yok abi net 200 atmadım ama temiz bir 170 vardı gibi makarada kalan misina bayaga azalmıştı;)
makina ryobi marka bi makina misina 0.30 luk

030 luk misina ile 150gr kurşun ve 170 metre..:) ..çok iyi:)

misinanın markası neydi?? ..birde shock leader varmıydı:)

crank
28-05-2008, 00:41
Evet konu kamış;)

sallamak değil:cool:

yok abi merak etme işkembeden sallamadım ;)

nolongerregistered
28-05-2008, 00:48
Salladınnnnnnnn;)

Namık bey sanırım küçük bir göz yanılması olabilir..Çünkü surfcasting de mesafe kurşunun düştüğü yer ile makine arasındaki düz hat'tır..Rüzgarlı bir havada yada kurşunun havada izlediği yolda yaptığı yay mesafeden sayılmaz..

eğer makineden 170 metre misina salınıyorsa doğru bir kurşun salımında misinanın yaptığı yayı çıkarsak 130 metrelerde bir mesafe elimizde kalır;)

176 metrelik bir atışta 200metre misina makineden salınabiliyor:);)

crank
28-05-2008, 00:49
030 luk misina ile 150gr kurşun ve 170 metre..:) ..çok iyi:)

misinanın markası neydi?? ..birde shock leader varmıydı:)

ek misina olayından bahsediyorsan oyle bişey yapmadım baba yaklaşık olarak 170 işte fazla bilimsel konulara girip beni zorlama yoksa 150mt ye düşer bak hesabım:D
ama elde olan makina kamış tam profosyonel olmasada bana göre fen sayılmaz ALLAH ın izniyle iyi sallarım;)

nolongerregistered
28-05-2008, 00:54
ek misina olayından bahsediyorsan oyle bişey yapmadım baba yaklaşık olarak 170 işte fazla bilimsel konulara girip beni zorlama yoksa 150mt ye düşer bak hesabım:D
ama elde olan makina kamış tam profosyonel olmasada bana göre fen sayılmaz ALLAH ın izniyle iyi sallarım;)

Peki..Sizi sorularımla sıkmacağım..:)

crank
28-05-2008, 00:57
ama yok çok salladın derseniz sen ben namık abi hep beraber kamışları alıp bogazda sallar güllüoglundan 1 tepsi baklavasına kapışabiliriz ;)

nolongerregistered
28-05-2008, 00:59
ama yok çok salladın derseniz sen ben namık abi hep beraber kamışları alıp bogazda sallar güllüoglundan 1 tepsi baklavasına kapışabiliriz ;)

İddiayı en uzağa atanmı..170 metre atanmı kazanacak:)

Şunu izlemeye gelecek kişi sayısı bölü dört tepsi yapalım..Atıştan öncede baklacvalar gelsin:)

Birde Antalya-İstanbul değilde ortada buluşalım:)

crank
28-05-2008, 01:04
en uzaga atan 1. ondan sonraki 2. sona kalanda güllüoglunada 1 tepsi baklava parası vererip niye uzaga atamadıgını düşünecek ;)

yaşım sizden genç avantajım var ona göre ;)

istanbulteam
28-05-2008, 01:06
Yarışmada yaş sınırlaması varmı...???

crank
28-05-2008, 01:07
150 mt salarsanız 1 tepsi baklavayı seve seve veririm?

Şimdi bir kaç şahit bulalım ve şartları ve ölçüm şeklini de Erdal belirlesin;)
yok abi 3 müz kapışacaz sen ben erdal abi yani kendi aramızda mini bir olimpiyat olacak madalyalarıda sonuncu olan törenle güllüoglunda takacak senin anlayacagın:D

nolongerregistered
28-05-2008, 01:08
en uzaga atan 1. ondan sonraki 2. sona kalanda güllüoglunada 1 tepsi baklava parası vererip niye uzaga atamadıgını düşünecek ;)

yaşım sizden genç avantajım var ona göre ;)

Bir sen birde ben varım yarışmaya katılacak..:)

Namık kamış kullanmaz..Tekneden trofe kuzu çeker genelde:)

Bu durumda sonuncu olan yani ikinci olan baklavaları ısmarlar:)

seyirci sayısını 4'e bölüp sonuç kadar baklava tepsisi:)

Kural tek olsun:makine ile kurşunun düştüğü düz hat atış mesafesi sayılsın.

crank
28-05-2008, 01:09
Yarışmada yaş sınırlaması varmı...???

yaş sınırlaması yok sadece güllüoglundan bir tepsi baklava alacak parası olan herkes katılabilir:D

istanbulteam
28-05-2008, 01:09
Farketmez...

istanbulteam
28-05-2008, 01:10
Yer ve zaman ...

crank
28-05-2008, 01:12
Bir sen birde ben varım yarışmaya katılacak..:)

Namık kamış kullanmaz..Tekneden trofe kuzu çeker genelde:)

Bu durumda sonuncu olan yani ikinci olan baklavaları ısmarlar:)

seyirci sayısını 4'e bölüp sonuç kadar baklava tepsisi:)

Kural tek olsun:makine ile kurşunun düştüğü düz hat atış mesafesi sayılsın.

tamam bana uyar ama 1 tepsi baklava herkese bak genç bir arkadaşta katılamk istiyor bütçesini zorlamayalım abi;)
peki ekipman olarak herkes kendi takımlarınımı yoksa aynı ekipmanımı kullansın

crank
28-05-2008, 01:14
Ben uzağa atabileceğimi iddea etmiyorum?

Senin 150 mt atamayacağını iddea ediyorum;)

benim yanıldığımı ispat etmek ve bir tepsi extra fıstıklı kare baklavayı afiyetle yemek de senin elinde;) :)

hor görme garibi abi çok üzülürsün sonra;)

nolongerregistered
28-05-2008, 01:15
tamam bana uyar ama 1 tepsi baklava herkese bak genç bir arkadaşta katılamk istiyor bütçesini zorlamayalım abi;)
peki ekipman olarak herkes kendi takımlarınımı yoksa aynı ekipmanımı kullansın

Herkes kendi ekpmanını kullansın..;)

Genç arkadaşı geçelim..Adı üzerinde genç:)

yer olarak nere osun..Bursa,Bandırma,Çanakkale?

(20 dakikalık işim var sonra buradayım)

Mümkünse baklava cevizli olsun:)

nolongerregistered
28-05-2008, 01:17
Her atıcının kaç hakkı var?
2 futbol sahası uzunluğunda en yakın boş arazi nerede var?

Düz bir yolda deneyeceğiz..dediğin gibi buyuk alan bulmak zor;)

crank
28-05-2008, 01:21
yer istanbul olmalı işimden dolayışehir dıışına çıkamam geri kalan kuralları zamanı sen belirle birde başka katılmak isteyen olursa turnuva gibi olur daha bi fantazi olur bence tırsmıyom altı üstü 1 tepsi baklava kaybederim sana ama nikin belli surffishing ;)
namık abiyle genç arkadaşı turnuvadan kaçırmasan iyi olurdu ama kaybedip sana 1 tepsi baklava ısmarlamaktan zevk duyarım;)

crank
28-05-2008, 01:27
abi siz ayarlayın istanbulda yeri zamanı aslında ben katılım açık olsun herkes ermeydanına çıksın derim ustalar kabul edrse ama erdal abi illa baklavayı bana ısmarlatmak istiyosa onada razıyım:)

kime derseniz özelden cep no mu vereyim ona göre bana yeri zamanı bildirirsiniz

smyrna
28-05-2008, 01:28
İnanamassın ben de nasıl bir zevkle yiyeceğim:D Gerçi üstüne dondurmayı ben ödeyeceğim ama olsun:o

Konuyu evirip çevirip, yine kondun ya beleş baklavaya, bravo valla :D

smyrna
28-05-2008, 01:32
Deme öyle 2 haftadır beleş baklava yememiştik siteden:D :D

:D Kolay gelsin :D

crank
28-05-2008, 01:37
ewet sallama olimpiyatlarına katılacaklar

1 crank (ben):D
2 surffishing
3 istanbulteam

başka sallamak isteyen varsa bu konuya mesaj atıp bildirsin erdal abi uygun görürse sallama olimpiyatlarına katılabilir;)

crank
28-05-2008, 01:56
tamam bana hepsi uyar yerde deniz kenarı kumsal türü biryer olabilir sonrada hepberaber balık tutar tatlı yeriz;)

sedatk
28-05-2008, 10:05
ortada bir yerde buluşmak istiyorsanız buyrun izmir i bi düşünün:) buralarda dümdüs yerler çok :)P baklavadan bizde nasipleniris belkim.

nolongerregistered
28-05-2008, 12:28
abi siz ayarlayın istanbulda yeri zamanı aslında ben katılım açık olsun herkes ermeydanına çıksın derim ustalar kabul edrse ama erdal abi illa baklavayı bana ısmarlatmak istiyosa onada razıyım:)

kime derseniz özelden cep no mu vereyim ona göre bana yeri zamanı bildirirsiniz

Ortada biryerde müsait olduğunda buluşup tatlıları yiyelim..;)

Antalyadan İstanbula 5 kilo tatlı için gelinmez..

Balıkesirden İstanbula hayatta gelinmez..Balıkesir bandırma+feribotx2=400ytl

Kazanacağım kesin ama bu durumda bile tatlının kilosu 75 ytl ye gelir:D

En iyisi herkese yakın bir yerde buluşmak;)

Sen işini ayarla baklavaları kap gel..Bu sabah birazdaha antreman yaptım..en az 5 kez 170+ ;)

nolongerregistered
28-05-2008, 12:29
ortada bir yerde buluşmak istiyorsanız buyrun izmir i bi düşünün:) buralarda dümdüs yerler çok :)P baklavadan bizde nasipleniris belkim.

Uyar bana:)

Sen tatlısı güzel bir yer aramaya başla:) ..(cevizli)

sedatk
28-05-2008, 12:58
Uyar bana:)

Sen tatlısı güzel bir yer aramaya başla:) ..(cevizli)

ne demek erdal,hem bende biraz taktik kaparım sizlerden::)

mallaca
28-05-2008, 15:42
Bursaya ne dersiniz arkadaşlar?

nolongerregistered
28-05-2008, 15:43
Bursaya ne dersiniz arkadaşlar?

Yarışma Bursada olacaksa baklavanın yanına Kestane şekeride ilave edelimm:) ;)

Nasıl olsa arkadaş ısmarlayacak:D

carpe
28-05-2008, 16:45
Valla ben birşey söyleyeyim..

Şubat ayında İstanbul / Üsküdar da yaklaşık 2 saat istavrit e çapari atanları seyrettim..Cidden adamlar aşmış olayı..

Ben onların yarısı kadar bile atamam.

Bir de ne öyle yaa..Adamlar yarım metre arayla dizilmişler ,akıttı da var ama bir kişi bile degerine karıştırmıyor misinasını..

Valla helal olsun..;)

İzmirde 10 metre yakınından biri olta atsa ya kavga cıkar ya da butun takımlar karısır..:D :D

Ben oyumu İstanbul lu arkadaşlardan yana kullanıyorum..;)

nolongerregistered
28-05-2008, 16:56
Valla ben birşey söyleyeyim..

Şubat ayında İstanbul / Üsküdar da yaklaşık 2 saat istavrit e çapari atanları seyrettim..Cidden adamlar aşmış olayı..

Ben onların yarısı kadar bile atamam.

Bir de ne öyle yaa..Adamlar yarım metre arayla dizilmişler ,akıttı da var ama bir kişi bile degerine karıştırmıyor misinasını..

Valla helal olsun..;)

İzmirde 10 metre yakınından biri olta atsa ya kavga cıkar ya da butun takımlar karısır..:D :D

Ben oyumu İstanbul lu arkadaşlardan yana kullanıyorum..;)

Sen bilirsin..:cool:

Bende oyumu İnciraltı tekneciler derneği üyelerinden alırımm;)

Telefonu varmı sende bu tekenecilerin:D :D

carpe
28-05-2008, 16:58
[QUOTE=surffishing;479706]Sen bilirsin..:cool:

Bende oyumu İnciraltı tekneciler derneği üyelerinden alırımm;)

Telefonu varmı sende bu tekenecilerin:D :D[/QUOTE

Kusurumabakma abi:o :o

Şey Balıkesir deyecektim de dilim sürtmüş...:o

:D :D

nolongerregistered
28-05-2008, 17:04
kusurumabakma abi:o :o

Şey Balıkesir deyecektim de dilim sürtmüş...:o

Kanım ısındı birden sana:)

Hem boşver teknecileri..;)

:p :D

sedatk
28-05-2008, 17:09
hakan diyorum yarışmayı izmirde tertiplesinler biz metre ile ölçeriz.:)

ozan
28-05-2008, 23:55
Ortada biryerde müsait olduğunda buluşup tatlıları yiyelim..;)

Antalyadan İstanbula 5 kilo tatlı için gelinmez..

Balıkesirden İstanbula hayatta gelinmez..Balıkesir bandırma+feribotx2=400ytl

Kazanacağım kesin ama bu durumda bile tatlının kilosu 75 ytl ye gelir:D

En iyisi herkese yakın bir yerde buluşmak;)

Sen işini ayarla baklavaları kap gel..Bu sabah birazdaha antreman yaptım..en az 5 kez 170+ ;)

bu 170 + nedir abi metre falan değil deyilmi:eek: metreyse kurşun 45 sn havada kalacak herhalde:eek: birimi verde rahat edeyim feet de bişey de

crank
28-05-2008, 23:56
valla ben surffishing e verdim cep no mu istanbula birara yolu düşerse kapışacaz yoksa zor gibi ben ist da o balıkesirdeymiş:(

nolongerregistered
28-05-2008, 23:59
valla ben surffishing e verdim cep no mu istanbula birara yolu düşerse kapışacaz yoksa zor gibi ben ist da o balıkesirdeymiş:(

Ohooo...

Tamam bi ara gelirsem baklavanı yerim..;)

Beni burda bulursun..yolun yakın bir yere düşerse ara beni..;)

ama baklava olmadan arama..:D

nolongerregistered
29-05-2008, 00:01
[/COLOR]

bu 170 + nedir abi metre falan değil deyilmi:eek: metreyse kurşun 45 sn havada kalacak herhalde:eek: birimi verde rahat edeyim feet de bişey de

evet bildiğin metre..100cm yani..

170x100cm olarakda diyebiliriz;)

Bu arada 1feet yaklaşık 30cm..170x30=51 metre

51 metreye ben misinanın ucu boşken atarım:D:D:D

nolongerregistered
29-05-2008, 00:03
Bu arada maç uzutmaya gidip olan benim tepsiye oluyor mu ne:eek: :o :o :o

Müdür..Burdan bandırmaya git..feribota bin istanbulda arazi ara..170 metre at..baklavayı ye,,geri gel..=400ytl

Kazansam bile baklavanın kilosu 75 ytl ye gelir..:(
:D

ozan
29-05-2008, 00:04
evet bildiğin metre..100cm yani..

170x100cm olarakda diyebiliriz;)

:eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek:

ozan
29-05-2008, 00:05
1 hafta sonra o mesafeye olta düşürebilsem toplu takım yaladermadan kolleksiyon yaparım

nolongerregistered
29-05-2008, 00:05
:eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek:

;) ;) ;) ;) ;)

nolongerregistered
29-05-2008, 00:06
1 hafta sonra o mesafeye olta düşürebilsem toplu takım yaladermadan kolleksiyon yaparım

kolay..;)

tavsiye edeceğim kamış ve makine ile %100;)

Yeterki kesenin dibini keselim:D

ozan
29-05-2008, 00:08
75mm liklerden mi:D :D

abi yapma bana bunu. bilirsin limit 25 cm bende 30 cmden aşağısı yok. 200 gr balık başı:cool:

ozan
29-05-2008, 00:09
kolay..;)

tavsiye edeceğim kamış ve makine ile %100;)

Yeterki kesenin dibini keselim:D

kesenin dibi çıkrık alırken delindi sen tavsiyeni yap ben uygun bi zamanda almayı deneyeyim:rolleyes:

ozan
29-05-2008, 00:11
ben 75mm lik toplardan bahsettim akıllım;) (Toplu takım;) ) Sen askerliği nerede yaptın:D :D

abi 40-60 gr beyaz top bukadar. genel kurmay malzemesi değil balık malzemesi
1 tane gelmiş geçend onuda tuttum gerisi yok. bu hafta gelecekler 3 gündür gece poyraz sert karınca düşüyodur suya

nolongerregistered
29-05-2008, 00:13
kesenin dibi çıkrık alırken delindi sen tavsiyeni yap ben uygun bi zamanda almayı deneyeyim:rolleyes:

Shimano technıum mgs makine..Burada fiyatı 1900ytl

Zziplex yada century kamış..burda yok Yurt dışında 600;) ..avro:D

total 3000 ytl:eek: ;) :D

crank
29-05-2008, 00:13
iyide abi ben istanbul dışında oturdugunuzu tahmin etmemiştim ki :D

ama istanbula gelirseniz kazansamda baklavaları ben ısmarlarım bu kıyagımıda unutmayın;)

ozan
29-05-2008, 00:14
Bak Şimdi Ozan hatan şurada..

Ben çıkrıktan sıkılınca sana yarı fiyatına verip kendim Surf alacaktım.

Surfden de sıkılınca onu sana yarı fiyatına verip Fly alacaktım.

Derken ikimizde yarı fiyatına takım sahibi olacaktık:D :D

ozaman senle balığa gidemeyiz be abi. boşver gerisini senle bi sabah yaladerma avlayalım. bu arada minanur avcıları yalan söylemiyomuş bitanesini izledim hakkaten dakikada 5 balık tutuyordu adam.

nolongerregistered
29-05-2008, 00:15
iyide abi ben istanbul dışında oturdugunuzu tahmin etmemiştim ki :D

ama istanbula gelirseniz kazansamda baklavaları ben ısmarlarım bu kıyagımıda unutmayın;)

Bak profilimde Balıkesir yazıyor;)

Gelmemiz şartmı..adres versek..Kargoyla yolla..ama cevizli isterem..:rolleyes: Söz kargo ücreti benden;) :D

crank
29-05-2008, 00:16
Shimano technıum mgs makine..Burada fiyatı 1900ytl

Zziplex yada century kamış..burda yok Yurt dışında 600;) ..avro:D

total 3000 ytl:eek: ;) :D

d.a.m kamış 140 ytl
ryobi makina 60 ytl

total:200 ytl

eger yarışıpta bu ekipmanla seni yensem napardın acaba erdal abi merak ediyom:D

ozan
29-05-2008, 00:16
Yav arkadaş anlamama için niye direniyorsun bir espiri yaptık anlamdın rezil olduk alame:mad: Karizma piti kare oldu:o

75mm Bir top namlusu kalibresidir. Hani şu BOMMM diye patlayanlardan:D

abi bunu anladımda o 3000 ytl olayını düşünüyom. hanımla boşanmadan öncemi alayım takımı yoksa sonramı diye.

nolongerregistered
29-05-2008, 00:19
d.a.m kamış 140 ytl
ryobi makina 60 ytl

total:200 ytl

eger yarışıpta bu ekipmanla seni yensem napardın acaba erdal abi merak ediyom:D

Bu takımlar bende yok..bende olanlarlada seni %100 geçerim..İnan şüphem yok:)

nolongerregistered
29-05-2008, 00:20
abi bunu anladımda o 3000 ytl olayını düşünüyom. hanımla boşanmadan öncemi alayım takımı yoksa sonramı diye.

Yurtdışından al..1250 ytl;)

crank
29-05-2008, 00:21
Bak profilimde Balıkesir yazıyor;)

Gelmemiz şartmı..adres versek..Kargoyla yolla..ama cevizli isterem..:rolleyes: Söz kargo ücreti benden;) :D

adresini verirsen seve seve yollarım;)

nolongerregistered
29-05-2008, 00:23
adresini verirsen seve seve yollarım;)

şöle yapalım..

Ben hesap numaramı vereyim..sen parasını yatır..taze taze yerim..Bölece kargo ve senin baklavacı yol masraflarından kurtulmuş oluruz..Gülbabada cevizli baklava 23 ytl:)

Bende bi ara yolum düşünce 170 metre atar öderim:D:D

ozan
29-05-2008, 00:23
Sen ne zaman gördün MİNANIRCILARIN yalan söylediğini:D :D :D

bana hep atıyolar gibi gelirdi:D

crank
29-05-2008, 00:25
:d :d :d :d :d

crank
29-05-2008, 00:26
şöle yapalım..

Ben hesap numaramı vereyim..sen parasını yatır..taze taze yerim..Bölece kargo ve senin baklavacı yol masraflarından kurtulmuş oluruz..Gülbabada cevizli baklava 23 ytl:)

Bende bi ara yolum düşünce 170 metre atar öderim:D:D

:D :D :D :D

nolongerregistered
29-05-2008, 00:29

Tamam ozaman baklavayı yolla..:)

:p :D

ozan
29-05-2008, 00:30
minanurcular atıyo gibi gelirdi ama bu ara erdal abi ısrarla atarım diyo bakalım. lara beach olta atma yarışlarında balikavi.neti temsil için 2 arkadaş lazım olsa aramayacağız.

nolongerregistered
29-05-2008, 00:32
minanurcular atıyo gibi gelirdi ama bu ara erdal abi ısrarla atarım diyo bakalım. lara beach olta atma yarışlarında balikavi.neti temsil için 2 arkadaş lazım olsa aramayacağız.

ödül ne..??

bir tepsi baklava için gelmem peşin deyim..;)

ozan
29-05-2008, 00:34
ödül ne..??

bir tepsi baklava için gelmem peşin deyim..;)

elbette namık abimle kuzu avı benimle antalyanın balık olmaz denilen kerterizlerinde şov. ve belki şanslıysan uzağa olta atışını izlemeye gelen turist arkadaşların sevgisi vede ilgisi yetmezmi:D

nolongerregistered
29-05-2008, 00:59
elbette namık abimle kuzu avı benimle antalyanın balık olmaz denilen kerterizlerinde şov. ve belki şanslıysan uzağa olta atışını izlemeye gelen turist arkadaşların sevgisi vede ilgisi yetmezmi:D

Kuzuyu geç..Sov işi bana göre değil..

sevgi olayınıda kenara koyalım..İlgi Turistlerin memleketleri hakkında bilgi alıyım..??:D :D

ozan
29-05-2008, 01:02
Kuzuyu geç..Sov işi bana göre değil..

sevgi olayınıda kenara koyalım..İlgi Turistlerin memleketleri hakkında bilgi alıyım..??:D :D

olmamı ama masraflara karışmam :D demir perde tabi soğuk savaş yıllarındaki yanlış anlamaları bi konuşup arayı yumuşatmak lazım :D

nolongerregistered
29-05-2008, 01:14
Erdal yengeme bir sorsana bu cümlenin sonuçlanması kaç celse sürermiş:D :D :D :D

Müdahaleden önce tek celseydi..Şimdi derdest(sonuçsuz) oldu:D

ozan
29-05-2008, 01:14
Erdal yengeme bir sorsana bu cümlenin sonuçlanması kaç celse sürermiş:D :D :D :D

tehdit yok iş olta atma yarışması :D seyircinin gözünümü bağlayalım şimdi yengeler kızacak diye:p

nolongerregistered
29-05-2008, 01:17
tabi sen kalabalığı şahidi pek sevmezsin demi? Define yi bulunca doğru antikacıya:D :D :D :D :D :D

Define dedinde aklıma geldi..:rolleyes:

altın kaç derecede erir??..yada ben kurşun kalıbına altın döksem..sosyete balıkçılarına satsak:rolleyes:

nolongerregistered
29-05-2008, 01:18
Valla biliyorsun benim çok yakından foto çekme huyum var:D :D Hiç bir delil şaibede kalmaz:D :D

Çok yakın çekme..en azından 214,5 kg kadar yakından çekme..Mazallah tırsmasın ekip:)

ozan
29-05-2008, 01:19
Çok yakın çekme..en azından 214,5 kg kadar yakından çekme..Mazallah tırsmasın ekip:)

sedatk
29-05-2008, 03:58
sonuç itibarı ile sanırım aranızda 170 mt atacak olan el kaldırsın

ozan
29-05-2008, 10:32
Eeee işte o sebeple alıştyırıyorum ekibi 215,5 kg gibi görünenin aslında ne kadar ufak olduğa:D :D :D

kafaya takarsam bitiririm diyorsun yani abi senden korkulur

moon_star
02-06-2008, 01:15
ALBA 3281 ARIES KAMIŞ 270CM bu kamışı aldım sizce iyi mi? Yorumlarınızı öğrenebilir miyim?

- % Karbon
- Çapraz tel örgü sargı sistemi
- Mantar gövde
- Metal dip vidası
- Yüksek kalite porselen
- 2,70mt, 100-200gr atar
- 5 parça

crank
02-06-2008, 01:20
iyde çok kısa kamış fazla uzaga sallayamazsın ancak köprü için almışken imkanın varsa enaz 3.50 lik bir kamış almalıydın bende 4.20 lik var bagzen daha uzununu alsamıydım diye düşünüyom...

moon_star
02-06-2008, 12:24
Bende bir tane de 4 metrelik var, onunla at çek yapılmıyordu insanın kolu yoruluyordu o yüzden bu sefer kısa olsun dedim.

Atos
02-06-2008, 13:12
Erdem at- çek yapmak için güzel bir kamış secimi ancak sanıyorum sahte at - cek yapacaksın kaldı ki bu kamış ın aksiyonu buna yüksek gelecektir diye düşünüyorum ?

Gelibolu_1915
12-06-2008, 12:28
Merhaba,
Geçen sene almıştım oltayı. 3 mt Placton Hammer marka.Makinada Placton Lotus. (markasına da şimdi dikkat ettim) Hiç bir sorun yaşamadım. Ne kırılma, ne çatlama. Diğer kamışları da bilmediğim için Hammer için ne düşünüyorsunuz onu öğrenebilir miyim? Oldukça da uygun fiyata almıştım.

ubujavine23
05-04-2009, 22:41
oskar6100 xuwd/360
360m
150-300 gr
sectıon:4

arkadaslar bu kamıstan aldım carbon kullanan yada hakkında bılgısı olan varmı birde
sea hawk lbs/yds 10/275 12/220 15/160 sago gear rratıo 5.5:1 mm/m 0.35/180 0.40/140 0.50/100 5 ball berıngs makına aldım özellıklerı karsılastırıp uyumlu olup olmadıgı hakkında bılgı verebılecek arkadaslardan haber beklıyorum tesekkurler.

mehmetcay
06-04-2009, 00:52
oskar6100 xuwd/360
360m
150-300 gr
sectıon:4

arkadaslar bu kamıstan aldım carbon kullanan yada hakkında bılgısı olan varmı birde
sea hawk lbs/yds 10/275 12/220 15/160 sago gear rratıo 5.5:1 mm/m 0.35/180 0.40/140 0.50/100 5 ball berıngs makına aldım özellıklerı karsılastırıp uyumlu olup olmadıgı hakkında bılgı verebılecek arkadaslardan haber beklıyorum tesekkurler.

Hayırlı olsun, Sende kullanıp tecrübe ettikten sonra buraya yazarsan senden sonra edinecek arkadaşlara yol göstermiş olursun.

rastgele.

barris25
25-04-2009, 13:25
Ben Maksimum 50-60 Tlye çapari Vb Hertürlü Içerisinde Yada Sonradan Olta Ve Kamişdan Kalan Parayla Temin Edebileceğim tekneden orta Yada Büyük Balik Tutabileceğim Bir Olta Ve Makina Yada Bir Set Ariyorum Yardimci Olabilirmisiniz Daha önce Tekneden Av Yaptim Ama Köstek Vb. Ile

denizci_kaptan
25-04-2009, 14:51
Ben Maksimum 50-60 Tlye çapari Vb Hertürlü Içerisinde Yada Sonradan Olta Ve Kamişdan Kalan Parayla Temin Edebileceğim tekneden orta Yada Büyük Balik Tutabileceğim Bir Olta Ve Makina Yada Bir Set Ariyorum Yardimci Olabilirmisiniz Daha önce Tekneden Av Yaptim Ama Köstek Vb. Ile

Sevgili Barış.

Hangi şehirde olduğunu imza ayarlarından yapabilirsen ve tabiki alacağın takımla hangi balıkları avlamak istediğini belirtirsen buna uygun bir tavsiye yapabiliriz.

barris25
01-05-2009, 17:45
sehir istanbul-balıkesir marmara adası balıklarda izmarit-ispari-sargöz-karagöz-mezgit-eşkina-lüfer-palamut-istavrit-kefal-levrek-kofana yani balık bol

onnik çavdar
23-08-2009, 19:59
bana çikakop-izmarit-çaparide seri kullanabileceğin atarı en fazla 50 gr.atçek kaşıkta kullanabileceğim sapı mantar aksiyon 5-7 arası boyu 2.80-3.30 arası iyi bir kanışa ihtiyacım var teleskop tercihimdir yardımcı olan arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim

FlyinEagle
09-12-2009, 20:38
Merhaba arkadaşlar,

Ben hem sahilde hem de baraj veya gölde kullanabileceğim fonksiyonel ve ucuz bir takım almak istiyorum. Önerileriniz nedir?

Şimdiden teşekkürler...

TANER34
20-03-2010, 16:09
selam arkadaşlar hepinize rasgele

TANER34
20-03-2010, 16:14
arkadaşlar kusura bakmayın ben yeni ve çok meraklıyım.başlayalı üç sene oldu ama ben çok acemi kaldım hiç 1 ustadan yardım alamadım yardımlütfen,hepinize iyi avlar.

stillborn19
09-07-2010, 23:35
1 senedir yağmur çamur şimşek demedim 2,7 m 2 adet karbon kamışım var 100,200 gr atarlı şimşekli hava falan hep kullandım ne elektrik çarptı nede enerji topladı çok güzel balıklarçıkardı :D sapasağlam yeni gibi daha carbon forever

muresli
21-07-2010, 20:24
abi bende bir tane karbon celik kamış var ilk aldıgımda yagmurda dikkat et yıldırım ceker dediler aksine ilk gittigimde sagnak yagmur yagdı korkudan kamışı kapattım diger kamışı kullandım ama merkezi yerlerde pratoner oldugu için pek korkulacak birşey yok ancak ormanlık alanlarda,ve göl kenarında dikkat!!!!!

Selamun aleykum,
Kiymetli arkadasim bu isi fazla hafife almiyalim.Romanyada her sene yildirim carpmasindan veya yuksek gerilim altlarinda avlanirken elektrigi cekip carpmasindan bir kac kisi olur.En son benim cok yakin tanidigim biri carpildi.Selamlar.

kiralikceset
01-11-2010, 00:40
4.20 lık tele surf bır kamıs beklemelı av ıcın uygunmudur ? yoksa baska tıp bır kamısmı secılmelı ?

fotohiko
08-12-2010, 14:55
arkadaşlar tatlı su da olta ile balık sezonu bittimi yani istanbul da göller de tecrübeli arkadaşlar dan yardım bekliyorum ..ben 04,12,2010 da gece 7 kiloluk bir sazan aldım ama şimdi olurmu bilmiyorum.. hepinize rast gele diyorum ..

balli
08-12-2010, 16:28
arkadaşlar tatlı su da olta ile balık sezonu bittimi yani istanbul da göller de tecrübeli arkadaşlar dan yardım bekliyorum ..ben 04,12,2010 da gece 7 kiloluk bir sazan aldım ama şimdi olurmu bilmiyorum.. hepinize rast gele diyorum ..

Şurada yazıyormuş da benim görme biraz sıkıntılı. Sevabına Erzurum için de durum nedir bir bakıverseniz.:)

deepderin
24-12-2010, 00:47
Merhaba Arkadaşlar...
Ben Araniza Yeni Katilan Bir Acemiyim...tecfübeli Arkadaşlardan öğrenmek Istediğim Silikon Kamişlar Hakkinda Ne Düşünüyorsunuz...kullanimlari Nasildir...bunu Hem Kara Hemde Tekne Avi Için Soruyorum...

balli
24-12-2010, 22:31
Merhaba Arkadaşlar...
Ben Araniza Yeni Katilan Bir Acemiyim...tecfübeli Arkadaşlardan öğrenmek Istediğim Silikon Kamişlar Hakkinda Ne Düşünüyorsunuz...kullanimlari Nasildir...bunu Hem Kara Hemde Tekne Avi Için Soruyorum...

Sorulan, Silikon Dolgulu Kamışlar ise; güçlü balıklar için tasarlanmış sağlam kamışlardır. Marka/model veremeyeceğim zira kullanmadım.

Ancak arkadaşlarımızın değerli fikirlerinden istifade etmek isterim.:)

warvick
29-04-2011, 12:20
arkadaşlar su kamışlar için düşüncelerinizi alabilirmiyim..bunlarla 4-5 kiloluk balıklar çekme şansımız nedir? birde alabalık avı için nasıl bir kamış önerirsiniz..spin? teleskopik? boyutta önemli tabi..tşkler..

isottevfik
29-04-2011, 14:01
Deniz kardesim,Benim olmazsa olmazım, Shimanodur ve de teleskopiktir. Catananın BX 2.40 telespinini kullanıyorum.10 - 30 gr. olmasına ragmen 40 - 50 gr. olarak aksiyonu mukemmel. 3 - 5 Kg.balık demissin. O sizin kamısı ve makinayı kullanma maharetinize baglı. iyi kaptanlık yaparsanız 10 Kg. bile olur. Tabiiki yan aksesuar olarak kepce olmazsa olmaz. İki parcalı olanda sık gozukuyor. yanyana koy, incele ve kanının ısındıgı urunu al. Ayrıca Catananın 2.40 - 2.70 - 3.00 cm. olanlarınıda incele. Kullanım amacına gore secim yap.Sansın ve kısmetin bol olsun.

warvick
29-04-2011, 18:14
Deniz kardesim,Benim olmazsa olmazım, Shimanodur ve de teleskopiktir. Catananın BX 2.40 telespinini kullanıyorum.10 - 30 gr. olmasına ragmen 40 - 50 gr. olarak aksiyonu mukemmel. 3 - 5 Kg.balık demissin. O sizin kamısı ve makinayı kullanma maharetinize baglı. iyi kaptanlık yaparsanız 10 Kg. bile olur. Tabiiki yan aksesuar olarak kepce olmazsa olmaz. İki parcalı olanda sık gozukuyor. yanyana koy, incele ve kanının ısındıgı urunu al. Ayrıca Catananın 2.40 - 2.70 - 3.00 cm. olanlarınıda incele. Kullanım amacına gore secim yap.Sansın ve kısmetin bol olsun.

tevfik abi ilgine çok tşk ederim, bende aslında shimano catanaları çok beğendim ama detaylı bilgi wermemişler sitelerde..bu alet carbonmu ? shakspeare modelinde ne tavsiye edersin? çok uzun istemiyorum abi sonuçta kayalık ağaçlık durumlarınıda göze almak lazım..

isottevfik
29-04-2011, 18:54
Catana BX - CX telespinler karbondur. Shakespeare dersen, o da mukemmel, ama orijinalini bulabilirsen tabii. Benim 27 yıllık shekaspeare kamısım var 3.00 m.teleskopik. Daha pırıl pırıl. Su ana kadar hic sıkıntı ve problem yaratmadı.Porselen ve yuzzukleri dersen, al taragı sacını tara.Tekrar ediyorum, orijinali olursa 4 x 4 olur.

warvick
29-04-2011, 22:45
Catana BX - CX telespinler karbondur. Shakespeare dersen, o da mukemmel, ama orijinalini bulabilirsen tabii. Benim 27 yıllık shekaspeare kamısım var 3.00 m.teleskopik. Daha pırıl pırıl. Su ana kadar hic sıkıntı ve problem yaratmadı.Porselen ve yuzzukleri dersen, al taragı sacını tara.Tekrar ediyorum, orijinali olursa 4 x 4 olur.

peki tevfik abi bu shekspeare nin orjinalini nasıl bulcaz yani piyasada war fiyatlarıda pahalı yani bir anlamanın yolu yokmu orjinal olup omadıgı?

isottevfik
30-04-2011, 00:23
Shakespearın turkiye distiributoru kimdir onu arastırıp oradan almak, yada varsa cengiz balıkcılık, Ergin balıkcılık gibi ciddi firmalara yonelmek gerek

cousteau
17-11-2011, 16:23
Balıkçılık mikrobu yıllar önce (daha 10 yaşımdayken) şöyle bulaşmıştı. Birgün babamın dolabında keşif yaparken elime 2 parça eklemeli bir kamış geçti. Sonradan Fransız olduğunu öğrendiğim kamış yeni oyuncağım oldu, onunla ilk balığımı yakaladım, taki uç kısmı boğaz'da çaça avlarken denize düşünceye kadar. Daha sonra elimde kalan kalın parçayı merak edip kırmaya çalıştım, beceremedim. Testere bile kesmedi, bu nasıl bir malzeme inanamadım. Daha sonra -merak bu ya- anatomik incelemeyi bıçak maharetiyle sürdürdüm. Sonradan dolgu FIBER olduğunu öğrendiğim bu kamış hayatımda gördüğüm en sağlam şeydi. Öyle bir kamış varmıdır şimdi dünyada, şimdiye kadar hiç rastlamadım...

mehmet0625
27-12-2012, 16:23
şu kamış at-çek için nasıldır kuzenimde fazladan varmış bana hediye etti at-çek için kullanmayı amaçlıyorum sizce nasıldır bumu daha iyi yoksa okuma vsystem 240cm 10-40gr atarlı kamışlarmı daha iyidir

ayrıca bu linkteki kamışa nasıl bir makina tavsiye edersiniz? at-çek için bununla tam uyum sağlayacak bir makina önerisi istiyorum mümkünse