tekir,i nasıl pısırelım ?

Konu, 'Balık Yemekleri' kısmında hunter33 tarafından paylaşıldı.

1. hunter33

hunter33 mustafa

Favori Kamış:
    olta kamış-nadıren zıpgın
    En İyi Avı:
    palamut-lüfer-eşkına 3,250.kg.istanbul,dan balık organızasyonları ıcın haberleselım
    az once kartal sahılden gecerken balıkcılara ugradım.tekır gordum (soylemesı ayıp)ne zamandır alıyım su balıkdan dıyordum bu aksam aldım nasıl pısırıyım bunu dedım adam abı cok kızgın yagda unla ve pısır dedı.ve uzerınde pul falan gordum kazımam lazım galıba dedım gerek yok kızarınce o gıder dedı bende pek ıkna olmadım.bılenlerden bır tarıf rıca edıyorum.tesekkurler.

2. tekirin tarifini ahmet abi iyi biliyor şimdi gelir..:D

3. hunter33

hunter33 mustafa

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    palamut-lüfer-eşkına 3,250.kg.istanbul,dan balık organızasyonları ıcın haberleselım
    18.00 a kadar buradayım umarım gelırde balık zıyan olmaz barı :))

4. hunter33

hunter33 mustafa

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    hamdı kardes bu gun kadıkoy,deydım ıslerım vardı ve bıraz vakıtlı donebılırsem sahılden donusu sana ugrayıp tanısacaktım ama vakıt yetmedı.kısmet baska zaman ınsallah.

5. bambul

bambul Noyan Ekici

Favori Kamış:
    sopa, el oltası
    En İyi Avı:
    Orkinos 5 kg, kalamar 1100g
    Benim favorim barbundur ama tekir-barbun aynı nasılsa diyerek naçizane tarif: Temizledikten sonra biraya batır, unla. Unun fazlasını mutlaka silkele, kızgın zeytinyağına bırak. Tam pişmeden sakın çevirme narin etlidir dağılır.

6. Benim yöntemde böyle,biraya batır ve unla..

İstavritide böyle yaparım ben..Kafa,kuyruk,kılçık kompe yenir bu modelde.

Çıtır çıtır olur..

7. met

met

Favori Kamış:
    Olta
    Un olarak mısır unu kullan daha lezzetli olur. tavada balığı çok tutup suyunu kaçırma. pulunu mutlaka temizle

afiyet olsun

8. beklerim her zaman...:)

9. bambul

bambul Noyan Ekici

Favori Kamış:
    sopa, el oltası
    En İyi Avı:
    Orkinos 5 kg, kalamar 1100g
    Metin ben mısır ununu hamsi, palamut, sardalya gibi balıklarda kullanıyorum çok süper oluyor. Barbunda normal un kullanıyorum. Psikolojik etki belki barbunun o güzel aromasını bozacakmış gibi geliyor. Dedim ya psikolojiktir muhtemelen. Normal unla mısır unu kullanmanın farkı nedir arkadaşlar bilen var mı?

10. hunter33

hunter33 mustafa

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    .

valla hepsını bı anda denıyemem belkı ıkıye bolup bı kısmını bıraya batırma modelıyle ve bı kısmınıda mısır unuyla denemelıyım boylece sonuc lezzet olarak kendını gosterecektır.tesekkurler herkese.

11. Benim bildiğim tek tekir bizim tekirdir:cool: :D

doldurucan yarıya kadar bardağa, biraz buz biraz su yanında cacık salata falan filan ,yudum yudum musiki eşliğinde götürücen ,sonrada ver coşkuyu ver coşkuyu:D

12. afet

afet

:) Daha çok tatlı su balıklarında Mısır unu tercih ederim, birde kızgın yağa limon sıkıp unsuz pişirmek balığın kendine has, koku ve lezzetini daha fazla koruyor bence, damak zevki herkese göre farklı, ama Tekir'e sorarsan yanında adaşını mutlaka ister.;)

13. kujoxx

kujoxx

hehe balığın yanında rakı olmazsa gözünden yaş gelir derler :D

14. serhatcenk

serhatcenk

Çok güzel çoook güzel
    çooooook sevdim....

15. John Dory

John Dory Emre

En İyi Avı:
    Büyük beyaz 70 cl, İstanbul Boğazı
    İriyse ızgara, inceyse mısır unuyla tavada...

16. tommasi

tommasi evrim ertik

Favori Kamış:
    olta,Yengeç
    En İyi Avı:
    Çipura 3.2kg
    bu tarif midyedede çok iş görüyor :) Bizde sabah karades ağını toplarken genelde yarım kiloya yakın barbun çıkardı..Tabi barbunlarda tavaya :) gerçekten çok lezzetli bi balık..

17. zodi

zodi

Favori Kamış:
    sadece olta
    En İyi Avı:
    1.2 kg çipura. Kilo olarak ta 3 kişi 15 kg istavrit (tekneden)
    Tekir uzun bi mevzuu :) Pişirmesi ayrı zevk yemesi ayrı zevk... Herşeyden önce barbun'la tekirin aynı balıklar olmadığını hatta aynı familyadan bile gelmediğini söylemek istiyorum. Tekir kum balığıdır barbun kaya balığı. Tekir bıyıklarıyla kumu kaldırıp altından çıkan nesneleri yer, barbunsa sert çenesiyle ufak midye istiridye gibi canlıları kırar ve yer. (Aklımda böyle kalmış, yanlışım varsa arkadaşlarım düzeltsin)
    Aynı zamanda mısır ununu balıkta pek tavsiye etmiyorum. Karadeniz'de normal undan çok mısır unu kullanıldığından (buğday pek yetişmiyor orda) balıkları mısır unuyla yaparlar. Ama mısır unu acayip çok yağ çeker. Yani özellikle hamsi gibi nispeten biraz daha yağlı balıklar için hiç ideal değil. Normal un hem hafif olur hemde daha iyi kızartır...

Mustafa benim sana yegane önerim bir balık tavası almandır. Böyle teflonları yapılmış çok güzel. Üzerinde düz bir kapak var. Tavanın içine sığacak şekilde yapmışlar. Balıkların üzerine kapatıyor balıkları kapağa alıyorsun, sonra ters tarafları aynen yine tavaya... Çok kullanışlı bişey. Yanlız cevirirken bileğine kızgın yağ damlamasın dikkatli ol :)

Son düzenleme: 16 Aralık 2006
  18. zodi

zodi

Favori Kamış:
    sadece olta
    En İyi Avı:
    1.2 kg çipura. Kilo olarak ta 3 kişi 15 kg istavrit (tekneden)
    Tommasi kardeşim o ne biçim çupra öyle. Sinarit gibi yemin ederim. Çok kıskandım çok :)

19. John Dory

John Dory Emre

En İyi Avı:
    Büyük beyaz 70 cl, İstanbul Boğazı
    Tekirle barbun aynı familyadandır, hatta aynı cinstir (Mullus sp.) Dediğiniz gibi beslenme alışkanlıkları ufak farklılıklar gösterebilir ama temelde çok farklı değildir yine.
    Diğer söylediklerinde haklısın, mısır unu biraz daha fazla yağ çekiyor ama bence mısır unu barbuna yakışıyor. Diğer balıklarda (istavrit, hamsi, mezgit vs.) ben de normal un kullanıyorum.