PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Tekneden Sepetle Balik Avciliği

mahir türköz
25-12-2006, 11:20
Arkadaşlar tekneden sepetle balık avcılığı konusunda fikirlerinizi merak ediyorum. bu avlanma şekli sizce etikmi ,kurallara uygunmu, sizbu konuda neler düşünüyosunuz.:confused:

Ben hiç sepetle balık avlamadım ancak bu yaz için böyle bir düşüncem var.Benim ğörüşüme göre sepet ile balık avı (ticari olarak avlanılmıyosa ) balıklar için de daha sağlıklı bir av şekli.
Bikere balıkları canlı olarak iğne ve başka cisimlerle yaralamadan yakaladığımız için küçüklerini atıp büyük olanlarını seçme şansımız bulunmakta.:) :)
Ve aralarından yiye bileceğimiz kadarını alıp geri kalanı hiç zarar vermedem tekrar suya salabilmek mümkün.
Sizlerinde fikirlerinizi bekliyorum...:) :) :)

mahir türköz
25-12-2006, 12:45
:) Birazda sepetle balık avcılığı konusunda bilgi vermekte yarar var.
Sepetle gelincik avı yapmak için tabiki belli adetlerde (10,15 vb.)sepete ihtiyaç var.Ancak şimdi bu sepetleri bulmak çok zor.Hatta yapıp satan varmı bilmiyorum.Tuzlada eşkiden sepetle Pavurya,İstakoz ve Gelincik avı yapılırmış.Ve sepet yapmasını bilen tek kişi eşki balıkçılardan Mehmet amcadır.

Avlanma sepet pareketesi şeklinde yapılır.Belli uzunluktaki halatımızın iki ucuda taşlarla bağlanır.Aralara içleri çaganoz ve balık artıklarıyla yemlenmiş sepetler belli aralıklarla halata bağlanır.Daha sonra akşamüstü pareketemiz avlanılacak bölgeye bırakılır.Yeri belli olsundiye halatımızın bir ucuna yüzeye çıkacak uzunlukta şamandıra bağlanır.
Gelincik balığı gece avcısı oldugu için sepetle veya olta ile geçe avlanır.Etçil ve iyi bir avcıdır.Onedenle sepetler sabaha kadar kalıp sabah toplanırlar.

Görüntüsü çok çirkin olan gelincik balığının bence eti çok lezzetli.yememiş olan arkadaşlara mutlaka tavsiye ederim.
Herkese iyi avlar.

ömer65
25-12-2006, 12:53
paylaşımınız için teşekkürler

avcımurat
25-12-2006, 21:39
arkadaşlar bu balık avı sepetlerı pınter gıbı bışey.degılmı?:confused:

erdemyılmaz
25-12-2006, 21:55
arkadaşlar bu balık avı sepetlerı pınter gıbı bışey.degılmı?:confused:
benim bildigim sepet=pinter tatlısuda yasak ama gelincik vs..başka balıklarda serbestti galiba

avcımurat
25-12-2006, 22:01
pınter tatlısuda ozellıkle yeyın avı ıcın cok kullanılıyo.dogaya zararı oldugunu soyleyemem. ama avcılıklada alakası olmayan bı yontem.bence sepetle avlanacak arkadaşta olta kadar keyıf almaz .ne bıleyım o zevkı vermez gıbı gelıyo:D

mahir türköz
26-12-2006, 14:13
Pinter in nasıl bir sepet oldugunu bilmiyorum.Hatta sepet mi onuda bilmiyorum.
O nedenle pinter hakkında bir yorum yapamıcam.
Biz gelincik sepetini tatlısuda değil denizde kullanıcağımız için orada da bir problem yok gibi.
Balık avcılığının spor olma amacının dışındaki bence asıl neden avladığımız hayvanı yemenin zevki.
Yani yemek için avlanıyoruz ve öldürüyoruz.Bence asıl amaç da budur.Ancak bizim hassaslıkla üzerinde durmamız gereken konu avlanırken kurallara uygun biçimde türlerin geleceğini tehtit etmeden av yapabilmektir.Böylece avın sürekliliği garanti olmuş olur.
Ben sürkülerinde insanların bilinçsizce olduğu bir ortamda hiç bir işe yarıcanı zannetmiyorum.Şuan bence ülkemizdeki durumla heralde örtüşmektedir.Deniz ve denizle alakalı diğer uğraşlar bence bir yaşam tarzıdır.Bu tarzı benimsemiş ve ondan vazgeçemeyen insanlar deniz i sahiplenerek onu korurlar ve bütün olarak zarar gelmesini istemezler.

Bu konuyla birlikte sepetle balık avcılığı, balığa ve denize zarar vermemek açısından gayet uygun bir siistem.Sepetlerinde sazlardan yapıldığını düşünürsek dogaya bir zarar ı olması asla düşünülemez.Benim edindiğim bilgilere göre sepetle Gelincik avında Gelincik balıgının daha büyükleri yakalanmaktadır.
Bu av tekniğinin de sonuçlarını ancak önümüz yaz size bildirebilecegim malesef.
Konuyla ilgili görüşleriniz için tekrar teşekür ederim.

erdemyılmaz
26-12-2006, 14:28
pinter iki agzıda açık içeri dogru dışarı encek elle balık çıkamz dikdörtgen uzun resmi olsa yolayacaktım ama yok sonuçta gelincikte kullanılacak aslında bende gelincigin sepetle nasıl yakalndıgını mertak ediyorum bir ara reis amcaydı galiba bahsetmişti

mahir türköz
26-12-2006, 15:25
pinter galiba telden yapılıyor.Yani metal.O durumda denizden alamamak durumunda da deniz kirliligi açısından iyi dil gibi.
Sepetle gelincik avinda kullanılan sepetler kamıştan.Hatta bu kamışları Tuzla lı eski balıkçılar AĞVA deresinden getirtirlermiş.20-25 cm. çapında 30 cm.yüksekliğinde kamıştan örülmüş bir vazo düşünelim.Bu vazonun üstü açık tabanı ise iple bağlanan kapaklıdır. (bu açılır kapanır kapaktan yem konup balık toplanır )Vazonun açık yerinden yine hasırdan huni biçiminde içeriye dogru giren bir ikinci kapak vardır ve oda bağlanarak sabitlenir.
Burada huniden balık girer ve girişi bidaha bulumaz.Bizde kapaktan balığı alırız.
Bu av seklini ticari olarak yapanlar (tabi şimdi Marmarada bu şekilde gelincik avı yapan varmı bilmiyorum ) eşkiden 25 li olarak gelincik sepetleri atarlarmış.
Zaten gelincik pek okadar yenen bir balıkmı oda tartışılır.Ben Musevi vatandaşlarımızında bu balığı özel günlerinde tükettiklerini bir kaç ay önce internette ögrendim.Adamlar bence azının tadını biliyomuş...nediyeyim

erdemyılmaz
26-12-2006, 15:27
pinter galiba telden yapılıyor.Yani metal.O durumda denizden alamamak durumunda da deniz kirliligi açısından iyi dil gibi.
Sepetle gelincik avinda kullanılan sepetler kamıştan.Hatta bu kamışları Tuzla lı eski balıkçılar AĞVA deresinden getirtirlermiş.20-25 cm. çapında 30 cm.yüksekliğinde kamıştan örülmüş bir vazo düşünelim.Bu vazonun üstü açık tabanı ise iple bağlanan kapaklıdır. (bu açılır kapanır kapaktan yem konup balık toplanır )Vazonun açık yerinden yine hasırdan huni biçiminde içeriye dogru giren bir ikinci kapak vardır ve oda bağlanarak sabitlenir.
Burada huniden balık girer ve girişi bidaha bulumaz.Bizde kapaktan balığı alırız.
Bu av seklini ticari olarak yapanlar (tabi şimdi Marmarada bu şekilde gelincik avı yapan varmı bilmiyorum ) eşkiden 25 li olarak gelincik sepetleri atarlarmış.
Zaten gelincik pek okadar yenen bir balıkmı oda tartışılır.Ben Musevi vatandaşlarımızında bu balığı özel günlerinde tükettiklerini bir kaç ay önce internette ögrendim.Adamlar bence azının tadını biliyomuş...nediyeyim
ben yerim her yıl iskorpite gittigmde onada bir olta atarım midyeyle sabaha kadar 10 tane felan alırım birde pişirme teknigi önemli ben ancak tulum tava bilmiyorum illaki daha güzel yolu vardır balıga lezzeti veren pişirme teknigi bence

mahir türköz
26-12-2006, 15:32
paylaşımınız için teşekkürler

saol Ömer abi.
gerçi biraz geç oldu ama kusura bakma ...

mahir türköz
26-12-2006, 15:35
ben biraz araştırdım.fakat ben de tavasından yanayım.tam olarak bilmemekle birlikte bu balıgın erikle özel bir yemeği yapılıyomuş.insallah bende tam olarak ögrenir ve yaparsam tarifini yollarım.

erdemyılmaz
26-12-2006, 15:36
ben biraz araştırdım.fakat ben de tavasından yanayım.tam olarak bilmemekle birlikte bu balıgın erikle özel bir yemeği yapılıyomuş.insallah bende tam olarak ögrenir ve yaparsam tarifini yollarım.
inşallah aslında mahir amca bilir konuyu görmedi galiba

mahir türköz
26-12-2006, 15:41
evet .Mahir amca bu konuda mutlaka bişeyler biliyodur.Konuya dahil olsa çokta hoş olurdu kendisinin bilgisinden faydalanırdık.
Yinede merakla bekliyelim.

REİS
26-12-2006, 16:28
ewet .Mahir amca bu konuda mutlaka bişeyler biliyodur.Konuya dahil olsa çokta hoş olurdu kendisinin bilgisinden faydalanırdık.
Yinede merakla bekliyelim.

Gördüm gördüm:)

Görmesine gördüm de gelincik sepeti yapan veya satan birisini bulursanız bana da haber verin.
Eskiden Boğaz'da bu işi yapan birçok balıkçı vardı, gitgide azaldılar şimdi belki bir elin parmaklarıyla sayılacak kadar azaldılar.
Sepetçilik zor iştir.
Mutlaka gece yapılır. İki saatte bir çeklip yeniden atılır. Sabaha kadar devam edilir.
Yem için adaşım biliyor konuyu söylemiş zaten, yengeç kullanılır.Midye de olur ama gelincik, yengeçleri sever.
Gelinciğin eti çok hafif ve yağsızdır.
Görünüşünden dolayı çok kimse rağbet etmez ama Musevi vatandaşlarımız arasında müstesna bir yeri vardır.
Onlar çakaleriği salçasıyla özel yemeğini yaparlar.
Ben Gelinciğe REİS balığı derim ve gelincik çıkınca benim payıma düşer;)
Ben de onu taze taze tava yaparım.
Bence balık, ya tava ya da ızgara olur.
Diğer pişirme şekilleri beni kesmez.
Haa iskorpit çorbası, kefal pilakisi yemez misin derseniz , yerim tabii de 30 kere ızgara tava, 1 kere diğerleri oranında.
Gelincik balığının eti çok naziktir, çok çabuk bozulur.
Bu yüzden balık sepet veya ağla yakalandığında ölmeden livara konur ve canlı muhafaza edilir.
Balıkçılar, livarda biriktirdikleri canlı balıkları, perşembe günleri balıkhaneye götürüp satar.
Satıcılar da bir leğenin içine buzlu su koyar ve balıkları buzlu suyun içinde satışa sunarlar.
Aksi halde gelinciğin bembeyaz olan eti, hızla orta kılçığından başlayarak kahverengine döner, tadı da kötü kokulu berbat bir şey olur.
Böyle bir gelincik yiyen zehirlenmez ama bir daha gelincik yemeye tövbe eder.:p
Sepetle avcılığın ana hatları bunlar.Sepetlerin atılacağı yerler de kıyılardaki taşlık kırmalık mahaller.
Gelincik 22 mm sade ağla da yakalanır. Ama bu ticari değer ifade etmez sepet gibi fakat yemeklik balık çıkar.
Amatörlere ağ da serbest değil malum.,
Ben bilgi olarak yazıyorum.
Sepetle avcılığın da amatörler için serbest olmadığını sanıyorum.
Zaten amatör, ilgili olduğu işi zevk için yapan kimse demekse, balıkçılıkta da amatörlük, oltacılık demektir.
profesyonel oltacıların yerlerini ayırmak şartıyla:)
Rastgele.

skoylu
26-12-2006, 16:44
Gelincik yıllardır bırakın tutmayı, görmediğimiz bir şeydi.. Geçenlerde, erdemyilmaz vs. toplanıp sarayburnu'nda mevzilendik ve sabah ettik. Nasıl olduysa, pek irisi değil ama, 3-5 tane gelinciği olta ile aldım.. Hatta, zaten ışık filanda yok pek, bu neyki yahu diye tereddüt bile ettim..

Demekki pek tavsiye edilmiyor olmasına rağmen, gelincik geceleri oltayla da avlanabilirmiş.. Biz karidesle yakalamıştık, ama yengeci sevdiği biliniyorsa, yengeç deneyerek daha çok şans sağlanabilir..

mahir türköz
26-12-2006, 16:49
Bilgiler için çok teşekkür ederiz Mahir amca.
Gelincik sepetine gelince benim elimde sepetten bir numune ve semtimde bu işi yapmayı bilen (daha doğrusu kalan ) bir kişi var.Ben kendime 10 tane kadar yapmayı planlıyorum.
Sizede memnuniyetle yazın başına doğru gönderebilirim.

crazy_fısher
20-02-2007, 17:30
katılmıyorum yemek için öldürme fikrine.amaç yemekse satın almak daha mantıklı.hem zaman hem emek hem para tasarrufu sağlanır bence.avlanmak evet azda olsa öldürme ile alakalı belki ama,ben balığa gidip saatlerce bekleyip iki balık tutup keyifle eve dönüşlerimi hatırlarım.kirtil yani sepet profesyonel ava kaçıyo.bizim işimiz keyif almak olmalı.ve doğaya saygı.kirtil tamamen metal olduğundan ve kimi zaman dibe gömülüp yerinin bulunmamasından dolayı hem insana hem deniz canlılarına hemde çevreye zararlı bence.

maytir
20-02-2007, 17:48
Sepetle avcilik etik mi degil mi bilmem, ama sahsi kanaatimce amator balikcilikta yeri olacagina inanmiyorum.
Amator balikciliktaki amacimiz keyif almak. balik tutmaktan o ortamda bulunmaktan, o ortamda bulunanlarla bulunmaktan keyif almak. Burada oturdugumuz yerde bile bu keyifimiz icin vakit harciyoruz. Kaldiki yabanci avlarda gordugumuz yakalanan baliklarin suya geri salinmasi olayi da keyif amacini desteklemektedir.
Biz baligi para kazanmak, yada temel olarak beslenmek amaci ile yakalamadigimiza gore, baligi ha tezgahtan almissin ha sepetle cekmissin, bir farki olacagini sanmiyorum.
Etik kismini ise buyuklerimiz bilir artik :)

REİS
20-02-2007, 18:34
katılmıyorum yemek için öldürme fikrine.amaç yemekse satın almak daha mantıklı.hem zaman hem emek hem para tasarrufu sağlanır bence.avlanmak evet azda olsa öldürme ile alakalı belki ama,ben balığa gidip saatlerce bekleyip iki balık tutup keyifle eve dönüşlerimi hatırlarım.kirtil yani sepet profesyonel ava kaçıyo.bizim işimiz keyif almak olmalı.ve doğaya saygı.kirtil tamamen metal olduğundan ve kimi zaman dibe gömülüp yerinin bulunmamasından dolayı hem insana hem deniz canlılarına hemde çevreye zararlı bence.

Bizim bahsettiğimiz sepet, sazdan yapılır.

hamdi
20-02-2007, 18:43
Mahir abi bizim orada (pendik) eşkina avına gittiğimizde çok gelincik tutardık
baya irileride gelir dişleri baya keskin :) tadına gelince bence harika kılçık diye
birşey yok hayvanda görünümü biraz yılana benzediği için insanlar tuhaf
bakıyor ama bence güzel benim yiğenim var 4 yaşında özellikle gelincik yer..:)

Sepet konusu ise yanımızda gelip sepet atanlar vardı birgün sordum neden
yapıyorsunuz diye gayet ilginçti cevap kamyonların hava filitrelerinden
yapıyorlarmış karanlıktı göremedim ama kendileri yapmış...

REİS
20-02-2007, 21:27
Hamdi

Artık eskisi gibi sazdan sepet örenler kalmadığı için, kimi telden , kimi plastik bidonları delerek, kimi de senin dediğin gibi ilginç buluşlarla sepet yapıyor demek ki.:p

crazy_fısher
21-02-2007, 12:48
Artık eskisi gibi sazdan sepet örenler kalmadığı için, kimi telden , kimi plastik bidonları delere

benim gördüklerim metaldendi.bu yüzden çevre konusuna değindim.tabi sazdan olursa iş değişir.ama yine de amatör ruha aykırı kalır bence:o tartışmaya çok açık bir konu.ve tartışılmalı:confused:

kuzgun
21-02-2007, 13:17
pinter avcılığı ticari amaçla yapılmaktadır yarı çapı 80-90 cm olan 6-7 çrmberden oluşan dış kısmı ağ malzemeden örmedir sabit olarak bırakılır balıklar bunu yuva oyuk vs. zanneder ve içine girer avcılıkla alakası yoktur

crazy_fısher
21-02-2007, 22:28
evet pinteri biliyorum.
özellikle yılanbalığı avı için kullanılıyor sanırım.

REİS
21-02-2007, 23:08
Pinter başka şey, sepet başka.
Bunlar, amatör balıkçılığı da ilgilendirmiyor zaten.
Profesyonel av araçları, ticari balıkçılar tarafından kullanılabilir.

crazy_fısher
22-02-2007, 00:11
evet katılıyoru.
amatörün oltadan başka silahı olmamalı.yem ağları ve kepçeler hariç:p

Albatros1
22-02-2007, 14:24
Arkadaşlar tekneden sepetle balık avcılığı konusunda fikirlerinizi merak ediyorum. bu avlanma şekli sizce etikmi ,kurallara uygunmu, sizbu konuda neler düşünüyosunuz.:confused:

Ben hiç sepetle balık avlamadım ancak bu yaz için böyle bir düşüncem var.Benim ğörüşüme göre sepet ile balık avı (ticari olarak avlanılmıyosa ) balıklar için de daha sağlıklı bir av şekli.
Bikere balıkları canlı olarak iğne ve başka cisimlerle yaralamadan yakaladığımız için küçüklerini atıp büyük olanlarını seçme şansımız bulunmakta.:) :)
Ve aralarından yiye bileceğimiz kadarını alıp geri kalanı hiç zarar vermedem tekrar suya salabilmek mümkün.

Mahir kardeşim merhabalar,
Tekneden sepetle balık avlamak pek tabi mümkün ama ne kadar derine atarsan o kadar zordur geri almak benden sana tavsiye balık olduğuna inandığın 8-10 mt.derinliklerde sepeti çok iyi kamufle etmek suretiyle bu kamufle atacağın yerin durumuna göre değişebilir dipte erişteler var ise onun içine çok iyi saklayarak sepet ağzını tıkamıyacak şekilde veya zeminin temiz olduğu bir yer ise bir gün önceden sepetin tamamını bulma imkanın varsa tabi tezek (dipte iyi koku yapar) ile sıvayıp kurumasını sağlaman,yok bulamam dersende bulabileceğin sepeti kamufle etmeye yarayacağını ve sıvandığı yerden rahatlıkla çıkmıyacağını düşündüğün otlarla gizleme koşuluyla balık türünün yiyebileceği mazmuz yöntemini sepetin içine bir kadın çorabının içine veya serpiştirerek tabanına ağırlık koymak suretiyle sepetin aşağıda gezinmesini önlemek için(mazmuz olarakta kokmuş peynir suyuna ekmek papalinası yaparak veya denizden çıkartabileceğiniz deniz patlıcanı,deniz kestanelerini kırıp parçalayarak veya balıkçı tezgahlarından temin etme yoluyla balık artıklarını mazmuz olarak kullanabilirsiniz bu tarz yemlerin sonuç verdiği ortadadır.Ve mutlaka sepeti bıraktığın yerde şamandıralamayı sağlam bir şekilde yapmalısınki sonra sorun yaşamamalısın birde devamlı takipte olki bu tarz av yapılan yerlerde bu yöntemle av yapanların sepetlerini mal sahibinden evvel başkaları ziyaret edip sepete giren balıkları alıp götürebilirler emin olduğun yerlere bırakmakta fayda vardır derim.Amatörlerin uygulayacağı bir av yöntemi olarakta kullanılabilir en azından tekne ile av yapma fırsatı olmayanlar için..Aydınlatabildiysem ne mutlu.

Diğer bir konuda PİNTER;
Arkadaşlarımın yazmış olduğu PİNTER bildiğim kadarıyla sık ağlarla konik şeklinde baş tarafı geniş bir ağızdan dar bir alana doğru sık ağlarla 8-10 odacıktan oluşan etrafı ağla çevrili büyük yarım daireden en küçük yarım daireye kadar belli aralıklı ve birbiri içine doğru geçmeli avın içine girdiği zaman çıkamıyacağı(Labirenti andıran) şekilde tasarlanmış ve atıdığı zeminde gözünüzde canlandırabilmeniz açısından yazıyorum otoyollarda tünel girişlerini hatırlayın onun gibi 8-10 adet büyükten küçüğe arka arkaya sıralanmış plastikten mamul yarım dairelerle deniz zeminine 10-20 metrelere düzgün durmasını sağlıyacak şekilde kurşun ağırlıklarla döşenir.Av olarakta mevsimine göre ne tür av varsa yakalanabilir(Levrek,Kefal,Ahtapot,Kalamar veya Mürekkep Balığı,Mırmır,Dil Balığı,Çipura vel hasıl av merası oğünün şartlarında ne verirse avlanabilir yukarıda yazdığım gibi bu düzeneklerinde tehlike atlatması ayrı bir sorun havanın ani bozmasıyla PİNTER'ler sürüklenebilir veya üzerleri yoğun bir şekilde yosun kaplayabilir ve yerinden kaldırılamıyarak zayi olup gidebilir şayet o an için kontrol dışında olduğunu fark edirlirse bu işleri takip eden pinter işi yapan meslektaşları tarafından içinde olabilecek avlarlala denizden kaldırılarak(bunun olduğuna şahidin semtimizde Pinter avcılıgı yapan dostarım var bu gibi durumla karşılaştıkları zaman zararları bir hayli kabarık oluyor 750.00-1000.00 YTL civarı) el değiştirebilir bu yüzdende Pinter avcılğı yapan kişiler tarafından çok ciddi şekilde kendi pinter ağları kontrol altında tutulmaktadır.Ayrıca amatörlerin kullanabileceği bir av yöntemi değildir. Bildiklerimi dilimin döndüğünce yazmaya çalıştım dostlar.Esen kalın.

mahir türköz
27-02-2007, 10:45
tüm bilgiler ve katılımlar için teşekkür ederim.
Açıkçası işlerimin yoğunluğundan epey zamandır uzak kalmıştım ama yinede arada bir hızlıca göz atıp bakıyodum.

Tabiki konuyu tam olarak bilmek,şepetin ne ve nasıl olduğunu tam olarak bilmek yorumlara daha bir farklı boyut katacaktır.Bir çok arkadaşın düşündüğünün aksine Mahir Amca nın ve Okan Abi nin belirttiği gibi sepetimiz tel,plastik veya benzeri malzemelerden olmadığı için doğaya zararı olmadığı kanaatindeyim.En kısa zamanda sepetin birkaç fotoğrafını çekip koymakta yarar var.

Sepetle avın bazı durumlarda kaçınılmaz olduğunu düşünenlerdenim.Mesela Pavurya avının başka türlüsünü hiç duymadım.Eğer Pavurya yemek isterseniz ve bunuda avlayarak yapacaksanız benim bilgime göre başka sekli yok.Mesela istakoz da sepetle avlanan bir canlı.Onunda kendine özgü bir sepeti var.Fakat benim bildiğim tüm sepetler kamış veya sazdan yapılmakta.Tüm bunlara bakıldığında sepet ile av yapmanın ticari veya amatör olarak bence bir sakıncası yok.
Asıl sakıncası olan sey yiyebileceğinden ve satabileceğinden fazla olarak avlanıp,sepetle,oltayla, ağla...her neyse ...aç gözlü av yapmaktır.Yani denizlerimizi balıkçılık açısından değerlendirirsek açgözlülük bitirmektedir.

Ayrıca sepet avı bizim buralarda unutulmuş ve çok kimse tarafından da bilinmeyen bir av şekli.Ayrıca sepet yapmayı bilende fazla kişi yok.

Herkese iyi günler.Mahir Amca selamlar.

ooztekin
07-10-2007, 00:37
Açıklamalarınız benim için son derece aydınlatıcı oldu ...çünkü "sepet" ve "pinterin" tam olarak farkını çok merak ediyordum....Malum pek çok internet sitesinde "davul pinter" diye satılan ürün aslında yanlış bir tanımlama oluyor anladığım kadarıyla.....ve basitçe sepet denmesi daha doğru...

Olta ile balık yakalamanın verdiği zevk tartışılmaz pek tabiiki ama bazen olta ile sakat bir yerden(solungaça batan iğne vs gibi) yakalanan boyca küçük balığı denize atıp yaşatabilme şansınız yokken sepet ile yakalanan küçükleri veya ihtiyaç fazlasını zarar vermeden bırakabilmenin daha insancıl olduğunu dşünüyorum..

Mahir kardeşim merhabalar,
Tekneden sepetle balık avlamak pek tabi mümkün ama ne kadar derine atarsan o kadar zordur geri almak benden sana tavsiye balık olduğuna inandığın 8-10 mt.derinliklerde sepeti çok iyi kamufle etmek suretiyle bu kamufle atacağın yerin durumuna göre değişebilir dipte erişteler var ise onun içine çok iyi saklayarak sepet ağzını tıkamıyacak şekilde veya zeminin temiz olduğu bir yer ise bir gün önceden sepetin tamamını bulma imkanın varsa tabi tezek (dipte iyi koku yapar) ile sıvayıp kurumasını sağlaman,yok bulamam dersende bulabileceğin sepeti kamufle etmeye yarayacağını ve sıvandığı yerden rahatlıkla çıkmıyacağını düşündüğün otlarla gizleme koşuluyla balık türünün yiyebileceği mazmuz yöntemini sepetin içine bir kadın çorabının içine veya serpiştirerek tabanına ağırlık koymak suretiyle sepetin aşağıda gezinmesini önlemek için(mazmuz olarakta kokmuş peynir suyuna ekmek papalinası yaparak veya denizden çıkartabileceğiniz deniz patlıcanı,deniz kestanelerini kırıp parçalayarak veya balıkçı tezgahlarından temin etme yoluyla balık artıklarını mazmuz olarak kullanabilirsiniz bu tarz yemlerin sonuç verdiği ortadadır.Ve mutlaka sepeti bıraktığın yerde şamandıralamayı sağlam bir şekilde yapmalısınki sonra sorun yaşamamalısın birde devamlı takipte olki bu tarz av yapılan yerlerde bu yöntemle av yapanların sepetlerini mal sahibinden evvel başkaları ziyaret edip sepete giren balıkları alıp götürebilirler emin olduğun yerlere bırakmakta fayda vardır derim.Amatörlerin uygulayacağı bir av yöntemi olarakta kullanılabilir en azından tekne ile av yapma fırsatı olmayanlar için..Aydınlatabildiysem ne mutlu.

Diğer bir konuda PİNTER;
Arkadaşlarımın yazmış olduğu PİNTER bildiğim kadarıyla sık ağlarla konik şeklinde baş tarafı geniş bir ağızdan dar bir alana doğru sık ağlarla 8-10 odacıktan oluşan etrafı ağla çevrili büyük yarım daireden en küçük yarım daireye kadar belli aralıklı ve birbiri içine doğru geçmeli avın içine girdiği zaman çıkamıyacağı(Labirenti andıran) şekilde tasarlanmış ve atıdığı zeminde gözünüzde canlandırabilmeniz açısından yazıyorum otoyollarda tünel girişlerini hatırlayın onun gibi 8-10 adet büyükten küçüğe arka arkaya sıralanmış plastikten mamul yarım dairelerle deniz zeminine 10-20 metrelere düzgün durmasını sağlıyacak şekilde kurşun ağırlıklarla döşenir.Av olarakta mevsimine göre ne tür av varsa yakalanabilir(Levrek,Kefal,Ahtapot,Kalamar veya Mürekkep Balığı,Mırmır,Dil Balığı,Çipura vel hasıl av merası oğünün şartlarında ne verirse avlanabilir yukarıda yazdığım gibi bu düzeneklerinde tehlike atlatması ayrı bir sorun havanın ani bozmasıyla PİNTER'ler sürüklenebilir veya üzerleri yoğun bir şekilde yosun kaplayabilir ve yerinden kaldırılamıyarak zayi olup gidebilir şayet o an için kontrol dışında olduğunu fark edirlirse bu işleri takip eden pinter işi yapan meslektaşları tarafından içinde olabilecek avlarlala denizden kaldırılarak(bunun olduğuna şahidin semtimizde Pinter avcılıgı yapan dostarım var bu gibi durumla karşılaştıkları zaman zararları bir hayli kabarık oluyor 750.00-1000.00 YTL civarı) el değiştirebilir bu yüzdende Pinter avcılğı yapan kişiler tarafından çok ciddi şekilde kendi pinter ağları kontrol altında tutulmaktadır.Ayrıca amatörlerin kullanabileceği bir av yöntemi değildir. Bildiklerimi dilimin döndüğünce yazmaya çalıştım dostlar.Esen kalın.

sakaryalı_
07-10-2007, 02:19

merhabalar pınter dedıgınız sey kasnak tır bı agzı acık olup on tarafında perde vardır ve suya 45 derece acıda acılır dıger azı kapalıdır ve suuyun kıyısına monta edılır nehırde gezen balık perdeye deger ve kurtulmak ıcın perdeyı takıp eder ve kasnagın ısınce agzı genır fakat ucu daraltılmıs bı delık vardır balık surtunerek urdan gecer ve gectıkten sonra agız kapanır ve balık ıcınde kalır ben bu kasnagı yaklasık 5 senedır kullanıyorum sadece buyuk balık almasında yardımcı oluyor ben 24 kıloluk yayın aldım sunu solıyım bu olayda zevk sadece kasnagı kaldırmanızda balıgın cıldırması ve bu yayın ıcın gecerlı deıl yanı kısacası tavsıye etmem cunku su anda ıcınde balık yokken cezası 1,200 ytl ve ıcındekı balık sayısına gore bu ceza 10la carpılıyor lutfen uygulamayın cunku olta zevkı baskadır ben 2 senedır kullanmıyorum ve mutluyum

ENDER TUNCER
16-07-2010, 02:02
avda sepet kullanmıyorum ama kullanılmasına karşı değilim öncelikle balığın yuvasına kesinlikle zarar vermiyor ayrıca baktınız ki küçük ama neslini korumak istediğiniz bir balık zaten canlı hemen salın o zaman.... en basit zararsız olan ağ ile avcılık ona bakarsanız daha çok zarar veriyor ayrıca sepetle yakalayabileceğiniz balık türleri azçok bellidir gidip orfoz lahoz sinarit çipura yakalacak değilsiniz ya.
bence en mantıklı kullanma amacı canlı yem temin etmek olabilir baştada söylediğim gibi kullanmıyorum bu yöntemi ama geçmişte kullanıp gamit kefal yakalayan çok arkadaşım olmuştu

ozgur sasmaz
02-06-2012, 18:13
BEN RAHMETLI RUMELIHISARLI BALIKCI NASUHININ TORUNUYUM...DEDEM SAZDAN SEPET YAPARDI GELINCIK ISTAKOZ VB BIRDE LIVAR BANA DA OGRETTI ORMESINI AMA BUNA RAGBET KALMADI ARTIK ...BEN SADECE KENDIM KULLANACAGIM KADAR YAPIYORUM SEPETI...TAVSIYE EDERIM KEYIFLI BIR ISTIR BIRDE MERAK EDER INSAN ACABA ICINE NE GIRECEK DIYE:)

denizaltı
29-05-2013, 21:51
pinter kalın ipten geniş boru biçiminde örülüyor ve belli aralıklarla kasnaklar konuluyor ortası en geniş uckısımları daralıyor iki ucu açık balık girebilir ama çıkması çok zordur benim bildigim sadece yılan balıgında kullanılıyor başka birşeyde kulşlanılıyormu bilmiyorum ama tam bir yılanbalıgı katliyam makinası gibi birşey büyük küçük demeden bir gecede çok sayıda yakalıyorlar ve şu an o yüzden biz yılan balıgı bulamaz olduk pek önermem oltanın zevkini hiç birşey vermez