Balıkçının Saat Seçimi

Konu, 'Takım Çantası' kısmında Spider tarafından paylaşıldı.

1. Spider

Spider Mert Eren

Sormayın...

malum yılbaşı geliyor
    ben de uzun zamandır saat kullanmıyordum
    (nedense takmayı çok sevmem)
    bu yıl saat takma hevesi başladı.

Hazır fırsat bu fırsat dedim
    hatun ile konuştum.. Gezdik ... Her yere baktık...
    yok arkadaş... kafama göre bir şey bulamadım..

Hatun alacak işte.. ama ... yok... beğenemiyorum...

Akşam can sıkıntısı.. internette araştırmalara başladım..

Saati Buldum !!!! :D :D :D

Bu amatör balıkçılık yaktı bizi valla..
    ya şu seçtiğim saate bakın !
    bu kadar mı hayata etki eder amatör balıkçılık

http://www.hepsiburada.com//productdetails.aspx?categoryid=313505&productid=sacsaqf100wd9b
    (site ile herhangi bir ilgim yoktur. link reklam amaçlı değildir.)

Özellikleri :

Çelik Kasa (sağlam olmalı. özellikle deniz kıyısında kayalar var)
    Çelik Kordon (kordon da tabi)
    2 Yıl Pil Ömrü
    100m Su Geçirmezlik (eh işimiz suyla sürekli)
    Bombeli Cam
    Takvim (ne zaman gidilecek balığa önemli)
    Kronometre (avlakta kalınan süre)
    12/24 Saat Gösterimi
    Alarm (sabaha karşı uyanmanın kolay yolu)
    Gelgit Göstergesi (açıklamaya gerek var mı ?)
    Ay Durumu Göstergesi (gece avlarında etkili bir detay)
    Zemin Aydınlatma (gece avları ve sabaha karşı ışık lazım)
    Isı Ölçümü (hem av için hem de bizim için önemli)

2. andezit

andezit

Favori Kamış:
    Çapari,kamış
    En İyi Avı:
    Torik,palamut,lüfer
    Haklısın valla mert kardeş bu bir hastalık.Yeni yıl için eşim bana hediye alma konusunda baktım ağzımı arıyor uygun bir şekilde yeni bir kamış ve makine tarifi verdim.Dün akşam çöpe alba shopun poşetinin atıldığını gördüm demekki yeni yıl hediyem yeni bir kamış ))

3. YASİN BAYRAK

YASİN BAYRAK

Favori Kamış:
    OLTA VE SABIR
    En İyi Avı:
    8 KG SAZAN
    casio SEA-PATHFİNDER saatini tavsiye ederim..yıllardır kullanıyorum.ayrıca tissot t-tach modelide iyi.birde casio nun balıkçılar için özel bi saati var ama modelini hatırlayamadım.

4. Spider

Spider Mert Eren

aslında öncelikle modeli seçmek istedim. bir sürü ek özelliği de görünce dayanamadım :D

5. TEKNOTURK

TEKNOTURK Erkan

Favori Kamış:
    Dam Salt-X SW Spin 270cm 10-40g
    Favori Makine:
    Okuma Epixor 40
    En İyi Avı:
    Levrek
    http://www.casiomarket.com/index.php?p=show&pid=573&k_id=0 linkindeki saat de aynı özelliklere sahip ve daha gelişmiş bir model. Ben de de aynısı var, ben de araştırırken buna dikkat ettim, hem akrep yelkavana sahip klasik görünümlü kaslı bir saat hem de dijital fonksiyonları olsun istedim. Dijital alarmının diğer sesinin yüksek olması, ayın durumunu göstermesi, istediğin tarih ve saatteki gelgit durumlarını gösterebilmesi ve termometre özellikleri beni oldukça cezbetti. G-shock ve sea pathfinder gibi modelleri de almayı düşündüm ama klasik görünümden çok fazla uzaklaştıkları için tercih etmedim. AMW avcı saatleri serisi içinde saat çapı en geniş olan ve kadranı en büyk olan saat bu. Sizin verdiğiniz linkteki saat daha küçük yapıda, eğer büyüklüğe önem veriyorsanız ve içindeki özellikler yeterliyse verdiğim linkteki saati alabilirsiniz. peşin veya taksitle 110 ytl civarı bulabilirsiniz araştırınca.

6. Spider

Spider Mert Eren

Evet bu da güzel bir model
    galiba bana göre biraz büyük..
    ama gerçekten de iyi bir seçim..

şu gel-git meselesini pek anlamadım
    benim saatte de var ama
    nasıl kullanılır? işe yarar mı?
    açıkçası bu konuda eksiğim var..

7. TRT2DEKİ RESSAM

TRT2DEKİ RESSAM

Favori Kamış:
    ..............
    En İyi Avı:
    ................
  8. İstanbuldan

İstanbuldan İbrahim

Favori Kamış:
    D.A.M
    Favori Makine:
    OKUMA
    En İyi Avı:
    7 kilo istavrit+2 kilo sardalya
    Eski bir konu ama dirilteyim tekrardan :)

Casio'nun AQW-101D-1AV modelinin balık bulucusu var. Saati bayağı bir inceledim. Türkçe kullanma kılavuzu bulamadım ama ingilizcesinden bayağı bir inceledim.Saatte ay saati falan var. Buna göre gel-git olaylarıyla bağlantı falan kuruyor sanırım.Yerel saatine göre ayarlama yapıyor üzerinde balık işaretleri yanıyor veya sönüyor. Ama tam anlam verdiğimi söyleyemem.Fiyatı da bence oldukça güzel. Eğer kullanan varsa bana anlatsın lütfen...

Linki de bu; tıkla.

9. TEKNOTURK

TEKNOTURK Erkan

Favori Kamış:
    Dam Salt-X SW Spin 270cm 10-40g
    Favori Makine:
    Okuma Epixor 40
    En İyi Avı:
    Levrek
    AQW-101D modeli de daha önce bahsi geçen 704 modeli gibi aynı dijital özellikte. Sadece kasaları farklı.

Termometre-Ay durumu(Gelgit)-Saat değişkenlerini kullanıp balıkların avlanmaya müsait olduğu zamanları 1den 5 e kadar puanlayıp bildiriyor.

Ama gelin görün ki bu balık hangi balıktır :rolleyes: Her balığın avlanma saati farklı elbet. Araştırdım fakat hangi balığa hangi denize ya da akarsu veya göle göre ayarlandığını da bulamadım. Burası belirsiz yani :)

Termometresi de ince ayar kısmı olsa da normalden düşük gösterebiliyor. Yani balık avına faydası olacak birşey değil malesef.

Aynı şekilde kara av hayvanları için olan modeli de var (705) fakat hangi hayvan, hangi mekan bu da muallak:)

Kaslı görüntüsü, geri sayım alarmı, günlük alarmı v.b. birkan özelliği için alınabilecek bir saat. Avcılığa fayda edebilecek en net kısmı ayın durumu ile ilgili olanı.

10. Spartan

Spartan Melih

Valla bende cumartesiden beri bu saati inceliyorum.Hatta bu gün bir saatçi arkadaşa fiyatını sordum haber vericek ama ebay da 50 dolar civarında alabiliyorsun.

11. İstanbuldan

İstanbuldan İbrahim

Favori Kamış:
    D.A.M
    Favori Makine:
    OKUMA
    En İyi Avı:
    Teşekkürler cevap için... Saati direk inceleme fırsatı da buldum. Saat kolda güzel duruyor. Birçok özelliği var. Çok fonksiyonlu bir saat... Bırakın avı sadece bunlar için bile bu para verilir. Balık avı konusunda ben de muallaktayım. Yani tatısu mu, deniz mi? Hangi balık? Bu bilinmezleri nasıl çözeceğiz? Ayrıca saatin balığı bulma yolunda kullandığı sistemi, ay hareketleri gel-git... Tamam belli bir geçerliliği vardır ama başka ortamların da oluşması gerekmez mi? Benim anladığım ve sorduğumda aldığım cevap: Eğer balık hiç yoksa bil ki tutamazsın ama eğer balık varsa saatte, tutma şansın olur ama yine kesin tutarsın diye birşey yok.

Saatin Türkçe kullanma kılavuzu yok. İngilzicesi de çok teknik tabir içeriyor neyse çözüyoruz da Casio gibi markanın bunun Türkçesini yayınlaması gerekirdi ki, Casio Türkiyede sağlam bir ağa sahip.

Saati kullanırken, ay saatini bilmeniz gerekiyor. Meridyen-Paralel falan derken :) saatin içinde kayboluyoruz bazen... :D

Valla alayım mı diye gidip geliyorum ama alacağım sanırım. ;)

Teşekkürler.Valla e-bayden almaya kalksak 50 dolar ise 75-80 TL olur. Buraya getirmek aynı paraya gelir ve ayrıca geldiği ülkenin garantisinde olur, bir sorun olursa elde kalır. Türkiyeden almak da fayda var bence...

12. Spartan

Spartan Melih

E baydan kargo dahil 60$ a geliyor.Arkadaştan fiyat gelmedi halen kadıköyde metal kayışlısına 130 tl fiyat verdiler.Bende senin gibi alıcam galiba.Uygun fiyata bulursan bende alabilirim.Haberleşelim

13. yeknet

yeknet Yekta

Favori Kamış:
    lineaeffe unicast420
    Favori Makine:
    mitchell avosurf700
    konu balıkçılık olunca her aksesuarımızı bununla bağdaştırmaya çalışıyoruz. Saatim seiko titanium ince gövde hafif ve safir kristal camı çizilmiyor. 11yıldır kullanıyorum inanırmısınız üzerinde bir tek çizik yok. kaç kere bir yerlere çarptım "aha kırıldı" dediğim zamanlarda bile hiçbirşey olmadı. Hiçbir ekstra özelliği yok sadece saat, gün gösteriyor ve 50m water resist. Tavsiyem saat alırken camının çizilmez olması, hafiflik ve sağlamlığı dikkate alın. Ayın durumu, balık durumu falan bunlar fantezi şeyler.

14. İstanbuldan

İstanbuldan İbrahim

Favori Kamış:
    D.A.M
    Favori Makine:
    OKUMA
    En İyi Avı:
    Tamam Melih abi birşey duyar veya görürsem sana mesajla bildiririm. Bu arada aman abi sen de birşey duyarsan aman bana söylemeyi unutma ;)

Benim de çok güzel Timberand saatim var. Çizilmiyor falan ama kolunda birçok özelliği olan saati taşımak da ayrı bir güzellik... Örneğin Casio'nun Pro Trek modelleri var, aman Allahım saat değil bambaşka bir alet! Dağcı veya askerler çok tercih ediyor zaten. Isıyı falan ölçtüğünden bahsetmeyeceğim bile zira bunlar çok sıradan özellikler. Gel-Git'i ölçer, ay saati falan daha neler. Ayrıntılı pusulası, dünya saatleri ,basınç ölçümü vs. Güneş enerjisi, çeşit çeşit saat ölçümleri, lcd ekran, günoğumu göstergesi gibi gibi.. Ama fiyatları 800-900 civarı...Ucuzları da var da full özellikliler böyle...

Ayrıca dalış için Pathfinderlar var. Onlarda da neler var neler...

Normal düz saatlerinde bile standart çok özellik var. Casio boşuna dünya devi değil.Dünyanın en çok satan saati değil...

Bu AQW-101D-1A Casio ise hem ucuz hem sadece bize hitap eden ve kola takılınca hoş da duran bir saat. AQW saatleri zaten, active Dial olarak geçiyor. Silikon kayışlısı da var. O 20-30 lira da ucuz. Farklı renkleri de var ayrıca... Bunu dışında balık ilgili;

Mesela bu saat de var. Tıkla

Ama tipi tip değil. Sonarı falan var. Çok da pahalı değil ama ben onu koluma takmam şahsen. Keşke Casio da sonarlı üretse ama yok işte :)

Casionun başka bir Outgear modeli de var ama ben onu incelemedim açıkcası...
    AMW serisi bu da benzer tipte... AMW-702'si de var.

Yine Casio'nun 708 modeli de var AMW... Ama bana hala AQW-101D yakın duruyor.

Bir de yardımcı olması açısından kullanma kılavuzundan bir parçasını paylaşayım. İsteyen olursa kılavuzun tamamını yollarım.

15. atakule team

atakule team hüseyin

Favori Kamış:
    Bass Pro Shops® extrime xps Mitchell Elite Spin DAIWA EXCELER, EXSF662MHFS 1.98
    Favori Makine:
    shimano sustain 2500 fg shimano exsence 3000cı4
    En İyi Avı:
    hedefim 120 cm
    slm

mert abicim konuyu görünce benimde yavaş yavaş ilgimi çekmeye başladı şöyle bi okudum bende içinde pusula barometre günlere göre ay durumları hava sıcaklugı su geçirmez özellikleri şimdilik aklıma bunlar geliyor yavaş yavaş araştırıyorum banada yardımcı olursan sevinirim :D

16. 29519

29519

Ben de farklı bir şekilde anlatayım saat seçimim. Ben akşamdan ziyade sabah saatlerinde balığa gitmeyi daha çok seviyorum her ne kadar uykudan feragat etsekte güneşin yavaş yavaş yükselmesi doğanın uyanmasına şahit olmak daha çok hoşua gidiyor.
    :D

17. Spartan

Spartan Melih

İbrahim ben silikon kayışlısını alıcam uygun fiyat bulursam sana haber vericem

18. İstanbuldan

İstanbuldan İbrahim

Favori Kamış:
    D.A.M
    Favori Makine:
    OKUMA
    En İyi Avı:
    Tamam abi ben de bakıyorum. Görüşürüz.

19. ozkan79

ozkan79 özkan

bilgi.

merhaba ben saatciyim AQW-101D modeline cok fazla takılmayın bu saat japonyada bulunan bir kac nehirdeki kefal balıklarının su yüzeyine yaklasma durmlarını belirten bir saatdir,bu sistemle oralarda balıkları kepce ile yakalıyorlar,bu saat türkiyede iş yapmaz ama satan meslektaşlarım ticari amaç güddükleri için saati balık tutma zamanını gösteren saat diye lanse ediyorlar neyse ki uzun lafın kısası bu saatin bu özelliği ülkemizde kullanılmaz ben saat alacaklara casionun protek modellerini tavisye ederim su gecirmez hava sıcaklıgını denizden yüksekliği hava basıncı ve hava tahmini gösteren özelliklli modelleri var kolay gelisn.

20. İstanbuldan

İstanbuldan İbrahim

Favori Kamış:
    D.A.M
    Favori Makine:
    OKUMA
    En İyi Avı:

Nerede saatçisiniz Özkan Bey? Bunu ben irkaç yerde daha duydum da çok saçma geldi açıkcası... Casio gibi bir marka saat üretecek sadece Japonyadaki 2 nehire göre, böyle birşey mümkün mü?