İstanbulda KIRLANGIÇ nasıl yakalanır..

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında webokur tarafından paylaşıldı.

1. webokur

webokur cihangir

geçen gün arkadasım kırlangıç tarifi verdi.. bir tencerenin içine 1 su bardağı süt-1su bardağı da zeytinyağı ile 2 kg kırlangıç ı kısık ateşte 1 saat kadar pişiriliyormuş hem çok basit hemde çok lezzetli olduğunu söyledi. özellıkle yemeğin suyu şiddetle tavsiye anlatılana göre.. şimdiden iştahımı getirdi.

peki boğazda kırlangıç nasıl tutulur. malzeme ne kullanılır. (tabi ki bahsettiğim avlamaya müsait olanlar için. daha önce çapariyle yavru yakalandığını duymuştum ama yavrular daha büyüyyecekk :D)

2. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Okuma Salina 4.20 Salina 100-200 - Lineaeffe Extreme Cast 4.40 180gr. - Okuma V-System 240 10-40g
    Favori Makine:
    Ryobi Proskyer Nose Power - Shakespeare Mach 1 XT
    En İyi Avı:
    Küçük beyaz; 7 cm. Kuzey batı Antartika Sığlıkları..
    Ben eskiden Kumburgazdaki yazlığımızın açıklarında bildiğin yemli dip oltasıyla ve kıyıdan kumun içinden çıkardığım midyelerin içiyle tutardım kırlangıçı. O zamanlar çok ufaktım. Çok büyük kırlangıç ben tutmadım ama tutulduğunu görmüştüm. Nasıl tutulduğundan çok nerelerde av verdiği daha önemli bir soru bence.
    İstanbulda özellikle kırlangıç çıkan bir yer varmı acaba ?

3. labas

labas

Favori Kamış:
    Silstar multimesh 3.50, silstar GXB 70 makina
    En İyi Avı:
    olacak birgün mutlaka :)
    merhaba

benim gördüğüm kadarı ile kırlangıç (gördüm diyorum gerçekten gördüm dalarken) kumluk bölgelerde bulunuyor ve zoka ile yakalanıyor (yakalanırken görmedim:) ) çift dolaştıklarını biliyorum. çok faydalı olamasamda belki biraz faydam olmuştur.

sevgiyle kalın...

4. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    DURUMA GORE BİLDİGİM HER TÜRLÜ YASAL MALZEME
    En İyi Avı:
    EŞKİNE 1,5 KG.,56 CM. TURNA
    ben tutmadım ama istavritle galata köprüsünde yaz sonu sonbahar başı gibi tutuyorlardı orta halli ne küçük nede büyük

5. webokur

webokur cihangir

4-5 sene kadar evvel marmara adasında tekneyle kıyıdan cok fazla uzaklasmadan tutmuştuk. gerçi ben sadece seyretmiştim ama aklımda çok fazla da bişey kaldı diyemem. sadece hatırladığım 40-50 cm lik kırlangıçlar ve marmara denizinin hırçın dalgaları..

6. murat303

murat303 Murat

Favori Kamış:
    4.20 Shimano Nexave BX TE Surf
    Favori Makine:
    Shimano Ultegra CI4 5500 XSA
    En İyi Avı:
    52cm Kofana/ Dragos'tan
    Maltepe-Kartal arasındaki sahilden Kırlangıç tutabilirsiniz. Bu bölge kumluk olup kırlangıç yapmaktadır. En son aralık 2006'da 1 tane tuttum. Fazla büyük değildi. Çift dolaşırlar genellikle 1 tane alırsanız hemen oltayı atın 1 tane daha alırsınız. Ben alamadım ama genelde öyle oluyor.

7. Evet bu bölgede inanılmaz Kırlangıç geliyor Mezgit oltalarımıza..Boyları çok küçük ama..Sert bir çene yapısı olduğundan geri salındığında yaşıyorlar..Yarın bu bölgede mezgit vs avlayacağız,eğer büyük bir taneye denk gelirsek ne ala..

Tabi benim bahsettiğim tekneden yapılan avcılıkta,o taraflarda kıyıdan hiç atmadım..

8. cem76

cem76

Favori Kamış:
    olta,zıpkın
    En İyi Avı:
    levrek 14 kilo,kırlangıç 5 kilo,kalkan 8 kilo,karagöz 6 kilo
    resimdekiler yeteri kadar büyükmü:) adalar çevresinde ve dragos tekelin orda var balık

9. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Okuma Salina 4.20 Salina 100-200 - Lineaeffe Extreme Cast 4.40 180gr. - Okuma V-System 240 10-40g
    Favori Makine:
    Ryobi Proskyer Nose Power - Shakespeare Mach 1 XT
    En İyi Avı:
    Küçük beyaz; 7 cm. Kuzey batı Antartika Sığlıkları..
    Anlaşılan anadolu yakası sahili daha iyi kırlangıç yapıyor.

10. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Zamanı değil kırlangıcın..

Balıklar sıcak su aramak için derinlere (kanala) gitmezler. Başka sebeplerden, üreme vs. açığa giderler, açık ise derindir. Termoklinin altına girince, yüksek ısı değişimi nedeniyle, bir şekilde orada kalmak zorunda olurlar.. İşte o başka sebeplerden derinlere inen balıklardan biri de kırlangıçtır.

Havalar güzel ama yüzeyde sular bir hayli soğuk, marmara için. Bu sebepten kırlangıcın (ve diğer yerli balıkların) görülmesi biraz şansa kalmış.. Bence siz Nisan'ı filan bekleyin. Ama unutmayın, bunlar aman üşüdük diye derine çekilmiyor. Demekki, her hangi bir zamanda kıyıda olması sürpriz değil. Mesele, kıyıda onların olma zamanı ile sizin yemi önüne düşürme zamanınızın kesişmesi. İşte, kıyıda oldukları süre ve sayı az olunca, kırlangıç yakalama şansıda dramatik olarak azalıyor.

Eğer, bir şekilde kıyıda, kumluk, hafif otluk yerde avlanıyorsanız, midye, akyem vs. takılı yemli bir takımı suda tutun. Böylece şansınızı deneyin genede. Ama "Hanım, akşama yemek yapma, marketten süt al.. Kırlanıgıç getireceğim.." diyerek çıkmamak lazım evden..

11. özkan

özkan

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    kırlangıç 1,5 kg
    arkadaşlara katılıyorum maltepe kartal arası kırlangıç oluyor, banada birkaç kere denk geldi.

12. webokur

webokur cihangir

abi bu balıklar çok iyi. daha da güzellerini tutarsın umarım ve bizimle paylaşırsın.

13. Aslında dip balığı olduğu için rapalaya gelmez ama ben tekirdağda rapalaya kurşun bağlamıştık orda rapalayada geldi rapala dipten geliyordu tekneden...

Bu rapala ile..

14. Hamdinin Asıl ismi açıkca Kırlangıç Hamdidir.

Sen kalk çupra için izmire Gel.Kırlangıç yakala :)

:)

15. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    kaya balığı (1.5 gram) :)
    Hafta sonu bir tane torman livarıma atladı... Marmara'da niye olmasın...

Arkadaşlar dibi midyelik yer yer kumluk (ayna) yada dibi kayalık yer yer kumluk aynalar bulunan ve istavrit, hamsi, ince barbunya gibi yem balıklarının bulunduğu bölgelerde kırangıç alabilisiniz.
    Sinop'ta su sıcaklığı 9 derece ama hala tek tük toramalar alabiliyoruz. Bu hafta sonu binbir zahmetten sonra ancak bir tane 1.800 gramlık kırlangıç alabildim.
    Darısı Marmara balıkçılarının başına...

Son düzenleme: 18 Ocak 2007
  16. Ne yapalım yanlış meraya götürürseniz öyle olur..:D

Buda yazın İzmirden kalma hatıra resim Ümitcana tutmuştum..:D

17. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    800 gramı kafadır kesin :)

Bizim buralarda su, 8 derecenin altına indi. Hafta sonu Haliç'te yüzey sıcaklığı 7 derecnin altındaydı (45 F). Kırlangıç yapacak koylarda, sahillerde filan istavrit vs. kalmadı pek.. Kısaca, haftasonu evde oturmak lazım, 2-3 hafta. Yada boğaza filan gitmek lazım... Dipten kefal çıkar, yakalarız...

18. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    kaya balığı (1.5 gram) :)
    Fotograf bir hınzır tarafından telefonla özellikle koca kafası abartılması maksadıyla böyle bir açıdan çekildi.
    Her iki yandan kesilen fletolar 588 ve 595 gram geldi.
    Deriyi de kafaya eklersek sizin hesap nerdeyse tuttu :)

19. feyyaz

feyyaz

Favori Kamış:
    turna fresh 3,90 okuma
    En İyi Avı:
    Lufer
    Emreciğim bu balığın çorbası çok güzel oluyor.Tarifi net deki yemek sitelerinde var.Eğer çok büyük çekersen bir çeşit dolmasını yaparlarki bunuda en iyisi Kumkapıdan öğrenmek.Tutması bilhassa yaz ve sonbaharda orta boy zokayı(hırsızı ile birlikte)025-030 bedene bağlayıp istavrit veya izmaritten yaprak yem takıp20-30metre ileriye oltayı atıp beklemeniz eğer teknede iseniz dipten yarım kulaç yukarıda beklemeniz uygundur.Rast gele.

20. ultrass

ultrass

Favori Kamış:
    6 adet mutelıf kamıs ve makınalar 3 adet takım cantası
    En İyi Avı:
    antalya -side 13 kg kuzu
    bundan 10 sene once gumusyaka kınalıda daldıgımda zıpkınla bayagı buyuk bır kırlangıc vurmustum fakat hıc olta deneyımım yok kırlangıc ıcın