Rus Kefali

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında Cadayl tarafından paylaşıldı.

1. Cadayl

Cadayl Aylin Özyurt

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    lepistes..
    Arkadaşlar, Rus kefali nerelerde avlanabiliyor (hangi sularımızda) ve avlanma tekniği (teknikleri) nedir? Bilgisi olan arkadaşlardan her nevi bilgi itinayla talep edilir:)

2. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    DURUMA GORE BİLDİGİM HER TÜRLÜ YASAL MALZEME
    En İyi Avı:
    EŞKİNE 1,5 KG.,56 CM. TURNA
    biz rus kefaline kısın gidiyoruz kimi has kefal diyor kimi başka birşey acıkcası bende tam bilmiyorum ama kışın cıktıgını biliyorım biz rus kefalini kurtla tutuyoruz bayagıda iri oluyor normal pis kefal gibi yuzeyden alınmıyor dipten cıkıyor ben bir seferde 16 tane tuttum toplamı 12kg geldi benim bildigim bukadar

3. Akın52

Akın52

Rus kefali diğer balıklara göre hızlı büyüyen bir balık duyduğum kadarıyla melez bir balık rusyada protein kaynağı olarak özel yetiştirilen bir balık fakat karadenizde fırtınadan dolayı havuzlardan çıkıp karadenize yayılmışlar gerçekten çok lezzetli ve iri bir balık

latince adı "Mugil soiuy"

aşağıda linkte bu konuda bilgi var

http://www.fishbase.org/identification/specieslist.cfm?famcode=359&areacode=

4. turna

turna

Rus kefali narmal kefase göre daha iri ve yuvarlaktır karın pulları sarımsı olup eti oldukca yağlıdır. İzmir taraflarındada fazlaca tutuluyor.

5. Cadayl

Cadayl Aylin Özyurt

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    lepistes..

Hocam balığı hiç görmedim, ama mideye indirdim. Ankaraya balığın her çeşidi gelir. Bir ara tezgahta bolca varmış ve oldukça ucuzmuş. Lezzeti çok iyiydi. Bembeyaz lop et idi. Ama nerden çıkar vs, bende onu şimdi burda arkadaşlardan öğreniyorum..

6. MESUT_GULAN

MESUT_GULAN mesut

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    çuvalla MAVRAKİ
    valla arkadaşım kefalin her çeşidini burda gördüm ama rus kefali avlayanını satanını görmedim ogünden beri 365 gün avlanan arkadaşlar var hepsine sordum duyduklarını fakat görmediklerini söylüyorlar...

7. turna

turna

Mesut hoca Çandarlı da bakır çayın denize döküldüğü yerde vardır ben geçen sene serpme ile aldım burada olta ile kefal tutanın elini öperim.

Mehmet Koray1948 Ank.

8. derinMaVi

derinMaVi Umut Özbek

En İyi Avı:
    4 kilo levrek
    nataşa

bu balık duyumlarıma göre kuzey karadenizdeki bir baraj patlamasıyla yayılmış ve karadenize uyum sağlamış daha sonrada egeye uyum sağlamıştır.( anlamadığım tekşey barajdan geldiyse tatlı su balığıdır tatlı subalığısa bu büyük denizlerde nasıl yaşama standartını sağlıyor aklımda hala soru işaretleri var.)Bir ara fazlaca ve bereketli şekilde 22mm lik 200 gözlere takılıyordu çok yakaladım ama son yıllarda sayısı gittikçe azaldı. Artık kara kefal ve sarı kulakların yanında tek tük çıkıyor . burada o balığa nataşa derler ve çok makbuldür.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 20 Haziran 2007
  9. Ronder

Ronder

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    3 kg civarında
    Dogu karadeniz de hemen hemen her mevsim bulunmakta ruslar özel bir tür köpekbalıgyla melezlestirilerek dayanıklı hızlı buyuyen ve yırtıcı bir balık ortaya cıkarmıslar ve özel deniz havuzlarında yetiştirilirken karadenizin hırcınlıgına dayanamamıss ve havuzlar dan kacmısstır ben cok iyi hatırlıyorum aslen artvin/arhavili oldugumdan bu kefaller havuzdan ilk kactıklarında rusyaya yakınd oldugumuz dan bizim sahillere akın etti valla o zamanlar cok sallak bi balıktı :) tenekeyle bile yakalanıyordu butun dere agızları dipte taslar gözükmezz di o derece kefal basmıştı memleketi...Ne günler di vallla biz bu kefalı hala leşl tutmaktayız bu balık hantal görünmesine ragmen cok atikktir ve bi o kadar da ururkektir..Arkadasların dedigi gibi bek yuzeyde bulunmaz dipte gezer en kolay yakalama sekli surekli olarak bir yeri yemlemek sabah gun agırırken olta atmakktır ben bu balıgı 3 kg yakaladım cok zevkliydi denenmiş en kaliteli yemim ise tatlı su alabalıgı ciger kısmından bir parca veya kus eti tavuk etti buna dayanamaz siz de deneyin görücekksiniz..Yemlemek sart

10. Cadayl

Cadayl Aylin Özyurt

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    lepistes..
    Balık efsane gibi oldu:)

Peki arkadaşlar bu balığın cismine ait resim var mı elinizde? sanıyorum yok:confused: Kazara yakalasam bu ne derim:rolleyes:

11. balikci

balikci

12. sazancı

sazancı ibrahim

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    2.5 kilo sazan
    2004 yazında 3 arkadaş küçükkuyuya(altınoluğu geçtikten sonra küçük bir belde) tatile gitmiştik.çadırkentte kalıyorduk. bi sabah erkenden kalktık balık tutmak için hava daha yeni açılıyordu.iskeleden attık oltaları ispari tutuyorduk.iskelenin 20-25 metre solunda biri zıpkınla avlanıyordu.birden karşıdan suyun üstünden 3'erli 4'erli gruplar halinde kıyıya doğru bir sürü geliyor ben kefal diye tahmin ettim ama normal kefaldir falan zannettim.biz hemen abi karşıdan bir sürü geliyor galiba bir bak istersen dedik.adam hemen balıkların geldiği yere doğru daldı zıpkınla.2 tane 1 metre civarında vurdu.birinide yaraladım dedi.balıkları hemen kıyıya çıkardı.bizim ağzımız açık kaldı balık tutmayı falan bıraktık zaten.sonra adam bunlar rus kefali dedi.bende o olaydan sonra hemen bir zıpkın aldım ama bir daha da rus kefali falan görmedim.sadece 1 kiloluk bir kefal vurabildim o kadar.........

herkese rastgele.........

13. MESUT_GULAN

MESUT_GULAN mesut

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    çuvalla MAVRAKİ
    balıkci kardeşim resim renksiz oldugu için yorumda bulunamıyorum sanırım bu kefal dudak yapısına göre ve köpek balıgnı andırıyorsa biz bu balıga burda ceryan diyiyoruz mutedil bir balık degil ben ne tutarım nede tavsiye ederim....

14. turna

turna

Mesut Hoca askı avcılığı nedir? bunu yeni duydum,av şeklini tarif ederseniz iyi olur.

15. MESUT_GULAN

MESUT_GULAN mesut

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    çuvalla MAVRAKİ
    merhabalar turna ...
    iskele gibi derinligi olan yerlerde bunu yapa bilirsiniz en az 2 kulaç kadar derinlik yeter bilgi sayarı tam olarak kullanamadıgım için çizemiyorum !
    anlatayım önde igne arkada zeytin kurşun delikli tercihen ,kurşun igne mesafesi 3 parmagı geçmesin dibi bul enfazla dirsek derinligne çık umarım anlata bilmişimdir...:)

16. Cadayl

Cadayl Aylin Özyurt

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    lepistes..
    mesut hocam, ben pek anladığımı söyleyemeyeceğim:eek:
    şunu biraz daha açar mısın?

en altta kurşun olacak. iğne onun çok az üzerinde olacak ve kurşun yere değcek sadece. yani misina elimizde gergin duracak.. yani benim anladığım bu? doğru mudur?

17. balikci

balikci

sevgili mesut hocam :) çok derin araştıramamış olsamda yabancı kaynaklarda sadece bu fotoğrafa rastladım rus kefali ile ilgili. Uygun bir vakitte daha detaylı araştırıp size sunmaya çalışacağım ;)

18. MESUT_GULAN

MESUT_GULAN mesut

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    çuvalla MAVRAKİ
    günaydın merhabalar aylin ....
    boş bir 10 kulc kadar misina al önce zeytin kurşunu tak kursunu sıkıştırmak için ben lolipop cubuklarınından yararlanıyorum sonra igneyi bagla hepsi bu igne ile kurşun mesafen üç parmagı geçmesin birbirine yakın olsun tamam:)

19. MESUT_GULAN

MESUT_GULAN mesut

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    çuvalla MAVRAKİ
    balikci arkadaşım teşekür ederim valla bende meraklandım iyice rusmu degilmi ögenelim su balıgı:D

20. ruludag

ruludag

Favori Kamış:
    OLTA
    En İyi Avı:
    3.5 SAZAN

Son düzenleme: 16 Mayıs 2006