PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Elimize iğne battı. Ne yapmalıyız? İşte resimler


burakreis
23-01-2007, 14:58
Umarım kullanma gereği duymazsınız!


[/IMG] (] (][IMG)
(] (][IMG)
(][IMG)

BARIŞ
23-01-2007, 15:04
burak eline sağlık yararlı bir bilgi olmuş

Eczacı
23-01-2007, 15:07
evet faydalı bir paylaşım olmuş eline sağlık kardeşim:) ama bir o kadar da acı verir bu örnekdeki şekil yanlış anlamadıysam eğer iğneyi agız tarafından dikiş diker gibi çıkartacağız:eek: :eek:

ekaraketir
23-01-2007, 15:40
Dostum çok faydalı bir paylaşım gerçekten.1 kere bana 1 kerede arkadaşımın başına geldi bu olay.Her ikisinide ben çıkarttım.Ama böyle bir yolunun olduğunu bilmiyordum.Gerçekten çok teşekkürler.

Ben geriye doğru çıkartmıştım.İleriye doğru çıkartmak oldukça acı verir sanırım.

skoylu
23-01-2007, 15:45
Çoğu zaman geriye doğru asılıp çıkartmak son derece acı verici olduğu kadar, bir sürü dokuyu öldüreceği için enfeksiyona filan daha müsait olur.

Üstten ikinci resimdeki metod gerçekten iyi akledilmiş. Bir enjektörün iğnesini, kancanın kenarından sokarak damağın üstün kapatıp çekmek.. Gerçekten en kolay ve acısız yöntem bu olur gibime geliyor. Ama yanınızda böyle bir iğne olması lazım. Böyle bir iğne alınıp, kendi koruma kutusuna baticon gibi bir güçlü antiseptik doldurup takma yerini de tıkayarak çantanın uygun bir yerinde saklamak lazım..

teomanturker
23-01-2007, 16:43
Benim birkere parmağıma,bir kerede elime battı.ikisindede ne kadar dişimi sıkıp,çıkarmaya çalıştımsada çıkaramadım ve insan derisinin ne kadar sağlam olduğunu gördüm,iki olaydada en yakın yerleşim birimindeki sağlık kuruluna giderek,bata yeri uyuşturup,batan yeri kesmek suretiyle iğneyi çıkartırdım.bence sağlık açısından en uygunu bu tarz olmalı TOM AMCA

SahEmre
23-01-2007, 17:14
Önce çok dikkatli olup elimize iğne batmaması için özen östereceğiz. Bütün çabalarımıza rağmen battıysa bunları uygulayalım. Ama bunları yapmak ta hiç kola değil çok acı verir.
Teşekkürler bilgiler için.

noche35½
23-01-2007, 17:30
Benim de 1 kere battı.Hem de Mavi yolculuk sırasında bir koyda.Etrafta gidebileceğimiz bir sağlık merkezi de yoktu.
Yarım şişe JackDaniels'ı kafaya diktikten sonra,iğnenin arka tarafını(Misina bağladığımız bölümü)kesip,iğneyi girdiği yönde devam ettirip,ucunun çıkacağı yeri yarıp oradan çıkartmıştım.Tabii anıra anıra..Yol boyunca parmağım davul gibi şiş olarak dolaştım.
Burakreis'in 2.tarifinin biraz değişiği yani.O iğnenin kancalı bölümünü kesip geri çıkartmış.Ben arkasını kesip,çıktığı yerden devam ettirdim..
Teknede ki arkadaşların hepsi akşama kadar hasta yattılar.Benim adımı da Gaddar Davut taktılar tabii..:p

burakreis
23-01-2007, 19:04
Arkadaşlar şaka gibi bir durum, Çapari yaparken elime 8 numara bir iğne battı ve 1.Resimdeki yöntem ile çıkardım. Belki iğne ufak olduğundanmı bilmem ama hiç canım yanmadı,
Hay kısmet yaaa. Neyse....

Bu arada yorumlarınız için çok teşekkürler.

Ay ışığı
23-01-2007, 20:59
Aman Allah göstermesin. Zor bir durum. Sanırım tam bir batma halinde hastaneye gitmeyi yeğlerim. Ama yine de aklımızda bulunsun:)

flexmen
23-01-2007, 23:01
Güzel bir konu Burak eline sağlık teşekkürler.
Ancak şunuda unutmayalım böyle bir durumda mutlaka tetanoz hastalığındanda korunmamız lazım.
Eğer aşı olmadıysak veya hatırlamıyorsak aşı olup olmadığımızı böyle bir durumda mutlaka tetanoz aşısını yaptıralım.Tetanoz aşısı sağlık ocaklarında ücretsiz yapılıyor arkadaşlar...
Tetanoz kapmak için iğnenin paslı olması şart değil ona göre aldanmayalım...
Önce sağlık sonra bol av........:) :) :)
Tetanoz aşısının koruyuculuğu yaklaşık beş yıldır geçtiyse yine yaptırmak lazım.Hoşçakalın.

Eczacı
23-01-2007, 23:10
Güzel bir konu Burak eline sağlık teşekkürler.
Ancak şunuda unutmayalım böyle bir durumda mutlaka tetanoz hastalığındanda korunmamız lazım.
Eğer aşı olmadıysak veya hatırlamıyorsak aşı olup olmadığımızı böyle bir durumda mutlaka tetanoz aşısını yaptıralım.
Tetanoz aşısı sağlık ocaklarında ücretsiz yapılıyor arkadaşlar...Tetanoz kapmak için iğnenin paslı olması şart değil ona göre aldanmayalım...
Önce sağlık sonra bol av........:) :) :)
Tetanoz aşısının koruyuculuğu yaklaşık beş yıldır geçtiyse yine yaptırmak lazım.Hoşçakalın.


evet bu çok önemli bir konu bir sağlıkcı olarak bende şizlere şiddetle öneririm arkadaşlar.

burakreis
24-01-2007, 01:32
Mustafa abiye katılıyorum, Aşı olmak şart,

Yakın zamanda olmuştum allahtan,

Saygılar

afet
24-01-2007, 01:40
güzel paylaşım olmuş Burak, emeğine fikrine sağlık, teşekkürler.

çipuracı
24-01-2007, 02:22
Paylaşimin Için Teşekkurler Burak.....tetanoz Aşisini Herkesin Olmasi Gerekir Aslinda Ne Zaman Ne Olacaği Hiç Belli Olmaz...

Burhaniyeli
24-01-2007, 03:39
valla güzel olmus tebrik ederim ;) ben 8-10 sefer batırdım en sonuncusu sağ omzuma battı her seferinde etimi yırttırdım ve bi sefer komşunun çoçuğunu tuttum kolundan :D hastaneye götürdüler

darkdream1977
24-01-2007, 08:10
Bir keresinde Samsun'da liman içinde botla istavrite çapari atarken bende bir arkadaşıma takmıştım kancayı( veya o takıldı ,tam hatırlayamıyorum :) )
Bottta bağırta bağırta çıkartmaya çalıştım ,çıkmayınca mecbur güzelim balıkları orada bırakıp kıyıya döndük.
Bu arada bizim arkadaş bukalemunlar gibi renkten renge giriyordu.
En komik olayda şişme bottan kıyıya çıkmaya çalışırken oldu.
Kıyıdaki kayayı tutunca altındaki bot kıyıdan uzaklaşmaya başladı.
Tam filmlerdeki gibi ,arkadaşın elleri kayalarda ,ayakları botta gergide kaldı .
En sonunda bot dahada ayrılınca suratı üstü denize düşmüştü.
Uzun lafın kısası...
Dikkat edin elinize falan kanca batmasın,çok acıyor :) ...

mcelikkaya
24-01-2007, 09:26
teşekkürler

bmutlu
24-01-2007, 09:37
Gerçekten yararlı bilgiler çok teşekur ederiz acısını bende iyi bilirim gecen sene owner marka iğneyi parmağımdan penseyle çekmek zorunda kalmıştım bir kac sn lik elektrik çarmasına eşit acı duydugumu hatırlıyorum bir an nefesim kesildi :( allah kimseye bunu yaşatmasın

teomanturker
24-01-2007, 12:00
Arkadaşlar bahsedince hatırladım.elime ilk iğne battığında banada ayrıca tatanoz iğnesi vurulduydu.ikincisinde ise 5 senelik zaman dolmadığı için gerek görülmedi.dostlarımın dediği gibi..tatanoz iğnesi muhakkak vurulmalıdır TOM AMCA

hasretim03
24-01-2007, 16:22
Emeğine sağlık çok gerekli bir bilgi paylaşımı yapmışsınız. teşekkürler. Ben iğne bağlarken çok başıma geldi. Çok fazla acı veriyor ve uzun süreli oluyor

TuRKLoRD
24-01-2007, 23:25
Benim bir kaza sonucu baş parmağımın altına tam etli yerine batmıştı 18li yaşlarda.acıyla kıvrandığımı görenler geldi hemen tabiki..aralarından en yaşlıları(hani nur suratlı yaşlılar olur ya :)... .)oltalarını bi yana atarak karga burun misali bi alet çıkardı çantasından ve benden 10 saniye kadar başka şeyler düşünmemi istemişti acıyı hissetmemem için.

Ama nafile.... :)

Bey amca gözlerimin önünde iğneyi dahada dibe batırarak yarım santim ilerden ucunu çıkardı ve oaradan tutup gerisinide çıkardı...acımadımı diye soracak olursanız çok acıdı hemde çok.

skoylu
25-01-2007, 14:33
Aslında bu hikayelerden şu sonuç çıkıyor: Kör uçlu ve iri damaklı ğne kullanmamak lazım netkim, ne olur, ne olmaz...

Demirhan
01-04-2007, 11:32
iğneyi ileri doğru ittirip,sonra da iğneği kesmek en mantıklısı diye düşünüyorum..

enozbihasbirinciuye
26-04-2007, 17:56
Her acemi şaşkın gibi en az 4-5 defa basıma gelmiştir ancak allahtan istavrit oltasıyla olmustu. ozaman çek çıkar dert olmuyo. Eni boyu belli sonuçta.

Ancak buyuk igneyle dusunmesi bile bela.Aslında sorun olan olayın kendisinden çok fikri.
İgne ufak ve sinirlere damarlara uzak zararsız bir yerdeyse hızla ittirip digrer taraftan çıkmasını saglamak en mantıklısı bence. Tabi kucuk bir karga burun ve kararlı bir el lazım.
uuyyy
balıkların canı çok yanıyodur ha.
hahahahaha.
dur bi kendime geliyim.

Fikir çok kötü; ama şahsen ufak tefek kesiklerime uyusturmadan dikiş attırdıgımı falan hatırlarım. Yani olayın psikolojisi önemli. dikiş attıkları ignelerle oltalar çok benzer zaten. Siz degil de tecrubeli bir baskası yapıyosa. Sorun olmuyor. Özellikle igne keskinse daha kolay oluyor:=)

Kendinizi 5 dakika esas kızın yanında yarasını diken Rambo gibi hissederseniz sorun olmayacaktır. Ama belkide en mantıklısı ciddi bir sekilde saplanmış bir igneyi kurcalamadan bir doktora gitmek . Akılcı olan bu. 2 sn de olayı çözuyorlar.

Tabi para avcısı bir klinikte aptal bir pratisyenle 2 saatlik bir operasyondan sonra 500 ytl ucret bayılıp el kol sargılı çıkmakda olabiliyo kaderde.
ben bu gibi bir durumda veterinerimin yanımda olmasını tercih ederim. Napıyım en guvendigim hekim o.

yinede uygarlıktan uzak bir yerde balık tutulacaksa çantada elektronikçilerin kullandıgı turdenbir keski bird ekucuk karga burun felan olmaz. bir deanestol krem. acıyı azaltır. Ancak acıyı azaltmayı nekadar dusunurseniz okadar acıyacaktır tahminimce.

mallaca
23-10-2008, 09:41
Namık abi ona müstehaktır.Kalsın .

ozan
23-10-2008, 10:02
Peki bunu nasıl çıkartacağız:D :D :D

[/IMG] (][IMG)

abi tanıyosan arkadaşı söyle iğneleri bize yollasın malum balonlar yedi elimizdekiler

ercankızılırmak
25-11-2008, 14:31
Hakikaten zor bir durum ama balikçinin başina en sık gelen kazalardan biri....Neler yapmamiz gerektiğini gördük ,bu faydalı bilgiyi paylaşan arkadaşıma teşekkürler .......

GÜVENLİKCİ
29-07-2009, 22:04
İki gün önce 8 numara iğne bağlarken nasıl olduysa misina koptu ve iğne sol el işaret parmağıma tırnağın 2 milim yanından paralel bir şekilde battı. Şırınga iğnesi yöntemini denedim ancak göründüğü kadar kolay değilmiş, neyse hastaneye gittim acil doktoru röngen istedi iğnenin ucunun nasıl durduğunu görmek için. Röntgen sonuçları ucun kıvrılıp ilerden çıkarılmasına uygun durmuyordu. Ben uyuşturucu bir iğne yapıp geri çeker diye düşünürken doktor hiç beklemediğim birşey yaptı. Telefonla başka bir doktoru arayıp (sanırım ortopedi doktorunu) durumu anlattı biraz dinleyip telefonu kapattı. İğne evde battığı için sevk belgesi ile gitmiştim. Kalemi alıp birşeyler yazdı ve bana dönerek '' 3 tane şık var dedi. 1-en yakın servis bursa'da oraya gidip çıkarttıracaksın 2-Özele gideceksin 3-yarın ortepediye geleceksin''
Baktım ısrarlarıma rağmen başka çare yok özele gitmeye karar verdim. Hastanenin kapısına gelince aklıma röntgen geldi, bir daha uğraşmayıp direk onu gösteririm dedim. Sağlık memuru arkadaş geri getirmemi rica edip röntgeni verdi. İğneyi çıkarınca sahile inip bir iki olta sallarım diye takımlarıda yanıma almıştım :) Bir elimde çanta olunca iğneli ele sağlık karnesi ve röntgeni almak zorunda kaldım ancak rüzgardan sallanan röntgen her seferinde iğneye değip tarifsiz bir acı verdiği için gidemedim. Röntgeni geri vermek için geri döndüm. Sağlık memuru arkadaş halime acımış olacak ki etrafa bakıp doktorun olmadığını görünce ''gel arkadaş dedi elimden gelenei yapayım sende rahatla'' dedi. Müdahale odasında parmak ucundan uyuşturucu bir iğne yapıp iğneyi geri çekip çıkardı. Bunu yaparken de iğne daha büyük olsaydı yapmayacağını da söylemeyi ihmal etmedi. Kaç kere teşekkür ettim hatırlamıyorum ancak senelerce okumuş doktor olmuş, üstelik acilde görev yapan bir doktorun bu iğneyi çıkaramaması anlaşılır gibi değildi. Çok niyetlendim ama sonradan doktoru sağlık bakanlığına şikayetten vazgeçtim.
Özellikle Bandırma'da bulunan arkadaşlar böyle bir durumda acile giderseniz eski SSK KAPIDAĞ acilini en son tercih olarak göz önünde tutun.

mallaca
29-07-2009, 22:23
Bir doktorun röntgeni gördüğü halde çıkarmamasına hayret ettim.ACaba doğabilecek komplikasyonlardan mı korktu.Yoksa sağlık memurunun yaptığı gibi ufak bir aneztezi yaparak iğneyi geri çekmeyi doktorda düşünmüştür.Doktor olan arkadaşlar varsa düşüncelerini almak isteriz.

skoylu
29-07-2009, 22:26
Kaç kere teşekkür ettim hatırlamıyorum ancak senelerce okumuş doktor olmuş, üstelik acilde görev yapan bir doktorun bu iğneyi çıkaramaması anlaşılır gibi değildi.

Cahil cesareti denen bir kavram vardır.. Arkadaşın yaptığı operasyon, bunun bir örneği..

Eğer o doktor o iğneyi çıkarmıyorsa, damar yırtılması, sinir koparma vs. gibi bir sürü sorundan biri olabilecekse, riske girmez.. Zira ufacık bir terslik olsa, diplomasını elinden alır, süründürürler.. Daha önemlisi, bu operasyonu ancak ilgili operatör doktro, ortopedist, genel cerrah vs. yapabilir, mevzuat öyle söyler Adam pratisyen ise ki genelde öyledir acilde oturanlar, bu işlemi yaptıkları için hayatları kararabilir..

cemal doğan
29-07-2009, 22:31
Cahil cesareti denen bir kavram vardır.. Arkadaşın yaptığı operasyon, bunun bir örneği..

Eğer o doktor o iğneyi çıkarmıyorsa, damar yırtılması, sinir koparma vs. gibi bir sürü sorundan biri olabilecekse, riske girmez.. Zira ufacık bir terslik olsa, diplomasını elinden alır, süründürürler.. Daha önemlisi, bu operasyonu ancak ilgili operatör doktro, ortopedist, genel cerrah vs. yapabilir, mevzuat öyle söyler Adam pratisyen ise ki genelde öyledir acilde oturanlar, bu işlemi yaptıkları için hayatları kararabilir..

Aynen böyle bir cevap yazacaktım bende abi.
Televizyonda göstermişti; omuzunun kemiğine kadar oturmuş bir bıçakla, bir genç gelmişti hastaneye ve hastabakıcı dizini çocuğun karnına bastırıp, bağırta bağırta çıkarmıştı bıçağı.
O hastabakıcıda bir sinirinizi tahrip edip, parmağınızı ömür boyu hissiz bırakabilirdi.
Geçmiş olsun

GÜVENLİKCİ
30-07-2009, 16:22
Cahil cesareti denen bir kavram vardır.. Arkadaşın yaptığı operasyon, bunun bir örneği..

Eğer o doktor o iğneyi çıkarmıyorsa, damar yırtılması, sinir koparma vs. gibi bir sürü sorundan biri olabilecekse, riske girmez.. Zira ufacık bir terslik olsa, diplomasını elinden alır, süründürürler.. Daha önemlisi, bu operasyonu ancak ilgili operatör doktro, ortopedist, genel cerrah vs. yapabilir, mevzuat öyle söyler Adam pratisyen ise ki genelde öyledir acilde oturanlar, bu işlemi yaptıkları için hayatları kararabilir..

Belki de dediklerinizde haklısınız ancak aynı doktorun bir iğne dahi yapmadan geri yollamasına ne demeli acaba?
Aynı doktorun görevli bayana sorduğu soru da bir garipti '' Diğer hastaneye (devlet hast.) gitse bizim yolladığımız anlaşılır mı?'' Gariptirki bu doktor Bursa ve özel hastane seçeneklerini sunarken Bandırma'daki diğer devlet hastanesi olan M.G.KARAHAN Devlet hastanesine gönderemedi. Üstelik ''ben resmi kuruluşta güvenlik memuruyum bu gece nöbetim var diyorum parmağımdaki bu iğnelemi nöbet tutucam'' adamın umrunda değil.

UniX
30-07-2009, 20:00
Bence iğnenin delikli veya palal kısmı bir pensenin keski tarafıyla kasilerek iğneyi itelemek daha iyi olur.

ALİCO
30-07-2009, 22:51
O kadar çok iğne battıki ne diyimki tıbba karşı;

Hepsini çıkardık ancak techizat kuvvetli olmalı. Dostlar bilir Takım çantasında 6 çeşit yan keski ve pense ufak boy çekeri yüksek. yara bantı (Gerçi bu bantı lüfer çaparisinde palamutta ve rapalada elimize sarıyoruz ya kesmesin diye yınede mevcut.) Palasını kesmek suretıyle veya iğnenin uç kısmındakı damağı kesmek. biraz fazla acıyor ancak sonuç uygun.

Kışın avlarda kesikler olta kesıklerı daha çok olur ve sıkıntının en büyüğü kışın kanda zor durur orada biraz sıkıntı oluyor tuzlu suyla beraber.

Bir çuvaldız batmıştı ayağıma ve kırılmıştı iğne, iğnenın battığında eminim fakat bulamıyoruz ve çıkartamadık tabi haliyle. cerrahi müdahale yapılmıştı. yoksa yürümeye başladımı olay tamamen sıkıntı demektır.

teknede tamam kendi kendınıze mudahalenız zorunlu ama kıyıda en yakın sağlık kuruluşuna gıtmenızı öneririm. bu metodlar eskilerde kalmış kulaktan gelen bilgiler....

O yüzden ne yapacağız: takımlarımızı donatırken paslı kullanılmış iğne kullanmayacağız ki tetanos mikrobu kapmayalım....
sevgiler.

diren
19-06-2010, 00:37
Özgür Hakan ve Adnan arkadaşlarımızın "meçhul avlakta" yaptıkları ve fotoğraf ve videolarla paylaştıkları konuyu okuyunca bu konu aklıma geldi. Her ne kadar o konuya yazmış olsam da, her zaman güncel olan bu konuyu bir kez daha anımsayalım istedim.
Konuyu açan arkadaşımızın da yazdığı gibi: Umarım başınıza gelmez ama bilgili ve tedbirli olmakta yarar var ;) :)
Herkese kazasız, keyifli avlar dilerim :)

balık kurdu
19-06-2010, 01:50
Özgür Hakan ve Adnan arkadaşlarımızın "meçhul avlakta" yaptıkları ve fotoğraf ve videolarla paylaştıkları konuyu okuyunca bu konu aklıma geldi. Her ne kadar o konuya yazmış olsam da, her zaman güncel olan bu konuyu bir kez daha anımsayalım istedim.
Konuyu açan arkadaşımızın da yazdığı gibi: Umarım başınıza gelmez ama bilgili ve tedbirli olmakta yarar var ;) :)
Herkese kazasız, keyifli avlar dilerim :)


paslı iğneler, paslı bıçak ve falçatayla fazlası ile haşır neşir, bizim gibi amatör balıkçılar için çok yerin de bir hatırlatma olmuş :)
tetanos aşısını ihmal etmemek lazım.

hadi bakalım, aşıya ;) :)

fish founder
19-06-2010, 17:17
Özgür Hakan ve Adnan arkadaşlarımızın "meçhul avlakta" yaptıkları ve fotoğraf ve videolarla paylaştıkları konuyu okuyunca bu konu aklıma geldi. Her ne kadar o konuya yazmış olsam da, her zaman güncel olan bu konuyu bir kez daha anımsayalım istedim.
Konuyu açan arkadaşımızın da yazdığı gibi: Umarım başınıza gelmez ama bilgili ve tedbirli olmakta yarar var ;) :)
Herkese kazasız, keyifli avlar dilerim :)

paslı iğneler, paslı bıçak ve falçatayla fazlası ile haşır neşir, bizim gibi amatör balıkçılar için çok yerin de bir hatırlatma olmuş :)
tetanos aşısını ihmal etmemek lazım.

hadi bakalım, aşıya ;) :)


tetanos aşısı bir yana,avlaklara benim gibi scooter'larla gitmeye çalışanların kuduz aşısıda olması gerekebilir ;) :)

balık kurdu
19-06-2010, 21:46
tetanos aşısı bir yana,avlaklara benim gibi scooter'larla gitmeye çalışanların kuduz aşısıda olması gerekebilir ;) :)

katılıyorum :) :p

yighitjan
12-07-2010, 10:42
Verdiğiniz bilgiler balıkçı dostlarımız için çok değerli,bilgileri paylaştığnız için teşekkürler...

simp
17-07-2010, 19:49
Cahil cesareti denen bir kavram vardır.. Arkadaşın yaptığı operasyon, bunun bir örneği..

Eğer o doktor o iğneyi çıkarmıyorsa, damar yırtılması, sinir koparma vs. gibi bir sürü sorundan biri olabilecekse, riske girmez.. Zira ufacık bir terslik olsa, diplomasını elinden alır, süründürürler.. Daha önemlisi, bu operasyonu ancak ilgili operatör doktro, ortopedist, genel cerrah vs. yapabilir, mevzuat öyle söyler Adam pratisyen ise ki genelde öyledir acilde oturanlar, bu işlemi yaptıkları için hayatları kararabilir..

Bu konuyla ilgili benzer bir olayı anlatayım.

Bu iğnenin dudaksız olanı benim göz bebeğime saplanmıştı. Kadınların saçlarına taktığı kancalı tokanın bir ucuydu. Çocukluğun verdiği haşariyetle:) tarağa takarak nişan alıp bu lastikli tokaları hedefe atardım. Ne olduysa tarağın dişi kaydı ve tokanın bir ucu kurtularak göz bebeğime saplandı. O zamanlar 8 yaşındaydım. Ailem telaşla beni hastaneye götürdü. Orada gözlerim kapalı olduğu için göremiyordum ama beni önce bir odaya koydular. Bu odada doktoru beklerken odaya hasta bakıcılar, temizlik görevlileride dahil bir çok kişi girip çıkıyordu. Her gelen kancayla oynayarak çekip çıkarmaya çalışıyordu. Bir hasta bakıcı "getirmenize gerek yoktu kendinizde çıkartabilirdiniz" dedi ve yuvarlaya yuvarlaya oynamaya başladı kancayla. Allah tan o ara doktor içeri girdi ve bunu görünce başladı bağırmaya ama bir küfretmediği kaldı. Çok sinirlenmişti. Doktor bana göz bebeklerini mümkün olduğunca az oynat dedi ve hemen ameliyata aldılar. 4 saat süren ameliyat sonunda gözümü kurtardılar. Yanlış hatırlamıyorsam gözün kesilip dikildiği ilk ameliyattı o zaman. Hatta benden sonra bir çocuğun göz bebeğine kalem saplanmıştı yine aynı doktorlar bu gözüde kurtarmışlardı. Ben bu ameliyattan 1 ay kadar sonra taburcu olabildim. Halbuki hasta bakıcı çıkarsaydı kancayı göz bebeğimden hiç bu kadar beklemeyecektim:) Çapa Tıp Fakültesi Göz bölümüydü. Yani kısacası hastane görevlileri böylesi durumlarda doktorlardan çok daha doktor olabiliyorlar. Bunun sonucundada gereksiz bir işgüzarlık sergileyebiliyorlar. Doktor bir kaç dakika sonra içeri girmiş olsaydı belkide bu gün bir gözüm görmüyor olacaktı. Gözüm gittikten sonra hesabını sorsan ne olur? Nasıl bir bedel ödenebilir ki ya da hangi bedel benim bir gözümün karşılığı olabilir? En son 22 yaşımda bir göz muayenesinde sordum durumu. Doktor ameliyatın çok başarılı olduğunu dikiş izlerinin neredeyse kaybolduğunu söyledi. Başıma gelen olayın ciddiyetinin iler ki yaşlarımda kavradığımda o doktorlara hayran olmuştum. Herkese tavsiyem bu tarz durumlarda asla kendinizi ve sağlığınızı doktordan başka kimseye emanet etmeyin.

savas_ankara
11-11-2010, 12:38
Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler.

Balık tutarken bende bir kaç kez kanca batması yaşadım ama kanca çentiğiyle girmeden kurtarmayı başardım, umarım kimsenin başına gelmez, çok acı verici bir hadise...

Mr.Chaos
23-06-2011, 14:22
eğer batıp çıktıysa yani ucu dışardaysa.. pense yardımıyla iğnenin palasını kes. iğneyi çevir ve battığı istikamette çıkar.. eğer ucu içerideyse iğneyi çok hafif bastır ki kancası oturduğu yerden çıksın. snrada bedeninden içeri doğru bastırarak çıkar.. yada en güzeli dikkat et abicim bnim sağ göz kapağıma sinek iğne batmıştı Allahtan kancası girmemiş çekip çıkarttık. yoksa operasyon geçiricektim.

ardaykul
26-10-2011, 21:35
Valla Allaha şükür istavrit iğnesi dışında elime bir iğne batmadı.İstavrit oltasında genellikle etime girmiyo bende hemen çekip koparıyorum.Bi ara çok sık balığa gidiyorum parmağım delik deşik olmuştu :):)

denizleri aşta gel
26-10-2011, 23:48
Bi an balıkları düşündüm :rolleyes: