Halibut avı

Konu, 'Videolar' kısmında ulas tarafından paylaşıldı.

1. Halibut sanırım bizim pisi balığının bir türü. Videoda balıklara davranış şekillerini sevmedim gerçi ama bu ne berekettir? Paraketelerinde bir tane bile boş iğne olmaz mı?
    Bu arada balıkların boyları feci gerçekten. Profesyonel balıkçıların "küçük" balıkları denize bırakmaları da gerçekten örnek alınması gereken bir davranış...
    Bu arada denize attıkları küçük diyorum ama siz yine de bir bakın.
    Bir de balıkların kafasına vuruyor olmaları nedeniyle küçüklere izletmemenizde fayda var. Demedi demeyin ;)

http://www.youtube.com/watch?v=VPOT0PhiAVk

2. orhan1969

orhan1969 Orhan

Favori Kamış:
    İtalcanna Kombat
    Favori Makine:
    Daiwa Saltiga Surf,Daiwa Tournamnet Entoh
    En İyi Avı:
    1,5 mt Sapan ( Kemane )
    Sevgili Ulaş,Daha önce Terra Nova kanalında izlemiştim,buna benzer bir avı,
    Hatta çıkan balıkları kalkan :( sanmıştım,halada öyle sanıyordum demekki Halibut imiş (deniz balıklarından çok az anlarım da :D )
    Orda Yakalanan balıklar Bunlardan çok daha büyüktü,4 kişinin zor çektiği balıklar vardı,Balıkların kafalarına vurma nedenleride kaçmamaları için :)

Selamlar

3. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Okuma Salina 4.20 Salina 100-200 - Lineaeffe Extreme Cast 4.40 180gr. - Okuma V-System 240 10-40g
    Favori Makine:
    Ryobi Proskyer Nose Power - Shakespeare Mach 1 XT
    En İyi Avı:
    Küçük beyaz; 7 cm. Kuzey batı Antartika Sığlıkları..
    offf ne biçim vuruyorlar ya içim yandı :(

4. orhan1969

orhan1969 Orhan

Favori Kamış:
    İtalcanna Kombat
    Favori Makine:
    Daiwa Saltiga Surf,Daiwa Tournamnet Entoh
    En İyi Avı:
    1,5 mt Sapan ( Kemane )
    Sevgili emre dikkat ettin sanırım,başlarda vurmuyorlar balık koydukları yerde balıklar çoğalmaya başladığı zaman çırpınıp tekrar suya kaçıyorlar( Daha önce izlediğim belgeselde bir kaç tane bu şekilde tekrar suya atlamıştı çünkü ) Sırf kaçmamaları için vuruyorlar,gerçektende iç açıcı görüntüler değil vurmaları,
    Selamlar

5. hakseryi

hakseryi

Favori Kamış:
    olta
    Böyle Avlanmakmi Olur Ya

Içim Ciz Etti

6. trakonya

Aslını isterseniz trakonya çıkarsa ben de kendisinin kafasına vurmadan ellemiyorum neme lazım. Ama orada zehirli bir balığın dikenlerinden sakınmak için bunu yapıyoruz.
    Burada sakınacak bir diken de yok ama sanırım kaçmasınlar, zıplamasınlar diye böyle yapıyorlar.
    Youtube'da izlediğim neredeyse her halibut videosunda avlara genellikle sert davranılıyordu. Hatta bir videoda avı tekneye almadan önce avcı balığı resmen vurdu...
    Aslında burada dikkatimi çeken gerçekten de aldıkları balıkların miktarıydı..
    Acep bu balık lezzeti yerinde bir balık mıdır ki? Bilen var mıdır üstadlarım?

7. OnurERDOGAN

OnurERDOGAN

Favori Kamış:
    surf & spining takim
    En İyi Avı:
    palamut , lufer , kirlangic
    gecenlerde izlediğim bir videoda cok buyuk bir halibutu tekneye almadan tüfek ile kafasına ates ediyorlardi.. bunlar yine insaflıymış.

8. ergen

ergen

Halibut

Halibut iki ayri Tür oluyor

Birine "Siyah Halibut" digerine "Beyaz Halibut" derler.

Siyah olan benim bildigim kadari ile daha büyük oluyor. 400 kg üstü yakalandigi
    bilinir.
    Eti nispeten Yagli ve lezzetlidir. Daha cok Fümelenmis olarak Piyasaya sürülür.
    Halibutlar Ilkbaharda yemlenmek icin derinlerden daha alcak Sulara gelirler.
    Bu seyretmis oldugunuz Filmde Halibutlarin Paragat ile avlanisini gösteriyor.
    Ufak Teknelerden yapilan Avciliginda, Balikcilar, Halibut'u Tekneye almadan önce, Tekne disinda Silah ile vurur.
    Aksi takdirde bu cok güclü Balik, Tekneye epey Hasar verebilir.
    Norvecde Olta ile nerede ise bütün sene halibut yakalama imkani vardir.
    Fakat Baligi yakalama ile, gercekten Tekneye alabilme arasinda Dünyalar kadar fark vardir:D
    Bunca zaman Norvecde balik avlarken, 5-6 tane halibut yakalama Sansini buldum. Genelde 8-15 kg arasi. Saadece bir defasinda 39 kg'luk bir Halibut cikarmayi basardim. Toplam 4 Parca Fileto cikardim. Filetonun bir Parcasini kendime ayirdim. Digerlerini Arkadaslara dagittim. 2 Ay Halibut yedik:p

Not: Filmde Halibutlarin Kafasina vurmalarindaki sebebiyet, Baligin bir an önce ölmesini saglamak icin. Yani Balik uzun zaman Can cekiserek, bogularak ölmesin diye.

Rasgele

9. John Dory

John Dory Emre

En İyi Avı:
    Büyük beyaz 70 cl, İstanbul Boğazı
    İki fotografı veya videoyu yan yana koysak... Bir tarafta Türkiye, diğer tarafta da bu ülke. İki resim arasındaki farkları bulalım:
    - Ufak görünen tüm balıklar teker teker ölçülüyor, sınırın altında kalanlar iade ediliyor. Muhtemelen kıyıya vardığında tüm balıklar denetlenecek, veya halde balığı yasadışı olması yüzünden satamayacak. Veya hepsini geçtim. Balıkçılar eğitimli. Bıraktığı balığın gelecek sene denize binlerce yavru balık kazandıracağını biliyor. Şimdi bir de kendi resmimize bakalım. En yakınınızdaki balıkçı tezgahındaki resme. Bir karışlık kalkanlara...
    - Arada hiç de ufak sayılmayan değişik türde birkaç balık iade ediliyor farkındaysanız. Balığı tam göremediğimden tanıyamadım, ama sonuçta hedeflenmeyen türlere asla zarar verilmiyor. Kendi resmimize bakalım. Denizden ne çıkarsa kısmetimize... Balıkçı tezgahında devasa bir köpek balığı kokuşuyor. Ne için? Her köpek balığını Jaws diye nitelendirmeye meraklı milletimizin ilgisini çekmek için. Yiyecek misin bu balığı? Hayır.
    Daha bir çok fark görebilirsiniz iki resim arasında. Yeter ki yakından bakın.

Bu arada balıkların sopayla vurularak öldürülmesinde çok bir canilik göremiyorum ben. Çok hoş bir görüntü vermeyebilir ancak -Allah korusun- insan kendisi için bile ölüm seçse boğularak ölmeyi seçeceğini sanmıyorum. Aynı zamanda balıkların boğularak ölmesi kaslarındaki laktik asit birikimini arttıracağından etin kalitesini bozacaktır. Bu yüzden vurarak öldürmeyi tercih ediyor bu balıkçılar.

10. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Okuma Salina 4.20 Salina 100-200 - Lineaeffe Extreme Cast 4.40 180gr. - Okuma V-System 240 10-40g
    Favori Makine:
    Ryobi Proskyer Nose Power - Shakespeare Mach 1 XT
    En İyi Avı:
    Küçük beyaz; 7 cm. Kuzey batı Antartika Sığlıkları..
    Evet ufak geldi bir tane geri gönderdiler onu da gördüm.
    Bu balığı neyle tuttuklarını anlayamadım ben balık bi şeye takılı olarak geliyor denizden ama nasıl ?

11. bir çeşit paraketa düzeneğine benziyor sanırım Emre. Biz amatörlere yasssak yani :)
    Emre hocam söylediklerine tamamen katılıyorum. Bu arada benim uyarı yapmamın sebebi gerçekten yaşça küçük kardeşlerimizin izlemesi halinde olumsuz etkilenmemeleri içindi. Dediğim gibi trakonyayı alırken ben de yafasına vururum. Caniliğimden değil tabii :)
    Mürsel Bey bu balığı yeme şansım olmadı ama bir tadına bakayım istedim. Yaza kısmetse bir Kanada seyahati planlıyorum. Bakalım belki orada bir ava katılma şansım olursa eğer belki tadabilirim.
    Bu balık bizim sularımızda neden yaşamıyor diyeceğim ama var olan türlerimizi koruyamıyorken yeni türlerden söz etmek biraz lüks geldi bana

12. ergen

ergen

Merhaba Ulas

Kanadada özel olarak Halibut Avina cikan Tekneler var. Netten daha önce bakip Rezervasyon yapma imkani var.
    Lezzetine gelince, Izgarasi (Sis) ve Fümelenmis sekli bayagi lezzetli oluyor.
    Firinda, sebzelisi bence en lezzetli pisirme sekli.

Bu Baligin bizim denizlerimizde olmamasini sebebi ise cok basit.
    Daha ziyade Soguk Denizlerde yasiyor olmasi.

Rasgele

13. NoFe@R!!!

NoFe@R!!!

Favori Kamış:
    TÜRK İCATLARI
    En İyi Avı:
    Kofana Tartmadım :)
    Hiç Sevmedim ben bu avı zevksiz bi şey bence

14. eyeofnight

eyeofnight Nihat Furkan

En İyi Avı:
    Sudak 3.5 kilo civarı. Turna 52 cm
    slm arkadaşlar daha doğrusu abilerim ben buraya yeni katıldım ama henüz nasıl kullanacağımı bilmiyorum yazı yazabilecek ilk yer olarak burayı buldum bana biraz kullanım konusunda bilgi verirseniz özel msj olarak çok sevinirim