Yem Olarak Kullanılabilen Deniz Kulakları

Konu, 'Yemler ve Yemleme' kısmında karayel tarafından paylaşıldı.

1. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    kaya balığı (1.5 gram) :)
    Salyangozların en ilkel grubunu oluştururlar. Kalpleri genellikle iki ön odacıklı, 2 böbrekli, kapak contaları kuş tüyü gibi iki sıra yapraklı canlılardır. Bazılarında bu uzantılı kapak contaları yerine ikinci solungaçlar bulunur. Kabuğun iç bölümü inci tabakasıyla kaplıdır. Genellikle dışarıdan görülebilen bir üreme organı bulunmaz. 100 Milyonlarca yıldır yer yüzünde olan güzel canlılardır.
    Ne midye gibi iki kabuklu, ne de salyangoz gibi sarmallı bir kabukları vardır. Bunun yerine kulak kepçesi yada koni biçiminde bir kabukları bulunur. Hemen hemen çoğu insan gıdası olarak tüketilir.

En tipik örneklerı Abalon ve Patelladır. Özellikle yeşil deniz kulağı (abalon) okyanus gelgit kayalık kıyılarında bol miktarda toplanarak tüketilen yükek değerli bir su ürünüdür. Kabukları da sedefçilikte kullanılır. Abalonun kabuğundabir sıra deli bulunurken patellanın sadece tepesind bir adet bulunur.
    Her iki canlının da dünya denizlerine yayılmış pek çok türü vardır.

Yeşil deniz kulağı (Haliotis fulgens)

Yenizellanda sularında yaşayan bir abalonun temizlenmiş kabuğu ve ışıl ışıl sedefler

Patella vulgata

Son düzenleme: 9 Şubat 2007
  2. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    kaya balığı (1.5 gram) :)
    Genel Morfolojileri

YEM OLARAK KULLANIMI

Patellalar dalgaların ıslattığı kayalar üzerinde , denizkulakları ise 10 m ye kadar derinliklere kadar bulunurlar. Bir bıçak yardımıla kayadan ayrılarak toplanır. İçi çıkartılarak sertçe olan et kancaya geçirilip gerek duyulmuyorsa kanca ucu dışarıda bırakılır. Hassas balıklarda kanca ucu ete gömülebilir.

Son düzenleme: 9 Şubat 2007
  3. John Dory

John Dory Emre

En İyi Avı:
    Büyük beyaz 70 cl, İstanbul Boğazı
    Haliotis lamellosa türü deniz kulağının toplanmasının sirkülerce yasak olduğunu ekleyeyim.

4. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Okuma Salina 4.20 Salina 100-200 - Lineaeffe Extreme Cast 4.40 180gr. - Okuma V-System 240 10-40g
    Favori Makine:
    Ryobi Proskyer Nose Power - Shakespeare Mach 1 XT
    En İyi Avı:
    Küçük beyaz; 7 cm. Kuzey batı Antartika Sığlıkları..
    Söz Verdiğim gibi Yeşilköyde halen yoğun bir şekilde varolduğunu söylediğim türü resimledim ve buraya koyuyorum.

5. j.cousteau

j.cousteau

Favori Kamış:
    zipkin & olta
    En İyi Avı:
    500g > sarpa
    arkadaslar kıyıda su ile temes halınde olan kayaların ustunde sıkca bulunur bu yem, bulundugu kayaya sıkıca tutunur cakı veya bıcakla kolayca cıkartılır, ancak bu yemı ne zaman kullandıysam sonuc hep husran oldu, kıyı balıkcılıgında bnce yem olarak son alternatif. resm ceken arkadasa paylasımı için teşkurler.

6. jack1988

jack1988

Favori Kamış:
    Olta,zipkin
    En İyi Avı:
    Vatoz 5kg .Nefret ederim vatozfdan ama en buyugu bu :D

evt sana katiliyorum +1

7. aydinsen

aydinsen

Favori Kamış:
    Olta ancak şu aralar Zıpkın öğrenmek istiyorum. :)
    En İyi Avı:
    2kg lik Tatlısu Turnasi
    BU yemin balıklar tarafından yenilen kısmı pembemsi etli ve sıkı olan kısmı değil bunun altındaki siyah kesedir. bu siyah keseyi balıklar çok sever ancak iğneye takılması malesef mümkün değil. çok denemeler yaptım ancak her seferinde vuruş kesildiğinde etli kısım iğnede geliyordu ve siyah keseli kısım yoktu. eğer hiç yeminiz yok ise buna dikkat ederk iğneye takarsanız yemlik bir balık yakalayabilirsiniz diye düşünüyorum.

8. mirsat

mirsat

Favori Kamış:
    Dam 300 30-60 kamış pelikan makina
    En İyi Avı:
    Sazan 1.5 kilo
    Bir zamanlar bir kaç adet çıkarıp yem olarak denemiştim. Daha sonra toplanmasının yasak olduğunu duyup ellemedim , etli kısmı çok sert ve yem olarak verimsiz bir yem diyebilirim. Arkadaşın dediği kısmı ise denemedim ama hatırladığım kadarı ile çok yumuşak bir doku , oltada duracağını sanmıyorum. Aynı kestanelerin yenen iç pembe etleri gibi balıklar sevebilir ama avcılıkta kullanışlı değil.
    Yükselen değer olarak tavuğu görüyorum. Geçen senelerde istanbulda iş yapmayan tavuk çalışmaya başladı. Bunda avcılık ta yogun kullanımı ve artan yemlerin denize atılması ile balıkta oluşan damak tadını sebeb olarak görmek lazım herhalde. Geçen hafta aldığımız iskorpit ve gelinciklerin tamamı tavuk la alındı.

9. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Mirsat bu çok ilginç bir tespit. Gelincik ve İskorpit dışında diğer türler için de aynı sonucu gözlemleme fırsatın oldu mu?

Madya, boru kurdu, sülünez, teke gibi yemler tarih mi oluyor ne? Çünkü kolay ulaşılabilir ve daha ekonomik olması tavuk etini daha cazip kılar.

Bir de, İstanbul'daki dostlardan bu yönde tecrübelerini aktarmalarını rica etsek?:rolleyes:

10. erdem271

erdem271 Erdem

Ben alternatif yem olmadığı için sarozda bu yemi kullanıyordum , vuruş almasına alıyordum ama balığı tasmalamak mümkün olmadığınan aynen ağzından çıkıp bana geri geliyordu .

11. mallaca

mallaca Halil Barış Şengül

Favori Kamış:
    Makinalı kamış olta,her türlü el oltası,rapala
    En İyi Avı:
    Kiloluk mırmır,Kiloluk iskorpit
    Deniz patatesi diye bir canlı var bizim sularda.Toplanması yasak olan cinse benziyor.Onu yerm olarak kullanmak istemiştim bir gün.Çok zor kayadan çıkardım ve eti kayış gibi sertti.amacım zarganaydı.Etide yuvarlak gibiydi.Helezon keserek zargana için sülük yem yaptım.Ama bir şey alamadım.Belki zargan yoktu etrafta.

12. metinimsi

metinimsi metin

Favori Kamış:
    1-)Master KAMIŞ 100-250 gr atarlı, kapalı boyu: 107cm 2-)REMIXON SAFARİ KAMIŞ 80-150G 360CM
    Favori Makine:
    1-)Mars makina 3 +1 bilya 4.2:1 devir. 2-)OKUMA LONBOW LBII-665 MAKİNE
    En İyi Avı:
    4,100gr TOMBİK
    hafta sonu yapmış olduğum kıyı balık avında ilk defa bu yemi kullandım sert bir yem olduğu için kolay kolay iğneden çıkmıyor,küçük balıklar yiyemiyor ve ilk kullandığımda harika bir sivriburun karagöz dedikleri veya bir balık yakaladım. eğer büyük balık yakalamak istiyorsanız ve yanınızda sert yem yoksa alternatif olarak bu yemi kimisi kum midyesi diyor kimisi kaya midyesi diyor kimisi şapka midyesi diyor sonuç olarak kıyılarda kayaya vakum gibi yapışık halde bulunan bir midye türü.

13. nicholai hel

nicholai hel Aykut

Patella'yı burada görmek beni çocukluğuma götürdü :) Hamurlaştırdığım ekmek ve Patella en çok kullandığım yemlerdi. Kayalarda çok bol bulunması ve bir çakıyla kolayca çıkarılması, ayrıca iğneye güzelce geçirilince kolay kolay hiçbir balığın çıkaramaması avantajları.
    Yalnız denildiği gibi, balıklar için çok cezbedici bir yem değil. İlk atışta böceğin kanı ve organları oldukça dikkat çeker, yakındaki balıklardan hemen vuruş alırsınız. Ama kısa süre sonra koku gidince kesilir. Mırmır, sargoz, karagöz, sokar, ıskaroz, hannos, hani gibi balıkları bolca tuttuğum bir yemdir. Kayaya tutunduğu yüzeyi çok daha sert ve bazen siyah renklidir. Bu kısmını iğnenin iç tarafına, yumuşak ve beyaz etli kısmını balıkların görebileceği şekilde dış daireye dönük takılmasını tavsiye ederim.
    Fakat artık çocukluğumda harcadığım kadar boş vaktim olmadığı için daha etkili yemler tercih sebebidir. :) Yine de son seçenek olarak kullanılabilir. Bazen kıyıdan dip oltası atarken yakınımda dikkatimi çekerse bir iğnemde kullanmakta sakınca görmem. Diğer iğnelere daha cezbedici yemler takıldığında bu yemin de avantajı ortaya çıkar. Örneğin tavuğa ya da yaneçe gelip siz tasmalayamadan yemi alan bir balık ikinci vuruşunu bu yeme yaparsa kolay çıkaramadığı için başarı sağlamanız olasıdır. Tasmalamada başarı için iğnenin ucunu bu böceğin etinden mutlaka bir kez çıkarın. Görünmesi gerekmez, sadece iğne ucunun eti delmiş olması yeterlidir. Böylece hem iğne gizlenir, hemde tasmalama sırasında iğnenin önü açılmış olur.

Paylaşım çok eskiymiş ama geç de olsa Yakup Hoca'ya teşekkürlerimi göndereyim. Bu sitede böyle nostaljik lezzetler almayı seviyorum :)

Herkese keyifli avlar dilerim.

14. kemmrt

kemmrt ALİ KEMAL

Favori Kamış:
    Shimano Beast Master
    Favori Makine:
    Shimano Catana
    En İyi Avı:
    Levrek
    Kıbrıs sarması atmadan önce üzerine peynir suyu dökerim bazen. Hiçbir faydasını görmedim. Ama yine de yapıyorum.

15. akdeniz120

akdeniz120 Erkan

bol miktarda alanyada vardı taşla kırıp oltaya takıyorlardı ama denemedim bilgi için teşekkürler