PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : yapay yem(rapala) yapım tekniği

Pages : [1] 2

hobbytime
12-05-2006, 07:47
balsa ağacından (temin edemeyenler kavak da kullanılabilir ) rapala yapmak istermisiniz?
Sayın Atilla BEŞİROĞLU nun anlatımı ve fotoğraflarıyla........Ben çok keyif aldım,buyrun paylaşalım

el yapımı rapala nızı suya atmaya kıyarmısınız bilmem.amerikada hand made markalı ürünler kolleksiyonerler tarafından aranan malzemelerden.

Pasha
22-05-2006, 12:19
Merhabalar

Kendi malzemesini yapmak isteyen arkadaşlarıma yardımcı olabilirim.
Spinner(mepps) yada lure(rapala) konusunda.
MSN: atillabesiroglu@hotmail.com
PASHA
Atilla Beşiroğlu

eozsoyeri
26-06-2006, 06:49
İşte bu iyi oldu Okan abi ben de bunu arıyodum..teşekkürler verdiğin bilgi için..Bahaus bir yapı markettir genelde Carrefour sa 'nın yanında olur Antalya'da Carrefour var mı bilmiyorum ama eğer büyük yapı marketler varsa bulabilirsin..

Balikci34
05-07-2006, 12:39
gaga kısmını,1-1,5mm aluminyun yada 1mm bakırdan veya şeffaf cam plastikten yapman mümkün,bence en uygun olanı aluminyum,tabiki
yapmış olduğun rapalaya uymalı gaga kısmı.

seahunter
05-07-2006, 14:47
Arkadaşım,
"Parsel" arkadaşın dediği gibi uzman "Pasha" abimizdir.
faydalanabileceğini düşündüğüm bilgiler var, daha önce bakmadıysan bir göz at.

simendifer
05-07-2006, 15:16
Bilgiler Pasha nickli Atilla Beşiroğlu'na aittir. Kendi izniyle siteye aktarılmıştır...Çalışmalarını bizlere aktardığı için kendisine teşekkür ederiz

EL YAPIMI RAPALA

Lure Türkiye de yerleşmiş kullanılan isimlendirmeyle rapala (marka) . Balık ve küçük canlılarla beslenen (predator) balıkları avlamak için kullanılan ve su içinde yaralı balık görüntüsü veren yapay malzemelerdir.Genellikle kalitelileri balsa ağacından imal edilirler.

1- Öncelikle yapacağımız rapala büyüklüğünde ve kalınlığında bir balsa ağacından plaka temin edilerek yapmaya karar verdiğimiz rapalanın formunu üstüne çizerek maket bıçağı ile keserek balsa tabakasından çıkartırız.

2- Çıkan parçayı maket bıçağı ile yontarak kabaca şekillendiririz. Daha sonra da zımpara ile son şeklini veririz.

3- Elimizdeki formu verilmiş olan parçayı boyuna kesit olarak baştan sona iki eşit parçaya ayırırız.

4- Kancaları üzerine takacağımız çelik teli (yaklaşık 1mm.) bükerek içine yerleştirilecek şekilde hazırlarız ve bir balans kurşunu ilave ederiz.

5- Teli ve balans kurşununu yerine yerleştirerek Japon yapıştırıcı ile iki yarım parçayı birbirine yapıştırırız. Gaga kısmını ise 2 mm. kalınlığında şeffaf olan herhangi bir mika parçasından keserek hazırlarız(gaganın büyüklüğü ve açısı yapay balığın hangi derinlikten geleceğini belirler)ve ince bir saatçi tipi lama eğeyle gaganın oturacağı yeri açılı olarak rapala üzerinde açarız.

simendifer
05-07-2006, 15:21
6- Plastik gagayı yerine epoxy bir yapıştırıcı (çabuk donan çift karışımlı yapıştırıcı) ile sabitleriz, gaganın üstüne gerekli yerlerinden 3mm uzaklıkta 1mm. çapında iki delik deleriz ve bu deliklerden çelik teli geçirerek oltaya bağlanacağı halkayı oluştururuz.

7- Gözlerin dış yuvarlağını yapışkanlı bir Dc-fix’den delikli zımba ile çıkarttığımız yuvarlak parçadan,göz bebeğini ise daha dar bir zımbayla(ben sarı tükenmez kalem içinden yaptığım zımbayı kullandım) çıkarttığımız parçalardan yaparız.

8- Geldik işlemin boya kısmına ben su bazlı inci beyazı bir boyayı birkaç kat kullanarak rengini verdim fakat farklı cinsten boyalarda denenebilir. Boyama işlemi bitince gözleri yerine yapıştırırız ve akrilik bir verniği birkaç kat yaptığımız rapalayı sert ve suya dayanıklı hale getiririz. Kancaları da halka yardımıyla taktıktan sonra rapalamız kullanıma hazırdır.

9- Orijinal rapala ile birlikte karşılaştırmalı örnek.(Resim 18)

Bundan sonraki amacımız elimizde yaptığımız malzeme ile balık tutmak olmalı ve inanın insanın kendi el emeği ürünü olan bir malzemeyle balık tutması çok tatmin edici ve farklı bir zevktir. RASTGELSİN

PASHA

simendifer
05-07-2006, 16:31
Bilgiler Pasha nickli Atilla Beşiroğlu'na aittir. Kendi izniyle siteye aktarılmıştır...Çalışmalarını bizlere aktardığı için kendisine teşekkür ederiz

EL YAPIMI YAPAY YEM = SPINNER

Ülkemizde son yıllarda spinnerler konusunda ürününü seçtiğimiz firmaların istenilen modellerini bulmak çok zorlaştı hani bulsak bile çok pahalı bu kaliteli ürünlerin yerini yavaş yavaş ÇİN yapımı kalitesiz yapay yemler almaya başladı. Ben bütün bunlara alternatif çözüm olarak anlatınca ne kadar kolayca yapabileceğinizi kavrayacağınız kendi spinnerimizi üretmek için gerekli kalıpları ve benim imalat yöntemlerimi anlatacağım.

GEREKLİ MALZEMELER

1. Küçük bir karga burun
2. Hanımların kolye küpe yapımında kullandıkları konik uçları olan bir karga burun
3. Teneke makası
4. Bir adet eğe ve su zımparası (400 numara)
5. Bir el matkabı ve 2.5 mm uç
6. Küçük bir çekiç
7. 10 gramlık kurşun
8. Muhtelif boncuklar (kolye yapımında kullanılanlar)
9. 3 lü iğne
10. Yaprak kesmek için 0.4-0.7 mm kalınlığında pirinç yada sac levha (ben eski CD sürücülerin dış saclarını kullanıyorum)
11. 0.7-0.9 mm çapında çelik tel
12. Çeşitli dc fix parçaları
Şimdi nasıl yapacağımıza gelelim öncelikle yaprak için vereceğim şablonları print ederek kesip karton üzerine yapıştırarak kullanacağımız yaprak formunun kalıbını elde etmeliyiz.

........COLORADO..................FRENCH....................İNDİANA..............WİLLOW

Elde ettiğimiz kalıbı sac levhamızın üzerine koyarak etrafını çizelim.

Çizdiğimiz levhayı teneke makası yardımıyla keserek çıkartalım.

Çıkan kaba yaprak formlu levhayı eğe ile düzeltmeliyiz

Şimdi sıra geldi bir matkapla yaprağın üzerindeki bağlantı deliğini açmaya

simendifer
05-07-2006, 16:51
Eğer pirinç bir levha kullanıyorsak zımpara ile üzerini temizleyerek parlatalım

Elde ettiğimiz yaprağa bir takoz üzerinde çekiçle form vermeliyiz .

Yaprağı istediğimiz şekilde dc fix ile kaplayalım

Birde yaprağı tutturmak için köprü lazım bunu da 0.7 mm lik çelik telden yapacağız

Şimdi ürettiğimiz parçayı yaprağı tutacak halde bükelim

Sıra geldi ana taşıyıcı şaftı yapmaya bunu da 0.9 mm lik çelik telden üreteceğiz

simendifer
05-07-2006, 16:57
İğne ve kurşunu da takalım yerine

Kurşunun arka kısmından çıkan telin ucunu keserek boncukları takalım

Yapragı yerine takalım ve sonlandırma halkasını yapalım

Halkayı kapatarak işlemi tamamlayalım

Şimdi sıra geldi kurşunu boyamaya

İşte bitti bu kadar kolay ben ve dostlarım bu spinnerlerle çok balık tuttuk darısı sizlere

mcaglar
05-07-2006, 19:39
yanı onu kesın koymam lazım hımm pekı onu neden yapabılırım acaba

Her hangi bir CD yi kesip yapabilirsin ;)

Pasha
05-07-2006, 22:33
Herhangi bir kırtasiyede bulabilirsin.

pasha (ATİLLA) abiye cok teşekkürler cok güzel bir anlatım olmuş emegineze saglık

(dc) denen kaplama malzemelerini nereden teymin edebiliriz ¿ bunuda söylerek çok güzel olur . saygılar

seahunter
06-07-2006, 17:47
balsa agacı arıyorum antalyada nerden temin edebilirim.tekzen de bulabılırmıyım...

Arkadaşım, balsa ağacı için oldukça fazla çeşiti bulabileceğini düşündüğüm yerin adresini ve telefonunu yazıyorum.(reklam olmaması için firma ismini vermiyorum.

Yüzüncüyıl Bulvarı Ülkü Kandemir Apt. No:73/8 Antalya
Tel:0.242.248 00 47

kancacı
07-07-2006, 21:12
[/IMG] (][IMG) kendi yapımım olan rapalalarımı sizlere gostermek ıstedım nsl ıse yararmı arkadaslr goruslerınızı beklıyorum

BARIŞ
07-07-2006, 22:11
birazda fosforlu renkler eklesen daha iyi olacak gibi

kancacı
07-07-2006, 23:27
genelde balsa kullanılıyomuş ama ben kestane agacından yaptım.once rulo seklı verdım ardından balık seklını verdım cok zor gozuksede aslında cok cok basıt onca para vermenın geregı yok. sonra ınce bır cam parcasıyla son sekıllerını vererek zımparayla puruzlerını aldım gümüş renk suya dayanıklı ahşap boya ile 2 kat boyadım ve son olarak vernıkleyerek tamammladım

kancacı
07-07-2006, 23:27
birazda fosforlu renkler eklesen daha iyi olacak gibi

barıs abı ne gıbı mesela

hakan
08-07-2006, 00:59
Baslangic icin fena degil,önemli olan yuzus sekilleri,onun icin yapim asamasinda bir banyo kuvetinde her pirparca montaj yaptiktan sonra yuzdur,sanabayagi bir bilgi verir.Iste ciddigim diyorsan,bunlarinözel tabanca boyalari var butun renk cesitleriyle mevcut,40euro fiyati onu tavsiye ederim yok yalnizca heves birkac tane heves icinse en guzeli folyoyla sikistirman.Nette bu olaylari sekilleiyle anlatan bayagi bir materael var,tebrikler basarilar

Pasha
08-07-2006, 09:45
Merhaba

İlk denemeler için çok başarılı ama gagayı 30 dereceden aşagı indirmen çok iyi olmamış çünkü bu malzemede fren etkisi gösterir ve çok derine indirir,birde gövde alt iğnesinin hemen bitişik olarak önüne 5 gr civarında yuvarlak küçük bir kurşun gömersen denge sorununu çözersin .Yeni başarılı örneklerini bekliyorum. Rastgelsin

[/IMG] (][IMG) kendi yapımım olan rapalalarımı sizlere gostermek ıstedım nsl ıse yararmı arkadaslr goruslerınızı beklıyorum

skoylu
17-08-2006, 12:11
Rapalayı yaptık, yaparız. Silikondan, kalıpla dökeriz icabında. Amma, şu cicili bicili boyaları nerden bulacağız? Yani, krom gibi parlatan, fosforlu gibi metalik boyaları. Bunlara bizim buralarda ne boyası derler, hangi isimle, nerede aramalıyız?

mozdil
17-08-2006, 13:25
Maket hobi magazalarında bulabilirsiniz.

smena
17-08-2006, 20:36
nacizane denedim ben bu işi...

1-2 ay önce gerekli malzemeleri temin edip, uğraştım biraz. ama flap tabir edilen gaga kısmının tarifte 2 mm mikadan yapılacağı yazılınca, ki bu malzemeyi de buldum. ama malzeme ev imkanları ile işlenecek bir malzeme değil. çok sert. operasyon yarım kaldı. şimdi gagasız bir kaç tane rapalam var. hoş araya senelik izin felan da girdi, boşladık işi ama, sonuç itibariyle yapması son derece kolay, malzemesi balsa ağacı da işlemesi o kadar kolay bir malzeme.

gagasız rapalalrımdan bir iki örnek:

Pasha
17-08-2006, 21:02
Arif Bey tebrik ederim gördüğüm en güzel el yapımları içinde bu lure ler denge sorununuda çözdüyseniz livarınız balık dolacaktır,işte o anın keyfini yaşayın.

Not: atillabesiroglu@gmail.com mail adresim oradan ulaşırsanız yada atillabesiroğlu@hotmail.com adresi ile msn ye eklerseniz size bildiğim konularda yardımcı olurum.
Açıkçası çok begendim 1 adedine talibim.. Rastgelsin

smena
26-08-2006, 17:08
atilla ağabey. bu gün nihayet flap işini de çözdüm...
net çekememişim ama imalatı tamamlanan ilk rapalam....
yarın denemesi kaldı geriye...

yardımların için sonsuz teşekkürlerimi sunarım...

- flap işini nasıl hallettiğime gelince.

kıl testere ile eski, bozuk bir cd den bir parça kestim. küçük bir atölyem var. elektrikli tezgah taşı da tabi. taşa sürterek çok kolay şekil verilebiliyor. flap işini de böylece halledince, epoxy yapıştırıcı ile de yapıştırınca işlem tamam.

herpes
31-08-2006, 20:20
selam arkadaslar, sahte yem yapımında bır tavsıye çeşitli kalemlerden faydalanabilirsiniz inanılmaz güzel şeyler ortaya cıkıyor. metalınden plastıgınden ahsabına kadar renk renk ve cesıt cesıt ayrıca çeşitli hareketleri verebilmek içinde içerisindekı boş bolume bılye yerlestırebılıyorsunuz..:)

smena
31-08-2006, 20:24
selam arkadaslar, sahte yem yapımında bır tavsıye çeşitli kalemlerden faydalanabilirsiniz inanılmaz güzel şeyler ortaya cıkıyor. metalınden plastıgınden ahsabına kadar renk renk ve cesıt cesıt ayrıca çeşitli hareketleri verebilmek içinde içerisindekı boş bolume bılye yerlestırebılıyorsunuz..:)

gökhan kardeş ... biraz daha açarmısın konuyu???

herpes
31-08-2006, 20:34
abıcım herzaman elımızın altında olan kalemler var ya tukenmez, dolma,kursun kalemle işte onlar ile harika sahte yemler icra edebilirsiniz kolay ucuz ve zahmetsiz oluyor ve çok işe yarıyor.bulabılırsem bı ıkı ornek resmını koyabılırım kendımın hazırladıklarından.rapalayı yuzuri yi aratmayacak sahteler yapmıştım özellikle lüferde tavsiye ederim rengini de istediğin gibi yapabilirsin.
ince çelik tel biraz silikon çarpma kancalarıyla herşey tamam.. :)

diamondsfocus
04-09-2006, 09:05
Yıllardır kendim yapıyorum Sahte Balıklarımı, fakat yapım tekniğim biraz farklı ancak çok beğendim yapılan uygulamayı...

Harika olmuş..

En çok boyalar beni etkiledi, ben genelde oje kullanıyorum boyama için.

Balza ağacı denemedim, benim kullandığım malzeme Mantar kalıpları. Çapari bağlamakta kullanılan dikdörtgen Mantarlardan yapıyorum gövdeyi. ( Ağırlık)

Rasgele Arkadaşlar

Ahmet Kurt
17-09-2006, 00:23
gercekten Atilla beyin emeyine saygı duydum çok kaliteli ve güzel işler çikarmış
hepsi sanat eseri niteliğinde...
bir iş eğitimi şimdiki adıyla teknoloji Tasarım öğretmeni olarak bende bir tavsiyede bulunmak isterim;rapalanızı plastik mazemelerlede hazırlamanız mümkün nasılmı? her seyden önce fimo hamuru gerekli bu hamuru kırtasiyelerden kolaylıkla temin edebilirsiniz.. bu hamuru yapmak istediğiniz rapalanın kalıbını almakta kullanın. her iki yüzününde kalıbının alınması gerekiyor kalıp alırken rapalayı çok az bir yağla yağlar iseniz fimo hamurunuz kalıba yapışmayacaktır aldıgınız kalıpları 130 derece fırında 30 dk pişirin 1 aşama bitti sal rapala malzemesi ise kaset kapakları seffaf lebise askıları bunları kırıp bir kavonoza atın üzerine sentetik tiner (mallzemenin üzerini 1 parmak geçecek sekilde)eklerseniz 2_3 gün içinde akışkan koyu ve kaıllanmaya musait plastık bir malzemeniz oldu demektir bu malzemenin içine isterseniz simde koyabilirsiniz daha sonra bu malzemeyi hazırladığınız kalıba döküp kurumasını beklemek kalıyor tabi kalıbı yaylamayı unutmayın yoksa plastık kalıba yapışıp kalacaktır. 1veya 2 günde serlesen plastık malzemenizi kalıplardan alıp japon yapıştırıcıyla birbirine yapıştırmak kalıyor geriye.. deneyin derim öğrençilerime bu metotla birçok proje çalıştık oldukça zevkli ve kolay biblolar anahtarlıklar v.b ürünlerde yapmak mümkün hepinize rast gesin hobi dostları..

Taylan
15-11-2006, 10:23
Benim Yaptığım sahte
[/IMG] (] (][IMG) Bu da örnek aldığım sahte (][IMG)

Evet arkadaşlar daha önce dediğim gibi kendi yaptığım iki sahteyi siteye ekledi. Bunları turna avıyla ilgili bir çok sitede görmüştüm. Onları örnek alarak iki tane yaptım. Biri 10 cm diğeri 12 cm boyunda. Gagaları yok. Orjinalinde de yok. Ama batma durumu nasıl olacak onu hiç bilemiyorum daha denemedim. İçlerine 10 gr ağırlık koydum. Evin küvetinde bir iki ön deneme yapacağım :)
Her türlü yapıcı eleştirinize açığım. Nasıl yaptığım ile ilgilide bir dosya hazırlıyorum resimli onuda en kısa sürede aktaracağım sizlere.
Saygılarımla

karayel
15-11-2006, 10:45
Sevgili Taylan;
Ellerine sağlık, çok güzel olmuşlar, eminim iş görecektir.
Biliyorsun bu tip sahteler alışageldiğimiz oval -yuvarlak hatlı sahtelerden ayrıdır. Yapımı koly gibi görünse de büyük emek ister. Amerikalılar eski chavrolet ve impala arabalarla yuvarlak hatlı Japon arabalarını karşılaşmaları gibi bu tip hatlara sahip balık avı ürünlerini de karşılaştırır ve çok verimli olduğunu iddia ederler.
Bence haklıdırlar.

Bu sahtelerle yakalanmış bir görüntü eklersem, etkinliği hakkında da fikir sahibi oluruz diye düşündüm.
[/IMG] (][IMG)

İlk trofe Turnanı bu el emeği göz nuru sahtelerle yakalamanı ve burada fotografını da bizimle paylaşmanı sabırsızlıkla bekliyorum.

bay-e
20-11-2006, 08:44
Merhabalar.

Elimde ucuz falan denk getirdigim için aldıgım ya da acemiliklerime denk gelen zamanlarda aldıgım rapalalar var. Ama balıklar tahmin ediyorum renginden dolayı vurmuyor bunlara.Kimisi kefal renginde kimisi şeffaf kimisi yeşil. Bunları suda atmayacak şekilde ne ile boyayabilirim ve balıkların en çok tercih edecegi renk-desen nedir.?

blackboy55
20-11-2006, 08:58
Merhabalar.

Elimde ucuz falan denk getirdigim için aldıgım ya da acemiliklerime denk gelen zamanlarda aldıgım rapalalar var. Ama balıklar tahmin ediyorum renginden dolayı vurmuyor bunlara.Kimisi kefal renginde kimisi şeffaf kimisi yeşil. Bunları suda atmayacak şekilde ne ile boyayabilirim ve balıkların en çok tercih edecegi renk-desen nedir.?
Emre usta,ben yaptıklarımı oje ile boyuyorum,kesinlikle renk atmıyor.Boyarken kat aralarında tamamen kuruma olmasına dikkat et,yeter.

Taylan
20-11-2006, 09:13
Merhabalar.

Emre Musanın dediği gibi oje çok iyi bir yöntem. Bende sahtelerimi ahşap boyası ile boyuyorum. Renk alternatifi bulmak kolay oluyor. Birde renkleri birbiri ile karıştırıp alternatifler üretebiliyorum.

Ben sahtelerin dışına akrilik vernik sürüyordum. Ama Musanın önerisi üstüne birde şeffaf oje süreceğim. Suya daha dayanıklı hale getirmek için.

Kolay gelsin

blackboy55
25-11-2006, 09:04
[/IMG] (] (][IMG)
(][IMG)
Yakın çektiğim için güzel çıkmadılar.Bu sahteleri kavak ağacından oymak suretiyle yaptım.İçlerine bakır tel yerleştirip kapatıyorum.Balık tutmak nasip olmadı ama dememelerini yaptım güzel hareket ediyorlar.Üzerini değişik renkli ojelerle boyuyorum.Malzemecide bulduğum balık puluna benzeyen bir çıkartmaylada üzerine yapıştırma yapabiliyorum.Yalnız üzerine yapıştırma yapılırsa şeffaf oje sürülmeliki yapıştırmalar çıkmasın.Önemli not:Ojelerin renkleri kişilerin tercihlerine bağlıdır.:D

Taylan
29-11-2006, 20:54
Bu hafta yeni bir sahteye başladım. Zımpara işlemleri ve içinin tel ve ağırlık yapıştırması tamamlandı. Daha önce yaptığım sahtelerin modelinde ama buna ahşap dolgu macunu ile solungaç kapaklarını da yaptım. İç kısmını ise örnek aldığım bir sahte gibi kanallar açarak yaptım. bu sayede kanallara koyduğum yuvarlak kurşunlar hem hareket ettikçe öne arkaya hareket ediyor hemde tıkırtı sesi çıkarıyor.

[/IMG] (] (][IMG)

(][IMG)

Taylan
30-11-2006, 20:29
Bu model sahtede gaga olmadığı için bu ağırlıkları birazda sahteyi batırması için koydum. İçine koymuşkende hareket etmesinin sakıncası olmaz diye düşündüm. Aslında baştan aklıma gelse kanalların başına ve sonuna metal levhalar koyardım. Daha iyi tıkırdaması için :D
Bakalım işe yarayacak mı boyama işi kaldı sadece

bay-e
01-12-2006, 07:53
bunlar da benden. İlk denemem :). Agacın cinsini bilmiyorum evde fırça sapı için almıştım ve kullanmamıştım. Kou renkli ve sert bir agaçtı.

bay-e
01-12-2006, 08:25
taylan akıl vermek gibi olmasın da okla belirttigim yerde

sanki iri bir balık gelirse tel açılıverecek gibi duruyor. Telle bir bogum atsan oraya daha saglam olmaz mı

Taylan
01-12-2006, 10:18
taylan akıl vermek gibi olmasın da okla belirttigim yerde

sanki iri bir balık gelirse tel açılıverecek gibi duruyor. Telle bir bogum atsan oraya daha saglam olmaz mı

Selamlar Emre ;

Aslında bu sahteleri tek parça tel kullanarak yapıyordum ama bunda bir imalat hatası oldu ve teli kesmek zorunda kaldım :D:D

Tek parça telden bile yapsam tüm teli japon yapıştırıcı ile komple ahşapa yapıştırıyorum. Bu rapalayı kapattım artık açmam için parçalamam lazım. Telin açılacağını sanmıyorum ama uyarın için teşekkür ederim bundan sonraki yapacağım sahtelerde dikkate alacağım mutlaka

bay-e
01-12-2006, 12:20
gaga bulma veya işleme konusunda sıkıntı çeken arkadaşlar aşağıdaki malzemeyi kolaylıkla bulablirsiniz.

İşlemesi oldukça kolay ve kırılma şansı da yok. Gözlükçülerden şeffaf şablon diye isterseniz ücret bile almadan vermeleri lazım.:) . Birazcık sarıya çalıyor renk (bkz.78 nolu mesaj:)) ama şeffaf oldugu için suda görünecegini sanmıyorum.

blackboy55
01-12-2006, 14:05
bunlar da benden. İlk denemem :). Agacın cinsini bilmiyorum evde fırça sapı için almıştım ve kullanmamıştım. Kou renkli ve sert bir agaçtı.

Emre ellerine sağlık,ne güzel balık onlar.Anladığım kadarıyla fırçanın sapı gürgenmiş ve senide oldukça uğraştırmıştır. Birdahakileri kavak ağacından yaparsan hiç zorlanmazsın.Kullandığın boyadan da bahsedersen iyi olur.Kolay gelsin.:)

bay-e
01-12-2006, 15:11
Evet kavak ağacı yumuşak olduğu için işlemesi daha kolay. Ama çamda fena değil gibi sanki bu iş için. Babam kavağı az çamı çok yolladığı için ben şimdilik çamla boğuşuyorum :D

Musanın dediği gibi bende boyayı merak ettim. özellikle alt kısma vurduğun parlak boya bildiğimiz soba boyası mı yoksa farklı bi boya mı.

Gaga meselesine gelince gagayıda cd kapaklarından yapmak mümkün olmaz mı acaba. Gagalı model yapmadım hiç ama faydası olur gibi geldi bana

cd kapagı da iyi fikir. O da yumuşak ve işlenmesi kolay dogru. Boyaya gelince mavi - beyaz ve siyah kısımlar oje. Parlayan kısım ise hırdavatçılarda metre ile satılan alüminyum bant var. Çıkartma şeklinde ve koli bandı genişliginde oluyor.Genelde sobaların is çıkaran yerlerine yapıştırılıyor. O şekilde tarif ederseniz hemen anlıyorlar istediğinizi. O bandın sudan etkilenme şansı da hiç yok :) .Balılkların altı beyaz. Sadece yanlarına yapıştırdım o malzemeyi. Kırık olan balıga da sadece bir şerit geçtim. Mavi oje ile beyaz ojenin birleşme yerine yapıştırdım bu şekilde ordaki renk olayını tamamladı En son da üzerine şeffaf oje sürdüm

bay-e
01-12-2006, 17:03
kırık olmayanı az önce at çek yaptım. Gaga biraz küçük gelmiş anlaşılan suda dümdüz geliyor :). Gagayı büyütüp birt daha deneyecem

bay-e
02-12-2006, 07:23
dümdüz gelmesinin sebebi gagadan değil de, hidrodinamik yapıdan kaynaklanabilir.

yani sahte, form olarak dümdüze yakınsa, hareket etmeyebilir. gaganın fonksiyonu, daha ziyade ineceği derinlikle alakalı olmalı diye biliyorum...

sahteyi yo-zuri ye bakarak yaptım. Tabi ki aynısı olmamıştır belki ama tam dümdüz değil. Eğimleri benzettim ama biraz ince oldu benimki sanıyorum ondan

Taylan
04-12-2006, 11:23
Daha önce yapımı aşamasındaki halini gönderdiğim sahteyi nihayet dün tamamladım. Resimlerini aşağıda görebilirsiniz. Dengesi nasıl oldu henüz bakamadım bu akşam küvette yada lavaboda deneyeceğim. ama tıkırtısı muhteşem oldu. Değme rapalada yok bu ses :p

[/IMG] (] (][IMG)

(][IMG)

Bu kadar düz model yeter. Dün iki tane yuvarlak hatlara sahip sahteye başladım bakalım onlar nasıl olacak :)

idris
07-12-2006, 12:57
hocam öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederiz..
yazınızda belirttiklerinizi denedim...malzemeler 1 gündür sentetik tiner içinde bir kavanozda bekliyor ama hala bir değişiklik yok,acaba kullandığım malzemelerden mi kaynaklanıyordur ....pet şişeleri doğradım,küçülttüm...birkaç parça evde bulduğum plastik madde (kalem kapağı ,vb)attım,,ama hala bir değişiklik yok...yoksa çok mu acele ediyorum...bu konularda etraflı bilgi verirseniz bizi aydınlatırsanız gerçekten sevineceğim,,,sabırsızlıkla bekliyorum....

Taylan
07-12-2006, 13:17
hocam öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederiz..
yazınızda belirttiklerinizi denedim...malzemeler 1 gündür sentetik tiner içinde bir kavanozda bekliyor ama hala bir değişiklik yok

İdris bende dediklerini aynen yaptım ama değil bir gün bir hafta geçtikten sonra bile malzemelr erimiyor. Hatta tiner içinde bekleyen şeffaf malzemeler 2 gün sonra beyaz renk alıyor ve gevrekleşiyor. Ama hiçbir erime belirtisi göstermiyor. Bende hepsini kaldırdım attım. Acaba konuyu ilk yazan arkadaş bu konuya bir açıklık getirebilir mi.

Taylan
07-12-2006, 13:22
Bunu yazan Ahmet Kurt hocamız ama sanırım 28.09 dan beri siteye girmiyor. İnşallah mesajımızı görürde bi açıklama getirir olaya. Yoksa evde cd kabı kalmayacak :D

Spider
11-12-2006, 16:26
valla her şey bir yana
ben de heveslendim.. yakında çalışmalara
başlayacağım..

Reklam olmaz umarım ama
koçtaş'da güzel bir torna takımı gördüm
şu an indirimde.. kesicisi, yontucusu, delicisi vs uçları değişebilen
çok güzel el tipi bir alet.. 89 YTL civarıydı galiba

balsa bloklar da ahşap bölümünde satılıyor..

10x20 mm lik balsalar rapala için çok uygun bence..
2,99 YTL bu çıtalar

tavsiye ederim..

makineyi almasanız bile
balsayı çok beğendim..

diamondsfocus
12-12-2006, 15:09
Selam Arkadaşlar
Ben senelerdir kendi Rapalalarım yapıyorum. gördüğüm Rapalaları çok beğendim.

Benim kullandığım yöntemden sizlere biraz bahsetmek isterim. Yaptığım Rapalalardan çok memnunum. Satın ladıklarımdan daha iyi iş yaapıyor diyebilirim.
100 'ün üzerinde satın aldığım Rapalam vardır, bir okadar da yaptığım.
Değişik boylarda ve ağırlıklarda. Renk konusu değişebildiğinden çeşit renklerde aynı yapıda Rapala yanımda bulunduruyorum.

Hangi balığı tutmak istersen bölge ve dalga durumuna göre değişiklik göstermektedir.
Avlandığınız bölgede tutacağınız balığın neyle beslendiğine bakmalısınız.

Ben genelde LEVREK üzerine yoğunlaştım ve 20 yıldır ağırlıklı olarak bu balığı tutmaya çalışıyorum.
Her balık cinsine göre araştırılmalı ve buna göre malzeme tedarik edilmelidir.
50 nin üzerinde olta ve makinam vardır.
Her birinin kullanım yeri ve zamanı farklıdır.

Sizlere tavsiyem önce tutmak istediğiniz balık hakkında bilgi edinin.
Ne yer , ne zaman nerelerde dolaşır ve kimlerle dolaşır.
Ne sürede ne kadar büyür. Bu sayede ispendek ve palazları alıp torbaya konur mu konmaz mı daha iyi karar verirsiniz.
Levrek ten bahsedebilmek için 1 kg geçmesi gerekir.

Şimdi Rapala Yapımı ile ilgili birkaç öneri getirmek isterim.
Ekte kullandığım malzemelerle ilgili resimler ekledim.
Hemen hemen tüm balıkçılarda bulunan, genellikle çapari bağlamak için kullanılan kare Mantarlar vardır.
Bu mantarı kalınlığı olduğu için istediğimiz rapala boyun kolayca kesilebilmektedir. Kesildikten sonra önce kabaca seçtiğimiz modelimizin örneğini bir maket bıçağı ile veriyoruz. Muhtelif kalınlıklarda zımpara kağıdı ile de ince işçiliğini yapıp balığım istenilen görüntüyü alıyor.
Sonra balığımızın alt kısmını boydan boya bir metal testeresi ile ortasına kadar açıyoruz. Açtığımız yarığı kaba bir zımpara kağıdı ile genişletip, içine 0,7-0,8 mm kalınlığında bir çelik tel parçasını hazırlıyoruz.
Bu teli rapalanın içine yerleştiriyor ve üzerine şerit kurşun dan balık boyu kadar kesip telin üzerine örtüyoruz , balığın karnına gömüyoruz.
(bu rapalamızın su'da balık gibi gelmesini sağlıyor).
kurşun öyle gömülmeliki üzerinde biraz boşluk kalsın. Bu boşluğu iyice ezilerek inceltimiş sigara külünü döküyoruz ve japon yapıştıcıyı külün üzerine döküyoruz. Bu bölüm taşlaştığını göreceksiniz.
Bu işlem sonrasında o bölgeyi kabaca tekrar zımparalamalız.
Şimdi bütün rapala üzerine japon döküp hemen bir bez parçası ile siliyoruz.
çok zaman geçirmeden ince bir zımpara uygun ile tüm rapalayı tekrar zımparalıyoruz.
Bu arada zaman geçirmemenin önemi ,zımparalamada meydana gelen ince talaş mantarın üzerindeki boşluklar düzlenir ve yüzey daha pürüzsüz olur.

Bir süre kurumaya bıraktıktan sonra (5 dk.) göz deliklerini uygun bir matkap ucu kulanarak (elle) açıyoruz. (hazır balık gözleri balık malzemesi satıcılarında bulunuyor).
Şimdi rapalamızın tamamını çok inceltimiş daksil ile tamamen bir kat boyuyoruz ve 10 dk. bekliyoruz.
Sonra gözleri alıp yerine takıyoruz, japon yapıştırıcı kullanabilirsiniz.
Şimdi balığa vermek istediğiniz renkte alacağınız ruj ile bir kat tamamen kaplıyorsunuz ve en az 1 saat kurumaya bırakıyorsunuz (ben genelde gümüş gri si metalik bir renk kullanıyorum.).

1 saat sonra işleme devam edebiliriz. Şimdi rapalanın alacağı temel rengini verip yine kurumaya bırakıyoruz.
Şimdi son rötuşlar için rapalanın sırt kısmına siyah sırt istersek siyah su geçirmeyen silinmeyen renli kalemler var, bununla üzerine boydan boya sınrlamasını yapıp tamammen bununla boyuyoruz. Ağız kımına da aynı kalemin kırmızısı ile küçük bir ağız lekesi yapıyoruz.
Hemen bu işlemin arkasından parlatıcı oje ile öncelikle kalemle yaptığımız düz çizgimiz üzerinden önden arkaya doğru olmak kaydıyla kalem boyasının gümüş
rengin geçiştirilir böyle daha doğal bir görünüm alır. Aynı şekilde kırmızının da üzerinden geçerek dağıtılır. Şimdi yine bunu en az 1 saat kurumaya bırkırız.
Daha önce kullandığımız parlatıcı ojeyi ayırmalı ve sadece bu işlem için kullanmalıyız çünkü artık parlak değildir ve hafif siyahlanma olmuştur.

Kuruma işleminden sonra yeni bir parlatıcı oje ile çok fazla baskı uygulamadan tamamen kaplamalı ve kurumaya bırakılmalıdır.

RAPALA'mız hazırdır artık.

Size yaptıklarımdan bazı örneklerde göstermek isterim.

Rasgele Arkadaşlar
(]
(][IMG)
(]
(][IMG)
(]
(][IMG)
(]
(][IMG)

idris
13-12-2006, 13:51
arkadaşlara bir sorum olacak...ben yaptığım birkaç tane rapalada dengede durması için balığın alt kısmına vida yerleştirdim..aslında bu da işimi gördü..ama şimdi yaptığım rapalalarıin içine bilye yerleştiriyorum ses yapması için o yüzden vida şansım kalmadı..bir arkadaş ŞERİT KURŞUNDAN bahsediyor..bunu nerede buluruz..evde eritmeyi denedim beceremedim...döğdüm o da olmadı...ŞERİT KURŞUN (levha halinde) nerede bulunur....

Taylan
13-12-2006, 14:29
arkadaşlar selam...şerit kurşun nerde bulunur...

Selam idris aynı şeyden mi bahsediyoruz bilemiyorum ama ben sahtelerein içine yuvarlak kurşunlardan başka levha kurşunlarda koyuyorum
[/IMG] (][IMG)
mesela yukarıdaki resimde gördüğün kırmızı yerde var levha kurşun. Bunu balık malzemesi satan yerlerden "levha kurşun" adıyla rahatlıkla bulabilirsin. Bu kurşunu istediğin gibi eğip bükebiliyorsun. Kolay gelsin

idris
13-12-2006, 14:40
sağol taylan ..evet aynı şeyden bahsediyoruz...ben bulamamıştım....resimdekini anlamamıştım...ben şerit kurşunu balığı kapattıktan sonra alt kısma biraz çentik açıp oraya boydan boya yapıştırmayı düşünüyorum...
balığın içine ben bilye koyuyorum ...bu küçük yuvarlak araba parçası satanlarda var...e

Spider
18-12-2006, 10:05
Selam mert bu gördüğün makina gerçekten bir torna seti mi yoksa el tipi bir freze aleti mi. Çünki rakam bir torna tezgahına göre çok uygun.
Fakat delici dediğin için şüphelendim tornada delme işlevi olmaz diye biliyorum.
Eğer reklam olmaz ise bende bir link vermek istiyorum

Musanın önerisi üzerine ben bunun aynısı bir aleti (farklı marka) bu haftasonu 39 ytl ye aldım henüz kullanmadım ama kullanışlı bir alet.

Evet bahsettiğim set bu

fakat ben de dün başka bir markanın buldum
49 YTL sanırım

120 parça farklı uçlar da var bu setin paketinde..

Spider
18-12-2006, 10:14
bir zamanlar maket yapardım.
balsa kullanarak..

o dönemde maket modeller için kullandığım
özel bir maket boyası vardı.. ve tabi tiner ile
incelttiğim vernik..

kalep pistoleler vardı. dün aradım ama bulamadım.
eğer bulursam kompresör ile birlikte almayı düşünüyorum

umarım düşüncelerimi bir an önce gerçekleştirebilirim
o zaman güzel rapalalarımı sizlerle paylaşacağım.

Spider
18-12-2006, 15:09
galiba evdeki PC'de sorun var
laptop açtı :D :D

59,90 YTL imiş fiyatı..

Bu da 222 parça uç seti..
kesici, delici, zımpara, taşlama vs

ayrıca 89,90 YTL dediğim o elde makinesi komple tutulan ürün
insert'e çıkmış durumda.. dergiyi incelerseniz bulursunuz.
ama bu yeni bulduğum galiba daha pratik
üstelik 120 parça uç yeterli bence.. 222 parçalık sete gerek yok

Not : 89,90 YTL'lik ürün fiyatı kataloğa yanlış basılmış.
dikkat edin.. koçtaşa sorunca gerçek fiyatı teyit edeceklerdir.

idris
18-12-2006, 15:13
Ben En Güzelinin Oje Olduğunu Düşünüyorum Boya Konusunda...daha önce Cam Boya Ile Boyuyordum..ama Son Yaptiklarimi Oje Ile Boyadim...çok Güzel Oldular...renkler Daha Net..

Spider
18-12-2006, 15:17
Ben En Güzelinin Oje Olduğunu Düşünüyorum Boya Konusunda...daha önce Cam Boya Ile Boyuyordum..ama Son Yaptiklarimi Oje Ile Boyadim...çok Güzel Oldular...renkler Daha Net..

maket boyasını 1 kez görmeni
ve kıyaslamanı öneririm

özellikle de metalik renklerde.

Spider
20-12-2006, 15:27
SELAM..MERT. BU BALSA AĞACI KAVAKLA KIYASLADIĞINDA...??NASIL BİR DURUM SÖZ KONUSU ...BEN HEP KAVAK KULLANDIM...

İdris,

çok uzun zaman ben de maket işi ile uğraştım
Balsayı işlemesi çok keyiflidir.. Balsa gerçekten de
şekil verilsin diye kullanılacak bir malzeme

boya işinin ardından bir kaç kat ince vernik
de işi sağlamlaştıracak renkleri daha da canlandıracaktır
eminim..

bu arada bir tavsiyem var..

eğer balığın yan yüzeyin yapılacak desenleri
bir kartona şablon çıkartıp, kartonu yapay balığınıza
bant ile tutturup, boyayı püskürtebilirseniz hem şekiller
düzgün olur hem de iki tarafa da simetriyi korursunuz

idris
21-12-2006, 08:39
Selam ......maket boyası nerede bulunur...bir adres varmı internetten inceleyip bakabileceğim...

Taylan
21-12-2006, 09:01
Selam ......maket boyası nerede bulunur...bir adres varmı internetten inceleyip bakabileceğim...

İdris şu adrese bakabilirsin

Ama benim önerim ahşap boyası kullanman. Hem ekonomik hemde istediğin renkleri karıştırabiliyorsun.

Aşağıda adreste yer alan linklerlede farklı sayfalara ulaşabilirsin maket ile ilgili

Spider
21-12-2006, 09:09
sağol linkler için Taylan

radığım boya tabancası modelleri bu linklerde varmış..

Taylan
21-12-2006, 09:16
sağol linkler için Taylan

radığım boya tabancası modelleri bu linklerde varmış..

Rica ederim Mert. Bu aletler çok güzel ama biraz yükü ağır :D
Kompresör falan derken rakam şişiyo. Biz ahşap boyası ile idare edelim şimdilik :)

Taylan
21-12-2006, 10:35
Birde arkadaşlar aşağıa verdiğim siteye bir bakın derim. Ben alamadım bu cihazlardan ama hepside maket işinde kullanılan nefis aletler. Zaten Proxxon bu konuda bir numara. Air brushtan tornaya kadar herşey var.

blackboy55
22-12-2006, 17:27
Selamlar son yaptığım rapalayı ve yapım aşamalarını aşağıda görebilirsiniz

[/IMG] (] (][IMG)

(][IMG)

blackboy55
22-12-2006, 17:28
[/IMG] (] (][IMG)

(][IMG)

Taylan
25-12-2006, 09:36
Selam arkadaşlar. Son yaptığım gagalı modeli sizlerle paylaşmak istedim. Turna için yaptığım küt modellerden sonra bu biraz daha estetik oldu :D :D

[/IMG] (] (][IMG)

(][IMG)

Taylan
25-12-2006, 11:26
ELLERİNE SAĞLIK..GÜZEL OLMUŞ....KAÇ GÜNDÜR BU YAZDIĞINIZ SON MESAJLAR BİLGİSAYARIMDA GÖRÜNMÜYORDU...SON MESAJLAR BÖLÜMÜNDÜ SON YAZAN KİŞİ OLARAK GÖRÜNÜYOR AMA O KONUYA GİRDİĞİMDE GÖRÜNMÜYORLARDI...NİHAYET BULDUM... GAGASI ŞU GÖZLÜKÇÜLERDE SATILAN KALIP DEĞİL Mİ

Selamlar İdris,

Öncelikle teşekkürler. Gagayı ben eski bir kasedin kapağından keserek yaptım. Gayet güzek oldu, işlemesi de kolay. Musanın kullandığı malzemede buna yakın bir malzeme sanırım. Göz konusuna gelince. Musanın kullandığı göz oyuncaklard kullanılan gözlerden. Musa bunları boncuk satan bir dükkandan almıştı. sağolsun bana verdi bunlardan. Benim kullandığım göz ise biraz farklı. Ben kırtasiyenin birinde gördüğüm "Maşallah" çıkartmalarının üstünü asetat kalemiyle siyaha boyayarak kullanıyorum. :D :D Arltından parlak kısımda göründüğü için göz gibi duruyor. Tavsşye ederim

Taylan
25-12-2006, 12:52
[/IMG] (][IMG)

idris keşke mavi biraz daha laciverte çalsa bir fenerli olarak bile atlardım bu sahteye :D :D Şaka bir yana gayet güzel görünüyor. Sanırım gözü dediğim gibi boncukculardan yada benim yönetmle kırtasiyeden temin edip eklersen gayet güzel olur. Gagada gayet düzgün görünüyor. İnşallah aksiyonuda düzgündür. Bol balık yakalarsın bu sahteyle. Kolay gelsin.

Quixilver
26-12-2006, 10:03
Arkadaşlar merhaba. Atilla beyin sayfasını uzunca bir süre önce ziyaret etmiş ve o hevesle birkaç maket de ben yapmıştım. Bunları deneme fırsatım da oldu. Sorunluydular biraz. Yavaş sayılabilecek bir hızda çektiğimde gayet güzel yüzüyorlar ancak biraz hızlandım mı ya kendi etraflarında dönmeye başlıyor yada suda büyükçe bir spiral çizerek geliyorlardı. Gagadan kaynaklı bir durum diye düşünüp birkaç kez revize etmeye çalıştım ama sonuç olumsuz. Denge konusu gerçekten önemli.

Taylan
26-12-2006, 10:07
Arkadaşlar merhaba. Atilla beyin sayfasını uzunca bir süre önce ziyaret etmiş ve o hevesle birkaç maket de ben yapmıştım. Bunları deneme fırsatım da oldu. Sorunluydular biraz. Yavaş sayılabilecek bir hızda çektiğimde gayet güzel yüzüyorlar ancak biraz hızlandım mı ya kendi etraflarında dönmeye başlıyor yada suda büyükçe bir spiral çizerek geliyorlardı. Gagadan kaynaklı bir durum diye düşünüp birkaç kez revize etmeye çalıştım ama sonuç olumsuz. Denge konusu gerçekten önemli.

Mehmet gerçekten denge sorunu çok önemli. Sanırım bu biraz içine konulan kurşunun sağ ve sol parçaya eşit yük bindirememesinden oluyor. Birde elimiz makina olmadığı için sağ ve sol parçanın tam eşit olmamasından.

Ben daha sahtelerimi deneyemedim ama en kısa sürede deneyeceğim. sonuçları burda yazarız artık

blackboy55
26-12-2006, 11:50
[/IMG] (][IMG)
Merhaba İdris usta,senin sahtede çok güzel duruyor da birtek gözleri noksan.Ben sahtenin gagasını 2 mm lik mika parçasından yaptım,ve güzel oldu.Daha önceki yaptıklarımda ince 1 mm alüminyum kullandım ama çabuk eğrildiği için derinliği ayarlamak zor oluyor.

mors
28-12-2006, 12:42
motor titreşimsiz ve güçlü bir motor. uç takmadan deneme yaptık çalışırken. (uçsuz başları ahşam zemine dayayarak zıplamasını kontrol ettim, ayrıca doner başa parmaklarımla farklı basınçlar uyguladım, hem uzatma aparatındaki kafaya hemde sadece gövdedeki kafaya. Tatmin edici geldi bana) devir olarak alpha toolsa digital olarak hasas devir ayarları var işin doğrusu. yaklaşık 15-20 kademeydi sanırım. koçtakinde sadece 5-6 kademe filandı. o konu benimde aklıma takıldı aslında. ama alpha nın uzatma aparatı olsun diğer malzemeleri olsun en kötüsüydü. dremel'i denetme şansım olmadı maalesef ama bauhause deki fiyatı 140 ytl civarıydı. Sizin aldığınız fiyat çok çok cazip.

Taylan
29-12-2006, 08:32
Günaydın arkadaşlar. Dün akşam bir sahteyi daha bitirdim. bu güne kadar yaptıklarımın içinde ben en çok bunu beğendim. Hem şekli hemde rengi fena olmadı.

[/IMG] (] (][IMG)

(][IMG)

Taylan
29-12-2006, 10:38
Müthiş Güzel Olmuş Taylan...ellerine Sağlik...renk Olayi Da Mükemmel Görünüyor...ne Diyelim .. Denizi Kurutacan Bu Gidişle:(:) BU ARADA ÜZERİNDE Kİ SİYAH ÇİZGİLERİ KALEMLE Mİ YAPTIN ...YOKSA O DA BOYA MI

Teşekkürler İdris. Renk olarak daha öncede dediğim gibi ahşap boyası kullanıyorum. Bu sahteyi boyadığım renk sedefli protakal ile kırmızı rengin karışımı.

Siyah çizgileri ise yine boyayla yaptım. Kağıt maskeleme bantlarından aldım kırtasiyeden. Çok rahat oluyor onunla. Birde siyah rengi sadece fırçanın ucunu bulaştırıp hafif vuruşlarla bu şekilde bir desen verdim. Sağı soluda kağıt bantla kapalı olunca hiç etrafa bulaşmıyor ve bantı sökünce gayet düzgün çizgiler oluşuyor :)

skoylu
29-12-2006, 11:26
İşçilik vs. sözüm yok, eline sağlık, pek güzel olmuş.. Ama sen bunu vitirne koy, süs olsun..

Mırmır gibi balıkların üzerinde o şekilde çizgiler vardır.. Zebralarında öyle desenleri.. Bunlar ne işe yarar hiç düşündün mü? Bu tip dikey çizgiler arkadan doğru gelen avcının mesafeyi kestirmesini zorlaştırır. Bu nedenle avcı balıklar daha az yakalar. Aynı zamanda tipik balık formu olan uzun elips şeklini parçalayarak, avcının kafasında aradığı imaj olan şekli bozar.. Demekki avcı balık bunu görünce daha az yiyecek bir şeye benzetecektir..

Renk seçimin desen olarak pek iyi ama, gördüğün gibi balık tutmak için hiç makul değil..

Piyasadaki modellere bakarsan bu tür desenler balığın üstünde yer alır, alt taraf bütünlüğü sağlar, bu tür desen deniz modellerinde yaygındır:

Tatlı su türlerinde, yavru levrek taklidi yapmak üzere şöyle desenler konur:

Bu desenler, dikkat edersen, alta indikçe incelen bariz bir pattern oluşturuyor. Bu pattern avcı balık için tanıdık bir patterndir. Ama senin çalışmanda yemin görüntüsünün paterni tanıdık olmadığı gibi, mevcut patterni bozacak türde.. Benim fikrim bu rapala pek avcı olmaz..

Umarım bunları bir yol gösterme olarak kabul edersin..

Ama dediğim gibi, emeğinin inceliği ve estetik uyumu takdiri kesni olarak hakediyor. Tek sorun, balıkların sanat zevklerinin olmayıp, sadece damak zevklerini düşünüyor olmaları, balık işte, ne yaparsınız?

hobbytime
29-12-2006, 12:57
taylan eline sağlık.gövde biçimlendirme konusunda üst düzey iş çıkarmışsın.
ancak boya konusunda yapıcı eleştirilerim olacak.
boyayı atarken en alt kat olarak karın rengini sonra yanal alanları en son sırt rengini atmalısın.en üst katman lake cila olmalıüst yan desenler yukarıda ki arkadaşın ikazinda yazdıgı gibi sadece sırta atacagın boya kısmında çalışacagın desenlerdir.
bu üç kat yemin dayanıklılığını artırır yeme derinlik ve 3 boyut kazandırmanda yardımcı olur.elle boyama yerine çeşitli hobi marketlerde satılan airbrush kullanabilirsin.normal fırçadan çok daha kaliteli boya kalitesine ulaşırsın

renk ve desen konusunda çok taze balık renklerine bakarak çalışabileceğin gibi
seri üretim yapan firmaların örneklerinden yararlanabilirsin.internetten çıkardıgın renkli baskılar işe yarar.
gaga kısımlarının x y z eksenlerinde egimleri cok önemli.ki bunlar dalma derinlikleri ile box içerisinde yemin yönünü belirler.

aksiyon konusunda
yaralı kaçan balık hareketleri taklit edecek yemler üretmelisin diyorum.

minnow, crankbait ,skirt bull-rag,dwag,yada hibrit modellerin ayrı aksiyonları oldugunu
silikon ilaveler ile kombinasyon yapabileceğini de hatırlatıyorum

son olarak

3d max programı ile 3 boyutlu model çalışması yapıp bunun ölcülü çizim cıktılarını alabilirsin.
bu programda animasyon da yapılıyor.

Taylan
29-12-2006, 13:09
İşçilik vs. sözüm yok, eline sağlık, pek güzel olmuş.. Ama sen bunu vitirne koy, süs olsun..

Ama dediğim gibi, emeğinin inceliği ve estetik uyumu takdiri kesni olarak hakediyor. Tek sorun, balıkların sanat zevklerinin olmayıp, sadece damak zevklerini düşünüyor olmaları, balık işte, ne yaparsınız?

Serdar Bey ben yinede bi bunları balık avında deneyeyeim. Belkide bizim turnalar o kadar zeki değillerdir. Denedikten sonra sonuç alamazsam. Bizim evde güzel bi köşe bulurum ben ona endişe etmeyin.

Belki bizim turnalar aşağıdakiler gibi enayi çıkarlarda bizde bir iki 80 cmlik yakalarız

[/IMG] (][IMG)

[/IMG] (][IMG)

skoylu
29-12-2006, 13:22
3D Max programı, 4150 Euro fiyatıyla sanırım evde Rapala yapmak için pek uygun bir çözüm olmaz.. Elbette, tuttuğu balığın boyunu hesaplayacak kadar doğaya saygılı olan bizlerden, yazılım üretenlerin emeğine de saygılı olmayı bekliyorum.. Korsan kopya gibi uygunsuz vaziyetlere bulaşmayacak, böyle yaparak birilerinin emeğine tecavüz etmeyecek kadar bilinçli olduğumuzu farzediyorum...

3D Studio Max yerine, blender kullanabilirsiniz..

Hatta, bununla, yapacağınız rapalanın suyun içinde nasıl hareket edeceğini filanda görebilirsinizde, biraz mekanik mühendisliği gerektirir..

Daha farklı alternatifler olarak:

Veya bunların bir listesi için:

Sürüyle işimizi görecek özgür yazılım varken, neden hırsızlık, korsanlık yapalım, değil mi?

skoylu
29-12-2006, 13:24
Sen tabi dene :) denemekten zarar gelmez.. Ben turna avında daha neler denedim bir bilsen.. En ilgincide, dolmakalem kapağı olmuştu.. Ucuz adi dolmakalemin kapağı, ummadık şekilde iş yapmıştı.. Eh, son rapalanızda dipteki çalılara emanet edilince insanın mucitlik damarı kabarıyor ister istemez :)

Taylan
29-12-2006, 13:37
ancak boya konusunda yapıcı eleştirilerim olacak.
boyayı atarken en alt kat olarak karın rengini sonra yanal alanları en son sırt rengini atmalısın.en üst katman lake cila olmalıüst yan desenler yukarıda ki arkadaşın ikazinda yazdıgı gibi sadece sırta atacagın boya kısmında çalışacagın desenlerdir.
bu üç kat yemin dayanıklılığını artırır yeme derinlik ve 3 boyut kazandırmanda yardımcı olur.elle boyama yerine çeşitli hobi marketlerde satılan airbrush kullanabilirsin.normal fırçadan çok daha kaliteli boya kalitesine ulaşırsın

renk ve desen konusunda çok taze balık renklerine bakarak çalışabileceğin gibi
seri üretim yapan firmaların örneklerinden yararlanabilirsin.internetten çıkardıgın renkli baskılar işe yarar.
gaga kısımlarının x y z eksenlerinde egimleri cok önemli.ki bunlar dalma derinlikleri ile box içerisinde yemin yönünü belirler.

aksiyon konusunda
yaralı kaçan balık hareketleri taklit edecek yemler üretmelisin diyorum.

minnow, crankbait ,skirt bull-rag,dwag,yada hibrit modellerin ayrı aksiyonları oldugunu
silikon ilaveler ile kombinasyon yapabileceğini de hatırlatıyorum

son olarak

3d max programı ile 3 boyutlu model çalışması yapıp bunun ölcülü çizim cıktılarını alabilirsin.
bu programda animasyon da yapılıyor.

İlhan Bey teşekkürler. Bu yaptığım sahte zaten seri üretim yapan bir firmanın sahtesi örnek alınarak yapıldı. Resminide az önce gönderdim. Ben bu sahteyi yaparken sahtenin yakaladığı balıklar dikkatimi çekmişti. İnşallah o balıklardan bir ikide bu rapalanın ucunda görürüm.

Airbrush benim araştırdığım ama maliyeti sebebiyle vazgeçtiğim bir teknoloji. Çok güzel ürünler çıkarmak mümkün tabi ama benim için şimdilik bir hayli uzak

Birde bu yeme üç boyut kazandırmakla ilgili yazdığınız boyama şeklini kullandığınız bir sahteniz varsa buraya eklerseniz seviniriz. Hem sizin yaptıklarınızı görme şansımız olur. Hemde bu dediğiniz uygulama şeklini görmüş oluruz.

karayel
29-12-2006, 13:53
3d max de nerden çıktı :D mesajın dayanağını bulamadım.
Silinen bir mesaj mı var?
Pardon 190 nolu mesajı gördüm şimdi sayfanın en altında kalmış...
Bu arada Taylan mimar, bu yazılımların lisanslısını zaten kullanıyor, ben de o nedenle Serdar bey nerden biliyor bunu diye şaşırdım :D

3D Max programı, 4150 Euro fiyatıyla sanırım evde Rapala yapmak için pek uygun bir çözüm olmaz.. Elbette, tuttuğu balığın boyunu hesaplayacak kadar doğaya saygılı olan bizlerden, yazılım üretenlerin emeğine de saygılı olmayı bekliyorum.. Korsan kopya gibi uygunsuz vaziyetlere bulaşmayacak, böyle yaparak birilerinin emeğine tecavüz etmeyecek kadar bilinçli olduğumuzu farzediyorum...

3D Studio Max yerine, blender kullanabilirsiniz..

Hatta, bununla, yapacağınız rapalanın suyun içinde nasıl hareket edeceğini filanda görebilirsinizde, biraz mekanik mühendisliği gerektirir..

Daha farklı alternatifler olarak:

Veya bunların bir listesi için:

Sürüyle işimizi görecek özgür yazılım varken, neden hırsızlık, korsanlık yapalım, değil mi?

skoylu
29-12-2006, 14:15
Sevgili Taylan.. Bilmiyorum, aboneliğin filan var mı? Yurtdışı ablık dergilerinde, outdoor kanallarında vs. böyle yem, misina vs. üreticilerinin sponsor oldukları bölümler olur.. Aha Yozuri'nin yeni mükemmel popper'i.. Birisi çıkar bilgiç bilgiç konuşur, eder.. Sonra yemi takarlar, atarlar.. Biraz sonra, ahanda tuttuk, dev gibi bir levrek çıkar gelir.. Öyle ki, çekerken gösterirler ancak.. Yapılan şudur: Arada attıkları yemi çekerler, ucuna öncedne yakalanmış bir levrek takarlar.. Budur diye çekime devam ederler..

Firmaların bu tür fotoğraflarına filan pek itimat etme derim..

Biraz derinleştirelim meseleyi. O resimlerde sahteye bir bakarsan, seninkiyle aynı özellikleri taşımadığını görürsün. Birincisi rengi.. Bu sahte renk olarak iki renk.. İkincisi, şekli şemali. Yapısı kaşık gibi, seninkiyse crankbait.

Ben senin yemine yaptığım yorumları o yeme yapmam, ama, başka eleştiriler yaparım..

Bak sana mükemmel bir yem:

Bu boyama işinde bir takım hususlar vardır. Batan, yüzen, askıda kalan yemler için farklı renkler, farklı patternler uygulanır.. İşin birazcık bilgi tarafına bakman lazım.. Bu gibi sahteleri vs. görünce kopyalamaktan önce, neden kuyruğuna tüy takmışlar, neden ucu kesik gibi sorgulamaya, bunlara cevap vermeye çalış. Böylece, yaptığın yemlerde neye dikkat etmen gerektiğini bulursun..

Örneğin, gene yaptığın yem için bir başka durum.. Bu yem büyük ihtimalle suda pervane gibi dönecek.. Çünkü kuvvet uygulama vektörün, gagayı tam dik olarak çekiyor. Böyle olunca gaga asılmanın etkisyle batmak isteyecek, batamyıca gaga baskıdan kurtulmak üzere yana yöne kayacaktır. Sonuçta bu büyük ihtimalle yemin dönip durması ile sonuçlanır..

Bunlarda hidrodinamik hatalar gibi görünüyor. Ama bu ağırlık merkezini vs. nasıl ayarladığına bağlı olarak sağa sola kaçma hareketi yaptırıyor olabileceğin gerçeğini de değiştirmiyor..

Yem senin, vakitte senin.. Biz sadece tecrübemize göre şöyle olursa daha iyi olur diyoruz.. Ötesi sana kalmış..

Taylan
29-12-2006, 14:47
Firmaların bu tür fotoğraflarına filan pek itimat etme derim..

Biraz derinleştirelim meseleyi. O resimlerde sahteye bir bakarsan, seninkiyle aynı özellikleri taşımadığını görürsün. Birincisi rengi.. Bu sahte renk olarak iki renk.. İkincisi, şekli şemali. Yapısı kaşık gibi, seninkiyse crankbait.

Ben senin yemine yaptığım yorumları o yeme yapmam, ama, başka eleştiriler yaparım..

Bu boyama işinde bir takım hususlar vardır. Batan, yüzen, askıda kalan yemler için farklı renkler, farklı patternler uygulanır.. İşin birazcık bilgi tarafına bakman lazım.. Bu gibi sahteleri vs. görünce kopyalamaktan önce, neden kuyruğuna tüy takmışlar, neden ucu kesik gibi sorgulamaya, bunlara cevap vermeye çalış. Böylece, yaptığın yemlerde neye dikkat etmen gerektiğini bulursun..

Örneğin, gene yaptığın yem için bir başka durum.. Bu yem büyük ihtimalle suda pervane gibi dönecek.. Çünkü kuvvet uygulama vektörün, gagayı tam dik olarak çekiyor. Böyle olunca gaga asılmanın etkisyle batmak isteyecek, batamyıca gaga baskıdan kurtulmak üzere yana yöne kayacaktır. Sonuçta bu büyük ihtimalle yemin dönip durması ile sonuçlanır..

Bunlarda hidrodinamik hatalar gibi görünüyor. Ama bu ağırlık merkezini vs. nasıl ayarladığına bağlı olarak sağa sola kaçma hareketi yaptırıyor olabileceğin gerçeğini de değiştirmiyor..

Serdar Bey ben size gönderdiğim o resimleri bir firmanın sitesinden almadım. O resimler amatör balıkçıların, tuttukları balıkların resimlerini, ekledikleri bir siteden alınmış yani sizin, benim gibi bir amatörün bu sahteyle aldığı balıkların resmidir. Onun için itibar edilebilineceğini düşünüyorum.

Sizinde belirttiğiniz gibi sahtenin su içindeki hareketini etkiliyen birçok etken var. Gaganın boyu, şekli, eğimi, içine konulan ağırlığın yeri, miktarı, hareket edip etmediği, kaç adet olduğu, balığın şekli vs. vs. vs.
Onun için bu sahte kesinlikle suda fırıldak olur demek yanlış olur. Bu sahte suda sülün gibi salınarak gelirde demekde aynı derecede yanlış olur.

Ben sahtenin şeklini ve açısını elimde bulunan bir rapala ORIGINAL FLOATING'e göre yaptım. Aşağıda resmini ekledim Ha sahtenin şekiller farklıdır bu durumu nasıl etkiler bunu ancak denedikten sonra bilebilirim.

[/IMG] (][IMG)

Onun için en doğrusu sahteyi önce av öncesi denemek, sonrada av sırasında denemek. Eee zamanda var nasıl olsa. Dener dener dururuz.

skoylu
29-12-2006, 15:19
Elbette deneyeceksin taylan.. Ama hesap kitap filan, deneme yanılma yönteminden daha iyi netice verir. Bu gösterdiklerinle seninki arasında bir bağ kuramadım maalesef..

Seninkinin tipi crankbait gibi. Bunlar çekince sağa sol zıplarlar. Su üstü modellerin temel öelliği damağın bir hayli geride olmasıdır. Böylece bağladığınız misina yukarı çekerken o damakta oluşan basınç yemin düz durmasını sağlar. Aksi halde yem balık gibi yatay durarak değil, minare gibi dikilerek gelir..

Bunlar temelde "minnow" serisi sahteler.. Bunlar ile senin fat (şişko) modelin aynı değil.. Söylediğim gibi o resimlerdeki de seninki gibi değil. Arkadaşlarda veriyor coşkuyu, veriyor coşkuyu boyuna, tebrikler, ay ne güzel filan diye dolduruyorlar, gideceksin, sükutu hayal ile geleceksin ki hiç istemediğimiz şeydir..

Ha, şimdi sana "sen kim, rapala yapmak kim?" mi diyoruz? Hayır, kesinlikle hayır.. Görüyoruz ki hem pek bir iştahlısın. Hemde pek bir hünerli.. Elin yatkın ve bu işten zevk alıyorsun. Öyleyse, Rapala'nın, Yozuri'nin filan modellerinden bin kere iyisini yapmaman için hiç bir sebep yok.. Ama basit bazı hatalar yapıyorsun ki bu da sadece balıkların görme, farketme, saldırma süreçlerini pek bilmiyor olmandan.. Cisimlerin hidrodinamik davranışlarını bilmiyor olmandan.. Bunları bilmemek ayıp değil tabii ki, bizim niyetimiz bu konularda, elimizden geldiğince yol göstermek, böylece seni mükemmel rapala yapabiliyor hale getirmek..

Deneme yanılma yoluyla, kaybedeceğin vakti, konuya bilimsel yaklaşmakla daha güzel rapala yapmaya harcasan daha iyi olmaz mı?

hobbytime
29-12-2006, 15:52
3dmax bende lisanslı var
ayrıca bir lisanslı program arşivide mevcut
lisanslı yazılım taraftarı ve kullanıcısıyım herkesede tavsiye ederim.zaten para kazandığım alanda bilgi işlem....

taylan kardeşim;
suni yemde turnayı kriter alma bence
turna çok ilginc davranışlı bir hayvan
önünden geçen her seye saldırıyor.denizde levrek vb bence çok seçici davranıyor.
air brush konusunu sana yazarım özelden.

hydrodynamic akışkanlar mekaniği laminer türbulanslı akım reynolds sayısı vb gibi konulara girmeden

sunu söyleyebilirim
yaptıkların el emegi göz nuru bu yüzden de kıymetli.
model taklitleri le baslayıp
poper floater sinker suspeneder gibi modellerde chuck duck stop retrive countdown gibi metodlarda uygun aksiyon verecek kendi tasarımlarını yapacagına olan inancımı belirtir iyi bayramlar dilerim

skoylu
29-12-2006, 15:54
Bu arada Taylan mimar, bu yazılımların lisanslısını zaten kullanıyor, ben de o nedenle Serdar bey nerden biliyor bunu diye şaşırdım

Bizim hayatımız, işimiz yazılım.. Hatta Samsun'a geldik bayaa bir sene evvel, üniversitede seminer filan verdik..

Ama yazılımdan açılmışken... Bir ara blender için bir aksiyon hazırlamıştım, kendime.. Sahtenin suyun içinde nasıl hareket edeceğini simüle ediyordu.. Bir şekilde güme gitti.. Şimdi ona yanıyorum..

karayel
29-12-2006, 16:09
Serdar bey Autocad ve 3D Max i koordineli olarak epeyi zamandan beri (486 DX 66 makine hey gidi hey) ben de kullanıyorum. Benim özellikle kopya yazılım konusunun dayanağı yönünden şaşkınlığım vardı.
Sonra yazdıklarınızı sadece bir temenni bir öneri olarak kabul edilebileceğini farkedince mesajı silmeden bıraktım.

Bizim hayatımız, işimiz yazılım.. Hatta Samsun'a geldik bayaa bir sene evvel, üniversitede seminer filan verdik..

Ama yazılımdan açılmışken... Bir ara blender için bir aksiyon hazırlamıştım, kendime.. Sahtenin suyun içinde nasıl hareket edeceğini simüle ediyordu.. Bir şekilde güme gitti.. Şimdi ona yanıyorum..

blackboy55
29-12-2006, 16:20
Sevgili üstadlar,eleştirileri okudukça şevkim kırıldı ve belki birdaha sahte yapmamalıyım diye düşünmeye başladım.:( Ama sizlerin yaptığı veya yapacağı sahteleride görüp onlarada yorum getirmek isterim.Sonuçya bizler bundan para kazanmıyoruz,bırakın pervane gibi dönsünler,atlasınlar,sıçrasınlar.Sonuçta iyi veya kötü bunu ben yaptım diyebilelim.Tamam eleştiriler yapıcı görünüyor ama bana itici geldi.

skoylu
29-12-2006, 16:27
Balckboy, suyun içinde dönmeyen, fıstık gibi, cillop gibi, muadili 30-40 milyona satılan rapalalar yapmanın nesi kötü? Rapala kullanıyor olsam, levrekmiş, turnaymış filan uğraşabiliyor olsam, inanın hep oturur kendim yapardım.. Kaldı ki rapala değil ama lüfer vs. için acayip squidjigler filan yapmışımdır..

Bu mesele roket bilimi değil.. Biraz ne yaptığınızı bilirseniz, pek bir zevklidir bu iş.. Daha önce yapmadığımız şey değil.. İş yapmayınca neden yapmadığını, neden pervane gibi döndüğünü, neden suyun üstüne üstüne zorladığını vs. biz denedik, gördük.. gönlümüz istiyorki, bu bilgileri size aktaralım, forumda elensin, yanlış bildiklerimiz ayıklansın.. Sizde bunları alıp bir adım öteye götürün..

karayel
29-12-2006, 16:38
Taylan Musa... Elleriniz sağlık gözüm. Siz yapmaya devam edin, eğri büğrü, dönen, uçan, nasıl olursa olsun...
Ömürlerini internet kafelerde oyun oynayarak geçiren zamane çocuklarına uçurtmanın, topaçın, oltanın kendi maharetiyle de yapılabileceğini göstermek adına çok güzel.
Kitaplar, ürün satan sitelerdeki fotograflar ve kısa açıklamalar yada bunlarda elde edilen bilgiler çoğu kere insanı yanıltır. Esas olan ya parayı basıp kankanın denediği ve beğendiği takımı satın almak, yada yapıp veya paraya kıyıp çalışmadığını kendi gözlerinle görmektir.
Ben garanti veriyorum. Satın alınanlarla evde yapılanların başarı yüzdesi eşittir.
Burası ne avrupanın koca göbekli besiye alışmış balıklarla doldurulmuş dinlence gölleri ne de amerikanya nın el değmemiş alaska, florida yada zavallı meksikalıların ulaşıp balık tutamadığı ama amerikanyalıların sömürdüğü baja de kalifornia sı dır.
Burada balık kıttır kolay kolay her takımı yemez.

Taylan
29-12-2006, 16:53
Bu mesele roket bilimi değil.. Biraz ne yaptığınızı bilirseniz, pek bir zevklidir bu iş.. Daha önce yapmadığımız şey değil.. İş yapmayınca neden yapmadığını, neden pervane gibi döndüğünü, neden suyun üstüne üstüne zorladığını vs. biz denedik, gördük.. gönlümüz istiyorki, bu bilgileri size aktaralım, forumda elensin, yanlış bildiklerimiz ayıklansın.. Sizde bunları alıp bir adım öteye götürün..

Serdar Bey hepimiz burda birşeyler paylaşıyor birşeyler öğreniyoruz. Bunda kimsenin gocunduğu yok. Paylaşım demek budur zaten.

Ama siz ilk yazdığınız mesajda " Al bunu vitrine koy" derseniz peşine ne kadar doğru bilgi aktarsanızda bu bilgiler başta edilen kelimenin yanlışlığı içinde kayboluyor

blackboy55
29-12-2006, 16:54
Serdar Bey hepimiz burda birşeyler paylaşıyor birşeyler öğreniyoruz. Bunda kimsenin gocunduğu yok. Paylaşım demek budur zaten.

Ama siz ilk yazdığınız mesajda " Al bunu vitrine koy" derseniz peşine ne kadar doğru bilgi aktarsanızda bu bilgiler başta edilen kelimenin yanlışlığı içinde kaybolur.
Sana tamamen katılıyorum Taylan.

_ARES_
30-12-2006, 03:38
paylasım ıcın tesekkur ederım!fıkır sahıbı oldum en yakın zamanda denıyecegım!

Spider
30-12-2006, 08:49
Arkadaşlar,

Serdar Hoca gerçekten de güzel bilgiler vermiş.. Vitrine koyma esprisi de bence
çok itici değil.. En azından böyle algılamamak gerektiğini düşünüyorum :D
Yaptığımız (ysa da yapacağımız) rapalanın sonuçta bizim gözümüze güzel
görünmesi değil, balık için çekici olması önemli.. Bize güzel görünür de balıkta
işe yaramaz ise vitrine koymaktan başka seçeneğimiz kalmaz hakkaten.

Bence bu konudaki tüm tecrübelerden yararlanmak lazım. Bana başta çok
kolay görünen bu iş, şimdi daha çok dikkat etmem gerektiğini düşündürüyor.
takla mı atacak? süzülecek mi? batacak mı ?
bir sürü detay ve dert var...

Sistemi oturtalım hep beraber..
Böylece en son bir özete ulaşırız.
Bu özeti de resimlerle videolarla destekler, son olarak da elimizde
işin el kitabı olur.

Yine de söylemeden geçemeyeceğim.. hepinizin işçilik mahareti süper ya..
valla şu makinem gelsin.. merak ediyorum performansımı :D
umarım sizin gibi güzel işçilik çıkartabilirim ..

dün balsayı (20x100) ve şeffaf ahşap yapıştırıcımı aldım.
bir kaç gün içinde tel, halka ve iğneleri de alırım artık :D

Taylan
30-12-2006, 10:45
Serdar Hoca gerçekten de güzel bilgiler vermiş.. Vitrine koyma esprisi de bence
çok itici değil.. En azından böyle algılamamak gerektiğini düşünüyorum :D
Yaptığımız (ysa da yapacağımız) rapalanın sonuçta bizim gözümüze güzel
görünmesi değil, balık için çekici olması önemli.. Bize güzel görünür de balıkta
işe yaramaz ise vitrine koymaktan başka seçeneğimiz kalmaz hakkaten.

Yine de söylemeden geçemeyeceğim.. hepinizin işçilik mahareti süper ya..
valla şu makinem gelsin.. merak ediyorum performansımı :D
umarım sizin gibi güzel işçilik çıkartabilirim ..

dün balsayı (20x100) ve şeffaf ahşap yapıştırıcımı aldım.
bir kaç gün içinde tel, halka ve iğneleri de alırım artık :D

Ah Mert keşke alacakların bunlarla bitse :D Ben geçen gün bi baktımki takım çantasında ne var ne yok hepsi atölye olarak kullandığım odaya yığılmış. Bunun yanında çeşitli boyalar, vernikler, ojeler, ahşap macunu, gözler, çeşitli plastik malzemeler vs. vs. vs. Ama şunu kesinlikle söyleyebilirm ki aldığın alet işini bir hayli kolaylaştıracak

Birde Mert burda hepimiz balığa giden az veya çok bilgisi olan amatörleriz. Ve sanıyorumki "bu yem bana güzel göründü balıkta bunu yer" diyenimiz yoktur. Çünki biz balık değiliz. Yaptığımız bütün sahteleri de bu bilinçle yapıyoruz.

Sana itici gelmemiş olabilir ama bana geldi doğrusu "vitrin" espirisi. Malum herkesin espiri anlayışı farklı. Bu konuyuda fazla uzatmanın gereği yok.
Ben yine sahte yapmaya devam edeceğim. Her geçen gün kendimi geliştirmeye çalışarak tabiki. Bu yolda da yapılan her türlü olumlu, yapıcı eleştiriye açığım.

Spider
30-12-2006, 20:24
Olumlu ve veya olumsuz..
tüm eleştirilere açık olmalısınız hayatta.

emin olun hepsi bizi geliştirir..

neyse..

boyaları aldım bu gün..
şimdilik işe fırça ile başlayacağım. Güzel fırça seti yaptım
dremel hala firmadan bekleniyor.. bayram sonrasına kaldı.
kıl testere var.
penseler hazır.
balsa ve yapıştırıcı tamam
kurşunlar da tamam
kaset kapaklarını da çıkardık kutulardan.
maket bıçağı ucu da var 1 kutu

iğneler, halkalar, vernik (sprey parlak düşünüyorum) kaldı.

bir şey unutmadım herhalde ?!?!?

ya.. şimdi aklıma geldi.. bu gözleri nereden bulacağız?????

Taylan
30-12-2006, 20:33
Olumlu ve veya olumsuz..
tüm eleştirilere açık olmalısınız hayatta.

emin olun hepsi bizi geliştirir..

ya.. şimdi aklıma geldi.. bu gözleri nereden bulacağız?????

Gözleri ben daha önce nasıl yaptığımı anlatmıştım ama birkez daha yazayım.
Kırtasiyelerde satılan nazar değmesin çıkartmaları vardır. Bir pakette büyüklü küçüklğü 15-20 tane oluyor. Onların büyüklerini eşime veriyorum :D küçüklerini kendim kullanıyorum. Üzerlerini siyah asetat kalemi işle yuvarlak boyuyorum. Çok güzel göz oluyorlar. Birde Musanın boncukculardan aldığı oyuncaklarda kullanılan gözler var onlarda gayet güzel oluyorlar.

Sanırım bir iki çeşit (kalın ve ince) zımparada alsan iyi olur. Cihazın içinden çıkan zımparalar her yerde kullanışlı olmuyor.

Birde kaset kapakları sanırım biraz ince oluyor gaga için. Son gönderdiğim sahtede bende kaset kapağı kullandım ama sanki dipte bir ota takılsa yada azıcık dirençle karşılaşsa kırılacakmış gibi geldi bana.

Olumlu eleştirilere her zaman açığım. Ama olumsuz eleştiri kimseye yapmam bana yapılmasınıda istemem açıkcası. Olumsuz eleştiri ile kastım tabiki olumsuz gereksiz sözleri kastediyorum.

hobbytime
30-12-2006, 21:46
değerli arkadaşlarım suni yem imalatlarınızda yapıştırmaya alternatif hareketli göz

hobbytime
30-12-2006, 21:53
bunlar elde yapılanlara örnek bizim bir eksigimiz yok görüyorsunuz.

buda yarışma çagrısı........

taylan kardeşim air brush edinmek istiyorsan

çok ucuza airbrushtemini mümkünsatıldıgı yer sinop yakup bey belki sana yardımcı olabilir.anladıgım kadarıyla irtibatınız da var.

buda ankaradan

Taylan
30-12-2006, 22:29
değerli arkadaşlarım suni yem imalatlarınızda yapıştırmaya alternatif hareketli göz

İlhan Abi teşekkürler. Bu gözlerin aynısını biz burda boncukcularda bulabiliyoruz. sanırım bi göz getirtmeyim netten diyen arkadaşlarda boncukculardan bunu elde edebilirler. Ama mevcut siparişlere ilave edilebilir doğrusu :)

İlhan abi gittigidiyorddaki ürüne baktım. Güzel ama almışken iyi birşey alayım diyorum. Onun için bir süre beklemek istiyorum. Bakarsın yılbaşında para çıkar :D
birde sana birşey sormak istiyorum. Bu airbrushı kapalı bir odada (malum benim atölyem evin kullanmadığımız bir odası :D) kullanmak ne kadar doğru olur. Bir sakıncası var mıdır. Hiç kullanmadığım için bilemiyorum

hobbytime
30-12-2006, 22:37
boya su bazlı olsada solundugunda saglık acısından sorun yaratabilecek bir madde.
hoby atelyen yoksa benim gibi evde calışıyor oldugunu düşünüyorum.
ben bu aralar ahsap gemi modelciligine merak sardım.
ölcekli ahsap tekne yapıyorum.
boya benim içinde sorun oluyor.
ya nazımızın gectiği yerlede boya işini yaptırıyoruz.yada evde oldugu kadar devam ediyor.maket boyarken arada bi iki eşyada boyanıyor dogrusu....
her halükarda evde çalışırken ucuzundan bir gözlük
ve toz maskesi bulundurup kullanmakta fayda var
elinden bıcak kayar yonga sıcrar gözüne zarar verir allah korusun.......
boya yı solumamak için de cok pahalı olmayan toz maskeleri ile çalışmanı öneriyorum.kolay gelsin

Taylan
30-12-2006, 22:44
boya su bazlı olsada solundugunda saglık acısından sorun yaratabilecek bir madde.
hoby atelyen yoksa benim gibi evde calışıyor oldugunu düşünüyorum.
ben bu aralar ahsap gemi modelciligine merak sardım.
ölcekli ahsap tekne yapıyorum.
boya benim içinde sorun oluyor.
ya nazımızın gectiği yerlede boya işini yaptırıyoruz.yada evde oldugu kadar devam ediyor.maket boyarken arada bi iki eşyada boyanıyor dogrusu....
her halükarda evde çalışırken ucuzundan bir gözlük
ve toz maskesi bulundurup kullanmakta fayda var
elinden bıcak kayar yonga sıcrar gözüne zarar verir allah korusun.......
boya yı solumamak için de cok pahalı olmayan toz maskeleri ile çalışmanı öneriyorum.kolay gelsin

İlhan abi evet evde çalışıyorum. Maske bi tane edinmiştim zaten ama benim asıl merak ettiğim etrafa neler olduğuydu onlarıda mailinde öğrenmiş oldum. Etrafta bir iki eşya boyanıyorsa kesin benim hoby işim sona erer :D (sebep malum eşimin muhalefeti) Ben en iyisi piyangoyu bekleyeyim.

Hem geniş bir ev alıp bir odasını atölye yaparım :p hemde airbrush setini alırım :D

Yaptığın gemi modellerini bizimle paylaşırsanız sevinirim. Kolay gelsin

Spider
31-12-2006, 17:46
linkler için teşekkürler..
gerçekten faydalı oldu..

Fakat bu airbrush işi gerçekten de
maliyetli olacak..

fakat degrade yapabilmek için de şart gibi
kademe kademe renk karışımları ile
ton geçişleri yapmak zor...

eninde sonunda ucuzundan da olsa
alınacak gibi gözüküyor.

yandık!

göksen inal
31-12-2006, 20:48
Olumlu eleştirilere her zaman açığım. Ama olumsuz eleştiri kimseye yapmam bana yapılmasınıda istemem açıkcası. Olumsuz eleştiri ile kastım tabiki olumsuz gereksiz sözleri kastediyorum.[/QUOTE]
taylan kardeş olumlu bir eleştiri yapmak istiyorum ben daha önce hiç yapmadım ama yapılanları inceliyorum.vede gördüğüm üzerlerinde çizikler kalıyor vede tek kat boya atılıyor her halde. oda ince çizikler halinde gösteriyor rapalayı .benim tavsiyem sıfır zımpara ile zımparalarsanız daha iyi olur bir de iki kat boya atılırsa o zaman bence mükemmel görünecek. bende her halde mükemmeliyetçiyim biraz ondan sanırım :)
şunu da belirtmeliyim ki çokta güzel işçilik var evde yapılan bir rapala için.eline sağlık daha güzellerini yapman dileğiyle.

Taylan
01-01-2007, 00:59
taylan kardeş olumlu bir eleştiri yapmak istiyorum ben daha önce hiç yapmadım ama yapılanları inceliyorum.vede gördüğüm üzerlerinde çizikler kalıyor vede tek kat boya atılıyor her halde. oda ince çizikler halinde gösteriyor rapalayı .benim tavsiyem sıfır zımpara ile zımparalarsanız daha iyi olur bir de iki kat boya atılırsa o zaman bence mükemmel görünecek. bende her halde mükemmeliyetçiyim biraz ondan sanırım :)
şunu da belirtmeliyim ki çokta güzel işçilik var evde yapılan bir rapala için.eline sağlık daha güzellerini yapman dileğiyle.

İşte kast ettiğimde buydu :D Göksen bu benimde dikkatimi çekti yine Yakup abimde daha önce bir konuşmamızda bunu dile getirmişti. Ama şunun garantisini verebilirim ki bu çizikler ahşapdan kaynaklanmıyor. Boyayıda yaklaşık 2 yada 3 kat atıyorum. Ahşap boyası kullanıyorum acaba biraz onu sulandırmam mı gerekiyor. Bu görülenler fırça izleri olmalı. Önerileriniz varsa seve seve dinlerim :D

Spider
01-01-2007, 09:04
Aklıma gelen bir soru var..

maketimizi boyamadan önce suda test etsek?
balsaya bir şey olur mu acaba? denemedim hiç..

eğer takla atıyor ve dönüyorsa boş yere boyamakla uğraşmayayım bari dedim :D

Taylan
02-01-2007, 18:53
Aklıma gelen bir soru var..

maketimizi boyamadan önce suda test etsek?
balsaya bir şey olur mu acaba? denemedim hiç..

eğer takla atıyor ve dönüyorsa boş yere boyamakla uğraşmayayım bari dedim :D

Mert sanırım denemeden sonra iyice kurututrsan hiç bir sorun olmayacaktır. Ama denemek lazım :)

Bugün gerçekleştirdiğimiz Samsun organizasyonunda yaptığım iki rapalayıda denedim. Gerçekten dalmaları ve yüzmeleri süper olmuş. Pervane gibi dönmediler, takla atmadılar :D Biraz aksiyonları az olmuş çok kuyruk sallamıyor ama iş yapacağını düşünüyorum bu rapalaların. Ben özellikle dalışlarına bayıldım. Çektiğim bir videoyu you tube ekleyeceğim. Yakup abide diğer rapalayı videoya almıştı oda onu ekleyince linkini burda veririm.

Taylan
02-01-2007, 19:36
İşte ilk yaptığım sarı gagalı sahtemin yüzüşü. Gerçi video ayarları biraz beyaz olmuş sahte son gelişinde görülüyor ama en azından fikir verir. :D

Taylan
02-01-2007, 19:57
Arkadaşlar buda Musanın yaptığı ve bizim turna organizasyonunda çılgın adını verdiğimiz ama görüntüleyemediğimiz sahte.

Bu organizasyonda görüntüleme şansımız oldu. Çok sabırsızlandım Onu bekleyemedim ben yükledim bu akşam. :D :D

göksen inal
02-01-2007, 22:34
ikisinide izledim suda fena görünmüyorlar.eline sağlık

Spider
03-01-2007, 17:40
şu çılgının resimlerini detaylı görsek :D

hobbytime
03-01-2007, 22:43

hobbytime
03-01-2007, 22:45

hobbytime
03-01-2007, 22:49

hobbytime
03-01-2007, 22:56
taylan kardeşim
gövde imalatı bittikten sonra katmanlar halinde boya önermiştim.
ilk kat tercihen gümüş ikinci kat desen avlaga ve türe göre sececegin renk ile atılmalı.
ilk kat kuruduktan sonra maskeleme bandı kullanıp ikinci katı desen olarak atmakta fayda var ki bu kat genelde yanal desen olur yeşil açık mavi vb renkler çalışılabilir.desenlerde dogada bulunanlar örnek alınırsa uygun olur.galsama altındaki kırmızı tona dikkat yanal renk haki yeşil zeytuni olarak alınmış
3ncü kat sırt deseni olsun. koyu renkler idealdir.siyaha yakın koyu lacivert olabilir sekil koymadım.ki bu kat da sırta atılınca geriye en üst komple cila kalıyor.

en üst kat teflon bazlı boya olabilir.bulunamazsa başka suya dayanıklı cilalar denenebilir.

fotograf lar alıntı bende foto çalışması mümkün olmadıgından var olanlardan örnek koydum yayarlı olacagını umuyorum kolay gelsin

Taylan
03-01-2007, 23:01
taylan kardeşim
gövde imalatı bittikten sonra katmanlar halinde boya önermiştim.
ilk kat tercihen gümüş ikinci kat desen avlaga ve türe göre sececegin renk ile atılmalı.
ilk kat kuruduktan sonra maskeleme bandı kullanıp ikinci katı desen olarak atmakta fayda var ki bu kat genelde yanal desen olur yeşil açık mavi vb renkler çalışılabilir.desenlerde dogada bulunanlar örnek alınırsa uygun olur
3ncü kat sırt deseni olsun. koyu renkler idealdir.

fotograf lar alıntı bende foto çalışması mümkün olmadıgından var olanlardan örnek koydum yayarlı olacagını umuyorum kolay gelsin

İlhan abi boya çalışması güzel görünüyor. Sanırım airbrushında katkısı büyük. Ama benim en merak ettiğim konulardan biri doku. Doku çok güzek işlenmiş bu sahtede. Boyasız sahtede görünmeyen ama ilk kat boyalı resimde görünen ve sanki pul görünümü veren izler çok güzel görünüyor. Bunla ilgili bir bilgin var mı acaba.

İnşallah birgün param ve güzel bir atölyem olurda airbrush edinebilirim. Resimler için teşekkürler

hobbytime
03-01-2007, 23:05
pul desen örgü file yad kadınların kulandıgı kaneviçe var onu koyup bi kat boya atıyorsun
gövdekuruyor.
sonra hiç bisey koymadan aynı renkle bir kat daha atıyorsun pul hissi veren derin görüntü veriyor.yada alt mesajda görüldüğü gibi de calısabilirsin

hobbytime
03-01-2007, 23:08

hobbytime
03-01-2007, 23:08

karayel
04-01-2007, 09:39
Foruma fotografları ve yapım aşamaları gönderilen Taylan'ın elleriyle yaptığı siyah çizgili portakal renkli sahtesinin görüntüleri.

Sahte, yüksek sırtıyla kendinden beklenmeyen bir aksiyona sahip. Atılıp suya ilk düştüğünde hafifliği nedeniyle yüzmekte fakat makine sarılmaya başlandığında anında dalarak dik ve sağa sola tatlı salınımlar yaparak gelmektedir. Sarım hızı düştüğünde ise hafif yanlayarak adeta yaralı bir balık tavrı sergilemektedir.

karayel
04-01-2007, 09:42
Şimdi de Musa'nın çılgın rapalasının harika aksiyonunu seyredelim.
Lafı uzatmıyorum, bakın ve siz karar veriniz.

Taylan
04-01-2007, 09:46
Foruma fotografları ve yapım aşamaları gönderilen Taylan'ın elleriyle yaptığı siyah çizgili portakal renkli sahtesinin görüntüleri.

Sahte, yüksek sırtıyla kendinden beklenmeyen bir aksiyona sahip. Atılıp suya ilk düştüğünde hafifliği nedeniyle yüzmekte fakat makine sarılmaya başlandığında anında dalarak dik ve sağa sola tatlı salınımlar yaparak gelmektedir. Sarım hızı düştüğünde ise hafif yanlayarak adeta yaralı bir balık tavrı sergilemektedir.

Teşekkürler Yakup Abi video için. Gerçekten sahtelerin ikiside çok güzel yüzüyorlar. Kuyruk sallamalrı Musanın sahtesi kadar olmasada şişman bir sahte için gayet iyi. Bi ara soğmuştum daha sahte yapmam diyodum ama geçen gün gördünki ben bu sahtelerle baharda turna yakalarım :D Onun için çalışmaya devam :D :D

karayel
04-01-2007, 09:46
İlhan ellerine sağlık, paylaşım için teşekkürler.
Gerçekten harika bir görüntüsü var.
Eminim aksiyonu da aynı derecede güzeldir.

Taylan
04-01-2007, 09:53
Şimdi de Musa'nın çılgın rapalasının harika aksiyonunu seyredelim.
Lafı uzatmıyorum, bakın ve siz karar veriniz.

Bu sahteyi Musa ile ilk gittiğimiz turna avında denemiştik Yakup Abi gerçekten harika bir aksiyonu var. Ne tunalar alıcaz bunla bu baharda :D

karayel
04-01-2007, 10:23
Vallahi ellerinize sağlık. Kendi sahtesini kendisi yapmak isteyen arkadaşlara az emekle neler yapılabileceğini gösteren harika sonuçları var. Sayenizde bana bile cesaret geldi :D

Bu sahteyi Musa ile ilk gittiğimiz turna avında denemiştik Yakup Abi gerçekten harika bir aksiyonu var. Ne tunalar alıcaz bunla bu baharda :D

Taylan
04-01-2007, 10:27
Vallahi ellerinize sağlık. Kendi sahtesini kendisi yapmak isteyen arkadaşlara az emekle neler yapılabileceğini gösteren harika sonuçları var. Sayenizde bana bile cesaret geldi :D

Eminimki sen yapsan bizim sahteleri 10'a katlarsın. İnşallah senin sahteleride görürüz burda.
Bir TAYTOM marka sahte yapmak akşamları sadece bir saat uğraşmak ile 4-5 gün sürüyor. Hem güzel bir hobi oldu benim için hemde en güzel hobime bir destek oldu :D :D

blackboy55
04-01-2007, 14:44
şu çılgının resimlerini detaylı görsek :D

Mert usta çılgının resimlerini hatırlarsan daha önce(134-135) yayınlamıştım.Yanlış hatırlamıyorsam İdris usta sudaki hareketlerini görmek istedi sağolsun Taylan yayınlamış.

Taylan
04-01-2007, 14:46
Mert usta çılgının resimlerini hatırlarsan daha önce(134-135) yayınlamıştım.Yanlış hatırlamıyorsam İdris usta sudaki hareketlerini görmek istedi sağolsun Taylan yayınlamış.

Yakup abinin yayınladığı videoda daha güzel seçiliyo hareketler.
ama tam bir çılgın ya :D :D

blackboy55
04-01-2007, 14:51
Yakup abi ve Taylan ikinizede videolar için teşekkür ederim.Galiba yakında TAYTOM markaları üretmeye başlayacağız.:D

Taylan
04-01-2007, 14:57
Yakup abi ve Taylan ikinizede videolar için teşekkür ederim.Galiba yakında TAYTOM markaları üretmeye başlayacağız.:D

Neden olmasın Musa :D :D :D
Sahtelerin aksiyonlarını görünce ben hevese geldim. Yakında bi sahte daha bitirecem onuda eklerim :D

blackboy55
04-01-2007, 15:07
Sabırsızlıkla bekliyorum:)

göksen inal
04-01-2007, 21:02
hadi hayırlısı kardeş. bende başlayacağım yakında.sizden görerek imrendim:)

Taylan
04-01-2007, 21:06
hadi hayırlısı kardeş. bende başlayacağım yakında.sizden görerek imrendim:)

Selam Göksen

Çok güzel bir hobi bence. Özellikle balığa gidemediğimiz şu günlerde süper oluyor. Ya bu rapala çalışır mı çalışmaz mı diye düşünme bence başlarda. Önce el alışkanlığı kazanmak önemli daha sonra nasıl olsa bol bol örneklere bakar başarıya ulaşırız. Ama benim yaptığım iki rapalada gayet güzel çalışıyor. Kolay gelsin. Yardımcı olabileceğimiz birşey olursa biz hep burdayız. :D

ArtofDragon
05-01-2007, 00:20
buda benim ilk rapala denemem...
bugun yaptım...
nasıl olmus sizce?su testi daha yapılmadı.(cilayı bekliyor) ;)

[/IMG] (][IMG)

Spider
05-01-2007, 08:10
buda benim ilk rapala denemem...
bugun yaptım...
nasıl olmus sizce?su testi daha yapılmadı.(cilayı bekliyor) ;)

[/IMG] (][IMG)

umarım bu rapalada aerodinamik ile ilgili
problem çıkmaz.. su testini sabırsızlıkla bekliyorum

model olarak esinlediğiniz bir rapala var mı?
resmini koyar mısınız.

Taylan
05-01-2007, 08:34
umarım bu rapalada aerodinamik ile ilgili
problem çıkmaz.. su testini sabırsızlıkla bekliyorum

model olarak esinlediğiniz bir rapala var mı?
resmini koyar mısınız.

Cenk sahte güzel görünüyor. Suda da deneyip gözlemlediklerini bize aktarırsan seviniriz. İlk sahten olması sebebiyle benimde ilk sahtemde yaptığım bir sıralama hatası olmuş gibi. Ben ilk yaptığım sahtede göz çukurlarını boyadıktan sonra açmıştım. Tabi sonradan yamada yapsan hoş durmuyor. Sanki senin sahtende de gözlerinin yanındaki beyazlardan böyle bir durum olduğunu zannediyorum. Yanılıyor olabilirim tabi. Ben artık yaptığım sahtelerin göz çukurlarını boyamadan önce açıyorum. Daha sonra boyayıp gözleri yapıştırıyorum. Kenarlarda (göz ile açtığın çukur arasında) boşluk olsa bile boya göz çukurunun içine girdiği için hiçbir problem olmuyor

Mert sanki bende yozurinin altta gösterdiğim sahtesinden esinlenilmiş gibi bir izlenim uyandı. Altının düzlüğü ve sırtının bombesi sebebiyle
[/IMG] (][IMG)

ArtofDragon
05-01-2007, 10:17
ilk denemem oldugundan hatalarımın farkındayım...
göz olayında sana katılıyorum.bu sahteyi 3 saatte yaptım.bugün 1 tane daha yapıcam insallah.gözlerde yapıskanlı nazar boncugu kullandım...
siz sahtelerde kaç gr lık kursun(lar) kullanıyorsunuz?

Taylan
05-01-2007, 10:25
siz sahtelerde kaç gr lık kursun(lar) kullanıyorsunuz?

Cenk ben sahtelerimde 20 gramlık bir kuşunu 3'e bölüp kullanıyorum. birde açtığım kanalda tıkırtı yapması için yuvarlak kurşunlardan koyuyorum sanırım oda 3-4 gram vardır. Birini ön kısımı koyuyorum sabit olanı. Hareketli olanı ise kuyruğa doğru koyuyorum. Eski gönderdiğim mesajların birinde vardı sanırım iç kesit görünümü

Cadayl
05-01-2007, 10:27
Arkadaşlar, tebrikler. Yozuri vs, bizim siteyi takip ediyorsa adamlar pazar endişesi duymaya başalmışlardır bile:D İşleri elden gidiyor valla..

Taylan
05-01-2007, 10:34
Arkadaşlar, tebrikler. Yozuri vs, bizim siteyi takip ediyorsa adamlar pazar endişesi duymaya başalmışlardır bile:D İşleri elden gidiyor valla..

Aylin Hanım bu işe meraklı arkadaşlarla birleşip bir şirket kuracağız artık. :D :D Yozuride kimmiş rakip bile kabul etmeyiz :p :p :p

Spider
05-01-2007, 12:50
valla ben yozuri ve rapala bilmem

SPIDER®

geliyor yakında :D

göksen inal
05-01-2007, 22:13
taylan kardeş saol yaptıklarımı paylaşacağım inşallah

göksen inal
05-01-2007, 22:14

size katılıyorum .çok meraklı arkadaş var bu işle uğraşan artık kimse para vermez rapalaya

ArtofDragon
05-01-2007, 23:30
buyrun bakalım...
dengesi süper oldu.hareketi de tam istediğim gibi(suya atınca baş asagı dalıp yukarı çıkıyor)
bu model top water.yani su üzerinen dalıp çıkarak geliyor :D
[/IMG] (][IMG)

[/IMG] (][IMG)

gözlerde tam simetrikliği sağlayamadım..biri kalk gidelim diyor öbürü b.. yeme otur yerine diyor :) :) :)
cilasını daha atmadım..bu arada cila olarak yat verniği kullanıcam...

Taylan
06-01-2007, 08:10
buyrun bakalım...
dengesi süper oldu.hareketi de tam istediğim gibi(suya atınca baş asagı dalıp yukarı çıkıyor)
bu model top water.yani su üzerinen dalıp çıkarak geliyor :D
[/IMG] (][IMG)
cilasını daha atmadım..bu arada cila olarak yat verniği kullanıcam...

İşte ilk popper modelimizde geldi. Eline sağlık Cenk.
Sanırım sırtında kullandığın desen ahşap boyama işlerinde bordür olarak kullanılan desenerden. Yan kısımlarda fena durmamış ama bence sırta çok ama çok yakışmış. :D
Hareketide tam istediğin gibi ise güle güle kullan.:D
Tabi iş burda bunun resimlerini yayınlamakla bitmiyo. İnşallah bunlarla yakalanmış balık resimlerinide paylaşacağız burda :) :)

Spider
06-01-2007, 09:55
Popper benim son zamanlarda en favori rapala tipim.
Sudaki çekiş esnasında kabarcık seslerini iyi verirse
ve düzgün gelirse bence balık yakalamak için
gayet iyi aerodinamiğe sahip demektir.

renklerle ilgili yorumum yok. Her türlü koşulda ve avlakta
renkler değişebilir.

Bu gün Dremel geliyor en sonunda
popperla mı başlasak :D

Bu arada vernik konusunda bir önerim olacak
koçtaş'da gördüm yine. 10 YTL idi sanırım
parlak, tam şeffaf, sprey kutu vernik var.
en azından airbrush olmasa bile
vernik katmanını düzgün atmak için iyi bir seçenek olacaktır.

Taylan
06-01-2007, 10:10
Bu arada vernik konusunda bir önerim olacak
koçtaş'da gördüm yine. 10 YTL idi sanırım
parlak, tam şeffaf, sprey kutu vernik var.
en azından airbrush olmasa bile
vernik katmanını düzgün atmak için iyi bir seçenek olacaktır.

Mert dediğin sprey acaba çok ince bir katman olarak kalırmı diye bir düşünce geldi aklıma. Çünki sprey olduğu için fazla birikme yapmaz diye düşünüyorum. Buda rapalanın dışındaki verniğin çok kolay zarar görmesine ve darbenin hemen boyaya ulaşmasına neden olur mu acaba. En basitinden iğneler çok çabuk zarar verebiliyor sahteye.

ben oje kullanıyorum ama acaba daha sert olacak bir madde var mıdır dışına kaplanacak

Spider
06-01-2007, 10:11
Acil bir şey soracağım.

rapala 3'lü iğneleri kaç numara?

Spider
06-01-2007, 10:12
Mert dediğin sprey acaba çok ince bir katman olarak kalırmı diye bir düşünce geldi aklıma. Çünki sprey olduğu için fazla birikme yapmaz diye düşünüyorum. Buda rapalanın dışındaki verniğin çok kolay zarar görmesine ve darbenin hemen boyaya ulaşmasına neden olur mu acaba. En basitinden iğneler çok çabuk zarar verebiliyor sahteye.

ben oje kullanıyorum ama acaba daha sert olacak bir madde var mıdır dışına kaplanacak

4-6 kat vernik önerildiğini okumuştum bir yerde..
o zaman problem olacağını sanmam.

Taylan
06-01-2007, 10:20
Acil bir şey soracağım.

rapala 3'lü iğneleri kaç numara?

Mert yaptığın sahteye göre değişir tabi numaralar ama ben en son mustadın 6 ve 7 numaralı üçlü kancalarını kullanmıştım. ama sanki biraz küçük göründüler gözüme tabi benim sahtelere göre. Çünki benimkilerin boyu 12 cm falandı

Spider
06-01-2007, 11:01
Mert yaptığın sahteye göre değişir tabi numaralar ama ben en son mustadın 6 ve 7 numaralı üçlü kancalarını kullanmıştım. ama sanki biraz küçük göründüler gözüme tabi benim sahtelere göre. Çünki benimkilerin boyu 12 cm falandı

6-7 mi?
çok küçük değil mi 12 cm rapala için?

ya ben galiba en iyisi bir malzemeciye gideyim bu gün.
internetten sipariş verecektim vazgeçtim.

virax gözler güzel gözüküyor gerçekten de..

mustadın 3'lü iğneleri gerçekten güzel.
galvanizli tercih edeceğim. dayanıklı oluyorlar.
çok memnun olduğum strike pro rapalamın
iğneleri galvanizli.

paslanmaz halkalar gördüm 10'lu pakette.

aslında daha uygun fiyatlı halkalar da var. 25li paketlerde.

10mt (100 mtlik de var) bobin çelik tel var.

Neyseki bu tür ürünler yekünde bile çok para tutmuyor...

alternatif kullandığınız malzemeler varsa paylaşır mısınız.

Taylan
06-01-2007, 11:48
6-7 mi?
çok küçük değil mi 12 cm rapala için?

ya ben galiba en iyisi bir malzemeciye gideyim bu gün.
internetten sipariş verecektim vazgeçtim.
virax gözler güzel gözüküyor gerçekten de..

10mt (100 mtlik de var) bobin çelik tel var.

Neyseki bu tür ürünler yekünde bile çok para tutmuyor...
alternatif kullandığınız malzemeler varsa paylaşır mısınız.

Viraxın gözleri çok güzel ama bence biraz fala dışarı doğru çıkıyor. İçindeki topların hareket ediyor olması güzel ama niyeyse ben yapıştırma maşalakkah lardan yaptığım gözleri daha çok seviyorum. Üstü hafif bobeli oluyor ve alttan parlak kısım göürndüğü için daha hoş buluyorum ben

Çelik teli ne için kullanacağını tam anlamadım. Sahtelerin içine koyacaksın diye tahmin ediyorum. Ben bunun yerine bakır tel kullanıyorum. Kabloların içinden çıkanlardan. İşlemek kolay oluyor. Teli kendine sararak çok rahat kapatıyorum. Ama çelik tel kullanırsan bu iş için muhtemelen boru kullanacak ve onları sıkarak kapatacaksın teli. Tercih meselesi tabi ama uğraştırır gibi geldi bana.

Bende rapalanın sahteleri var 11 cm lik civarı. Onun iğneleri benim kullandığımdanda küçük. Ama bende senle aynı fikirdeyim. İlk mesajımda da dediğim gibi gözüme biraz küçük geldiler. Biraz büyütülebilirler

Spider
06-01-2007, 12:44
çelik teli direkt sararak kullanmayı düşündüm.

gzöleri de önce ahşap üzerinde göz çukuru açtıktan
sonra yerleştirmeyi planlıyorum
belki de gerçek bir balığa daha da
yaklaşmış olurum böylece_?

Taylan
06-01-2007, 12:56
çelik teli direkt sararak kullanmayı düşündüm.

gzöleri de önce ahşap üzerinde göz çukuru açtıktan
sonra yerleştirmeyi planlıyorum
belki de gerçek bir balığa daha da
yaklaşmış olurum böylece_?

Tercih senin Mert ben nacizane kendi yaptığımı anlattım. :D
Yine benim dediğim bakır tel kullanma işinide bir dene istersen. Zamanın birinde hırdavatçıdan çelik tel almıştım. (Balıkçılardakinden farklı olanı tabi. düz olanları sarım olanlar değil) Onu işlemeye çalıştım ama çok gevrek olduğu için işleyememiştim.

Spider
06-01-2007, 13:37
Doğru söylüyorsun Taylan
maket yaptığım yıllarda iniş takımları için
çelik tel kullanırdım
bela bir malzeme..

ama paslanmasını ve iri bir balık gelirse eğer (!) :D
kırılmasını istemem ;)

idris
12-01-2007, 07:09
merhaba arkadaşlar..sesi soluğu kestiniz...geçen hafta barajın kıyısına gidip hem özlem gidereyim dedim hemde yeni yaptığım sahte balıklarımı deneyeyim dedim...yaklaşık yapmış olduğum 10 adet sahtenin 8 tanesi çok güzel yüzüyor..2 tanesi sallana sallana geliyor...5 tanesi güzel dalıyor...1 tanesi küçük yalpalamalarla geliyor zikzak çizerek(çok küçük zikzaklar)2 tanesi de ne yaptığnı bilmiyor...resimlerini bir türlü gönderemiyorum ..sebep resim gönderilen site bizim bilgisayarda yasaklı site.(meb) onun dışında resim ekleeyebileceğim yer var mı onu da bilmiyorum.

Taylan
12-01-2007, 10:10
merhaba arkadaşlar..sesi soluğu kestiniz...geçen hafta barajın kıyısına gidip hem özlem gidereyim dedim hemde yeni yaptığım sahte balıklarımı deneyeyim dedim...yaklaşık yapmış olduğum 10 adet sahtenin 8 tanesi çok güzel yüzüyor..2 tanesi sallana sallana geliyor...5 tanesi güzel dalıyor...1 tanesi küçük yalpalamalarla geliyor zikzak çizerek(çok küçük zikzaklar)2 tanesi de ne yaptığnı bilmiyor...resimlerini bir türlü gönderemiyorum ..sebep resim gönderilen site bizim bilgisayarda yasaklı site.(meb) onun dışında resim ekleeyebileceğim yer var mı onu da bilmiyorum.

İdris yakında yeni bir sahtemi sizlerle paylaşacağım. sadece boya işi kaldı.

Fotoğraf yükleme konusuna gelince. İnternette mutlaka başka foto yükleme siteleri vardır ama ben şuan bilemiyorum. Benim sana önerim bizim forumun foto galerisi. İlk yapılandırıldığında sorunlar vardı ama sanırım şu an o sorunar giderildi. Sağda en yukarda foro galeri yazan bölümden "resim gönder" başlığını seçersen ordan kendi adına açılan bir galeriye gönderebilirsin resimleri. Sanırım mod. kontrolünden sonra yayınlanıyor resimler. Resimlerin dosya boyutunu çok büyük yapmazsan sanırım bir problem olmaz.

Resimleri merakla bekliyoruz. :) :)

Spider
12-01-2007, 14:54

msn kullanıyorsan benim adresimi ekle
öncesinde mail at tabi.. :D

bana gönderirsen resimleri
senin için ekleyip linklerini gönderebilirim akşam..
ya da direkt foruma da resimleri ekleyebilirim

istersen direkt mail de atabilirsin

ArtofDragon
13-01-2007, 21:38
1 tane yapım aşamasında 4 tane bitirdigim sahte...
kırmızı olanın kuyruk nasıl olmuş?:rolleyes:

[/IMG] (] (][IMG)

(] (][IMG)

(] (][IMG)

(][IMG)

yorumlarınızı bekliyorum...

Taylan
14-01-2007, 14:45
Eline sağlık Cenk özellikle son yaptığın sahte benimde şu an elimde olan ve sadece boya aşaması kalan sahteye benziyor.

kalem gibi olan kırmızı beyaz popper iş yapacağa benziyor. Kırmızı olanın kuyrukda güzel olmuş :) :) ve tüylü kuyruğun sırtındaki yonca motiflerine bayıldım :D:D

lombardo
14-01-2007, 18:48
orjinal rapalalar sanırım

grandi
15-01-2007, 11:50
Merhaba. Siteyi yeni keşfettim. Sahte yapım tekniklerinizi ilgiyle okudum. Ben de 5 yıldır sahte yapıyorum. Hiçkimseyle temas kurmadığım için, kafma göre değişik metodlar geliştirdim. Kauçuk, plastik, fiber, kavak veçam denedikten sonra zeytin ağacında karar kıldım. İşlemesi çok zor ama bazı avantajları var. 1-yağlı olduğu için içine su emmiyor. 2-Ağır olduğu için içine kurşun istemiyor. 3-Büyük balık prçalıyamıyor. 4-Daha küçük gaga yeterli oluyor. 5-Kolay bulunabiliyor. İçine yarleştirdiğim teli diş hekimlerinin kullandığı KROMÇELİK dişteli kullanıyorum. Bükmesi çok zor fakat deniz suyundan etkilenmiyor. Ve çok sağlam oluyor. (en kalın 1,2mm. en ince 0,9mm.) olmalı. Yapıştırma yapmıyorum, tek parçadan oyuyorum. Karnı yararak önceden kvrılmış teli içine yerleştiriyorum. Çelik 404 ile (iki karışımlı) yapıştırıyorum. Boy olarak 10-14cm. tercih ediyorum. Boya olarak oje veya yağlıboya kullanıyorum. Oje kullanırsam üzerine şeffaf yaldızlı oje sürüyorum. yağlıboya kullanırsam kuruduktan sonra (çok geç kuruyor) yat verniğine batırıp tekrar kurutuyorum. Boyamada ana prensip sırt siyah yana doğru kurşuni gri ve karın beyaz bu renk en çok av yapan Rapalanın ( MU ) su yani kefal rengi dir. Sırt lacivert yan yeşil alt yan açıksarı ve karın beyaz olursada iyi av veriyor. Dudakları kırmızı boyayın.

blackboy55
15-01-2007, 12:07
Merhaba. Siteyi yeni keşfettim. Sahte yapım tekniklerinizi ilgiyle okudum. Ben de 5 yıldır sahte yapıyorum. Hiçkimseyle temas kurmadığım için, kafma göre değişik metodlar geliştirdim. Kauçuk, plastik, fiber, kavak veçam denedikten sonra zeytin ağacında karar kıldım. İşlemesi çok zor ama bazı avantajları var. 1-yağlı olduğu için içine su emmiyor. 2-Ağır olduğu için içine kurşun istemiyor. 3-Büyük balık prçalıyamıyor. 4-Daha küçük gaga yeterli oluyor. 5-Kolay bulunabiliyor. İçine yarleştirdiğim teli diş hekimlerinin kullandığı KROMÇELİK dişteli kullanıyorum. Bükmesi çok zor fakat deniz suyundan etkilenmiyor. Ve çok sağlam oluyor. (en kalın 1,2mm. en ince 0,9mm.) olmalı. Yapıştırma yapmıyorum, tek parçadan oyuyorum. Karnı yararak önceden kvrılmış teli içine yerleştiriyorum. Çelik 404 ile (iki karışımlı) yapıştırıyorum. Boy olarak 10-14cm. tercih ediyorum. Boya olarak oje veya yağlıboya kullanıyorum. Oje kullanırsam üzerine şeffaf yaldızlı oje sürüyorum. yağlıboya kullanırsam kuruduktan sonra (çok geç kuruyor) yat verniğine batırıp tekrar kurutuyorum. Boyamada ana prensip sırt siyah yana doğru kurşuni gri ve karın beyaz bu renk en çok av yapan Rapalanın ( MU ) su yani kefal rengi dir. Sırt lacivert yan yeşil alt yan açıksarı ve karın beyaz olursada iyi av veriyor. Dudakları kırmızı boyayın.

Haydar abi öncelikle aramıza hoş geldiniz.
Yapmış olduğunuz sahtelerin resimlerinide bizlerle paylaşırsanız seviniriz.Yazınızda zeytin ağacından yapılan sahtenin parçalanmadığını söylüyorsun,acaba yaptıklarınla balık yakalama şansın oldumu,hangisi daha iyi iş yapıyor.Sizinde katılımınızı ve fikirlerinizi bekliyoruz,Saygılar.

lombardo
15-01-2007, 20:40
Arkadaşlar her şeyi anladımda şu iki soruya cevap bulamadım.,
1. nasıl oluyorda sahte balığı ortasına tel ve kurşun koymak için tam ortadan ve eşit olarak kesebiliyorsunuz.

2. side nasıl bir tel kullanıyorsunuz ve nasıl bu tel ile küçük kurşunları her iki yarım parçayada eşit ağırlık uygulayacak şekilde yerleştirebiliyorsunuz.
cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.
yarın kısmetse bende kendi rapalalarımı yapmaya başlıyorum.

teşekkürler.

Taylan
15-01-2007, 21:50
1. nasıl oluyorda sahte balığı ortasına tel ve kurşun koymak için tam ortadan ve eşit olarak kesebiliyorsunuz.

2. side nasıl bir tel kullanıyorsunuz ve nasıl bu tel ile küçük kurşunları her iki yarım parçayada eşit ağırlık uygulayacak şekilde yerleştirebiliyorsunuz.
teşekkürler.

Tolga ben burdayken kendi yaptığım yöntemi anlatayım sana:

1. sorunun cevabı ben rapalayı tek parça ağaçtan yapmıyorum. Yapacağım rapala örneğin 1 cm kalınlığında olacaksa 5 mm kalınlığında 2 tahtaya aynı şekli çiziyor ve kesiyorum. Dolayısı ile birbirine tıpa tıp benzeyen iki parçam oluyor :)

2. sorunun cevabı ise ben bakır tel kullanıyorum. Şu kabloların içinden çıkanlardan. Ben gayet memnunum. Bir ara hırdavatçılarda satılan 1 mm kalınlığında çelik tel kullanmaya çalıştım ama bu malzemeyi bükmek çok ama çok zor geldi bana ve vazgeçtim. Kurşunu eşit ağırlıkda yerleştirmek konusuna gelince o işte biraz zorluyor beni. Her iki yarım parçayada mümkün olduğunca eşit delikler açmaya çalışıyorum.

İnşallah çok güzel rapalalar yapar ve bizimle paylaşırsın. Umarım yanıtlarım açıklayıcı olmuştur. Anlamadığın her konuda yardımcı oluruz. Nacizane bir önerimde internette biraz ara ve bulabildiğin kadar sahte resmini incele. Gagaları, tel bağlantıları, hatta şeffaf olanlarda içine konulmuş olunan ağırlıkları. Kolay gelsin

Spider
16-01-2007, 21:24
ya arkadaşlar

hala göz, tel, halka, 3'lü kanca ve minik kurşun alamadım

boyutları konusunda endişelerim var..
bir türlü net bir şey oluşmadı kafamda..

daha önce size linkler yazmıştım..
ordaki boyutları açıkçası pek anlayamadım..

ne önerirsiniz?

Taylan
16-01-2007, 21:29
ya arkadaşlar

hala göz, tel, halka, 3'lü kanca ve minik kurşun alamadım
boyutları konusunda endişelerim var..
bir türlü net bir şey oluşmadı kafamda..
daha önce size linkler yazmıştım..
ordaki boyutları açıkçası pek anlayamadım..
ne önerirsiniz?

Mert ben genelde 10 -12 cm civarı yapıyorum sahteleri. Bazı toparlak modelleri daha küçük yapıyorum 8 cm civarı.

Bence bu konuda
internetten bulunan resimleri de paylaşalım artık

İşte bu çok zor Mert :D :D o kadar çok model varki onlarca

Taylan
17-01-2007, 10:20
Evet sonunda yeni sahtemi bitirdim. Baya bi uzun sürdü bunu yapmam çünkü çalışacak vakit pek bulamadım.

Sahteyi yaparken bu sefer gagada değişik bir malzeme kullandım. Oda bizim büroda kullanılmayan yazıları silinmiş eski bir gönye. Özellikle biraz kalın bir gaga malzemesi aradığım için bunu kullandım. Kaset kapakları bana biraz ince ve kolay kırılacak gibi geldi. Bu tam istediğim gibi oldu.

Boya olarakda bu sefer farklı bir malzeme kullandım. Sprey boya. Bir yerden yarım kalmış sprey boya geçmişti. Onun bunda denedim. Sprey boya ile iki kat boyadıktan sonra üstüne iki kat su bazlı vernik attım. Son kat olarakda şeffaf oje sürerken ojenin (ahşap boyasına yapmayıp da) bu sprey boyayı buruşturduğunu fark ettim az bir kısıma vuruken. Dedim farklı bir görüntü olabilir (sanki balık pulu gibi). Ve bir yerden iki sefer geçmek şartıyla ojeyi vurdum. Çıkan sonuç çok iç acıcı değil ama nedense ben beğendim :D :D

Not: kancalar fotomodellik sırasında takılmıştır. avda büyükleri ile değiştirilecektir :D:D (Anladın sen onu )

[/IMG] (] (][IMG)

(][IMG)

karayel
17-01-2007, 11:14
Yine döktürmüşsün, Ellerine sağlık...
Bazen balığı ayırırken sahte damaktan tutulur, o nedenle şimdiki malzeme daha kullanışlı olacak sanıyorum.
Artık cimrilik etme de bari şu boya setini tamamla... :D tatlısu sahtelerine bronz kaplama kanca kullansak daha iyi olur, bunlar daha keskin uçlu oluyor, denizdeki gibi kolay da paslanmıyor. (kanca büyüklüğü konusunu anladım ama yeni bir şey daha buldum):D

Not: kancalar fotomodellik sırasında takılmıştır. avda büyükleri ile değiştirilecektir :D:D (Anladın sen onu )
[/URL]

Taylan
17-01-2007, 11:21
Bazen balığı ayırırken sahte damaktan tutulur, o nedenle şimdiki malzeme daha kullanışlı olacak sanıyorum.
Artık cimrilik etme de bari şu boya setini tamamla... :D tatlısu sahtelerine bronz kaplama kanca kullansak daha iyi olur, bunlar daha keskin uçlu oluyor, denizdeki gibi kolay da paslanmıyor. (kanca büyüklüğü konusunu anladım ama yeni bir şey daha buldum):D

Yakup abi Samsunda çok aradım bronz üçlü iğne ama bi türlü bulamadım. İnşallah bi ara netten sipariş verirsem getirteceğim. :):)

Ben senin bişe bulacağını zaten biliyorum :D :D

Spider
17-01-2007, 16:37
Mert ben genelde 10 -12 cm civarı yapıyorum sahteleri. Bazı toparlak modelleri daha küçük yapıyorum 8 cm civarı.

İşte bu çok zor Mert :D :D o kadar çok model varki onlarca

Valla sadece büyük resimler yeterli olur.. genelde resimler
küçük oluyor sitelerde...

aferim bana...
bu gün gittim özellikle beyaz iğne aldım
malzemecide bronz iğne vardı.. aynı numarasından
beyaz yok diye almadım iyi mi !?!?!!?

gerçi mustad iğneler paslanmıyor..
aslında bence galvenizli iğne daha mantıklı gibi geliyor
ne dersin yakup abi?
denizde de kullanımı rahat olur sahtelerin..

Taylan
17-01-2007, 16:55
ne dersin yakup abi?
denizde de kullanımı rahat olur sahtelerin..

Mert Yakup abi ne der bilemiyorum ama :D :D benim elimde olan tüm rapala marka sahtelerde(sanırım 5 model olmalı) hepside bronz iğne. Sanırım bi bildikleri var. Ama elimde olan bir tane pelican sahtede galvaniz iğneli

Diğer markalarda ne kullanılıyo bilemiyorum.

Spider
17-01-2007, 17:06
İşin aksi ben malzemecilerde rapala bakarken
bronz iğneli görmedim.. beyaz iğneli gördüm hep...
galvanizli olanların kutusunda da özellikle
denize dayanımı ile ilgili bilgiler var.

bu arada gözler için bir alternatif buldum
kırtasiyede plastik çıkartmalar var..
hayvancıklı falan..
onların üzerinde oynar gözler yapışık :D
gözlerin altı da boş değil..
gözleri yerinden çıkartınca oğlumun dolaplarını
süsleyecek yinede.. bir taşla 2 kuş oldu :D

en çok gözü olan modeli seçtim.. aldım
bir paketi 2,6 YTL içinde 8 hayvancık olanlarda
toplam 16 göz çıkıyor :D :D

çelik teli çok aradım bu gün..
en sonunda bir silah tamircisinden numunelik aldım :)
(adamlar kendi yaylarını üretiyorlar)
posta caddesinde satılıyormuş aradığım tel..
bakır tel satan bir yere gittim
ama o tel çok yumuşak geldi bana..

galiba bu hafta sonu üretime geçebileceğim..

Spider
17-01-2007, 17:09

teşekkürler.

1. Ben kıl testere kullanmayı düşünüyorum.. önce ben de 2 parça yapmayı
düşündüm ama kesince tekrar birleştirirken girinti çıkıntılar birbirine
tam oturur ve daha iyi yapışır gibi geldi bana...

2. bu soru iyi oldu. galiba kurşunun yarısı büyüklüğünde her iki
parçaya da yuva açmak gerekecek :D daha denemedim.. ilk denemeden
sonra daha net cevaplar verebilirim sanırım :D

Spider
17-01-2007, 17:11
havalı tabancalar ve tüfekler için üretilmiş
çelik-top saçmalar var..

kıstırma kurşun yerine bu tip bir malzeme
daha kullanışlı olabilir diye düşündüm..

ne dersiniz?

etrafı daha pürüssüz ve düzgün bir ağırlık

eozsoyeri
17-01-2007, 21:52
Selam arkadaşlar..Bu başlığın bu kadar dolduğunu yeni gördüm mükemmel balıklar var yeni şeyler de öğrendim ben de ne zamandır maket balık yapıyorum yakında burada paylaşıcam..
İnternette bulduğum ve yararlandığım birkaç link ekliyorum.

raptiyeyle balık gözü yapımı
(oldukça gerçekçi oluyor üstündeki şeffaf bölümü plastik makinesinde yapabilirsiniz)

Balığımızı folyo kaplamak
(pul deseni verebilmek için)

Topwater maket balık yapımı videosu
(Çok güzel bir video gagasız balık yapımı)

Güzel bir anlatım
(ölçülerle beraber)

(sayfanın altındaki devam linklerini unutmayın)

eozsoyeri
17-01-2007, 21:57
Son link te gördüğünüz gibi balığın içinden tel geçirmek için ikiye bölmeniz gerekmiyor.Balığı yapıp matkabımıza bir çivi takıyoruz ve çengelleri takıcağımız yerleri deliyoruz..bu deliklere güçlü bir yapıştırıcıyı şırıngayla boşaltıyoruz (ben ağaç tutkalı kullanıyorum)vida gibi kıvırdığımız çelik telleri çevirerek bu deliklere sağlamca sokuyoruz ve yapıştırıcı kuruyana kadar bekliyoruz.Kurşunları ise balığın altına (karnına) açtığımız deliklere eritip döküyoruz..

ArtofDragon
17-01-2007, 22:15
tek parça tel tercihimdir...o delip takılan çelik teller hiç güvenilir gelmedi dogrusu.
arkadaslar kanca olayını bu kadar kafaya takmayın yok bronz yok galvanizli farketmez.kanca çürüsün gitsin.yenisini takarız olur biter...:D

blackboy55
18-01-2007, 08:35
Taylan o ne sevimli şey öyle.Eline sağlık güzel iş çıkarmışsın,ben de dün akşam popper tipine başladım,kabası bitmek üzere.Yalnız bu defa bitirince sana getirecem ve fotosunu sana çektirecem,çünkü senin makina daha iyi çekiyor galiba;) Hani bir laf vardı ya! ''en iyi makina arkadaşının makinası'' diye:D :D Çok yakında geliyooor,bekleyin.:p

Taylan
18-01-2007, 13:23
Taylan o ne sevimli şey öyle.Eline sağlık güzel iş çıkarmışsın,ben de dün akşam popper tipine başladım,kabası bitmek üzere.Yalnız bu defa bitirince sana getirecem ve fotosunu sana çektirecem,çünkü senin makina daha iyi çekiyor galiba;) Hani bir laf vardı ya! ''en iyi makina arkadaşının makinası'' diye:D :D Çok yakında geliyooor,bekleyin.:p

Teşekkürler Musa. İnşallah yüzüşüde güzel olurda iyi balıklar alırız bunlarla :D :D
Yine bi gün bu yaptıklarımızı toplayıp gidelim bi su kenarına fırsat bulunca.

popperın güzel olacağına eminim. Fotolar konusunda anlaştık. Ben resimlerim onları en güzel şekilde sen merak etme. En iyi makina konusunda ise her zaman makinam emrine amade :)

Bekliyoruzzzzzzzz

eozsoyeri
18-01-2007, 19:33
Cenk abi önce bana da öyle gelmişti ama bir tane yapıp deneyince ne kadar sağlam olduğunu anladım..İki zıt deliğe birer misina bağlayıp tüm gücümle çektim çıkaramadım penseyle çekince misina koptu..Bu yüzden artık böyle yapıyorum diğerine göre daha kolay oluyor..

Taylan
19-01-2007, 11:18
Cenk abi önce bana da öyle gelmişti ama bir tane yapıp deneyince ne kadar sağlam olduğunu anladım..İki zıt deliğe birer misina bağlayıp tüm gücümle çektim çıkaramadım penseyle çekince misina koptu..Bu yüzden artık böyle yapıyorum diğerine göre daha kolay oluyor..

Erdem sen deliklere ağaç tutkalı sürdüğünü yazmıştın. O şekilde bile bu kadar sağlam oluyorsa demekki çift karışımlı bi yapıştırıcı ile çelik gibi olacaktır. Bende artık bu şekilde yapmayı düşünüyorum. Daha rahat olur sanırım

eozsoyeri
19-01-2007, 19:10
Evet Taylan abi çok daha sağlam olur ben de bu çift karışımlı yapıştırıcılardan bulamadığım için tutkal kullandım zaten..Burada bence önemli olan deliği neredeyse tamamen bu yapıştırıcıyla doldurmak daha sonra teli içeri vidalamak tamamını doldurmayın ki teli geçirdiğimizde çok fazla taşmasın.Kolay gelsin

turna
19-01-2007, 20:38
Arkadaşlar,takım çantasını karıştırırken kaybettiğim rapalamı buldum,fakat nasıl ve nerede kullanılacağını bilmiyorum yardı ederseniz sevinirim.

150 gr,12 cm boy,5 mm kalınlık,kurşun döküm,kromajlı,sırt ve karın yüzgeçleri ile göz kırmızı,kuyrukta 0/1 iğneden üçlü çatal var.tatlı suda kullanılmaz,kıyıdanda kullanılamaz kanısındayım,tekneden hangi balık için nasıl kulanılır.?

Taylan
20-01-2007, 09:42
Arkadaşlar,takım çantasını karıştırırken kaybettiğim rapalamı buldum,fakat nasıl ve nerede kullanılacağını bilmiyorum yardı ederseniz sevinirim.

150 gr,12 cm boy,5 mm kalınlık,kurşun döküm,kromajlı,sırt ve karın yüzgeçleri ile göz kırmızı,kuyrukta 0/1 iğneden üçlü çatal var.tatlı suda kullanılmaz,kıyıdanda kullanılamaz kanısındayım,tekneden hangi balık için nasıl kulanılır.?

Mehmet Abi sanırım bahsettiğin sahte aşağıdaki yada buna benzer bişey. 150 gram ağırlığındaki nasıl kullanılır bilemiyorum ama bunun küçük boyda olanlarının kıyıdan atçek ile lüfere atıldığını biliyorum. Yakup abi (karayel) bu sahtelerden kullanıyordu. Hatta Samsunda yaptığımız organizasyonda tatlısuda da denemişti bunları. Gökkuşağı alabalık için.

Ama sanırım bu boyda olanları en iyi teknede kullanılır. Ve bence yine lüfer gibi yırtıcı balıklarda iş yapar gibi geliyor bana.
[/IMG] (][IMG)

Spider
20-01-2007, 16:14
Adım adım detayları ile ilk Rapalam..

Önce kaba çalışma

[/IMG] (] (] (][IMG)

Detay çalışması

(] (][IMG)

Desenler

(][IMG)

Gaga vs vs final

(][IMG)

blackboy55
20-01-2007, 16:19
Mert ellerine sağlık güzel iş çıkarmışsın daa,hani zımpara yapmadan boya vurmuşsun galiba.:eek: Eğer öyleyse bana göre emeğin boşa gider,çünkü o kadar uğraş çalış zımparadan kaç ,oldumu ama şimdi yaww.:D Devamı gelir inşallah,bekliyoruz.

Taylan
20-01-2007, 16:41
Adım adım detayları ile ilk Rapalam..

Gaga vs vs final
[/IMG] (][IMG)

Eline sağlık mert sahten güzel olmuş. Umarım aksiyonuda iyi olur. Benim levrekde (deniz) en çok kullanıldığını gördüğüm sahteler bu renkti.

Nacizane bir önerim ve bir sorum olacak.

Önerim boyamadan önce ince bir zımpara ile (su zımparası) keskin hatları yumuşatırsan sanırım daha düzgün olur sahten.

Sorum ise mavinin altına vurduğun renk metalik mi yoksa beyaz mı. Eğer metalikse ne tarz bi boya ?? Diğer boyamalarda nasıl bir boya kullandın

blackboy55
20-01-2007, 16:46
Mert ,birde kullandığın ağaç balsamı yoksa çammı,renk konusuna gelince renk uyumu mükemmel olmuş.İkinci ve diğer yapacağın modellerde daha iyilerini yapacağın şimdiden anlaşılıyor.Kolay gelsin.

grandi
20-01-2007, 18:03

Sahte balıklarımın resimlerini gönderiyorum.
İlerlettikçe daha iyilerini yapacağım.
Selamlar.

[/IMG] (] (][IMG)

(][IMG)

Spider
21-01-2007, 12:56
Mert ellerine sağlık güzel iş çıkarmışsın daa,hani zımpara yapmadan boya vurmuşsun galiba.:eek: Eğer öyleyse bana göre emeğin boşa gider,çünkü o kadar uğraş çalış zımparadan kaç ,oldumu ama şimdi yaww.:D Devamı gelir inşallah,bekliyoruz.

Zımpara yapıldı.. Aslında boya öncesi resimlere dikkatli bakarsanız
yüzey oldukça düzgün. Zaten son şekli verirken sürekli zımpara işi yaptım
önce kalın sonra ince zımpara ile şekli verdim (dremel işe yarıyor bu konuda)

Eline sağlık mert sahten güzel olmuş. Umarım aksiyonuda iyi olur. Benim levrekde (deniz) en çok kullanıldığını gördüğüm sahteler bu renkti.

Nacizane bir önerim ve bir sorum olacak.

Önerim boyamadan önce ince bir zımpara ile (su zımparası) keskin hatları yumuşatırsan sanırım daha düzgün olur sahten.

Sorum ise mavinin altına vurduğun renk metalik mi yoksa beyaz mı. Eğer metalikse ne tarz bi boya ?? Diğer boyamalarda nasıl bir boya kullandın

Mavinin altında kullandığım boya gümüş renk metalik boya..
asıl sorun da bu zaten.. elimde air brush olmadığı için
metalik boya ve fırça inanılmaz iz yaptı. o yüzden de
neredeyse zımparalanmamış gibi gözüküyor..

belki boya öncesi ince bir astar kat atabilirdim.
ama yine de air brush gibi olmazdı diye düşünüyorum

Kullandığım boya Pebeo Deco. Fransız malı bir boya.
Pearl Silver da kullandığım o gümüş boya..

Mert ,birde kullandığın ağaç balsamı yoksa çammı,renk konusuna gelince renk uyumu mükemmel olmuş.İkinci ve diğer yapacağın modellerde daha iyilerini yapacağın şimdiden anlaşılıyor.Kolay gelsin.

Balsa kullandım.. İşlemesi çok güzel ve keyifli .. aslında ham ağaçken
şekline baktığımda bunu ben mi yaptım dedim valla :D
ilk deneyim olunca inanın çok şaşırıyor insan..
fakat boyadan sonra işler değişti.. galiba air brush yatırımı yapmam gerekecek
bi de ucuz olsa meret ne güzel olurdu ya..

Spider
21-01-2007, 13:02
Boya ile ilgili bir iki detay daha vereyim

Office 1 Store'larda satılıyor..
özel standı var..

normal renkler 3,50 YTL
metalik renkler 5,50 YTL
tabi küçük boy değil söylediklerim.
110 ml'lik tipleri..

vernik olarak da sprey vernik kullanıyorum.
koçtaş'da var. Raykon marka aldım.
3 kat vernik attım rapalaya..
şeffaf ve parlak tip..

gaga CD kapağından ;)

Taylan
21-01-2007, 14:54
Zımpara yapıldı.. Aslında boya öncesi resimlere dikkatli bakarsanız
yüzey oldukça düzgün. Zaten son şekli verirken sürekli zımpara işi yaptım
önce kalın sonra ince zımpara ile şekli verdim (dremel işe yarıyor bu konuda)

Mavinin altında kullandığım boya gümüş renk metalik boya..
asıl sorun da bu zaten.. elimde air brush olmadığı için
metalik boya ve fırça inanılmaz iz yaptı. o yüzden de
neredeyse zımparalanmamış gibi gözüküyor..

belki boya öncesi ince bir astar kat atabilirdim.
ama yine de air brush gibi olmazdı diye düşünüyorum

Kullandığım boya Pebeo Deco. Fransız malı bir boya.
Pearl Silver da kullandığım o gümüş boya..

Balsa kullandım.. İşlemesi çok güzel ve keyifli .. aslında ham ağaçken
şekline baktığımda bunu ben mi yaptım dedim valla :D
ilk deneyim olunca inanın çok şaşırıyor insan..
fakat boyadan sonra işler değişti.. galiba air brush yatırımı yapmam gerekecek
bi de ucuz olsa meret ne güzel olurdu ya..

Mert Dremel işe yaramasına yarıyor özellikle kalın zımparada ama ben hiçbir zaman ince zımparada dremel kullanmıyorum. Yaprak zımpara kullanıyorum her zaman son aşamada. Çok daha pürüzsü oluyor. Hatta bazen boya vurmasam mı acaba diye düşünüyorum :D :D

Air brushın pahalı olmasından öte aslında etrafı kirletmesi beni daha fazla düşündürüyor. Çalışmak için bir atölyen yoksa eğer evde yapılacak iş değil. Nede olsa boyayı püskürterek atıyorsun.

Spider
21-01-2007, 17:29
Mert Dremel işe yaramasına yarıyor özellikle kalın zımparada ama ben hiçbir zaman ince zımparada dremel kullanmıyorum. Yaprak zımpara kullanıyorum her zaman son aşamada. Çok daha pürüzsü oluyor. Hatta bazen boya vurmasam mı acaba diye düşünüyorum :D :D

Air brushın pahalı olmasından öte aslında etrafı kirletmesi beni daha fazla düşündürüyor. Çalışmak için bir atölyen yoksa eğer evde yapılacak iş değil. Nede olsa boyayı püskürterek atıyorsun.

Aslında ilk denemelerde dremel zor geldi tabi
ama daha sonra elim alışınca ve ince işi bitirince
ben de boyamak istemedim valla :D

air brush için de bir şekilde çalışma masasının arka planını
duvar kösesine denk getirip, duvarı da mukavva ile
kaplamayı düşünüyorum..

herhalde fazla kirletmez.. bir de yazın
balkonda çok keyifli olabilir :D

Spider
21-01-2007, 17:31
bir sorum var..

küvette bir deneme yaptım ve
sağa sola salınım konusunda bir problemim var..
suda duruşu çok iyi denge süper
ama suda gezdirince
düz gitmeyi tercih ediyor..

gaga kaynaklı olduğunu süşünüyorum
ne dersiniz????

elimdeki hazır rapalaların gagaları
hep iç bükey.. benimki tabak gibi düz
sebep bu olabilir mi?

Taylan
22-01-2007, 08:30
herhalde fazla kirletmez.. bir de yazın
balkonda çok keyifli olabilir :D

Mert yazın balkonda gerçekten güzel olur bencede. Hiç kullanmadığım için bilemiyorum ama hafif bi esintide kullanılmaz sanırım. Onun için en kuytu balkonu seçmek lazım :D

bir sorum var..
küvette bir deneme yaptım ve sağa sola salınım konusunda bir problemim var.. suda duruşu çok iyi denge süper ama suda gezdirince düz gitmeyi tercih ediyor..
gaga kaynaklı olduğunu süşünüyorum ne dersiniz????
elimdeki hazır rapalaların gagaları hep iç bükey.. benimki tabak gibi düz sebep bu olabilir mi?

Mert banada gaga kaynaklı geliyor bu hata. Benim yaptığım sarı sahtede düz yüzerek geliyordu. Ama mesela alttaki Musanın yaptığı sahte Gagası düz ama felaket bir aksiyonu var. Birazda balığın formu ilede alakalı sanırım.

[/IMG] (][IMG)

Spider
22-01-2007, 10:07
Mert yazın balkonda gerçekten güzel olur bencede. Hiç kullanmadığım için bilemiyorum ama hafif bi esintide kullanılmaz sanırım. Onun için en kuytu balkonu seçmek lazım :D

Mert banada gaga kaynaklı geliyor bu hata. Benim yaptığım sarı sahtede düz yüzerek geliyordu. Ama mesela alttaki Musanın yaptığı sahte Gagası düz ama felaket bir aksiyonu var. Birazda balığın formu ilede alakalı sanırım.

[/IMG] (][IMG)

Gaganın ortasından geçen çizgi nedir?
2 parça mı o ?
sanki biraz da kalın gibi?

valla bu işi çözmem lazım

Taylan
22-01-2007, 10:15
2 parça mı o ?

Buna Musa daha iyi cevap verir ama sanırım yüzeysel bir çatlak o. Çünki bu tarz malzemeleri işlerken titreşimden dolayı yüzeysel çatlaklar oluşuyor. Ama dediğim gibi benimki sadece tahmin.
İki parça olacağını hiç sanmıyorum.

Bence kalın olmasında pek bir sakınca yok gibi. Gagasını kaset kapağından yaptığım bir sahtem var (sarı avcı) Bana biraz zayıf geldi sanki bir ota falan takılsa kırılacakmış gibi. Belkide kalın olduğu için yapıyodur bu kuyruk sallama hareketini :p :p

eozsoyeri
22-01-2007, 17:10
Mert abi renk uyumu süper olmuş ama biraz daha zımparayla düzeltseydin daha iyi olurdu..

Spider
22-01-2007, 20:30
Mert abi renk uyumu süper olmuş ama biraz daha zımparayla düzeltseydin daha iyi olurdu..

Edem,

zımpara sorunu olmadığını yazmıştım ya :D

boya öncesi resimlere bak bir.
boyadan sonra fırça izleri bu hale getirdi

boyayı inceltmek ya da astar atmak gerekirdi sanırım
ya da en iyisi airbrush ile boyamak :D

ama hala kuyruk sallama işi sakat..
bir çözüm bulmam lazım.. yoksa popper yapacağız bunu :cool:

blackboy55
23-01-2007, 08:09
2 parça mı o ?

Mert gaganın ortasından geçen çizgi galiba alttaki zeminde var.Çünkü gagada herhangi bir çizik yok.Senin salınma hareketleri Taylanında dediği gibi balığın formundan kaynaklanıyor olabilir.Ama eğer dremelle gagayı içbükey yapabilirsen eminol sağ sol hareketler başlayacaktır.Benim kullandığım gaga parçaları 2 mm kalınlığında sert plastik.

blackboy55
23-01-2007, 08:18
Arkadaşlar birde artık bir sahteyi 2-2,5 saatte bitirebiliyorum,nasılmı ?.Artık tahtaları kesmek yerine kalın ağaç törpüsüyle yediriyorum,istediğim forma gelince ince törpü ve zımparayla düzeltiyorum.Gerekli şekilleride el frezesiyle (sizin dremel dediğiniz) yaptıktan sonra iş tamam.Artık seri imalata geçiyorum:p Hafta sonu 2 tane popper tipi yaptım,en kısa zamanda resimlerini göndereceğim.Boya konusunda ise Taylanın büyük desteğini,verdiği boyaları,pc sinden verdiği renkli orjinal çıktılarıda söylemeden olmaz,Çok teşekkürler Taylan. :)

Taylan
23-01-2007, 08:33
Arkadaşlar birde artık bir sahteyi 2-2,5 saatte bitirebiliyorum,nasılmı ?.Artık tahtaları kesmek yerine kalın ağaç törpüsüyle yediriyorum,istediğim forma gelince ince törpü ve zımparayla düzeltiyorum.Gerekli şekilleride el frezesiyle (sizin dremel dediğiniz) yaptıktan sonra iş tamam.Artık seri imalata geçiyorum:p Hafta sonu 2 tane popper tipi yaptım,en kısa zamanda resimlerini göndereceğim.Boya konusunda ise Taylanın büyük desteğini,verdiği boyaları,pc sinden verdiği renkli orjinal çıktılarıda söylemeden olmaz,Çok teşekkürler Taylan. :)

Rica ederim kardeşim lafı bile olmaz aramızda. Sen hele bi boya getir onları buraya birde fotolayıp koyalım siteye :D :D Manken gibi çıkacaklarına eminim

Taylan
23-01-2007, 08:52
Geçen gün boyacıda cam cilası gördüm Musa hani şu parkelerin üzerine sürülen. Sence daha iyi olmaz mı oje yerine cam cila kullansak. Benim aklıma yattı. Parkelerde kullanılıp o kadar yüke dayandığına göre kesin sertleşince sert bi yüzey oluşturur.

blackboy55
23-01-2007, 08:59
Geçen gün boyacıda cam cilası gördüm Musa hani şu parkelerin üzerine sürülen. Sence daha iyi olmaz mı oje yerine cam cila kullansak. Benim aklıma yattı. Parkelerde kullanılıp o kadar yüke dayandığına göre kesin sertleşince sert bi yüzey oluşturur.

Taylan cam cilayı kompresörle vurmak lazım, okulda bize söylenen buydu.Ama bizim uygulama yüzeyimiz küçük olduğundan belki fırçayla sürebiliriz,denemek lazım.Benimde kaçzamandır aklımdaydı ama olmaz diye denemedim.Fiyatıda önemli olduğunu unutma.
Balığın karın altına ince simli metalik gri oje kullandım,sonuç süper oluyor,haberiniz olsun.

Taylan
23-01-2007, 09:12
Taylan cam cilayı kompresörle vurmak lazım, okulda bize söylenen buydu.Ama bizim uygulama yüzeyimiz küçük olduğundan belki fırçayla sürebiliriz,denemek lazım.Benimde kaçzamandır aklımdaydı ama olmaz diye denemedim.Fiyatıda önemli olduğunu unutma.
Balığın karın altına ince simli metalik gri oje kullandım,sonuç süper oluyor,haberiniz olsun.

Musa ben aldım bir kiloluk cam cila onuda bölüşürüz :) :)

Bende geçen gün ahşap boyama malzemesi satan yerlerde bir metalik efekti veren malzeme buldum. Uygulayacağın yere uhu sürüyosun sonra bu malzemeyi üstüne (torba gibi bişe) yapıştırıyorsun. Daha sonra bu malzemeyi kaldırmaya çalıştığında torba gibi olan kısım kalkıyor ama metal efekti veren kısım yüzeyde kalıyor. Daha komple bir sahtede denemedim ama bir parça bir yerde denedim sonuç mükemmel oldu. Bakalım elimdeki sahteye uygulayacam sonucu burdan aktarırım yine.

karayel
23-01-2007, 10:16
Hey Allahım yaaa... yahu sizin başka işiniz yok mu :D:D:D
İnternet olanaklarım kısıtlı ancak bu kadar sataşabiliyorum. Yoksa o hooo... diyecek laf çoktu...

Musa ben aldım bir kiloluk cam cila onuda bölüşürüz :) :)

Bende geçen gün ahşap boyama malzemesi satan yerlerde bir metalik efekti veren malzeme buldum. Uygulayacağın yere uhu sürüyosun sonra bu malzemeyi üstüne (torba gibi bişe) yapıştırıyorsun. Daha sonra bu malzemeyi kaldırmaya çalıştığında torba gibi olan kısım kalkıyor ama metal efekti veren kısım yüzeyde kalıyor. Daha komple bir sahtede denemedim ama bir parça bir yerde denedim sonuç mükemmel oldu. Bakalım elimdeki sahteye uygulayacam sonucu burdan aktarırım yine.

Taylan
23-01-2007, 10:25
Hey Allahım yaaa... yahu sizin başka işiniz yok mu :D:D:D
İnternet olanaklarım kısıtlı ancak bu kadar sataşabiliyorum. Yoksa o hooo... diyecek laf çoktu...

Günde 5 dakika nete giriyosun Yakup abi onunda 2 dakikasını bize sataşmaya ayırıyosun ya helal olsun sana vallahi :D :D :D

Sen gör bu sahtelerle ne turnalar, levrekler alacas. :p :p :) :)

ozan
23-01-2007, 12:20
Arkadaşım, balsa ağacı için oldukça fazla çeşiti bulabileceğini düşündüğüm yerin adresini ve telefonunu yazıyorum.(reklam olmaması için firma ismini vermiyorum.

Yüzüncüyıl Bulvarı Ülkü Kandemir Apt. No:73/8 Antalya
Tel:0.242.248 00 47

bu adreste böyle biyer yok apartmanın adı Seçil ap. ayıp oluyo biraz:mad: ayrıca verilen telefonda Office 1 Store'un yani n0:3 herhalde yanlışlık olmuş yazarken neyse siz benim gibi aramayın.

ArtofDragon
24-01-2007, 22:39
eger balsa gibi yumusak bir agac kullanıyorsanız cam cila yeterli gelmiyor arkadaslar..oje de yeterli gelmiyor.5 kat cam cila vurdugum sahtemin uzerine 1 hafta kuruttuktan sonra tırnagımla bastırdıgımda içine göçüyor :mad:
ama çözümü buldum sahtayi çelik zırhla kaplıyorum :D :D :D tabiki şaka
çözüm yolum su:babamla yıllar once sandal yaparken (15 yıl kadar oluyor) epoxy kullanmıstık..bunun 2 formu var biri yapıstırma için kullanılan biride cila işlemi için.2 side çift karıstırmadan olusuyor.ancak sertlesme süresi 24 saat sürüyor.amaaaaaaaaaaaa sertleştikten sonra süperrrrrrr aynen beton :)
ben yapıstırma için olanı kullanmıyorum cunki süre uzun geliyor.cila için olanı kullanıyorum.sonuç mükemmel.bu epoxy yat yapımında kullanılıyor.rezin ve hardener olarak 2 karısım.bir marka adı veremiyorum cunki babam tutkal kutusuna koymus zamanında :)
bu arada yapyıgımız sandalda hala sapasaglam 4.15 cm boyu var.kontraplaktan yapmıstık.bu yapıstırıcı sayesinde beton gibi olmustu :)
sahtenin agzına gelince mesleğim icabı (diş hekimiyim) bende alternatif cok fazla ve biraz pahalı sonuc sonuc cok iyi.gagayı seffaf akrilde yapıyorum(ortodontik akril)sıcak olanından.biliyorsunuz biz bunlardan protez yaparız onun seffafı..
celik telde ortodontik vestibül ark teli(krom nikel 0.7-0.9) bukmek için özel pens gerekiyor(kargaburun aklınızdan bile geçmesin :) 100 yıl denize at paslanmaz :)

ArtofDragon
24-01-2007, 22:48
haaaa bu arada göz olayında şu raptiye işini denedim güzel oluyor.ancak sahtenin yan yüzeyinin biraz büyük ve düz olması gerekiyor.uzerine onunda cam cila sürdüm istediğim gibi olmadı.onunda üzerine seffaf epoxy süreceğim.

Spider
25-01-2007, 08:06

Popperları bir an önce görmek istiyorum aslında
popper için gaga kullanıyor musun?
kullanıyorsan nasıl bir malzeme kulanıyorsun?

Ya arkadaşlar daha önce yazdım ya.
sprey vernik ver.. şeffaf.. parlak..
bazı markaların fiyatları 6,5 YTL'ye kadar inmiş durumda..

Hey Allahım yaaa... yahu sizin başka işiniz yok mu :D

Yakup Abi,

Sen istersen bulaşma.. biz burda ayrı bir dünya kurduk
gidiyoruz gündüz gece :D

eger balsa gibi yumusak bir agac kullanıyorsanız cam cila yeterli gelmiyor arkadaslar..oje de yeterli gelmiyor.5 kat cam cila vurdugum sahtemin uzerine 1 hafta kuruttuktan sonra tırnagımla bastırdıgımda içine göçüyor :mad:
ama çözümü buldum sahtayi çelik zırhla kaplıyorum :D tabiki şaka
çözüm yolum su:babamla yıllar once sandal yaparken (15 yıl kadar oluyor) epoxy kullanmıstık..bunun 2 formu var biri yapıstırma için kullanılan biride cila işlemi için.2 side çift karıstırmadan olusuyor.ancak sertlesme süresi 24 saat sürüyor.amaaaaaaaaaaaa sertleştikten sonra süperrrrrrr aynen beton :)
ben yapıstırma için olanı kullanmıyorum cunki süre uzun geliyor.cila için olanı kullanıyorum.sonuç mükemmel.bu epoxy yat yapımında kullanılıyor.rezin ve hardener olarak 2 karısım.bir marka adı veremiyorum cunki babam tutkal kutusuna koymus zamanında :)
bu arada yapyıgımız sandalda hala sapasaglam 4.15 cm boyu var.kontraplaktan yapmıstık.bu yapıstırıcı sayesinde beton gibi olmustu
sahtenin agzına gelince mesleğim icabı (diş hekimiyim) bende alternatif cok fazla ve biraz pahalı sonuc sonuc cok iyi.gagayı seffaf akrilde yapıyorum(ortodontik akril)sıcak olanından.biliyorsunuz biz bunlardan protez yaparız onun seffafı..
celik telde ortodontik vestibül ark teli(krom nikel 0.7-0.9) bukmek için özel pens gerekiyor(kargaburun aklınızdan bile geçmesin :) 100 yıl denize at paslanmaz :)

3-5 kat vernik sprey.. Balsa o zaman taş gibi oluyor..

ama bu cila için olan epoxy'i bir denemek lazım
maliyetleri nasıl?

Taylan
25-01-2007, 08:35
ama çözümü buldum sahtayi çelik zırhla kaplıyorum :D :D :D tabiki şaka

Cenk ben balsa kullanmıyorum maketlerimde genelde çam kullanıyorum ama çelik macunu bende bazen kullanıyorum. Daha çok yapıştırıcı olanları değilde kaportacıların kullandığı çelik macunları kullanıyorum hem düzeltme işlerinde çok güzel oluyor hemde ufak yefek şekil verme işlerinde. Kolay gelsin

blackboy55
25-01-2007, 11:13
Selam arkadaşlar aşağıda son yaptığım iki adet poopper tarzı sahteyi sizlerle paylaşıyorum.

[/IMG] (] (][IMG)

(][IMG)

blackboy55
25-01-2007, 11:14
[/IMG] (] (][IMG)

(][IMG)

Taylan
25-01-2007, 11:16
Ellerine sağlık kardeşim. Çok güzel olmuşlar. Özellikle ağızlarındaki içe yuvarlak plastiklein bunları tam bir popper gibi yüzdüreceğine eminim. Sanırım levrekde iş yapar. Alt kısma vurduğun metal efektini özellikle çok beğendim. Ne kullandın alt kısımlarda.

Devamını bekliyoruz. Kolay gelsin

blackboy55
25-01-2007, 13:13
Ellerine sağlık kardeşim. Çok güzel olmuşlar. Özellikle ağızlarındaki içe yuvarlak plastiklein bunları tam bir popper gibi yüzdüreceğine eminim. Sanırım levrekde iş yapar. Alt kısma vurduğun metal efektini özellikle çok beğendim. Ne kullandın alt kısımlarda.

Devamını bekliyoruz. Kolay gelsin

Taylan alt kısımda metalik renkli oje kullandım,içindeki parlak simler çokince olduğundan 2 kat vurunca tamamen kapatma yapıyor.
Boyasını senden aldığım ahşap boyalarıyla boyadım.Yine söylüyorum,çok teşekkür ederim.
İçlerine herzamanki gibi yuvarlak kurşun koydum,tıkırtıda yapıyor.Bakalım deneyeceğiz,inşallah çalışırlar.

Taylan
25-01-2007, 13:22
Musa aslında ikinci balık bence model olarak çok güzel olmuş. Özellikle üstten olan resimde sanki solungaç kapakları şişmiş bir balığa benziyor. Levrekde iş yapar gibi geliyor bana

karayel
25-01-2007, 13:58
Ellerine sağlık, boyadan ötürü üsteki çok şık görünüyor, aksiyonda her ikisnde de sorun çıkmayacağına eminim. (Daha öncekileri denedik gördüm)
Alttakinin köşeli ve boyasının özensiz görünmesi bence fotografçından kaynaklanıyor. Sen bu fotografçıyı değiştir bence :D

skoylu
25-01-2007, 14:10
Ellerine sağlık..

Ama senin bir pistole alma zamanın gelmiş.. Pistole ile çok daha güzel bir ton verebilirsin alttaki parlaklığa..

Mümkün olursa, alt tabanı biraz daha kavisli yapmaya çalış derim. Taban biraz düz gibi olmuş veya fotoğrafta öyle görülüyor.. Böyle olunca, suyun üstünde dengesiz durur. Eğer biraz yuvarlak gibi olursa daha dengeli olur.. Ayrıca tabandaki o parlaklığı hafifça kenarlara doğru yayarsan daha etkileyici olur, zaten tabanı yuvarlak profil, köşesiz yapınca öyle olacaktır..

Birde toz boya kullanmayı dene, mümkün olursa.. Dikkat ettiysen oje düz bir satıh olmuyor, fırça izleri filan kalıyor. Bu durumda yansıma hattı kesikli olur, balığı parça parça gibi gösterir. Toz boya ile bu sorun olmaz.. Ama elbette toz boya temini daha güç, çalışması daha bir zahmetli bir malzeme..

Her durumda son derece avcı olacaklarını düşünüyorum, tekrar ellerine sağlık..

blackboy55
25-01-2007, 14:36
Ellerine sağlık, boyadan ötürü üsteki çok şık görünüyor, aksiyonda her ikisnde de sorun çıkmayacağına eminim. (Daha öncekileri denedik gördüm)
Alttakinin köşeli ve boyasının özensiz görünmesi bence fotografçından kaynaklanıyor. Sen bu fotografçıyı değiştir bence :D

Yakup abi,fotoğrafçımın günahı yok:p Tamamen benden kaynaklanıyor,yanlış boya vurdum,olmadı kazıdım,tekrar vurdum,oda olmadı yine kazıdım derken en son o boyayı vurdum.Onunda nekadar olduğu işte ortada.suda duruşu güzel ama denizde denemedim daha.

skoylu
25-01-2007, 15:22
bunun 2 formu var biri yapıstırma için kullanılan biride cila işlemi için.2 side çift karıstırmadan olusuyor.ancak sertlesme süresi 24 saat sürüyor.amaaaaaaaaaaaa sertleştikten sonra süperrrrrrr aynen beton

Çelik macun iyi bir tercihtir. Bunun yanında 404 Power Mix kullanılabilir.

Bunlar rapala için çok çok uygun değildir aslında, kabuk yaparlar tahtanın üstünde. Genede gayet memnun edici netice verirler. Rapala için tavsiye edilecek olan polyesterdir. Mobilyacılarda bulunur, kalitelisi nispeten esnektir ve cam gibi yüzey sağlar..

Birde şöyle bir şey tarif edeyim. Çelik macun vs. bulması, bulundurması zor olanlar için.. En yakın hırdavatçıdan, en küçügünden iyisinden sentetik yağlı boya, bezir yağı ve bir miktar çinko üstübeç alın, 1-2 kg yeter. Rapala bitince bezir yağı ile boyayın. Bir iki gün bekleyin kurusun. Fırında, 35-40 derece sıcakta 1 saatte kurur..

Çinko üstübece azar azar katacağınız bezir yağı ile, sert bir hamur kıvamı, şu toybox vs. hamurları gibi sert, elde edinceye kadar ıspatula ile karıştırırak macun oluşturun. Sonra sentetik boya ilave ederek sakız kıvamına getirin. Ama azar azar ilave edin ve iyice ezerek karıştırın. Bu macunu bir kaba koyun, üzerini su ile doldurun. Uzun bir süre suyun altında öylece kalacaktır, arada suyunu tamamlarsanız, 2-3 yıl bişey olmaz. Kullanacağınız kadarını küreğin/ıspatulanın üzerine yeteri kadar bir parça alın. Bu yumuşak sakız kıvamında olmasına rağmen hafiçe akma, yayılma eğilimi gösterir. Tükrükle bunu karıştırın. yumuşak ve akmayan macun kıvamını alacaktır (kestirme). Tükrük yerine suda kullanabilirsiniz, fakat tükrük daha parlak netice verir. Bu macunu bezirle doyurduğunuz rapalanın üzerine sürüp, halkasından asarak kurumasını bekleyin. Sıcaklığa göre 1 ila 3 gün sürebilir. İnce Zımpara ile parlatın ve boyayın.

Bu kullanımı vs. daha kolay bir macundur. Ucuzdur, evde boya öncesi dolgu işlerinde filan kullanılabilir. Ama dolgu macunu değildir. İnce sürülmesi gerekir. Dolgu macunu, ağır dolgu için içine kaba üstübeç ilave edilir. Fakat o kurşundan ibarettir ve evde olması iyi değildir.

Elbette, çelik macun gibi aparatlar, polyester dolgu macunları, çift bileşikli yapıştırıcılar vs. daha iyi netice verir çoğu zaman. Çünkü bu macunun kıvamını vs. ayarlamak biraz tecrübe gerektirir. Fakat, bu macun ahşap üzerinde son derece kalıcıdır ve üzerine atılacak boyayı son derece iyi tutar. Özellikle toz boyayı. Selülozik boyalar ki oje de bunlardan biridir, kullanmak için, polyester tabanlı macunları tercih edebilirsiniz.. O tür polyesterlerin, plastik çelik ve macunlarınm dezavantajı rapalanın üzerinde kabuk halinde olmasıdır. Ahşapın içine işlemezler. Bir iki kullanımdan sonra mikro çatlaklar oluşur, su bu çatlaklardan sızar ve tahta kabarır. Bu da boyasının dökülmesine yol açar. Bu zahmetli macun, deniz macunu değildir ama uygulaması ahşapı doyurduğu için su alma sorunu daha az olur. Nispeten daha esnek olduğundan da daha zor dökülür..

İşte merkalısına ilginç bir macun yapma, uygulama yöntemi.. Ama elbette, en iyi yol, en iyi bildiğiniz yoldur..

atmoss
25-01-2007, 16:55
İstanbul'da balsa arayanlar KOCTAS ' ın sahil yolundaki ağac reyonlarında bulabilirler . Metro'nun yanında ki Bauhause da da mevcut. Maket bıcağı ile şekil verebiliceğinz çok yumusak bir ağactır.

blackboy55
25-01-2007, 18:20
Ellerine sağlık..

Ama senin bir pistole alma zamanın gelmiş.. Pistole ile çok daha güzel bir ton verebilirsin alttaki parlaklığa..

Mümkün olursa, alt tabanı biraz daha kavisli yapmaya çalış derim. Taban biraz düz gibi olmuş veya fotoğrafta öyle görülüyor.. Böyle olunca, suyun üstünde dengesiz durur. Eğer biraz yuvarlak gibi olursa daha dengeli olur.. Ayrıca tabandaki o parlaklığı hafifça kenarlara doğru yayarsan daha etkileyici olur, zaten tabanı yuvarlak profil, köşesiz yapınca öyle olacaktır..

Birde toz boya kullanmayı dene, mümkün olursa.. Dikkat ettiysen oje düz bir satıh olmuyor, fırça izleri filan kalıyor. Bu durumda yansıma hattı kesikli olur, balığı parça parça gibi gösterir. Toz boya ile bu sorun olmaz.. Ama elbette toz boya temini daha güç, çalışması daha bir zahmetli bir malzeme..

Her durumda son derece avcı olacaklarını düşünüyorum, tekrar ellerine sağlık..

Serdar usta,pistole alacak param yok,ama şu toz boya nerde bulunur ve nasıl kullanılır,yardım edersen sevinirim.Birdahaki modellerde hatları daha yuvarlatarak yapacağım,resimlerini yayınlayınca tekrar fikirlerinize ihtiyacım olacak.:) Bu aralar popper çalışacağım,belki levrek yakalarım.

skoylu
25-01-2007, 18:53
Hımm.. O zaman sana bir pistole yapalım..

Ben ilk rapalalarımı, taa lise yıllarında, kendi yaptığım pistole ile boyamıştım.. Ne marifetliyim değil mi? Evet, öyleyim, eczaneden bir tane filit pompası almış, marifetimi konuşturmuştum netekim :)

Sonra, çoook sonra, babamın alakalı eşyaları bana kaldı, o fırça ile çalışmaya başladı. Aralarında pistoleler filanda vardı.. Ama pek iri, pek ağırdılar.. Rapala vs. gibi ince işlere uymuyordu. Bende, Tavşanlı'da Tabelacı taktak'ta gördüğüm, kalemden bozma sistmei yapmıştım kendime.. Gereken, hava üfleyecek bir şeydir sadece ki, en uygunu elektrik süpürgesidir..

Elinizde böyle bir süpürge varsa, bir tarife yapalım. Yoksa, ona göre bir şeyler düşünelim..

Toz boya konusuna gelince, nerde bulunur, bende bilmiyorum. Ama bilen arkadaş vardır sanıyorum, yoksa da araştırırız karaköy'de, tahtakale'de filan.. Bu tip boyalar aslen metal için kullanılır. kaşıklarda filan. Ama rapalaların ilk kat boyası olarak kullanılırlarsa da çok iyi netice verirler..

mozdil
26-01-2007, 07:51
Toz boyayı Karaköy'de PTT binasının arkasında (Galata Köprüsü'ne Karaköy'den girerken sağ taraf) bulunan sokakta bulabilirsiniz.

blackboy55
26-01-2007, 09:59
Serdar usta,yalnız bana göre, püskürtmeli boya için kapalı bir yer veya atölye lazım,o da bende yok.Acaba şimdilik fırçayla boyasam nasıl olur.İşi ilerlettikçe pistoleyle çalışsam daha iyi olmazmı.Zira ben maket tekne işinede hız vermeyi düşünüyorum.Yakup abi planlarıda göndermeye başladı sağolsun.

Taylan
26-01-2007, 10:25
Serdar usta,yalnız bana göre, püskürtmeli boya için kapalı bir yer veya atölye lazım,o da bende yok.Acaba şimdilik fırçayla boyasam nasıl olur.İşi ilerlettikçe pistoleyle çalışsam daha iyi olmazmı.Zira ben maket tekne işinede hız vermeyi düşünüyorum.Yakup abi planlarıda göndermeye başladı sağolsun.

Musa vallahi ben evdeki oklavayı :p :p :p düşünerek bu pistole işini rafa kaldırdım. Şimdilik fırça iyi gibi bizim için. Belki ilerde :D :D

skoylu
26-01-2007, 10:26
Musa kardeşim, sen zaten fırça ile de güzel işler yaratıyorsun.. Pistole ile çalışmaya başlayınca zaten bir sene filan (belki) iş çıkaramayacaksın.. Yok boyası ince oldu, yok yakın tuttun, yok hızlı çektin.. Benim babam ressam, tabelacıydı. Onun yanında küçüklükten yetiştik, fırça, renk, pistole, ton, gölge vs. zaten bildiğimiz işlerdi.. Oysa sen eline pistoleyi aldıktan sonra bayaa bir mesafe olacak önünde.. İşte o yüzden, şu aşamada pistole diyorum..

Pistole kullanmak, maket tekne'de sana faydalı olacak.. Maket balıkta da.. Ama dediğim gibi, kutusundan çıkınca sular seller gibi boya yapamayacaksın.. Şimdiden başlayıp, geliştirmelisin.. İki günü denk olan ziyandadır, en azından benim prensibim budur.. Kenini ilerletmelisin..

Şu an kötü iş çıkarmıyorsun.. Sanatın tatmin edici.. Fakat, orada kalmamalısın. Oradan ötesi içinse, pistole kullanman lazım.. Fırçanın doğal limitlerine gelmişsin. O hassas gölgeleri, tonlamayı, geçişleri vs. oje ve fırça ile yapamazsın.. Guaj, tuval tipi yağlı boya vs. kullanmıyorsun, kullanamazsın ki öyle fırça ile o yumuşak tonlamayı verebilesin..

blackboy55
26-01-2007, 10:45
Musa kardeşim, sen zaten fırça ile de güzel işler yaratıyorsun.. Pistole ile çalışmaya başlayınca zaten bir sene filan (belki) iş çıkaramayacaksın.. Yok boyası ince oldu, yok yakın tuttun, yok hızlı çektin.. Benim babam ressam, tabelacıydı. Onun yanında küçüklükten yetiştik, fırça, renk, pistole, ton, gölge vs. zaten bildiğimiz işlerdi.. Oysa sen eline pistoleyi aldıktan sonra bayaa bir mesafe olacak önünde.. İşte o yüzden, şu aşamada pistole diyorum..

Pistole kullanmak, maket tekne'de sana faydalı olacak.. Maket balıkta da.. Ama dediğim gibi, kutusundan çıkınca sular seller gibi boya yapamayacaksın.. Şimdiden başlayıp, geliştirmelisin.. İki günü denk olan ziyandadır, en azından benim prensibim budur.. Kenini ilerletmelisin..

Şu an kötü iş çıkarmıyorsun.. Sanatın tatmin edici.. Fakat, orada kalmamalısın. Oradan ötesi içinse, pistole kullanman lazım.. Fırçanın doğal limitlerine gelmişsin. O hassas gölgeleri, tonlamayı, geçişleri vs. oje ve fırça ile yapamazsın.. Guaj, tuval tipi yağlı boya vs. kullanmıyorsun, kullanamazsın ki öyle fırça ile o yumuşak tonlamayı verebilesin..

Serdar usta, yalnız şunu belirtmeden geçemeyeceğim.Ben her nekadar fotokopi teknisyeni olsamda, EML mobilya dekorasyon okudum,hatta okulun döner sermayesine bağlı çalışıyordum.Orada biten işlere hocalarımız nezaretinde boya-vernik atardım ve askerden gelincede iş bulamadığım için elektrikli fırın imalatında çalıştım ve oradada fırınları boyuyordum.Ondan dolayı boya tabancasına elim alışkındır ama dediğim gibi yer ve para sorunum var.Önce onları aşmam lazım sonrada kendimi:D

eozsoyeri
28-01-2007, 17:42
Selam arkadaşlar..Bunlarda benim yapmış olduğum yapay yemler umarım beğenirsiniz yorumlarınızı bekliyorum..Hepsinin denge ve yüzüş stillerini küvette denedim:) Güzel yüzüyorlar gerçekçi olmayanların dillerini yeniden yaptım ,büyüttüm.Şunu tecrübe ettim ki gövdenin ağırlık merkezi ve dilin şekli-büyüklüğü balığın nasıl yüzüceğini çok etkiliyor..

Taylan
28-01-2007, 17:52
Selam arkadaşlar..Bunlarda benim yapmış olduğum yapay yemler umarım beğenirsiniz yorumlarınızı bekliyorum..

Özellikle üstten 3. olanın boyaması güzel olmuş. Diğerleri de güzel. İnşallah aksiyonlarında bir problem yoktur. Aslında renkten çok aksiyonun daha önemli olduğuna inanıyorum. Bol balıklı avlar yaparsın inşallah bu sahtelerle

turna
28-01-2007, 19:22
Piyasaki örneklerine göre dillerin açısı ve boyu fazla büyük değilmi?

Ellerine sağlık hepside birbirinden çık olmuşlar.

Taylan
28-01-2007, 19:28
Piyasaki örneklerine göre dillerin açısı ve boyu fazla büyük değilmi?

Ellerine sağlık hepside birbirinden çık olmuşlar.
Bir yanlışım varsa arkadaşlar düzeltsinler ama sanırım gaga boyu ve eğimi dalma derinliği ile ilgili. Piyasada gagaları bundan çok daha büyük modelleri bulmak mümkün. Ama resimlerin en üstünde yer alan portakal rengi sahtede de gaga açısı biraz fazla geldi bana da

[/IMG] (][IMG)

[/IMG] (][IMG)

eozsoyeri
28-01-2007, 20:05
Teşekkürler Mehmet ve Taylan abi..Aksiyonları oldukça iyi oldu.Dilleri de dediğiniz gibi biraz daha çabuk ve fazla dalmaları içi büyük yaptım aksi halde çok yüzeyden geliyorlardı eğimi de piyasada ki topwaterlar gibi 60 derece.En son yaptığım biraz daha fazla oldu ama denemede problem çıkarmadı;)

ArtofDragon
28-01-2007, 20:07
arkadaslar 3 rapalayı denedim suda.2 sinin aksiyon süper tam istegim gibi.biri sağa çekiyor :)
videoları musait zamanda göndericem

Taylan
28-01-2007, 20:17
Teşekkürler Mehmet ve Taylan abi..Aksiyonları oldukça iyi oldu.Dilleri de dediğiniz gibi biraz daha çabuk ve fazla dalmaları içi büyük yaptım aksi halde çok yüzeyden geliyorlardı eğimi de piyasada ki topwaterlar gibi 60 derece.En son yaptığım biraz daha fazla oldu ama denemede problem çıkarmadı;)

Erdem aksiyonlarını beğendiysen hiçbir problem yok o zaman. İnşallah avda deneyincede balıklar beğenirler aksiyonlarını. Video ekleyebilirsen ne güzel olur :)

arkadaslar 3 rapalayı denedim suda.2 sinin aksiyon süper tam istegim gibi.biri sağa çekiyor :)
videoları musait zamanda göndericem

Bekliyoruz videoları Cenk

Taylan
28-01-2007, 22:39
herkese merhaba siteye henüz bu gün üye oldum ama muptelesı olacağımda gün gibi aşikar sadece hepinize bilgilerinizi paylaştığınız için teşekkür etmek istedim saygılar sevgiler.

dragod öncelikle siteye hoşgeldin. Arkadaşlar mutlaka uyaracaktır ama ben yinede yazayım.

Öncelikle profiliniz bölümünden imza ayarlarını yaparsan (Özellikle isim, doğum tarihi, katıldığın şehir) hem hitap konusunda problem yaşamayız hemde nerden aramıza katıldığını biliriz.

Daha sonrada tanışalım bölümüne bir konu açıp kendinden bahsedersen çok güzel olur. Keyifli paylaşımlar

labas
29-01-2007, 14:40
Selam arkadaşlar,
bunlarda benim sahteler Atilla beye ve diğer paylaşımcı arkadaşlara teşekkürler. Üç tanesini denizde deneme şansım oldu ama videosu henuz yok yaza ümit ediyorum ki sualtından çekimler yapıp sizlerle paylaşmayı sabırsızlıkla bekliyorum.

Yorumlarınız benim için önemli.

karayel
29-01-2007, 15:22
Levent bey ellerinize sağlık,
Sahteleri tek tek incelediğimde şekilleri,renkleri ve kancalarının bir düşünce ürünü olduklarını görebiliyorum. Benim favorim kerevit. Eminim Tatlısu kefalinde iyi iş görecektir. 40 yıllık deniz balıkçısıyım ama bazı arkadaşlar yüzünden azıcık ta tatlısucu olduk maalesef.
Ayrıca merakıma dair bir iki sorum olacak, kuyruklardak ikili kancaları uçlar yukarı bakacak şekilde yerleştirmekte özel bir amacınız var mı? ve sahtelerinizde kullanıldığı yerlerde ikili kanca tercih ederken neyi dikkate aldınız.

Selam arkadaşlar,
bunlarda benim sahteler Atilla beye ve diğer paylaşımcı arkadaşlara teşekkürler. Üç tanesini denizde deneme şansım oldu ama videosu henuz yok yaza ümit ediyorum ki sualtından çekimler yapıp sizlerle paylaşmayı sabırsızlıkla bekliyorum.

labas
29-01-2007, 15:29
Merhaba Karayel ( hemşerim)

Öncelikle ilgine teşekkürler. Baktığım birkaç iyi marka sahte sitesinde ikili kanca kullanmışlar ve yukarı doğru bakıyor kancalar İstanbul karaköyde bulunan bir balıkçı ile konuşmam üzerine böyle birkaç deneme yapmak istedim. Henüz balık yakalama şansım olmadı ama 4 tane daha var sırada en kısa zamanda onlarıda bitirip siteye eklemeyi düşünüyorum. Umarım sorularına tatmınkar cevaplar olmuştur.

Saygıyla

karayel
29-01-2007, 15:40
Tekrar Merhaba hemşerim;
Sahtelerdeki özenli işcilik kadar şekil ve renklerin özel olarak seçilmişliğine tekrar dikkat çekmek isterim. İkililer de amaca uygun olduğuna göre, bence balık avlamada da etkin olacaklardır ve emeklerinize değecek sonuçlar alırsınız. Hem tatlısuda hem de denizde verimli olacak her biri birbirinden güzel sahteler yapmışsınız. Bu yıl sahteyle Boğazda iyi çinekop alındı, keşke deneseydiniz.
Neşeli ve bereketli avlar dilerim.

Merhaba Karayel ( hemşerim)

Öncelikle ilgine teşekkürler. Baktığım birkaç iyi marka sahte sitesinde ikili kanca kullanmışlar ve yukarı doğru bakıyor kancalar İstanbul karaköyde bulunan bir balıkçı ile konuşmam üzerine böyle birkaç deneme yapmak istedim. Henüz balık yakalama şansım olmadı ama 4 tane daha var sırada en kısa zamanda onlarıda bitirip siteye eklemeyi düşünüyorum. Umarım sorularına tatmınkar cevaplar olmuştur.

Saygıyla

Taylan
29-01-2007, 16:41
Selam arkadaşlar,

Tebrikler Levent Bey gerçekten sahteler çpk güzel görünüyorlar. Biri dışında diğerlerinde gaga bulunmuyor. Acaba aksiyonları açısından bu olumlu mu oldu yoksa belirli eksileri varmı en alttaki gagalıya göre.

Birde kullandığınız boya ve malzeme (ahşap vs.) nedir. Tekrar tebrikler Diğer 4 taneide sabırsızlıkla bekliyoruz.

labas
29-01-2007, 17:14
Teşekkürler Taylan

Aktarmaya çalışayım. Malzeme olarak balsa kullanıyorum, boya olarak su bazlı akrilik boya tercih ettim üzerinede gene su bazlı vernik sürüyorum ama yeni 4 tanede ojede denemeyi düşünüyorum. Gaga konusuna gelince evet ilk yaptığım modelde gaga kullandım diğer ikisinde gagasız (3 modeli deneyebildim sadece) denedim misinaya bağladığım bölüm üstte olmasından kaynaklandığını zannediyorum sahte kendi kendine aşağıya doğru iniyor çekme işlemini bırakınca tekrar yüzeye doğru geliyor. İçlerinde Atilla beyinde kullandığı gibi tüfek fişeklerinin içinde bulunan saçma kurşunlardan koydum hem ağırlık yapıyor hem ses çıkarıyor orjinal kadar tıkırdamıyor çünkü balsa ve kurşun sesin daha tok çıkmasını sağlıyor. İlk yakalayabildiğim balıkları zevkle sizlerle paylaşıcağım.
Umarım yeteri kadar açık olmuştur sormak istediğin başka şeyler olursa zevkle paylaşabilirim.

Sevgiyle

blackboy55
29-01-2007, 17:25
Selam arkadaşlar..Bunlarda benim yapmış olduğum yapay yemler umarım beğenirsiniz yorumlarınızı bekliyorum..Hepsinin denge ve yüzüş stillerini küvette denedim:) Güzel yüzüyorlar gerçekçi olmayanların dillerini yeniden yaptım ,büyüttüm.Şunu tecrübe ettim ki gövdenin ağırlık merkezi ve dilin şekli-büyüklüğü balığın nasıl yüzüceğini çok etkiliyor..

Erdem ellerine sağlık,çok güzel olmuşlar.Özellikle pul deseni vermen bir başka güzellik katmış.İnşallah çalışmaların devam eder.

blackboy55
29-01-2007, 17:29
Selam arkadaşlar,

Levent bey,ellerinize sağlık.Bakıyorumda her geçen gün yeni bir sahte imalatçısı katılıyor aramıza.Kuyruğa kullandığınız kancalar galiba lehim veya kaynakla tutturulmuş,değişik ama güzel bir çalışma olmuş.Devamını bekliyoruz.

labas
29-01-2007, 17:52
Levent bey,ellerinize sağlık.Bakıyorumda her geçen gün yeni bir sahte imalatçısı katılıyor aramıza.Kuyruğa kullandığınız kancalar galiba lehim veya kaynakla tutturulmuş,değişik ama güzel bir çalışma olmuş.Devamını bekliyoruz.

Selam Musa
Kancalar lehim veya kaynakla tutturulmuş demişsin ama o kancaların 6 tanesine 7.5 ytl verdim. Ama inanki muhteşemler. Krom oluyorlar kendileri.

Sevgiyle kal

eozsoyeri
29-01-2007, 23:49
Musa ve Mehmet abi teşekkür ederim..Levent abi süper olmuş yemler ellerine sağlık.Gagasız olanların aksiyonları nasıl acaba gagalılar gibi sağa sola kıvrılarak yüzüyorlar mı yoksa düz mü?