yapay yem maket balık (rapala) yapım tekniği

Konu, 'Malzemeni Kendin Yap (Keşfet & Paylaş)' kısmında hobbytime tarafından paylaşıldı.

1. hobbytime

hobbytime

balsa ağacından (temin edemeyenler kavak da kullanılabilir ) rapala yapmak istermisiniz?
    Sayın Atilla BEŞİROĞLU nun anlatımı ve fotoğraflarıyla........Ben çok keyif aldım,buyrun paylaşalım

http://www.rastgele.org/elyapim.html

el yapımı rapala nızı suya atmaya kıyarmısınız bilmem.amerikada hand made markalı ürünler kolleksiyonerler tarafından aranan malzemelerden.

2. Pasha

Pasha

Favori Kamış:
    Sadece olta
    En İyi Avı:
    Hatırlamıyorum o kadar çok ki
    Rapala yapımı için yardım

Merhabalar

Kendi malzemesini yapmak isteyen arkadaşlarıma yardımcı olabilirim.
    Spinner(mepps) yada lure(rapala) konusunda.
    MSN: atillabesiroglu@hotmail.com
    PASHA
    Atilla Beşiroğlu

3. eozsoyeri

eozsoyeri Erdem Özsoyeri

İşte bu iyi oldu Okan abi ben de bunu arıyodum..teşekkürler verdiğin bilgi için..Bahaus bir yapı markettir genelde Carrefour sa 'nın yanında olur Antalya'da Carrefour var mı bilmiyorum ama eğer büyük yapı marketler varsa bulabilirsin..

4. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    gaga kısmını,1-1,5mm aluminyun yada 1mm bakırdan veya şeffaf cam plastikten yapman mümkün,bence en uygun olanı aluminyum,tabiki
    yapmış olduğun rapalaya uymalı gaga kısmı.

5. seahunter

seahunter

Favori Kamış:
    Olta (dam-abu garcia)
    En İyi Avı:
    Deniz balıkları, 1,5 - 2 kg
    Arkadaşım,
    "Parsel" arkadaşın dediği gibi uzman "Pasha" abimizdir.
    faydalanabileceğini düşündüğüm bilgiler var, daha önce bakmadıysan bir göz at.
    http://www.rastgele.org/elyapim.html

6. simendifer

simendifer Sennur

Bilgiler Pasha nickli Atilla Beşiroğlu'na aittir. Kendi izniyle siteye aktarılmıştır...Çalışmalarını bizlere aktardığı için kendisine teşekkür ederiz

EL YAPIMI RAPALA

Lure Türkiye de yerleşmiş kullanılan isimlendirmeyle rapala (marka) . Balık ve küçük canlılarla beslenen (predator) balıkları avlamak için kullanılan ve su içinde yaralı balık görüntüsü veren yapay malzemelerdir.Genellikle kalitelileri balsa ağacından imal edilirler.

1- Öncelikle yapacağımız rapala büyüklüğünde ve kalınlığında bir balsa ağacından plaka temin edilerek yapmaya karar verdiğimiz rapalanın formunu üstüne çizerek maket bıçağı ile keserek balsa tabakasından çıkartırız.

2- Çıkan parçayı maket bıçağı ile yontarak kabaca şekillendiririz. Daha sonra da zımpara ile son şeklini veririz.

3- Elimizdeki formu verilmiş olan parçayı boyuna kesit olarak baştan sona iki eşit parçaya ayırırız.

4- Kancaları üzerine takacağımız çelik teli (yaklaşık 1mm.) bükerek içine yerleştirilecek şekilde hazırlarız ve bir balans kurşunu ilave ederiz.

5- Teli ve balans kurşununu yerine yerleştirerek Japon yapıştırıcı ile iki yarım parçayı birbirine yapıştırırız. Gaga kısmını ise 2 mm. kalınlığında şeffaf olan herhangi bir mika parçasından keserek hazırlarız(gaganın büyüklüğü ve açısı yapay balığın hangi derinlikten geleceğini belirler)ve ince bir saatçi tipi lama eğeyle gaganın oturacağı yeri açılı olarak rapala üzerinde açarız.

7. simendifer

simendifer Sennur

6- Plastik gagayı yerine epoxy bir yapıştırıcı (çabuk donan çift karışımlı yapıştırıcı) ile sabitleriz, gaganın üstüne gerekli yerlerinden 3mm uzaklıkta 1mm. çapında iki delik deleriz ve bu deliklerden çelik teli geçirerek oltaya bağlanacağı halkayı oluştururuz.

7- Gözlerin dış yuvarlağını yapışkanlı bir Dc-fix’den delikli zımba ile çıkarttığımız yuvarlak parçadan,göz bebeğini ise daha dar bir zımbayla(ben sarı tükenmez kalem içinden yaptığım zımbayı kullandım) çıkarttığımız parçalardan yaparız.

8- Geldik işlemin boya kısmına ben su bazlı inci beyazı bir boyayı birkaç kat kullanarak rengini verdim fakat farklı cinsten boyalarda denenebilir. Boyama işlemi bitince gözleri yerine yapıştırırız ve akrilik bir verniği birkaç kat yaptığımız rapalayı sert ve suya dayanıklı hale getiririz. Kancaları da halka yardımıyla taktıktan sonra rapalamız kullanıma hazırdır.

9- Orijinal rapala ile birlikte karşılaştırmalı örnek.(Resim 18)

Bundan sonraki amacımız elimizde yaptığımız malzeme ile balık tutmak olmalı ve inanın insanın kendi el emeği ürünü olan bir malzemeyle balık tutması çok tatmin edici ve farklı bir zevktir. RASTGELSİN

PASHA

8. simendifer

simendifer Sennur

Bilgiler Pasha nickli Atilla Beşiroğlu'na aittir. Kendi izniyle siteye aktarılmıştır...Çalışmalarını bizlere aktardığı için kendisine teşekkür ederiz

EL YAPIMI YAPAY YEM = SPINNER

Ülkemizde son yıllarda spinnerler konusunda ürününü seçtiğimiz firmaların istenilen modellerini bulmak çok zorlaştı hani bulsak bile çok pahalı bu kaliteli ürünlerin yerini yavaş yavaş ÇİN yapımı kalitesiz yapay yemler almaya başladı. Ben bütün bunlara alternatif çözüm olarak anlatınca ne kadar kolayca yapabileceğinizi kavrayacağınız kendi spinnerimizi üretmek için gerekli kalıpları ve benim imalat yöntemlerimi anlatacağım.

GEREKLİ MALZEMELER

1. Küçük bir karga burun
    2. Hanımların kolye küpe yapımında kullandıkları konik uçları olan bir karga burun
    3. Teneke makası
    4. Bir adet eğe ve su zımparası (400 numara)
    5. Bir el matkabı ve 2.5 mm uç
    6. Küçük bir çekiç
    7. 10 gramlık kurşun
    8. Muhtelif boncuklar (kolye yapımında kullanılanlar)
    9. 3 lü iğne
    10. Yaprak kesmek için 0.4-0.7 mm kalınlığında pirinç yada sac levha (ben eski CD sürücülerin dış saclarını kullanıyorum)
    11. 0.7-0.9 mm çapında çelik tel
    12. Çeşitli dc fix parçaları
    Şimdi nasıl yapacağımıza gelelim öncelikle yaprak için vereceğim şablonları print ederek kesip karton üzerine yapıştırarak kullanacağımız yaprak formunun kalıbını elde etmeliyiz.

[​IMG][​IMG][​IMG][​IMG] ........COLORADO..................FRENCH....................İNDİANA..............WİLLOW

Elde ettiğimiz kalıbı sac levhamızın üzerine koyarak etrafını çizelim.

Çizdiğimiz levhayı teneke makası yardımıyla keserek çıkartalım.

Çıkan kaba yaprak formlu levhayı eğe ile düzeltmeliyiz

Şimdi sıra geldi bir matkapla yaprağın üzerindeki bağlantı deliğini açmaya

9. simendifer

simendifer Sennur

Eğer pirinç bir levha kullanıyorsak zımpara ile üzerini temizleyerek parlatalım

Elde ettiğimiz yaprağa bir takoz üzerinde çekiçle form vermeliyiz .

Yaprağı istediğimiz şekilde dc fix ile kaplayalım

Birde yaprağı tutturmak için köprü lazım bunu da 0.7 mm lik çelik telden yapacağız

Şimdi ürettiğimiz parçayı yaprağı tutacak halde bükelim

Sıra geldi ana taşıyıcı şaftı yapmaya bunu da 0.9 mm lik çelik telden üreteceğiz

10. simendifer

simendifer Sennur

İğne ve kurşunu da takalım yerine

Kurşunun arka kısmından çıkan telin ucunu keserek boncukları takalım

Yapragı yerine takalım ve sonlandırma halkasını yapalım

Halkayı kapatarak işlemi tamamlayalım

Şimdi sıra geldi kurşunu boyamaya

İşte bitti bu kadar kolay ben ve dostlarım bu spinnerlerle çok balık tuttuk darısı sizlere

11. mcaglar

mcaglar Mehmet ÇAĞLAR

Favori Kamış:
    Olta, Kaşık, Meps, Rapala
    En İyi Avı:
    Turna, 6 kg
    Her hangi bir CD yi kesip yapabilirsin ;)

12. Pasha

Pasha

Favori Kamış:
    Sadece olta
    En İyi Avı:
    Dc fix

Herhangi bir kırtasiyede bulabilirsin.

13. seahunter

seahunter

Favori Kamış:
    Olta (dam-abu garcia)
    En İyi Avı:
    Deniz balıkları, 1,5 - 2 kg
    balsa ağacı....

Arkadaşım, balsa ağacı için oldukça fazla çeşiti bulabileceğini düşündüğüm yerin adresini ve telefonunu yazıyorum.(reklam olmaması için firma ismini vermiyorum.

Yüzüncüyıl Bulvarı Ülkü Kandemir Apt. No:73/8 Antalya
    Tel:0.242.248 00 47

14. kancacı

kancacı

Favori Kamış:
    olta,zıpkın
    En İyi Avı:
    levrek 1.10 kg
    görüşleriniz

[​IMG] kendi yapımım olan rapalalarımı sizlere gostermek ıstedım nsl ıse yararmı arkadaslr goruslerınızı beklıyorum

15. BARIŞ

BARIŞ BARIŞ

Favori Kamış:
    olta kışın tüfek
    En İyi Avı:
    turna 4.5kg --12kg yayın
    birazda fosforlu renkler eklesen daha iyi olacak gibi

16. kancacı

kancacı

Favori Kamış:
    olta,zıpkın
    En İyi Avı:
    levrek 1.10 kg
    genelde balsa kullanılıyomuş ama ben kestane agacından yaptım.once rulo seklı verdım ardından balık seklını verdım cok zor gozuksede aslında cok cok basıt onca para vermenın geregı yok. sonra ınce bır cam parcasıyla son sekıllerını vererek zımparayla puruzlerını aldım gümüş renk suya dayanıklı ahşap boya ile 2 kat boyadım ve son olarak vernıkleyerek tamammladım

17. kancacı

kancacı

Favori Kamış:
    olta,zıpkın
    En İyi Avı:
    levrek 1.10 kg
    birazda fosforlu renkler eklesen daha iyi olacak gibi

barıs abı ne gıbı mesela

18. hakan

hakan

Favori Kamış:
    fly,pilker
    En İyi Avı:
    48kg kilic,19kg som,38kg halibut
    Kuzeyden selamlar

Baslangic icin fena degil,önemli olan yuzus sekilleri,onun icin yapim asamasinda bir banyo kuvetinde her pirparca montaj yaptiktan sonra yuzdur,sanabayagi bir bilgi verir.Iste ciddigim diyorsan,bunlarinözel tabanca boyalari var butun renk cesitleriyle mevcut,40euro fiyati onu tavsiye ederim yok yalnizca heves birkac tane heves icinse en guzeli folyoyla sikistirman.Nette bu olaylari sekilleiyle anlatan bayagi bir materael var,tebrikler basarilar

19. Pasha

Pasha

Favori Kamış:
    Sadece olta
    En İyi Avı:
    Eline sağlık

Merhaba

İlk denemeler için çok başarılı ama gagayı 30 dereceden aşagı indirmen çok iyi olmamış çünkü bu malzemede fren etkisi gösterir ve çok derine indirir,birde gövde alt iğnesinin hemen bitişik olarak önüne 5 gr civarında yuvarlak küçük bir kurşun gömersen denge sorununu çözersin .Yeni başarılı örneklerini bekliyorum. Rastgelsin

20. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Rapalayı yaptık, yaparız. Silikondan, kalıpla dökeriz icabında. Amma, şu cicili bicili boyaları nerden bulacağız? Yani, krom gibi parlatan, fosforlu gibi metalik boyaları. Bunlara bizim buralarda ne boyası derler, hangi isimle, nerede aramalıyız?