ocak ayında ağ ile avlanan balıkçılar

Konu, 'Göller, Barajlar ve Akarsular' kısmında turna_meps tarafından paylaşıldı.

1. turna_meps

turna_meps

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    74cm turna kesikköprü,6kg sazan(1990 eymir gölü),90cm yayın kızılırmak,80cm barakuda bodrum
    :(
    işte bu resmi dikmen caddesi bp'nin önünde pazartesi pazarı için gelen balıkçıdan telefonumla çekebildim tam net değil ama sonuç ortada şubat ayındayız ve turnaların tam havyar dökme dönemi ama adamlar ağ atarken hiç düşünmeyip büyük küçük turnaları hemen kayıklarına atmışlar ve satış için getirmişler adamla kısa bir muhabbet ettim turnaları ayaş tarafından getirttiklerini söyledi dedimki arkadaşım iyi hoş ama böyle siz şubat ayında ağ atıp turna çekerseniz ilerki yıllarda balık kalırmı dedim adam dediki allahın işi belli olmaz ağabey hem daha çok göletler yapılır:mad: :mad: :mad: maşallah siz böyle devam edin dedim gittim yoluma, yani buna çok üzülüyorum bu bilinçsiz avcılık türkiyenin enbüyük sorunlarından birisi ama kimse farkında değil (amatör balıkçılar dışında) böyle gittikçe çocuklarımıza torunlarımıza avlanacak bir karış su kalmayacak gibi gözküyor:(

2. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    DURUMA GORE BİLDİGİM HER TÜRLÜ YASAL MALZEME
    En İyi Avı:
    EŞKİNE 1,5 KG.,56 CM. TURNA
    geçen ayda sazlıbosnada 300 kadar turna kaldırdılar tarım il müdürüne direk mail attım cevap yok
    yakında bunları tutmaya başlarlar tabii dogal olarak bizlerde

Son düzenleme: 26 Şubat 2007
  3. Eczacı

Eczacı

Favori Kamış:
    olta
    bu günlük yaşayan insafsızların yüzünden ne iç sularda nede denizlerde canlı kalmayacak,o zaman birbirimizi yeriz artık:mad: :mad:

4. Resmi büyülttüm,tepkinizde büyük olsun!!

5. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Turna için 15 Aralık-31 Mart kapalı sezon.
    Amatörler için ağ kullanma izni yok.
    Bunlar amatör de olsa profesyonel de olsa yaptıkları iş yasa dışı.
    Bu durumda kızmak yerine, vatandaşlık görevi olarak, ulaşabildiğimiz her yere ihbar etmek gerekir.
    Jandarma, Belediye Zabıtası, Tarım İl Müdürlüğü :p vs.
    Belki onlar görevlerini yapmayabilir ama biz yapmış oluruz.
    Tabii sirküleri hatırlatmak da etkili olabilir.
    Daha sonra da internetten Bimer Başbakanlık hattına durumu anlatırız.
    Elbette bir duyarlı görevli çıkar.

6. Eczacı

Eczacı

Favori Kamış:
    olta
    Mahir abi dediğinizide yapın şikayet edin ,ama dinleyenmi varki ,ettiniz diyelim suç üstü yapmadan kesinlikle bir şey çıkmaz,toplum bilinci sart, eğitim şart ama nerde malesefki bir yozlaşmışlıktır gidiyor her konuda sadece bu olayda değil:mad:

7. mder55

mder55 Eray

Favori Kamış:
    olta
    Mahir abi,her yer aynı malesef,duyarlı bir görevli cıkmıyor .Bizim buralardada sazan balığı yasağı başladığında balıkcı tezgahlarında sazan balığı hiç eksilmiyor.Gereken yerlere haberler veriliyor fakat malesef bir önlem alınmıyor nedense..:(

Bülent bey,teşekkürler..

8. crazy_fısher

crazy_fısher burak sökmen

Favori Kamış:
    zıpkın,olta,
    En İyi Avı:
    5kg levrek:)3,5 kilo beyaz laos(kum gridası)
    suç üstüde işe yaramıyor arkadaş:mad: burada azmağın döküldüğü yerdeki levrekleri bilen bilir.gece ışıklarla dalan adamları gördüm.bu yaz.sahil güvenliği aradım.biz uzaktayız jandarmayı ara dediler.jandarmayı aradım.ihbarı yaptım.değerlendireceğiz dediler.bende dönüş yolundaydım.ertesi gün tekrar geldim balığa.teknecilerden biri tanıdıktı.olayı anlattı.BİZİM ARKADAŞLARDAN BİRİ GECE DALIYODU.kusura bakmayın yazacaklarım için.bunlar bana denio:confused: ŞEREFSİZİN BİRİ JANDARMAYI ARAYIP ŞİKAYET ETMİŞ.ALLAHTAN KOMUTAN TANIDIKTA CEZA YEMEDİK.BİDAHA YAPMAYIN DEDİLER GİTTİLER.eh be birader.daha ne yazılır.abilerim bana kızıyo forumlarda.bilmediğiniz konuda eleştirme yapıyorsunuz diye.ama durum bu.
    Sorumsuz bir ülkede ya şı yo ruz:mad: :mad: :mad:

9. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Mehmet ve Eray kardeşlerim

Peki, bu vurdumduymazlık nasıl yok olacak?
    Tabii ki sizler gibi duyarlı insanların baskılarıyla.
    Suçüstü ne demek?
    Avlanması yasak olan bir balığın tezgahta bulunması, suçüstüdür.(Bana göre, hukukçu da değilim, aksi gibi.:p)
    Belediye Zabıtası'nın bunu denetleme yetkisi var.
    Şimdi e- devlet uygulamaları var.(Yapanlardan Allah razı olsun)
    Oturduğumuz yerden yazıyoruz.
    Mesela bilgi edinme hakkı var.
    Her yere bu kapsamda yazamaz mıyız?
    Şöyle mesela:

Bu ayda avlanması, sirkülerle yasaklanan turnalar, tezgahlarda nasıl satılıyor?
    Bunlar ithal mi, yoksa kaçak av mahsulü müdür? gibi sorabiliriz.

Bimer, valiliklerde bir görevli bulunduruyor e- müracaatlar için.
    Şuraya, buraya bildirdik, cevap vermediler diye onlara da yazabiliriz.
    Valilik kanalıyla ilgili yere gönderilir bu defa.
    Mutlaka sonuç alana kadar devam etmeliyiz biz.
    Bu işler, daha yeni, görevliler de adam sende'ye alışmış, ama bunun artık kırılması lazım.
    Avrupa Birliği sakızı da bu konularda çok iyi tat veriyor doğrusu.:)

Hadi gayret lutfen, bize çok iş düşüyor, yakınmaktan başka yapacak daha ciddi işlerimiz var, hep birlikte, birbirimize dayanarak, çoğunluk oluşumuza güvenerek.
    Yılmak yok, pes etmek yok.
    Kolay gelsin.

10. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Burak

Tamam o zaman, bırakalım, herkes istediği gibi davransın.
    Hatta bırakmakla kalmayalım, biz de O yapıyor, ben niye yapmayayım, enayi miyim filan diyerek aklımıza eseni yapalım.

Böyle mi olsun?

Peki öyleyse niye şikayet ediyoruz,?
    Burada kafa mı buluyoruz, kendi kendimize?

Madem hiç bir şey olmuyor, biz de boşverelim.:(

Yok, kardeşler, böyle demeye hakkımız yok.
    Bu memleket bizimse, şikayet ettiğimiz konular düzelene kadar, benim uyduğum yasalara, herkes uyana kadar mücadele edeceğiz.
    Belki mutlu sonu biz görmeyebiliriz.
    Çanakkale şehitleri de Cumhuriyet'i göremediler ama onlar sayesinde biz görebildik.
    Allah hepsine rahmet eylesin.

Bilmem, anlatabildim mi?

Selam ve sevgiler.

11. crazy_fısher

crazy_fısher burak sökmen

Favori Kamış:
    zıpkın,olta,
    En İyi Avı:
    5kg levrek:)3,5 kilo beyaz laos(kum gridası)
    elbette.ama bi formülü olmalı.başlarında beklesen bu adamlar zaten sorumsuz insanlar,sana zarar verir.şikayet etsen ilgilenen olmaz.başka bir metod bulmalı.ama ne.:confused: insan sinirleniyor bunlar aklına gelince.buradaki gırgırlar 1.5 ton akya çıkardılar denizden.akyaların boyları 25-30 cm.yakalandılar.küçük bi cezayla kurtuldular.hala avlanıyorlar buralarda.
    hiçbirşey yapmayalım demiyorum.ama daha güçlü bir ses lazım.yoksa değil çocuklarımız.belki biz bile balık yiyemeyeceğiz.çocuklarımız balığı akvaryumda yetişen bi hayvan sanacak.:mad:

12. GÖKHAN

GÖKHAN

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    turna 55 cm istavrit 1.5 kilo
    20 cm boyunda yayın yavruları gördüm balıkçı tezgahlarında uyarsan bile değişen bişey olmuyor. devlet kararlılıkla bu işin üstüne gitmezse caydırıcı ceza uygulamazsa bu işin sonu kötü olacak.

13. hasretim03

hasretim03

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Sazan 7 kilo
    Bülent abi Ankara da neredeyse her balıkcı tezgahında turna var. Acaba bu balıkcılar bimiyormu, turnanın yavrulama dönemi olduğunu. Yazık yaaa. 2 yıl sonra avlayacak balık bulamıyacaklar. Bunun hala farkında değiller.:mad:

14. mrwolf

mrwolf a

Favori Kamış:
    .
    En İyi Avı:
    .
    Bu görüntüler hemen hemn ülkemizin heryerinde var.ama ne yaptıysak kimse önlem alamadı bunlara

15. amatörötesi

amatörötesi

Favori Kamış:
    2 kamış 2 makina detaylara girmeyelim
    En İyi Avı:
    Kocaman kocaman istavritler
    mantık şu bence, "Devlet nasıl olsa göle, dereye yine yavru atacak."

16. cemdigital2003

cemdigital2003

Favori Kamış:
    makina-kamış-sasi-meps
    En İyi Avı:
    iddialı değilim
    jandarma onlara dokunmaz ama sezonunda bizim bir tane oltaya laf eder..:mad: :mad:

17. korni

korni koral

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    55 kg trakya kıvırcığı
    reis amcanın fikirlerine saygı duyup reis amcanın dediklerini yapmakla mükellef hissediyorum kendimi diğer yandan arkadaşların dediklerinede katılmamak imkansız sorumsuz bir devlet yapısı bence cezayı bilinçsiz insanların zarar verdiği doğa vericek bir gün gelicek ve herkezin cezazı kesilecek ve bunun dönüşüde olmayacak malasef

18. ufukkula

ufukkula ufuk

En İyi Avı:
    Henüz yakalamamış olduğum
    arkadaşlar Tarım ve Köy İşleri Bakanlığına Bilgi Edinme mevzuatı içerisinde bir başvuruda bulundum
    15 gün içerisinde cevap vermleri gerek.Bu cevaba göre Harekete geçeceğim.

Yazdığım metin:

Bakanlığınızca çıkartılmış olan Sirkülerde ve diğer ilgili mevzuatlarda hangi türlerin,nerede,ne zaman ve ne şekilde avlanabileceği hükme bağlanmıştır.Bu yasal mevzuata aykırı gerçekleştirilen avlar için ihbarların nereye,ne şekilde yapılması ve yapılan ihbarların sonucunun nasıl takip edileceği hakkında gereken bilgilerin tarafınıza verilmesini arz ve telep ederim.

19. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    kıyı balıkçılıgı standart malzeme oltakamışı ve makine
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    her av iyidir yeterki usule uygun olsun
    Erdem eline saglık en azından görevini yaptın.. bende senin gibi onlarca mesaj yolladım ilgililere ama ne yazıkki ilgili olarak ilgilenen yok..:(

20. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    kıyı balıkçılıgı standart malzeme oltakamışı ve makine
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    her av iyidir yeterki usule uygun olsun
    cem kardeşim jandarma kolluk kuvveti olarak bulundugu bölgede.. bu konu kakkında bilgi sahibi olması ve yasak avcılıgı takip etmesi gerekir.. daha dogrusu sen şikayet edersen seni dikkate alması gerekir..