vezirköprüde sazan avı

Konu, 'Videolar' kısmında darkdream1977 tarafından paylaşıldı.

1. darkdream1977

darkdream1977

Favori Kamış:
    mantarlı - makinalı takım
    En İyi Avı:
    yayın 8 kg ( elle :) )
    http://www.youtube.com/watch?v=9liz_d0vKek

Elimden geldiğince geçen yıl vezirköprüye (Altınkaya barajı ) gittiğimiz bir günün kısa filmini atmaya çalıştım.
    Hikayesine gelince....

c.tesi akşamı saat 21:00 sıralarında Turhal'dan Vezirköprüye doğru yola çıktık.
    Ben ,Mustafa ve İbrahim abi den oluşan grubumuz güle oynaya 180 km yolu katederek Oymaağaç mevkiine ulaştı.
    Yaklaşık 3 aydır damla düşmeyen yağmur yolda çiselemeye başlayınca biraz canımız sıkılsada yaz yağmurudur geçer diyerek kendimize teselli ediyorduk.
    Malzemeleri arabadan kamp yerine taşırken artan rüzgar ve yağmur ,zor bir gece geçireceğimizin habercisi gibiydi.
    Öylede oldu....
    Birkaç oltamızı kurmamıza rağmer yağmur ve rüzgar şiddetini gitgide arttırmaya başladı.
    Sucuk gibi ıslandık ve çaresiz rüzgardan uçacak gibi olan çadırımıza sığındık.
    Fırtına ve sağnak yağış saat 07:00 e kadar devam etti.
    Günün ilk ışıkları ile güneş yüzünü gösterdi ve rüzgar dindi.
    Bizde kaybettiğimiz zamana ve balıklara hayıflanarak oltalarımızı dizmeye başladık.
    Aslında planlarımızı Pazar günü öğlen saatlerinde dönmek üzere yapmıştık.
    Eğer hava şartları uygun olsa idi bol miktarda balık tutacağımız için beklemeye gerek görmüyorduk.
    Maalesef öyle olmadı.
    İşin daha vahimi öğleden sonra işim olduğu için geri dönmem gerekiyordu.
    Bende istemeye istemeye otobüsle geri döndüm,Mustafa ve İbrahim abi orada kaldılar.
    Gün sonunda tutulan balık yanlış hatırlamıyorsam 15-16 civarıydı. ( 1 ile 3.5 kg arasında )
    Aslında bu balık miktarı Vezirköprü için çok düşük sayılabilir.
    Ama eğer hava şartları güzel olsaydı ve hemen ömüze gerili olan ve balıkçıların sabaha doğru topladıkları metrelerce ağ olmasaydı tabiki...
    Avda kullandığımız malzemelere gelince...
    Makaralı oltave kasnak olta kullandık.
    Mısır küspeli takımlarımızıza balık gelirken ayçiçek küspesi ve mısıra dönüp bakan olmadı.

Videoda Mustafanın tuttuğu ve yaklaşık 1 kg gelen bir sazan var.
    Daha büyükleride vardı ama koşuşturmaktan bi hal olunca ve gecenin üstümde bıraktığı yorgunluk başka görüntüleriçekmeme engel oldu.
    (1 kiloluk sazanın görüntülerini koyarken yüzümüz kızarıyor ama acısını inşallah bu yaz çıkaracağız mustafa kardeşimle biggrin.gif )

Son düzenleme: 11 Mart 2007
  2. eozsoyeri

eozsoyeri Erdem Özsoyeri

Tebrikler güzel bir av olmuş..Ama 3 kişi için 15-16 balık bence maximum, daha fazlasını yakalamış olsanız da salmanızı dilerdim.Ağcıları da keşke şikayet etseydiniz..

3. darkdream1977

darkdream1977

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Yasal limitlerin yarı kadar tutuldu balıklar.
    Aslında şöyle 5-4 kiloluk güzel bir sazan gelseydi o kadar da tutmaya gerek yoktu Ama gidenler bilir,verimli bir günde adambaşı 20-25 tane tutmak içten değil.
    Biz balıktan geçinen kişiler olmadığımız için hiç bir zaman o kadar abartmıyoruz.
    Ayrıca ağcılar için yapacak bir şey yok,ne yazık ki kooperatife kiralanmış.
    Şurda 20 gün sonra amatör balıkçılara av yasağı başlıyo. Ne hikmetse bu yasak ağcılar için geçerli değil.
    Sanki ağa takılan balıkların hepsi kısır balıklar,onlar üremiyorlar.
    Sıkıysa sen yasak sezonda 2 olta at ,jandarma tepende.
    Ne diyelim,...burası Türkiye,olur böyle vakalar jenderme yakalar.
    Bu düzen devam ederse balığı sadece belgesellerde göreceğiz,

Son düzenleme: 10 Mart 2007
  4. kral balıkçı

kral balıkçı mustafa gedikoğlu

Favori Kamış:
    surf
    En İyi Avı:
    çino sarı lüfer istavrit izmarit zargana vs....
    selim abicim video ve anlatımın için teşekkürler bu altınkaya verimli bi mekana benziyor inşallah hep öyle kalır ama böyle bi verimli yeri nasıl koparatife verirler eğer ağ işi dediğiniz gibi ise durumlar vahim biz israil sazanlarından bıktık ama ağ olayı ondan da beter inşallah yumurtalı zaman içerisinde atmazlar diyelim ama atar bunlar:(
    güzel avlarınızın devamını dilerim rsatgelsin selim abi ..............:)

5. darkdream1977

darkdream1977

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Valla nasıl verirler kiraya,ne şartlarda verirler ama bir şekilde veriyolar işte.
    Adamlar metrelerce ağları yaz kış demiyor suya seriyorlar,sen 2 olta atarsan hemen şikayet ediyorlar.
    Birde neymiş efendim,'burası kiralandı haftanın 2 günü avlanabilirsin,ondada 6 kancayı geçemezsin,2 oltayı geçemezsin.''
    Ben kalkaçam 180 den 360 km yol tepecem,dünyanın masrafını yapacağım sonra 2 olta atacağım ,ne alaka...
    Vezirköprüde şükürler olsunki israil sazanı yok ama en irisi 1 karış büyüklüğünde bir tür balık var,taşısıran balığına benzer acayip bir balık ,her nereden geldiyse oltalara gündüz saatlerinde rahat bırakmıyor.
    Bu gibi barajlarda bir önemli tehlikede göletin dengeleriyle oynamak.
    Almus baraj gölünde alabalık çiftlikleri kuruldu bölge halkına gelir kaynağı olması açısından.
    Üstüne üstlük birde göl kiraya verildi.
    Ama ne oldu,fırtınada çiftliklerden kaçan alabalıklar hızlı bir şekilde üreyerek baskın tür oldu.
    Şu anda sazan tek tük çıkıyor,alayını alabalık ve yayın yiyor :(
    Şimdide yasaklamışlar yeni sirkilerde.
    Yasaklamana ne gerek var
    % yıl kiralama sazan yeniden çoğalsın.
    Amatör balıkçı balığıbitiremez,ben buna inanıyorum.
    Yeterki yasaklara riayet etsinler.

6. çiroz

çiroz ahmet

sazan avcısı çırozzz

slm arkadaslar kardesım selımı tanıyorum bende tokat turhaldan. yanındakıler benım arkadaslarım vahıt ve musa onlara bol san dılıyorum. avlandıgınız yer neresı acaba bahcebası barajımı yoksa ıbecık cıkaramadım bı turlu.:cool: