yayın???

Konu, 'Balık Yemekleri' kısmında ufukkula tarafından paylaşıldı.

1. ufukkula

ufukkula ufuk

En İyi Avı:
    Henüz yakalamamış olduğum
    tatlı su avcılığı konusunda bir bilgim yok ama hep şu yayın nasıl yenir ne zaman güzel olur lezzetli midir diye merak etmişimdir.varsa merakımı gıderecek bir üstad memnun olurum...

2. BARIŞ

BARIŞ BARIŞ

Favori Kamış:
    olta kışın tüfek
    En İyi Avı:
    turna 4.5kg --12kg yayın
    ufuk yayın en güzel közde şiş ve güveç olarak yapılır bizzat yaptım 10 numara

3. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    DURUMA GORE BİLDİGİM HER TÜRLÜ YASAL MALZEME
    En İyi Avı:
    EŞKİNE 1,5 KG.,56 CM. TURNA
    inşallah bu sene tadına bakacagım :):)

4. ufukkula

ufukkula ufuk

En İyi Avı:
    abi şiş yaparken onu eti dağılmıyor mu peki? yani normal bi balığın eti o kadar sert olmaz ..

5. orcunhoca

orcunhoca

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    şansa bir ahtapot 1 kg. babakalede 400 gr. karagöz,80-90 cm pala.
    ufuk ben de lezzetini çok merak ediyorum. arkadaşlar geçen gün öyle bir ballandırdılar ki, ağzımın suyu aktı. en kısa zamanda deneyeceğim.

6. BARIŞ

BARIŞ BARIŞ

Favori Kamış:
    olta kışın tüfek
    En İyi Avı:
    turna 4.5kg --12kg yayın
    ufuk dağalma yok ufak balıklar gibi değil tavut etinin aynısı şöyle kare kare kesiyosun ufak tahta şişlere geçiriyosun aman ağzım sulandı:D :D

7. ufukkula

ufukkula ufuk

En İyi Avı:

hocam bak bence şöyle yapalım,sen hemen hafta sonu gidip yakalıyosun bi tane yayın en bıyıklısından,uçaa atlayı geliysun ve beraberce deniyoruz:)

8. ufukkula

ufukkula ufuk

En İyi Avı:

tamam barış abi anladım ben,ama şimdi sana yayını nerden bulcaz o sorun oldu:) şaka bi yana gerçekten metak ediyodum,öğrenmiş olduk,teşekkürler.inşallah bir gün hem yakalamak hem de yemek nasip olur.

9. burman

burman BURAK YILDIRIM

Favori Kamış:
    Cormoran Bullfighter 10-30gr &Yozuri crystal minow C5.Quantum 3-8gr extralite
    En İyi Avı:
    En iyi avım ,en iyi avımdan daha büyük olacak.
    Bazı lokantalar Kılıç şiş diye yediriyomuş millete öle duymuştum.Yani okadar iyimiş..

10. EFE42

EFE42

Favori Kamış:
    makarali olta
    En İyi Avı:
    pullu sazan 14 kilo
    balik arkadaki kayikta makina öndeki kayikta olunca ancak karaya cikinca fotografini cekebildim almanca bilen macar arkadas ben bitane daha yakalayacagim deyip avlakta kaldi kiyidaki cocuklardanda birakin yardim isteyip fotograf cektirmeyi baligi zor kurtardik balikla beraber bir fotom yok maalesef [​IMG]
    valla biz 07.10.2006 tarihinde macaristanda ismini suan hatirlamiyorum bir nehirde 70 kiloluk bir yayin yakaladik yem olarak sülün kullandik cekmesi bi harika ama etine gelince 4 kisi paylastik ben misafir oldugum icin bana en iyi kismini yani kafa ile kuyruk arasindaki yerini verdiler belki tam 10 kez degisik sekillerde pisirmeyi denedim ama birakin agzima sürmek elime bile alamadim resmen yag olup gidiyor et bunun neresinde arkadaslar ben foruma üye oldum olali hep ballandira ballandira anlatildi vallahi ve billahi ben bu yayindan hic bisey anlamadim güvecini tavasini unlu unsuz harcli harcsiz firinda olanini hatta internetten aldigim degisik yayin yemek tariflerinin hepsini denedim ama olmadi koskoca balik yag olup akti resmen.heder oldu koca balik heder hatta balikla öyle bi inatlastimki bi parcasini buzlukta dondurup türkiyeye götüreyim annem bana bunu güzelce yapar diye düsünmüstüm ama giderken buzlukta unutmusum:D :D :D :D bilmem hata kimde bendemi yayindami vallahi anlayamadim gitti.

11. Ufuk, yayın balığı her türlü lezzetli olur. Tavada olur, mangalda olur, fırında olur. Ama büyük yayınlar oldukça yağlıdır. Küçükleri daha iyidir.

12. sazan_ustası

sazan_ustası Ulaş

Favori Kamış:
    sazan/yayın takımları
    En İyi Avı:
    sazan,yayın
    Yayını yağ dışında ne çeşit isterseniz yapın..deri altı kalın yağdır..kendi yağıyla pişer , akarsu beslemeli ve su sirkülasyonu olan yerlerde yakalananları doğal ateşle , mangalda tadından yenmez..tatlısu balıkları içinde üstüne tanımam..

13. Spider

Spider Mert Eren

off kılçıksızdır
    zahmetsizdir
    fletosu muhteşemdir
    terbiye bile istemez

en kötü ihtimal filetolar bol yağa
    atılır, yüzer şekilde kızartılır.

ben yine de mangal üzeri şiş tercih ederim

haaa bu hafta sonu kapanıyor sezonu.
    atlamayalım konuyu..
    Pazar günü yayın avı yasak

14. orcunhoca

orcunhoca

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    şansa bir ahtapot 1 kg. babakalede 400 gr. karagöz,80-90 cm pala.

seni mi kıracağım ufuk, ayıp ettin. tadı güzel ama çok çirkin bir balık yahu. deniz balıklarının gözünü seveyim. yüzde doksanı yakışıklıdır. bak bu arada yayının sezonu da kapanıyormuş. tüh, ben de malzemeleri hazırlamıştım, uçak bileti de tamamdı. neyse seneye artık :)

15. ufukkula

ufukkula ufuk

En İyi Avı:
    :) tamam hocam,ama bence sen bu hazırlığı boşa çıkarma,bi uçuş ada yapıver dön artık,bekleyenin vardır:)

16. darkdream1977

darkdream1977

Favori Kamış:
    mantarlı - makinalı takım
    En İyi Avı:
    yayın 8 kg ( elle :) )

Sende bir sorun yok,sorun tamamen balıkta.
    Yayın gerçekten lezzetli bir balıktır ama yayın irilerştikçe yağlanır.
    İdeali 2-3 kg. olanlarıdır.
    Hem aramızda kalsın ,yayın büyüdükçe yedikleri de büyür,bilmem anlatabildim mi.:D

17. Serkan.ist

Serkan.ist Hidayet

iğrenç

Geçen sene ağustos ayında İstanbul Sazlı bosna gölünde yakaladığım 1 kg civarında yayını merakla ayıklayıp taze taze ızgaraya attım mis gibi pişti ama tadına baktığımda tadı çok kötüydü. Herkes anlatır Yayın şöyledir böyledir diye ama tadı bildiğin yosun kokuyordu. Yani sanki balık değilde su yosunu yiyormuşum gibiydi.
    Bu belki mevsimdendi belki gölün özelliğiydi belkide genelde yayının eti böyleydi bilmiyorum ama bilgisi olan nolur cevap versin

18. fb-blade

fb-blade Tayfun KAVUKÇU

Favori Kamış:
    Shakespeare Potenza Tele Spin
    Favori Makine:
    Shakespeare Medalist FDS
    En İyi Avı:
    125 cm. Yayın (kızılırmak)
    biz genelde gölete sazan , ırmağa yayın avlamaya gideriz. sazanı yemem onun için hemen geri salarım. ama yayın gerçekten balıklar içinde en lezzetli balıklardan biridir. yayın balığının kilosu arttıkça yağlanması çoğalır. ideali 1-5 kilo arasıdır. fazlası derisinin altında biriken yağlardan dolayı yenmeye pek musait deildir. ama iyi bir ayıklamadan sonra yenilebilir.

sanırım sen içini temizledikden sonra kuyruğu ile ızgaraya attın. kuyruğu ile piştiği zaman biraz lezzeti kaçar. bütün olaraka ızgaraya atılması pek tercih edilmez. balığın boyutları el verdikçe halka şeklinde doğramak iyi olur. fakat halkaya muait değilse (balıkça zerre kılçık bulunmaz) solungaç kısmından kuyruğun başlangıç yerine kadar flato çıkartılabilir. yada vucuduna hafif derinlikde çizikler atılarak ızgara yapılabilir. balık pişirlmeden önce tuzlanmaması lazım. pişme esnasında tuzlamak gerkiyor.

Şiş....
    yayında hiçbir şekilde kılçık bulunmaz. orta kısmında sadece kemik tarzı kıkırdak vardır. bunun için eti tavuk eti gibi rahatca kesilebilir. kuşbaşı büyüklüğünde kesildikden sonra şişlere dizilir. (çöp şiş-tahta-) pişme esnasında tuzlanır. ve servise hazır :D

Buğlama....
    balık halka halka doğrandıkdan sonra , altına patates ve soğan döşenmiş hafif sulu tencerenin içine konur. patateslerde halka olacak ve balıkla aynı anda pişmesi için biraz ince olacak. yaklaşık30-45 dk. arası kontrol edilerek pişirilir. tuzunu ve istediğiniz baharatı balığı koyarken ayarlamanız gerekir. afiyet olsun..

Güveç.... (Favorim)
    ..malzemeler.. 2 kişik

4 adet , 3-4 kiloluk yayının halkası.
    1 baş büyük soğan.
    5-6 sap yeşil soğan.
    2 diş sarımsak (ince soğranmış)
    1 adet halka biçimde doğranmış domates.
    5-6 sap maydonoz (fazla doğranmamış)
    2 yemek kaşığı sıvı yağ
    tuz , karabiber , pulbiber , çok az kimyon.

hepsini harman yapıp ince güvece serin. (bazı yerlerde bu güveclere kiremit diolar) daha sonra üstüne balıkları koyun . ağzını alimünyum folyo ile kapatın. fırına sürün. 200 derecede 15-20 dk. pişirin. göz kararı , damak tadınıza göre pişmesine karar verin.

hadi afiyet olsun.

bu yazdığım tarifler balık avından gelen tecrübe deildir. 2 sene boyunca okuduğum ahçılık okulundan.
    Saygılar....

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 13 Temmuz 2009
  19. PaO

PaO

Favori Kamış:
    Zıpkın Olta
    En İyi Avı:
    3 gr. Kaya Balığı
    Yayın hmmmmmmm

Yayın tatlı sulardaki en tatlı balıklardandır.Hatta en iyisi bile olabilir.Tabii Alabalık var birde...:)

Neyse damak tadına göre değişir tabii ancak ben tatlı suda sadece avlanmak için av yaparım.Yani tatlarını pek sevmem yani deniz balıklarına kıyasla...En has tatlı su balığı bence palamutun, orkinosun, çinekopun, hamsi ve sardalyanın, akyanın, lüferin ....gibilerinin yanından bile geçmez.Ama ne varki, iyi yaparsan yinede güzel olur.

Yayın bir nevi denizlerimizin orkinosudur.Neden? Yayın az kılçıklı ve çok yağlıdır aynı orkinos gibi...Büyüdükçe yağlanması fazlalaşır bu yüzden bence çok büyüğü iyi olmaz çok yağlı olur tadı yavanlaşır.Yağlı olması tadını arttırmaz.Ben yayının kelebek denen küçüğünü daha çok severim mesela...

Yayının en iyi mangalı olur.Yağda kızartmak yağlı balığa yağ bulaştırp tadını iyice bozmak olur.Palamutuda yağda yapmayın sakın....Söyleyeceklerim bunlar, herkese afiyetler olsun....

20. schewcenko

schewcenko

Bu balığı(Yayın) hangi yemle ve ne gibi sularda (Akıntılı, durgun, derin..vs) yakalıyoruz,yem olarak ne kullanıyoz,Balık bildiğim kadarıyla sese duyarlı imiş sizin fikirleriniz neler?