PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : levrek avı teknikleri, ispendek vs.

Pages : 1 [2] 3 4

OrhanCinoglu
05-09-2007, 19:41
Peki bu sardalyayı varsayalım taze bulduk fileto çıkardık.bunu 2 li 3 lü dip oltası yapıp mı atıoruz yoksa tekli olta yapıp yine misinaya 8-9 m boşluk verip bırakıyoruz arkadaşlar

kadirozkan
10-09-2007, 19:05
Arkadaşlar merhabalar,
İstanbul.da kıyıdan levrek nerelerde tutabilirim kabataş,dolmabahçe,fındıklı gibi yerlerde şansımı denesem ne kadar başarılı olabilirim.
yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

56561
10-09-2007, 19:39
her zaman dediğim gibi levreğin en iyi canlı yemi canlı ufak trakonyalardır, levrek kumluklara özellikle bu balığı bulmaya geliyor, levrek kovalayarak avlanmayı o kadar da çok tercih eden bir balık değil, trakonya levreği görünce kaçmaz sırt dikenlerini dikip kendini kuma gömmeye çalışır, levrek de kumu karıştırarak balığı çıkarıp vakum gibi ağzına çeker(ağzında bekletmez direkt yutar) bizatihi deniz dibinde tarafımdan gözlemlenmiştir, özellikle çakmak boyunda trakonyalar 5kg lık levreklerin en sevdiği yemdir.Benim ç.kalede ilk bırakma oltamda kullandığım yemde trakonyaydı, 4 tane bırakmamdan 3 üne biri 4.8kg olmak üzere 3 tane 2-3 kg civarı levrek gelmişti.+ trakonyanın avantajı levrek trakonyayı ağzında bekletmeden yuttuğu için balığı kaçırma ihtimali yok.Oltaya tasmayı attığınız anda iğne en kötü ihtimalle solungaçların arkasında takılı kalacaktır, exseriyetle midesinden çıkarırsınız iğneyi.Ancak bizim yaptığımız bırakmaları biz fırlatmak yerine denize girip elle bırakıyoruz, malum trakonya kefal kadar sert etli bir balık değil eti yırtılıyor hemen, tek dikkat etmeniz gereken trakoonyanın dikenleri tabii biz elimizde naylon eldivenle takıyoduk ne olur ne olmaz diye

crazy_fısher
10-09-2007, 19:47
her zaman dediğim gibi levreğin en iyi canlı yemi canlı ufak trakonyalardır, levrek kumluklara özellikle bu balığı bulmaya geliyor, levrek kovalayarak avlanmayı o kadar da çok tercih eden bir balık değil, trakonya levreği görünce kaçmaz sırt dikenlerini dikip kendini kuma gömmeye çalışır, levrek de kumu karıştırarak balığı çıkarıp vakum gibi ağzına çeker(ağzında bekletmez direkt yutar) bizatihi deniz dibinde tarafımdan gözlemlenmiştir, özellikle çakmak boyunda trakonyalar 5kg lık levreklerin en sevdiği yemdir.Benim ç.kalede ilk bırakma oltamda kullandığım yemde trakonyaydı, 4 tane bırakmamdan 3 üne biri 4.8kg olmak üzere 3 tane 2-3 kg civarı levrek gelmişti.+ trakonyanın avantajı levrek trakonyayı ağzında bekletmeden yuttuğu için balığı kaçırma ihtimali yok.Oltaya tasmayı attığınız anda iğne en kötü ihtimalle solungaçların arkasında takılı kalacaktır, exseriyetle midesinden çıkarırsınız iğneyi.Ancak bizim yaptığımız bırakmaları biz fırlatmak yerine denize girip elle bırakıyoruz, malum trakonya kefal kadar sert etli bir balık değil eti yırtılıyor hemen, tek dikkat etmeniz gereken trakoonyanın dikenleri tabii biz elimizde naylon eldivenle takıyoduk ne olur ne olmaz diye

Bir kere denemiştim bu trakonyayı.Levrek gelir diye düşündüm.Yöntemler aynı.Denize girip bıraktım ve ağzından taktım oltayı.Gece 4 civarı olta gerildi.Bende bir sevinçle yapıştım ve çekmeye başladım.Gayet ağı geliyordu ama kıyıya çıkarınca hüsrana uğradım:( :o Yakaladığım balık 60-70 cm civarı bir vatostu.Şu uzun kuyruklulardan:o :) :D

56561
10-09-2007, 21:06
Bir kere denemiştim bu trakonyayı.Levrek gelir diye düşündüm.Yöntemler aynı.Denize girip bıraktım ve ağzından taktım oltayı.Gece 4 civarı olta gerildi.Bende bir sevinçle yapıştım ve çekmeye başladım.Gayet ağı geliyordu ama kıyıya çıkarınca hüsrana uğradım:( :o Yakaladığım balık 60-70 cm civarı bir vatostu.Şu uzun kuyruklulardan:o :) :D

o kadar büyük vatozun o kadar kıyılaması şaşırtıcı yumurta mevsimi falandı herhalde

crazy_fısher
10-09-2007, 21:10
o kadar büyük vatozun o kadar kıyılaması şaşırtıcı yumurta mevsimi falandı herhalde

Yok abi burası 4 mevsim vatos kaynıyor.Bu küçük bi vatostu.Burada açıkta çıkanlar 1 1.5metre oluyor.Tabi ince uzunları.Yuvarlak geniş kanatlılar kısa ama 40 kiloyu aşanlar oluyor.

özer
13-09-2007, 02:26
rastgele arkadaşlar bol avlardiliyorum ben amtör bir balıkcıyım sanırımsizlerden ögrenecegim çok şeyler var şimdiden teşekkürler emegi geçenarkadaşlara

özer
13-09-2007, 02:29
arkadaşlar levrek çıplak(kuzu) avında sahte karidesler çok güzel işe yarıyor akdenizde tabi diger yerleri bilemiyecem şahsen ben güzel av aldımtavsiye ederim.

kadirozkan
14-09-2007, 17:38
merhabalar,
istanbulda nerede levrek tutma şansım olur, kabataş tarafında olabilirmi?
ilginize teşekkür ederim.
kadir özkan

kadirozkan
14-09-2007, 17:42
merhaba,
levreği istanbul.da nerelerde tutma şansım olabilir,beni bu konuda aydınlatırmısınız.iyi avlar sağlıklı günler dilerim.
Kadir ÖZKAN

steelrock
14-09-2007, 18:13
merhaba,
levreği istanbul.da nerelerde tutma şansım olabilir,beni bu konuda aydınlatırmısınız.iyi avlar sağlıklı günler dilerim.
Kadir ÖZKAN

Kadir bey forumumuza hoşgeldiniz...

Paylaşımda bulunmadan önce yapmanız gereken bir iki işlem olacak. Bunlardan ilki imza ayarlarınızı yapmak, imza bölümüne isminizi, doğum yılınızı, bulunduğunuz şehiri ve kan grubunuzu yazmanız yeterli...
İmza ayarlarınızı aşağıdaki linki kullanarak yapabilirsiniz :

İmza işlemlerinden sonra "tanışalım" bölümünde yeni bir konu açarak bizlere kısa bir anlatımla merhaba derseniz foruma sağlıklı bir giriş yapmış olacaksınız.

Tekrar hoşgeldiniz...:)

bucalı
14-09-2007, 18:27
levrek avında sübye kafasınıda bi deneyin civarda levrek varsa kesin atlar.

crazy_fısher
14-09-2007, 18:28
levrek avında sübye kafasınıda bi deneyin civarda levrek varsa kesin atlar.

sübye kafasını bilmemde canlı yem yoksa kalamar kolu işe yarıyor
;)

bucalı
14-09-2007, 18:44
sübye kafasını bilmemde canlı yem yoksa kalamar kolu işe yarıyor
;)

en sevdiği yemdir bi deneyin...

crazy_fısher
14-09-2007, 18:56
en sevdiği yemdir bi deneyin...

Bu aralar sübye yok ama kalamar kafasını bütün taksam iş yaparmı acaba?

Conqueror
14-09-2007, 19:40
paylaşım için teşekkürler

SİNARİT
16-09-2007, 20:07
edremit körfezinde bu yaz kefal ile bayağı bir levrek yakaladım,en irisi 3 kg geldi...Levrekte bırakma için birinci şart poyrazdır......

bucalı
17-09-2007, 10:40
Bu aralar sübye yok ama kalamar kafasını bütün taksam iş yaparmı acaba?

hiç denemedim ama olabilir sanırım.

mazo
17-09-2007, 12:58
Arkadaslar,

Levregin deniz dalgaliyken daha iyi yaptigini dusunuyorum. Suyun hafif bulanik olmasi kum kalmasi gerekiyor. Zannedersem kumdan aciga cikan solucan vs. etkili oluyor.

Istanbulda levrek avlamak isteyen arkadas Balta Limaninda cikiyor bildigim kadariyla. Hic denemedim ama balikci bir tanidigim bunu soyluyor.

Selamlar

Mazhar

araştırıcı
17-09-2007, 13:51
hiç denemedim ama olabilir sanırım.

Merhaba Barış Bey:
Sübye İle Kalamar hep karıştırılır... Satıcıya sübye desem bana kalamarı bu sübye diye iddia ederek satmaya çalışacaktır...
Sizden ricam; Sübye kafasının iğneye takılma şeklini gösteren bir fotoğraf eklemeniz... Belki bu fotoğraf bu şekilde avlanmak isteyen ben gibi avcıları tetikleyecek, yöntem zihnimizde ölümsüzleşecektir..
Ne dersiniz..?
Selamlar,
Rastgele..

mallaca
17-09-2007, 13:59
Paylaşım için teşekkürler.Bir sorum olacak.Kıyıda iskele yanlarında kefalleri bolca görebiiyoruz.Peki oralarda da levrek olma ihtimali var mıdır?.Yoksa dere ağzı gibi belirli bölgeleri mi vardır?

turkkan74
17-09-2007, 15:35
benim edindiğim tecrübe kadarıyla, marina liman gibi yapıların dış taraflarında, denize açılan kanalizasyon yada dere yatakları ağızında... mendireklerin hemen yakınlarında... kısaca küçük balıkların beslenebildikleri her yerde levrek oluyor... bir de karides yada teke çıkarılan bölgelere yakın sığ sular...

bucalı
17-09-2007, 15:35
Merhaba Barış Bey:
Sübye İle Kalamar hep karıştırılır... Satıcıya sübye desem bana kalamarı bu sübye diye iddia ederek satmaya çalışacaktır...
Sizden ricam; Sübye kafasının iğneye takılma şeklini gösteren bir fotoğraf eklemeniz... Belki bu fotoğraf bu şekilde avlanmak isteyen ben gibi avcıları tetikleyecek, yöntem zihnimizde ölümsüzleşecektir..
Ne dersiniz..?
Selamlar,
Rastgele..

Levent arkadaşım bilgisayarım pek iyi olmadığından tuttuğum balıkların fotoğraflarını bile ekleyemiyorum. ama şunu söyleyim sübye kafasının kestikten sonra üzerindeki koyu renkli deriyi sıyırın beyaz eti ortaya çıksın iki göz kenarından geçirip atın. geriye kalan süpye vücudunuda dilimleyim lokma şeklinde kullanın levrek olan yerde mutlaka sonuç alacağınıza inanıyorum. rastgele.

crazy_fısher
17-09-2007, 15:38
Levent arkadaşım bilgisayarım pek iyi olmadığından tuttuğum balıkların fotoğraflarını bile ekleyemiyorum. ama şunu söyleyim sübye kafasının kestikten sonra üzerindeki koyu renkli deriyi sıyırın beyaz eti ortaya çıksın iki göz kenarından geçirip atın. geriye kalan süpye vücudunuda dilimleyim lokma şeklinde kullanın levrek olan yerde mutlaka sonuç alacağınıza inanıyorum. rastgele.

Bu gece bunu deneyeceğim;)

araştırıcı
17-09-2007, 15:50

Kıymetli bilgileriniz için Teşekkür ederim...
En kısa sürede denemeye gayret edecem.... Selamlar..

Rastgele....

tmusaoglu
20-09-2007, 16:16
Arkadaşlar sorumu nereye soracağımı bilemedim. Yapay 11 cm lik yüzen bir sahte balıklı yem ile levrek avlamak istiyorum. Yalnız şamandıralı mı kullanmam gerekiyor yoksa dip oltası ile mi?

teoman
22-09-2007, 19:08
Selam beyler, samatya civerında bir levrek tüyosu veya av geçmişi oloanınız varsa bilmek isterdim, sevgiler...

teoman
22-09-2007, 19:34
Selamlar SERKAN bey; size daha önce'de mail atmıştım ama ulaşmadı herhalde; anladığım kadarı ile komşuyuz, bana samatya sahili hakkında LEVREK tüyoları verebilirmisiniz şimdiden TEŞEKKÜRLER...

gülbaharlar
22-09-2007, 19:37
başarılı avlar dilerim

gülbaharlar
23-09-2007, 12:31
merhaba sevgili ist balıkcısı,

benim levrek avında kullandığım ve hiç beni yarı yolda bırakmayan tek bir olta kullanıyorum ( tekne hariç).

levrek okadar kurnaz bir balıkki kefalden bile kurnaz diyebilirim kesinlikle büyük yara almış, aksayan, kanı akan balıklara yanaşmıyor bunu gözlerimle gördüm.

benim tavsiyem levrek avında sitemdede anlattığım gibi kıyıdan avlanıcaksanız bırakma takımı kullanmak. Bunun için şiddetle canlı yavru kefal öneririm, onun haricinde ısparoz ve sarpa yavrusuda olabilir.

Herzaman dediğim gibi hiç birşey doğal yemin yerini tutamaz.

Takıma canlı yavru kefal takılacaksa, kefali yakaladıktan sonra hiç vakit kaybetmeden iğneyi sırtıntan bir kere geçirip, ardından balığın kuyruğuna aynı misina ile ters kilit yapmak. Burdaki ters kilidin kefalin iğneden kurtulmasını önlemek, bu kilidi aranızda bilmeyenler olabilir yakın bi zamanda resmini yapıp yollarım buraya.

olta kıyıdan yaklaşık 40-50 metre ile atılmalıdır, fazla uzağa atmanıza gerek yok levrek avlanmak için herzaman kıyıya gelir zaten. Olta suya atıldıktan sonra misinayı germeden ucuna ufak taş dolarız, bu taş levrek yakalandığında kendiliğinden misinadan uçar.. bizde yakalandığını anlarız.

Yannız burda bi ip ucu vereyim hemen; taşı doladıktan sonra arka planda en az 4- 5 metre misinayı boşta bırakın, çünkü levrek balığı alır gider hemen yutmaz.. giderken misina gerilirse oda tuzak olduğunu anlar ve balığı geri kusar, bu yüzden buna çok dikkat edin.

oltanın resminlerinide veriyorum daha detaylı bilgi almak isteyenler bakabilir;

vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkürler

Girdap
28-09-2007, 14:08
arkadaşalr levrek gündüz vakti ögle vakti olurmu?

OrhanCinoglu
28-09-2007, 14:31
arkadaşalr levrek gündüz vakti ögle vakti olurmu?

günün her saati tutulur ama en verimli olduğu zamanlar sabah hava ışıyana kadar ve de akşam geç saatler

silentfisher
27-10-2007, 20:06
üstadlar bugün ilk kez levrek denedim kıyıdan.at çek yaptım.daiwanın kırmızı başlı yeşil sırtlı 7 cmlik bir sahte balık ile denedim ancak olmadı.ileri atamıyorum sahteyi.ben de 1 mt yukarısına 10luk kurşun bağladım.soracağım şu:balık kurşunu görür mü?rapalayı kaç mt ileri atmalıyım ve gece 21.00 ile sabah 3 arası levrek çıkarmı at çekle.şimdiden teşekkürler.

silentfisher
27-10-2007, 21:14
----------------

arm59
27-10-2007, 22:56
üstadlar bugün ilk kez levrek denedim kıyıdan.at çek yaptım.daiwanın kırmızı başlı yeşil sırtlı 7 cmlik bir sahte balık ile denedim ancak olmadı.ileri atamıyorum sahteyi.ben de 1 mt yukarısına 10luk kurşun bağladım.soracağım şu:balık kurşunu görür mü?rapalayı kaç mt ileri atmalıyım ve gece 21.00 ile sabah 3 arası levrek çıkarmı at çekle.şimdiden teşekkürler.

Arkadaşım levrek avında garanti birşey yok rastgelmesi lazım. Özellikle heves edip ilk rapala alındığında insanlar çok sabırsız oluyor. Rapala veya diğer suni balıklarla levrek avı çok zordur. 10 kere boş döner bir kere 5 evrekle dönersin
Yani sık sık denemelisin ben şahsen 15-20 kere at-çek yaparım levrek atlamazsa birdaha uğraşmam veya başka mekan denerim.Ama canlı yemin yerini hiç birşey tutamaz isterse konuşan(!) rapala olsun.

silentfisher
28-10-2007, 13:57
Arkadaşım levrek avında garanti birşey yok rastgelmesi lazım. Özellikle heves edip ilk rapala alındığında insanlar çok sabırsız oluyor. Rapala veya diğer suni balıklarla levrek avı çok zordur. 10 kere boş döner bir kere 5 evrekle dönersin
Yani sık sık denemelisin ben şahsen 15-20 kere at-çek yaparım levrek atlamazsa birdaha uğraşmam veya başka mekan denerim.Ama canlı yemin yerini hiç birşey tutamaz isterse konuşan(!) rapala olsun.
abi deneyeceğim sık sık.pekala mesafe ne olmalı.ve kurşunla atsam balık ürker mi?

monse
28-10-2007, 14:49
şimdi iskelede şahit oldum resimlerinide sıcağı sıcağına koyayim dedim.
Balıkçı arkadaş iskelede bakınırken oltası haraketlendi,dediki "benim oltayımı çekiyorsunuz? birisinin oltası karıştır herhal" ,hayıır oda ne suyun yüzeyinde koca bir balık yani koca bir levrek,çekse çekemez çünkü oltası 0.25 lik ucunda sadece gümüş takılı birde küçük iğne kepçede yok ,başladı balığı yormağa başka yapacak bir şey yok 15 kilo belki balık,ama ordan geçmekte olan tekneden yardım istendi ve tekneye bindi ve nihayet kepçeyle aldılar balığı youtube da koyuyorum görüntüyü ...200 ytl yede balıkçıya sattı :) şans işte....rastgelsin.....

('')
('')

crazy_fısher
28-10-2007, 15:22
Bu yaz lokantacı arkadaşlarım tuttuğum levreği almak için dehşet fiyatlar verdi.Kilosu 30 ytlden alıyorlar.Bana 40tan alalım demişlerdi.Ama satsam burada havamı atamayacağım için ve o boyutta bir levreği birdaha tutamayacağım için satmamıştım:D15 kg levrek 600 kağıt yapar demek oluyor bu.Ucuz gitmiş:D

olcay
30-10-2007, 12:37
Merhaba Emre,
konu icindeki #56 ve #57 numarali mesajlarimi incelemeni tavsiye ederim... Degisik bir Levrek takimidir... Ozellikle kiyidan at-cek icin test edip 6 kiloluk levrekle onayladigim bir takimdir...

silentfisher
30-10-2007, 16:04
Merhaba Emre,
konu icindeki #56 ve #57 numarali mesajlarimi incelemeni tavsiye ederim... Degisik bir Levrek takimidir... Ozellikle kiyidan at-cek icin test edip 6 kiloluk levrekle onayladigim bir takimdir...
süper ama ben yeniyim henüz alamadım levrek.artık zargana kesmiyor beni:)
en yakın zmanda deneyeceğim.teşekkürler.

tarcan
31-10-2007, 14:35
Serkan Bey,

Enterasan bir fikir,

Fare yavrusu bulmaktan kolay en azından...

ahmetcem
01-11-2007, 13:32
Dalgalı havada rapala en güzeli ;)

lineerman
06-11-2007, 23:51
bende akdenizde levrek zamanını öğrenmek istiyorum bilen varmı

levrekçi59
21-11-2007, 09:38
slm.ben en iyi avımı iskeleden teke ile yaptım.kurşunsuz bırakma olta ile.
ispendek çok sayıda aldım
ince kaliteli misina ve ufak iğne benim deneyimlerim bu şekilde.

AremiS
23-11-2007, 22:00
HErkeze MErhaba.levregın brı hastası olarak bende goruslerımı katmak ıstedım.ama ben levrekte hılerya (kefal yavrusu) kullanmıyorum.eger elımde varsa canlı boru kurdu veya beyaz kum tekesı 2 ıgnelı bırakma olta kullanıyorum.cogu kısının levrek avında tekeyı yalnıs bagladıgını dusunuyorum bu konuya gelıcem oncelıkle;
1.olta yapımı

2. yer secimi

3.yem secımı

1.olta secımı;
oncelıkle saglam bır akmıs ve makaranız olmasını tavsıye edıyorum.makaraya sarılcak mısıan benım gorusum 0.30 luk saglam bır mısına olabılır.ben genelde levrek takımı hazırlarken 60 lık kursun,2-3-4 numara celık duz ıgne kullanıyorum.yaklasık yarım metrelık bır kostek ve 6-7 cm aralıgında sacak yapıyorum.cogu kısı sacagı yukarı baglar aslında bıraz daha kuma yanasmasında fayda var boylece levrek avında kırlangıc,pisi,mırmır,kalkan tıpı balıkları tutma olasıgınız yuselır ayrıca alttakı yemın ustunu kaplayan mınareler levregın yukardakı yemı farketmesını saglıyor.
2.yer secimi;
genelde levreklerın kefallerın oldugu yerde bulundugu bılınıyor ama en buyuk atlanan kısım bence su oluyor kefaller kanalızasyon agzında durdukları ıcın bu koku levregın ılgısını cekıyor ve o kısma dogru yaklasıyor boylece ufak hılerya ve gumuslerı avlayabılıyor.ama yıne atlanmaması gereken bı etken levrek suyun orta sevıyelerınde deıl dıbınde kuma yaklasık olan yerde yuzer sadece kolonı gordugu ufak balıkları avlamak ıcın suyun ustune cıkar.ben genelde levrek avında kalıklarla kumlugun bırlestıgı yerı secıyorum boylece hem ceısıdı hemde balıgın gelme ıhtımalını arttırıyorum.
3.yem secimi;
gelelım en tartısılan konuya :) cogu kısı canlı hılerya kullanıyor.benım fıkrım ve tecrubelerım boru kurdu ve beyaz kum tekesı olmasından yana.cunku oltaları genelde ılerı dogru yatık duzenekte dıktıgımız ıcın bıraz daha kuma yaklastırmıs oluyor bunu goren levrek tekenın lezzetlı bır yosun aradıgını dusunerek tereddutsuz saldırıyor.ayrıca boru kurdu ve tekenın ustunde bulunan o muthıs fosfor balıgı kendıen dahada cok cekıyor.
benım en ıyı levrek avım oltayla 16 kılo daha buyugune daha denk gelmedım ama genelde her gıttıgımde ılla balık alıyorum bu yontemler sayesınde
okudugunuz ıcın tskler herkeze hayırlı aksamlar.

mazosit
23-11-2007, 22:12
HErkeze MErhaba.levregın brı hastası olarak bende goruslerımı katmak ıstedım.ama ben levrekte hılerya (kefal yavrusu) kullanmıyorum.eger elımde varsa canlı boru kurdu veya beyaz kum tekesı 2 ıgnelı bırakma olta kullanıyorum.cogu kısının levrek avında tekeyı yalnıs bagladıgını dusunuyorum bu konuya gelıcem oncelıkle;
1.olta yapımı

2. yer secimi

3.yem secımı

1.olta secımı;
oncelıkle saglam bır akmıs ve makaranız olmasını tavsıye edıyorum.makaraya sarılcak mısıan benım gorusum 0.30 luk saglam bır mısına olabılır.ben genelde levrek takımı hazırlarken 60 lık kursun,2-3-4 numara celık duz ıgne kullanıyorum.yaklasık yarım metrelık bır kostek ve 6-7 cm aralıgında sacak yapıyorum.cogu kısı sacagı yukarı baglar aslında bıraz daha kuma yanasmasında fayda var boylece levrek avında kırlangıc,pisi,mırmır,kalkan tıpı balıkları tutma olasıgınız yuselır ayrıca alttakı yemın ustunu kaplayan mınareler levregın yukardakı yemı farketmesını saglıyor.
2.yer secimi;
genelde levreklerın kefallerın oldugu yerde bulundugu bılınıyor ama en buyuk atlanan kısım bence su oluyor kefaller kanalızasyon agzında durdukları ıcın bu koku levregın ılgısını cekıyor ve o kısma dogru yaklasıyor boylece ufak hılerya ve gumuslerı avlayabılıyor.ama yıne atlanmaması gereken bı etken levrek suyun orta sevıyelerınde deıl dıbınde kuma yaklasık olan yerde yuzer sadece kolonı gordugu ufak balıkları avlamak ıcın suyun ustune cıkar.ben genelde levrek avında kalıklarla kumlugun bırlestıgı yerı secıyorum boylece hem ceısıdı hemde balıgın gelme ıhtımalını arttırıyorum.
3.yem secimi;
gelelım en tartısılan konuya :) cogu kısı canlı hılerya kullanıyor.benım fıkrım ve tecrubelerım boru kurdu ve beyaz kum tekesı olmasından yana.cunku oltaları genelde ılerı dogru yatık duzenekte dıktıgımız ıcın bıraz daha kuma yaklastırmıs oluyor bunu goren levrek tekenın lezzetlı bır yosun aradıgını dusunerek tereddutsuz saldırıyor.ayrıca boru kurdu ve tekenın ustunde bulunan o muthıs fosfor balıgı kendıen dahada cok cekıyor.
benım en ıyı levrek avım oltayla 16 kılo daha buyugune daha denk gelmedım ama genelde her gıttıgımde ılla balık alıyorum bu yontemler sayesınde

eLine koluna sağlık birol çok iyi yazmışsın
bu konudan çok avcının faydalanacağına eminim

ergeg
26-11-2007, 00:35
slm.ben en iyi avımı iskeleden teke ile yaptım.kurşunsuz bırakma olta ile.
ispendek çok sayıda aldım
ince kaliteli misina ve ufak iğne benim deneyimlerim bu şekilde.

selam tekirdağın neresinden avlanıyorsun.ispendek dediğin balık nasıl bir şey.ben duymadım hiç.olmadığından değilde ben bilmiyorumdur.nasıl bir balık.ne tür balıklar avlıyorsun vede nerede.

nolongerregistered
26-11-2007, 00:41
selam tekirdağın neresinden avlanıyorsun.ispendek dediğin balık nasıl bir şey.ben duymadım hiç.olmadığından değilde ben bilmiyorumdur.nasıl bir balık.ne tür balıklar avlıyorsun vede nerede.

İspendek...

Wikipedi..(yada neyse) sözlük Srffishing:..Levrek..genelde 1kg den küçük levreğe verilen ad..

56561
26-11-2007, 02:05
Levrek bulunduğu suya çok iyi adapte olan bir balıktır, şunu söyliyeyim avlak değiştirdiğinizde levreği baştan yazmanız gerekebilir, levreğin alışkanlıkları yem durumu ve denizin durumuna göre çok değişken olur, örneğin geyikli de canlı balıkla yakaladığım levrek, bozcaada da canlı balığın yüzüne bakmamıştı, bende karides kullanmıştım çok rağbet görmüştü,istanbulda 2 senede yakaladığım 3 levreğin 2 si akşam suyunda rappalayla, 1 tanesi oltaya gelen ve farkedilmeyen bir kayabalığına atlamasıyla tamamen tesadüfen yakalanmıştır, daha sonra canlı balık kullanarak ne kadar denediysem istanbul içinde levreğe canlı balık kovalatmak dışında yakalayabildiğim yok, levrekte çok ilginç işe yarayan yöntemler gördüm.Çanakkale de biz sahteyle at çek ve canlı kupes,iskorpit,trakonyayla avlanırken bir dere ağzında birinin misina ucunda dandik mavibeyaz çizgili tükenmez kalemin dışı ve ucunda ufak üçlü iğneyle çok verimli bir av yapıldığına şahit oldum.Levrek ilginç balık, bir avlakta zaman geçirdikçe balığı tanıyorsunuz, yani uzun lafın kısası levrek yakalamak için balığın alışkanlıklarını takip edip ona göre avlanmak lazım gelir...

AremiS
26-11-2007, 15:04
Haklısın levrek avı bıraz zor ama bır kere tadını alan bır daha bırakamıyor.:)

ormanci
30-11-2007, 00:48
gelibolu adası yakınlarında günün hangi kısmında levrek çıkar.babamlar gece avlanmayı deniyo kefal gibi balıklar tutuyo.

tr16hunter
30-11-2007, 01:09
gelibolu adası yakınlarında günün hangi kısmında levrek çıkar.babamlar gece avlanmayı deniyo kefal gibi balıklar tutuyo.

Aramıza hoşgeldiniz, keyifli paylaşımlar...:)
bu linkten imza ayarlarınızı yaparsanız size hitapta kusur etmeyiz.;) :) ..

whitefoxss
30-11-2007, 09:45
Arkadaşlar ellerinize sağlık.Levrek ile ilgili açıklamalarınız çok güzel.Bu hafta sonu bizde levrek bırakma takım deneyeceğiz.İlk defa deneyeceğim aradada yozuri ve silikon sahte yemlerlede at-çek yapacağız.2 kişi bizim ekip,yani kalabalık değil,mevkii Karadeniz=Kefken-Cebeci-Babalı güzergahı.Sonuç alırsak buraya eklerim..

selimlee
13-12-2007, 22:22
Merhaba arkadaşlar ben sığ suda çok levrek yakaladım,ancak bu soğuk kış günlerinde hiç avlanmadım.Acaba bu mevsimlerde çok sığ sular levrek yaparmı 1 karış enfazla diz doyu derinlitte?

selimlee
18-12-2007, 22:22
Herkese rastgelsin.Ben daha önce yaz aylarında sığ suda çok levrek aldım.Tabi dediğim sığ su 1 karış ve diz boyuna kadar.Yanlız kışın hiç denemedim bu soğuk günlerde bu çok sığ yerler levrek yaparmı yem olarakta yine canlı balıkmı önerirsiniz .Şimdiden teşekkürler

nolongerregistered
18-12-2007, 22:26
Herkese rastgelsin.Ben daha önce yaz aylarında sığ suda çok levrek aldım.Tabi dediğim sığ su 1 karış ve diz boyuna kadar.Yanlız kışın hiç denemedim bu soğuk günlerde bu çok sığ yerler levrek yaparmı yem olarakta yine canlı balıkmı önerirsiniz .Şimdiden teşekkürler

Suların soğuması ile levrek daha sıcak olan derin sulara çekilir..şu an itibarıyla derine inmek üzere..soğuk havaların başladığı dönemde yani küçükbalıklar kıyılardan çekilirken ve müteakip 15-20 günlük sürede oldukça iyi av verir;)

celal
19-12-2007, 13:44
bana şu levrek balıgını nasıl tutacagımı nasıl rapala alacagımı uygulamalı göstercek ustalar arıyorummm :)

celal
24-12-2007, 16:42
1.olta yapımı

2. yer secimi

3.yem secımı

1.olta secımı;
2.yer secimi;
3.yem secimi;
arkadaşım herşey güzelde bursada nereden çıkılıyor lewrek awına acabaa?

tarcan
24-12-2007, 16:59
arkadaşım herşey güzelde bursada nereden çıkılıyor lewrek awına acabaa?

Celal Bey,

Herşeyden önce
Forum'umuzda çift v harfini kullanmamayı prensip haline getirdik.

Dilerseniz daha detaylı bilgi için aşağıdaki linki inceleyebilirsiniz.

ex.
25-12-2007, 13:47
levrek avının en verimli olduğu yer İstanbul Kadıköy balıkçılar çarşıdır..Asla eliniz boş dönmezsiniz..Tezgaha canlı bir 100 lük bıraktığınız zaman bakın ne levrekler çıkıyor ben denedim çok iyi sonuç aldım

mufi
25-12-2007, 14:50
:D :D harikasın...:D

tarcan
25-12-2007, 14:51
:D :D harikasın...:D

Muvaffak Amcam ,

Kefallerden ne haber?

mufi
25-12-2007, 14:52
Evet arkadaşlar özellike derelerin deniz ile birleştigi bölgelrde en iyi levrek yemi teke..

DeuVE
25-12-2007, 19:00
selamlar

marmarada akşam rapala(10-15cm lik kefal yavrusu) ile kıyıdan levrek için şansımız olurm u istanbullu ustalar fikirlerini söylerse sevinirim

ayrıca rapalanın kullanım şekli ile ilgili ufak bilgi verebilirseniz iyi olur fırdöndü den önce ufak bir gezer kurşun kullanılmalımı ?

disli_levrek
27-12-2007, 22:28
Bilgi verirseniz memnun olurum teşekkürler. İzmir Dikili de şubat tatilinde balığa gideceğim levrek yakalamak istiyorum. kıyıdan av için hangi yemleri önerirsiniz. At çek için olanları sormuyorum sadece bırakma olta için olanlar hakkında bilgi verirseniz memnun olurum. herkese bol avlar

Avciperdeci
27-12-2007, 22:42
Bilgi verirseniz memnun olurum teşekkürler. İzmir Dikili de şubat tatilinde balığa gideceğim levrek yakalamak istiyorum. kıyıdan av için hangi yemleri önerirsiniz. At çek için olanları sormuyorum sadece bırakma olta için olanlar hakkında bilgi verirseniz memnun olurum. herkese bol avlar

Canlı gamit, kaya balığı, ufak isparoz yavrusu ya da teke kullanabilirsiniz;)

nolongerregistered
28-12-2007, 00:42
birde ben ekleme yapayım kesinlikle tek gecerim canlı kefal yavrusu

Ben bu kefalleri iğneye takarken öldürüyom yanlışlıkla:( ..

sırt yüzgecinemi takacağız:rolleyes:

simendifer
28-12-2007, 10:35
Ben bu kefalleri iğneye takarken öldürüyom yanlışlıkla:( ..

sırt yüzgecinemi takacağız:rolleyes:

Sabah sabah güldürdün beni Erdal, Allah da seni güldürsün arkadaşım. :p Bak aşağıya örneklerini koydum, oradan görebilirsin. :)

Canlı kefal için örnek (buna aynı zamanda kilit sistemi de diyoruz. Kilit denmesinin sebebi, misinanın kuyruk etrafında dönmesinden kaynaklanıyor. Bu şekilde, balık suya atılırken, iğne sırtı yırtmıyor ve balık kurtulmuyor. Aynı zamanda balık çok fazla şok da yaşamıyor. Bu kilit, balık suya indiğinde kendiliğinden açılıyor.)

Canlı ısparoz için örnek ;

balikicimurat
28-12-2007, 20:46
Sevgili arkadaslar

oltaya canli balik takarken ignenin durumunu resim ve fotograflar da cok guzel gostermissiniz,ellerinize saglik..Fakat bence yanlis,,sebeblerine gelince haddim olmayarak diger ustatlardan ozur dileyerek siralamak isterim
1)kancayi baligin etine,sirtina,kuyruguna neresine batirirsaniz batirin
kanama yapar...Baligin direncini azaltir
2)rapala ve diger sahta yemlere bakacak olursaniz ozellikle silikon
sahte yemlere bir bakin..misinaya sahte yem agiz kismindan baglanmistir.Buda
demektirki baligin kuyruk kismi hareket halindedir
3)ozellikle kiyidan atilacak canli balik ile birakmalarda eger sirtindan veya kuyrugundan kancayi takarsaniz balik dibe oturacak ve sabit kalacaktir. ozellikle kuyruktan taktiginizda baligin dumenini kitlemis olu ve hareket kabiliyetini minimaze etmis oluruz.
4)hepimiz biliyoruzki yemimiz nekadar canli ve hareketli olursa okadar sansimiz artmaktadir...ozellikle isparoz,kayabaligi,karagoz de asla asla
kuytruktan takilmamalidir...cunku balik yassi oldugundan levrek ozellikle bu baliklari kafadan ziyada yandan almaya calisacakdir..bazen kiyidan birakmalarda yeminizin parcalanmasinin sebebi budur..
5)yine cok ozur dileyerek su baliklarda cok dikkat edilmeli ve yem %100 agizdan misina gecirme metodo kullanilmalidir.ISKORPIR-KUPEZ-TRAKONYA
Cunku ozellikle levrek bu baliklari kafadan yutar ve bu baliklarin ozerlerinde olan dikenleri sebebiyle geriye kusamaz,,onlari midesinde ogutunceye kadar sabit sekilde kuzu gibi yatar ve bekler. (masa kulanabilirsiniz)
6)gelelim tekinige...kefal,isparoz,kupez,trakonya,iskorpit, ne kulanir
saniz kullanin,,, misinayi baligin solungacindan gecirip agzindan cikartin,,,,serbest misinaya (baligin agzindan cikan misinaya) kancanizi baglayin...kanama olmayacak,,balik hareketinde ozgur kalacak ve daha dikkat
cekecektir....yani once serbest misanayi baligin solungacindan geciriyoruz,,
agzindan cikartiyoruz,,sonra agzindan cikan misinaya kancayi bagliyoruz..
sonuc inanin %100 farkli olacaktir,,,hepinize saygilarimla

balikci murat

ergeg
04-01-2008, 16:09
Sabah sabah güldürdün beni Erdal, Allah da seni güldürsün arkadaşım. :p Bak aşağıya örneklerini koydum, oradan görebilirsin. :)

Canlı kefal için örnek (buna aynı zamanda kilit sistemi de diyoruz. Kilit denmesinin sebebi, misinanın kuyruk etrafında dönmesinden kaynaklanıyor. Bu şekilde, balık suya atılırken, iğne sırtı yırtmıyor ve balık kurtulmuyor. Aynı zamanda balık çok fazla şok da yaşamıyor. Bu kilit, balık suya indiğinde kendiliğinden açılıyor.)

Canlı ısparoz için örnek ;

iyi hoşta sayın abilerim bu canlı kefalı nasıl yakalayacağız.herkes canlı kafal diyor ama bu canlı kefal yavrusunun nasıl tutulacağını yazan yok .yardımcı olunuz lütfen

hızır şeref gültekin
09-01-2008, 17:32
postacı sinan abicim merhabalar bu sahte olayı kafamı karıştırdı peki bu tutulan 8 9 kiloluk mavroşkiller (eşkina) da mı sahte ben belgesellerde seyrediyorum 15 kg lik levrekler de mevcut o karadenizin bereketidir bence abicim çok çeşidi var bu ander sevdalığın

hızır şeref gültekin
09-01-2008, 17:39
abicim o açıkta aldığın levreğin sırtından aşağı doğru şimşek şekilleri varsa o gezgin yani yerli olmayan olandır ama kıyılarda diye bahsettiğin yerli levrek daha koyu olması lazım bide benekli levrek var akdenizde çizgili levrek olması lazım bildiğim bu kadar saygılar

arm59
09-01-2008, 19:29
iyi hoşta sayın abilerim bu canlı kefalı nasıl yakalayacağız.herkes canlı kafal diyor ama bu canlı kefal yavrusunun nasıl tutulacağını yazan yok .yardımcı olunuz lütfen

Hemşerim çok haklısın levrek yakalamak kolaydır. Ama kefali oltayla yakalamak işkencedir. Kefalleri bulacanda yemleyecende oltayla yakalayacan gerçekten çok zor birde zamanın kısıtlıysa ayvayı yedin.
Ben şahsen bu kefal yakalama olayından çekindiğim için kayabalıklarını yakalayarak levrek avına gidiyorum. Kefal kadar randıman vermiyor ama idare ediyoruz. Kaya balığı balıkçı barınakları gibi yerlerde milyonlarca var at dibe oltayı yutsun yukarı çek .Sonra levrek avına

hacihadi
09-01-2008, 23:54
Levrek tutabilen arkadaşlara merhaba. Görele'de 7 yıldır levrek balığı tutuyorum. Yakaladığım balıkların tamamını sahte balık diye isimlendirdiğimiz olta ile at-çek tekniğiyle tuttum.
Bundan sonra diğer üye arkadaşlar gibi canlı yem kullanıp avımın bereketini çoğaltmak istiyorum.
Hepinize rastgele... Bol avlar dilerim... HaciHadi

Avciperdeci
09-01-2008, 23:58
Levrek tutabilen arkadaşlara merhaba. Görele'de 7 yıldır levrek balığı tutuyorum. Yakaladığım balıkların tamamını sahte balık diye isimlendirdiğimiz olta ile at-çek tekniğiyle tuttum.
Bundan sonra diğer üye arkadaşlar gibi canlı yem kullanıp avımın bereketini çoğaltmak istiyorum.
Hepinize rastgele... Bol avlar dilerim... HaciHadi

Teşekkürler aramıza hoş geldiniz. Bir tanışma konusu açarak kendinizi tanıtırsanız seviniriz. Keyifli paylaşımlar;)

hacihadi
10-01-2008, 00:24
Tuttuğum balıkların fotorafını gönderiyorum. Profilimden görebilirsiniz

hacihadi
10-01-2008, 00:27
Ben sürekli olarak Görele'de yaşayan emekli birisiyim. Buralara yolu düşen arkadaş olursa, tanışmak isterim.

hızır şeref gültekin
13-01-2008, 20:18
abi levrek için çelik telli bırakma olta yapmayı düşünüyorum ayak taşına bağlamak usulü ile levrek yakalamayı düşünüyorum en uygun yapımını ve malzemeleri nerden bulabileceğimi yazarsanız sevinirim :confused:

babaçi
16-01-2008, 10:12
daha önce hiç nasip olmadı,forumu okuyunca iştahım kabardı

ustalara bir sorum olacak levrek acı su tabir edilen yerlere girermi? yani çay ağzından içeri kefallerin peşine girermi? örneğin 50-100 mt kadar içeri

56561
16-01-2008, 11:48
Tatlısuyun girişinden 1km kadar içeriye girebildiğini biliyorum

babaçi
16-01-2008, 19:25
Tatlısuyun girişinden 1km kadar içeriye girebildiğini biliyorum

yücel usta değerlendirme yapabilirmisiniz?

riva çayağzı kefal avında çok bereketlidir,acaba riva deresi levrek avı yaparmı? yalnız gözlemlediğim kadarıyla orada ben kefalden başka balığa olta atanı görmedim denesek verim olurmu?

teşekkürler

hızır şeref gültekin
16-01-2008, 20:11
10-15 gün önce canlı yem ile levrek aldım.(1100 gr.) bir tane de 3-4 kg. arası levrek oltayı koparttı misinam siglon sestar 0,375 mm 11,2 kg. çekerliydi.
siz bakmayın 3-4 kg. olduğuna çırpınışları 7-8 kg. levrek kadar güçlü çünkü bu mevsimde levrek ince uzun olur 1100 gr.lık levrek 48 cm. geliyor 3-4 kg. arası 65cm. civarında oluyor. Bende bütün kamış makaralarına ip misina sardım artık birdaha inşallah 3-4 kg.lık levrek gelir.
arm59 abicim ben hep ip misina kullanıyorum ama teke ile avlanıyorum levrek mi köpek mi bilmem ama daha kenara alamadım hiç bir tane bile tam 3,5 senedir

hızır şeref gültekin
16-01-2008, 21:06
abicim bu levrek yalova da canlı teke hariç hiç bir şeye av vermiyor isteyen kendine güvenen buyursun gelsin müsafirim olsun bi tane de yakalasın ben de tonla para yatırdığım rapala yı ona hediye edeyim daha suya değmemiştir tam RAPALA SUPER SHAD RAP 140MM adı bu rapala nın

56561
16-01-2008, 22:13
yücel usta değerlendirme yapabilirmisiniz?

riva çayağzı kefal avında çok bereketlidir,acaba riva deresi levrek avı yaparmı? yalnız gözlemlediğim kadarıyla orada ben kefalden başka balığa olta atanı görmedim denesek verim olurmu?

teşekkürler

eğer bu krokinin sağ üst tarafında kalan kıyı dalga yönü sebebiyle kum yığılmasından dolayı sığlıksa, sahteyle at-çek yapılabilir, senin işaretlediğin kısım ise bırakma yapmak için daha uygun.Bir de karadenizde levrekle ilgili ufak bir tüyo verebilirim, karadenize levrek ege ve akdenizde olduğu gibi kumluk kıyılara fazla yanaşmıyor, ancak birkaç zıpkıncı arkadaşın gözlemlerine göre dik kayalıkların olduğu kıyılarda levrek iyi av veriyor ama bu söylediklerim zıpkın için geçerli, oltaya ne kadar rağbet edeceği konusunda bir fikrim yok

arm59
17-01-2008, 08:54
abicim bu levrek yalova da canlı teke hariç hiç bir şeye av vermiyor isteyen kendine güvenen buyursun gelsin müsafirim olsun bi tane de yakalasın ben de tonla para yatırdığım rapala yı ona hediye edeyim daha suya değmemiştir tam RAPALA SUPER SHAD RAP 140MM adı bu rapala nın

Şeref kardeşim rapala ile levrek yakalamak zordur. Levrek çok kurnaz ve işkilli balık olduğu için rapalalara şüphe ile yaklaşır. Ancak dalgalı havalarda suyun iyice bulandığı zaman su üstünden(suyun 5 cm. altından bile olmayacak) yavaşca çekilen sahtelere çok rahat av vermektedir. Rapala ile avlanmak marifet ister suyun bulanık olmadığı zamanlardada yine su üstünde aksiyon vermen gerekir. Yani olta kamışını bir yandan yukarı çekerken (dikkat rapala sudan fırlamasın) makarayı saracaksın ustalaştıkça levrekler dizilecek. Benden tavsiye 10-15 defa atıp çektikden sonra levrek gözükmüyorsa yerini değiştir.
Gelelim canlı yemle levrek avına bazı bölgelerde levreğin yem seçmesi doğrudur. Yalova da sadece teke ile avlanılabilir. Antalya da en çok sübye ile yakalanıyor. Diğer yemleride yer ama favorisi bölgeye göre değişebilir. Teke ilede avlansan canlı diğer yemleride kullansan asla değişmeyen birşey var. LEVREK HER ZAMAN AYNI SAATDE AVLANIR.yani birgün önce gece 22:00 ile 23:00 arası yakadıysan ertesi günde aynı saatde yakalaman %90 ihtimaldir. Ben kendi kişisel tecrübelerime göre sana fikir vermeye çalıştım. Levrek avına bu açıdan yaklaşırsan belki birşeyler değişebilir. Rastgele...

SİNARİT
17-01-2008, 12:55
ya arkadaşlar bu levrek avında sırtı çekerken çıplak iğneye takılan beyaz martı tüyünden bahsediliyor çok randımanlıymış,bu konuda bilgisi olan varmı ben hep kaşık ile yakalıyorum ama bu martı tüyü ile olan avı daha çok tavsiye ediyorlar....
Birde merak ediyorum marmarada kıyıdan levrek avında hangi mevsim ve hangi yem makbuldür bilgilendirirseniz sevinirim ben bayramoğlu civarında avlanıyorum levrek yakalama şansım varmı?
egede levrek avına çok hakimim ama marmarada bir bilgim yok herhalde buralarda bırakmada yapılmıyordur :)

nolongerregistered
17-01-2008, 14:57
Rapala yani LURE konusunda oldukça karmaşa yaşıyoruz..Benimde ençok merak ettiğim konulardan biri..Ve şu ana kadar benim anladığım kulaktan dolma,bir yörede çok iş yaptığı söylenen Rapalanın başka bir bölgede sinek avladığı gerçeği..

Buna en büyük neden eğer kullandığımız rapala o bölgede hedef balığın yemleri rasındaki balığa benziyorsa iş yaptığı..yani egede yaşayan bir levrek oraya özgu bir balığı seviyorsa orada bu sevdiği balığa benzer rapala iş yapıyor..aynı rapala Marmarada iş yapmıyor çünkü egedeki yem balık marmarada yaşamıyor..

Fakat Adanadan Samsuna uzanan kıyılarımızda rapala ile çok levrek alanların olduğu aşikar..Demekki mühim olan doğru rapalayı bulmak..Bölgemize uygun rapalanın bulunması ile verim alınacağı kesin..;)

Bunuda gözlemle yapacağız..Bölgemizdeki levrekler hangi balığı yiyorsa ona benzer rapala kullanacağız..

Bundan önceki rapala denemelerimde Çoğu avımda onlarca kez levreğin rapalanın peşinden geldiği ve atlamadığına tanık olmuştum..Yanlış olduğu kesindi ama ne olduğunu yeni anlabildim

şahsen ben bu sene bu rapala konusundan umutluyum..:rolleyes:

tekesss
17-01-2008, 17:04
onu bunu bilmem canli teke veya karides derim. hergun en az iki levrek yakaliyoru gerisi yalan! !

hacihadi
21-01-2008, 23:34
Evet arkadaşlar... Şu anda Karadenizde levrek yaalayamıyorum. Bir bilginiz var mı? Bu balık ne zaman oltaya vurmaya başlayacak? Yorumlarınızı bekliyorum

hacihadi
21-01-2008, 23:35
Fotodaki levrekler 5'er kiloluktur

hacihadi
21-01-2008, 23:36
Evet arkadaşlar... Şu anda Karadenizde levrek yakalayamıyorum. Bir bilginiz var mı? Bu balık ne zaman oltaya vurmaya başlayacak? Yorumlarınızı bekliyorum

İbrahimDemirci_60
22-01-2008, 18:27
dere ağızlarından sabah erken saatlerde kaşıkla veya rapala ile çektirme yöntemi ile tutabilirsin

Girdap
16-02-2008, 12:54
bu mevsimde alanyada levrek çaıkarmı arkadaşlar?

nolongerregistered
09-03-2008, 15:07
Erdal abii. Hoşbulduk. Levrek gerçekten hazırlık aşamasından ızgaraya gelişine kadar her anı heyecan veren bir balık. Ben gerek olta ile gerekse zıpkın ile levrek avından müthiş derecede zevk alırım. Bilinenin aksine her avımda farklı yöntemler denemeyide ihmal etmem. Sen birde bizim sitedeki av hikayeleri bölümünde yaptığım levrek avını okusan gülmekten kırılırsın.
Yakında çok yakında sadece levrek için bir org. düzenliyoruz. Amacımız istavrit tutmaktan bıkan üyelerimizi, levrek avında heyecandan heyecana sürüklemek.
İlerleyen zamanlarda acizane levrek avı ile ilgili bilgilerimi siz dostlarla paylaşmaktan zevk duyacağım. Mesela örnek verecek olursak; lolipop sapı ve üstübü ile levrek avlandığını duymuşmuydunuz????

Üstübü ile levrek avını duydum fakat görmemiştim..Lolipop sapı değilde benzeri malzemelerle levrek avladım.Aslında zaman zaman levrek beyaz yada beyaza yakın renkteki hareket eden herşeye atlar..Bazende gözünüzün önünde salına salına dolaşır hiçbirşeye gelmez fıtık eder insanı;)

iskorpitçi
09-03-2008, 15:15
Üstübü ile levrek avını duydum fakat görmemiştim..Lolipop sapı değilde benzeri malzemelerle levrek avladım.Aslında zaman zaman levrek beyaz yada beyaza yakın renkteki hareket eden herşeye atlar..Bazende gözünüzün önünde salına salına dolaşır hiçbirşeye gelmez fıtık eder insanı;)

üstübü Mersin civarında özellikle dere ağızlarında at-çek usulü ile güzel iş yapıyor. Lolipop sapı ise her bölgede kullanılır. ama iğne olarak üçlü kanca tercih edilmelidir. ben bölgemde genelde bırakma oltayı tercih ederim. bizimm burda levrek yanlız donanmanın sınırları içerisinde olur. zaman zaman avlanmaya çıktığında alırız.

nolongerregistered
09-03-2008, 15:20
üstübü Mersin civarında özellikle dere ağızlarında at-çek usulü ile güzel iş yapıyor. Lolipop sapı ise her bölgede kullanılır. ama iğne olarak üçlü kanca tercih edilmelidir. ben bölgemde genelde bırakma oltayı tercih ederim. bizimm burda levrek yanlız donanmanın sınırları içerisinde olur. zaman zaman avlanmaya çıktığında alırız.

Bırakma benimde favori av yöntemimdir..Bizim buralarda levrek için alternatif avlak çok fazla..Benim at-çekte kullandığım ve en verim aldığım malzeme albanın 2 numara metal kaşığı..Onlarca sahte balık denememe rağmen rapalanın h.jerk FT ve Kırmızı kafa olanlar dışında pek verim alamadım.Klasik yemli de ise sülünez tek yemimdir..yada canlı kara tekesi;)

iskorpitçi
09-03-2008, 15:22
Avını en çok sevdiğim diğer balıklarda Eşkina ve Minakop.. Bilindiği üzere halk arasında kaya levreğide derler. Levrek kadar heyecanlı olmasada keyif vericidir. Gerçi son iki senedir özellikle eşkina nüfusunda aşırı ve bilinsiz avcılık nedeni ile azalma olduğu su götürmez bir gerçek. Küçük die denize iade ettiğimiz eşkinaları arar olduk. Gelincik ve mezgitten başka birşey gelmez oldu. İnanırmısınız oltaların istenmezi ( bu benim için geçerli değil :D ) iskorpit bile yok denecek kadar azaldı bölgemde :(

iskorpitçi
09-03-2008, 15:24
Bırakma benimde favori av yöntemimdir..Bizim buralarda levrek için alternatif avlak çok fazla..Benim at-çekte kullandığım ve en verim aldığım malzeme albanın 2 numara metal kaşığı..Onlarca sahte balık denememe rağmen rapalanın h.jerk FT ve Kırmızı kafa olanlar dışında pek verim alamadım.Klasik yemli de ise sülünez tek yemimdir..yada canlı kara tekesi;)

Bu konuyu ne zaman dile getirsem tepki alıyorum. İnsanlar adını duyduğu zaman '' bir daha levrek yemiyeceğim '' diyor. ama en kral canlı yem odur. anladın sen onu :cool:

nolongerregistered
09-03-2008, 15:34
Avını en çok sevdiğim diğer balıklarda Eşkina ve Minakop.. Bilindiği üzere halk arasında kaya levreğide derler. Levrek kadar heyecanlı olmasada keyif vericidir. Gerçi son iki senedir özellikle eşkina nüfusunda aşırı ve bilinsiz avcılık nedeni ile azalma olduğu su götürmez bir gerçek. Küçük die denize iade ettiğimiz eşkinaları arar olduk. Gelincik ve mezgitten başka birşey gelmez oldu. İnanırmısınız oltaların istenmezi ( bu benim için geçerli değil :D ) iskorpit bile yok denecek kadar azaldı bölgemde :(

Eşkine genelde göç etmeyen mevsime göre derinlere yada sığ sulara gidip gelen bir balıktır..Dediğin gibi bilinçsiz avlanma sonunu getirmekte..Bandırmada 1kg altı eşkinelere burun kıvırırdık..Son 1-2 yıldır gördüğüm manzara beni oldukça üzdü..Uzak yerlerden gelen avcılar gecede kişi başı 30-50 arası palaz eşkineleri (10-15cm) livarlarına atınca buradada oldukça azaldı..Birkaç bilinmeyen bölge dışında kıyılarda eskissi gibi 2-4kg arası eşkine bulmak çok zor..Ben iri eşkineyi bildiğim kıyıdan açıktaki taşlarda avlıyorum..Buralara olata atan olmadığından eskisi kadar olmasada yüzümüzü güldüren avlar yapıyoruz..

Bu konuyu ne zaman dile getirsem tepki alıyorum. İnsanlar adını duyduğu zaman '' bir daha levrek yemiyeceğim '' diyor. ama en kral canlı yem odur. anladın sen onu :cool:

Bu konu zaman zaman forumumuzdada gündeme geldi..Hatta bir ara arkadaşlar (sağolsunlar:)) bana fare göndermeyi bile teklif ettiler..Ben bu yöntemi denemiş ve etkinliğini biliyorum..Karşıyaka köyünde evinde fare üretip levrek yakalayanlerı bilirim..Başka yem kullanmazlar..Takımını özenli yaptıktan sonra 1fare 1levrek demek olduğu konusunda hemfikirim;)

iskorpitçi
09-03-2008, 15:47
Eşkina için oltadan ziyade zıpkını tercih ediyorum. Nedeni hem balığın boyutlarını görerek attığım için küçüklerin yaşama şansı çoğalıyor, hemde gündüz yanlız zıpkınla avlanabilmesidir.

Diğer konuya gelince :D balığın yediği yem neden beni ilgilendirsin ki :D o balığın karnına gidiyor. ama arkadaşlara anlatamıyorum. Benimde en favori yemim fındık faresidir. 1 fare = 1 trofe levrek ama inan artık onu bile bulmak zorlaştı. Birkaç sene öncesne kadar tarlalarda istemediğin kadar vardı. Ama hızlı kentleşme ve betonlaşma sayesinde onu bile bulamaz olduk. Şimdilik laboratuvar kobayları ile işi çözmeye çalışıyoruz. Hem iğneye sabitlerken ısırma olasılığı yok. Hemde hastalık taşımıyor. Ama maliyet olarak dehşet verici:eek:

iskorpitçi
09-03-2008, 16:28
Levrek avının en makbul canlı yemini yazmıştık. Ama bilindiği üzere levrek avında birden fazla usul vardır. bunlardan biride SERÇE dir. Farede olduğu gibi serçeninde su üzerinde kalabilmek adına yaptığı her hareket levreğe titreşim olarak ulaşır ve balığı çılgına çevirir. Levrek 2-2,5 kg. olana dek zaten bu avlara alışık olduğu için tereddüt etmez. Levrek avında en önemli faktör eğer kıyıdan avlanıyorsanız, görüntünüzün suya düşmemesidir. Levrek için bir gözü dışarda yüzer denir. Levrek suyun dışında olan hareketlere de hayli hassastır. Görüntünüzün suya düşmesi , ve ya avlandığınız bölgede hareket ederek bir tehdit oluşturacak objelere dikkat etmelisiniz. Örnek verecek olursak; av bölgenizin arkasında bir ağaç olda ve rüzgarda sallansa, levrek bunu bir tehdit olarak algılar ve yeme yaklaşmakta tereddütlü eder. Avlandığınız alanın arkasının mümkün mertebe düzlük olmasına zen gösteriniz. Oltanızı suya attıktan sonra oltayı dikmek yerine yere yatırmanız sizin için bir avantajdır. Oltanız suda iken ortalarda görünmemeniz avınızın daha verimli geçmesi açısından önemlidir.

selimlee
18-03-2008, 23:47
daha önce hiç nasip olmadı,forumu okuyunca iştahım kabardı

ustalara bir sorum olacak levrek acı su tabir edilen yerlere girermi? yani çay ağzından içeri kefallerin peşine girermi? örneğin 50-100 mt kadar içeri

karını yere sürtünceye burnu kıyıya çarpıncaya kadar gider.Ben izmir gülbahçede dere denen yerin 300 mt.içerisinden levrek ve yılan balığı aldım. iyi şanslar

promap
19-03-2008, 23:04
Bu konu zaman zaman forumumuzdada gündeme geldi..Hatta bir ara arkadaşlar (sağolsunlar:)) bana fare göndermeyi bile teklif ettiler..Ben bu yöntemi denemiş ve etkinliğini biliyorum..Karşıyaka köyünde evinde fare üretip levrek yakalayanlerı bilirim..Başka yem kullanmazlar..Takımını özenli yaptıktan sonra 1fare 1levrek demek olduğu konusunda hemfikirim;)

Yıllardır bu konuda duyumlar almama rağmen görsel bir kanıta ulaşmış değilim... Bence şehir efsanesi...

promap
19-03-2008, 23:07
karını yere sürtünceye burnu kıyıya çarpıncaya kadar gider.Ben izmir gülbahçede dere denen yerin 300 mt.içerisinden levrek ve yılan balığı aldım. iyi şanslar

Av arkadaşım, 200m kadar dere içerisinden bir ispendek aldı...

nolongerregistered
20-03-2008, 02:26

Yıllardır bu konuda duyumlar almama rağmen görsel bir kanıta ulaşmış değilim... Bence şehir efsanesi...

Sanırım bunu denediğimi ve başarılı olduğum kısmını okumadınız.Yada inanma konusunda şüpheleriniz var.Bu konuda takım dahil fare ile levrek konusunda oldukça detaylı yazılarım bu sitede yazıldı.

nolongerregistered
20-03-2008, 02:31

Av arkadaşım, 200m kadar dere içerisinden bir ispendek aldı...

Milasta "Ekinambarı" köyünden doğan bir derede denizden 3km içeride levrek bol miktarda yakalanmakta..Özellikle askeri havaalanı içinde kalan kısımda tarafımdan günde 5-6 adet ve sadece öğlen arasında yani 1,5 saatlik zaman içinde 20 gün boyunca yakaladım;)
Der suyunun tuzluluk oranının fazla olması etken olabilir.Aynı derede sazanda yakalanmakta;)

promap
20-03-2008, 11:07
Sanırım bunu denediğimi ve başarılı olduğum kısmını okumadınız.Yada inanma konusunda şüpheleriniz var.Bu konuda takım dahil fare ile levrek konusunda oldukça detaylı yazılarım bu sitede yazıldı.

Okudum Erdal bey okudum...
Ama nedense inanmak içimden gelmiyor...
Yıllardır amatör balıkçılıkla ilgilenirim ve özellikle levrek konusuyla. Söylediğim gibi defalarca bu konu gündeme geldi. Değişik yöntemlerden bahsedildi, sonuçlarından, verimliliğinden bahsedildi ve hepsiyle ilgili olarak görsel kayıtlar gönderildi. Ama çok çok uzun zamandır mevzu bahis yöntemden bahsedildiği halde henüz bir görsele tanık olmadım.
Sizden ricam, siz veya başka bir forum üyesi arkadaşımın bu avı görsellemeniz ve kendi adıma beni şüphelerimden arındırmanız olacaktır. Bu bir ricadır!
Sevgi ve saygılarımla...
Oltanızdan levrek eksik olmasın...

harabati
30-03-2008, 16:41
arkadaşlar ben de okudum bütün forumları...size nasıl levrek yakaladığımı anlatmak istiyorum. içinde yenim nasıl takıldığı ve oltanın şeklide olacak..
ben levreğe canlı yem takıyorum. kullandığım yem ise mır mır yavrusu. kefal de kullandım ama mırmır daha güzel oluyor.
yemi balığın kafasından takıyorum. etkili bir şekilde hayvanın canlı kalması için iğneyi balığın iki gözünden geceçek sekilde takıyorum. yani iğneyi bir gözünden takıp kafatasını zedelemeden diğer gözünden çıkarıyorum. bu şekilde balık zedelenmediği gibi sürekli hareket halinde diri ve ileri doğru hareket etmektedir. en son avımı geçen hafta yaptım. 4 canlı yem kullandım. iki tanesi ile levrek yakaladım. biriyle kum sokarı diğeri ile kaçırdım. çok etkili bir sistemdir. tavsiye ederim. mersin silifkedeyim.. kullandığım misina 0,20 angel kiss çekeri 8.2 kilo. 5 gramlık gezer kursunun altına 60 cm lik köstek kullanıyorum. gayet şık oluyor. kolay gelsin

balikci
30-03-2008, 18:32
arkadaşlar ben de okudum bütün forumları...size nasıl levrek yakaladığımı anlatmak istiyorum. içinde yenim nasıl takıldığı ve oltanın şeklide olacak..
ben levreğe canlı yem takıyorum. kullandığım yem ise mır mır yavrusu. kefal de kullandım ama mırmır daha güzel oluyor.
yemi balığın kafasından takıyorum. etkili bir şekilde hayvanın canlı kalması için iğneyi balığın iki gözünden geceçek sekilde takıyorum. yani iğneyi bir gözünden takıp kafatasını zedelemeden diğer gözünden çıkarıyorum. bu şekilde balık zedelenmediği gibi sürekli hareket halinde diri ve ileri doğru hareket etmektedir. en son avımı geçen hafta yaptım. 4 canlı yem kullandım. iki tanesi ile levrek yakaladım. biriyle kum sokarı diğeri ile kaçırdım. çok etkili bir sistemdir. tavsiye ederim. mersin silifkedeyim.. kullandığım misina 0,20 angel kiss çekeri 8.2 kilo. 5 gramlık gezer kursunun altına 60 cm lik köstek kullanıyorum. gayet şık oluyor. kolay gelsin

Sanırım bu yöntemi kıyıdan bırakma ile yapıyorsunuz, takımdan anlaşıldığı kadarıyla bu gözüküyor. Ek olarak balığın gözünden saplamak yerine, alt çenesinden saplayıp, üst çenesinden çıkarmak balığın hem uzun süre canlı kalmasını sağlar, hemde gözlerinden aldığı darbe nedeniyle yüzme aksaklıkları yapmasını önlemiş olursunuz. Bu yöntemin diğer bir avantajı ise, levrek yüzen balığı kuyruğundan itibaren yutmaya girişir, sizin yönteminizde iğne parlayarak kendini tuzak olduğunu belli eder, çünkü kafa tarafından belirgin bir şekilde gözükür, ancak ağız kısmından saplanmış iğne, arkadan bakıldığında farkedilmez, bu şekilde daha avcı olur takımınız tavsiye ederim. Rast gele.

Serkan.ist
01-04-2008, 15:57

Sistemin güzel ama mırmırında bi canı var canlı canlı iki gözünün birden oyulması av açısından çok mantıklı olmasına rağmen benim vijdanıma biraz ağır geldi. Kendi adıma bırakmalık balığı ensesinden ince bir deri parçasından geçirerek kulanmak daha mantıklı geliyor. Sonuçta bende bu şekilde levrek yakalıyorum. Bir yerde yemlik balık olsaydım tercihim bu olurdu.:) Çok kereler yemlik balık akşamdan sabaha kadar yaşamış bulduğum için salmışımdır. En azından bir şans veriyorum diye düşünüyorum.
Taktiğin güzel

levrekçi59
03-04-2008, 11:14
slm arkadaşlar bende levrek avı için bişeyler eklemek istedim...

kıyıdan avlandığımda kurttan başka bişey kullanmıyorum yeniçiftlik te kurt çıkarma şansımız da var ...kurt hem taze yem olarak hemde oltada duruşu bakımından levreğin hayır deyemeyeceği bir yem..

iskele veya liman da isem mutlaka teke ile avlanırım , denizin durumuna göre eğer dalga varsa misina ve olta seçmem ama dalga yoksa ince misina ve küçük iğne derim..

her iki şekildede levrek aldım ...

harabati
04-04-2008, 00:12
Sistemin güzel ama mırmırında bi canı var canlı canlı iki gözünün birden oyulması av açısından çok mantıklı olmasına rağmen benim vijdanıma biraz ağır geldi. Kendi adıma bırakmalık balığı ensesinden ince bir deri parçasından geçirerek kulanmak daha mantıklı geliyor. Sonuçta bende bu şekilde levrek yakalıyorum. Bir yerde yemlik balık olsaydım tercihim bu olurdu.:) Çok kereler yemlik balık akşamdan sabaha kadar yaşamış bulduğum için salmışımdır. En azından bir şans veriyorum diye düşünüyorum.
Taktiğin güzel

teşekkür ederim serkan. ama ne yapalım işte biz insanoğlu balık için herşeyi yapıyoruz. baksana foruma kimisi fare ile uğraşıyor. yalnız ben balıklarda sınır yok diye biliyorum. inşallah acımıyordur. ayrıca balıkçının dediği çeneden takma yöntemi de mantıklı geldi onu d bir deneyeyim. senin ense metodunu da kullanacağım. teşekkür ederim

harabati
04-04-2008, 00:13
Sanırım bu yöntemi kıyıdan bırakma ile yapıyorsunuz, takımdan anlaşıldığı kadarıyla bu gözüküyor. Ek olarak balığın gözünden saplamak yerine, alt çenesinden saplayıp, üst çenesinden çıkarmak balığın hem uzun süre canlı kalmasını sağlar, hemde gözlerinden aldığı darbe nedeniyle yüzme aksaklıkları yapmasını önlemiş olursunuz. Bu yöntemin diğer bir avantajı ise, levrek yüzen balığı kuyruğundan itibaren yutmaya girişir, sizin yönteminizde iğne parlayarak kendini tuzak olduğunu belli eder, çünkü kafa tarafından belirgin bir şekilde gözükür, ancak ağız kısmından saplanmış iğne, arkadan bakıldığında farkedilmez, bu şekilde daha avcı olur takımınız tavsiye ederim. Rast gele.

teşekkür ederim balıkçı mantıklı bir metat. ilk fırsatta deneyeceğim.

levrekcan
04-04-2008, 09:18
slm arkadaşlar levrek için bende bişeyler yazmak istedim;
daha önceleri levrek için yemlik balık ve rapala türleri ile avlanıyordum.bu yıl ilk defa kurt kullandım sonuç gerçekten mükemmeldi.etrafta bi levrek varsa kurda kesinlikle dayanamıyor tatlı su levreği için de kurt kullanılabile gerçekten mükemmel olur.:)

turkkan74
07-04-2008, 23:55
levrekte en etkili yem Teke derim, varsa levrek avlandığınız yerde katiyen hayır demez...

goki
12-04-2008, 21:38

benim levrek avında kullandığım ve hiç beni yarı yolda bırakmayan tek bir olta kullanıyorum ( tekne hariç).

levrek okadar kurnaz bir balıkki kefalden bile kurnaz diyebilirim kesinlikle büyük yara almış, aksayan, kanı akan balıklara yanaşmıyor bunu gözlerimle gördüm.

benim tavsiyem levrek avında sitemdede anlattığım gibi kıyıdan avlanıcaksanız bırakma takımı kullanmak. Bunun için şiddetle canlı yavru kefal öneririm, onun haricinde ısparoz ve sarpa yavrusuda olabilir.

Takıma canlı yavru kefal takılacaksa, kefali yakaladıktan sonra hiç vakit kaybetmeden iğneyi sırtıntan bir kere geçirip, ardından balığın kuyruğuna aynı misina ile ters kilit yapmak. Burdaki ters kilidin kefalin iğneden kurtulmasını önlemek, bu kilidi aranızda bilmeyenler olabilir yakın bi zamanda resmini yapıp yollarım buraya.

olta kıyıdan yaklaşık 40-50 metre ile atılmalıdır, fazla uzağa atmanıza gerek yok levrek avlanmak için herzaman kıyıya gelir zaten. Olta suya atıldıktan sonra misinayı germeden ucuna ufak taş dolarız, bu taş levrek yakalandığında kendiliğinden misinadan uçar.. bizde yakalandığını anlarız.

Yannız burda bi ip ucu vereyim hemen; taşı doladıktan sonra arka planda en az 4- 5 metre misinayı boşta bırakın, çünkü levrek balığı alır gider hemen yutmaz.. giderken misina gerilirse oda tuzak olduğunu anlar ve balığı geri kusar, bu yüzden buna çok dikkat edin.

slm kardes resimde gordum teknik gibi baska varmi urasiyorum ama bir turlu yapamadim baska taktik yada baska resim varsa sevinerim tsk.

vodıl
13-04-2008, 19:53
Benim teyzeoğlu bu akya avını iyi yapıyor.Mersinde Çeşmeli deresi vardır,işte bu derenin ağzında tamamen el yapımı çok değişik bir çeşit kaşık ile at-çek yaparak 15-20 kiloluk akyaları yakalayabiliyor.Geçen yıl bu avlarından dolayı Mersinde yerel gazetelerde bile boy gösterdi..:D

balikci
13-04-2008, 20:45
slm kardes resimde gordum teknik gibi baska varmi urasiyorum ama bir turlu yapamadim baska taktik yada baska resim varsa sevinerim tsk.

Merhaba,

Takımı yaparken neresinde zorlandığınızı detaylıca anlatırsanız yardımcı olabilirim, kıyıdan bırakmalarda en çok verim alabileceğiniz takımlardan biridir, bunu kullanmanızı tavsiye ederim.

Benim teyzeoğlu bu akya avını iyi yapıyor.Mersinde Çeşmeli deresi vardır,işte bu derenin ağzında tamamen el yapımı çok değişik bir çeşit kaşık ile at-çek yaparak 15-20 kiloluk akyaları yakalayabiliyor.Geçen yıl bu avlarından dolayı Mersinde yerel gazetelerde bile boy gösterdi..:D

Merhaba,

Genellikle bir balığın peşinden yüzerek kıyıya sokulduğu zaman o bölgede at-çek ile avlanan yada yemli takımları suya bırakmış arkadaşlarımızın oltalarınada yakalanırlar. Geçtiğimiz ay Mersinde ikamet eden ve sitemizin üyesi Özer beyin eniştesi güzel bir Akya yakalamış ve fotoğraflarını bizlerle paylaşmıştı:

harabati
23-04-2008, 23:05
teşekkür ederim. bu bahsettiğin metot da çok güzel sonuç veriyor. canlı yem bulabilirsem sanırım levrek bırakmayacağım denizde... bu hafta hasılat güzeldi

bydd35
08-05-2008, 13:43
arkadaşlar gündüz hatta öğlen vakti canlı yemle levrek yakaladım önemli olan avlanılan mevki gülbahçede azmak denilen bir yer var orada gündüz canlı yemle levrek yapıyor

hızır şeref gültekin
08-05-2008, 21:56
usta bir hafta sonu seni yalova ya davet etsem gelipte beni onurlandırırmısın
bana da biraz öğretirsin heralde bende 4 senenin ardından bir levrek sahibi olabilirim belki

hızır şeref gültekin
09-05-2008, 18:21
avcı perdeci abime teşekkür ederim ben bu gün saat 12 de ilk levreğimi tuttum arkadaşlar 1,47 gr ağırlığında idi buraya bilgi yazan herkese teşekkürler gerçekten çok sevinçliyim bunu sizinle paylaşmak istedim teşekkürler balıkavi net teşekkürler resimleri yolayacam becerebilirsem

AkÇ@Y
01-06-2008, 15:48
Levrek konusunda önceden hiç bir deneyimim yok ve gerçekten çok yapmak istediğim bir av.Sizlere bir soru sormak istiyorum.Levrek için sadece canlı yem mi kullanmam gerekiyor..acaba başka yemlerde olabilir mi mesela sülünez gibi v.s.şimdiden teşekkürler

mallaca
01-06-2008, 17:17
En sevdikleri yemler, ilarya, sardalya, ispari, pisi, gelincik, dil balığı, yılan balığı yavrusu, aterina ve kraça gibi balıklar ile sübye, karides ve çağanozdur.

Canlı yem veya kaşıkla avlanma daha çok tercih edilir.

Sİtede arama yaparsan levrekle ilgili bi dünya bilgiye ulaşa bilirsin.

semih91
01-06-2008, 17:40
Şu konuyu baştan sona okumanı tavsiye ederim çok yararlı bilgiler paylaşılmış sonuna kadar oku ve harekete geç sonrada tuttuğun levreklerin resimlerini bizlere göster:D

AkÇ@Y
01-06-2008, 18:34
Çok teşekkürler:)

themad2
01-06-2008, 18:49
Bu siteden ögrendiğim en önemli bilgi teori ile balık yakalanmaz:)
Şuan teorik olarak çok kral lüfer tutarım tüm tekniklerini okudum ama daha tık yok:D
Sana yaılacak en iyi yardım ustaların söyledikleri malzemeri teymin et ve bu balıgı yakalayan birisiyle ava çık ilk avdan sonra kendini geliştir bence böylesi daha iyi ve garantili:)

bergamadanahmet
02-06-2008, 00:50
selamlar.
bulunduğum izmir-dikili bölgesinde levrek için genellikle kıyıdan teke ve mamun ile bırakma takımı tercih ediliyor. dere ağızları daha verimli. kıyıdan bırakma takım ile mamun ve paslı iğne ile yklşk 300 gramlık bir levrek almışlığım var. görüp göreceğim o oldu. inşallah sen alırsın. bu arada hava lodos olmalı ve sahte yem ile rapala da deniyorum. rapala ilede alınıyor.

memsteak
07-06-2008, 16:38
Levrek tutabilen gerçek balıkçıdır diyorlar doğrumudur.

levrekcan
09-06-2008, 09:55
Son Derece Doğrudur.levrek Bence Baliklarin En Asili Ve Yakalamasi En Zevkli Olanidir.........

hızır şeref gültekin
12-06-2008, 14:35
abi levrek bize ALLAH ın bir lütfudur yine almışlar 4 k,loluk ido iskelesinden kemal abimiz

homer7
19-06-2008, 02:04
ben esasında acemiyim; öyle böyle değil, bayağı acemi. levreği ne gördüm, ne yedim ama bu konuyu okuduktan sonra levrek aşığı oldum; tabiki levrel tutmak hayalim.
öncelikle levrek yazıp google da aratacağım; görüntüsünü öğrenicem?!
sonra da silivri sahilinde iki derenin oralarında levrek avlamaya çalışıcam.
zemin kum ve sığ, bklu derelerde çok kefal var; onlara güveniyorum.
mendrekten sahile paralel atmayı düşünüyorum; sahilden 100 mt, derinlik tahmini 1 boy (150-200 cm), sahil plaj gibi ama gündüz pis olduğu için kimse girmiyor. sahilde çok yoğun olmayan bir yol var; gece 24 civarında yada sabah05 civarında sakin ve sessiz olur diye düşünüyorum.
ağır bir surf kamışım(dam) ve biraz daha hafif adi kamışım var.

sizce neyle, nasıl avlanmalıyım?

homer7
21-06-2008, 01:08
şimdi siz o kadar anlattık diye düşünebilirsiniz; kafam karıştı.
ne kadar ses, ne kadar ışık kabuledilebilir.
0 no kaşık ve pins minnow(F)(floating) sırtı yeşil noktalı sahte var. bir kıbrıs takım aldım; kefal tutabilir miyim sizce(levrek için).
tatlı su deltası ve mendrek olmayan ışıksız ve sessiz bir yer var. denizci fenerini(gaz yağı) alıp, kayabalığı ile yada sahteyle dnesem nasıl olur?
ne yapmalıyım (levrek tutabilmenin en yüksek ihtimalli bir şekli var mı?):confused:

hızır şeref gültekin
22-06-2008, 22:18
dosyom kaya balığı da olur kefal de sen ikisini de dene neye gelir belli değil ama kesin gelir büyük ihtimal yani sanr,ırım

levrekcan
23-06-2008, 10:51
Kurt Her Zaman En Iyi Sonuç Verir Levrekete...........

blue ocean
30-06-2008, 23:42
Hafta sonu Didim Akbükdeydim bol bol kefal vardı hiç levrek yakalamayan biri olarak levrek varmıdır diye merak ettim akşam üstü 18:00 civarı kefal yakalamak için baya uğraştım 1 tane zar zor yakaladım.hemen liman ucundan levrek için 3 numara mustad iğneyi kefalin ağzından taktım ve rasgele diye salladım suya.5dk sonra böyle bişey ilk defa başıma geliyor kamış öyle bir eyildiki u şeklini aldı ben panik şekilde kaptım kamışı ve kendime şöyle bir asılıyım dedim ama acemilik işte iğne balığın ağzında kaldı sanıyorum iğnesiz misinayı çektim.Bu konuda kendime çok kızdım halada kızıyorum kullandığım misina 0,25 beden 0,22 iğne 3 no mustad birde okuduklarımı tatbik etmedim yani misinaya boşluk vermek vs. şunu çok merak ediyorum bu kadar güçlü asılan levrekmiydi? yoksa başka bir balık bunu yapabilirmi?

56561
01-07-2008, 02:46
Abi hatırladığım kadarıyla senin makinanın kalama çalışmıyordu keşke teli açık bıraksaydın, bu arada yemini vatoz da kapmış olabilir yeri bilmediğim için yorum yapamıyıcam ama levrektir büyük ihtimalle.

hızır şeref gültekin
01-07-2008, 03:36
geçmiş olsun abi valla şu yemli avcılıkta çok başıma geliyor dün akşamda kayalıklardan düştüm kamışım kırıldı bende kendime çok kızıyorum aynı mesele kalama açmamışım

HUNTER07
01-07-2008, 12:22
Öncelikle böyle bir siteyi kuran ve bizlere ışık tutan kuruculara teşekkürü bir borç bilirim.Kocaman bir bilgi deryası burası yüz,sörf yap ,açıl açılabildiğin kadar tüm üye arkadaşlarımıza merhaba diyerek rasgele...........:)

turan
01-07-2008, 12:44
Hafta sonu Didim Akbükdeydim bol bol kefal vardı hiç levrek yakalamayan biri olarak levrek varmıdır diye merak ettim akşam üstü 18:00 civarı kefal yakalamak için baya uğraştım 1 tane zar zor yakaladım.hemen liman ucundan levrek için 3 numara mustad iğneyi kefalin ağzından taktım ve rasgele diye salladım suya.5dk sonra böyle bişey ilk defa başıma geliyor kamış öyle bir eyildiki u şeklini aldı ben panik şekilde kaptım kamışı ve kendime şöyle bir asılıyım dedim ama acemilik işte iğne balığın ağzında kaldı sanıyorum iğnesiz misinayı çektim.Bu konuda kendime çok kızdım halada kızıyorum kullandığım misina 0,25 beden 0,22 iğne 3 no mustad birde okuduklarımı tatbik etmedim yani misinaya boşluk vermek vs. şunu çok merak ediyorum bu kadar güçlü asılan levrekmiydi? yoksa başka bir balık bunu yapabilirmi?

merhaba,
cumartesi gunu ogleden sonra bende akbuk lımanındaydım. amacım gun batımına dogru levrek ıcın sılıkonlarımı denemektı. ama hava muthıs sıcak oldugundan ve oglumun ve esımın sıcaktan rahatsız olmasından hemen donmek zorunda kaldık. hava bu kadar sıcak olmasa belıde sızınle karsılacakstık ve bu ana sahıt olacaktım bende . neyse kısmet degılmıs.
rastgelsın

hızır şeref gültekin
01-07-2008, 15:38
ustalara sorulur levreğin yemi seçerken en uygun yem boyutu ne kadar olmalı bu balıktan balığa değişirmi batan değilde yüzen misine daha iyi olmazmı aslında buda bir başlı başına konumudur saygılar

56561
01-07-2008, 17:15
Bence en iyi yem boyutu başparmak büyüklüğünde teke veya kayabalığı kullanıcaksan serçe parmağı boyunda ve inceliğinde kayabalığı, kefal için yaklaşık 1 işaret parmağı boyunda kalınlığı 1.5 parmak. Yüzer misina olması hiç de iyi olmaz ince ama batar olması her zaman iyidir. Misina olabildiğince ince olmalı maksimum 0.28 ama kalitelisinden. Önemli olan misinanın hareket etmemesi, ne kadar ince olursa olsun hareket ettiği sürece levrek misinayı görüp yeme titrek kaçmaya hazır şekilde yaklaşacak ve büyük ihtimalle vurmayacaktır. At çek sahte veya silikon kullanırken misina çok da önemli değil zira levrek ekseriyetle yeme arkadan daldığı için misinayı görmüyor. Kıyıdan levrek almanın bir yoluda yüzey sürtmesi diyebileceğimiz takım, ancak bu takım 2-3 kg levreklerin bolca olduğu yerlerde gece iş yapar. Misina ve beden 0.30-0.35 iğne 2 numara, yem kuyruktan takılmış canlı teke, iğne en uçta olacak ve 40 cm arkasından bir fırdöndü ve üstüne 10-15 gr gezer kurşun. Bu takımı çok hafif kamış veya elle kullanabilirsiniz. Atış tekniği; yaklaşık 10-15 metre atıldıktan sonra dibe indirip 1-2 metre kadar dipten çektikten sonra seyirtme yaparak su üstüne kadar çekiyoruz, su üstünde seyirtmeye devam edip yemin ses çıkarmasını sağlayarak çekiyoruz. Levrekler tekenin bu hareketine mutlaka cevap verecektir, eğer avlakta levrek var ise bu düzeneğe mutlaka vurur, 5-6 atıştan sonra yer değiştirilmelidir.

blue ocean
01-07-2008, 21:45
Abi hatırladığım kadarıyla senin makinanın kalama çalışmıyordu keşke teli açık bıraksaydın, bu arada yemini vatoz da kapmış olabilir yeri bilmediğim için yorum yapamıyıcam ama levrektir büyük ihtimalle.

Vatoz olduğunu sanmıyorum çünkü iskeledeki balıkçılar şahit oldular 5 kg.üstünde levrektir dediler.

56561
02-07-2008, 06:13
Vatoz olduğunu sanmıyorum çünkü iskeledeki balıkçılar şahit oldular 5 kg.üstünde levrektir dediler.

Öylesi de bir kez denk gelir, sıranı savmışsın abi :P

hızır şeref gültekin
04-07-2008, 14:15
yücel abi gece sahte ile avcılık diye bir konu açmıştım bunları da o konuya eklersen sevinirim çok kısır kaldı abi konu herakde kimse ilgilenmiyor bide sahte için uygun kamış arıyorm serkan abi ve erdal abi yardımcı oluyor sende yardım edermisin saygılar iyi çalışmalar

senso
06-07-2008, 20:23

Merhaba,

Kıyıdan avlanma derken;

Direkt sahilden kamış dogrultusuna paralel olarak kamışı sallayarak mı 30-40 mt
yada bır ıskeleden ( 3-4 mt derinlikte ) 30-40 mt sallayarak mı

Kamışı savuruken yemin dağılmasını nasıl önlemek lazım

Balığın yakalandığı anlamak ; misineye taş baglayarak beklemek ile mi sağlanır;

Bu konuda bana yardımcı olurmusunuz.

cutloose
06-07-2008, 20:55
levrek genelde yaz aylarında sığ sulara geldiği için tavsiyem , bırakma takımınızı 30-40 mt kadar suyun içinde ilerleyerek nazikçe bırakmanızdır...hem biraz serinlemiş olursunuz ve bırakmayı bırakacağınız zemini seçme şansınız olur)))

hızır şeref gültekin
07-07-2008, 13:11
PEKİ USTA HER 1 SAATTE bir geminin girdiği yere sence bu yöntem uygun mu :)
zaten bırakma yapmak için geceyi bekliyoruz oda :( çeşitli hırsızklıklara vesile oluyor :)

Tugay22
07-07-2008, 23:50
arkadaşlar bu yavru kefal olayına takıldım ben bu balığı kepçeyle felan tutamaz mıyım ve bize yakın göl gölet denize açılan böyle bir yer (yakın değil) yok. Bu yavru kefal hani yüzerken denizde balıklar varya ufak onlar olabilir mi? ve ya beyaz et felan iş yapmaz mı ne dersiniz? Enezde olan varsa bana canlı yem alabileceğim bir balıkçı önerebilir mi

nolongerregistered
07-07-2008, 23:57
arkadaşlar bu yavru kefal olayına takıldım ben bu balığı kepçeyle felan tutamaz mıyım ve bize yakın göl gölet denize açılan böyle bir yer (yakın değil) yok. Bu yavru kefal hani yüzerken denizde balıklar varya ufak onlar olabilir mi? ve ya beyaz et felan iş yapmaz mı ne dersiniz? Enezde olan varsa bana canlı yem alabileceğim bir balıkçı önerebilir mi

Levreğe bırakmada illaki ilarya olması şart değil..Ben kibrit kutusu büyüklüğünde ispari ilede oldukça verim aldım..Sinek kanca ile yakalaması kolay..

İlaryayı gece fener yardımı ile kepçe ile yakalamak mümkün

sedatk
08-07-2008, 01:14
levrek genelde yaz aylarında sığ sulara geldiği için tavsiyem , bırakma takımınızı 30-40 mt kadar suyun içinde ilerleyerek nazikçe bırakmanızdır...hem biraz serinlemiş olursunuz ve bırakmayı bırakacağınız zemini seçme şansınız olur)))

bunun için önerebileceğin yer varmı

olcay
08-07-2008, 09:04
Arkadaslar daha onceki mesajlarımda bahsetmistim sanırım. Onemli olan hangi canli yemi kullanmak istediginiz degildir. Levrek sizin seciminize gore yem yemek zorunda mi? :)
Nerede levrek yakalamak istiyorsaniz o bolgede gezinen sığ su balıklarını inceleyin oncelikle. Yani soylemek istedigim 30-40mt acilmanin da, ispari ya da kefalin bir etkisi yoktur.
Levrek sığ suya yemlenmeye gelir ki o bolgenin sığ su balığı ne ise yem olarak oncelikle ondan edinin kendinize. Daha sonra yemli takımınızı o kadar uzaga atmanıza gerek kalmaz.
Kıyıya 5mt'de duran takımımdan levrek yakaladım defalarca...
Rastgelsin...

hızır şeref gültekin
08-07-2008, 13:54
haklısın abi ben kaya balığı takıyorum evet daha kıyıya alamadım istediğim trofeyi ama geldiğinden emin olduğum bu kaya balığı oda buralarda çok

balikci
08-07-2008, 15:33
Merhaba,

Kıyıdan avlanma derken;

Direkt sahilden kamış dogrultusuna paralel olarak kamışı sallayarak mı 30-40 mt
yada bır ıskeleden ( 3-4 mt derinlikte ) 30-40 mt sallayarak mı

Kamışı savuruken yemin dağılmasını nasıl önlemek lazım

Balığın yakalandığı anlamak ; misineye taş baglayarak beklemek ile mi sağlanır;

Bu konuda bana yardımcı olurmusunuz.

Merhaba,

Öncelikle aramıza hoş geldiniz, bahsettiğim sahilden yani kıyıdan 0,1mt derinlinten itibaren başlayan bölgeler içindir, kıyıdan 10 yada 20mt.lik uzaklıklar, bırakma takımı için en ideal uzaklıklardır, sonuçta levrek sığ su balığıdır, yemlenmek bir karış suya bile gelir, limanlarda 4-5 metre uzaklığa atmanız bu durumda yeterli oluyor.

Yemin dağılmasını önlemek için şöyle bir ipucu vermiştim:

Takıma canlı yavru kefal takılacaksa, kefali yakaladıktan sonra hiç vakit kaybetmeden iğneyi sırtıntan bir kere geçirip, ardından balığın kuyruğuna aynı misina ile ters kilit yapmak.

Oltanızı kasnak yada mantarda muhafaza ediyorsanız, takım suya bırakıldıktan sonra misina gerginleştirilmeden hafif salındıktan sonra, küçük bir taşa misina 2-3 defa dolanarak taş yere koyulur, taşın arkasında ise en az 5-6 metre uzunlukta misina salınır, çünkü levrek balığı ağzına aldığı gibi yutmaz, ilk önce avını yakalar ve hemen bölgeden uzaklaşmaya başlar, bu süre zarfında misinanın gerilmesi yada herhangi bir sebepten dolayı levreğin rahat hareket edememesi, yemi tamamen kusmasına sebep olurki levrek avın tuzak olduğunu anlar.

cutloose
08-07-2008, 15:39
benim levrek bırakması yaptığım yerler oldukça sığ ve kumluk yerler...doğaldır ki gün içinde buralarda yakaladığım her türlü küçük balık burada gezen levreğin menüsünde yer alır...çok kere canlı yem olarak lidaki kullanmışımdır ve sabah suyunda levrek almışımdır...bırakmayı bırakacağınız mesafe tamamen size kalmıştır...5mt de olur 50mt de...bu arada ben de 4 bırakma yaparım ve meraya yayarım tümünü...sığ olduğu için de bırakmalarımı suya girerek yaparım...pet şişe şamandıralı takım yaparım...geceden bıraktıklarımda mıngıri yakalamak kaçınılmazdır...erken kalkıp sabah suyuna yetiştirmek daha iyi sonuç verir...zemini kumluk hafif kayalık ve eriştelik ve sığ olan heryer levreğin sabah suyunda uğrayacağı yerlerdir...hepinize rastgele...

olcay
08-07-2008, 17:11
Yemin atılacağı mesafeye kafanızı takmayın arkadaslar.
Örnek1: Eger sığ kumluklu bir koy icine bırakma atacaksanız. Kayalık yok ise en fazla 5mt'yani diz boyunu asmayan suya birakma gonderin. Savursaniz bile yeme birsey olmaz.
Örnek2: Derin oldugunu bildiginiz bir burun ucundan (ya da gecis burnu) birakma yapiyorsanız. 2-3mt mesafeye yemi birakin.

Arkadaslar unutmayin kabadayı levrek en kenara sığ suya gelir yemlenmek için.

Takim duzenegi ile ilgili kucuk bir hatirlatma: Gezer iskandil kursundan sonra yem ve acik kalamayı unutmayın....

hızır şeref gültekin
08-07-2008, 17:31

Takim duzenegi ile ilgili kucuk bir hatirlatma: Gezer iskandil kursundan sonra yem ve acik kalamayı unutmayın....[/QUOTE]

taşın için teşekkür edrim abicim :D kafam yarıldı :)

senso
09-07-2008, 00:19
Balıkçı,

Oncelikle bilgiler için çok teşekkürler
( Notlarımı aldım defterime :) )
Ben kasnakla oltayı ileriye atamıyorum
Kamış kullanarak bu işi kolaylaştırmak istiyorum;
Kamış ve makina seçim,nde bana yardımcı olurmusun.

Tsk

Tugay22
09-07-2008, 15:29

ya burdaki beden 0,60mm çok kalın değilmi? bazı üyeler balık kalın misineden kaçar demiş? Bununla Saros Körfezinde avlanacağım akıntı e dalga hiç yok diyebilirim. Acil yardım yarın gidiyorum

Vedat Abayoğlu
09-07-2008, 19:53

Takim duzenegi ile ilgili kucuk bir hatirlatma: Gezer iskandil kursundan sonra yem ve acik kalamayı unutmayın....

taşın için teşekkür edrim abicim :D kafam yarıldı :)[/QUOTE]

Sevgili Hızır Şeref
Sözümü unutmadım levrek konusunu tekrar ele aalacağım.
Bu arada bırakmaya kafayı takıyorsan yapılacak iş şudur.
Bir kere levrek avcısının iyi bir göğüs cizmesi olmalıdır.Bırakma yapılacak balık kamışla yada kasnakla savrulmamalııdır.En iyisi dolaşmayacak sekilde misina ve takılı balık elle bırakılacak yerin yakınına kadar götürülmeli ve zarif bir hareketle az ileriye bıraklımalı ve geri dönülmelidir.beş,altı kulac sonra bir agırlık bırakılmalı ve sonrasında kasnağı bir yüzen straforla takviyeli olarak su üstüne bırakmalıdır.
Balık icten kulağından girilip,galsemaları zedelenmeden gecirilen iğnenin ağzın yanında balık ağzını actığında belirgenleşen ince bölgeye takılmalıdır.
Elbette başka türlüde olur.BU türlü takılışta uygun yem ilerya veya kaya balığıdır
Sevgiler

ahmetcem
09-07-2008, 19:58
Vedat amcam bu sene buralarda levrek geçen senelere göre daha az var ben yemlik bırakma olarak kaya balığı ve ispari yavrusu bıraktım ama daha vuran da olmadı yengeç attım onada olmadı :)

Sabahları rapala atmaktan kollarım ağrıdı onada vuran olmadı başka bir yol kaldımı :) Heralde levrek için temmuz fırtınalarının geçmesini bekleyeceğiz ;) Öğle değilmi amcam :)

Vedat Abayoğlu
09-07-2008, 20:07
Vedat amcam bu sene buralarda levrek geçen senelere göre daha az var ben yemlik bırakma olarak kaya balığı ve ispari yavrusu bıraktım ama daha vuran da olmadı yengeç attım onada olmadı :)

Sabahları rapala atmaktan kollarım ağrıdı onada vuran olmadı başka bir yol kaldımı :) Heralde levrek için temmuz fırtınalarının geçmesini bekleyeceğiz ;) Öğle değilmi amcam :)

Sevgili Ahmet Cem
Zaten yaz ayları önemli levrek avı zamanı değildir.Ancak istikrarlı kovalanırsa-havasıda uygun olursa birşeeyler alınabilecektir.
Ben bu aralar peşinde bile değilim.Ama şöyle ekim sonrası helede aralık ortalarından iti
baren peşine düşerim.
Levrek konusunda biraz daha birşeyler yazacağım.Belki faydalanırsın.
Sevgiyle kal

ahmetcem
09-07-2008, 20:10
Sevgili Ahmet Cem
Zaten yaz ayları önemli levrek avı zamanı değildir.Ancak istikrarlı kovalanırsa-havasıda uygun olursa birşeeyler alınabilecektir.
Ben bu aralar peşinde bile değilim.Ama şöyle ekim sonrası helede aralık ortalarından iti
baren peşine düşerim.
Levrek konusunda biraz daha birşeyler yazacağım.Belki faydalanırsın.
Sevgiyle kal

Teşekkürler vedat amcam ;) Lüfer sürülerinin karadenizde kol gezmesi ile levreklerde gezmeye başlarmış artık dediğim gibi temmuz sonrasını ve senin değerli bilgilerini bekliyoruz.

Samsundan sevgilerle :)

56561
09-07-2008, 21:01
Levreğin kolay yem bulduğu şu aylarda bırakma veya at-çek takımlarla başarıya ulaşmak oldukça zor, sabırla bıkmadan denemek lazım, sabah yapacağınız denemelerde güneş doğana kadar şansınız var güneş doğduktan sonra boşuna yorulursunuz.

hasan_BASRİ
10-07-2008, 00:00
Levreğin kolay yem bulduğu şu aylarda bırakma veya at-çek takımlarla başarıya ulaşmak oldukça zor, sabırla bıkmadan denemek lazım, sabah yapacağınız denemelerde güneş doğana kadar şansınız var güneş doğduktan sonra boşuna yorulursunuz.

sen boşuna yorulmamışsın belli:D:D kollarında güçlenir kevrekkte be :D:D

hızır şeref gültekin
10-07-2008, 22:39
arkadaşlar bence levrek takip ettiğim kadarıyla söyleyebileceğim kıyılarda gezmeyi çok sever ama sanki siesta yapmaya geliyor pek bi nazlı sanki değilmi her bulduğu şeylere de hemen atlamıyor sadece merakına yenilerek onu alıyor ve derinlerde onu inceliyor onu kıyılarda yeme getirmenin sorunları çok gürültü görüntü vs sahte ile avcılığının kıyıdan bahsediyorum dalgalı deniz lodos ve poyraz da çok kıyıya yanaşabiliyorlar tam yakalanılacak derken en büyük problem sahteye dolaşan pislik otlar oluyor yemlide ise su sığ olduğu yerlerde suıyun üstündeki hareketleri çok inceliyor diyebilirim bu yüzden suyun içinden olmyan canlıları orda görmek onu avcılığğa tetiklyor olabilir malüm daha önce de deyinilmişti fare konusu bu hayvan kırmızı eti de seviyor demek ki bu kerten kele de olabilir veya dana burnu bunları en yakın zamanda kendim tatbik edip sonuçları sizlerle burda paylaşacağım ama bir kez gözümle şahit olduğum olay var ki beni bu konuyu araştırmaya itti iyi de oldu diyebilirim dere ağzında yem arıyordum ortalık gayet sessizdi ileride çalışma vardı ve su bulanıktı dereden aşağı bir dana burnunun aktığını gördüm karşıya geçip almaya hareket ederken suda bir patlama ve artık hayvan yok :) su yaklaşık 40 ila 50 cm arası ve yem serbest yüzüyordu demek ki herzaman yemi suya batırmaya gerek yok tabii trout baba dan fikirlerini bekliyoruz

olcay
11-07-2008, 09:29
Size su kadarini soyliyeyim arkadaslar... Bu levrek isinin saati, yeri, yurdu, denizin durumu, yem vs tabi onemli. Ama benim resimimde gordugunuz levregi ben öğlenin 12.30 civarında yakaladım.
Diger kamislarimda cipura icin mamun ve yengec vardi. Oylesine dursun diye birakma takimi koymustum kenara bir yere ve sonuc...

ARKADASLAR: ONCELIKLE MERANIZDA BALIK OLMALI... (Nasip isi yani bunlar :) )

??fatih
12-07-2008, 17:51
bence kefala daha çok büyük levrek vuruyo ve pekte kıyıya yanaşmıyorlar ama küçük levrekler daha çok kıyıdaki karides vs şeyler için kıyıya daha çok yaklaşıyorlar bence yem olarak karides kullanmalısın

ömer çetin
14-07-2008, 16:31
Bu siteden ögrendiğim en önemli bilgi teori ile balık yakalanmaz:)
Şuan teorik olarak çok kral lüfer tutarım tüm tekniklerini okudum ama daha tık yok:D
Sana yaılacak en iyi yardım ustaların söyledikleri malzemeri teymin et ve bu balıgı yakalayan birisiyle ava çık ilk avdan sonra kendini geliştir bence böylesi daha iyi ve garantili:)

ÇOK DOĞRU KARDEŞ BEN ACEMİ BİRİ OLARAK SANA ÇOK KATILIYORUM

hızır şeref gültekin
14-07-2008, 17:34
bence kefala daha çok büyük levrek vuruyo ve pekte kıyıya yanaşmıyorlar ama küçük levrekler daha çok kıyıdaki karides vs şeyler için kıyıya daha çok yaklaşıyorlar bence yem olarak karides kullanmalısın

hayır arkadaşım yanılıyorsun aslında kefal için düşüncelerin doğru olabilir ama kıyıya yaklaşan levrekler genelde trofe denecek balıklardır o kadar kendilerinen emin olurlarki korkmadan sığları ziyaret ederler ancak tezat şurdaki onlar kolay kolay yakalanmazlar yakalansalarda misinanın veya başında bekleyenin o kadar sabrı olmayacaktır kopma noktası yaii :) bi büyüğümüzün dediği gibi ( büyük balık bir seferde yakalanmayacak kadar değerlidir )

Vedat Abayoğlu
14-07-2008, 22:15
arkadaşlar bence levrek takip ettiğim kadarıyla söyleyebileceğim kıyılarda gezmeyi çok sever ama sanki siesta yapmaya geliyor pek bi nazlı sanki değilmi her bulduğu şeylere de hemen atlamıyor sadece merakına yenilerek onu alıyor ve derinlerde onu inceliyor onu kıyılarda yeme getirmenin sorunları çok gürültü görüntü vs sahte ile avcılığının kıyıdan bahsediyorum dalgalı deniz lodos ve poyraz da çok kıyıya yanaşabiliyorlar tam yakalanılacak derken en büyük problem sahteye dolaşan pislik otlar oluyor yemlide ise su sığ olduğu yerlerde suıyun üstündeki hareketleri çok inceliyor diyebilirim bu yüzden suyun içinden olmyan canlıları orda görmek onu avcılığğa tetiklyor olabilir malüm daha önce de deyinilmişti fare konusu bu hayvan kırmızı eti de seviyor demek ki bu kerten kele de olabilir veya dana burnu bunları en yakın zamanda kendim tatbik edip sonuçları sizlerle burda paylaşacağım ama bir kez gözümle şahit olduğum olay var ki beni bu konuyu araştırmaya itti iyi de oldu diyebilirim dere ağzında yem arıyordum ortalık gayet sessizdi ileride çalışma vardı ve su bulanıktı dereden aşağı bir dana burnunun aktığını gördüm karşıya geçip almaya hareket ederken suda bir patlama ve artık hayvan yok :) su yaklaşık 40 ila 50 cm arası ve yem serbest yüzüyordu demek ki herzaman yemi suya batırmaya gerek yok tabii trout baba dan fikirlerini bekliyoruz

Sevgili Hızır Şeref
Danaburnu sanki sihirli bir yemdir.Tatlısu avlarındada özellikle yılan balığında birinci yemdir.Levrek zaten tatlısuyada girer.Dolayısıyla danaburnuna asla hayırdemez
Son anlatımlarımda su üstü kandırıcılarından söz etmekteyim.Zaten sana hitaben baska bir sorunda anlattım.İcap ederse kerelerce dahada anlatırım.
Sevgiyle kal

selimlee
14-07-2008, 23:34
Levrek konusunda önceden hiç bir deneyimim yok ve gerçekten çok yapmak istediğim bir av.Sizlere bir soru sormak istiyorum.Levrek için sadece canlı yem mi kullanmam gerekiyor..acaba başka yemlerde olabilir mi mesela sülünez gibi v.s.şimdiden teşekkürler

illede sülünes kullanayım dersen suyun fokur fokur dalgalı olduğu geceler sığ yerlerde kullanabilirsin güzergahında olursa es geçmez (büyük tak );)

hızır şeref gültekin
15-07-2008, 11:46
baba fare ve kertenkele için yorum yapmadın aslı yoksa bilelim çeşitli yörelerde levrek için fare yetiştirenler varmış ne dersin olabilirmi olsa da sonuç alınabilir mi ? ve sen öneririmisin :)

Suatreis
18-07-2008, 23:04
Selamlar, sevigler Selim dostumuz..

aşağıda verdiğim link içerisinde sana yardımcı olacak birçok detay ve tecrübe paylaşımları var. Öncelikle buna bir göz at. Takıldığın, anlayamadığın, mana veremediğin, nasıl örneğin... vs..vs.. bir hususta ise her ne olursa olsun hiç çekinmeden sor. Elimizden geldiğince sana yardımcı oluruz.:)

Esenlikler dilerim.

sevdilhas
18-07-2008, 23:38
o kadar cins bir balıktır ki bu levrek tam teçhizat gidersin kiyiya Captain Custo misali tik yok, 1 metre yanindaki acemi arkadaş bakkaldan aldığı klasik 2 köstekli takım ve ucunda ekmekle iki karış sudan çeker 2,5 kiloluk levreği. (1995 yazı altınolukta bizzati gözümün önünde yaşanmış bir olaydan alıntıdır:confused: )

NeW_BeeTLe
22-07-2008, 13:35
arkadaslar herkese merhaba,yaklasık 2 gündür burdaki bilgilerinizden yararlanıyorum ve dün solugu av malzemeleri satan bi yerde aldım.carsamba günü yazlıgımıza gidiyorum(edremit körfezi-altınoluk)orada olta ile levrek avcılıgı icin bi kac bisiy aldım

angel kiss soft(super strong) 0,22mm misina (discoveryden daha iyi dedi)
50gr lık zeytin agırlık(yemli icin)
standart no2 fırdöndü
kilitli
1 ve 1/0 size celik beyaz kanca(yemli için)
yo-zuri magnet minnov sahte yem

sizce burda eksik olan parcalar var mı,ya da sunun yerine sunu alsaydın daha yararlı olabilirdi diyebileceginiz bi parca...iyi kötü yorumlarınızı bekliyorum smdiden cok tesekkür ederim :)

olcay
22-07-2008, 13:43
arkadaslar herkese merhaba,yaklasık 2 gündür burdaki bilgilerinizden yararlanıyorum ve dün solugu av malzemeleri satan bi yerde aldım.carsamba günü yazlıgımıza gidiyorum(edremit körfezi-altınoluk)orada olta ile levrek avcılıgı icin bi kac bisiy aldım

angel kiss soft(super strong) 0,22mm misina (discoveryden daha iyi dedi)
50gr lık zeytin agırlık(yemli icin)
standart no2 fırdöndü
kilitli
1 ve 1/0 size celik beyaz kanca(yemli için)
yo-zuri magnet minnov sahte yem

sizce burda eksik olan parcalar var mı,ya da sunun yerine sunu alsaydın daha yararlı olabilirdi diyebileceginiz bi parca...iyi kötü yorumlarınızı bekliyorum smdiden cok tesekkür ederim :)

Merhaba...
Daha once levrek avi ne kadar yaptiniz bilmiyorum. Ancak sunu unutmayin ki denizin en cetin cevizine karsi mucadele vereceksiniz. Aldiginiz urunlerin hepsi kaliteli ve faydalidir. Ancak yeri ve zamanina gore hangi teknigi kullanmaniz gerektigine iyi karar vermelisiniz.
Tabi en onemlisi avlak seciminiz. Umarim guzel bir avlaga denkgelirsiniz de ilerisi icin levrek konusunda hevesiniz kirilmaz...
Rastgele...

cakirta
26-07-2008, 22:46
Herkese selamlar...
Benim levrek konusunda merak ettiğim bir husus var onu paylaşmak istedim. Gerçi cevabını aldım sayılır ama çelişkiye düştüğümden emin olayım dedim. Şimdi efendim şöyle ki; ben yalovada yazın belirli dönemlerde hep kefal yavrularının yüzeye kadar çıktıklarını hatta kafaları suyun dışında yüzdüklerini görürüm. Levrek konusunu okudum, durumun levrekler sayesinde olduğunu öğrendim. Ama bana ilginç gelen, bu olayın gündüz 10-1 arası ve deniz sütliman olduğu zaman tekrarlanması. Öğrendiğim kadarıyla levrek düz denizde kıyıya yanaşmaz ve öğlen saatlerinde insanların kalabalıkça yüzdüğü bir alana girmez. Peki bu kefaller neden bu davranışı gösterirler? Çok mu gizemli oldu bilmem ama galiba bu kefaller bi işler çeviriyorlar :eek: :D

olcay
26-07-2008, 22:56
Herkese selamlar...
Benim levrek konusunda merak ettiğim bir husus var onu paylaşmak istedim. Gerçi cevabını aldım sayılır ama çelişkiye düştüğümden emin olayım dedim. Şimdi efendim şöyle ki; ben yalovada yazın belirli dönemlerde hep kefal yavrularının yüzeye kadar çıktıklarını hatta kafaları suyun dışında yüzdüklerini görürüm. Levrek konusunu okudum, durumun levrekler sayesinde olduğunu öğrendim. Ama bana ilginç gelen, bu olayın gündüz 10-1 arası ve deniz sütliman olduğu zaman tekrarlanması. Öğrendiğim kadarıyla levrek düz denizde kıyıya yanaşmaz ve öğlen saatlerinde insanların kalabalıkça yüzdüğü bir alana girmez. Peki bu kefaller neden bu davranışı gösterirler? Çok mu gizemli oldu bilmem ama galiba bu kefaller bi işler çeviriyorlar :eek: :D

Konumuz;

Kefal yavruları ise:
Suru halinde dolastiklarinda etraflarindaki en ufak bir hareketlenme de bu davranisi gosterebilirler. Baska cins baliklar da olabilir. Yani ille Levrek olacak diye bir sarti yoktur bence...

Levrek avlanma davranisi ise:
Levrek duz denizde kiyiya neden yanasmayacak? "Dur bakiim bu sabah (ya da aksam) deniz cok sutliman ben bir sey yemeyeyim bari" deyip kiyiya gelmeyecek dalganin cikmasini bekleyecek... Canim kardesim karni ac olan levrek sabahmis aksammis insan varmis dinlemez gelir kenara babalar gibi avini yapar gider. Olayi budur yani... Oglenin 12sinde klasik dip takiminda subye ile 2kg levrek cektigimi iyi biliyorum. Hadi bakalim levrek gelir diye de atmamistim... Aclik bu aclik :)

56561
26-07-2008, 23:15
Kefallerin bu davranışına Çanakkale' de "Kefal lodos yemiş" derler, bazen özellikle sıcak havalarda deniz durgun olduğunda suda oksijen seviyesi hızlı bir şekilde düşer ve kefal bu davranışı gösterir. Dalgasız berrak suda levrek olmaz diye bir kavram yok ama böyle durumlarda levreği avlamanın zor olduğu da bir gerçek, bir düşündünüz mü levreğin en iyi av sezonu ekim ortasından şubat sonuna kadardır? Çok basit, balık yavrularının artık meydanda olmadığı dönemdir bu zamanlar, levrek artık karnını daha zor doyurmaktadır ve daha çetin avlar yapmak zorundadır bu durum da biz avcılar için büyük bir avantajdır, zira levrek avlanırken çok seçici olamayacaktır. İkincisi yine bu zaman aralığında daha sert rüzgarlar daha sert dalgalar oluşturarak görüş mesafesini azaltarak balıkçı için artı bir avantaj daha oluşturacaktır. Yazın ortasında saati hiç farketmez levrek alınmaz diye bir kavram yoktur ancak aralık ayında sabah 7-11 arası 6-7 tane levrek almak mümkünken yazın bu rakam şanslı olduğunuz taktirde 1(bir)dir. 4 tane bırakma yapıp saatlerce başında dikilecekseniz size kalmış belki bir tane yakalayabilirsiniz, ancak spin yaparak sahte ile avlanacaksanız şansınız bırakma takımından daha düşük olacaktır. O yüzden de spin takımıyla levrek alma şansınız yazın ortasında istatistiki olarak bakıldığında sıfıra yakındır, şöyle bir hesap yaparsak benim ayvalık da aldığım levreği yakalamam için yaklaşık 4000 atış yapmam gerekti, aralık ayı olsa ortalama 50-60 atışta bir tane çekebilirdim. Yani yazın ortası levrek mevsimi değildir, eğer spor olarak yapmıyorsanız :P

olcay
26-07-2008, 23:47
Kefallerin bu davranışına Çanakkale' de "Kefal lodos yemiş" derler, bazen özellikle sıcak havalarda deniz durgun olduğunda suda oksijen seviyesi hızlı bir şekilde düşer ve kefal bu davranışı gösterir. Dalgasız berrak suda levrek olmaz diye bir kavram yok ama böyle durumlarda levreği avlamanın zor olduğu da bir gerçek, bir düşündünüz mü levreğin en iyi av sezonu ekim ortasından şubat sonuna kadardır? Çok basit, balık yavrularının artık meydanda olmadığı dönemdir bu zamanlar, levrek artık karnını daha zor doyurmaktadır ve daha çetin avlar yapmak zorundadır bu durum da biz avcılar için büyük bir avantajdır, zira levrek avlanırken çok seçici olamayacaktır. İkincisi yine bu zaman aralığında daha sert rüzgarlar daha sert dalgalar oluşturarak görüş mesafesini azaltarak balıkçı için artı bir avantaj daha oluşturacaktır. Yazın ortasında saati hiç farketmez levrek alınmaz diye bir kavram yoktur ancak aralık ayında sabah 7-11 arası 6-7 tane levrek almak mümkünken yazın bu rakam şanslı olduğunuz taktirde 1(bir)dir. 4 tane bırakma yapıp saatlerce başında dikilecekseniz size kalmış belki bir tane yakalayabilirsiniz, ancak spin yaparak sahte ile avlanacaksanız şansınız bırakma takımından daha düşük olacaktır. O yüzden de spin takımıyla levrek alma şansınız yazın ortasında istatistiki olarak bakıldığında sıfıra yakındır, şöyle bir hesap yaparsak benim ayvalık da aldığım levreği yakalamam için yaklaşık 4000 atış yapmam gerekti, aralık ayı olsa ortalama 50-60 atışta bir tane çekebilirdim. Yani yazın ortası levrek mevsimi değildir, eğer spor olarak yapmıyorsanız :P

Dilinize saglik... :)

cakirta
31-07-2008, 00:04
Yardımlarınız için teşekkürler...

Okan_uA
05-08-2008, 11:25
Sevgili levrek konusunda uzmanlaşmış arkadaşlar size bir soru soracaktım.
Mırmır oltası ile levrek avlanır mı? Malum mırmıra atmışken levrek de gelsin isterim.

Şu linkteki ile hem mırmır hem levrek hem de minakop alma olasılığı var mıdır?

denizci41
11-08-2008, 10:57
ben levregi iskeleden avlıyorum ve yem olarak iri teke ve kaca marmara kullanıyorum kaca marmarayada bayılır bilginiz olsun hic affetmez ve gece avlanıyorum saat olarakta 22.00 24.00 saat leri arası iyi avlar

56561
17-08-2008, 00:13
Rüzgarlı günlerde denizde dalga da var ise bu 3 çeşit balığı birarada yakalamak mümkün. Bu şartlar oluştuğu taktirde mırmır oltasına daha çok gelecek balık minakop ve levrek olacaktır mırmır ise arasıra ziyaret edecektir.

nolongerregistered
17-08-2008, 00:20
ben levregi iskeleden avlıyorum ve yem olarak iri teke ve kaca marmara kullanıyorum kaca marmarayada bayılır bilginiz olsun hic affetmez ve gece avlanıyorum saat olarakta 22.00 24.00 saat leri arası iyi avlar

Kaca Marmara nedir..:confused: Biraz bilgi verebilirmisiniz

denizci41
17-08-2008, 04:36
Kaca Marmara nedir..:confused: Biraz bilgi verebilirmisiniz

kocaelide biz adına kaca marmara diğoruz başka illerde ismi farklı olabilir

sitede arkadaşın biri resmini vermiş ordan göre bilirsin 2 ci resim

nolongerregistered
17-08-2008, 04:43
kocaelide biz adına kaca marmara diğoruz başka illerde ismi farklı olabilir

sitede arkadaşın biri resmini vermiş ordan göre bilirsin 2 ci resim

Sanırım Mamundan bahsediyorsunuz..:)

Peki bu kaca marmara kocaelinde çıkıyormu..Çıkıyorsa nasıl çıkatrıyorsunuz..

Peki hangi bölgede avlıyorsunuz levreği..birde takım olarak nasıl bir takım kullanıyorsunuz??yem dibe değiyormu?

denizci41
30-08-2008, 20:39
Sanırım Mamundan bahsediyorsunuz..:)

Peki bu kaca marmara kocaelinde çıkıyormu..Çıkıyorsa nasıl çıkatrıyorsunuz..

Peki hangi bölgede avlıyorsunuz levreği..birde takım olarak nasıl bir takım kullanıyorsunuz??yem dibe değiyormu?

Kaca marmara kocaeli de cıkıyor izmit sabancı kültür merkezinin arkasındaki sahilde cıkıyor belimize yakın suya girip ince bir comakla yuvalarından cıkartıyoruz avlan yeri olarak ben fabrikada avlanıyorum (yasak olmasına ragmen) :D yüzeyden 3 kulac aşagı salıyorum oltamı olta olarakta 30luk ve 35lik siklon misina 3 veya 4 numara levrek iğne ile kurşunsuz

poga.T
31-08-2008, 00:10
arkadaşlar canlı yem ile tam olarak hangi saatlerde olta atsak daha çok verim alabiliriz levrek için,gece kefal yavrusu tutup yem olarak kullanmam mümkün mü ?

poga.T
31-08-2008, 00:17

hafta sonu tekirdağda canlı yemle mendirekten avlanmayı düşünüyorum,fakat bu mevsimde levrek tutma şansım var mı bu olta ile ???

t_bolt
31-08-2008, 02:16

teke nedir?

umuttp
01-09-2008, 02:36
yanlış anladıysam lütfen beni uyarın. bu resme göre iğde balığın neresine takılacak? kafasının üst bölgesine mi?

kcitak
04-09-2008, 14:16
Sahte balıkla levreğe atçek yapmak için Bir takım oluşturdum.( çok iyi değilsede deneme amaçlı) .9 cmlik bir sahte balık var.Ancak bu boylarda çok hafif oluyorlar.12gr sanırım.Daha büyüğünüde takmak pek mantıklı değil sanırım.tabi bu durumda pek uzaklaşmıyor.Genelde fazla uzağa atmak gerekmediğini okudum fakat sahte balığı yüzdürmek ve etraftaki balıkların dikkatini çekmek için biraz uzağa atmalıyım sanırım.Bu durumda; Levrek at-çek için zargana topu gibi bir ağırlık kullanabilir miyiz? bu levreği ürkütür mü?kurşun takılabilir mi? bu sefer dibe batar:confused: Bildiğim kadarıyla çok fazla batması istenmez.
Sözün kısası levreğe at-çek için kullanılacak beden nasıl hazırlanabilir.(Özellikle ağırlık takviyeli.) Şimdiden teşekkürler.

hızır şeref gültekin
05-09-2008, 15:05
merhaba arkadaşım bende sana verilecek tk tavsiye o ağırlığı uzağa atabilmek içn kamışların olduğudur her türlü eklenti levreği etkileyecek ve avclığı düşürecektir o sebepten 12 gr harika bir ağırlıktır onu 45 50 metreye atabilrisin bence uygun bi kamışla o uzaklık yeterli olacaktır ama yok ben boşa uğraşmaya bayılırım diyosan şeffaf zargana topları mevcut içine su dolduruluyor istenilen kadar onları deneyebilirsin ama unutma onu takınca sahte belığın yüzüşünü ayarlayamazsın bence ben 8 9 aydır sürekli idman içindeyim ama seninki gibi bişeyin başarı ihtimalini sadece kısmete bağlarım bence başka bişeler denemelisin RAS GELEE

kcitak
05-09-2008, 21:14
Teşekkür ederim Şeref Bey ilginize.Sonra kontrol ettimde ağırlık 8,2 gr mış daha kötü yani fakat dediğiniz gibi diğer takviyeler faydadan çok zarar getiriyor diye okuduğum için buraya tekrar yazmıştım. At-çeki biraz daha antremanla geliştirip değişik sahtelerle denemeler yapayım .Selamlar .

ooztekin
06-09-2008, 00:49
Merhaba,
Hiç bir takviye yapmadan uygun atarlı kamış bulabilmeniz halinde kısmen de olsa uzağa atabilmeniz mümkün..

Özellikle iki parçalı kamışlarda 3 gr atarlı kamışlar mevcut..
Ben Balzerin 3-15 grlik teleskobik kamışını kullanıyorum.. yozurinin 9 cm lik cyristal minnowunu en fazla 20 metre gibi atabiliyorum.. o da rüzgar yoksa..ama maalesef rüzgar yoksa levrek de olmuyor..(yalıkavak-Bodrum)

paradoks işte..:rolleyes:

Teşekkür ederim Şeref Bey ilginize.Sonra kontrol ettimde ağırlık 8,2 gr mış daha kötü yani fakat dediğiniz gibi diğer takviyeler faydadan çok zarar getiriyor diye okuduğum için buraya tekrar yazmıştım. At-çeki biraz daha antremanla geliştirip değişik sahtelerle denemeler yapayım .Selamlar .

kcitak
06-09-2008, 09:31
Teşekkür ederim Özgür Bey.Benimde kamışım
Bu iş için uygunolduğunu sanıyorum 15-25gr atar yazıyor.Sunileri değiştirmeyi söylediğinizi düşününce bende 10 mt nin üzerinde atıyorum.Balığı uzakta aramak değil ama yüzdürme mesafesi çok kısalıyor.Değişik sunileri araştıracağım.15 gr larda levrek için uygun bir suni tesbit edebilirsem daha uzak atışlar olur sanırım.

hızır şeref gültekin
06-09-2008, 19:58
Sana Pro Logic Freesteyler Tavsiye Edebilirim Baya Ağir Ama Iş Yaptiği Için Ban Da Tavsiye Etmişlerdi Iyi çalişmalar ,

kcitak
07-09-2008, 00:12
Şeref bey Şimdi sitesinden baktım. 13 ve 17 cm olarak görünüyor.46 ve 100 gr ağırlık dediğiniz gibi gayet iyi fakat 13 cm büyük gelir mi? acaba denediniz mi?

hızır şeref gültekin
08-09-2008, 11:54
arkadaş levrek tutan birini tanıyorsan içinden nelerin çıktığını bi sor o koca ağızlı aç bi canavardır inan bana karadenizde 17 18 cm liklerini kullanıyorlar oda bişe mi benim sahteler anahtarlık gibi kaldı yanlarında ve netekim balığı onlarla alıyorlar ben alamadım :) yani normal arkadaş sen dene farkını anlarsın sitelerde birde video su var izler nasıl aksiyon vereceğin konusunda bi bilgin olur bide trout baba nın açmış olduğu konularda aksiyonu yazar okur öğrenirsin kolay gelsin ama çok meşakkatli bi iştir pes etme sakın mükafatı güzel oluyor

Crazy_Fish
09-09-2008, 10:06
Çok teşekkürler balıkçı.Böyle bir konu açtığınz için çok teşekkürler.

RÜZGARLI_ADA
09-09-2008, 16:34
Zonguldakta levrek için hangi yöntemleri denemeliyim cevaplarınızı bekliyorum.

Crazy_Fish
10-09-2008, 19:34
tamam tamam öğrendim.:D googleden

Crazy_Fish
10-09-2008, 19:34
Böyle ucun kanca takıyosun hayvan hendini görüyor ayna gibi.

56561
10-09-2008, 22:08
Zonguldakta levrek için hangi yöntemleri denemeliyim cevaplarınızı bekliyorum.
Levreği karadenizde çok tercih ettiği yerlere bakman gerekiyor öncelikle. Balık sürülerinin kıyıya yakın geçtiği ileriye doğru uzanan önü derin yerleri tercih etmelisin. Bu durumda ya teknen olmalı ya da sahteyi uzağa atabilmek için ağır kurşun ve kurşundan sonra 2 metre uzunluğunda sahteyi bağlayabileceğin bir beden olmalı. Sahte seçiminde levreğin beslendiği balıkları göz önünde bulundurmalısın. Yani hamsi gibi uzun, sırtı siyah veya gri, gövdenin kalanı metalik renklerde 10 cm civarı sahte kullanılabilir. Aynı takımla lüfer veya palamut da alınması mümkündür. Ancak yer seçimindeki en önemli kriter sessiz sakin bir yer olması. Ay ışığının yoğun olduğu akşamlar mutlaka değerlendirilmelidir diye düşünüyorum.

56561
11-09-2008, 21:43
Arkadaşlar şu sıra sağdan soldan İstanbul içinde levrek olduğuna dair haberler alıyorum. Özellikle boğaza yakın noktalarda kumluk çok derin olmayan noktalarda ay ışığının kuvvetli olduğu zamanlarda sahteleri çalıştırın derim. 1 hafta kadar önce silikonla yakalanmış resmen 4 yaşında çocuk gibi bir levrek resmi gördüm. İlgilenenlere duyrulur.

hızır şeref gültekin
12-09-2008, 13:50
Arkadaşlar şu sıra sağdan soldan İstanbul içinde levrek olduğuna dair haberler alıyorum. Özellikle boğaza yakın noktalarda kumluk çok derin olmayan noktalarda ay ışığının kuvvetli olduğu zamanlarda sahteleri çalıştırın derim. 1 hafta kadar önce silikonla yakalanmış resmen 4 yaşında çocuk gibi bir levrek resmi gördüm. İlgilenenlere duyrulur.

:D :D :D :D :D :D abi ben ilgileniyorum dün gece deniz çok durgun olmasına rağmen balığa gittim iri tekelerim geri dönmüş limanımıza bende hatrı sayılır ebatlardakileri alıp doğru avlağa oltalar 3 adet yolladım suya saat 4/30 oldu bi ses seda yok sonra bi kamışı atçek yapmak için topladım ilk sahtemi yolladım suya gezdiriyorum ODA NEEE :eek: denizin üstü birden karıştı yaklaşık 50 60 metre uzaklıkta suyun üstünde bi hayat mücadelesi veriliyor heyecandan ölmek üzerydim yanlış anlamayın benim shtem sadece 30 35 metrede daha ileride sanki balığı ortasından tutmuş suyun üstüne vuruyoe aman allah ım 3 numara toby kaşık ancak gider oraya diye verdim odunu ama sabah ilk ışıklara kadar hiç bişe yok hayret bişe o neydi ise bütün kıyıyı korkuya saldı abiler çok merak ediyorum derin ve kumluk bir yerdi geminin karanlık kalan uç kısmı idi sizce ne olabilir bu akşam canlı yem ile tekrar deniyeceğim ras gele

ex.
12-09-2008, 19:03
Baliktir O Balik..

56561
13-09-2008, 02:06
Aynı şeyi ben de ismini veremeyeceğim bir yerde gece saat 1 sularında eşkina avlarken gördüm. Üstelik oldukça da yakında gördüm. Kefal yaklaşık 5-6 dakika mücadele verdi suyun üzerinde, balık arkadan kefale her atlayışında kefal fişekliyordu ama balık büyük ihtimalle suyun altında a bir o kadar mücadele vermişti ve yorgundu, her 1-2 fişeklemeden sonra yüzüşü bozulup yan yatıyordu, yarası olup olmadığını seçemedim ama olay 3-5 metre mesafede gerçekleşti, en sonunda son bir fışırtı ve kayboldu ortadan. Zaten her gittiğimde orada sahteyle denemelerim oluyor ama bu sene umutluyum. Sırf o yüzden 2.70 spin kamış ve spin makine aldım, umutluyum yani.

sekom.sekom
14-09-2008, 01:17
teşekkürler arkadaşım bilgiler çok faydalı oldu

cakirta
21-09-2008, 18:12
Herkese selamlar...
Bir gün balık malzemesi alırken birisi sahte zargana alıyordu. Botumla bununla çok iyi levrek avlıyorum demişti. Ama zargana levreğin yemi olarakgeçmiyor. Ne düşünüyorsunuz?

promap
21-09-2008, 20:13
Herkese selamlar...
Bir gün balık malzemesi alırken birisi sahte zargana alıyordu. Botumla bununla çok iyi levrek avlıyorum demişti. Ama zargana levreğin yemi olarakgeçmiyor. Ne düşünüyorsunuz?

Benimde bildiğim kadarıyla zargana yapısı dolayısıyla levreğin son tercihlerinden biri. Bu sene içinde bir abimiz 3.5kg bir levrek aldı canlı zargana ile... Sonuç olarak ben zargana ile levreğe gezmem, bu levreğin her şeyi yediği gerçeğini de değiştirmez :)

56561
21-09-2008, 20:26
Zargana çok iri levreklerin tercihidir. Ayrıca sahte zargana derken bundan kasdettiğiniz silikon raglou mu yoksa birkaç markada mevcut 3 mafsallı zargana sahtesimi?
Raglou ise zaten levreğin bir numaralı sahtesidir, diğer mafsallı ve sert olan ise Marmara da işe yaramıyor, Ege ve Akdeniz de çeşitli avcı balıklar yakalanıyor.

k.mahir
22-09-2008, 17:58
Arkadaşlar herkese selamlar, ben 2 haftadır buradan bilgi ediniyorum, elimdeki levreği sahil evleri balıkçı barınağında kepçeyle yakaladım, bu levrek gerçekten anlaşılmaz bir hayvan... sanırım bu arkadaş hatunla kavga etmiş, düşünceli bişekilde teknelerin arasında dolanırken yakalandı :)
paylaşımlar için emeği geçen herkesin eline gönlüne sağlık burda parayla satın alınamayacak bilgileri buluyoruz, tekrar tekrar teşekkürler,
herkese rastgele...

cesaperde
22-09-2008, 18:33
ben kıbrıs sarması yaptıgım zaman ekmek bitimine dogru kefalin en irisi atlıyor benim su an istediğim levrek için yavru kefal lütfen yardım levrek siftahım yok
şimdiden teşekkürler

cesaperde
22-09-2008, 19:48
ayrıca sülünese veyahut kurt a gelebilirmi

cakirta
22-09-2008, 20:10
Zargana çok iri levreklerin tercihidir. Ayrıca sahte zargana derken bundan kasdettiğiniz silikon raglou mu yoksa birkaç markada mevcut 3 mafsallı zargana sahtesimi?
Raglou ise zaten levreğin bir numaralı sahtesidir, diğer mafsallı ve sert olan ise Marmara da işe yaramıyor, Ege ve Akdeniz de çeşitli avcı balıklar yakalanıyor.

Merhaba yücel abi.
3 mafsallı kafası kırmızı olan. Ayrıca boyutu kalınlığı da çok büyük geldi bana. Levrek için diğer balık rapalalarda 7-9 cm civarı öneriyorlar ama bu gerçek bir zargana boyutu kadar vardı.

nolongerregistered
22-09-2008, 20:22
Merhaba yücel abi.
3 mafsallı kafası kırmızı olan. Ayrıca boyutu kalınlığı da çok büyük geldi bana. Levrek için diğer balık rapalalarda 7-9 cm civarı öneriyorlar ama bu gerçek bir zargana boyutu kadar vardı.

Bahsettiğin malzeme levrek avından ziyade Lüfer avında kullanılmakata..Ancak Lüferdede çok başarılı olduğu söylenemez..Malzeme ilk geldiğinde bayiler bol miktarda aldı ve çoğu elinde kaldı..Sanırım bu nedenle Satıcılar ellerindeki malı satmak için bu sahteyi levreğe yönelik ürün olarak satmaya çalışmaktalar..
Levrek için 7-11cm arasında sahtelerin özellikle floating serileri iyi verim sağlamaktadır..Renk seçimleri yöreye göre değişmekle beraber hamsi,sardalya benzerleri red head olarak bilinen türü verimli olmaktadır..Renk seçimi mevsim ilede doğrudan alakalıdır..Örneklemek gerekirse marmarada nisan-mayıs döneminde komple kırmızı ve ince sahteler ve silikon sahteler verimli olurken eylül sonrası dönemde hamsi benzeri sahteler ve beyaz silikon raglou türü sahteler verimli olmaktadır..
Ancak Bugüne kadar aldığım levreklerin %90 ına yakınını albanın Toby 2 numara kaşığı ile aldım..Yeterki deniz çalkantılı ve bulanık olsun

Odeon
02-10-2008, 16:28
Bu gun sabah 9 dan 12 ye kadar liman icinde yo-zuri sahte ile denemeler yapmama ragmen sonuc alamadim. donerken limanin ortalarina dogru bir yerde bir adamin kovasinda 5 tane levrek vardi. kovanin icindeki yemine baktim. uzun tek parca bir kurt kullaniyordu ama ne sekilde kullandigini ve ne tur takimla kullandigini gormedim. kurt 40 ayak benzeri ayaklari olan tek parca ve benim gordugum kadariyla 30 cm kadardi. kalamar ilede yakaliyolarmis benim sahteyi gorenler limanda tutamazsin az ilerdeki koyda dene dediler ama ev limana yakin oldugundan gitmedim.
bakalim yarin limanin ordaki balik malzemesi satan dukkana gidicem. belki orada bulabilirim bu kurdu.
herkese iyi bayramlar...

Ordinaryus
02-10-2008, 17:16
Forum içerisinde W Q X gibi yabancı harflerin kullanılması yasaktır, lütfen özen göstererel aşağıda verdiğim link içinde ki forum kurallını gözden geçiriniz.

Odeon
02-10-2008, 17:31
hayir boru kurdu degildi :)

ayaklari kirkayak yapsindaydi fakat bunda bir suru ayak vardi :) boya kovasinin icinde tam cember yapacak yakar buyuktu.

Odeon
02-10-2008, 17:43
tam olarak emin degilim ama sanirim bu turdu.

Ordinaryus
02-10-2008, 18:38

vallan bende cözemedim biraz ayak sayısı fazla gibi geldi bana:D

hızır şeref gültekin
03-10-2008, 13:18
bu ne yaaa boru ama fırat boru bakü ceyhan hattı mübarek

chaqaron
03-10-2008, 14:01

hormonlu boru kurdu ayaklar falan sırt yapısıı boru kurdu gıbı ama bıraz boyu uzun sanki:D;)

fish founder
05-10-2008, 18:18
herkese slm,
bu bayram 3-4 günlük gece gündüz her türlü malzeme ve teknikle tutmaya çalıştığım ve buna karşı levrek den çok levrek yavrusu yakalamış olmam forumun her köşesinde geçen levrek yarı bir zanaattır sözünü doğruluyor.
bende sizlerle bu uğraşlarımın yanında 65-70 yaşlarında min. malzeme ile mendirekden beni resmen kovalarcasına uzaklaştıran yaşlı bir bodrum gündoğan köyünde yaşayan bir lokal avcının tekniğini anlatmak istiyorum.
bu bilgileri ne yazıkki kendisi benle paylaşmadı,kayalıkların ardından gizlice röntgenliyerek öğrendim,ertesi gece denedim ama başarılı olamadım,belki içimizden biri bu teknikle başarılı olur.
saat sabaha karşı 4-4,30 civarı
malzeme kasnağa sarılı kalınlığını bilmediğim en fazla 20-25 metre misina,ufak fırdöndü ardında tüy siklet bir sabit kursun ve tek iğne 'kaç no bilemiyorum,
'ama daha sonra yaptığım araştırmada iğnenin 6 numara olduğunu öğrendim,neden mi?'
yaşlı amca mendireğin rüzgar almayan bir kayasının üzerine çömmüş,her 6-7 atışdan sonra çiftlik balıklarında kullanılan hazır yemleri en fazla 3-5 metre önüne atarak yemleme yapıyor,hemen ardından bu hazır çiftlik yemini iğnenin içine yerleştiriyor.daha doğrusu şıkıştırıyor.denedim en ideal 6 numaraya yerleşiyor.yemlediği alana yani 3-5 metre önüne sallıyor,olta dibe oturduğunda oltanın boşluğu kadarını ufak hareketlerle çek bırak yapıyor.yani kurşun dipte fakat iğne bu sallantı ile sürekli hareket halinde.bu yaklaşık 3-4 dakka sürüyor,eğer balığı alamaz ise yavaş yavaş oltayı çekip aynı yere yeniden atıyor.her 6-7 atışdan sonra yemlemeyi tekrarlıyor.ama bol kepçe değil bu balık mamalarından en fazla 5-6 adet atıyor denize,
2 kişi yaklaşık 5 saat levreğin l sine yaklaşamamış olmamıza rağmen yaşlı amca gözümüzün önünde 1-2 saat içinde en az 10 tane levrek aldı,yaklaşık 20cm ebatlarında.
ertesi gün gidip hazır yem aldım aynı yerde aynı saatte aynı teknikle denedim ama ben beceremedim.
belki siz becerirsiniz kim bilir?

56561
05-10-2008, 21:39
herkese slm,
bu bayram 3-4 günlük gece gündüz her türlü malzeme ve teknikle tutmaya çalıştığım ve buna karşı levrek den çok levrek yavrusu yakalamış olmam forumun her köşesinde geçen levrek yarı bir zanaattır sözünü doğruluyor.
bende sizlerle bu uğraşlarımın yanında 65-70 yaşlarında min. malzeme ile mendirekden beni resmen kovalarcasına uzaklaştıran yaşlı bir bodrum gündoğan köyünde yaşayan bir lokal avcının tekniğini anlatmak istiyorum.
bu bilgileri ne yazıkki kendisi benle paylaşmadı,kayalıkların ardından gizlice röntgenliyerek öğrendim,ertesi gece denedim ama başarılı olamadım,belki içimizden biri bu teknikle başarılı olur.
saat sabaha karşı 4-4,30 civarı
malzeme kasnağa sarılı kalınlığını bilmediğim en fazla 20-25 metre misina,ufak fırdöndü ardında tüy siklet bir sabit kursun ve tek iğne 'kaç no bilemiyorum,
'ama daha sonra yaptığım araştırmada iğnenin 6 numara olduğunu öğrendim,neden mi?'
yaşlı amca mendireğin rüzgar almayan bir kayasının üzerine çömmüş,her 6-7 atışdan sonra çiftlik balıklarında kullanılan hazır yemleri en fazla 3-5 metre önüne atarak yemleme yapıyor,hemen ardından bu hazır çiftlik yemini iğnenin içine yerleştiriyor.daha doğrusu şıkıştırıyor.denedim en ideal 6 numaraya yerleşiyor.yemlediği alana yani 3-5 metre önüne sallıyor,olta dibe oturduğunda oltanın boşluğu kadarını ufak hareketlerle çek bırak yapıyor.yani kurşun dipte fakat iğne bu sallantı ile sürekli hareket halinde.bu yaklaşık 3-4 dakka sürüyor,eğer balığı alamaz ise yavaş yavaş oltayı çekip aynı yere yeniden atıyor.her 6-7 atışdan sonra yemlemeyi tekrarlıyor.ama bol kepçe değil bu balık mamalarından en fazla 5-6 adet atıyor denize,
2 kişi yaklaşık 5 saat levreğin l sine yaklaşamamış olmamıza rağmen yaşlı amca gözümüzün önünde 1-2 saat içinde en az 10 tane levrek aldı,yaklaşık 20cm ebatlarında.
ertesi gün gidip hazır yem aldım aynı yerde aynı saatte aynı teknikle denedim ama ben beceremedim.
belki siz becerirsiniz kim bilir?

20cm olanlarına biz levrek demiyoruz, ispendek bile demiyoruz. 1kg altı geldimi almadığımız bir balıktan bahsediyoruz. 20 cm si alınmaz yazık o balığa.

mavikuş
06-10-2008, 12:36
selam arkadaşlar.bu formu uzun süredır takıp edıyorum guzel ve aydınlatıcı bılgıler var.bende zamanı geldıgımde bıseyler yazmak ısterım ama suan dersteyım ve yenı uye oldum.onumuzdekı hafta yalova cınarcık kasabasına gıdecegım.orada levrek tutabılcegım bır yer varmı ve hangı yemle tutabılırım onerılerınız varsa sevınırım...Bayram tatılınde akdenızdeydım yanı mersın cıvarında.orada çapari(kaz tüyü ile yapılmış olacak) ve akdenız hamsısı rapalasına cok ıyı vuruyor.herkese selamlar...

hızır şeref gültekin
12-10-2008, 18:29
selam arkadaşlar.bu formu uzun süredır takıp edıyorum guzel ve aydınlatıcı bılgıler var.bende zamanı geldıgımde bıseyler yazmak ısterım ama suan dersteyım ve yenı uye oldum.onumuzdekı hafta yalova cınarcık kasabasına gıdecegım.orada levrek tutabılcegım bır yer varmı ve hangı yemle tutabılırım onerılerınız varsa sevınırım...Bayram tatılınde akdenızdeydım yanı mersın cıvarında.orada çapari(kaz tüyü ile yapılmış olacak) ve akdenız hamsısı rapalasına cok ıyı vuruyor.herkese selamlar...

sen iri tekeye güven abicim eğer varsa levrek bu ayda atlar diyorlar ama jumbo teke unutma bulabileceğin yerleri de sayim istersen :D :D :cool:

onurt47
21-10-2008, 22:39
asso 0,26mm beden kullanıyorum (sardalye dip kıbrısı) sizce bu levrek için ince mi?
önerebileceğiniz bir misina kalınlığı var mı?..
sorumu şöylede sorabilirim oltama 2-3 kg lık bır levrek gelırse bunu gönül rahatlığı ile çekebileceğim bir mısına kalınlığı ve de mumkunse marka yardımcı olursanız sevınırım

Okan_uA
21-10-2008, 22:54
asso 0,26mm beden kullanıyorum (sardalye dip kıbrısı) sizce bu levrek için ince mi?
önerebileceğiniz bir misina kalınlığı var mı?..
sorumu şöylede sorabilirim oltama 2-3 kg lık bır levrek gelırse bunu gönül rahatlığı ile çekebileceğim bir mısına kalınlığı ve de mumkunse marka yardımcı olursanız sevınırım

Bu soruyu bana bulunulan tavsiyelerden yola çıkarak cevaplayayım.
Asso misinayı kesinlikle kullanmamanızı tavsiye ederim çünkü söylenildiği kadar üstün bir misina değilmiş ve gam yaparmış.Oskar,sufix gibi markalar tavsiye ediliyor.Kalınlık olarak en fazla 0.30 mm kullanın derim.0.25 ten de ince olmamalı.
Misinalar bölümünde gerekli açıklamalar var.

onurt47
21-10-2008, 23:03
tşk arkadaşım.. Büyük bir hayal kırıklığı yaşadım Hafta sonu artık kaliteli misina kullanmak istiyorum.. Arada ince bir çizgi var sanırım... Bu konudada ustalardan yardım beklıyorum..
2-3 kiloluk bir levreği gönul rahatlıgı ıle cekebileceğim bir kalınlık ve mısına markası
Yakınlarda ulaşabileceğim marka olarak angel kiss var sizce güvenılır bır markamıdır ve beklentılerıme cevap verebilmesı ıcın bu mısınanın kaç mm lık olanını tercih etmelıyım?

nolongerregistered
21-10-2008, 23:22
tşk arkadaşım.. Büyük bir hayal kırıklığı yaşadım Hafta sonu artık kaliteli misina kullanmak istiyorum.. Arada ince bir çizgi var sanırım... Bu konudada ustalardan yardım beklıyorum..
2-3 kiloluk bir levreği gönul rahatlıgı ıle cekebileceğim bir kalınlık ve mısına markası
Yakınlarda ulaşabileceğim marka olarak angel kiss var sizce güvenılır bır markamıdır ve beklentılerıme cevap verebilmesı ıcın bu mısınanın kaç mm lık olanını tercih etmelıyım?

Ben bir Misina önereyim..Balza 026lık..;) Bu misina Fc kaplama ve 5 katmandan oluşmakta..Oldukça sağlam ve özellikle at-çek avlarında tercih edilmeli..Eğer yemli avlanılacaksa 031 yada 033 lük olanı tercih edilmelidir;)

56561
21-10-2008, 23:23

Levreği öyle bir seferde çekip alacağım diyorsanız şunu belirteyim. Levrek kalın misinaya alerjisi olan bir balıktır. Benim kullandığım misina at-çek için 0.22mm 4.9kg çekerli. Burada önemli olan misinanın çekeri değil inceliğidir. İnce bir kalama ayarı yapılmış makinayla rahatlıkla balığı yorarak alabilirsiniz. Bırakma takımlarında canlı yem kullanırken gönül rahatlığıyla kalın misina seçebilirsiniz. Çünkü misina suyun içinde sabitken balık tarafından görülmesi de bir o kadar zor olur. Benim kullandığım at -çek misinam trabucco phantom xp
diğer ağırlığı fazla takımlarda makinemde trabucco camocast elite 0.35 mm var
beden olarak 0.18 ile 0.25 arası ocar ultra invisline kullanıyorum fazlasıyla da yeterli oluyor. Oscar misinaları makineye sarma amaçlı tavsiye etmiyorum zira sağlamlığının yanında sertliğinden kaynaklanan çok kötü bir gam yapma özelliği var ama beden yapmak için oldukça iyi bir misina.

onurt47
22-10-2008, 00:07
''Bırakma takımlarında canlı yem kullanırken gönül rahatlığıyla kalın misina seçebilirsiniz. Çünkü misina suyun içinde sabitken balık tarafından görülmesi de bir o kadar zor olur''
Sanırım aradığım cevap burda gizli olabilir.. Ben genelde sardalye dip kıbrısı kullanıyorum iyi bir markanın 0,30 mm nın üzerinde oluşturacağım bedenler beni sıkıntıya sokmaz diye düşünüyorum.(ve de balığı ürkütmez) 0,26 mm lık asso kullandım beden olarak sanırım levrek için yetersiz..Tşk ler tüm yorumlar için

hızır şeref gültekin
22-10-2008, 16:15
Levreği öyle bir seferde çekip alacağım diyorsanız şunu belirteyim. Levrek kalın misinaya alerjisi olan bir balıktır. Benim kullandığım misina at-çek için 0.22mm 4.9kg çekerli. Burada önemli olan misinanın çekeri değil inceliğidir. İnce bir kalama ayarı yapılmış makinayla rahatlıkla balığı yorarak alabilirsiniz. Bırakma takımlarında canlı yem kullanırken gönül rahatlığıyla kalın misina seçebilirsiniz. Çünkü misina suyun içinde sabitken balık tarafından görülmesi de bir o kadar zor olur. Benim kullandığım at -çek misinam trabucco phantom xp
diğer ağırlığı fazla takımlarda makinemde trabucco camocast elite 0.35 mm var
beden olarak 0.18 ile 0.25 arası ocar ultra invisline kullanıyorum fazlasıyla da yeterli oluyor. Oscar misinaları makineye sarma amaçlı tavsiye etmiyorum zira sağlamlığının yanında sertliğinden kaynaklanan çok kötü bir gam yapma özelliği var ama beden yapmak için oldukça iyi bir misina.
abi hayalet ocar diye bi misinanın hiç olmadığı tartışılıyor du misneler konusunda ama sende çok memnun olduğunu söliyorsun bu biraz tezat değil mi affına sığınarak malzemeleri tanımamızda işimiz zorlaşıyor bu durumlarda :confused: :confused:

56561
22-10-2008, 19:10
abi hayalet ocar diye bi misinanın hiç olmadığı tartışılıyor du misneler konusunda ama sende çok memnun olduğunu söliyorsun bu biraz tezat değil mi affına sığınarak malzemeleri tanımamızda işimiz zorlaşıyor bu durumlarda :confused: :confused:
Oscar başka bir firmaya fason üretim yaptırıp kendi markasını basıyor. Üreticiler Kusura bakmasınlar ama saf fc misinalar gerçekten çok zayıf oluyorlar. Oscar aslında saf fc değil ama yüksek şeffaflıkta, sağlamlığını kesinlikle tartışmam. Ben oscar invisline dan beden ve köstek olur diyorum ve bundan başka şekillerde kullanılmasını tavsiye etmiyorum. Ben kullanmadığım hiçbir ürünü ne överim ne de tavsiye ederim.

hızır şeref gültekin
24-10-2008, 19:31
:D abi sana itimat edip bi makara daha alacağım sonuçları da bildireceğim madem modumuz bu kadar güveniyor bize de inanmak düşer tabii fasoncu ile kar ortağı değilsen :D :D :D :rolleyes:

onurt47
24-10-2008, 20:01
0.35ten aşağısı pişmanlık olur levrek kaçtığında:o
asso dan şaşmayın derim hem ucuz hem hesaplı;)

katılıyorum size

hızır şeref gültekin
24-10-2008, 20:56
iyide kalın misina mı yoksa ayarsız kalama mı balığı kazandırır ne dersiniz gözümüzün önünda sinek iğne ile alınan levrek te vaar benim gibi acemiye ip misine bile koparan var bu iş büyük oranla ustalıktan ileri gelir adı üstünde canlı yem abicim orda suyun altında hareketsiz değil yani o misine de hareket ediyor öle kalın misine size ancak ihtimalleri azaltır bence zaten nazlı balık bide öle kalın misina ile şansınızı kısıtlamayın derim ben olsun kopsunda balık koparsın arkadaşlar hem madem levrek gibi bi rakibiniz var paraya kıyın az bişe bi makara misina alında gözünüz geride kalmasın :D ne olacak hem asso nunda fc si var onuda kullanabilrsiniz madem takıntı asso neden olmasın bende kullanıyorum beden de asso 35 lik kösteğim de ise tsunami 0,24 japon fc kullanıyorum bir fikri olan varsa merakla beklerim bu ay yeni kullanmaya başladım

56561
24-10-2008, 22:39
0.35ten aşağısı pişmanlık olur levrek kaçtığında:o
asso dan şaşmayın derim hem ucuz hem hesaplı;)
Levreği bol zamanında ince misina kullanmanın da bir esprisi kalmıyor. ancak buralarda koca bir gecede levrek oltaya bir defa geliyor. O anda levreği uzaklaştıracak hiçbir faktör olmamalı diye düşünüyorum. Çanakkale de olsam ve kıyıdan yemli atacak olsam 0.35 misina kullanırdım. İlla o misinayı kafasına takmıyacak bir levrek denk gelir. Az olduğu zamanlarda mecburen ince misina ve ayrıntısız takımlarla balığı kandırmaya çalışıyoruz.

onurt47
26-10-2008, 00:11
çok soru sordum biliyorum ustalarım ama elimde mustad no 505 size 6 50 li iğne var ben bundan sardalye dip kıbrısı yapabilirmiyim..? İğneyi yokladığımda hiç keskin gelmedi bana..
Ne dersiniz iş görür mü?
bundan 7 li 8 li takım yapmayı düşünüyorum.
Görüşleriniz benim için önemli .
Amaç: Levrek,Çupra

Calibre
02-11-2008, 17:22
Meraba arkadaşlar forum gerçekten çok güzel verilen bilgiler inanılmaz değerli hepinize teşekkürler..

Şimdi soruma geleyim; abilerim kefal olan yerde kesinlikle levrek vardır demişler. ben İstanbul / Beşiktaş'ta oturuyorum. Malumunuz Beşiktaş sahilinden avlanıyorum bahçeşehir üniversitesinin önünden gündüz genelde izmarit, istavrit gecede sarı kanat, nadiren lüfer, gelincik ve iskorpit çıkıyor. Bir yan tarafta deniz müzesi var onun önünden yıllardır kefal alıyorlar mırmırda çıkıyor ama bi ben mırmıra atıyorum.Tabi tahmin edersinizki lağım çıkışı o yüzden ben kefal avcılığı yapmıorum. Ama inanılmaz kefal var 30 40 50 60 cm arası değişiyor şimdi burda levrek olurmu ? Levrek lağımın yakınlarına gelirmi ?Rapala atsam yada canlı yem kullansam tutma ihtimalim sizce ne kadar olur ? Şimdiden teşekkürler ..

İstinyeli
05-11-2008, 05:53
Aynı durum boğazda da var , gelecek cevapları bende merak ediyorum.

OPTİK1907
05-11-2008, 11:51
Istanbulda Nerelerde Levrek Tutulabilir????

56561
05-11-2008, 12:39
Istanbulda Nerelerde Levrek Tutulabilir????
Genel olarak her yerde tek tük olsa da ortalığın sessiz sakin olduğu zamanlar harici pek şansınız yok, en son çubuklu da kıyıda 25 cm kadar bir tane ispendek gördüm, parmak kadar kefallerin etrafında sakin sakin geziniyordu.
Şu sıra hava ve rüzgar durumu sığ yerlerde raglou ile avlanmaya uygun ama tavsiye edeceğim saatler pek uymayabilir, akşam 12 den gün ağarana kadar olan zamanda şansınız daha yüksek olacaktır.

sirzatergin
07-11-2008, 01:36
Merhabalar arkadaşlar.3-4 akşamdır peşinde olduğum birkaç levrek sözkonusu. Balıklar 1.5-2 metre suda görüyorum.Canlı ilerya ile de canlı minik izmaritle de denedim , fleto izmaritle de denedim ama balık hiç yemlenmiyor.

Sizce ne ile alabilirim onları? Geçen gece birtanesini çarpma ile vurdum ama saatlerce uğraşmak zorunda kaldım.

Tavsiyelerinizi bekliyorum.

Not: Balıkların tanesi en az 5 kilo var...

safaklarda
07-11-2008, 02:09
Levreği bol zamanında ince misina kullanmanın da bir esprisi kalmıyor. ancak buralarda koca bir gecede levrek oltaya bir defa geliyor. O anda levreği uzaklaştıracak hiçbir faktör olmamalı diye düşünüyorum. Çanakkale de olsam ve kıyıdan yemli atacak olsam 0.35 misina kullanırdım. İlla o misinayı kafasına takmıyacak bir levrek denk gelir. Az olduğu zamanlarda mecburen ince misina ve ayrıntısız takımlarla balığı kandırmaya çalışıyoruz.

yücel abi levrek için önerebileceğin raglou modelleri nelerdir?

Bide piyasada raglou diye satılan ancak üzerinde hiçbirşey yazmayan kuyruğu sert silikonlar var... Bunu aldıktan sonra farkettim... Gerçek raglou gibi randımanlı olmadığını test ederek gördüm... Öncelikle aksiyonu tam olarak gerçekleştiremiyo... Bide iğne yuvası çok açık içinde kalın iğneler dahi durmuyo... İğneler yuvada oynayarak aksiyonu bozuyo...

Alacak olan arkadaşlar buna çok dikkat etsin... Gerçek ragot raglou silikonlardan edinin...

56561
07-11-2008, 12:58
Doğrusunu istersen benim raglouyu keşfetmem oldukça zaman aldı Ç.Kalede olduğum zamanlarda şu an yüzüne bile bakmayacağım silikonlar kullanırdım. Vedat Abinin anlatımlarından sonra raglouyu adam gibi kullanmayı öğrendim diyebilirim. Ragot raglou zaten türünün tek örneğidir, diğer fason üretimler aksiyon açısından yanına bile yaklaşamıyor. Su berrak ise klasik şeffaf içi simli ve gri,gri-beyaz olanlar, bulanık ise canlı renkli(kırmızı, kırmızı-beyaz, mavi-beyaz) olanların tercih edilmesi taraftarıyım. Su çok berraksa ince misina kullanılması farz oluyor. Kalama ayarına dikkat edilmesi koşuluyla berrak suda 0.20mm den kalın misina kullanılmamalıdır, hatta kendinize güveniyorsanız bunu 0.16mm ye kadar çekebilirsiniz. Su bulanık olduğu takdirde misinanın ince olma gereksinimi de ortadan kalkıyor. Meradaki ortalama balık boyunu dikkate alırsak 8 cm lik raglou hemen hemen her levreğin atlarken tereddüt etmeyeceği bir boydur. 12 cm raglou ya atlayan 16 cm ispendek bile görülmüş birşeydir. Ben tercihen 10.5 ve 12 cm olanları kullanıyorum, sebebine gelince bu boylar suda kendini daha iyi gösteriyor ve avda verimi bir miktar da olsa arttırıyor diye düşünüyorum.