Arkadaşlar Çanıllı Bitmiş

Konu, 'Göller, Barajlar ve Akarsular' kısmında gmby tarafından paylaşıldı.

1. gmby

gmby

Favori Kamış:
    2,50 m-1,80-1,20 m olta. 2.90 m zodiac bot - Elektrikli motor - Garmin 120 Fishfinder.
    En İyi Avı:
    2 kilo Turna
    Arkadaşlar 3 arkadaş pazar günü sabah 6 da çanılıya vardık.Bir ne görelim su o kadar çekilmiş ki :eek: olduk kaldık.Hani bilirsiniz büyük bi sazlık bölüm var ağaçların orada oralarda tek kıdım su olmadıgı gibi o denli düşmüş ki seviye biz oraların tarla açmak için doldurulduğunu ve sazlık alanın olmadığı için hiç yavru yapacak ve gizlenecek alan olmadığını düşündük ve aha yandık demiştik kendi kendimize.(Büyük bir heyecan ve bu senenin ilk rastgelesi olacagı içinde bir o kadar da özellikli idi bugün.)Moralimizi bozmamaya çalıştık.

Saat 6 da hemen botumuzu şişirdik..Elektrikli motorumuzu taktık..akülerimizi ve fishfinderimizi ayarladıktan sonra botu suya kenar indirip,ardından gün biraz agarana kadar beklemek için ateş yakıp mükellef bir kahvaltı yaptık..

Gün agarır agarmaz yaa nasip dedik açıldık.. Daha 30 dk geçmemişti ki en az 60 cm lik sezonun ilk turnasını alınca baya heyecanlandık.

Sonra fishfinderımızında yardımıyla tüm zemini etüt etmeye başladık..Gözlerime inanamıyordum..Saatler ilerliyor düz ve balçık dolu zeminden başka birşey görmüyorduk..( öyleki kar yağışı bile bizi etkilememişti bu kadar )

Fishfinderın arıza yapmış olup olmadığını sordu arkadaşım..Tüm ayarların tam olduğunu ve herhangi bir arıza olmadığını söyledim kendisine..Bir süre sonra bir biip sesi ve 11m de bir turna gördük..Biraz daha dolaşınca saysak saysak 50 balık ancak biipledi ve ortalama 10-15 m de idi bunlarda...Bu arada tüm gölde taramadığımız tek bir alan bile bırakmadık.

Sonra kenara öğlen yemeği için cıktığımızda Ali ve Mehmetle tanıştık ve yemegimizi paylaşıp ateş etrafında sohbet etmeye başladık : 9 yıldır çanılıya geldikerini ve bu seneki kadar hiç kısır görmediklerinden bahsettiler..Mehmet bir ara şunu dedi.. Bu gölün bir koperatifi var ve senede bu koparatif 6 milyar kira öder (nereye ödediğinide söyledi ama aklıma gelmiyor)... Bu sene taaaam 1200 m ağ germişler çanılıyaa neeeeee:eek: dedik kaldık...

3 Senedir çanılı yollarını arşınlayan ben,yıkılmıştım..Geçen sene fishfinderim çıldırırken bu sene 40-50 balık ancak görebilmişti..

Kendi ellerimizle kendi geleceğimizi birkac lira daha fazla kazanacağız zihniyeti olduğu sürece turnayı yok edemezsiniz demeyin resmen kuruturuz deyiniz artık..

Son düzenleme: 16 Nisan 2007
  2. nevzat42

nevzat42

biter kardeş biter.Konyada hatunsaray göletine de ağ serip bütün balıkları toplamışlar.Şimdi gitsen el kadar sazanlar kalmış diyorlar.Bu gidişle o el kadar sazanları da toplayacaklar.Sonrada !!!!!!!!!!

3. korni

korni koral

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    55 kg trakya kıvırcığı
    Allah Sonumuzu Hayir Etsin

4. PaO

PaO

Favori Kamış:
    Zıpkın Olta
    En İyi Avı:
    3 gr. Kaya Balığı
    Yazıklar olsun...O para hayır etmezki kazansalar ne olacak...:mad: :mad:

5. kemalyaman34

kemalyaman34 Kemal

Favori Kamış:
    Muhtelif çap ve markalarda makina ve kamış
    En İyi Avı:
    Turna : 72 cm.
    biz türklerdeki para kazanma hırsı ve makyavelist düşünce : hedefe giden her yol mubahtır. sonrası, kızılderili atasözü : son balık tutulduğunda, son kuş vurulduğunda, son nehir kuruduğunda PARANIN YENMEDİĞİNİ ANLAYACAKSINIZ. son pek hayırlı değil.

6. gmby

gmby

Favori Kamış:
    2,50 m-1,80-1,20 m olta. 2.90 m zodiac bot - Elektrikli motor - Garmin 120 Fishfinder.
    En İyi Avı:
    2 kilo Turna
    Hala uykularım kaçıyor...Zaten ANkara cevresinde avlak yeri bulmak baya zorluyor bizi ve bu turden insanlar yüzünden daha fazla mesafe katederek avlak yerleri arar hale geliyoruz... Lakin adam olsak ve adam gibi bilinçli avlansak Ankara bol bereketli avlak yerleri ile dolup taşacak ama nerdeee...

Seneye görürüm ben bu koparatifi..Yağmur duasına cıkar gibi göl kenarında turna dusına çıkarlarda...Ancak avuclarını yalarlar....

7. (aferan

(aferan Cafer

Favori Kamış:
    dip oltası ve bol bol solucan:)
    En İyi Avı:
    Sazan 7.200 Gr

8. Volkan_06

Volkan_06

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Aynalı Sazan, 12 Kg.
    Bundan birkaç yıl önce, geceden Çanıllıya gitmiştik. Oltaları geceden suya attık. Sabah bişeyler çıkar umuduyla bekliyoruz. Sabah bir baktık, bizim oltaları attığımız bölgede dahil gölün çoğu yerine ağ atmışlar. Aradan bir kaç saat geçtikten sonra sütçü kamyonetiyle birileri yanımıza geldi. Adam direk yanımıza gelip varmı bişeyler birader dedi. Sonra da arkasından görüyormusun " i.neler ağ atmış" dedi. Bizim bir arkadaşta, ağzı biraz bozuktur kendisinin; "evet abi ya, i.neler ağ atmışlar vesaire iyice bi döşendi adamlara. Sonra o şahıs bize ne dese iyi, " o i.ne benim demezmi. biz şok olduk." Adam dediğine göre oranın kooperatif başkanıymış, bu arada yanında gelen tiplerde botu falan şişirdiler. Girdiler suya ağı toplaya toplaya bitiremediler. Dünyanın balığını çektiler ağdan. Arabanın arkasına yükleyip götürdüler. Sonra bizde moraller sıfıra yakın bir şekilde hiç balık tutamadan oradan ayrıldık. Dönüş yolunda çanıllı köyünde balıkları satıyorlardı.

Yani adamlar yaptıkları işin i.nelik olduğunu biliyorlar fakat genede yapmaya devam ediyorlar. Böyle ağ ata ata çanıllıyı kuruttular.
    Bakalım bundan sonra ne tutucaklar...

Ahhh eski çanıllı ahh...

Not: argo kelimeler için özür dilerim...

9. Huseyin Alp Arslan

Huseyin Alp Arslan Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    olta ve oltadan baska hic bir sey
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Bindigi dali kesene ne demeli...Gollerde,goletlerde ve tatli sularda belirli bir yuz olcumu ve topgrafya dahilinde agciliga izin verilmeli. Belirli yuz olcumunun altinda,
    topgrafik olarak ag serildiginde avlagin tum baligini tehdit edecek gol ve goletlerde avciliga izin verilmemeli...

10. gmby

gmby

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    2 kilo Turna

11. Spider

Spider Mert Eren

Kooperatif ve ağ olayı doğrudur...
    sezon kapalıyken bile avlanan vardır..
    yanlıştır ve gerçekten de nesli tehlikeye sokar.

yalnız fishfinder'a pek güvenmem..
    ayrıca geçen yıl da çanıllı bitti dendiğinde ava gittik
    sanırım 6-7 turna çekmiştik..

bu yıl da bir ara gider dener ve raporunu yazarız....

12. Bu tarz bir mesajı kesinlikle yakıştıramadım size:(

Unutmayınki ,burada eşlerimiz kardeşlerimiz ablalarımız da var

bayanların da okuyacağını göz önüne alarak yazınız lütfen;)

13. Volkan_06

Volkan_06

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Aynalı Sazan, 12 Kg.

Can bey, bu forumda ablalarımızın ve kardeşlerimizin olduğunun bende farkındayım. Niyetim sadece Çanıllının neden bu hale geldiğini açıklıkla anlatmaktı. Ama görüyorumki biraz fazla açık olmuş.
    İlk yazdığım mesajda argo kelimeler için özür dilemiştim. Ama tekrar diliyorum. Belki gözünüzden kaçmıştır.
    Sağlıcakla kalın.;)

14. KRAL_BALIKÇI

KRAL_BALIKÇI

slmlar

Çanıllı (asartape ) barajından aldığım müşteri duyumlarına göre güzel balık çıktıgı söylenmekte .İlgilenen arkadaşlara duyurulur.

15. BARIŞ

BARIŞ BARIŞ

Favori Kamış:
    olta kışın tüfek
    En İyi Avı:
    turna 4.5kg --12kg yayın
    çanılıya en son geçen sezon iki hafta üst üste gitmiştim o zamanda hiç birşey çıkmamıştı ondan sonrada birdahada gitmem dedim