PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Amatör Balıkçılık Belgesi

Pages : [1] 2

Fisherman
31-03-2006, 10:51
Arkadaşlar "Amatör Balıkçılık Belgesi" Ankara'da hangi adresten alınıyor.
Alan varsa prosedürü ile birlikte yazarsa sevinirim, bir de bu belgeyi almayanlar için ne gibi bir yaptırım uygulanıyor ve hangi hallerde ibraz edilmesi gerekiyor bunlarıda bilen varsa yazsın.

Saygılar

Cadayl
31-03-2006, 11:06
Arkadaşlar "Amatör Balıkçılık Belgesi" Ankara'da hangi adresten alınıyor.
Alan varsa prosedürü ile birlikte yazarsa sevinirim, bir de bu belgeyi almayanlar için ne gibi bir yaptırım uygulanıyor ve hangi hallerde ibraz edilmesi gerekiyor bunlarıda bilen varsa yazsın.

Saygılar

Aslında bu konu çok konuşuldu siz gelmeden önce. Ben belge almadım işin açığı. Herhangi bir yaptırımı olduğunuda sanmıyorum.
En yakın örnek Turna yarın itibari ile başlıyor. Geçen hafta köprüköydeydik. Herkes jandarmadan çekiniyordu. Ama oraya gittiğimde jandarmanın balıkçı dostlar ile sohbet ve hafiften hafiften mangal muhabbeti yaptıklarını gördük. Ve heryer balıkçı kaynıyordu...

BARIŞ
31-03-2006, 11:21
arkadaşlar ben daha bu güne kadar birinin gelipte balıkçılık belgesini sorduğunu duymadım görmedim bence boşa masraf etmeyin zaten belli bir miktara kadar balık tutmanın her hangi bir cezası olduğunu sanmıyorum.

BARIŞ
31-03-2006, 11:25
tabiki bu söylediğim ankara için geçerli yanlış anlaşılmasın.

anil20
03-04-2006, 13:44
ben geçen sene tarım ve köy işlerinden dilekçe ve yanında fotoğraf götürdüm:) artis jandarma komutanları den geldiğinden lazım oluyor:) ben ne olur ne olmaz diye almıştım:) yinede almakta fayda var:)

REİS
03-04-2006, 14:26
Arkadaşlar,

Su Ürünleri Sirkülerinde daha geniş bilgi var.
Darılmazsanız ben derim ki. Madem biz bilinçli insanlarız.yasa da böyle bir mecburiyet getirmiş.Biz gereğini yapalım.isteyen sorsun,isteyen sormasın, bu görevlilerin bileceği iş.
Ayrıca görevini yapmadığına inandığımız görevlileri de dolaylı yoldan uyarabiliriz.
mesela jandarmaya kendi belgemizi gösterip diğer balıkçılarda da olup olmadığını sorabiliriz.
_Bana ne, dertsiz başıma iş mi açacağım. diyen olursa O'na da birşey diyemem.
Herkese sevgiler ve rastgele.

ruludag
03-04-2006, 17:15
herkeze merhaba arkadslar tarım il müdürlüğünden ben bu belgeyi aldım aldığımda birkac sorum oldu bu belgenin yaptırımı nedir diye bana söylenen özellikle barajlarda ve göllerde jandarmanın cok ciddi yaptırımları olduğuydu ve ayrıca kullanılan malzemelere el konduğuydu denizlerde kıyıdan avlananların sorumluluğuda zabıtaya verilmiş bu belgeyi almak cok basit.
1:)1 adet fotoğraf
2:)nufuscuzdanı sureti
3:)ikametgah senedi

istanbulda (20 ytl ) bence herkez almalı korkusuz avlanmak için.

herkeze rastgelei

emrecan
03-04-2006, 17:48
arkadaslar reis bence cok haklı siz nerdersiniz....:):):)

balikci
03-04-2006, 23:38
Sevgili arkadaşlar,

Öncelikle amatör balıkçılık belgesi alınması zorunlu değildir. Amatör balıkçı belgesi sadece isteyenlere belli bir ücret karşılığı verilmektedir.

Amatör balıkçı belgesi olmaksızın, denizlerde ve iç sularda amatör balıkçılık kurallarına uymak şartıyla balık avlayabilirsiniz.

Eğerki biri gelirde senin neden balıkçı belgen yok? avlanamazsın derse.. sakın hakkınızı aramaktan çekinmeyin.

balikci
03-04-2006, 23:44
Ayrıca bakanlığın düzenlediği 36/2 numaralı sirkülerden bir alıntı:

Amatör balıkçılık yapacak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı gerçek kişiler, bu sirküler ile getirilen yasak, sınırlama ve sorumluluklara uymak şartıyla amatör balıkçılık yapabilirler.

Böyle bir zorunluluk getirildiğinde ilk bu sitede duyacağınıza emin olabilirsiniz.

Volkan_06
04-04-2006, 16:05
Ben Tarım Müdürlüğüne bu belgeyi almak için başvurduğum zaman bu belgenin ne amaçla verildiğini sormuştum. Bana bu belgeyi almanın şimdilik zorunlu olmadığı, avrupa birliğine uyum yasaları kapsamında bu belgenin verilmeye başlandığını, bilinçli avlanmayı ve amatör avcılığı teşvik etmek amacıyla verildiğini söylediler. Ankara' da 5 YTL karşılığında Kimlik Foyokopisi, 1 fotoğraf ve tarım il müdürlüğünden alınan bir dilekçeyle başvuruyorsunuz. Hemen hazırlayıp veriyorlar. Ankara Tarım İl Müdürlüğü, İvedik metrosundan 150 metre ileride. İsteğe bağlı, isteyen gidip alabilir.
Saygılar...

Yakamoz
05-04-2006, 12:56
herkeze merhaba arkadslar tarım il müdürlüğünden ben bu belgeyi aldım aldığımda birkac sorum oldu bu belgenin yaptırımı nedir diye bana söylenen özellikle barajlarda ve göllerde jandarmanın cok ciddi yaptırımları olduğuydu ve ayrıca kullanılan malzemelere el konduğuydu denizlerde kıyıdan avlananların sorumluluğuda zabıtaya verilmiş bu belgeyi almak cok basit.
1:)1 adet fotoğraf
2:)nufuscuzdanı sureti
3:)ikametgah senedi

istanbulda (20 ytl ) bence herkez almalı korkusuz avlanmak için.

herkeze rastgelei
Sevgili ruludağ açıklayıcı bilgilerin için çok teşekkürler fakat ben sana bu belgeyi aldığın adresi yani tam olarak İstanbul'da nerede Tarım müdürlüğü var bu il tarım müdürlüğümü yoksa her ilçede mevcutmu:confused:
Vereceğin bilgiler için şimdiden teşekkürler:)

turna
17-05-2006, 21:02
Arkadaşlar ben devamlı alıyorum 2 sene kullanım hakkı var.ASlında basit bir konu hiç kimseyede sirküleri izah etmek için uğraşmam 10 dak. hazırlanıyor.
Ankara için, metro ivedik istasyonunda in dışarı çık caminin yanı danışmada yardımcı oluyorlar.1 foto,hüv.fotokop.yeter.5 ytl evrak ücreti.

glpaksoy
18-05-2006, 00:55
merhaba fisherman ben geçen sene bi arkadaş vasıtasıyla çıkarttım çok kolay ve prosedürü olmayan bi işlem 2 yılda geçerli. bu yıl istenilenler (2 fotoğraf - nüfus cüzdanı fotokopisi - dilekçe ve 10 YTL). sağ olsun bi abimiz belgenin getir götür işini yaptığı için tam yerini bilmiyorum ama belge Tarım ve Köy işleri Bakanlığını İl Müdürlüğünden veriliyor sanırım.
rastgele

carphunters
03-06-2006, 13:05
sirkülerden alıntı
Diğer Yasaklar
Madde 14.-
e) Orman içi sularda amatör balıkçılık yapılırken Çevre ve Orman Bakanlığı İl Müdürlüğü’nün veya Doğa Koruma ve Millî Parklar Mühendislikleri’nden avlanma fişi alınması zorunludur. Bu fiş alınmadan balık avlamak amacıyla ormana girmek ve avlanmak yasaktır

ayrıca yeni su ürünleri kanun tasarısı TBMM ne sunuldu değişiklik yapılarak kabul edilirse bundan sonra avlanma belgesi almak zorunlu

ben iki belgeden de her sene alıyorum ve başım rahat bir şekilde balığa gidiyorum

çılgınispari
03-06-2006, 20:36
İnanamıyorum 20Ytl için yapılan yaygaraya inanamıyorum :D
ankarada ikamet eden arkadaşlarımıza bu belgeler sorulmamış olabilir ama bizim ikamet ettiğimiz yer ankara değil istanbul arkadaşlarım alın belgenizi koyun cebinize hem içiniz rahat gönlünüz ferah olsun hemde tarım bakanlığına birnevi bir katkımız olsun canımız sağ olsun yaaa
Gözünüzü seveyim allah aşkına yahu formun her yerinde bu konu konuşacak yazacak paylaşılabilecek bir anınız kalmadımıda bu konuya bu kadar saplandınız kaldınız yahuuuuu
Vallahide billahide bu konudan bana gına geldi artıkkkkkkkkkkkk

hobbytime
04-06-2006, 00:31
burada yazan taslak tbmm den geçtimi, aynenmi geçti .............bir dikkatli okuyalım lütfen

ergungorgun
13-06-2006, 15:40
fisherman merhaba, ankarada amatör balıkçılık belgesi yenimahallede bulunan tarım il müdürlüklerinden alınıyor. ben 6 senedir kullanıyorum belgeyi. bir kere 1 temmuz günü jandarma kontrole geldi. haymana soğulca sulam göletinde o sıra çok işime yaradı. ama ne olur ne olmaz almak lazım gönül rahatlığıyla balık avlamak için. (eskiden tarım ilçe mdürülüklerindende varilyordu ama şimdi o uygulama kalktı. görüşmek üzere. rastgele

GurhanANKARA
03-08-2006, 14:33
Bende geçen hafta Kurtboğazına gittiğimde oradaki görevliler izin belgen var mı diye sordu.Bende çıkarıp amatör balıkçılık kimliğimi gösterdim rastgele deyip gittiler..

carphunters
03-08-2006, 14:48
gürhan belge almayıp da gösteremeseydin bütün takımların gitmişti birçok arkadaşın oltalarını belgeleri olmadığı için alındı

skoylu
03-08-2006, 16:06
Bir şeyler birbirine karıştırılıyor gibi görünüyor.

Amatör balıkçı belgesi, isteyene verilen bir belgedir. Denzilerde ve içsuların bazılarında bu belge olmadan da sirkülerdeki kurallara uymak kaydıyla avlanabilirsiniz. Kimse de gelip bir şey diyemez. Diyenler oluyormuş, o zaman tutanak isteyin, alıtına imza ve mühür bassınlar. Sonrası kolay...

Ama, örneğin istihsale açılmış sularda avlanmak yasaktır. Velakin, bu sularda amatör sınırları dahilinde pazar günleri (mesela) av serbesttir. Şimdi düşünün ki, bu suyun etrafını tel ile çevirmişler. Geçeceksiniz. Bu bir şekilde özel araziye tecavüz anlamına gelir. Bir sorun çıkarsa, böyle bir belgeye sahip olmanız, sizin amatör balıkçı olduğunuzu ispat etmeye yardımcı olur.

Diğer yandan, orman içi göller, mill parklardaki nehirler vs. içinde avlanmak yasaktır. Bu göllerde bölge orman işletmesi, kendince bir fiyat koyarak bir dönem için avı serbest bırakabilir. Bu halde, orada avlanmadan önce ilgili tarifesinden ödemeyi yaparak bilet almak gerekir. Bunu yapmazsınız, başınız sıkıntıya girebilir. Diğer belgeden, yani amatör balıkçı belgesinden almış olup olmamanız sonucu değiştirmez.

Kısaca, Galata köprüsünden geçerken coşup oradaki malzemeciden bir el oltası alıp balık tutana kimse bir yaptırım uygulayamaz, taa ki, boy, sayı, cins vs. tahditlerine uyduğunuz sürece..

simendifer
03-08-2006, 17:40
Benim amatör balıkçı belgem var ama Serdar Beyin dediği gibi, İstanbul'da kıyıdan avlanırken gelip de bir kişi belge sormadı :p Süresi dolana kadar soran olacak mı çok merak ediyorum...

hamdi
03-08-2006, 17:43
bende alacagım aradım bugün tarım il müdürlüğünü 5 ytl karşılıgı veriyoruz dediler.
1 adet resim
nufus cüzdanı fotokopisi
ikametgeh mecburi değil dediler.
biz alalımda isterlerse sormasınlar...

ZANDER
03-08-2006, 17:51
bende alacagım aradım bugün tarım il müdürlüğünü 5 ytl karşılıgı veriyoruz dediler.
1 adet resim
nufus cüzdanı fotokopisi
ikametgeh mecburi değil dediler.
biz alalımda isterlerse sormasınlar...
Yaw arkadaslar benim Türkiye icin avlanma belgem yok :D :D Bana da bir tane alin eliniz degmisken...:D

hamdi
03-08-2006, 17:55
Yaw arkadaslar benim Türkiye icin avlanma belgem yok :D :D Bana da bir tane alin eliniz degmisken...:D
sana benim kartımı veririm arkasına yazarım hamili kart yakınımdır diye kimse birşey demez türkiyede bazı işler böyle yürüyor :D :D :D

simendifer
03-08-2006, 17:59
Amatör balıkçı belgesi alacağım gün, sabah erkenden gittim tarım il müdürlüğüne... Sabah 8,30'da açılıyor burası 15 dakikada alırsınız dediler... Gittim saat tam 8,30... Bana demezler mi saat 9,00 da açılacak diye... Neyse bekledim tabi... Saat 9,00 oldu, açtılar kapıları falan... Girdim ve başladım formu doldurmaya... Evrak kayıta geldim, kapalı evrak kayıt... Ne zaman açılır benim hemen işe dönmem gerek 15 dakika demişlerdi dedim... Olur mu 15 dakika, 3 saatte anca alırsınız dediler... Eyvahh, benim işe dönmem şart o gün kimse yok... Arayıp desem ki balıkçılık belgesi alacağım o yüzden bugün yokum, kesin kovarlar işten :p Baktım olmayacak, çıktım kapıdan... Başladım ağlamaya :D Telefonda konuşuyorum, telefonun diğer tarafındaki de bizim Ümit :) Ben nasıl ağlıyorum bir görseniz :p Ümit'de kızıyor "ya deli misin bunun için ağlanır mı ? Ağlamasana" diye :D Ben dinler miyim hiç zırıl zırıl aynen devam ağlamaya "alamadım belgeyi, ben balık tutamayacağım, balık tutturmayacaklar" diye :D:D O gün akşam da yola çıkacağım, belgeyi mutlaka almam lazım... Neyse, ben tabi zırıl zırıl işe gittim... Annemi aradım, anne belgeyi alamadım sen alır mısın ne olur diye :) Anneciğim baktı ben ağlıyorum, tamam alırım dedi (Canım annem)... O gün o belgeyi annem aldı, hem de annemi hiç yormamışlar sağolsunlar, yaşı ilerlemiş diye anneme yardımcı olmuşlar hemen... Akşam evde görünce belgeyi nasıl rahatlamıştım... Ondan sonra da yola çıktım zaten... Ama o günü hiç unutmayacağım... Belge alamadı diye ağlayan tek kişi olarak tarihe geçtim sanırım :D

hamdi
03-08-2006, 18:05
sennur ben ne diyeyim sana alemsin valla..:D

ZANDER
03-08-2006, 18:11
sana benim kartımı veririm arkasına yazarım hamili kart yakınımdır diye kimse birşey demez türkiyede bazı işler böyle yürüyor :D :D :D
Dogru sende haklisin :( hamili kart yakinimdir. Muhahahahahahhahahahaha ay hic güleyegim yoktu ya. Balik isinedemi el atmislar yoksa :D :D

ist balıkcısı
03-08-2006, 18:12
sen bu ağlama yöntemini deniz kenarında da kulansana sennur. baktın balık vurmuyor başla ağlamaya . oda sonuç vermiyo hemen ara anneyi ama daha bitmedi telefonun antenine 0,35 misina altına akıntıya göre 50 -125 gr kurşun sal telefonu denize ama bu arada telefonu sakın kapatma annen balıklarla bir konuşsun bakalım kesin sonuç alacağından eminim. hadi sana rast gele :D :D :D

ZANDER
03-08-2006, 18:14
sen bu ağlama yöntemini deniz kenarında da kulansana sennur. baktın balık vurmuyor başla ağlamaya . oda sonuç vermiyo hemen ara anneyi ama daha bitmedi telefonun antenine 0,35 misina altına akıntıya göre 50 -125 gr kurşun sal telefonu denize ama bu arada telefonu sakın kapatma annen balıklarla bir konuşsun bakalım kesin sonuç alacağından eminim. hadi sana rast gele :D :D :D

:D :D
eh haksizda sayilmaz hani :D :D

Birahas
03-08-2006, 18:15
sennur bunlar seni se yeke almışlar dikkat et

simendifer
03-08-2006, 18:17
Ben bir dü şeş atarsam görecekler onlar :p Konuyu dağıtıyorlar yine baksana, iyi ki belge alma hikayemizi anlattık, hemen coştular yine :D

ZANDER
03-08-2006, 18:19
Ben bir dü şeş atarsam görecekler onlar :p Konuyu dağıtıyorlar yine baksana, iyi ki belge alma hikayemizi anlattık, hemen coştular yine :D
Saka degil yaw, banada bir belge gerekiyormu? Bildigim kadariyla eski sirkülere göre mecbur degilim sanirim. Ama mecbursam alirim artik.:D

Cadayl
03-08-2006, 18:28
Sennur, annen hazır gitmişken kendine de alsaydı ya bir belge:D.. Siz ailecek balıkçı oldunuz nede olsa..
Ben her ihtimale karşı aldım. Ankara da çok kolay oldu. 10 dk kadar sürdü almam..

simendifer
03-08-2006, 18:31
Saka degil yaw, banada bir belge gerekiyormu? Bildigim kadariyla eski sirkülere göre mecbur degilim sanirim. Ama mecbursam alirim artik.:D

Ercan, açıkçası denizde kıyıdan avlanırken sorulduğunu görmedim... Ama tatlısularda avlanırken şayet belge sorarlarsa ve belgen yoksa, oltalarını alabilir ve ceza kesebilirler... Eğer burada tatlısuda avlanmayı düşünüyorsan, almanda fayda var derim...

huntercarpio
03-08-2006, 20:44
Bu konuyu daha önce de forumda yazmıştık. Amatör Balıkçı Belgesi almak şu an için zorunlu değil. Ama bazı denetim görevlileri bunu bilmiyorlarsa bence bu onların sorunudur. Sırf belgesi olmadığı için bir amatör avcıya ceza yazarlarsa, kanımca idare mahkemesi bu işi düzeltir, cezayı da iptal eder. Ancak henüz kabul edilmeyen, yakında meclisde görüşülecek olan yeni su ürünleri kanun tasarısında bu belge zorunlu hale geliyor. Dolayısıyla 1 Eylül'de yürürlüğe girecek yeni sirkülerle birlikte belge zorunluluğu büyük ihtimalle gelecektir. Yani bugün için zorunlu değilse bile yakında büyük ihtimalle zorunlu olacak.

ZANDER
03-08-2006, 20:53
Bu konuyu daha önce de forumda yazmıştık. Amatör Balıkçı Belgesi almak şu an için zorunlu değil. Ama bazı denetim görevlileri bunu bilmiyorlarsa bence bu onların sorunudur. Sırf belgesi olmadığı için bir amatör avcıya ceza yazarlarsa, kanımca idare mahkemesi bu işi düzeltir, cezayı da iptal eder. Ancak henüz kabul edilmeyen, yakında meclisde görüşülecek olan yeni su ürünleri kanun tasarısında bu belge zorunlu hale geliyor. Dolayısıyla 1 Eylül'de yürürlüğe girecek yeni sirkülerle birlikte belge zorunluluğu büyük ihtimalle gelecektir. Yani bugün için zorunlu değilse bile yakında büyük ihtimalle zorunlu olacak.
Sennur bende arkadasin dedigi gibi biliyorum olayi. Henüz mecbur degil diye. ayrica benim oltalarimi alicagana arabami alsin daha iyi :) neyse olmadi izmirden alirim artik.

simendifer
03-08-2006, 21:10
Arkadaşlar haklısınız ama malesef bunu yaşayan arkadaşlar var.. Şayet haklı olduğunuzu kabul ettiremezseniz takımlar gidiyor... Sonra uğraşın durun mahkeme çözecek diye... Bana sorarsanız 5 YTL için değmez arkadaşlar... Tabi bu benim fikrim... Zaten zorunlu hale gelecek, bence almakta fayda var..

erdemyılmaz
03-08-2006, 21:30
Sennur, annen hazır gitmişken kendine de alsaydı ya bir belge:D.. Siz ailecek balıkçı oldunuz nede olsa..
Ben her ihtimale karşı aldım. Ankara da çok kolay oldu. 10 dk kadar sürdü almam..
ah aylin abla burdada kolay olsa iki bina arasında 45 dk 7 tane imza için çekirge gibi bir o bina bir diger bina zıplayıp durdum

carphunters
04-08-2006, 08:25

idare mahkemesi çözse neye yarar sezon öncesi benim takımlar a el konulmuş ben sezon boyu balığa gidememişim benim mağduriyetim ne olucak
5 ytl için değmez ben iki belgeden de kullanıyom bunun bırde orman içi sularda avlanmak için alınması gerekeni var geçen hafta mıllı parklar genel müdürlüğünden başıma geldıler balıktayken sordular iyiki almışım gösterdim birşey demediler bu belgeden almayanların da bütün takımlarına el koydular ben tek başıma kaldım gölde
istanbulda denizde sorulmuyor ben genelde tatlı suda avlanıyorum şu ana kadar en az 15 sefer soruldu bana bu belgeler
orman içi sularda avlanmak için alınan belgeyı almak da bir dert ilk önce maslaktaki milli parklar müd. müracat ediyorsun onlar belgeyi doldurup sirkecideki çevre ve orman müd. gönderiyorlar sebebi de kaşe leri yok sadece kaşe için maslaktan sirkeciye oradan kaşeyi vurdurup tekrar maslağa dönüyorsun onlar da imzalayıp veriyorlar avlanma belgesini bahsetmiş olduğum amatör balıkçı belgesi değil orman içi sularda avlanmak için alınması gereken bir belge
emrah(djemr)tsk ediyorum onun sayesınde ıkı sefer oltalara el konmaktan kurtardım bu belge sayesınde

huntercarpio
04-08-2006, 12:41
Yanlış anlaşılma olmasın. Hiç kimseye belge almayın demiyorum. Bilakis belge almakta fayda var. Sadece, yasal açıdan bakıldığında şimdilik zorunluluk olmadığını söylüyorum. Denetim görevlilerinin sırf bu belge olmadığı için av malzemelerine el koyacağını ve tutanak tutacağını da sanmıyorum. Başka sebeplerle el koyabilirler ve ceza da yazabilirler. Olur da sırf belge olmadığı için ceza yazarlar ve malzemeye el koyarlarsa hakkınızı aramakta fayda var. Bunu hatırlatmak istedim.

hamdi
04-08-2006, 13:30
arkadaşlar ben şimdi çıkyorum belgeyi almaya bakalım ne kadar sürecek geilnce almış olurum bana şans dileyin...

Birahas
04-08-2006, 13:31
arkadaşlar ben şimdi çıkyorum belgeyi almaya bakalım ne kadar sürecek geilnce almış olurum bana şans dileyin...
İyi şanslar,
Gazan Muberek Ola

smyrna
04-08-2006, 14:09
Bir şey öğrenmek istiyorum. Görevli gelip belgeyi gördükten sonra nasıl ve hangi malzeme ile avlanıldığını da kontrol ediyor mu?

ZANDER
04-08-2006, 14:16
Hadi bakalim Hamdi, iyi haberlerini bakliyoruz. Eger yarim gün icinde halledebilirsen, bende almayi denerim, yok basaramazsan. Kusura bakmasinlar ama zaten 3 hafta tatile geliyorum onuda Tüp gaz kuyrugunda gibi. Belge pesinde kosturacak degilim :D

hamdi
04-08-2006, 14:56
arkadaşlar geldim tam 1 saat sürdü gidip gelmem herşeyi hallettim 20 tane kadar kaşe ve imzadan sonra geldim enson müdürün imzası kaldı o imzalayacak belgemi alcam o da ne müdür yok gelmeyecek pazartesi alırsın dediler :o yani kaldı pazartesi alcam tabi orda herşey tıkır tıkır yürümüyor bir isim verdim hepsi hızlandı :D neyse pazartesi elimde :)

Birahas
04-08-2006, 15:02
arkadaşlar geldim tam 1 saat sürdü gidip gelmem herşeyi hallettim 20 tane kadar kaşe ve imzadan sonra geldim enson müdürün imzası kaldı o imzalayacak belgemi alcam o da ne müdür yok gelmeyecek pazartesi alırsın dediler :o yani kaldı pazartesi alcam tabi orda herşey tıkır tıkır yürümüyor bir isim verdim hepsi hızlandı :D neyse pazartesi elimde :)
Ölür kalırım pazartesiyi görmem şimdiden tedrik ederim kardeş sende vesikalı oldun benim gibi... Hayırlı uğurlu olsun...

hamdi
04-08-2006, 15:07
eyvallah abi aldım sayılır çünkü resmimi yapıştıdılar sadece almam kaldı...

ZANDER
04-08-2006, 15:13
eyvallah abi aldım sayılır çünkü resmimi yapıştıdılar sadece almam kaldı...
Müdür nasil olmazmis ya? Müdürün yerine vekili imzalasin o zaman!!! Ne adar basibosluktur bu. Madem belge verilicek biri bunu vermeli. Vatandasi git gel yapmakta nesidir? Kizdim bak. :mad:

Benim bildigim müdür yoksa vekili o makamdadir. Oda yoksa vekilinin vekili olmaliydi. Yanilmiyorum demi? bir müdüre bir kac vekil düsüyor diye biliyorum :D :D :D Hamdi cok beceriksizmissin yaw, caycidami yoktu ? Ona imzalataydin. Altinada cay ocaganin kasesini bassaydi.:D

hamdi
04-08-2006, 15:15
müdür zaten yokmuş vekil varmış vekilin vekili olmazmış..emekli olan müdürde tanıdıgım onun adını vermesem zaten akşama gelemezdim..

ZANDER
04-08-2006, 15:19
müdür zaten yokmuş vekil varmış vekilin vekili olmazmış..emekli olan müdürde tanıdıgım onun adını vermesem zaten akşama gelemezdim..
:( :( Vaz gectim almiyorum :( :( Bune yaaaaaaaaaaa, hamili kart yakinimdir olayi yine... Acik sularda köpek baliklari kovalasin o müdür ve yardimcilarini :D :D

carphunters
04-08-2006, 15:20
Bir şey öğrenmek istiyorum. Görevli gelip belgeyi gördükten sonra nasıl ve hangi malzeme ile avlanıldığını da kontrol ediyor mu?
evet ediyorlar bana bir seferinde ıkı tane oltayı sudan çıkartıllar tırıvırı kullanıyorum mu dıye,arabanın bagajına baktılar ağ varmı diye
ayrıca ben yemledığım yere pet sişe samandra yapıyorum ondan da parakete var diye şüphelendiler benim bot ile yanına gidip kontrol ettiler bu kontroller tattlı suda istanbul ve trakya bolgesinde yoğun bır şekilde var deniz de nasıl durum bılmıyorum

Birahas
04-08-2006, 15:21
Ercan ben belgeyi 1 ayda aldım. Bunun 15 günü Tarım İl Müdürlüğünde Belgenin kendisi yokmuş (Bilgi:Alaşehirde ilk ben müraacaat ettim ve bende başka kimsede belge yok) 15 günde geldi. Kalan 15 günde İmza-Mühür'le geçti.
Bugün git yarın gel.....

REİS
04-08-2006, 15:22
Ben de dün oradaydım.

Sonrası da bu işte ;)
.....
İlgisi nedeniyle tarafınız gönderilmiştir.

Tijen SÜERDEM
Bilgi Sistemleri ve Değerlendirme Daire Başkanlığı

-----Original Message-----
From: m.mahir ersin [mailto:mahirersin@ttnet.net.tr]
Sent: Wednesday, August 02, 2006 1:31 PM
To: webadmin@tarim.gov.tr
Subject: Çağdışı hizmet anlayışı

Selamlar,

Burası ilgili birim mi bilmiyorum ama başka bir yol bulamadım.
Süresi dolan bir belgeyi değiştirmek için İstanbul İl Müdürlüğüne gittim.
Aman Allah kimseyi düşürmesin.
Tamamen çağdışı,köhnemiş bir zihniyetle bu elektronik çağında , bu hız asrında vatandaşa eziyet, pardon hizmet!!!
ediyorlar.
Gittiğimde benden başka kimse yoktu.Yani hiç sıra beklemedim.İşim 1,5 saatte

bitti.
Önce evraka kayıt,sonra vezneden fiş kestir.Sonra müdüre havale ettir.(Müdür

telefonla konuşuyor bekle.)
Şimdi al bunu öbür binaya git, gittik birine sorduk, çünkü yol gösterici hiçbir iz işaret yok.
Üst kata çık, evraka kaydettir.
Ettirdik ya.Olsun bu başka evrak.Pekala.
Şimdi o makbuzun fotokopisini getir.
Niye, aslı bana lazım değil,aslını alın.Yok sen fotokopisini getir.
Fesubhanallah.
Dur şimdi sen bekle birisi müdüre onaylatacak. bekledik.Ne bekliyoruz.
Müdür tuvalete gitti.Eh insanlık hali,tuvalete de gitme denmez ya zaten vatandaş bekler.
bir müdür daha onayladı,şimdi al bu defteri sondaki odaya götür sonra geri getir.
Başüstüne, vatandaş sizin odacınız ya defteri de götürür,zimmeti de getirir,

kafam kızıp defteri alıp gitsem ne olacak?
Götürdük getirdik, şimdi de öteki defteri evrakla birlikte al, buraya geldiğin binaya git.
Gittik.Sekretere ver bekle,müdür imzalayacak.
E! imzalasın ne bekliyorum.
Müdürün görüşmesi var.
Tamam koskoca müdür , o görüşecek vatandaş bekleyecek, hem vatandaşın başka işi mi var.
Neyse müdür bir odadan çıktı ötekine gitti. bir süre sonra da kağıdı imzaladı, al dediler bunu koridorun sonunda soğuk damgalat.
damgalattık.
şimdi al bu zimmet defterini tekrar öteki binaya git,gittik.
bekle biraz.
bekledik.
Al şimdi belgenin yenisini.
Saate baktım tam bir buçuk saat.
Allah korusun ya önümde bir iki kişi olsaydı.
Neyse ki memur sıkıntısı yok, bütün odalar dolu, hahaha huhuhu, olsun, onlar da insan.
Türkiye Avrupa Birliği'ne girse bile Tarım Bakanlığı kesin dışarıda kalır.
Buradan da bir sonuç bir cevap alacağımı ummuyorum.
Tayyip bey bu konularda çok hassas,İstanbul Belediye Başkanlığı döneminde yanında çalışmıştım.
Bunları uygun bir zamanda kendisine de anlatacağım.
Sağlıkla kalın.
Mahir Ersin
Gazeteci
Sürekli basın kartı no:2604

ZANDER
04-08-2006, 15:27
Ben de dün oradaydım.

Sonrası da bu işte ;)
.....
İlgisi nedeniyle tarafınız gönderilmiştir.

Tijen SÜERDEM
Bilgi Sistemleri ve Değerlendirme Daire Başkanlığı

-----Original Message-----
From: m.mahir ersin [mailto:mahirersin@ttnet.net.tr]
Sent: Wednesday, August 02, 2006 1:31 PM
To: webadmin@tarim.gov.tr
Subject: Çağdışı hizmet anlayışı

Selamlar,

Burası ilgili birim mi bilmiyorum ama başka bir yol bulamadım.
Süresi dolan bir belgeyi değiştirmek için İstanbul İl Müdürlüğüne gittim.
Aman Allah kimseyi düşürmesin.
Tamamen çağdışı,köhnemiş bir zihniyetle bu elektronik çağında , bu hız asrında vatandaşa eziyet, pardon hizmet!!!
ediyorlar.
Gittiğimde benden başka kimse yoktu.Yani hiç sıra beklemedim.İşim 1,5 saatte

bitti.
Önce evraka kayıt,sonra vezneden fiş kestir.Sonra müdüre havale ettir.(Müdür

telefonla konuşuyor bekle.)
Şimdi al bunu öbür binaya git, gittik birine sorduk, çünkü yol gösterici hiçbir iz işaret yok.
Üst kata çık, evraka kaydettir.
Ettirdik ya.Olsun bu başka evrak.Pekala.
Şimdi o makbuzun fotokopisini getir.
Niye, aslı bana lazım değil,aslını alın.Yok sen fotokopisini getir.
Fesubhanallah.
Dur şimdi sen bekle birisi müdüre onaylatacak. bekledik.Ne bekliyoruz.
Müdür tuvalete gitti.Eh insanlık hali,tuvalete de gitme denmez ya zaten vatandaş bekler.
bir müdür daha onayladı,şimdi al bu defteri sondaki odaya götür sonra geri getir.
Başüstüne, vatandaş sizin odacınız ya defteri de götürür,zimmeti de getirir,

kafam kızıp defteri alıp gitsem ne olacak?
Götürdük getirdik, şimdi de öteki defteri evrakla birlikte al, buraya geldiğin binaya git.
Gittik.Sekretere ver bekle,müdür imzalayacak.
E! imzalasın ne bekliyorum.
Müdürün görüşmesi var.
Tamam koskoca müdür , o görüşecek vatandaş bekleyecek, hem vatandaşın başka işi mi var.
Neyse müdür bir odadan çıktı ötekine gitti. bir süre sonra da kağıdı imzaladı, al dediler bunu koridorun sonunda soğuk damgalat.
damgalattık.
şimdi al bu zimmet defterini tekrar öteki binaya git,gittik.
bekle biraz.
bekledik.
Al şimdi belgenin yenisini.
Saate baktım tam bir buçuk saat.
Allah korusun ya önümde bir iki kişi olsaydı.
Neyse ki memur sıkıntısı yok, bütün odalar dolu, hahaha huhuhu, olsun, onlar da insan.
Türkiye Avrupa Birliği'ne girse bile Tarım Bakanlığı kesin dışarıda kalır.
Buradan da bir sonuç bir cevap alacağımı ummuyorum.
Tayyip bey bu konularda çok hassas,İstanbul Belediye Başkanlığı döneminde yanında çalışmıştım.
Bunları uygun bir zamanda kendisine de anlatacağım.
Sağlıkla kalın.
Mahir Ersin
Gazeteci
Sürekli basın kartı no:2604
Buyrun iste. Adamin 1,5 satte basindan gecenler!!!! :mad: :mad: :mad: Gecmis olsun Mahir abi. Ucuz atlatmissin valla.
Bazi seyler sanirim hep hayal olarak kalmaya devam edecek... :rolleyes: :rolleyes:

hamdi
04-08-2006, 15:29
aynen benim yaşadıklarımı anlatmışsın reis amca bana birde git bir saat sonra gel dediler en sonunda isim vermek zorunda kaldım ha ozaman seni bekletmeyelim dediler yaptılar sonra müdür imzasına gittim müdür yok ya bekleseydim 1 saat sonra gelecektim git pazartesi gel ne diyeyim başka...:o

REİS
04-08-2006, 15:30
gazeteciyim desem anında görüntü olurdu da ben vatandaş işimi vatandaş olarak takip etmeyi tercih ettim.

smyrna
04-08-2006, 16:53
evet ediyorlar bana bir seferinde ıkı tane oltayı sudan çıkartıllar tırıvırı kullanıyorum mu dıye,arabanın bagajına baktılar ağ varmı diye
ayrıca ben yemledığım yere pet sişe samandra yapıyorum ondan da parakete var diye şüphelendiler benim bot ile yanına gidip kontrol ettiler bu kontroller tattlı suda istanbul ve trakya bolgesinde yoğun bır şekilde var deniz de nasıl durum bılmıyorum
İlgin için teşekkür ederim.Çünkü düşünsenize, adam sirkülere aykırı ne malzeme varsa kullanıyor, ama kartını görünce çekip gidiyor görevli.Şimdi içim rahatladı.Olması gerektiği gibi uygulanması çok doğru.Sağolasın Sabri kardeşim:)Rastgelsin:)

carphunters
04-08-2006, 18:05
Ercan ben belgeyi 1 ayda aldım. Bunun 15 günü Tarım İl Müdürlüğünde Belgenin kendisi yokmuş (Bilgi:Alaşehirde ilk ben müraacaat ettim ve bende başka kimsede belge yok) 15 günde geldi. Kalan 15 günde İmza-Mühür'le geçti.
Bugün git yarın gel.....
ben amatör balıkçı belgesini 1 günde aldım
orman içinde avlanma belgesi için de 6 ay bekledim sebep istanbul mıllı parklar genel müd.bu belgeden yok ankaradan gelmesi gerekiyormuş neyse hayırlısıyla geldı de aldık alma da ne alma maslak -sirkeci tekrar maslak arası git gel sabahtan akşama kadar zor aldık

carphunters
05-08-2006, 08:18
İlgin için teşekkür ederim.Çünkü düşünsenize, adam sirkülere aykırı ne malzeme varsa kullanıyor, ama kartını görünce çekip gidiyor görevli.Şimdi içim rahatladı.Olması gerektiği gibi uygulanması çok doğru.Sağolasın Sabri kardeşim:)Rastgelsin:)

uygulamada sorun yok hatta livarın içinde ne var diye kontrol ediliyor eğer küçük balıkı varsa göle iade ve cezai işlemler başlatılıyor
fazla olta atanlara(4 adet ten fazla)birşey denılmıyor

turna
09-08-2006, 22:23
Arkadaşlar yolunuz düşerse gelin Ankara dan çıkaralım tam 15 dakika
misafirim olursunuz

ZANDER
09-08-2006, 22:29
Arkadaşlar yolunuz düşerse gelin Ankara dan çıkaralım tam 15 dakika
misafirim olursunuz
Nasil oluyor 15 dakikada? Merak ettim dogrusu. Yoksa ensesi kalin tabir edilen birilerinimi taniyorsunuz?

Yada benim aklima söyle bir sey geldi.

Demekki isteyince , isinin basinda olan birileri olunca, isler yürüyor ve bazen günlerce sürebilen bir islem , 15 dakikadada alinabiliyor.

Umarim ikinci secenektir!!

turna
10-08-2006, 19:35
Arkadaşım dayıya gerek yok işin normal seyri 12 dakika.ben işi ağırdan aldım.

hamdi
10-08-2006, 19:41
Arkadaşım dayıya gerek yok işin normal seyri 12 dakika.ben işi ağırdan aldım.
mehmet abi istanbulda ben yeni aldım abi birkere 20 tane imza kaşe var imkanı yok almaya ankarayı bilmem..

SahEmre
13-08-2006, 01:15
selam

bugüne kadar yüzlerce kez gerek kıyıdan gerekse açıktan balığa çıktım ama ne böyle bir belge alan birini nede bu tür bir belge kontrolüne rastladım. Bir takim hukuki kurallar olduğunu biliyorum ama türkiyede ciddi balıkçılar dışında kuralların teftiş edildiğini düşünmüyorum.

Birahas
13-08-2006, 04:04
selam

bugüne kadar yüzlerce kez gerek kıyıdan gerekse açıktan balığa çıktım ama ne böyle bir belge alan birini nede bu tür bir belge kontrolüne rastladım. Bir takim hukuki kurallar olduğunu biliyorum ama türkiyede ciddi balıkçılar dışında kuralların teftiş edildiğini düşünmüyorum.

Bu konuda öncelikle 36/2 sirkülerimize bir göz atmanız iyi olacaktır
Her nekadar hepimiz amatör olsak dahi bu belgeyi bulundurmak zorundayız.
Sitede bulunan diğer arkaşların hemen hemen hepsinde bu belge bulunmaktadır.

hamdi
13-08-2006, 07:54
biz alalım almayanlara örnek olalım....

skoylu
23-08-2006, 14:32
Birincisi, amatör balıkçı belgesinin, iç sularda bir ehemmiyeti yok. O sular için sadece orman içinde olanlarda vs., balık fişi dedikleri, makbuz (belge değil.) Bu o suda balık tutmak için gereken harcı yatırdığınızı gösterir.

Eğer bir iç suda balık tutmak yasaksa, yasaktır. Belgeniz olması bir şeyi değiştirmez.

Bir iç su, kiraya verilmişse, başkaları balık tutamaz, ama amatörlerin, limitler dahilinde tutma hakları vardır. Fakat, bu hak bazı durumlarda sadece pazar günü için sınırlanabilir.

Denizde, belge vs. sorulması gibi bir durum söz konusu değildir.

Takımlarınıza el koyarlarsa, önce mahkemeye değil bir üst makama başvurun. Örneğin, jandarma takımlarınıza el koyarsa, valiliğe/kaymakamlığa başvurun önce. Yazılı olarak başvurup, ivedilikle sonuçlandırılmasını isteyin. Biraz makaret edin. Mahkemeden daha hızlı sonuçlanır bu süreç. İşe yaramazsa mahkemeye gidin, kesin kazanırsınız. Ama ne zaman? yukarıdaki hallerde. Av yasak olan gölde ava gitmiş, takımları kaptırmışsanız, yapacak bir şey yok. Bu nedenle, mutlaka tutanak isteyin. Sezon mu geçti? Sorumluları aleyhine tazminat davası açın. Bir avukat ile görüşün, fifty/fifty anlaşın. Alacağınız parayla bir yerlere balığa gider biraz olsun acısını çıkarırsınız..

Asıl hususu atlamayın. Bu belgenin, varlığı ve yokluğu bir şey farkettirmiyor. Haklı olup olmamanız, biraz daha özel şartlara bağlı, görebileceğiniz gibi.

sarozfatihi
23-08-2006, 17:35
Birincisi, amatör balıkçı belgesinin, iç sularda bir ehemmiyeti yok. O sular için sadece orman içinde olanlarda vs., balık fişi dedikleri, makbuz (belge değil.) Bu o suda balık tutmak için gereken harcı yatırdığınızı gösterir.

Eğer bir iç suda balık tutmak yasaksa, yasaktır. Belgeniz olması bir şeyi değiştirmez.

Bir iç su, kiraya verilmişse, başkaları balık tutamaz, ama amatörlerin, limitler dahilinde tutma hakları vardır. Fakat, bu hak bazı durumlarda sadece pazar günü için sınırlanabilir.

Denizde, belge vs. sorulması gibi bir durum söz konusu değildir.

Takımlarınıza el koyarlarsa, önce mahkemeye değil bir üst makama başvurun. Örneğin, jandarma takımlarınıza el koyarsa, valiliğe/kaymakamlığa başvurun önce. Yazılı olarak başvurup, ivedilikle sonuçlandırılmasını isteyin. Biraz makaret edin. Mahkemeden daha hızlı sonuçlanır bu süreç. İşe yaramazsa mahkemeye gidin, kesin kazanırsınız. Ama ne zaman? yukarıdaki hallerde. Av yasak olan gölde ava gitmiş, takımları kaptırmışsanız, yapacak bir şey yok. Bu nedenle, mutlaka tutanak isteyin. Sezon mu geçti? Sorumluları aleyhine tazminat davası açın. Bir avukat ile görüşün, fifty/fifty anlaşın. Alacağınız parayla bir yerlere balığa gider biraz olsun acısını çıkarırsınız..

Asıl hususu atlamayın. Bu belgenin, varlığı ve yokluğu bir şey farkettirmiyor. Haklı olup olmamanız, biraz daha özel şartlara bağlı, görebileceğiniz gibi.

Serdar bey Saros'da ve Çanakkale Boğazı'nda avlandığınızda ve kazayla SGK veya JN. tarafından bu belge sorulduğunda şayet yok ise kimliğiniz alı konuluyor. Daha sonra da sizi yönlendirdikleri en yakın merkeze gidip ilgili cezayı ödeyip kimliğinizi alıyorsunuz. Yalnış hatırlamıyorsam "Amatör Balıkçı Belgesi" olmaksızın avlanmanın cezası "Su Ürünleri Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun (Kanun No. 4950 Kabul Tarihi : 22.7.2003)"e göre 250 YTL... Bilgilerinize... AB'ye uyum sürecinde bu konulara Devletimiz çok ciddi el atmaya başladı.

mitser06
23-08-2006, 22:15
ya arkadaşlar almak zorunlu veya değil. hatta mayıs 2006 da kaldırıldı diye bir haber duydum.bu bir çeşit tarımda çalışanlara döner sermaye olarak aktarılan para.yani adamlara kıyak çekiyoruz.biz usulune uygun balık tutalım birde adamlara kıyak çekelim..Yok böyle bir şey .Almasıda çok kolay 15 dk iş tamam.en fazla yarım saat sürer.ayrıca jandarmanında kestiği cezalarda cabası.benim jandarmadan yüksek bir rütbeliden öğrendiğim bir şey var.almak zorunlu değil ama keyfi ceza kesen olursada peşini bırakmayın.Hakkınızı arayın.

beastseaman
31-08-2006, 11:47
arkadaşlar 37/2 sirkülerde açık olarak "Bu belgenin alınması veya avcılık sırasında bulundurulması zorunlu değildir" ibaresi vardır.Madde 3-1 bi göz atın bana sorarsanız bi çıktısını alıp yanınızda bulundurun.Cezai işlem yapılırsada zamanında itiraz edin cezanız iptal edilir.

Avukat4
31-08-2006, 13:03
Kardeş

Amatön Balikçilik Belgesi Almak Için Sportif Amaçli Sirküler Hükümleri Gereğince Il Veya Ilçe Tarim Müdürlüğüne Başvurmalisin.ayrica Bu Belge Olmadan Avcilik Yapmamanizi Da Tavsiye Ederim.çünka Aksi Takdirde Su ürünleri Kanuna Göre Idari Para Cezasina çarptirilabilirsiniz.
Tüm Arkadaşlara özellikle Deniz De Avcilik Yapan Arkadaslara Seslenmek Istiyorum.hukuki Konularda Bana Ulasabilirsiniz.sizlere Yardimci Olmaya çalisirim

Stjr.avukat özgür Aygün

hamdi
31-08-2006, 13:22
Kardeş

Amatön Balikçilik Belgesi Almak Için Sportif Amaçli Sirküler Hükümleri Gereğince Il Veya Ilçe Tarim Müdürlüğüne Başvurmalisin.ayrica Bu Belge Olmadan Avcilik Yapmamanizi Da Tavsiye Ederim.çünka Aksi Takdirde Su ürünleri Kanuna Göre Idari Para Cezasina çarptirilabilirsiniz.
Tüm Arkadaşlara özellikle Deniz De Avcilik Yapan Arkadaslara Seslenmek Istiyorum.hukuki Konularda Bana Ulasabilirsiniz.sizlere Yardimci Olmaya çalisirim

Stjr.avukat özgür Aygün
verdiğiniz bilgilere teşekkür ederiz aramıza hoşgeldiniz tanışma bölümünde tanıtırsanız kendinizi tüm arkadaşlarımız tanımış olur..:)

hobbytime
31-08-2006, 14:28
37/2 sirkülerde amatör balıkçılık belgesi almanın ve bulundurmanın zorunlu olmadığı çok net şekilde yazılıdır.Dolayısı ile cezasıda yoktur.yasak av yöntemlerinin cezası vardır
şaia niteliğinde bilgi yazmayın lütfen...
bilgisiz fikir sahibi olunmaz.

BUYRUN BİLGİSİ

İKİNCİ BÖLÜM
Amatör Balıkçılık Yapılması

Türk vatandaşlarının amatör balıkçılık yapmaları
MADDE 3- (1) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı gerçek kişiler, bu sirküler ile getirilen yasak, sınırlama ve sorumluluklara uymak şartıyla amatör balıkçılık yapabilirler. Bu kişilere müracaatları halinde, veriliş tarihinden itibaren iki yıl geçerli olmak üzere, il ve ilçe müdürlüklerince “Amatör Balıkçı Belgesi” verilir. Bu belgenin alınması veya avcılık sırasında
bulundurulması zorunlu değildir.

hamdi
31-08-2006, 14:36
bence zorunlu oldugu için alınmaması gerekir gönüllü olarak almak isterim şahsi fikrim o tabi mecbur değilse isteyen almaya bilir belgenin olmasında fayda var zarar yok.
ama tabi olmayan arkadaşlara cezadan bahseden olduğunda bilmeleri iyi olur boşuna ceza ödemesinler.

hobbytime
31-08-2006, 14:44
açık bir şekilde belge almanın zorunlu olmadığı belirtilirken;
burada hala ceza zorunluluk vb den bahsetmek demagojiden başka bir şey değildir.
kim ne ceza aldıysa belgesini bana göndersin vekalet ücretini ben ödeyip ceza kesenler hakkında görevi kötüye kullanmaktan ceza davası ve tazminat davası açılmasına yardımcı olacağım......
belge almanın ne yararı vardır
1 belge alırken sirküler yada amatör olta balıkçılığı hakkında bir eğitim mi verilmektedir?
2 belge alanların bilgi ve becerilerini ölçecek bir sınav mı vardır.
3 belge verilmesi esnasında bilgilendirici herhangi bir döküman mı verilmektedir?
4 sirküler hala açıkken burada yanıltıcı bilgi vermenin ne gereği vardır?

hamdi
31-08-2006, 15:09
bence belge almak isteyen bir insan amatör ruhuyla gitmektedir ...!
fakat yasak avlanan birine veya kurallara uymayan birine belge aldınmı desen oda ne yaa bana belge işlemez ben istediğimi tutarım der örnek(ben kaç senedir ehliyetsiz araba kullanıyorum ben kullanırım diye hava atar)
yokmu böyle diğen bir insan çevremizde ben bunlardan bahsediyorum.
bu benim kendi fikrim isteyen almasın .

carphunters
31-08-2006, 16:50
su ürünleri kanunu şu an meclis komisiyonunda eğer bu şekilde onaylanırsa amatör balıkçı belgesi almak zorunlu hale gelicek

huntercarpio
31-08-2006, 19:09
Amatör Balıkçı Belgesi almak zorunlu değil. Lütfen kafanız karışmasın arkadaşlar. Kesinlikle ve kesinlikle bu belgeyi almak şimdilik zorunlu değil. Su ürünleri Kanununda değişiklik yapacak ve bu belgeyi zorunlu hale getirecek olan kanun tasarısı bu haliyle kabul edilse bile, yine bu tasarıdaki yürürlük maddesine göre 6 ay sonra yürürlüğe girecek. O zamana kadar da sirkülerde değişiklik yapılacaktır. Yani bu kadar zaman içinde de değişiklikten herkesin bilgisi olacaktır.

Ayrıca Bakınız.

carphunters
01-09-2006, 18:18
fakat yasak avlanan birine veya kurallara uymayan birine belge aldınmı desen oda ne yaa bana belge işlemez ben istediğimi tutarım der örnek(ben kaç senedir ehliyetsiz araba kullanıyorum ben kullanırım diye hava atar)
belge almak istemeyenlere hitaben yazılmış çok güzel bir iki satır helal olsun hamdi

carphunters
01-09-2006, 18:33
Bencede Kardeş..

Zorunlu olması daha yapıcı olur.

Ama vermeden önce 5 kere sirküleri ezbere okutmak lazım hani istiklal marşı okuturmuş gibi...:D :D :D

iyimsersin namık 2o kere okutulsun
boy limitlerine uymayanlar zaman yasaklarına uymayanlar ağ tırıvırı parakete kullananların tamamı belge ve sirkülerden haberi yok
belge demek kanun demek sirküler demek belgeyi almayan ne olduğunu bilmeyen kaçak avlanan balıkçıdır bunun örneklerini bu forumda ve benzerlerinde çok yaşadık bahane istemediğin kadar ondan sonra başlıyor haberim yok bilmiyorum bilmen için belgeyi alıcaksın belge alan kişi zaten sirküleri de ezberliyor neye istinaden verildiğini biliyor bu belgeyi
bazı arkadaşlar hala mecburi değilden bahsediyor teşvik ediceklerine almayan üyeleri ben bu konuda yoruldum artık yazmaktan bu da son yazım bu konuyla ilgili
ben her sene alıyorum bakarsın bu vermiş olduğumuz para bir hayıra vesile olur olmasın beş on ytl cebimde

hobbytime
04-09-2006, 13:04

1Sürdürülebilir balık avcılığı VE doğayı koruma konularında belge almanın bir yararı varmıdır?
Belge almak spOrtif bir ruh taşımaya yardımcı bir unsurmudur gibi bir tartışma ortada yokken;
KANUNİ BİR GEREKLİLİK OLUP OLMADIĞINI TARTIŞAN bir yazıya verdiğiniz cevabı üzüntüyle okudum....
belge almak henüz kanuni bir zorunluluk değildir.
bu SİZ istesende istemesenizde böyle
her ne kadar;kaç senedir sürücü belgesiz araç kullanıyor olmak ile belgeli amatör balıkçılık arasında kuramsal bir baglantı kurmak mümkün olmasada;
sizin anlayacagınızı umarak bende sizin baglantı yaptığınız unsurla üzerinden anlatmaya çalışayım
bakalım becerebilecekmiyim.
Türkiyede trafik kazalarının cogu sürücü belgeleri olan ve bunla hava atmaya çalışan insanların yaptıgı kazalardır.
yüzlerce cana mal olur.
sürücü belgesi olması kaza yapılmayacagı,yaralama ölüm yada maddi hasara sebep olunmayacağının garantisi değildir.
zaten belgeler bakkalda satılır gibi sürücü kurslarındA verilmektedir.
ve biz vatandaşların çogu at kültüründen otomobil kültürüne geçememiş durumdayız
HAL BÖYLE İKEN; sevgili arkadaşım
tarım bakanlığı KURULUŞLARININ 5 ytl TAHSİL EDEREK İNSANLARA BİR ANDA amatör ruh kazandıramayacağı akledenin anlayabileceği bir konudur.
bu belge verilirken sirküler balık türleri yada herhangi benzer bir konuda eğitim ve ögretim verilmediği,herkesin malumu
tıpkı egzoz pulu yada ehliyet örneğinde oldugu gibi isteyen bakkaldan alır gibi gidip alıyor.
ögretilen bir sey olmadıgı gibi bu olmayan seylerinde ne kadar ÖĞRETİLMEDİĞİNİ! ölçecek objektif yada subjektif bir ölçme değerlendirme metodu da yok.....
bir paranez açıp konu ile ilgili başka bir saptama yapmak istiyorum.
.
soruna yol açam paradiğmayı herkes bildiğinden.ben çözüm getirebilecek yeni bir paradigmaya temel olabilecek bir tespit yapmak istiyorum
çevre koruma konsepti içinde bir fasıl olarak
sürdürülebilir balık avcılığı adına
a amatör eğitimi
b eğitim sonucunda sınava tabi tutulma
c belgelendirme
d av sahalarının denetimi
e denetleyici tefriki
f kanuni yaptırımların titizlikle takibi konularında
ciddi adımların atılması,yasal düzenleme yapılması ve takibi gerekmektedir

ancak
sadece yasal düzenleme yapmanın yeterli bir çözüm olmadığı uygulamada onlarca aksaklığın cıktıgı herkesin malumudur.
basta beyan ettiğim üzere bunu çevre konsepti içinde bir fasıl olarak alıp olayın çözümüne öyla yaklaşmak işi daha da kolaylaştıracaktır.
arkadaşlar;
gruplar halinde ilçe tarıma gidip belge almayı önermekte soruna çözüm olacak bir sey değildir.
kaldıki dernekler isterlerse toplu alım için toplu işlem yürütebiliyor.
bu yeni bir sey de değil.
burada kampanya başlatılacaksa il bazında toplu başvuru yapmanın daha akılcı olacagı kanaatindeyim.

her neyse son olarak şunu ifade etmek istiyorum;bu realiteyi vurgulamak belge alımına karsı olmak anlamını taşımaz...
belge taraftarları ve belge karsıtları seklinde bir bölünmeyi sağlayacak yazılar yerine

DOĞRU BİLGİ VEREN
YAZILAR OKUMAK UMUDUYLA SİZLERE hayırlı günler diliyorum

bir latince özdeyiş;Non omnes qui habent citharam sunt citharoedi

TÜRKÇESİ HER GİTARI OLAN GİTARCI DEĞİLDİR
her belgelide balıkçı değildir:)

hamdi
04-09-2006, 13:46
benim size karşı bir tavrım yok...!
sizden öğrenmek istediğim,
1 belge almanın ne zararı var?
2 her balıkçının belgeli olmasının ne zararı var?
3 belgesi olsada kurallara uymayanlar var belgesi olan kurallara uyar demedim bir ön adım olur dedim bunda yanlışmıyım?
4 benim belge alın demem hatalımı?

not:yasalardaki yanlışlıkların oldugunun farkındayım ama onun belge alımıyla bagdaştıramayız..

hobbytime
04-09-2006, 13:49
ben belgenin zorunlu olup olmadığı konusunda bir tartışma yapıldığını bunun bir fayda zarar tartışması olmadığını bir kez daha hatırlatıyorum
.yazdıklarımı okursanız belge karşıtı olmadığımı da göreceğinizi sanıyorum.ama temel olarak tek başına bir fayda saglayacak gibi de göremiyorum.şekilseldir.mevcut uygulama konsepti olarak da zayıf ve anlamsız kalmıştır iyi günler diliyorum

hamdi
04-09-2006, 13:54
37/2 sirkülerde amatör balıkçılık belgesi almanın ve bulundurmanın zorunlu olmadığı çok net şekilde yazılıdır.Dolayısı ile cezasıda yoktur.yasak av yöntemlerinin cezası vardır
şaia niteliğinde bilgi yazmayın lütfen...
bilgisiz fikir sahibi olunmaz.

BUYRUN BİLGİSİ

İKİNCİ BÖLÜM

MADDE 3- (1) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı gerçek kişiler, bu sirküler ile getirilen yasak, sınırlama ve sorumluluklara uymak şartıyla amatör balıkçılık yapabilirler. Bu kişilere müracaatları halinde, veriliş tarihinden itibaren iki yıl geçerli olmak üzere, il ve ilçe müdürlüklerince “Amatör Balıkçı Belgesi” verilir. Bu belgenin alınması veya avcılık sırasında
bulundurulması zorunlu değildir.
bende sizin yazmış oldugunuz bu yazıya istinaden yazmıştım .
o yüzden kafa karıştırmak değil belge alınmasının bir zararı olmadığını yazmıştım.

hobbytime
04-09-2006, 16:26
gereğinden fazla uzadığı kanaatindeyim.bu yüzden artık yazmayacağım

skoylu
04-09-2006, 17:32
Belge alınır, belgesi olmayanın balık yakalaması men edilir (ciddi şekilde, denetimi yapılarak), belgelerin de mesela çeşitli durumlarda, diyelim ki, yasak türü avlamak, ağ atmak vs. gibi durumda, veya iki kere limiti %10 aşan miktarda balık tutmak gibi nedenlerle geri alınması, verilmemesi söz konusu olursa, o zaman bu belge bir anlam taşır. Bunlar sağlanmadan, belge bir abes şey olur..

Pratik olarak bakınca, eğitim vermek filan gerekmiyor. Daha doğrusu, pek pratik değil. Basitçe, bir kaç tablo hazırlanır. Şu balık şu kadar tutulacak, bu boyda olacak filan gibi. Ticari balıkçılığı ilgilendiren konular ayıklanıp, özet bir sirküler baskısı gibi yani. Bunlar her sirkülerle birlikte basılıp ücreti mukabilinde dağıtılır. Bu belge aynı zamanda amatör balıkçı belgesi olarak geçer. Böylece hiç kimse, vay bilmiyordum filan diyemez. İlk bir kaç yıl biraz toleranslı olunur. Cezalar filan biraz düşük tutulur, duruma göre. Böylece uygulamanın başlangıcında oluşabilecek bir takım mağduriyetler azaltılır. Hemde olası eksikler de belirlenir. Sonrasında oluşan geri beslemeye göre süreç düzeltilir.

Böyle bir faaliyet olmadan, ahanda belge diye çıkmak, faydasız olur..

osman_53
31-10-2006, 08:21
Arkadaşlar öncelikle merhaba , BEn 16 yaşındayım,daha yeni yeni kıyıdan balıkçılık yapmaya çalışıyorum.Bunun için bir belge falan gereklimi

Cadayl
31-10-2006, 09:01
Merhaba arkadaşım, ekibe hoşgeldin. Belgeyi almak son derece kolay. Bunun için Tarim ve Köy Hizmetlerine gitmen yeterli olacaktır. Yanına vesikalık fotoğrafını almayı unutma. Ayrıca ARAMA menüsünü kullanarak konu ile ilgili daha önce yapılmış olan yazışmalara kolaylıkla ulaşabilirsin. Sana faydası olacaktır.

Senden birde ricam olacak. İmza ayarlarını yaparsan seni tanıma fırsatımız olur. tekrar hoşgeldin:)

yalcinicli
31-10-2006, 09:14
Sevgili Osman, resmi gazetede yayimlanan sirkulere gore, amator balikci belgesini alma ve bulundurma zorunlulugu yoktur.

Rastgelsin...

bayrakçı
31-10-2006, 09:48
pazar günü tekne ile açıktaydık, bir çok tekne vardı sahil güvenlik geldi ve bütün tekneleri yanına çağırdı sadece teknecilerin evraklarına baktılar bize bişey soran olmadı, olmazda merak etme, ama için rahat etsin istiyosan, tarım il müdürlüğüne git 5 milyon 1 foto ve kimlik yeter.

osman_53
31-10-2006, 14:30
yorumlarınız için teşekkürler arkadaşlar , yarın alıcam belgeyi , sağolun

Birahas
31-10-2006, 14:32
yorumlarınız için teşekkürler arkadaşlar , yarın alıcam belgeyi , sağolun
Osman bey,
Belgeyi almaya gitmeden önce şu imza ayarlarını yapsanız...
Sona unutulur kalır, belki belge alımında püz çıkar...
Hazır burda iken yapın şu imza ayarlarınıda olsun bitsin

osman_53
31-10-2006, 14:54
şimdi ayarladım

sfenksant
31-10-2006, 15:31
şimdi ayarladım

bak birazdan biri gelecek ve imza ayarlarına isim de ek le diyecek hazırlıklı ol

sfenksant
31-10-2006, 15:41
Bu sefer ben geç kaldım başka bir arkadaşım halletmiş...:D

yaşlanıyosun namık yaşlanıyosun :D

ist balıkcısı
31-10-2006, 16:52
rıza bence namık yaşlanmıyor. üyeler coğalıyor abicim.;)

ist balıkcısı
31-10-2006, 17:03
Ewet Abi....;)

Yeni bellek ve işlemci siparişi verdim...:)

5000 üye 600 online ile başa çıkabilecem artık...:D :D :D

ah be abicim bu kadar cabaya rağmen seni nasıl mod yapmazlar anlamıyorum. neyse neyse şimdi modlardan biri gelip silgiyi atmadan yerimize oturalım.:D

kansu
31-10-2006, 19:10
arkadaşlar ben bu belgeyi yazın başında aldım 25 ytlde para verdim.geçengün balık tutarken yanımıza polisler geldi.sohbet ederken böle böle bi belge var bu olmadan balık tutmak suçmu diye bi soru sorduğumda polisin sölediği şu oldu:YA BUNLAR BOŞ İŞLER BÖLE Bİ UYGULMA YOK SADECE MİLLETTEN PARA KOPARMAK İÇİN YAPILAN BİŞEY.SİZDEN SADECE ÇEVREYİ KİRLETTİĞİNİZDEN DOLAYI KESSEK KESSEK 39 AR YTL CEZA KESERİZ. dedi.ben bunu duyunca tabi deli oldum .şimdi almak yada almamak size kalmış fakat göllerde zorunlu olduğunu duydum ne kadar doğru bilemiyorum.

hamdi
31-10-2006, 19:12
kansu sen boşver o kişileri ...

sen almadıysan hemen al..;)

afet
31-10-2006, 19:36
arkadaşlar ben bu belgeyi yazın başında aldım 25 ytlde para verdim.geçengün balık tutarken yanımıza polisler geldi.sohbet ederken böle böle bi belge var bu olmadan balık tutmak suçmu diye bi soru sorduğumda polisin sölediği şu oldu:YA BUNLAR BOŞ İŞLER BÖLE Bİ UYGULMA YOK SADECE MİLLETTEN PARA KOPARMAK İÇİN YAPILAN BİŞEY.SİZDEN SADECE ÇEVREYİ KİRLETTİĞİNİZDEN DOLAYI KESSEK KESSEK 39 AR YTL CEZA KESERİZ. dedi.ben bunu duyunca tabi deli oldum .şimdi almak yada almamak size kalmış fakat göllerde zorunlu olduğunu duydum ne kadar doğru bilemiyorum.
:) Doğru olan, bu belgeyi amatör balıkçılığa gönül veren herkesin alması gerektiği düşüncesindeyim. ancak kafama takılan konu arkadaşlarımın bir kısmı 5 ytl karşılığında aldığını söylüyor sen 25 ytl. ben ilk belgemi 98 yılında almıştım15 gün önce süresi gene doldu 10 ytl karşılığında belgeyi aldım, +5 ytl karşılığında ise sirküler kitapçığını da aldım, bölgelere göre fiyat uygulaması kafaları karıştırıp bizleri acabaya sürüklüyor olabilir :rolleyes: ''boş işler'' :mad: asla değil.

hamdi
31-10-2006, 19:40
:) Doğru olan, bu belgeyi amatör balıkçılığa gönül veren herkesin alması gerektiği düşüncesindeyim. ancak kafama takılan konu arkadaşlarımın bir kısmı 5 ytl karşılığında aldığını söylüyor sen 25 ytl. ben ilk belgemi 98 yılında almıştım15 gün önce süresi gene doldu 10 ytl karşılığında belgeyi aldım, +5 ytl karşılığında ise sirküler kitapçığını da aldım, bölgelere göre fiyat uygulaması kafaları karıştırıp bizleri acabaya sürüklüyor olabilir :rolleyes: ''boş işler'' :mad: asla değil.
ali abi fiyat konusunda şöyle bilgim var şahsen yaşadığım için..

normalde belge ücreti olarak alınan para döner sermaye makbuzu ile alınıyor ve alınan para tamamen makbuzu kesen memurların insafına kalmış bunu biliyorum isteyen sorsun öyle bir fiyat listesi yok...

afet
31-10-2006, 20:29
:) evet Hamdi haklısın, zaten problem de burada, sermaye bölgelere göre farklı dönüyor. Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı başında T.C yazmasına rağmen.:rolleyes:

erdemyılmaz
31-10-2006, 21:44
abi kör tuttugunu misali sanırım bende haziran ayında hatta sennurla aynı gün 20ytl ye almıştım ayrıca kansunun bahsettigi polislere gelince onlar gibi polisler bazı şeyleri boşverdigi için bazı şeyler başımıza geliyor

ESENBOGA
01-11-2006, 13:32
Bi Keresinde Bana Sormustu Tarim Ve Koy Işleri Yetkilileri Denetim Yapiyordu Bende De Belge Yoktu Takimlarimi Topladilar ülkemde Her Işin Bi Kolay Yolu Oldugu Için Bi Kaç Yere Telefon Ettikten Sonra Verdiler Geri Takimlarimi Bu Kadar Teferruatli Olarak Bilseydim Telefon Etmeden De Alabilirmişim Ama Neyse Artik Belgem Var. Dort Senedir Balikciyim Bi Kere Sordular Galiba Belgemin Tarihinin Dolmasini Bekliyorlar Karsima Tekrar Cikmak Için :)

burak77
15-11-2006, 20:31
arkadaşlar belgesiz avlanmanın 650 ytl cezası var.koruma altındaki türler için durum dahada farklı jandarmada görevli bir arkadaşım var oradan biliyorum.kontrollerdede 2 takımdan fazla olmayaçak takımların her birindede 2 iğne olacak

burak 1975
yalova

yalcinicli
16-11-2006, 08:59
Sirkulerin, IKINCI BOLUM' unde MADDE 3' te derki, "Bu belgenin alinmasi veya avcilik sirasinda bulundurulmasi zorunlu degildir." (4. satir)
Olta ve igne sayisi bir kenarda dursun.
Sanirim arkadasiniz size şaka yapiyor.:D

excalibur
16-11-2006, 11:28
arkadaşlar belgesiz avlanmanın 650 ytl cezası var.koruma altındaki türler için durum dahada farklı jandarmada görevli bir arkadaşım var oradan biliyorum.kontrollerdede 2 takımdan fazla olmayaçak takımların her birindede 2 iğne olacak

burak 1975
yalova

yazdıklarınız, alabalık avı ile ilgili düzenlemeyi işaret ediyor.

yiv
28-11-2006, 09:14
Arkadaşlar acil bazı sorularım olacak yanıtlarsanız sevinirim..
1-Bu belgeyi İzmir'de nereden alabilirim(mümkünse yer tarifi de)
2-Benim adıma başkası alabilir mi
3-İstenen evraklar(birkaç arkadaş farklı yazmış emin olamadım)
4-Fiyatı?
5-Birisi benim yerime almaya gidince aynı gün veriyorlar mı?
6-Dilekçeden bahsedilmiş, nasıl bir dilekçe olacak lazımsa?

yalcinicli
28-11-2006, 13:11
Kivanc, Bornova agacli yolda zeytincilik enstitusunde veriliyor.
Bulsep almisti. Mesajini gorurse detaylari yazacaktir.
2 fotograf, muhtardan nufus sureti ve ikamet belgesi gerekiyor.
Dilekce kismini net bilmiyorum ama, siradan bir dilekce olsa gerek.
Bos bir A4 du yaninda bulundurman, orada dilekceyi hazirlamana yeterli olur.
Odeyecegin bedel sanirim 20 YTL. yi gecmez.
Sahsen muracaatin gerekli, ve belgeyi hemen veriyorlar diye biliyorum. Bugun git yarin gel yok yani.:)
Kolay gelsin...

bulsep
28-11-2006, 13:18
sevgili kıvanç hocam,
amatör balıkçılık belgesi izmir ağaçlı yolda (2. sanayi) tarım il müdürlüğünden alınıyor.

nüfus fotokopisi ve ikametgah yeterli bir de 1 adat fotoğraf la 5 ytl.
matbu dilekçe orada mevcut. birkaç odayı dolaştırıyorlar.. 15-20 dk için de de veriyorlar. şahısın kendi gitmesi gerekli.. başkasına verilmiyor.
belge 2 yıl için geçerli

sarpa
30-11-2006, 10:14
Arkadaşlar,
Amatör balıkçı belgesi olmadan tekneyle açılmamanızı tavsiye ederim, çünki denizde sahil muhafaza soruyor. Eger açıldığınız tekne sizin değilse ve teknede küçükde olsa ag varsa yüklüce bir ceza ödeyebilirsiniz,tuttugunuz balıklarda sirkülere uymuyorsanız ceza yiyebilirsiniz. başına gelen biliyor.

mzfozt
22-01-2007, 15:16
aldığımız belge nin il sınırı bulunmakta mı :)
yani her bölge için ayrı belge almayacaz herhalde değil mi?
:) :) :)

ekaraketir
22-01-2007, 15:36
Arkadaşlar benim annem Çorum Tarım İl Müdürlüğü Kontrol Şube Müdürü.

Belgeyi Tarım İl Müdürlükleri bünyesinde bulunan Kontrol Şubeleri vermekte.Belge başvurusu için öncelikle bir dilekçe yazılması gerekiyo (-amatör balıkçılık belgesinin tarafıma düzenlenmesi için gereğinin yapılmasını arz ederim- yeterli olur arkadaşlar),nüfus cüzdanı fotokopisi,2 adet vesikalık fotoğraf ve biraz para istiyorlar.Para Çorum için sanırım 5,00 - 10,00 YTL arası bir rakam diğer iller için ne kadardır bilmiyorum. Kendinizin gitmesini tavsiye ederim.Aynı gün verilemiyor malum devlet prosedürü.İmza falan filan işleri.Ama diğer illerde belki süreç hızlıdır.En fazla 2 gün sürüyor bizim burda.

Bu arada ben avlanırken annemde denetleme yapıyor,bu durum bazen komik olayların yaşanmasına neden oluyor.

derya__kuzusu
22-01-2007, 17:06
aldığımız belge nin il sınırı bulunmakta mı :)
yani her bölge için ayrı belge almayacaz herhalde değil mi?
:) :) :)

Selam arkadaşım aldığın belge Türkiye'nin her yerinde geçerli yoksa mutlaka alın bazı arkadaşlar gereksiz olduğunu düşünselerde aslında MECBUR biz denizde bu konuda ceza yemiş ve tecrübe etmiş birisi olarak nacizane tavsiye ederim belge 5 yıl geçerli kendin gitmesende olur arkadaşlar neler gerektiğini anlatmış sadece 15ytl sen al al genede al HEM AMATÖR RUHUMUZA ÇOK YAKIŞIR .
güzel bide resmini koyarsın :)
sevgiyle kal:)

mzfozt
22-01-2007, 21:44
Selam arkadaşım aldığın belge Türkiye'nin her yerinde geçerli yoksa mutlaka alın bazı arkadaşlar gereksiz olduğunu düşünselerde aslında MECBUR biz denizde bu konuda ceza yemiş ve tecrübe etmiş birisi olarak nacizane tavsiye ederim belge 5 yıl geçerli kendin gitmesende olur arkadaşlar neler gerektiğini anlatmış sadece 15ytl sen al al genede al HEM AMATÖR RUHUMUZA ÇOK YAKIŞIR .
güzel bide resmini koyarsın :)
sevgiyle kal:)

teşekkür ederim müjdat abi. abi diyorum samimiyetine inanıyorum. ben bu belgeden memlekette iken almıştım. bu yaz. ilk aldığım belgeyi kaybettikten sonra tekrar çıkardım. bilgilerin için teşekkür ederim abi. bende izmir bornovadayım umarım görüşürüz bir gün.
saygılarımla

derya__kuzusu
23-01-2007, 10:14
teşekkür ederim müjdat abi. abi diyorum samimiyetine inanıyorum. ben bu belgeden memlekette iken almıştım. bu yaz. ilk aldığım belgeyi kaybettikten sonra tekrar çıkardım. bilgilerin için teşekkür ederim abi. bende izmir bornovadayım umarım görüşürüz bir gün.
saygılarımla

Eyvallah kardeşim belgenin olmasına sevindim tabiki yerim belli herzaman beklerim çok memnun olurum kal sağlıcakla :)

ahmetcem
03-03-2007, 16:07
abi benim belge bu haziranda bitiyor yeniden yaptırmaya gerek varmı ? şimdi anlıyamadım zorunlu değilse bir daha neden ona para vereyimki onun yerine gider malzeme alırım :)

Suatreis
06-03-2007, 19:01
Bana amatör balıkçılık belgesi ile amatör denizcilik belgesi karıştırılıyor gibi gelmeye başladı Müjdat arkadaşımız denizde Amtr.balıkçılık belgeniz olmadığından ceza alabileceğimizden bahsetmiş. Bunun hukuki dayanağını gösterebilecek kimse varmı ? Sakın bu belge AMATÖR DENİZCİLİK BELGESİ olmasın

karayel´isimli üyeden Alıntı

İKİNCİ BÖLÜM

MADDE 3- (1) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı gerçek kişiler, bu sirküler ile getirilen yasak, sınırlama ve sorumluluklara uymak şartıyla amatör balıkçılık yapabilirler. Bu kişilere müracaatları halinde, veriliş tarihinden itibaren iki yıl geçerli olmak üzere, il ve ilçe müdürlüklerince “Amatör Balıkçı Belgesi” verilir. Bu belgenin alınması veya avcılık sırasında bulundurulması zorunlu değildir.

mka.mka
06-03-2007, 19:09
Bana amatör balıkçılık belgesi ile amatör denizcilik belgesi karıştırılıyor gibi gelmeye başladı Müjdat arkadaşımız denizde Amtr.balıkçılık belgeniz olmadığından ceza alabileceğimizden bahsetmiş. Bunun hukuki dayanağını gösterebilecek kimse varmı ? Sakın bu belge AMATÖR DENİZCİLİK BELGESİ olmasın

Pavurya durumun aslı şu: Eğer kıyıdan avlanıyorsan amatör balıkçılık belgesi gerekiyor. Eğer boyu 2,50 yi geçen teknede ki buna şişme botlar da dahil amatör olarak avlanıyorsan amatör denizcilik belgesi ve amatör balıkçılık belgesi gerekiyor. Yok eğer teknedeysen ve avlanmıyorsan amatör denizcilik belgesi yeterli olacaktır :D Yeterince açık oldu sanırım. Kaynak: Amatör denizciler federasyonu internet sitesi (adersi aklımda diil)

Suatreis
06-03-2007, 20:01
Pavurya durumun aslı şu: Eğer kıyıdan avlanıyorsan amatör balıkçılık belgesi gerekiyor. Eğer boyu 2,50 yi geçen teknede ki buna şişme botlar da dahil amatör olarak avlanıyorsan amatör denizcilik belgesi ve amatör balıkçılık belgesi gerekiyor. Yok eğer teknedeysen ve avlanmıyorsan amatör denizcilik belgesi yeterli olacaktır :D Yeterince açık oldu sanırım. Kaynak: Amatör denizciler federasyonu internet sitesi (adersi aklımda diil)

Gene olmadı valla Mesut. Eğer kıyıdan avlanıyorsan amatör balıkçılık belgesi gerekmiyor. Aslında vaktim yok şu an komple yazıcam mevzuyu anlaşıcaz seninle:)

Esenlikle kal.

turna
06-03-2007, 21:15
Arkadaşlar bu konu neden bu kadar uzadı anlamış değilim,lütfen herkes Tarım ve Köy işlerinden bir adet sirküler edinsin ücretsiz veriliyor.
Sirkülerin madde 14 dikkat edin burada 4950 sayılı kanun var.Bu kanun derki:(İdari para cezaları kanunu)Eylemin amacına yönelik yetkili personele bilgi ve belge göstermemek suçu oluşmaktadır.Bu da 2006 yılı için 244 - 1830 ytl arası para cezasıdır.
Lütfen hepimiz amatör balıkcılık belgemizi alalım,Yanımızda da sirküler kitapcığını av sırasında bulunduralım.

ChatLahK
07-03-2007, 16:15
Marmaris'teyim. Buralarda bu işlere Sahil Güvenlik bakıyor. Arada bir, balık avlayanlara gelip "Amatör Balıkçılık Belgesi" istiyorlar. Mesela arkadaşta olmadığı için bütün malzemelerine el konuldu ve 400 YTL'ye yakın (sanırım 390 küsur falandı) para cezası ödedi. Bilginize...

Ayrıca Gölhisar - Yapraklı Baraj gölünde jandarma bana da sormuştu birgün, gösterdim. Birşey demediler. Rastgele deyip gittiler. Yani anlayacağınız cezai yaptırımı var. Ama uygulama farklı olabilir.

karayel
07-03-2007, 16:36
Arkadaşım bu anlattığınız oradaki görevlilerin keyfi davranışıdır.
Siz yanlış örnek veriyorunuz. Biz balıkçılık yönetiminde şu örneği daha sık kullanırız. :))
Bursa işi ekmek bıçaklarıyla adam kesenler olmuş, gelin ekmek bıçağı kullanımını yasaklayalım.
Bir de sık sık öğrencilerin kazayla kurşun kalemi arkadaşlarının gözüne soktukları gzleniyor, bundan sonra kalemleri top gibi küre şeklinde yapalım, ki kimsenin gözü çıkmasın.

Yani yanlıştan ve kötüden örnek olmaz.

Marmaris'teyim. Buralarda bu işlere Sahil Güvenlik bakıyor. Arada bir, balık avlayanlara gelip "Amatör Balıkçılık Belgesi" istiyorlar. Mesela arkadaşta olmadığı için bütün malzemelerine el konuldu ve 400 YTL'ye yakın (sanırım 390 küsur falandı) para cezası ödedi. Bilginize...

Ayrıca Gölhisar - Yapraklı Baraj gölünde jandarma bana da sormuştu birgün, gösterdim. Birşey demediler. Rastgele deyip gittiler. Yani anlayacağınız cezai yaptırımı var. Ama uygulama farklı olabilir.

yalcinicli
07-03-2007, 16:53
2006-2008 de gecerli olan sirkülerin 3. maddesini okumakta fayda var gibi.

Herhangi bir ceza kesildiyse yapılacak en iyi şeyin, dava acmak olduğunu düşünüyorum.

karayel
07-03-2007, 16:58
Buralarda açılıyor, tecrübeyle sabit, bir gün gereksiz yere balıktan alıkoymanın karşılığında 3 bin ytl para kazanabilirsiniz.

2006-2008 de gecerli olan sirkülerin 3. maddesini okumakta fayda var gibi.

Herhangi bir ceza kesildiyse yapılacak en iyi şeyin, dava acmak olduğunu düşünüyorum.

mka.mka
07-03-2007, 23:37
Buralarda açılıyor, tecrübeyle sabit, bir gün gereksiz yere balıktan alıkoymanın karşılığında 3 bin ytl para kazanabilirsiniz.

Karayel biraz daha açabilirmisin konuyu

yalcinicli
08-03-2007, 08:47
Yani Yakup diyor ki, 3. madde sözü geçen konuyu açıkca anlatan bir kanundur ve her ne şekilde hangi birim tarafından süistimal edilecek olursa, mağdur olan taraf yetkili birime tazminat davası açabilir ve davayı %100 kazanır.
Tahminimce bir gün boyunca balık avına gidemeyen mağdur için alacağı bedel 3 bin YTL. olarak belirlenmiş. Davayı kazanınca bu parayı da kazanırsınız diyor.

mka.mka
08-03-2007, 09:46
teşekkürlerrr

ChatLahK
08-03-2007, 16:20
Arkadaşım bu anlattığınız oradaki görevlilerin keyfi davranışıdır.
Siz yanlış örnek veriyorunuz. Biz balıkçılık yönetiminde şu örneği daha sık kullanırız. :))
Bursa işi ekmek bıçaklarıyla adam kesenler olmuş, gelin ekmek bıçağı kullanımını yasaklayalım.
Bir de sık sık öğrencilerin kazayla kurşun kalemi arkadaşlarının gözüne soktukları gzleniyor, bundan sonra kalemleri top gibi küre şeklinde yapalım, ki kimsenin gözü çıkmasın.

Yani yanlıştan ve kötüden örnek olmaz.

abicim bunun neresi kötü örnek. 5 YTL para verip belge almaktan mı korkuyor bu kadar kişi. Gidin alın diyorum. Soran olursa da gösterirsin. Bu kadar.

karayel
09-03-2007, 10:59
Belge çıktığı günden beri her yıl alırım. Buna bir şey demedik. Fakat belge yok diye kişinin balık avından alıkonması illegaldir. Kim yaparsa yapsın.
Kimsenin bu belgeyi sormaya hakkı yok.
Yasa bize bu hakkı vermiş. Tıpkı yaşama hakkı gibi. Yarın biri benim bu hakkıma tecavüz ettiğinde söyleyecek sözüm olması için, zorunlu olmayan bir belgeyi zorunluymuş gibi soranlara karşı hakkımı aramalıyım.
İllegal av yöntemleriyle avcılık yapanlarla nasıl savaşıyorsak buna da dur demeliyiz. Bu yasal hakkımız.

abicim bunun neresi kötü örnek. 5 YTL para verip belge almaktan mı korkuyor bu kadar kişi. Gidin alın diyorum. Soran olursa da gösterirsin. Bu kadar.

Suatreis
16-03-2007, 14:55
Değerli arkadaşlarım, bu konu içerisinde yazılan bazı ifadelerde Sahil Güvenlik Komutanlığı'nca yapılan denetimler esnasında AMATÖR BALIKÇILIK BELGESİ nin sorulduğu, ibraz edilemediği taktirde cezai müeyyideye başvurulduğu belirtilmiştir. Konu hakkında gerekli araştırmayı yaptıktan sonra son noktayı koymak istiyorum. Lütfen yeterince bilgi edinmeden kurumlarımızın uygulamaları konusunda yorumlarda bulunmamanızı, eğer bu konuda bir iddianız var ise ispat etmekle mükellef olduğunuzu hatırlatmak isterim.

SAHİL GÜVENLİK KOMUTANLIĞI mıza göstermiş olduğu ilgiden dolayı tüm balıkavı.net ilesi adına teşekkürlerimi sunuyorum.

T.C.
İÇİŞLERİ BAKANLIĞI
SAHİL GÜVENLİK KOMUTANLIĞI
A N K A R A

HUK.MÜŞ. :7100-145-7-15 MART 2007

KONU :Amatör Balıkçı Belgesi

Sayın Suat ……………….

İLGİ : 08 Mart 2007 tarihli Bilgi Edinme Talebiniz.

1. Amatör balıkçılık belgesine ilişkin bilgi edinme talebinizi içerir ilgi başvurunuza ilişkin cevap müteakip maddededir.

2. Denizlerde ve İç Sularda Amatör (Sportif) Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen 37/2 Numaralı Sirküler’e göre, amatör balıkçılık; sadece rekreasyon, spor veya dinlence amacıyla yapılan, maddi ve ticari kazanç gayesi gütmeyen, avlanılan ürünün satılmadığı balıkçılık etkinliğidir.

3. Denizlerde ve İç Sularda Amatör (Sportif) Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen 37/2 Numaralı Sirküler’e göre Türk vatandaşı gerçek kişiler tarafından Amatör Balıkçı Belgesi’nin alınması ve bulundurulması zorunlu değildir.

4. Sahil Güvenlik Komutanlığı bağlısı unsurlar tarafından icra edilen denetlemelerde Amatör (Sportif) Balıkçılık belgelerinin denetimleri yapılmamakta, yalnızca Denizlerde ve İç Sularda Amatör (Sportif) Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen 37/2 Numaralı Sirküler’e uygun olarak avcılık yapılıp yapılmadığı kontrol edilmektedir.
Bilginizi rica ederim.

***************************************************************************** ** Bu e-posta e-safe virüs taramasindan geçirilmistir. (SG-BSD) ** *****************************************************************************

yalcinicli
16-03-2007, 15:02
Suat, iyi yapmışsın. Emeğine sağlık.
37/2 sirküleri okumaya üşenen arkadaşlar, şayet sana gelen cevabı okuyacak olursa, iç huzura kavuşacakları kesin.

feyyaz
16-03-2007, 15:47
Kıymetli Pavurya buişe noktayı koymuşsun.Teşekkürler.

smyrna
16-03-2007, 15:49
Suat teşekkür ederim :)

BAMBİ
27-04-2007, 14:34
Arkadaşlar ben amatör balıkçılık belgesi almak istiyorum. Bunun için nereye başvurmam gerekiyor,hangi evraklar lazım ve harç yada ödenen herhangi bir ücret varmı bilgi verirseniz sevinirim..

ulas
27-04-2007, 14:36
Forumdaki arama bölümünü kullanınız...

Avciperdeci
27-04-2007, 14:37
Arkadaşlar ben amatör balıkçılık belgesi almak istiyorum. Bunun için nereye başvurmam gerekiyor,hangi evraklar lazım ve harç yada ödenen herhangi bir ücret varmı bilgi verirseniz sevinirim..

Arkadaşım bölgeniz de bulunan Tarım İl Müdürlüğü nden alabilirsiniz belgenizi
almak için 2 adet resim ve 10 ytl yeterli

BAMBİ
27-04-2007, 14:41
peki aynı gün alabilirmiyim hemen

Eczacı
27-04-2007, 14:42
Arkadaşım bölgeniz de bulunan Tarım İl Müdürlüğü nden alabilirsiniz belgenizi
almak için 2 adet resim ve 10 ytl yeterli

Birde nüfus çüzdanı fotokopisi ;)

ozan
27-04-2007, 17:46
gün değil anda alırsınız 5 dakkalık iş

aleventb
28-04-2007, 17:16
Selamlar,

Bende Bodrum Tarım İlçe Md. müracaatla 5 dakikada belge aldım. Nüfus Cüzdanı fotokopisi 2 resim yeterli. Fotokopi üzerine adres ve tel no. yazıyorsunuz tamam.
Görevli Hanım varsa 5 YTL alayım yoksa canınız sağolsun dedi, 5YTL yi verdim tabii.
Artık Sahil Muhafazadan çekinecek durumum yok.
Son derece kolay ve kısa sürede alınıyor. Bence alınmasında fayda var, kime ne zaman çatacağınız belli olmaz.

Sevgiler, selamlar.
Levent Bekdik

simendifer
01-05-2007, 20:10
Merhaba, öncelikle aramıza hoşgeldiniz :)

Mesajınızın altına yazdığınız isminizi, aşağıdaki linkten imza bölümüne yazar ve doğum tarihi, bulunduğunuz şehir ve kan grubu bilgilerinizi de eklerseniz seviniriz ;)

Keyifli paylaşımlar...

İmzanızı aşağıdaki linkten düzenleyebilirsiniz ;

BAMBİ
01-05-2007, 21:04
sirkülerin 3. maddesinde bu belgenin alınması yada av esnasında yanında bulunması zorunlu degildir diyo o halde neden böyle bi belge var.

osmanaltunel
01-05-2007, 21:38
sirkülerin 3. maddesinde bu belgenin alınması yada av esnasında yanında bulunması zorunlu degildir diyo o halde neden böyle bi belge var.

genelgede yazdığına göre almak zorunlu değil fakat amatör balıkçılardan çok fazla talep geldiği için kırmamak adına veriliyor.

REALGS
02-05-2007, 10:48
Her şekilde almakta fayda var.Ters bir adama çatarsınız , belgeniz yok diye takımlara el koyar,üstüne üstlük birde ceza yazar.Sonra ayıkla
pirincin taşını . en güzeli almak ve yanımızda bulundurmak.

lostindreams
03-05-2007, 16:13
amatör balıkçılık belgesi biraz önce aldım arkdaşlar.

formda okudugum kadarı ile bircok arkadasımız nasıl alındığını biliyor fakat nerden alındıgını bilmiyor olsa gerek.

öncelike ben bakırköy çevresinde ikamet ettigim icin büyükçekmece ilçe tarım müdürlğüne gittiğimi belirtmek isterim

Büyükçekmece İlçe Tarım Müdürlüğü'nün adresi ve nasıl gidileceği;

-bakırköy meydan dan kalkan 76-C otobüsü(ancak beykent duragında inildikten sonra 1km yürünmesi gerek)

-yada en kolay yolu yenibosna metro duragından kalkan HT-58 y.bosna-gürpınar arabası.bu tam önünde olmasada 100 m yakınında indiriyor.

-işlemler 2.katta amatör balıkçılık ofisinde yapılıyor.
*2 fotoğraf
*ikametgah
*nüfus cüzdanı fotokopisi+vergi numarası mutlaka.
-işlem 10 dk. sürüyor.3 katta muhasebeye 5ytl yatırıp makbuzu 2.kata teslim ediyorsunuz.belgeniz hazır.

not:iç sularda 1 temmuza kadar süren av yasağınılütfen unutmayalım ve uyalım.teşekkurler

osmanaltunel
03-05-2007, 17:18
arkadaşlar amatör balıkçılık belgesinin mecbur olmadığını gösteren belge aşağıdadır ilgilenen arkadaşlar inceliyebilirler.
kusura bakmayın tam beceremidiğim için büyük boyutta çıktı.
saygılarımla iyi avlar.
[/IMG] (][IMG)

ekaraketir
03-05-2007, 17:33
Amatör balıkçılık belgesi mecburi değildir. Ama alınmasında zarar değil fayda vardır.

Bu belge ile ülkemizdeki amatör balıkçıların sayısı kayıt altına alınmakta ve bu sayıya göre iller ve bölgeler bazında hizmet verilebilecektir.

Zorunlu olmamasına rağmen kontroller sırasında sizden bu belgeyi soranlar olabilir.

Bu belge ile sizde bilgisi olmayan avcılara örnek olabilirsiniz. Bir farkınızın olduğunun ispatıdır.

Sportif amaçlı avcılık yapan bütün herkesin almasını tavsiye ederim.

5,00 YTL, 2 ad.vesikalık resim, nüfus cüzdanı fotokopisi ve 1 adet başvuru dilekçesi dışında hiç bir külfeti olmayıp sadece 2 senede 1 olmak üzere yeniletmek gerekmektedir.

Bulunduğunuz İl veya İlçe Tarım Müdürlüklerinin kontrol şubelerinden veya müdürlük içerisinde oluşturulmuş ayrı bir departmandan temin edilmektedir.

Bugün zorunlu olmaması gelecekte de zorunlu olmayacağı anlamına gelmemektedir. Sirküleri devamlı olarak takip etmek gerekmektedir.

Sevgiler, saygılar :)

oktayaydıner
03-05-2007, 17:37
36/2 numaralı sirkülerde de zorunluluğu olmayan Amatör Balıkçı Belgesi hakkında, 37/2 numaralı sirkülerde çok açık ve net olarak "...Bu belgenin alınması veya avcılık sırasında bulundurulması zorunlu değildir " denilmiştir.
37/2 numaralı sirküler, İkinci Bölüm-Amatör Balıkçılık Yapılması-Türk vatandaşlarının amatör balıkçılık yapmaları-Madde 3 (1)...
37/2 numaralı sirküler..
Zorunluluğu olmayan bu belgeyi almak için bir sürü para ve zaman harcamayın arkadaşlar.
Oktay Aydıner

osmanaltunel
03-05-2007, 17:38
arkadaşlar amatör balıkçılık belgesinin zorunlu olmadığını ve korkulacak birşey olmadığını gösteren yazı aşağıdadır lütfen okuyunuz
şimdiden hepinize teşekkür ederim iyi avlar
[/IMG] (][IMG)

Eczacı
03-05-2007, 17:42
Tarih aralığına baktınızmı ?

ekaraketir
03-05-2007, 17:45
Osman Bey zorunlu olmadığını biliyoruz ama korkulacak birşey yok demişsiniz ya, korktuğumuz birşey yok ki zaten ortada.

Belgenin alınmasında zarar değil fayda vardır.

osmanaltunel
03-05-2007, 17:46
evet baktım ama hala geçerli olduğunu zannediyorum çünkü bununla ilgili başka yazı bulamadım.

ekaraketir
03-05-2007, 17:47
36/2 numaralı sirkülerde de zorunluluğu olmayan Amatör Balıkçı Belgesi hakkında, 37/2 numaralı sirkülerde çok açık ve net olarak "...Bu belgenin alınması veya avcılık sırasında bulundurulması zorunlu değildir" denilmiştir.
37/2 numaralı sirküler, İkinci Bölüm-Amatör Balıkçılık Yapılması-Türk vatandaşlarının amatör balıkçılık yapmaları-Madde 3 (1)...
37/2 numaralı sirküler..
Zorunluluğu olmayan bu belgeyi almak için bir sürü para ve zaman harcamayın arkadaşlar.
Oktay Aydıner

5 YTL paranız ve ömrünüzden sadece 5-10 dakikanız gider :)

osmanaltunel
03-05-2007, 17:48
korkulacak birşey olmadığını bende sende biliyoruz bir önceki amatör balıkçılık belgesi adlı konuda bazı arkadaşların yazdığı yorumlara karşılık yazdım zaten

Eczacı
03-05-2007, 17:51
Osman Bey zorunlu olmadığını biliyoruz ama korkulacak birşey yok demişsiniz ya, korktuğumuz birşey yok ki zaten ortada.

Belgenin alınmasında zarar değil fayda vardır.

Ersin kardeşim bende tembelliğimden almadım daha ama geçen balığa gittiğimizde bir arkadaş geldi yanımıza av belgenizi görebilirmiyim dedi bende şimdi gösteremem ama alınca dedim adamda cezaii işlem uygulamak zorundayım dedi nasıl olacak dedim burası söke ovasının tam ucu denize döküldüğü yer kuldan uzak Allaha yakın dedim yanımdaki beraber gittiğim arkadaşşımda Gazi ve onda Gazi kartı var o kartı gösterdi vede öylelikle görevli yanımızdan gitti ama bu tip sıkıcı durumları yaşamamak için bu belgeyi almanın zamanı geldi (benim için).

ekaraketir
03-05-2007, 17:54
Ersin kardeşim bende tembelliğimden almadım daha ama geçen balığa gittiğimizde bir arkadaş geldi yanımıza av belgenizi görebilirmiyim dedi bende şimdi gösteremem ama alınca dedim adamda cezaii işlem uygulamak zorundayım dedi nasıl olacak dedim burası söke ovasının tam ucu denize döküldüğü yer kuldan uzak Allaha yakın dedim yanımdaki beraber gittiğim arkadaşşımda Gazi ve onda Gazi kartı var o kartı gösterdi vede öylelikle görevli yanımızdan gitti ama bu tip sıkıcı durumları yaşamamak için bu belgeyi almanın zamanı geldi (benim için).

Bende 4 senedir mevcut Mehmet Abi, bence hiç vakit kaybetmeden sizde edinmelisiniz. 5 YTL lik bir belge için milletle uğraşmaya değmez.

osmanaltunel
03-05-2007, 18:00
arkadaşlar madem öyle o zaman bir kampanya başlatalım amatör balıkçılık yapan tüm avcılar bu belgeyi alalım ne dersiniz.

ekaraketir
03-05-2007, 18:05
arkadaşlar madem öyle o zaman bir kampanya başlatalım amatör balıkçılık yapan tüm avcılar bu belgeyi alalım ne dersiniz.

Osman Bey, forumda bu konuyla ilgili zaten bir kampanya var. Vermiş olduğum linkten inceliyebilirsiniz. Mevcut kampanyayı hareketlendirebiliriz en azından diye düşünüyorum.

Bu arada sizde edineceksiniz değilmi hemen bu belgeden :)

osmanaltunel
03-05-2007, 18:10
Osman Bey, forumda bu konuyla ilgili zaten bir kampanya var. Vermiş olduğum linkten inceliyebilirsiniz. Mevcut kampanyayı hareketlendirebiliriz en azından diye düşünüyorum.

Bu arada sizde edineceksiniz değilmi hemen bu belgeden :)

linki verdiğiniz için teşekkür ederim hafta sonu iki günlüğüne turna avına gidiyorum hafta başı kesinlikle gidip alacağım.

KRAL_BALIKÇI
03-05-2007, 18:11
osman öyle olması lazım.cebinde bulunsun fazla masrafıda yok gölbaşı veriyormu bilmiyorum ama ankara il veriyor 1 resim arkalı önlü n.cüzdanı fotokopisi 5 ytl para .Gelingüllü jandarması soruyor gezen bir insan olarak al derim.ben müşterilere arkadaşlarım aracılığı ile çıkarttırıyorum.ankara neresi deniz neresi ama sarı kağıtım dahi var.denizde de o lazım denizde sahil güvenlik kesin soruyor.

osmanaltunel
03-05-2007, 18:21
Turgay bey az önce ersin kardeşimizde kampanyanın linkini verdi inceledim ve orayada bir yazı yazdım bizden belge sormasalar bile madem amatör balıkçıyız diyoruz bunu belgeliyelim işte biz amatör balıkçıyız diyelim ben pazartesi günü kesinlikle alıyorum.

oktayaydıner
03-05-2007, 18:23
Çorum da öyle olabilir ama Kocaeli de yaklaşık 3 saat (şehir merkezi çıkış noktası olarak hesap edersek,mesela Gebze de yaşayan birisi için 1 tam güne yakın) ve 10 Ytl. (geçen yıl öyleydi), yol paralarını da hesaba katalım.
Bir de düşünün İstanbul ve Ankara da yaşayanların bu belgeyi almak için harcayacağı zamanı ve yol parasını.
Benim için zaman çok önemli sizi bilemem.
Saygılar

ekaraketir
03-05-2007, 18:25
Turgay bey az önce ersin kardeşimizde kampanyanın linkini verdi inceledim ve orayada bir yazı yazdım bizden belge sormasalar bile madem amatör balıkçıyız diyoruz bunu belgeliyelim işte biz amatör balıkçıyız diyelim ben pazartesi günü kesinlikle alıyorum.

Teşekkürler Osman Bey, herkes sizin gibi duyarlı olsa keşke.

KRAL_BALIKÇI
03-05-2007, 18:27

Biraz önce okudum teşekürler, osman

ekaraketir
03-05-2007, 18:30
Çorum da öyle olabilir ama Kocaeli de yaklaşık 3 saat (şehir merkezi çıkış noktası olarak hesap edersek,mesela Gebze de yaşayan birisi için 1 tam güne yakın) ve 10 Ytl. (geçen yıl öyleydi), yol paralarını da hesaba katalım.
Bir de düşünün İstanbul ve Ankara da yaşayanların bu belgeyi almak için harcayacağı zamanı ve yol parasını.
Benim için zaman çok önemli sizi bilemem.
Saygılar

Yolunuz mutlaka düşüyor ama değilmi, harcayacağınız zaman sadece 5 dakika.

İlçe Tarım Müdürlükleri üzerinden de bu işlemleri yapabilirsiniz diye biliyorum ama sizin için bu akşam öğreniyorum yarın net bir cevap vereceğim.

vedatba
03-05-2007, 18:58
Arkadaşlar ben iki yıldır bu belgeyi almıyordum eski belgem vardı 2005 te günü dolmuştu 02/05/2007 günü yenisini aldım fotokopi istemiyorlar matbu dilekçe var ve bir adet fotograf ile anında veriyorlar daha önce ertesi gün gel diyorlardı şimdi anında alınabiliyor belge. Yanlız bu Ankara da . Bu belgenin olması en mantıklısı çünkü jandarma geldigi zaman belge dedigi zaman belgenin zorunlu olmadıgını anlatmak mümkün olmaz kamular arasında iletişimin çok zor oldugu bu ülkemizde. Jandarmayı da kötülemek maksadında degilim ama belge gerekliligi olmadıgını anlatamayız belgeyi isteyeni bilgisizlikle suçlamış gibi konuma düşürmüş oldugumuzu düşünecektir gelen yetkililer.

BARIŞ
03-05-2007, 19:14
bencede kesinlikle alınması gerekli bir belge bakarsınız bir gün işinize yarar 5 ytl hangi balık malzemesine vermiyosunuz ki

oktayaydıner
03-05-2007, 19:28
Ersin kardeşim,lütfen bunun için zaman harcamayın ve zahmet etmeyin.İlginiz için gerçekten teşekkür ederim.
Biliyorsunuz 2004-2006 yılları arasında geçerli olan 36/2 numaralı sirkülerde son çıkan sirkülerde olduğu gibi açık ifadelerle bu belgenin alınmasının zorunlu olmadığı yazmıyordu.
Görevliler bu nedenle bu belgeyi zorunlu olmamasına rağmen soruyorlardı
Ben de güzel bir av günümün okuma ve anlama özürlü bir görevli tarafından rezil olmaması için geçen yıl bu belgeden bir tane almıştım.
Yasal zorunluluk gelene kadar alacağım son amatör balıkçı belgesi olacak.
Şunu da söylemek istiyorum.Amatör Balıkçı Belgesi zorunlu olmalı.Ama para vermek bu belgeyi almak için yeterli olmamalı.
İnsanlar sınava girmeli ancak bu sınavı verenlere belge verilmeli.Sınavı veremeyenler kursa tabi tutulmalı.
Gelişmiş ülkelerde bunun örnekleri var.
Sevgiler,

ekaraketir
03-05-2007, 19:53
Oktay Bey, söylediklerinizin büyük bir bölümüne bende katılıyorum.
Malesef ülkemizde, olması gerekenden çok uzaklarda bir uygulama var.
Bizlerin, zorunlu olmayan bu belgeyi almamız bile gelişmiş ülkelerdeki seviyelere gelebilmemiz için atılacak ilk adımlardan biri olabilir.

Bence hepimiz bu belgeyi edinmeliyiz.

Sevgiyle kalın...

osmanaltunel
03-05-2007, 19:53
Arkadaşlar ben iki yıldır bu belgeyi almıyordum eski belgem vardı 2005 te günü dolmuştu 02/05/2007 günü yenisini aldım fotokopi istemiyorlar matbu dilekçe var ve bir adet fotograf ile anında veriyorlar daha önce ertesi gün gel diyorlardı şimdi anında alınabiliyor belge. Yanlız bu Ankara da . Bu belgenin olması en mantıklısı çünkü jandarma geldigi zaman belge dedigi zaman belgenin zorunlu olmadıgını anlatmak mümkün olmaz kamular arasında iletişimin çok zor oldugu bu ülkemizde. Jandarmayı da kötülemek maksadında degilim ama belge gerekliligi olmadıgını anlatamayız belgeyi isteyeni bilgisizlikle suçlamış gibi konuma düşürmüş oldugumuzu düşünecektir gelen yetkililer.

arkadaşım madem yeni aldınız tam adres verme şansın varmı boşuna sağa sola sormayalım direk olarak yerine gidelim zaman kaybı olmaz hiç olmazsa ,
saygılar

aliformen
03-05-2007, 20:04
Oktay Bey, söylediklerinizin büyük bir bölümüne bende katılıyorum.
Malesef ülkemizde, olması gerekenden çok uzaklarda bir uygulama var.
Bizlerin, zorunlu olmayan bu belgeyi almamız bile gelişmiş ülkelerdeki seviyelere gelebilmemiz için atılacak ilk adımlardan biri olabilir.

Bence hepimiz bu belgeyi edinmeliyiz.

Sevgiyle kalın...

ersine katılıyorum müracatlar artarsa zorunluluk getirile bilir hem 10 larca dkikamızı ve 100 lerce 5 ytl mizi nerelere harcamıyoruzki

vedatba
03-05-2007, 20:10
Osman kerdeş yenimahalle metro istasyonu yanından MİT istikametine giderken sag kolda tabelayı görürsün iyi akşamlar.

osmanaltunel
03-05-2007, 23:09
Osman kerdeş yenimahalle metro istasyonu yanından MİT istikametine giderken sag kolda tabelayı görürsün iyi akşamlar.

teşekkür ederim iyi avlar

macir_ertan
04-05-2007, 01:23
Osman abi paylaşımın için teşekkür ederiz.benim eski amatör balıkçı belgesi bu mart ayında bitmişti.(istanbul)gazi osman paşa'dan-tarım köy işlerinden 5 ytl'ye hemen çıkarttım.nasıl av tezkerelerimizin vergisi,pul parası herşeyi tamamsa,balıkçılık için de tamam olmalı değil mi?balıkçılığın şanındandır diye de düşünüyorum o belge için aslında.ama o belge keşke 2 resim 1 ikametgah + 5ytl. parayı verip de çabucak alabildiğimiz gibi,usulden küçük bir eğitim karşılığı ile de verilseydi,belki de ufak bir broşür olabilirdi eğitim ağırlıklı.sirkülerin bir örneği de olabilirdi.herkeste bilgisayar yok ve bu ortamları bilmeyebilir tırıvırıdır,ağdır,,beğ'dir yasaklardan haberdar etmeliler,bahsetmeliler vatandaşa diye düsünüyorum.nasıl ki av için avcı eğitim kursunu bitirip belge aldığımız gibi.çok yazacak şey var çook ama kanunlar bilirsin usta fazla konuşturmuyo insanı...allaha emanet olun saygı ve sevgiler.

ekaraketir
04-05-2007, 09:45
Yolunuz mutlaka düşüyor ama değilmi, harcayacağınız zaman sadece 5 dakika.

İlçe Tarım Müdürlükleri üzerinden de bu işlemleri yapabilirsiniz diye biliyorum ama sizin için bu akşam öğreniyorum yarın net bir cevap vereceğim.

İlçe Tarım Müdürlükleri'de bu belgeyi vermektedir. Sadece İl Tarım müdürlükleri ile sınırlı değil.

oktayaydıner
04-05-2007, 11:49
ilgin için teşekkür ederim.
Bu belgeyi zorunluluk olmamasına rağmen almak isteyen alır,almak istemeyen de almaz,
Ben ikinci gruptayım.
Bilinmesi gereken bu belgenin alınmasının zorunlu olmadığı ve bunun da yürürlükteki sirkülerde açık ve net ifadeyle belirtildiği.
oktay Aydıner

tiptirivsi
04-05-2007, 16:25
osman abi nereye gidiyorsun haftasonu?

osmanaltunel
04-05-2007, 17:59
Osman abi paylaşımın için teşekkür ederiz.benim eski amatör balıkçı belgesi bu mart ayında bitmişti.(istanbul)gazi osman paşa'dan-tarım köy işlerinden 5 ytl'ye hemen çıkarttım.nasıl av tezkerelerimizin vergisi,pul parası herşeyi tamamsa,balıkçılık için de tamam olmalı değil mi?balıkçılığın şanındandır diye de düşünüyorum o belge için aslında.ama o belge keşke 2 resim 1 ikametgah + 5ytl. parayı verip de çabucak alabildiğimiz gibi,usulden küçük bir eğitim karşılığı ile de verilseydi,belki de ufak bir broşür olabilirdi eğitim ağırlıklı.sirkülerin bir örneği de olabilirdi.herkeste bilgisayar yok ve bu ortamları bilmeyebilir tırıvırıdır,ağdır,,beğ'dir yasaklardan haberdar etmeliler,bahsetmeliler vatandaşa diye düsünüyorum.nasıl ki av için avcı eğitim kursunu bitirip belge aldığımız gibi.çok yazacak şey var çook ama kanunlar bilirsin usta fazla konuşturmuyo insanı...allaha emanet olun saygı ve sevgiler.

düşüncelerin ve paylaşımın için teşekkür ederim ben bugün gittim ve aldım ankarada olanlar için 1 resim + 1 nüfus cüzdanı örneği + 5 ytl gigdiş geliş toplam 1,5 saatimi aldı adresi soranlara ve merak edenlere duyurulur metronun ivedik durağında inince tam karşıda bir camii var onun tam karşısında
telefon nolarıda şöyle 3445950 (Gülçin hanım- hüseyin veya sinan bey ) ilgileniyorlar toplam 15 dakika sürüyor işlemler

osmanaltunel
04-05-2007, 18:00
osman abi nereye gidiyorsun haftasonu?

Kardeş bu akşam köprüköye gidiyorum cumartesi ve pazar 2 günlüğüne oradayım

osmanaltunel
04-05-2007, 18:03
İlçe Tarım Müdürlükleri'de bu belgeyi vermektedir. Sadece İl Tarım müdürlükleri ile sınırlı değil.

kardeş ankarada sadece il müdürlüğünde veriyorlar ben gölbaşındayım bugün gittim beni il müdürlüğüne gönderdiler oradan aldım 1 resim 1 nufus cüzdanı fotokopisi + 5 ytl = amatör balıkçılık belgesi

macir_ertan
06-05-2007, 14:11
Kardeş bu akşam köprüköye gidiyorum cumartesi ve pazar 2 günlüğüne oradayım

abi rastgele köprüköyden iyi haberler getir bize...;)

macir_ertan
07-05-2007, 06:47
Ersin kardeşim,lütfen bunun için zaman harcamayın ve zahmet etmeyin.İlginiz için gerçekten teşekkür ederim.
Biliyorsunuz 2004-2006 yılları arasında geçerli olan 36/2 numaralı sirkülerde son çıkan sirkülerde olduğu gibi açık ifadelerle bu belgenin alınmasının zorunlu olmadığı yazmıyordu.
Görevliler bu nedenle bu belgeyi zorunlu olmamasına rağmen soruyorlardı
Ben de güzel bir av günümün okuma ve anlama özürlü bir görevli tarafından rezil olmaması için geçen yıl bu belgeden bir tane almıştım.
Yasal zorunluluk gelene kadar alacağım son amatör balıkçı belgesi olacak.
Şunu da söylemek istiyorum.Amatör Balıkçı Belgesi zorunlu olmalı.Ama para vermek bu belgeyi almak için yeterli olmamalı.
İnsanlar sınava girmeli ancak bu sınavı verenlere belge verilmeli.Sınavı veremeyenler kursa tabi tutulmalı.
Gelişmiş ülkelerde bunun örnekleri var.
Sevgiler,

oktay kardeşim noktasına virgülüne kadar katılıyorum söylediklerine,,,okula gitmeden sınıf geçmeye benziyor bu iş.herkesin elinin altında bilgisayar veya daha değişik imkanlar yok ki bilgilensin.en azından broşür olabilir veya sirküleri bir kitapçık halinde amatör balıkçı kimliği ile vermeliler vatandaşa.ama okuma yazma oranının bu denli düşük olduğu köy ve mezralarda ne kadar işe yarayacağının veya :D yaramayacağının hissindeyim.:D

osmanaltunel
13-05-2007, 13:14
oktay kardeşim noktasına virgülüne kadar katılıyorum söylediklerine,,,okula gitmeden sınıf geçmeye benziyor bu iş.herkesin elinin altında bilgisayar veya daha değişik imkanlar yok ki bilgilensin.en azından broşür olabilir veya sirküleri bir kitapçık halinde amatör balıkçı kimliği ile vermeliler vatandaşa.ama okuma yazma oranının bu denli düşük olduğu köy ve mezralarda ne kadar işe yarayacağının veya :D yaramayacağının hissindeyim.:D

arkadaşlar ben sizlerin dediğine pek katılamayacağım kusura bakmayın işin kolayına kaçmak gibi geliyor bana biryerlerden başlamak gerekir diye düşünüyorum bugün başlarsak belli ölçülerde talep olursa bazı şeyleri mecburen getirmek zorunda kalınır hiç değilse bir heves ile başlar zaman içinde insanlarımız kendilerini geliştirmek zorunda kalırlar burada yazılanlardan bile hiç anlamadan bazı tecrübeler ufak ufak insanların beyinlerine kazınıyor altı sonra dönüp geriye doğru baktığında farkında olmadan bazı şeylerin azda olsa değiştiğini kendinde bile görebilirsin artık birkaç sene sonra ne olacağını hiçbirimiz bilemeyiz bakarsınız bu başlattığımız hareket çok başarılı olmuşta olabilir!!!!!! ne dersiniz değmez,mi ?
saygılarımla

aynalı_sazan
14-05-2007, 09:13
Bana bugüne kadar kardesim sen burda balık tutuyosun ama belgen nerde demedi. ama ben işimi sağlama alıyım gelir birisi belgen yoksa tutamazsın der olmas..ben aldım 2005 yılında bu ayın 26'sında sona eriyor..gidip yenilemek lazım ozaman 10ytl verdim sanırım tam hatırlamıyorum..

osmanaltunel
14-05-2007, 19:54
Bana bugüne kadar kardesim sen burda balık tutuyosun ama belgen nerde demedi. ama ben işimi sağlama alıyım gelir birisi belgen yoksa tutamazsın der olmas..ben aldım 2005 yılında bu ayın 26'sında sona eriyor..gidip yenilemek lazım ozaman 10ytl verdim sanırım tam hatırlamıyorum..

abimi desem kardeşmi desem çünki imza ayarların yok neyse ben orta şekerli bir birader deyivereyim üst iki satıra bakarsan orada net olarak benim yazımda görürsün 5 ytl + 1 resim + 1 adet kimlik fotokopisi + biraz da zaman = amatör balıkçı belgesi ediyor.
Hassasiyetin için teşekkür ederim çünki bu konuda başlatılan bir kampanya var bazı arkadaşlarımız angarya gibi görüyor ama öyle değil.
tekrar tekrar teşekkür ederim

hauki
01-06-2007, 22:39
arkadaslar benim belgem var yanlis anlamayinda sirkulerde bedelsiz verilir bu belge deniyor..ben 5 ytl odedim onemli degilde acaba haksiz kazanc felan mi var yoksa yasal mi bu ucret...

mandirali
12-06-2007, 19:23
ör:biz bu belgeyi istanbuldan aldık sadece ist.da mı kullanıcaz?ist.dışında kullanmiyacakmıyız?

osmanaltunel
12-06-2007, 19:32
ör:biz bu belgeyi istanbuldan aldık sadece ist.da mı kullanıcaz?ist.dışında kullanmiyacakmıyız?

Türkiye genelinde geçerli.

feyyaz
12-06-2007, 20:39
Amatör balıkçı belgesi yerine sizin işinize yarıyacak olan Profesyonel Balıkçı Belgesi alırsanız,bir tekne ile balığa çıktığınızda sahil korumaya ibraz edebilirsiniz.Saroz da bunun varlığını sordular.

fuatsarikaya
13-06-2007, 13:49
NE KADAR HEPİMİZ AMATÖR BALIKÇILIK BELGESİNİN ALINMASININ ZORUNLU OLMADIĞINI BİLSEKTE İÇİMİZDE YİNE UFAK KUŞKULAR VAR BU KUŞKULARA SON VERMEK İÇİN BİLGİ EDİNME SERVİSİNDEN YAZIL ALDIM.

haluk
14-06-2007, 10:31
amatör balıkçılık belgesi biraz önce aldım arkdaşlar.

formda okudugum kadarı ile bircok arkadasımız nasıl alındığını biliyor fakat nerden alındıgını bilmiyor olsa gerek.

öncelike ben bakırköy çevresinde ikamet ettigim icin büyükçekmece ilçe tarım müdürlğüne gittiğimi belirtmek isterim

Büyükçekmece İlçe Tarım Müdürlüğü'nün adresi ve nasıl gidileceği;

-bakırköy meydan dan kalkan 76-C otobüsü(ancak beykent duragında inildikten sonra 1km yürünmesi gerek)

-yada en kolay yolu yenibosna metro duragından kalkan HT-58 y.bosna-gürpınar arabası.bu tam önünde olmasada 100 m yakınında indiriyor.

-işlemler 2.katta amatör balıkçılık ofisinde yapılıyor.
*2 fotoğraf
*ikametgah
*nüfus cüzdanı fotokopisi+vergi numarası mutlaka.
-işlem 10 dk. sürüyor.3 katta muhasebeye 5ytl yatırıp makbuzu 2.kata teslim ediyorsunuz.belgeniz hazır.

not:iç sularda 1 temmuza kadar süren av yasağınılütfen unutmayalım ve uyalım.teşekkurler

Cuma günü (8 Haziran) Gürpınar'a gittim. Öğlen arası olmasına rağmen yardımcı oldular ve tüm işlemler sadece 5 dk. sürdü.

eşkina
18-06-2007, 01:02
Amatör Balıkçı Belgesi şu an zorunlu değildir ama ileriki yıllarda "Avrupa Birliği Uyum Yasaları" gereğince kuşkusuz zorunlu hale gelecektir.
Yine de isteğene Tarım ve Köy İşleri Müdürlüklerince veriliyor.
Aslında ücretsizdir ama başvurduğunuz bölge müdürlüğüne göre değişen 5 ytl ile 20 ytl arsında harç isteniyor.

oktayaydıner
21-06-2007, 10:44
Benim öğrenmek istediğim bir konu var,birisi izah edebilirse sevinirim.Konu şu; Amatör Balıkçı Belgesi geçen yıl 15,00 Ytl sına alınırken bu yıl neden 5,00 Ytl.Bu belgenin bedelinde bu kadar aşırı bir düşüşün nedeni acaba nedir?

karayel
21-06-2007, 12:45
Belgenin geçen sene aslında ücretsiz, bu sene ise tamim ile her yerde aynı kart ve kayıt masrafı olarak 5 ytl olarak belirlenmesidir.

Benim öğrenmek istediğim bir konu var,birisi izah edebilirse sevinirim.Konu şu; Amatör Balıkçı Belgesi geçen yıl 15,00 Ytl sına alınırken bu yıl neden 5,00 Ytl.Bu belgenin bedelinde bu kadar aşırı bir düşüşün nedeni acaba nedir?

oktayaydıner
21-06-2007, 12:58
Yakup Bey bu tamimi bana gönderebilir misiniz? Bu 5,00 Ytl hangi ölçülere göre belirlenmiş ve bu toplanan paraların nasıl değerlendireleceği hususları belki bu tamimde yazıyordur.

karayel
21-06-2007, 13:37
Bu yazıyı kendim görmedim, ama üyesi olduğum ve bağlantılı olduğum amatör balıkçılık grup ve derneklerinin bu sorunu dile getirdiğini biliyorum ve her yerde eşitik sağlamaya yönelik olarak il müdürlüklerine bilgi verildiği söylendi.
Koruma Kontrolden arkadaşlara sordum;
Bakanlığın bir standart getirdiğini söylüyorlar, yazı no ve tarih isteğimi ise maalesef karşılayamadılar.
Yakup Bey bu tamimi bana gönderebilir misiniz? Bu 5,00 Ytl hangi ölçülere göre belirlenmiş ve bu toplanan paraların nasıl değerlendireleceği hususları belki bu tamimde yazıyordur.

oktayaydıner
21-06-2007, 15:02
Yakup Bey karşılayamazlar çünkü böyle bir yazı muhtemel yoktur.
Geçen yıllarda Amatör Balıkçı Belgesinin alınması zorunlu olmamasına rağmen,görevliler tarafından bu belge bize sorulunca kimimiz bu belgenin zorunlu olduğuna inandık,kimimiz de zorunlu olmadığını bile bile bir av günüm rezil olmasın diye düşünerek bu belgeyi aldık.Ancak bu sene sirkülerde Amatör Balıkçı Belgesinin alınmasının zorunlu olmadığı açık ve net bir ifade ile belirtilince önce bu belgeye olan talep, sonra da bu belgenin bedeli 15,00 Ytl den 5,00 Ytl ye düştü.Arz talep meselesi..
Türkiye de Amatör Balıkçı Belgesinin bir örneği daha var mı acaba? alınması zorunlu değil,bulundurulması zorunlu değil ama bir bedel karşılığı veriliyor.Bu şekilde verilen bir başka belge daha var mı?
Bu belge için ödenen paralar, amatör balıkçılık için mi kullanılıyor?

gülbaharlar
05-07-2007, 20:00
Vermiş Olduğun Bilgi Için Teşekkürler

Toraman
13-07-2007, 17:11
Merhabalar.Amatör balıkçı belgemi bu gün aldım.Manisa'da bu belge için alınan ücret 15 YTL.

Dalgıç837
03-09-2007, 00:34

Arkadaşlar 31 Ağuıstos'ta ben de Gaziosmanpaşa'dan amatör balıkçı belgemi aldım. Nüfus kağıdı fotokopisi, ikametgah ve bir resim bir de 5 YTL alıyorlar. Toplam işlem 15 dk. sürüyor. Sanırım daha önce saatlerce uğraşan arkadaşlar sayesinde görevliler işin tam nasıl yapılması gerektiğini öğrenmişler artık, sonradan giden bizler sorun yaşamıyoruz :) Ama görevlileri yeni hedefler bekliyor, mesela Türkiye'ye turist olarak gelmiş bir yabancı için amatör balıkçı belgesi veya benzer bir izin nasıl alırız diye sordum, bana "seninle birlikte gitsin oltalar benim dersin" dediler :) Macir arkadaşa katılıyorum, 5 değil 10 YTL verelim ama belgeyle birlikte sirkülerin bir kopyasını, biraz bilgilendirici döküman vb versinler hiç olmazsa. Yutdışında bu belgeyi böyle alamazsınız, kursu, ardından da sınavı vardır.

Gitmek isteyenler için yeri Gaziosmanpaşa neydanındaki hükümet konağının (kaymakamlık) içinde en üst katta, telefonunu yarın eklerim. Anadolu yakasında da Tarim İl Müdürlüğü'nden veriyorlarmış, Erenköy Caddebostan 333 numara imiş adresi. Telefonu 0 216 302 41 00. Biliyorum adres yetersiz ama telefona çıkan görevli bu kadarını bile zorla verdi, artık hayırlısı.

Rasgele

djgoldıe
23-10-2007, 17:02
Evet arkadaşlar bu konuya cvp yazmakta biraz gel kaldım biliyorum ancak şimdi aklıma geldi :):)

Bir çok arkadaşımız amatör balıkçılık belgesinin aslında gereksiz olduğunu ve hiç bir yerde işe yaramağını hatta sahil güvenlik ve avlanmanın yasak olduğu dere ve göllerde jandarma tarafından kendilerine sorulmadığını sölüyorlar

Aslına bakarsanız bazı arkadaşlarımız bu konuda haklıen azından sorulmaması açısından ben amatör balıkçlık belgemi 11-07-2005 tarihinde aldım yani 2 seneyi geçti belgenin izin süreside zaten 2 yıldır

Benim düşünceme göre bütün amatör balıkçılıkla ilgilenen arkadaşların cüzdanlarında bu belgenin mutlaka ama mutlaka yer almasıdır ..

Forumda bazı arkadaşlar ceza lar yediklerini sölüyorlar evet bu doğru 2 yıl sorulmaz belki ama sorulduğu zaman ise ağır cezalara tabi tutulduklarını biliyorum

Kendimden örnek vericek olur isem Trabzon bölgesinde Trabzondan Maçkaya kadar uzanan dere hizasında çağlayan köyü mevkinde olta ile avlanmak için amatör balıkçılıkö belgesi istiyorlar ve ben avlanır iken yanımda avlanan bir çok kişinin ceza yediğine şahidim yüklü miktarlar olarak

Hiç bir işe yaramadığını bile düşünüyorsanız en azından bunu amatör balıkçılığın verdiği bir sorumluluk olarak kabul ederek bu belgeyi mutlaka temin edin arkadaşlar

dediğim gibi en azından cüzdanınızda bulunsun derim

benim belgemin sürei 2 ay kadar doldu ama en kısa sürede vaktim olduğunda yeniliycem çünki bu benim sorumluluğumdur

ayavlal
23-10-2007, 21:43
Arkadaşım amatör balıkçı belgesi sahibi (süresi geçmemiş) olan
biri olarak bu söylüyorum ki bu belgenin bulundurulma zorunluluğu yoktur.
Garip ama gerçek hem böyle bir belge var hemde bulundurulması zorunlu değil.
Avlanmanın yasak olduğu yada özel izne bağlı olduğu ( orman içi alan vs)
yerlerde bu belge üzerinizde olsa bile yine ceza yersiniz.
Bence bizlere düşen mevcut uygulamayı savunmaktan çok, bu belgenin zorunlu hale getirilmesi ve bu belgenin yanısıra amatör balık avcılığı ile uyulması gereken kuralları bildiren bir kitapçığın verilmesi olmalıdır.

kuzey-egeli
14-11-2007, 11:05
Bir abimiz sahil kenarında (kıyıdan) balık tutuyormuş liman başkanlığına gelen sahil güvenlik komutanlarından biri yanına gelerek amatör balıkçı belgesini istemiş olmadığı için kimliğini almış, hakkında suç duyurusunda bulunulmuş mahkemeye çağrılmış mahkemede 3 veya 4 ay kadar hapis cezası bu ceza paraya cevrilmiş yaklasık 400 ytl kadar para cezası...
Bize mutlaka alın dedi ihmal etmeyin,
Belgeyi aldığım yere de sordum bu belgeye gerek varmı soran yokmuş diye gereği olmazmı zorunlu dedi adam cezayı yedikten sonra soluğu burda alıyo ve su an profosyonel balıkçılık belgesi verilmiyor yakında amatör balıkçılık belgesininde kontenjanlar doldumu artık verilmeyebilir...

ALİCO
14-11-2007, 11:10
T.C. Vatandaşı olan herkes Amatör Balık avı yapabilir. Bunun için Amatör Balıkçı alınması ve av mahallinde bulundurulması zorunlu değildir. (37/2 Tebliğ
3. Madde 1. Paragraf. Yetkililer uygulama yapabilirler ancak olay mahkeme safhasına gelmiş olsa ble Yargı bu şekilde bir tebliğ hükmüne böyle bir karar VEREMEZ..... yanlış bilgi...

sevgiler

Avciperdeci
14-11-2007, 12:11
[/IMG] (][IMG)

Yukarıda büyülterek verdim sirkülerdeki bu konuyla ilgili kanunu. Başınıza böyle bir iş gelirse sirküleri anlatınız. Ya da sirküleri yanınızda bulundurunuz. Ancak sirkülerde gerek yok denilmesine rağmen ben yine de sizlere sadece 15 dakika ila 30 dakikanızı ayırarak bu belgeyi almanızı tavsiye ederim.

ayavlal
14-11-2007, 14:59
Arkadaşlar gerekli açıklamayı yapmış.
Ayrıca profösyönel bakılçı belgesini de (sarı kağıt)(gerçek kişiler için balık av tezkeresi) yeni aldım yani verilmiyor diye bir şey yok

mazosit
23-11-2007, 16:28
bursa' da soruyor jandarma
eğer belgen yoksa takımların ve yakaladığın avıda alıyor
kerameti 6 Lira bir resim götürüyosun hemen hallediyolar

yaban-cı
28-12-2007, 23:59
arkadaklar 5 ytl karşılığında 5 dk da çıkacak bir belge için ne jandarmayla papaz olmaya gerek var ne de can sıkmaya ve balık avını tatsız bitirmeye. bence madem bilinçli insanlar olarak burada toplandık tartışıyoruz o halde alınmasına gerek olmasa da tırıvırı vs. ile avlanan arkadaşlara örnek teşkil etmesi ve bilinçlendirmesi açısından alınmalı bence. bende ilk kez bu sene aldım. ilçe tarım müdürlüğünden 5 dk bile sürmüyor. siz çayınızı bitirmeden belge hazır. yine de değişik fikirlere saygılıyız elbette. avınız bol olsun.

oktayaydıner
02-01-2008, 13:49
Gazete bayisinden gazete alınır gibi alınan bu belgeyi almak; tırıvırı vs. ile avlanan arkadaşlara nasıl bir örnek teşkil eder ve nasıl bir bilinçlendirme yapar?
Teşekkürler.
Sevgiler,
Oktay Aydıner

mustafa_sami
12-01-2008, 00:39
merhaba
ben ist dan aldım belgeyi bu sene daha sıkı tutacaklarmış herkeze tavsiyem alın
imtahanla alınıyor ama sorular kazık biraz toplam 200 ytl yi buluyor

oktayaydıner
12-01-2008, 15:34
Mustafa Bey sizin bahsettiğiniz, Amatör Denizci Belgesi. Burada bahsedilen ise Amatör Balıkçı Belgesi. Yanlış anlaşılmalara neden olmasın diye belirtmekte fayda var.Bu arada yeni tekneniz hayırlı olsun.
Oktay Aydıner

turna
12-01-2008, 22:00
Ayhan sen neden prof.balıkcıl.belgesi aldın.?Bu işin ticaretinimi yapıyorsun ?
o zaman haklısın.

turna
12-01-2008, 22:01
Oktay, konuyu nasıl bağdaştırdın anlayamadım.

turna
12-01-2008, 22:21
Kapanmış olan bir konu yeniden açıldı. 4950 sayılı idari para cezaları kanunu

var,buna göre mecbursunuz.

nolongerregistered
12-01-2008, 22:27

Sanırım Söylediğinize katılamayacağımm..

Değişik : 15/5/1986 - 3288/2 md.) Ticari amaç dışı veya spor maksadıyla yasak olmayan bölgelerde ufak vasıtalarla su ürünleri istihsal edecek Türkler ve yabancılar ruhsat tezkeresi almak zorunda değildir. Bunların avlanma usul ve esasları ile ilgili hususlar yönetmelikle düzenlenir.

oktayaydıner
14-01-2008, 17:59
Mehmet Bey, ben de neyi anlayamadığınızı anlayamadım.

ayavlal
15-01-2008, 22:21
Ayhan sen neden prof.balıkcıl.belgesi aldın.?Bu işin ticaretinimi yapıyorsun ?
o zaman haklısın.

Hayır Mehmet abi bu işin ticaretini yapmıyorum ama tekne kiralayıp
balığa çıktığımızda sahil güvenlik, balıkçı teknesinin tüm kağıtları ve gerekli ekipmanın tamamı hazır olsa dahi eğer teknede avlanan (olta ile) diğer kişilerde bu belge yoksa izin vermiyor.
Ayrıca ceza yazıyor.

simendifer
19-01-2008, 11:13
merhaba
ben ist dan aldım belgeyi bu sene daha sıkı tutacaklarmış herkeze tavsiyem alın
imtahanla alınıyor ama sorular kazık biraz toplam 200 ytl yi buluyor

Mustafa Bey sizin bahsettiğiniz, Amatör Denizci Belgesi. Burada bahsedilen ise Amatör Balıkçı Belgesi. Yanlış anlaşılmalara neden olmasın diye belirtmekte fayda var.Bu arada yeni tekneniz hayırlı olsun.
Oktay Aydıner

Oktay, konuyu nasıl bağdaştırdın anlayamadım.

Sanırım Söylediğinize katılamayacağımm..

Değişik : 15/5/1986 - 3288/2 md.) Ticari amaç dışı veya spor maksadıyla yasak olmayan bölgelerde ufak vasıtalarla su ürünleri istihsal edecek Türkler ve yabancılar ruhsat tezkeresi almak zorunda değildir. Bunların avlanma usul ve esasları ile ilgili hususlar yönetmelikle düzenlenir.

Mehmet Bey, ben de neyi anlayamadığınızı anlayamadım.

Arkadaşlar, bu son yazdıklarınızın amatör balıkçılık belgesi ile uzaktan yakından ilişkisi yok. Oktay beyin de dediği gibi, sizin bahsettiğiniz amatör denizci belgesidir. Bu konu başlığı, amatör balıkçı belgesi ile ilgili konu başlığıdır. Şimdi kim neyi neden anlamamış ben anlayamadım. :p Amatör denizci belgesi ile ilgilenen ve fiyatı hakkında bilgi vermeye çalışan arkadaşlar, yanlış konu başlığındasınız. :) Yanlış konu başlığına yazdığınızda da, yanlış anlamaların olması kaçınılmazdır. ;)

farukkay@
19-01-2008, 18:57
ya arkadaslar bende belge almak istiyorum nasıl yapacam bilmiyorum
yardımcı olursanız sevinirim

simendifer
21-01-2008, 15:14
ya arkadaslar bende belge almak istiyorum nasıl yapacam bilmiyorum
yardımcı olursanız sevinirim

İlçenizin bağlı olduğu tarım müdürlüğüne giderek, iki fotoğraf ve kimlik fotokopisi götürüyorsunuz. Şu anda ne kadar ücret ödendiğini bilmiyorum ama ben iki sene kadar önce aldığımda 5 YTL ödemiştim. Orada bir form doldurmanız isteniyor ve formu doldurduktan sonra evrak kayıttan geçireceksiniz. Sonra zaten sizi yönlendiriyorlar. Bu kadar basit.;)

simendifer
21-01-2008, 15:17
Finike de durum tamamen farklı arkadaşlar burada liman da keyf için çıkacaksanız normal keyifçi ruhsatlı kayıkla o zaman bu beyaz kağıt ( amatör balıkçı belgesi ) mutlaka olması lazım.
yok eğer balıkçı ruhsatlı kayıkla çıkıp balık avlayacaksanız yani aynı avı yapacaksanız mercan v.s sahil güvenlik sarı kağıdı ( profesyonel balıkçı belgesi ) mecbur tutuyor aksi taktir de 650 ytl avcıya 1800 ytl de kayıkçıya ceza var .
Yani türkiyenin farklı yerlerinde farklı uygulamalar var belgenin mutlaka her ihtimale karşı bulundurulması tavsiyemdir.
Bu belge tarım il müdürlüklerinden 2 fotoğraf ve n.c fotokopisi karşılığında verilmekte antalya da maliyeti 3 ytl

Amatör balıkçı belgesinin bulundurulması gibi bir zorunluluk yok. Devlet bunu kendi yasaları ile belirlemiş. Eğer aynı belgeden bahsediyorsak, zorunlu olduğu söylendiğinde gerekli şikayetinizi gerekli merciye yapmalısınız. Çünkü yasalar önünde haklı durumdasınız arkadaşlar. Tekrar söylüyorum, elbette alın, ben de aldım ama bu belgeyi bulundurmak zorunlu değildir. Sadece bu belge için ceza kesiyorlarsa buna hakları yok, lütfen bu konuda şikayette bulunun. Tabi dediğim gibi aynı belgeden bahsediyorsak.

simendifer
21-01-2008, 16:06
Evet aynı belgeden bahsediyoruz bence sahil güvenlikle uğraşmaktansa çıkarmak daha kolay :)

Orası öyle ama eğer aksini yapmazsak, sürekli olarak bu haksızlığa göz yummuş olmayacak mıyız? Bu da bir yolsuzluk değil midir neticede? Haksız yere ceza kesip para tahsil ediliyor. Belgeyi al ceza da kesemesinler mi diyeceksiniz? Peki belge çıkarmak için alınan ücret ne olacak? Sizi zorunlu olmadığınız halde, ille de belli bir miktar ödemeye mecbur etmiş olmuyorlar mı? Yolsuzluk yolsuzluktur. Uğraşmaktansa başka türlü davranırım dersek, hiçbir zaman bu durum düzelmeyecektir.

simendifer
21-01-2008, 16:19
Ben olsam ben de keserim. ;):)

turna
21-01-2008, 20:51
Finike de durum tamamen farklı arkadaşlar burada liman da keyf için çıkacaksanız normal keyifçi ruhsatlı kayıkla o zaman bu beyaz kağıt ( amatör balıkçı belgesi ) mutlaka olması lazım.
yok eğer balıkçı ruhsatlı kayıkla çıkıp balık avlayacaksanız yani aynı avı yapacaksanız mercan v.s sahil güvenlik sarı kağıdı ( profesyonel balıkçı belgesi ) mecbur tutuyor aksi taktir de 650 ytl avcıya 1800 ytl de kayıkçıya ceza var .
Yani türkiyenin farklı yerlerinde farklı uygulamalar var belgenin mutlaka her ihtimale karşı bulundurulması tavsiyemdir.
Bu belge tarım il müdürlüklerinden 2 fotoğraf ve n.c fotokopisi karşılığında verilmekte antalya da maliyeti 3 ytl

Dediklerin aynen çok doğru. Polis sizi çevirip hüviyet sorduğunda sizde ehliyet gösterirsenin nüfüs cücdanınızı göstermediğinizden dolayı isterse 4950 sayılı idari para cezaları kanununun ilgili maddelerine göre sizi mahkemeye sevkeder ve para cezası alırsınız.Niçin 4950 sayılı kanunu araştırmıyorsunuz.?

farukkay@
15-02-2008, 18:10
İlçenizin bağlı olduğu tarım müdürlüğüne giderek, iki fotoğraf ve kimlik fotokopisi götürüyorsunuz. Şu anda ne kadar ücret ödendiğini bilmiyorum ama ben iki sene kadar önce aldığımda 5 YTL ödemiştim. Orada bir form doldurmanız isteniyor ve formu doldurduktan sonra evrak kayıttan geçireceksiniz. Sonra zaten sizi yönlendiriyorlar. Bu kadar basit.;)

teşekkür ederim yardımlarınız için :)

feyyaz
15-02-2008, 22:19
Kardeşim daha önceleride yazmıştım,alacağınız amatör balıkçı belgesinin hiç bir değeri yoktur.Sarı kağıt denile profesyonel belge sizi her türlü baş ağrısından kurtarır. Bunun için muhtarlığa gidip ikametgah çıkaracaksınız,işiniz hanesine balıkçı yazdıracaksınız(Önemli),1 resim ve nüfus kağıdı suretiyle il tarım müdürlüğüne gidip bir dilekçe dolduracak ve 20 tl ödeyeceksiniz.Yaklaşık 1 saat kadar tutan işlemler bittiğinde 5 sene için kafanızı yormazsınız.
Aksi taktirde çeşitli kıyılarda farklı tutumlarla karşılaşabilirsiniz.

fakirbalıkçı
17-02-2008, 16:38
Kardeşim daha önceleride yazmıştım,alacağınız amatör balıkçı belgesinin hiç bir değeri yoktur.Sarı kağıt denile profesyonel belge sizi her türlü baş ağrısından kurtarır. Bunun için muhtarlığa gidip ikametgah çıkaracaksınız,işiniz hanesine balıkçı yazdıracaksınız(Önemli),1 resim ve nüfus kağıdı suretiyle il tarım müdürlüğüne gidip bir dilekçe dolduracak ve 20 tl ödeyeceksiniz.Yaklaşık 1 saat kadar tutan işlemler bittiğinde 5 sene için kafanızı yormazsınız.
Aksi taktirde çeşitli kıyılarda farklı tutumlarla karşılaşabilirsiniz.
Geçen Haftalarda bende çıkardım bağdat cad. yarım saatte bitirdim işlerimi ve 12 ytl verdim
ikamet cüzdanı
1 adet resim
nüfus cüzdanının önlü arkalı fotokopisi

feyyaz
17-02-2008, 19:13
Sarı kağıdınızı iyi günlerde kullanın arkadaşım.

fakirbalıkçı
17-02-2008, 20:44
Sarı kağıdınızı iyi günlerde kullanın arkadaşım.
üstad üsküdarlıymışınız bir gün bir avda buluşmak ümidi ile

feyyaz
18-02-2008, 15:36
Necmi Bey kesinlikle karşılaşacağız.Doğma büyüme Üsküdar,Harem-Salacak lı,eski Muçuba sahilindenim.

fakirbalıkçı
18-02-2008, 17:51
Necmi Bey kesinlikle karşılaşacağız.Doğma büyüme Üsküdar,Harem-Salacak lı,eski Muçuba sahilindenim.
zevk alırım

FARKAS
08-04-2008, 14:28
arkadaşlar selam, ben yeni üyeniz atila. istanbul/bahçelievler de ikamet ediyorum bu belgeyi alacağım yer tam olarak neresi birisi tarif edermi lütfen ::::)))

derviş
08-04-2008, 19:09
nerde oturdugunu bilmedigim icin ben kendi bildigim yeri tarif edeyim büyükcekmeceye giderken hadımköy kavsagından gürpınar yoluna giriyorsun yaklasık 200 metre sonra istanbul cadesine giriyorsun 50 60metresonra köşede beteve kaplı bina zaten gürpınar yoluna girince lefaları var

Avciperdeci
08-04-2008, 19:26
arkadaşlar selam, ben yeni üyeniz atila. istanbul/bahçelievler de ikamet ediyorum bu belgeyi alacağım yer tam olarak neresi birisi tarif edermi lütfen ::::)))

Size en yakın Tarım İl Müdürlüğünden bu belgeyi temin edebilirsiniz.

levrekcan
09-04-2008, 11:43
herkese slm bende bu belgeden 2 yıl önce almıştım ama bi defa soran olmadı belgenin süresi dol ama yeniletmeyi düşünmüyorum.zaten belgeyide saçma buluyorum çünkü her isteyene veriliyor kimin gerçekten balıkçı olup olmadığını nerden bilsinlerki bence bu iş sadece para almak için.bi yaptırımı oldugunu düşünmüyorum. herkese rasgele.....

feyyaz
09-04-2008, 15:55
En iyi balık sudaki balıktır,çünlü o bir neslin garantisidir.

bson
09-04-2008, 17:48
Arkadaşlar:belge Ankara Da Yenimahalle De Tarim Ormanköy Işleri Bakanliğina Bağli Müdürlükten Alinoyor.
Bir Adet Fotoğraf Ve Kilik Ile Gidilerek Orada Bir Dilekçe Dolduruyorsunuz Ayni Gün Aliyorsunuz.yenimahallenin Girişinde Solda

osman1950
23-04-2008, 22:25
arkadaşlar,bende belgeyi iki yıl önce almıştım.Soran arayan olmadı.Zaten sirkülerde şu anda mecbur değil.En güzeli sirkülerden bir çıktıyı balık çantamızda bulundurmak.Fırsatını buldukcada içeriğini amatörlüğün ne olduğunu bilmiyenlere hatırlatmak.Ben emekli jandarma başçavuşu olarak yeni nesil jandarmaların denetimlerinde daha bilinçli ve bilgili olduklarını görüp seviniyorum.Bize düşen onlara yardımcı olmak kuralları 156 ya bildirmek.Deneyin faydalı olacağına inanıyorum.selamlar.;)

HKÖZBİLEN
24-04-2008, 00:09
arkadaşlar ben alanyadan aldım 2 sene geçerli 1 resim ve nüfüs cüzdan fotokopisi ve 5 ytl hepsi okadar tarım müdürlüklerinden alınıyor bildiğim ve duyduğum kadarıyla 600 küsür cezası var bilginize
"ne şeytanı gör nede salavat getir" derlerya

HKÖZBİLEN
24-04-2008, 00:16
alanyada tutuğum balon balıkları

hauki
07-05-2008, 23:39
benim bir sorum olacak arkadaslar simdi ben yazin anaocagi buyudugum yer olan alanya ya gidicem ve tatilim buyuk bir kismi balik avi ile gececek simdi soyle bir sorum var!ben tekne ile baliga cikacigim icin cocunlukla profosyonel balikcilik belgesi alamam gerekiyor ikametgah gerek bilindigi uzere ama benim ikametim su an finlandiya oldugu icin bu belgeyi nasil alirim veya veririler mi? veyahut tekne ile ava cikabilmem icin herhangi bir turistik avlanma belgesimi verirler?

geneben
08-05-2008, 00:21
benim bir sorum olacak arkadaslar simdi ben yazin anaocagi buyudugum yer olan alanya ya gidicem ve tatilim buyuk bir kismi balik avi ile gececek simdi soyle bir sorum var!ben tekne ile baliga cikacigim icin cocunlukla profosyonel balikcilik belgesi alamam gerekiyor ikametgah gerek bilindigi uzere ama benim ikametim su an finlandiya oldugu icin bu belgeyi nasil alirim veya veririler mi? veyahut tekne ile ava cikabilmem icin herhangi bir turistik avlanma belgesimi verirler?

Mustafa plakalı balıkçı tekneleriyle mi ava çıkacaksın ki profosyonel balıkçı belgesi arıyorsun , amatör balıkçı belgesiyle amatör balıkçı teknesinde avlanabilirsin . Sen Finlandiya vatandaşımısın yoksa Türk vatandaşımı Türk vatandaşıysan Türkiyede kaldığın sürece ikametgahın ailenin yanında olması lazım oradaki muhtardan öğrenebilirsin.

hauki
08-05-2008, 00:49
Mustafa plakalı balıkçı tekneleriyle mi ava çıkacaksın ki profosyonel balıkçı belgesi arıyorsun , amatör balıkçı belgesiyle amatör balıkçı teknesinde avlanabilirsin . Sen Finlandiya vatandaşımısın yoksa Türk vatandaşımı Türk vatandaşıysan Türkiyede kaldığın sürece ikametgahın ailenin yanında olması lazım oradaki muhtardan öğrenebilirsin.

merhaba Askin abi biz genelde arkadaslarin profosyonel kayiklariyla cikiyoruz baliga o yuzden sordum gerekli oldugunu okumustum forumda...ben Turk vatandasiyim ama burda yasadigim icin su an oturumum burda ama dediginiz gibi muhtardan ailemin yaninda olduguma dair ikametgah alabilirsin bu sorun cözulebilir heralde sonra baliga cikip sahil guvenligin gelip keyfimizi kacirmasina luzum kalmaz..kurallara tamamen uyayim ben herseyim tam olsun sonra da kafam rahat olsun istiyorum..
saygiarla

geneben
08-05-2008, 00:55
merhaba Askin abi biz genelde arkadaslarin profosyonel kayiklariyla cikiyoruz baliga o yuzden sordum gerekli oldugunu okumustum forumda...ben Turk vatandasiyim ama burda yasadigim icin su an oturumum burda ama dediginiz gibi muhtardan ailemin yaninda olduguma dair ikametgah alabilirsin bu sorun cözulebilir heralde sonra baliga cikip sahil guvenligin gelip keyfimizi kacirmasina luzum kalmaz..kurallara tamamen uyayim ben herseyim tam olsun sonra da kafam rahat olsun istiyorum..
saygiarla

Haklısın Mustafa önceden tedbiri almak faydalı. Eğer balıkçı plakalı teknelerle çıkıyorsanız balığa senin birde o bölgedeki balıkçı kooperatifinden yazı alman lazım geçimimi balıkçılıkla yapıyorum diye bildiğim kadarıyla profosyonel sarı kağıt dedikleri balıkçı belgesi alınırken istiyorlar kooperatiften alınmış bir belge.
Gerçi bulunduğunuz mevkideki arkadaşlarından elinde sarı kağıt olanlar daha iyi bilirler heryerde aynı belge istenmiyebiliyor.

mirsat
18-06-2008, 14:12
En son duruma göre iç sularda avlanma için belge gerekiyormu. Mesala Ömerli barajı için durum nedir. Şu anda avlanmaya gidilebilirmi. Sazan için yasak dönem ama başka balıklar için durum nedir. Selamlar.

simendifer
19-06-2008, 13:41
Hayır gerekmiyor. Sadece orman içi sularda avlanacaksanız, orman içi sularda avlanma belgesi almanız gerekiyor. Ömerli barajında avlanmak için bu belgeye ihtiyacınız yok. ;)

mirsat
19-06-2008, 23:52
Cevap için teşekkürler. Peki bu iç sularda belge gerekmediğini gösteren tebliğdeki maddey ibulamadım. Bunu bastırıp yanımda bulundurabilirim. Bazen yetkililere laf anlatmak zor olabilir , hangi madde olduğunu belirtirtebilirmisiniz. Selamlar.

bahriuzun
20-06-2008, 01:37
Değerli avcılar, bu aldığımız belge ile sadece ikamet ettiğimiz yere yakın avlaklarda mı avlanabiliyoruz, yoksa her yerde olta atabilir miyiz? Mesela ben Marmara'da ikamet ediyorum, ama Ege'de kıyıdan olta atacağım. Belgeyi ikamet ettiğim yerden almamın bir sakıncası var mı? Bir de bu belge zorunlu değil diye biliyorum, ama yine de bulunmasında fayda var herhalde değil mi?