Canlı yem takımı...

Konu, 'Olta Düzenekleri ve Yeni Sistemler' kısmında skoylu tarafından paylaşıldı.

1. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Canlı yemleri kullanırken canlı tutmak bir hayli sorun olabilmektedir. Zira, canlı yemler, dalga vs. nedeniyle hırpalanırlar. Ağızları açılır, su baskısıyla ölürler, açılmaz, solunum yapamaz ölürler.

Ayrıca klasik canlı yem düzeneklerinde, yem bir hayli hırpalanır ve yeterince iyi hareket edemez. Bu da yemin etkinliğini düşürür.

Diğer yandan canlı yemi az hırpalayıp kullanabilirsek, balık gelmezse, sağ salim geri salma imkanımız da olacaktır.

Bu meseleri gözönüne alarak, bir takım yapmak iyi olacaktır. Öncelikle, yemin nasıl takılacağı önemlidir. Kendini yiyecek kadar büyük bir iğne, her durumda canlı yem için çok büyük bir iğne olacak, onu hırpalayacaktır. Çözüm iğneyi yemem sokmamaktan geçer. Sidikliğinin arkası vs. gibi yerlerden iğneye geçirilen yem ölmese bile, ciddi yara alacaktır. Her şeyden önce, hareket yeteneği azalacağı için yam olarak etkisi düşük olacaktır.

Fakat iğneyi yeme saplamayacaksa, heleki canlı olan yemin nasıl orada duracağı sorunu ortaya çıkar. Şunu yapabiliriz, yemi en az tahribat alacağı yerden takabiliriz. BU noktada gözlerinin arkası veya burnu olabilir en rahat şekilde. Zira, buralar kemikten ibarettir ve hayati organlar yoktur.

En iyi neticeyi veren yer, burun olmaktadır:

Resimdeki, bu amaçla hazır satılan bir takımdır.

Bu takım makul neticeler verebilmektedir, fakat temini güç olduğu gibi, lüfer gibi dişli bir şey filan denk gelirse sıkıntı vermektedir. Ayrıca buruna takılan yeri/tarafı kaçırma gibi sorunlara yol açmaktadır.

Bundan daha iyisini kendimiz yapabilir miyiz? En azından daha kolay bulunan malzemelerle! Bu niyetle yaklaşık 4-5 yıl önce şöyle bir şey hazırlamıştım, gereken yerlerde kullanıp gayet memnun kaldığım çok oldu.

Sırayla: Fırdöndü, yem çengeli, dyneema + iki ince silikon boru, çelik tel, iğne + lastik/silikon halka.

En başta küçük bir fırdöndü konuyor. Bunun misina olacak gözüne bir kurt teli ekleniyor. Bu tel sazan işine ağırlık veren malzemecilerden DAM-MAD markasıyla, yem çengeli adıyla bulunabilir:

Bunu sazancılar, daha doğrusu tatlı su avcıları, küçük kurtları takmak için kullanıyor.

Fırdöndünün arkasına yeterince uzun bir dyneema misina ekliyoruz. Abartıp çok uzun yapmaya gerek yok elbette. Dyneema üzerine isterseniz iki ince lastik, silikon boru vs. geçirebilirsiniz, ama çok elzem değil.

Dyneema'yı ise, yeteri kadar uzunlukta bir çelik telli iğneye bağlıyoruz doğrudan. Bizim burada harami çinekop(kışın) ve kofanalar (yazın) canlı yemlerin bir numaralı düşmanıdır. O nedenle böyle bir çelik tel ihtiyacı elzem. Ama eğer kofana, çinekop vs. rahatsız etmeyecek bir yerdeyseniz, çelik tele hiç hacet yok elbette, dyneema'ya iğneyi doğrudan bağlayabilirsiniz.

İğnenin üzerien de yumuşak silikondan bir halka takıyoruz. Gene sazan vs. malzemesi satan yerlerden bunu bulabilirsiniz. Pelet yem için kullanılıyor.

Başka markalar vs. var, nette hazır bu resmi bulabildim, zira 4 pil ile ancak 4 resim çekebildik

Bu takımın esprisi, gerektiğinde kolayca kısaltılabilmesidir. Neden kısaltalım ki, bize ne sağlar? Bunu anlamak için yemin nasıl takıldığına bir göz atmak gerekiyor:

Evde canlı yem saklamak gibi bir lüksümüz olmadığından, bir sasiyi konu mankeni olarak kullandık, umarım fikir veriyordur.

Görüldüğü gibi, iğneye sokulan silikon halkayı yemin kuyruğuna geçiriyoruz. Yem çengeli denen kurt halkasını da, yemin burnuna geçiriyoruz:

Bu durumda, burundan çengele takılınca balık, iğneli silikon halkanın kuyruğun en ince olduğu yere denk gelmesi lazım. Elbette 5-10 mm boşluk olması istenir, hareket için. Ama daha fazlası kötü olacaktır.

Takımın kısaltılması, eğer o tür silikon boru sazancıların boiliden misina geçirmek için kullandıkları şeylerden elinizde varsa, kolay olacaktır:

Üç kat olacak şekilde silikon borudan ip misinayı resimdeki gibi geçirirsiniz. Böylece takımı kolayca kısaltabilirsiniz. Eğer öyle şeyler yoksa elinizde, aynı şekilde 3 kat edip örgü misinayı, uçlara yakın yerlerden ince bir misina, ip vs. ile deste halinde bağlayın, olsun bitsin.

İğne boşta duruyor aslında. Yemin yükü, buruna takılı olan çengelde duruyor. O nedenle ip misina boşalmaz. Ama balık gelip yemi kapıp giderken, çektiği kuvvetle misinayı silikon borudan veya düğümden kolayca sıyırır.

Eğer silikon halka, yani kuyruğa takılan halka, büyük gelirse, gene biraz ip, misina vs ile halkayı bağlayın, "8" rakamı gibi. Böylece küçülecektir.

Eğer yem çengeli bulamazsanız, benzeri bir şeyi çelik telle kendiniz yapabilirsiniz. Daha olmadı uygun bir kısa pala iğne de kullanabilirsiniz. Ama özellikle küçük yemlerde iğne balığın üst çenesini çok aşırı hırpalıyor.

Klasik tür canlı yem takma teknikler, canlı yemi yarı cansız hale getiriyor. Bu nedenle, bu örnekteki gibi, yemi hırpalamadan takacak bir düzenekle kullanırsanız, çok faydasını göreceğinizi düşünüyorum.

Kendi adıma, bunu kullanırken yanına klasik bir takım atmadım, direk karşılaştırma yaptım diyemem. Fakat, bunlarla sayı ve büyüklük olarak baya bir balık tuttum ki, o bölgelerde pek görülmüş avlar değiller.

Takımın daha anlaşılır şematik gösterimi şu şekilde:

Eğer balığı tekneden gezdirecekseniz, resimdeki gibi ucu içeriye kavisli, kıvrık olan bir iğne değilde, düz olan bir iğne seçin. Kısa pala iğneler daha iyidir. Ama klasik lüfer iğneside idare eder. Uzun pala iğne, balığın hareketini ve görüntüsünü çok kötüleştirir.

Kendimden alıntıdır.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 30 Ocak 2020
  2. Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Nose Ring sonrasındada bait elastic sorunu çözmezmi acaba

3. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Çözmemesi için bir sebep yok ama, o el oyalıyor. Bu pratik, burnuna geçir teli, halkayı pensenin ucuna takıp genişlet, kuyruğa geçir. Bitti.

4. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Okuma V System 2.40 Lineaeffe Spirit Surf 3.90 (fiyat performans 9/10)
    Favori Makine:
    Spro Red Arc 20'lik (Fiyat/Performans : 8/10)
    En İyi Avı:
    Levrek (57 cm - 2.100 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 40 cm, Çipura 950 gr
    Sanırım daha çok lüfer için düşünüldü veya bana öyle gelmiş te olabilir.

Levrek için uygun bir sistem olur mu acaba?

Emeklerin için teşekkürler abi, ilginç bir konu. :)

5. fztyasin

fztyasin yasin özkan

Serdar hocam çok teşekkürler değerli bilgi ve tecrübelerinizi paylaştığınız için, benim gibi bu hobiye yeni yeni gönül veren birisi için başarılabilmesi zor ama detaylı anlatımınız sayesinde bir o kadar da uygulanabilir bir yöntem gibi duruyor.

Tecrübe ettiğiniz paylaşımların devam etmesi dileğimle tekrar teşekkürler ellerinize sağlık

6. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Levrek için hiç çelik tel karıştırma, direk ip misina ile iğneyi fırdöndüye bağla.

Bizim buralarda lüferler bir sorun. Yeme bakmıyorlar, hele canlıysa, bu levrek yemi mi diyerek, ne bulurlarsa yiyorlar ki, çelik tel koymak elzem oluyor.

Bu yüzden zargana takımlarını bile çelik telli yapıyorum el mahkum. Aynısı Akdeniz civarında balon belası içinde geçerli. Ama o durumda, rezistans teli ile 2-3 parça yapmak gerekiyor, balon çok telli çelik telleri kesiyor rahatça.

7. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Ron Thompson heavy telecoast, daiwa crossfire,lineaeffe extreme,Pezon&Michel Rafale pro pike
    Favori Makine:
    Daiwa tournement entoh 5500, Mitchell compact gold 7000 , Okuma Razor 65, Daiwa procaster A 4000
    harika bir aparatmis bu uçtaki. ilk kez gördüm. bende seri bagladigim iki ignenin birini sirt yüzgecinin basladigi yere, digerini sidiklikle, kuyrugun ortasina sapliyordum. balik bazen kendini kurtarabiliyor, onun için de serçe parmak tirnagi kadar minik lastik plaka takiyordum ignenin yari beline kadar

8. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Tebrik ederim seni Serdar,güzel bir bulus,balikcilik hergün yeni bir seyler arayip bulanlarin hobisidir,sendede bu var,sen kimin ne dedigine bakma,devamli yenilikci olmaya calis,tavsan tüyü olayini okudum,takma kafana böyle seyleri,herkes bilmez bu tür sistemleri,bendeki Fly sandiginda ne tüyler var bir yazsam,deli derler bana bu sitede:D,yenilikci kalmani temeni ederim,kendini devamli yenileyen bu hobide daimi kalir,tekrardan tebrik ederim,ellerine saglik Serdar...

9. sabriyazici

sabriyazici sabri

ellerine sağllık abi hem pratik hem çok güzel gözüküyor aynısı olmasa bile benzetiriz bişeye heralde :) sağlıcakla kal Allaha emanet ol

10. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    Herhalde Toriklerdir. Kofanalarda olabilir.ispendek 13,8 kg, Kırlangıçlar.vs.vs.
    Şu takımın yüzüşünü bir hayal et bakalım Serdar

Sadece hayal kuralım. Acaba bu takım nasıl gelecektir?

11. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Bildiğin balık nasıl geliyorsa, aynen öyle geliyor Aliço.

Ha, eğer o halkayı absürt bir şekilde, yamuk filan takarsan, o zaman artık şansına kalmış nasıl geleceği; ama kesin olarak hiç düzgün gelmez elbette.

En düzgün geliş için, iğneyi ve ipi balığın atına denk getirmek isabetli olur. Gerçi çokta fark etmiyor.

12. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    Herhalde Toriklerdir. Kofanalarda olabilir.ispendek 13,8 kg, Kırlangıçlar.vs.vs.
    Hayal etmıyorsun o zaman o balık nasıl gelir. Serdar.

Bu takım bence düzgün ve güzel hiçbir şekilde yüzmez diyorum bende.

1. resmi karşına al ve düşün takım sürekli sola sola baş aşağı kaçarmı kaçmazmı sonrada bu şekilde bir takımla verilen fire sayısını bir tahmin et. ben bakıyorum bakıyorum hayallerimde yüzdüremiyorum takımı.

Kafama şuda takılıyor Ağız iğnesi. Balığın ağzını kapamaktan ziyade balığın yanaklarını ne hale getirir. ilk silkelemede sökülüp atarmı ? gibi.....

13. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    1 resimdeki şeyin, biizm tarif ettiğimiz takım olmadığını yazmıştım üstadım..

Bizim takım daha farklı.

Ayrıca bunlar ağzıdan değilde, burundan takılırlar. Balıkta olabilidğince yavaş gezdirilir. Zaten çok canlı kaldığı için, cezbediciliği yüksektir.

O dediğin ilk resimdeki takımda da, balık gene tam merkezden çekilir. Çekerken o halka gibi kavisli kısım, bağlanana yeri tam ortalayacak şekilde kayacaktır. Fotoğraf, takımı göstermek için bir tür temsili fotoğraf. Suda iken takım bu şekilde durmaz pek.

Ha, o takım iyi mi dersen, değil. Çok iyi netice vermiyor. Gördüğün gibi iğneye balığa hart diye saplamış, zavallı balık ne acı çekiyordur. Benim tarif ettiğim takım bundan daha iyi iş yapan bir şey, ister çelik telli, ister normal. Hayvan kuyruğunu oynatacka, misian kasıyor bunlarda, oynatamıyor ki hayvan vücudunu o acıdan.

Sana bir tane vereyim, bir ara dene istersen. Farkı görürsün.

14. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    Senın takımın 1. takımdan farkı varmıdır ki Merkezden değil tamamen başka yönlerden çekilen takımın denge merkezi nasıl oturacak. ve yemın ağzı sürekli açık kalacak.

15. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Dikkat edersen, balığın burnuna bir çember takıyorsun. Nerden çekersen çek, ortalar balığı o kayarak. Tel balığın burnunda. Gaga iğnesi gibi tek noktadan girmiyor, iki noktadan giriyor. Bu durumda eğer dengesiz çekerken, balığı çekmeden önce teli çekersin ve tel kayarak dengeye gelir, balığın tam ortadan, yani telin girdiği ve çıktığı iki noktanın ortasından çeker. Eğer düzgün takmışsan, gayet düzgünde çekebilir. Şu resme dikkat et.

Şimdi hayalinde bir canlandır. O bağalam yeri en sağda olsun ve oradan misinadan asılıyorsun. Ne olacak, teli asılmış olacaksın ve balıktan önce tel gelecek, ortalayacak kendini. Yeterki teli aynı hizada tak, yani girdiği delikle çıktığı delik aynı hizada olsun. Bu da kolay, balığın burun deliğinin birinden sok, diğerinden çıkar. Hepsi bu.

16. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    Burnunda!

Ağız açık dahada açıldı sularla ne olacak donmez diyorsun yani.bence fırıl fırıl döner

17. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Çok hızlı çekmezsen, ağzı açılmaz, açılırsa dönse ne gam, ölür gider zavallı yem zaten.

Bu takım kullandığımız bir şey aliço, çantada duruyor, gerek kıyıdan, gerek tekneden sık sık kullanıyoruz, bahsettiğin sorunlar hiç denk gelmedi henüz.

18. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    Ben sormak durumundayım. ki düşünmedende dikkat edersen hiçbirşey sormam. bana sıkıntılı gibi geliyor.

19. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Alico bu takım yüzdürmek için değil zaten,balığı takarsın,ya serbest olta ile atarsın yada bir şamandıra ile yüzdürürsün,balık kendi gezecek,dolaşacak,yoksa tekne arkasında gezdirmek için olduğunu zanetmiyorum,doğrumuyum Serdar...

20. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    Üstadım ne farkeder teknesi kıyısı sonuçta bizde canlı yemle yürümüyoruzki biz de sabit olarak takım tutuyoruz canlı yemde kurşun dibe basar sadece yem yüzer.canlı olayında,şamandıra ise imkansız gibi.