melanurya avı teknikleri

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında hauki tarafından paylaşıldı.

1. hauki

hauki mustafa cecen

Favori Kamış:
    olta ve zipkin
    En İyi Avı:
    görup de tutamadigim balikti
    merhaba arkadaslar size melanurya avi icin bazi bilgiler vermiye calisacagim..

melanur genelde kayalik ve kumluk yerlerin birlestigi yerlerde kiyiya yakin yasayan baliklardir...ada etraflarinda veya magra girislerinde suruler halinde bulunurlar...gece ve gunduz aktif olan baliklardandirlar ve bana gore balik dunyasinda levrekten daha dikkatli baliklardir....tabi bazi zamanlar cok basit oltalarada yakalanabilir ama sans eseridir...

size melnur icin tavsiye edecegim sistem...oncelikle melanur avi gunduz yapmak iyi degildir...cunku gunduz kullanacaginiz 0,12mm misineyi su yuzeyinde gunesin parlatmasiyla cok iyi fark eder ve kolay kolay oltaya vurmaz ama bos yemleri aninda toplarlar...gunduz uygulayabilecegimiz uc teknik vardir

1-kibris sarmayi 30 cm pay ile yumruk buyuklugunde bir strafor kopuge baglayin...ardin su yuzeyini ekmekle yemleyin...bu arada kibrisa ekmek sarip igneler acikta kalacak bir sekilde hazirlayin..melenurlar su ustundeki ekmekleri toplamaya baslayinca bir kac dakikaq bekleyin balik yuzeye iyice toplansinlar ve kibrisi baliklarin oldugu bolgeye oylece atin...kibrista arkda baglanmis herhangi bir misine olmadigi icin balikler pek tereddut etmeden ekmegin bosta oldugunu dusunup vurur ve yakalanirlar ve daha sonra sizde yuzerek veya baska bir olta yardimiyla baligi karaya alabilirsiniz....

2-kayik veya tekne arkasindan tek igne 0,20-0,25mm arasi bedenle karides veya tek igne kirmizi bir tuy veya beyaz tuy kullanabilirsiniz..bu sistemi uygularken kiyiya paralel olarak tekneyi kullanip oltayi parmaginizla tik tik oynatin...

3- 0,12 veya 0,15 lik misine ile yagmurlu havalarda onceden yemlemis oldugumuz yerde avlayabiliriz cunku balik hava kapali oldugu icin oltayi pek fark etmeyecektir...

melanur hakkinda bilinmesi gereken bazi seyeler.....
    bu balik kirmizi ve beyaz renge duyarlidir...misineyi cok iyi gorur ve yeme vurmadan once cok fazla dikkat eder...buyuk baliklar kucuk baliklarin altinda durur ve kucuk baliklari yem olarak onden salar ve yemin guvenli olup olmadigini seyrederler.eger ufak balik bir kacma hareketi veya tedirginlik gostermezse o zaman buyuk baliklarda oltaya vurur...aksamlari gun batimindan yaklasik iki saat sonra cok iyi yakalanabilir onceden yemlemek sartiyla ve oltaya vurmayi saat 12 -1 civari keserler bundan sonra sabaha karsi 4 ten sonra cok iyi av yapar gunes ciktimi eve donun...

yem olarak-ekmek,tavuk gogsu,karides,subye,midye,misir,sardelye akliniza geleilecek her seyi yer yani ama en verimli ekmek karides sardalye ve tavuk etidir arkadaslar....

iyi bir melanur avi icin yapilmasi gerekenler ise soyle once yer belirlenir
    ardindan ekmek veya kullanilacak yemle oltayi elimizle atabilcegimiz mesafe yemlenir yaklasik 15 dakika sonra baliklar toplanmis olur yemlerimizi takip oltamizi atabiliriz..oltamizda cok az bir yaprak kursun bulunmali veyahuy hic bulunmamali..eger yem dibe hizli inerse vurmaz huylanir..sanki yemimiz bosta agir agir dibe iniyor izlenimi vermeliyiz...genelde yem dibe inmeden balik yakalanir..eger yakalanmazsa bekleyin dibe otursun ve arasira parmaginizla hafifce oynatin yemi o zaman kucuk baliklarin dikkatini ceker ve buyuklerde gelir...o zaman en iri baliklari yakalama sansiniz artar...buyuk baliklar yem dibe oturunca etrafinda turlar atmaya baslar ve yemi incelerer eger kucuk baliklar oynamaya baslarsa onlarin agzindan yemi alip kacmak isterler ve yaklanmis olurlar...unutmayin en iyi av gece yapar ama ay oldumu biraz daha az olurlar...olta sistemi asagida arkadaslar aynisi uygulayin.....beden 0,12 daha iyi olur saglam bir misine kullanin ekler 25-30 cm civari olsun asagida kursunlu ve kursunsuz olarak cizmeye calistim hepinize rastgele....

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 8 Ocak 2008
  2. osmanaltunel

osmanaltunel

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Turna 140 cm. Gölbaşı
    Paylaşımın için teşekkürler emeğine sağlık.

3. hauki

hauki mustafa cecen

Favori Kamış:
    olta ve zipkin
    En İyi Avı:
    evet yucel bey gormustum resimlerinizi.....ama aciklamis oldugum teknikle 6-7 parca degil daha iri ve daha cok balik alirsiniz deneyin gorun....gunduz o takimla at cek balik yapma sansiniz oldumu veya nerdeyse her atisiniz dolu geldimi???iste isin sirri kuna anatili...saygilarimla

4. mallaca

mallaca Halil Barış Şengül

Favori Kamış:
    Makinalı kamış olta,her türlü el oltası,rapala
    En İyi Avı:
    Kiloluk mırmır,Kiloluk iskorpit
    Teşekkürler güzel bilgilerdi

5. ozan

ozan Ozan

bildiğim kadarıyla minanur avında avın devam edebilmesi için balığı topladıktan sonra hiç görüntü vermemek ve oltayı suda fazla bekletmemek gerekiyor

6. covanny

covanny Fatih

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    1 kg turna
    Paylaşımınız için teşekkürler.Minanur avı çok ustalık ve sabır gerektirir.
    Ben bi öğrensem yiyeceğim balığı alıcam eminim.
    Kaç kere denedim olmadı.
    Süper bi mekanım var.Herkes elini kolunu sallayarak giremiyo.
    Yani özel bir yer anlıcanız.
    Seyri alem için daldığımda en az 250-300 tanesi etrafımı sarıyor.
    Bakalım amcaoğlu öğretecek tabi yakalamak zaman alıcak.

7. hauki

hauki mustafa cecen

Favori Kamış:
    olta ve zipkin
    En İyi Avı:
    anlatiklarimi uygula abi kesin basari diyorum.....ben sistemi 3-5 melenur hastasi arkadasa ogrettim ve melenurdan baska birsey tutmuyorlar ve ne zaman gorsem bana hala tesekkur ederler...ince misine ana kural bu balikta...

8. GÖKÇEADA

GÖKÇEADA

Ya Abi Biz Gokceada Da Limanda Ay Ciktigin Da Kibrisa Sardalya Sarar Atardik Ruzgarda Misina Siserdi Ama Oyle Bi Cekerdi Ki Oltayi Sanki Kiloluk Balik Gelio Yani Bu Baligi Yakalamak Cok Zevkli.biz Boyle Yaklardik Ama Senin Taktik Gokceada Da Cok Yaygin Kullaniloiyor.

9. tUĞrUl

tUĞrUl

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    kefal 1500 gr.
    Tekenden Melanur

Önce ilk yazım olduğu için bi hata yaparsam kusura bakmayın
    Önce boş msanaya (30 luk ) bildiğimiz lolitop şekerinin kamışını (beyaz olucak) geçiriyoruz sonra 7 numara gibi beyaz küçük 2 iğneyi sırt sırta verip bağlıyoruz iki uçlu çapa gibi oluyor lolitop kamışınıda üstüne geçiriyoruz sonra tekneden 25-30 m kadar salıp(motor sesi etkisi düşüne kadar) rolantide devam ediyoruz melanur oltaya geldiğinde titretiyor zaten :)
    Gelelim nerde sırtı çekicez ben Gökçeada da yaptım bunu yerlerini bilgiğim taraflarda ama genellikle 2-3 m. çapında taşların ve yatay kayaların olduğu derinlik 10-15 metre zemini görebildiğiniz yerlerde oluyor.

10. koray0183

koray0183

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    daha kiloluk tutamadık
    kp

hocam size katılıyorum bende bu teknigi kullanıyorum inanın çok iyi sonuçlar alıyorum sistem süper

11. ufukkula

ufukkula ufuk

En İyi Avı:
    Henüz yakalamamış olduğum
    benden de bir melanur tekniği;

Geceleri kayalık ve derin bir yer bulup kıyıdan,kurşunsuz veyahut yaprak kurşunlu bir olta ile iğne 6-7 numara normal olur mustad için.Diğerleri için de o boylar yeter.Yem olarak karedes uygundur.Zaten ağırlığı az olan oltayı elinizle savurun gidebildiği yer kadar zaten kıyıdan derin yer olduğu için 3-4 metre gitse yeter.Balık gelip muhtemelen vurduğu anlaşışmayacak,sankı yeni emiyor hissi verecek.Kaıprdatmaya çekmeye gerek yok.yalnız arada kontrol etmek yeterli.Ben çok iyi sonuç aldım.

12. oz0735

oz0735 Özkan

Favori Kamış:
    olta ve zıpkın
    En İyi Avı:
    28.2 kg sarıkuyruk(kuzu);4.7 kg levrek;1.5kg kofana;4.5 kg deniz turnası;2cm gümüş(alanya)
    melanur avlamanın birçok tekniği var ama yemle avlamada en önemlisi ince misinadır arkadaşlar...inanın daha önce görüpte yakalayamadığınız melanurları bu teknikleri uygun şartlarda oltanın ucunda göreceksiniz.çekmeside artık sizin becerinize kalmış

13. hauki

hauki mustafa cecen

Favori Kamış:
    olta ve zipkin
    En İyi Avı:
    yenilenmis av bilgileri

melanur genelde kayalik ve kumluk yerlerin birlestigi yerlerde kiyiya yakin yasayan baliklardir...ada etraflarinda veya magra girislerinde suruler halinde bulunurlar...gece ve gunduz aktif olan baliklardandirlar ve bana gore balik dunyasinda levrekten daha dikkatli ve zeki baliklardir....tabi bazi zamanlar cok basit oltalarada yakalanabilir ama sans eseridir...

size melanur icin tavsiye edecegim sistemler asagida belirtilmistir...oncelikle melanur avi gunduz yapmak iyi degildir...cunku gunduz kullanacaginiz 0,12mm misineyi bile su yuzeyinde gunesin parlatmasiyla cok iyi fark eder ve kolay kolay oltaya vurmaz ama bos yemleri aninda toplarlar...gunduz uygulayabilecegimiz uc teknik vardir..ve bunlar söyle;

1-kibris sarmayi 30 cm pay ile yumruk buyuklugunde bir strafor kopuge baglayin eger bu arayi uzun baglarsaniz balik buyuk bir ihtimal sarmayi alip gidecektir cunku daha rahat yuzme sansi bulacaktir beden 30 cm gecmezse balik diger ignelerede kolaylikla takilip yuzme olayi cok aza inecektir.....ardindan su yuzeyini ekmekle yemleyin...bu arada kibrisa ekmek sarip igneler acikta kalacak bir sekilde hazirlayin..aciktaki igneleride ekmek ici ile kaplayin..melenurlar su ustundeki ekmekleri toplamaya baslayinca bir kac dakika bekleyin baliklar yuzeye iyice toparlansinlar ve kibrisi baliklarin oldugu bolgeye oylece atin...atarken straforun sag ve sol kutpunu bas ve isaret parmagi ile tutun yoksa bir anda avcunuza birkac igne batabilir..kibrista arkada baglanmis herhangi bir misine olmadigi icin baliklar pek tereddut etmeden ekmegin bosta oldugunu dusunup yeme vurur ve bu sayede yakalanirlar ve daha sonra sizede yuzerek veya baska bir olta yardimiyla baligi karaya almak duser...

2-kayik veya tekne arkasindan tek igne 0,18-0,20-0,25mm arasi bedenle yapay karides ,tek igne kirmizi bir tuy veya beyaz tuy kullanabilirsiniz..veyahut bir lolipop kamisini beyaz renkte olanindan 4-5cm kadar keserek misine iciresinden gecirilip bir igne baglanir..bu sistemleri uygularken kiyiya paralel olarak tekneyi kullanip rölanti de yani yavas seyir edilir oltayi parmaginizla tik tik oynatarak yapay yeme hareket vererek baligin dikkatini daha cok cekebilirsiniz...

3- 0,12 veya 0,15 lik misine ile yagmurlu havalarda onceden yemlemis oldugumuz yerde veya bu turun guruplandigini bildiginiz bir bölge vaya daha önce yakaladiginiz yerde avlayabilirisiniz cunku balik hava kapali oldugu icin oltayi pek fark etmeyecektir...cunku gunes ile su yuzeyinde yansiyan misine melanuru tedirgin etmeye yeter ama hava kapali oldugu zaman balik bu yansimayi fark etmez ve ayrica dalgali bulanik sularda gunduz bu sekilde av yapilabilir...

melanur hakkinda bilinmesi gereken bazi seyeler.....
    bu balik kirmizi ve beyaz renge duyarlidir...misineyi cok iyi gorur ve yeme vurmadan once cok fazla dikkat eder...buyuk baliklar kucuk baliklarin altinda durur ve kucuk baliklari yem olarak onden gönderirler nisbeten ve yemin guvenli olup olmadigini seyrederler.eger ufak balik bir kacma hareketi veya tedirginlik gostermezse o zaman buyuk baliklarda yeme yakin turlar atmaya baslar ve ilgi yavru baliklar tarafindan artarsa o zaman oltaya vurur ve yakalanabilir...aksamlari gun batimindan yaklasik bir iki saat sonra cok iyi yakalanabilir onceden yemlemek sartiyla ve oltaya vurmayi saat 12 -1 civari keserler bundan sonra sabaha karsi 4 ten sonra cok iyi av yapar gunes ciktimi beklemeye gerek pek yoktur eve donun ve dinlenin:)

yem olarak-ekmek,tavuk gogsu,karides,subye,midye,misir,sardelye akliniza gelebilecek her seyi yer yani. ama en verimli ekmek karides sardalye ve tavuk etidir arkadaslar....

iyi bir melanur avi icin yapilmasi gerekenler ise soyle; once yer belirlenir
    ardindan ekmek veya kullanilacak yemle oltayi elimizle atabilcegimiz mesafe yemlenir yaklasik 15 dakika sonra baliklar toplanmis olur yemlerimizi takip oltamizi atabiliriz..oltamizda cok az bir yaprak kursun bulunmali veyahuy hic bulunmamali..eger yem dibe hizli inerse vurmaz huylanir..sanki yemimiz bosta agir agir dibe iniyor izlenimi vermeliyiz...genelde yem dibe inmeden balik yakalanir..eger yakalanmazsa bekleyin dibe otursun ve arasira parmaginizla hafifce oynatin yemi o zaman kucuk baliklarin dikkatini ceker ve buyuklerde gelir...o zaman en iri baliklari yakalama sansiniz artar...buyuk baliklar yem dibe oturunca etrafinda turlar atmaya baslar ve yemi incelerer eger kucuk baliklar oynamaya baslarsa onlarin agzindan yemi alip kacmak isterler ve yaklanmis olurlar...unutmayin en iyi av gece yapar ama ay oldumu biraz daha az olurlar...olta sistemi asagida arkadaslar aynisi uygulayin.....beden 0,12 daha iyi olur saglam bir misine kullanin ekler 25-30 cm civari olsun asagida kursunlu ve kursunsuz olarak cizmeye calistim hepinize rastgele....resim biraz acemice ilerde daha guzel bir cizim yapariz insallah:)

14. palamut23

palamut23

Favori Kamış:
    makaralı olta, zıpkın,
    En İyi Avı:
    9300g sazan, vs..
    rast gelsin

bilgini paşlaştığın için teşekkür ederim. çok güzel yazmış. olta örneğinle pekiştirmişsin sağolasın

15. palamut23

palamut23

Favori Kamış:
    makaralı olta, zıpkın,
    En İyi Avı:
    9300g sazan, vs..
    kıbrıs tabir ettiğimiz 10 ile 15 iğne...

bizim buralarda dolama olarak tabir edilen kıbrıs 10 ile 15 iğnelerin 2cm aralıklı ve sıralı düzülmüş 2 no ağırlıklı gezer kurşun eklenip fırdöndü ile sonlandırılan bir kıbrıs kullanılır. Gün doğumu melonun yaklaşık 1-1,5 saat müthiş bir saldırısı olur. dolama(kıbrısı)sardelya balığına sarma yaparak avlanma heyecanı yaşarız dolamada kaybettiğimiz zaman oldukça sıkıntı verir. hele bir de karışırsa off zaten zaman kısa melendros-melenur-melo olarak isim verilen balık müthiş. Saygılar.

16. turkkan74

turkkan74 Efkan

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    sapan 4.5kg...karakulak 500 gr... levrek 800 gr
    şamandıralı takım... küçük bir eva şamandıra, çubuğuna biraz yaprak kurşun, misinayı 1,5 yada 2 metre şamandıra altına uzatıp 5 numara çapraz iğneye karidesi işleyerek takıyoruz (canlı karides) mantar gömüldükçe tasmalıyoruz... akşam gün batımından sabah saat 8'e kadar melanur avlayabilirsiniz... herkese rastgele.. aynı sistem levrek için de geçerli ama levrekte yemi işlemiyoruz.. kuyruğun ikinci çizgisinden oltaya takıyoruz... 4 numara kısa pala levrek için daha ideal bu arada..

17. hauki

hauki mustafa cecen

Favori Kamış:
    olta ve zipkin
    En İyi Avı:
    verdigniz bilgi ve paylasim icin tesekkurler verdiginiz bilgi tamamen dogrudur ben cok fazla irdelemeden anlatmaya calistim konuda samandirali takimi...yem olarak tavuk eti,ekmek akliniza gelebilecek hersey olur cunku melenur hemen hemen her yemi yer...samandira alti misine uzunlugu 1,5 -2 mt olmasi cok dogru ben bunu hep soylerim ama pek uygulayan gormedim..genelde 30-40 cm pay birakiyor insanlar hem balik cekiniyor hemde iri av yakalanirsa misineyi daha rahat kiriyor veya kaciyor cenku alt beden kisa olunca dogal olarak esneme azaliyor....

18. ArcameneL

ArcameneL

Favori Kamış:
    olta, zipkin
    En İyi Avı:
    girida 6 kilo babamla beraberdi ama :)
    en guzel minanur yakalama taktigi gusel kopuk yapan bi kaya bu akdeniz bolgesi icin meltem estigi zaman 1.5, 2 metre hayit yem olarak yanes(tektek,teke) ekmekle biraz yemleyip sonra yanes ile yemleyip balik gelince goruntu vermeden avlamak gece avlamak fln bu kadar verimli olmaz bir keresinde 6 kilodan fazla yakalamistim hepside iriydi kucuk cok az sayida vardi. misinaya kursun fln da takmamak gerekir misina ince fakat cok saglam olmali 24luk misinayi kirdirdigimi hatirliyorum baliklara...

Son düzenleme: 26 Kasım 2007
  19. gülbaharlar

gülbaharlar gulbaharlar

Favori Kamış:
    el oltası, kamış
    En İyi Avı:
    13 kilo aynalı sazan
    paylaşım için teşekkürler

20. anil_280

anil_280

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    1.4 kilo levrek

1 numaralı yöntem Melanur için gerçekten de 1 numaralı yöntemdir. Benden de bir tavsiye : beyaz köpük yerine AMPUL de kullanabilirsiniz. Büyük melanurlar zaman zaman köpükleri kırabilir ya da batırıp bir daha çıkarmayabilir. Bu ampul işini ilk kez bu yaz denedim ben de gerçekten iyi oluyor.
    Ama ben artık bu yöntemle kendimi suyun içinde harap etmiyorum. Bir mantarın altına 2 metre 0.10-0.12 misina bağlayıp ucuna da tek kanca takıyorum. TAZE(!!!) ekmek dışını kancaya katlayıp, 2kez geçirerek takıyorum. Amaç yemin yüzmesi. Ekmek içi kesinlikle olmaz. Bununla sabahtan akşama kadar melanur tutulabilir. Burada püf nokta şudur: Bir miktar ekmek elde ıslatılır ve suya savrulur. Melanurlar tam toplanıp vurmaya başlayınca olta atılır. Atış çok önemli. Yeminiz önceden attığınız yemlerin tam arasına düşmeli. Mantarınız değil, yeminiz tam oraya düşmeli! Bu da biraz alıştırma ve oltakabiliyeti istiyor. Ben çok alıştım artık. İnsanlar yüzerken bile uyguluyorum bu taktiği. Bu yaz bir adamın 1 metre yanından melanur yakaladım.:D Bu tekniği uygularken dikkat etmeniz gereken yer mantar değil, kendi yeminizdir. Attığınız diğer ekmeklerin içinden kendi ekmeğinizi seçmeli ve gözden kaybetmemelisiniz. Balık özenle çekilmelidir. Kullanılan misina 0.10-0.12 olduğu için çok fazla taşıma kapasitesi yoktur. Ama melanur yan yan geldiği için bir sorun oluşturmaz.;) .Çupra gibi gelseydi, vay halimize.
    Benden bu kadar, 1-2şeyden daha bahsedecektim ama arkadaşlar yazmış zaten.