amatör olta balıkçılığı belgesi

Konu, 'Genel Konular' kısmında yaban-cı tarafından paylaşıldı.

1. yaban-cı

yaban-cı Koray

Favori Kamış:
    D.A.M E-MOTION 270
    Favori Makine:
    SHİMANO SEİDO 4000 FA
    En İyi Avı:
    sabır...
    arkadaşlar bu gün il tarım müdürlüğüne gittim amatör olta balıkçı belgesi için memurlar bana o belgenin artık kaldırıldığını amatör olta balıkçısından bu tür belge istenmeyeceğini söylediler. bizim buralarda sahil güvenlik illa istiyordu bu seneye kadar artık istemeyecek mi? gerçekten bu belge kalktı mı?

2. ufukkula

ufukkula ufuk

En İyi Avı:
    Henüz yakalamamış olduğum
    Koray Bey,

Halen yürürlükte olan mevzuata göre,amatör balık avcılığı için herhangi bir belgeye ihtiyaç yoktur.Eskiden de yoktu zaten.Tebliğ'de belgeden ve özelliklerindne bahsedilmişse de, belgenın bulundurulması dahi zorunlu tutulmamıştır.Meğer ki,bu belgeyi sizden isteyecek yetkili olması durumunda durumu anlatıp,ikna olmadıkları takdirde,cezai işleme de yetkili sulh ceza mahkemesinde itiraz edebilirsiniz.

3. yaban-cı

yaban-cı Koray

Favori Kamış:
    D.A.M E-MOTION 270
    Favori Makine:
    SHİMANO SEİDO 4000 FA
    En İyi Avı:
    sabır...
    Ufuk bey cevap için teşekkür ederim ancak geçtiğimiz yaz iki defa amatör olta balıkçı belgemiz olmadığı (benmi vardı ama beyaz olan) için sahil güvenlik dışarı çıkardı bizi , bir sürüde azar cabası. tekne kiralamıştık temmuz ayında tekne sahibi dediki bizim burada benim gibi tekne kiralayan birine teknesinde belgesi olmayan olta balıkçısına av yaptırdığı için sahil güvenlik 3 000 tl ceza yazdı dedi. başka yerde nasıl bilmiyorum ama akdenizde olta atamaz olduk belge yüzünden. bende beyaz olanı var ama sarı olanını istiyor sahil güvenlik. ona bile kızıyor yumurtalık karataş erzin plajında denk getirirse.

Son düzenleme: 15 Haziran 2010
  4. alikemal

alikemal Ali Kemal GÖKTÜRK

sıkıntı desene yine rahat bırakmıyor :(

5. BiG_mAsTeR

BiG_mAsTeR Mustafa

Favori Kamış:
    Lineaeffe S-Flex 4.50
    Favori Makine:
    Okuma Spector
    Amatör balıkçılık belgesi kalkmadı ben dün aldım.

6. alpargun35

alpargun35 c.alp argun

İzmir'de veriyorlar. Kiraladığınız tekne profesyonel bir balıkçı teknesimiydi ?,şayet öyleyse , sarı belge istemeleri gayet normal.

7. jaws43

jaws43 ömer

Favori Kamış:
    :) frig oltası
    Favori Makine:
    :) frig oltsı
    En İyi Avı:
    merzifon aynal avı 5.5 kg
    bu gün gölcük barajına uğradım oranın piknik alanını kiralamışlar gşirişte araba başı ücret alıyorlar adamın bana dediğine bak burada çarşmba cuma ve cumartesi balık tutmak serbest bir de gün battımı avcılık biter alinde bi belge mühür imza vs hiç bişey yok bende mevzuatı verdim eline al oku diye 2008 de yayımlanan tebliğ olduğu için bu eski diyor bu millet nereye gidiyor iki balık tutacaz huzur bırakmadılar adamla biz sabrttik hep sezon açlısın diye ağ atmadık dinamit atmadık suçlu biz mi olucaz

8. yaban-cı

yaban-cı Koray

Favori Kamış:
    D.A.M E-MOTION 270
    Favori Makine:
    SHİMANO SEİDO 4000 FA
    En İyi Avı:
    sabır...
    kiraladığımız tekne profesyonel bir tekne değildi. botla bile açıldık istediler sarı belgeyi. o halde il tarım müdürlüğüne tekrar gidip müdürle görüşmek lazım memurlar kalktı onla ilgili yazı geldi dediler ama demekki yalanmış artık onlardanda gelen yazının bir fotokopisini istemek şart oldu.

9. skymount

skymount Nuri ERTİK

Favori Kamış:
    Dam Spezipower 180
    Favori Makine:
    Abu Garcia 100U
    En İyi Avı:
    Yayın,35 kg.,Aras
    http://www.kkgm.gov.tr/teblig/2008-49.html

İlgili tebliğde her şey açıkça anlatılıyor.
    Bu tebliğde olan durumu Bakanlık aricinde herhangi bir kimse değiştiremez.
    Profosyonel teknelerle ava çıkılmasında farklı mevzuatlar olabilir o konuda bilgim yok.
    Ancak, amatör balıkçılık yapmakta iseniz, karşınızdaki kişi/kurum her ne ise, tebliğe uygunluğu dışında herhangi bir yorum getiremez.
    Bunun dışında herhangi bir uygulama yapması, açıkça görevi kötüye kullanmaktır.
    Böyle bir uygulama ile karşılaştığınızda ilgili merciye şikayet edin.
    Ayrıca 2/2 tebliğin bir örneğini daima yanınızda bulundurun ve bu tebliğe uygun hareket edin.

10. alpargun35

alpargun35 c.alp argun

Profesyonel olmayan teknede , profesyonel avlanma belgesi istenmesi , tuhaf !!! bazen olmuyorda değil, fakat hukuki dayanağı yok, cezayı neye göre yazacaktı merak konusu yani !

11. skymount

skymount Nuri ERTİK

Favori Kamış:
    Dam Spezipower 180
    Favori Makine:
    Abu Garcia 100U
    En İyi Avı:
    Yayın,35 kg.,Aras
    Coşkun abi çok haklısın öyle garip şeyler oluyor ki.
    Bunu engellemenin tek yolu haklarını bilmek ve kurallara uygun davranmak.
    Eğer buna rağmen bir olumsuzluk varsa bu olumsuzluğu yaratan için hukuki yollarla gerekli girişimi yapmak gerekli...
    Maalesef yakınıp sessiz kalınırsa, isteyen istediği atı oynatır...

12. alpargun35

alpargun35 c.alp argun

Çok haklısınız Nuri bey.

13. yaban-cı

yaban-cı Koray

Favori Kamış:
    D.A.M E-MOTION 270
    Favori Makine:
    SHİMANO SEİDO 4000 FA
    En İyi Avı:
    sabır...
    ne belge istenirse istensin ben almaya hazırım ama il tarım müdürlüğü kaltkı o belge diyor sahil güvenlik belgen yoksa çık diyor. zaten kural dışı avlanmamız söz konusu değil olmazda iğne sayısı olta miktarı her ne kural konulmuşsa zaten uyuyoruz bilmediklerimizi de bu site aracılığı ile öğreniyoruz çok şükür kaçak göçek bir işimiz yok ama bir kıçı kırık belge için ilçeden ile kaç defa daha gitmem gerekiyor doğrusu bilemiyorum. yani amatör balıkçılığı özendirmek kolaylaştırmak bu olsa gerek :(

14. jaws43

jaws43 ömer

Favori Kamış:
    :) frig oltası
    Favori Makine:
    :) frig oltsı
    En İyi Avı:
    merzifon aynal avı 5.5 kg
    zor işimiz

işimiz hakikaten zor adamlara başbakanlığın belgesini tebliği gösteriyorum bu 2008 de çıkmış diyor kardeşim bakanlığın işi yok da her sene kanun mu yazacak... eline de almış bi kağıt nereden geldiği belli değil balığın günü saati sınırlanabilirmi ya komple yasaktır yada değildir. jandarmayı bile arar bunlar:(

15. skymount

skymount Nuri ERTİK

Favori Kamış:
    Dam Spezipower 180
    Favori Makine:
    Abu Garcia 100U
    En İyi Avı:
    Yayın,35 kg.,Aras
    Arkadaşlar,
    Yukarda net yazdım.
    Eğer hala size haksızlık yapmaya devam ediyorlarsa, işlem yapmak isteyen kişinin bilgilerini alın ya da işlem yapılan saati, teknenin nosunu vs alın ve şikayet edin.
    2008 de çıkmış olması o tebliğin 4 yıllık olduğu ve o tebliğin bakanlık haricinde kim olursa olsun OLAĞANÜSTÜ HALLER dışında değiştirilemeyeceği açık...
    Şikayet edin...

16. yaban-cı

yaban-cı Koray

Favori Kamış:
    D.A.M E-MOTION 270
    Favori Makine:
    SHİMANO SEİDO 4000 FA
    En İyi Avı:
    sabır...
    kime??????