Sazan Yemi

Konu, 'Yemler ve Yemleme' kısmında YANLIZKURT tarafından paylaşıldı.

1. YANLIZKURT

YANLIZKURT

Favori Kamış:
    Makaralı Dip Oltası , Mantarlı Göl Kamışı
    En İyi Avı:
    Sazan 5kg
    Arkadaşlar çorbada benimde tuzum bulunsun.Bir tarifte benden:
    Sazanın dipte beslenen bir balık olduğunu hepimiz biliyoruz... Göl suları genelde bulanık olur.Dolayısıyla sazanın yemi görmeden önce kokusunu aldığı sonucunu çıkarabiliriz...
    Gelelim saadete ; bu demek oluyor ki koku esastır.Ama ne kokusu? Mısır sazanın karşı koyamamadığı bir yemdir.Bu da herkes tarafından kabul edilen bir gerçektir.Demekki mısır kokusu.Peki nereden bulacağız mısır kokusunu derseniz.İşte zurnanın zırt dediği yer burasıdır.Hani şu pazarda satılan parmak şeklindeki mısır gevrekleri var ya..Hah üstüne bastın ayağını kaldır.Kullanımına gelince:
    Bir günlük yemleme için 1kg kuru şeker mısırı bir gün öncesinden suya konulur.Ertesi gün düdüklü tencerede 2 saat kadar kısık ateşte kaynatılır.Bu mısırın içerisinden yumuşak olanları oltalık olarak ayrılır.Anlattığım şekilde hazırlanan şeker mısırı ne çok yumuşak nede çok sert olur.Ve aynı zamanda da irice olduğundan İsrail gümüş falan bu yemi oltadan kolayca alamaz.Oltalık olarak yeteri kadar mısır ayrıldıktan sonra geri kalan mısırlar bir yada iki poşet içiçe konarak yerde ayak yardımıyla güzelce ezilir.Pazardan yada mahalle bakkalından aldığımız bir paket mısır gevreği blendır da yada avucumuzun içinde adeta toz haline gelinceye kadar ufalanarak daha önce ezilen mısırla güzelce karıştırılır.Bu aşamadan sonra şöyle bir koklarsanız ne demek istediğimi anlayacaksınız.Müthiş bir yoğunlukta mısır kokusu alacaksınız.Bu da sazanları delirtmeye yetecektir.Bir sapan yardımıyla yada topaklar haline getirerek elinizle nokta atışı yapabilirsiniz.
    Başka bir önemli konu ise mısırı oltaya takma şeklidir.Mısırları iğneye geçirip iğnenin ucunu mutlaka dışarı çıkartmalısınız.Tabii bu anlattıklarımı sizler biliyorsunuzdur.Usta balıkçılar üzerine alınmasın:) :) .Sözüm bu virüsü yeni kapmış olan zavallılaradır.:D :D
    Rastgele...

2. mallaca

mallaca Halil Barış Şengül

Favori Kamış:
    Makinalı kamış olta,her türlü el oltası,rapala
    En İyi Avı:
    Kiloluk mırmır,Kiloluk iskorpit
    Paylaşım için teşekkür ederim.

3. murat41

murat41

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    vatoz 46,7 kg
    paylaşım için teşekürler:)

4. furumar

furumar ali

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    1.750 Gr aynalı sazan
    sevgili Levent vermiş olduğun bilgiler için teşekkürler hafta sonu gidecek olduğum av için yararlı bilgiler aldım teşekkürler tavsiyeni uyacağım bakalım yararlı olacakmı haydi rastgele

5. Baracuda76

Baracuda76

Favori Kamış:
    Daiwa Kamış, Silstar Cx80 Makina
    En İyi Avı:
    3.350 gr Aynalı Sazan
    Levent Bey,
    Hep şeker mısırı kullanırım, ilk fırsatta deneyeceğim. Mısır gevreği yerine ben mısır unu, soya unu ve kuzu yemiyle karıştırıyorum.
    Ama istediğim neticeyi alamadım. Bir değişiklik yapmanın vakti gelmiştir benim için.

6. tr16hunter

tr16hunter H.Cahit ÇİÇEK

Favori Kamış:
    Yasal olan tüm takımlar.
    En İyi Avı:
    sazan 5.300gr
    İyi fikir gibi görünüyor ,denemeye değer.Paylaşım için sağol...

7. tevfikgül

tevfikgül

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    eşkina 350gr
    abi ozvallılardan biride benim inşallah tüm vücuda yayılır hayırlısı:D

8. nevzat42

nevzat42

Arkadaşlar bir tarifte ben vereyim.Sonuç süper.Bu hafta sonu 3kg. civarı sazanı kıyıya kadar getirip misinanın kopması sonucunda kaçırdım.
    Malzemeler:Anason tohumu,irmik,mısır küspesi,vanilya,un.
    Hazırlama:Bir kaba su doldurulup kaynatılır.Daha sonra kaynayan suya anason tohumundan bir miktar atılıp çay gibi demlenmesi beklenir.Daha sonra demlenen suyla diğer malzemeler kararınca hamur yuğurulur.Bu hamuru ister sazan yayına takın.İster ister küspeli oltanın iğnelerine.Sonuç mükemmel.Deneyin görün.Oltalar boş kalmasın.

9. yildiraydere

yildiraydere

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Sazan 3 kg
    Denemek lazım

Mısır gevreği dediğin gibi çok ağır kokar.Ve anlattığın bence mantıklı.Bu tarifi arşivime kaydettim.İlk sazan avımda deneyeceğim

10. ripple

ripple

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    olacak
    paylaşım için teşekkürler.benim gibi acemi için oldukça faydalı bilgi. deneyeceğim.

11. fatih

fatih fatih gürtekin

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    nızı salın gitsin seneye daha büyüğünü yakalarsınız.
    yemleme işini ihmal etmemek lazim her ne yem olursa olsun ii bir yemleme yapilirsa sazan alişmiş olur ve devamli ii av aliriz .

yayin sazana göre dahada dipte mesela onada kokmuş et e dayanamaz.

12. gülbaharlar

gülbaharlar gulbaharlar

Favori Kamış:
    el oltası, kamış
    En İyi Avı:
    13 kilo aynalı sazan
    palaşımın içöin teşekkrler