Sazan Hakkinda Bilmek Istediğiniz Her şey

Konu, 'Yemler ve Yemleme' kısmında Yakamoz tarafından paylaşıldı.

1. Yakamoz

Yakamoz MUSTAFA

Favori Kamış:
    LINEAEFFE OYSTER CAST KAMIŞ 3.90
    Favori Makine:
    OKUMA TRAVERTINE TR55 MAKİNE
    En İyi Avı:
    DOSTLARIM
    Arkadaşlar Sazan avı ile en büyük avımı Romanya'nın Köstence bölgesinde yaptım hazır konu açılmışken sizlere orada kullanılan takım ve tekniklerden bahsetmek istiyorum:confused:
    Öncelikle kullanılan malzemeler 3.00mt-3.60mt arası teleskopik kamış 1.3 turlu makara 0.30-0.40 arası( 20 Kğ testli )yeşil renkli misina 3-6 numara arası tatlı su iğnesi.(Kullanılacak yeme göre iğne boyu değişir)Tekne kullanılmadan kıyıdan uzak mesafe atış için iskandil (yakın mesafe yani şamandıralı takım için iskandil gerekli değildir.) Kahverengi fırdöndü.

YEMLER:Yakın mesafe kıyıdan şamandıralı takım için kurtçuklar,küçük solucan,böcek,hamur,ekmek içi,daneler vb.Bu tür takımla büyük balık yakalama oranı düşüktür.
    YEMLER:Kıyıdan uzak mesafeye atış yapılan takımlarda 3-6cm yarıçaplı haşlanmış patates(haşlamada ana ilke avuç içinde sıkılacak kıvamdır)Haşlanan patetesler avdan 1-2 gün önce dondurucuda bekletilirse daha iyi olur.Dondurucuya konmadan önce ortalarından bir tel yardımı ile iğnenin geçeceği şekilde delinmeleri gerekir.
    Diğer bir yem türüde yumurta, vanilya, hazır sebze çorbaları ve peynir suyu ile yapılan erik büyüklüğündeki hamur tanelerinin kullanılmasıdır.Hamurun kıvamı ne çok cıvık nede çok katı olmamalıdır.Bunlarda 1-2 gün önceden dondurucuya ortalarından tel yardımı ile iğnenin geçeceği kadar delik açılarak bırakılırsa av sırasında suda çabuk çözülme yaşanmaz.
    Evet benim sazan avında Romanya'da uyguladığım yöntem bunlardı ve sizlerle paylaşmayı uygun gördüm.Saygılarımla sağlıcakla kalın

2. anil20

anil20

Favori Kamış:
    gırgır dip takımı ve şamandıra
    En İyi Avı:
    aynalı sazan 5 kg.
    Boili

================================================================================

BOİLİ

MANTIĞI: Sazan balığının yüksek proteine alıştırılmasına dayanır. Hazırladığımız boililerin yüksek protein içermesi nedeniyle, bunları yiyen sazanlar kendini güçlü ve sağlıklı hissetmektedir. Bu nedenle boiliye alıştırılmış sazanlar, artık boili yemezse kendini zayıf hissedecek, sürekli boili arayacaktır.

HAZIRLANIŞI: Boilini mantığında anlatıldığı gibi, hazırlayacağımız yemler yüksek oranda protein içermelidir. Ayrıca sazanın yemi daha rahat bulabilmesi için, kokulandırmalı ve renk verilmelidir. Bu maksatla çeşitli malzemeler kullanılabilir. Yerli ve yabancı sitelerde araştırma yapılırsa çok çeşitli malzemelere ulaşılabilir. Sn.Bay Ümit MERT’in Av Ve Doğa dergisinin Mayıs ve Haziran aylarında boili hakkında teferruatlı bir yazı dizisi vardır. Aşağıda benim hazırladığım boililerin malzemeleri örnek olarak görülebilir:
    İrmik
    Soya unu
    Mısır unu
    Glikoz
    Yumurta
    Meyve esansı
    Kırmızı gıda boyası
    Yukarıdaki ve bunun benzeri malzemelerle hazırlanan boili hamuru iyice yoğrulur. Daha sonra düz bir zeminde dolmakalem kalınlığında yuvarlatılır. Bir bıçakla 1 cm.lik uzunluklarda kesilir. Avuç içiyle haşlanmış nohut büyüklüğünde yuvarlatılır. Önceden iyice kaynatılmış suda 3-4 dk. pişirilir.Bir gün boyunca bir bezin üzerinde kurumaya bırakılır. İyice sertleşen boililer buzdolabı poşeti ile buzluğa kaldırılır. Kullanılacağı zaman ihtiyaç miktarı kadar alınıp, tekrar buzlukta muhafaza edilebilir.

YEMLEME: Boilide başarı uzun ve muntazam yemlemeye bağlıdır. Çünkü boiliyi ilk attığınızda diğer yediklerinden farklı tat ve kokudaki yeme pek itibar etmeyeceklerdir. Ancak zamanla yemeye alışan sazanlar, başka yem yiyemez olacaklardır. Bu nedenle avlanacağınız bölge büyük önem kazanmaktadır. Aşağıda yemleme yapılacak bölgenin seçiminde dikkat edilecek hususlar yazılmıştır:
    1. Evinize yakın olmalıdır. Sık sık gidebileceğiniz, ulaşımı kolay bir bölge olması yemleme işini sürdürebilmeniz için önemlidir. Aracınızla kıyısına kadar gidebileceğiniz bir gölet, size zaman tasarrufu sağlayacaktır.
    2. Fazla kalabalık olmayan bir gölet veya gölün fazla rağbet edilmeyen bir bölgesi yemlenmelidir.
    3. Yemlenecek bölgenin dip yapısı iyi bilinmelidir. Otlu, yosunlu bir dipte boililer kaybolacak, sazanlar tarafından bulunamayacaktır. Ayrıca, oltanın takılacağı ilişkenlerin olmamasına dikkat etmelidir.
    4. Gölde, en az 2-3 ayrı yere yemleme yapılmalıdır. Çünkü, yemleme yapacağınız veya aylarca yemleme yaptıktan sonra balığa gittiğiniz zaman yerinizde birilerinin olta atmış olma ihtimali büyük olasılıktır. O vakit alternatif yemleme bölgelerinizde balık tutabilirsiniz.
    5. Gölün fazla gürültü olmayan bir kısmını yemlemekte fayda var. Çünkü, boili ile yemlemeyi fazla uzağa yapamayacağınızdan dolayı, büyük balıkların kıyıya yanaşmasının engellenmemesi gerekiyor.
    6. Gölün derin olan kısımları seçilmelidir. Malum, büyük sazan çok fazla sığlığa yanaşmıyor. Kıyıya yakın kısımları derin olan göller daha rahat yemlenebilir.

Yukarıda yazılanlara dikkat ederek seçilen bölgeler, en az 2 günde bir, 2-3 ay süreyle yemlenmelidir. Eğer bu yemleme yapılmazsa, boilinin eskiden oltalara taktığımız hamurlardan bir farkı olmayacaktır. Hatta, sazanın yeni gördüğü bir yem olduğundan, çok daha az bir verim elde edilir. Boili ile avlanmanın sırrı yemlemedir. Bazen arkadaşlardan duyuyorum: ‘’Bu hafta boili ile avlanmayı deneyeceğim.’’ diyorlar. Hiç zahmet edip te, boili hazırlamaya çalışmasınlar, göl kenarında boili ile zaman kaybetmesinler. Mısır çok daha verimli olacaktır.
    Yemleme esnasında 30-40 tane boiliyi, olta atacağımızı varsaydığımız bir bölgeye dağıtarak atmalıyız. Yemleme yaptığımız bu bölgenin kerterizini alarak, her geldiğimizde aynı bölgeyi yemlemeye dikkat etmeliyiz. Alternatif bölgelerimiz için de aynı şekilde yemleme yapılmalıdır.
    OLTA TAKIMLARI: Pişirilen ve iyice kurutulan boililer iğneye kolay saplanmaz. Boili ile avlanma da yemin takılması için HAİR RİG metodu uygulanmalıdır. Aynı metodun mısır ile de uygulanmasının uygun olacağını düşünüyorum. Göl kıyısında oltanın ileriye atılması esnasında karışmaması için HELİCOPTER RİG denilen takım kullanılması, saatlerce birbirine karışmış oltaların başında oturmamızı önler. Olta takımları hakkında bilgilerimi Sazan Olta Takımları sayfasında resimleri ile birlikte anlatmaya çalışacağım.
    AVLANMA: Aylarca yaptığımız yemleme ve günlerce hazırladığımız olta takımlarımız tamamlandı. Artık avlanmaya gidebiliriz. Av bölgemize gittiğimizde hiç ses çıkartmadan, yemleme yaptığımız bölgeye10-15 tane boili yolluyoruz. Çevredeki sazanlar yemlemenin başladığını fark edip geleceklerdir. Daha sonra oltalarımızı hazırlıyoruz. Hair Rig ile boililerimizi takıp, kerterizi alınmış bölgeye atışlarımızı yapıyoruz. Vuruş boşluğunu bırakıp, kamışın ucuna zillerimizi takıyoruz. Makaranın debriyajını, yüke bindiğinde hafifçe misina salacak şekilde gevşetiyoruz. Çünkü, boililere vuracak sazanların devasa boyutta olacağı düşünüldüğünde, ilk vuruşunda misinayı kopartıp gitme ihtimali baş gösteriyor.
    Artık, bir tarih yazma vakti geldi. Efsane olmanın vaktidir. Ancak, amatör balıkçılık biliyorsunuz centilmen sporudur. Lütfen sirkülerde yazılı miktarların üzerinde tuttuğunuz balıkları suya iade ediniz. Bu maksatla, büyük bir livar, hapis edinin. Sazanları tuttukça canlı kalmaları için livara atın, limitlere ulaştığınız da tuttuğunuz her büyük balığa karşılık en ufağınız suya geri salın. Böylece, hem limitler içinde balık tutmuş olursunuz, hem de eve götürdüğünüz sazanlar büyük olur.
    Benden anlatması, sizden bu kadar zahmete girip tutması. Hepimize Rastgele…

3. emrecan

emrecan Emrecan

Favori Kamış:
    Shimano
    En İyi Avı:
    turna 95 cm
    sazan takımı

arkadaslar buda sazana yay ve kendi yaptığım küspe takımları :cool: :cool: :cool: :cool:

2.JPG

3.JPG

:cool: :cool: :cool: :cool:

4. emrecan

emrecan Emrecan

Favori Kamış:
    Shimano
    En İyi Avı:
    turna 95 cm
    buda kuspeli haliii.........:D:DD:

12.JPG

5. mehmetc

mehmetc memo

Favori Kamış:
    Tsunami trophy surf, Grauvell Teklon Concept Spin, Gloomis IMX Surf
    Favori Makine:
    Aero technium XT, Shimano twinpower 5000PG, Penn Fierce
    En İyi Avı:
    Ironfish
    sazan avi

oltalara geçmeden önce izninizle av sahasında yemleme nasıl olmalıdır konusunu kısaca ele alalım.
    sazan avının vazgeçilmezi yemleme yapmak için elbetteki yem hazırlamanız gerekir.
    bu yemler yaklasık pinpon topu büyüklüğünde olarak hazırlanır,suda yavas çözünmeleri için de bir gün önceden kurutulur.
    ben bu yemleri bi kaç değişik sekilde hazırlıyorum
    a haşlanmış nohut bakliyat
    bunları tülbent e doldurup av sahasına koku yaplması için atıyorum
    b hamurlar hamur için irmik un süt tozu yumurta tuzsuz çökelek haşlanmış yarma civciv yemi mısır unu ve şeker ile vanilya dan hazırlanabiliyor
    c dutkurusu hayvan gübresi vs gibi dogal koku yayıcıları bunlarda tülbent kadın corabı gibi malzemenin içine konup suya atılıyor

av yapmadan yaklasık yarım gün önce av sahasına bu yemleri bi şekilde uzaklı yakınlı atarak koku ile balığı av sahasına toplayabiliriz.
    ve elbette daha sonra oltalarımızı suya atarak balığı beklemeye başlarız
    başta bahsetmiştim
    ikigenel olta tipi var bunları
    sazan yayı küspe aparatı gibi seylerle donatıp 6 ila 8 iğneli dip takımları yapmak mümkün.baya basarılı olan takımlar

igneye takabileceğiniz yemler
    mısır,hamur,ekmek hamuru,irmik hamuru,içi doldurulmuş az haşlanmış makarna,pişrilmiş patates,haşlanmış tahıllar(nohut vb.),pet maması(kedi köpek),solucan yada larvalar,tatlı su midyesi,boili(haslanmış hamur karışımı).

6. anil20

anil20

Favori Kamış:
    gırgır dip takımı ve şamandıra
    En İyi Avı:
    aynalı sazan 5 kg.
    boiliyi bilmeyen arkadaşlar için bir kaç fotoğraf

7. korkmaz5

korkmaz5

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    yayın 33kg
    kuzu yeminden küspe yapımı

slm sayın cognitör ben sazan avına gideceğim zaman hemen bir yemciye uğrayıp 4-5 kg kadar kuzu yemi ve 1-2 kg kadar mısır küspesi ve 2kg bildiğimiz buğday unu alıyorum kuzu yemleriyle önce avlanacağım yeri yemliyorum sonra yaylık veya iğnelik olarak küspe hazırlamaya başlıyorum.

önce kullanacağım kadar kuzu yemini ıslatıp dağılmasını bekliyorum yemler dağılınca birmiktar un ve mısır küspesini karıştırıyorum sonra yaylık yapacaksam az miktar su ilave ediyorum karıştıyorum ve yaylık olan hazır.

yemlik yapacaksam yukarıdakinin içine ilave olarak vanilya ve yumurtada katıyorum yoğurup kulak memesi sertliğine ulaşınca yemim hazır oluyor kolay gelsin.

8. çılgınispari

çılgınispari

Sevgili Arkadaşlar burada size tanıtacağım takım aslında hazırlanması bayağı zahmetli bir takımdır booli tarzında hazırlanmış ama biz mısır takmak için kullanıyoruz mısır kakacağımız bölümü isteğimize göre ayarlaya bilmeya sahibiz ister tek mısır takın ister 15 ayrlyblcğimiz için mısır miktarı size kalmış beden çelik teldir ve çelik telin üzeri Makoron ile kapladır ( Daralan Boru) ikinci köstek için olan aparat argon teli ile yapılmıştır (paslanmaz) eğer gittiğiniz yer kumluk ve temizse ikinci kösteği takabilirsiniz

[​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]

9. carpangler

carpangler

Favori Kamış:
    olta
    Sazan -2- carpangler

-2-
    Sazan avına başlayan birçok kişi ilk önceleri bir su kenarına gider ve oltayı atıp zili takar ve yapılması gereken herşey yapıldı diye düşünerek zilin çalmasını beklemeye başlar. Bir zaman sonra tecrübe kazanır işi kuralına göre yapmaya çalışır;olta takımları,malzemeler,bölgenin coğrafi koşulları,hava durumu,yem ve yemleme taktikleri....derken bir yaşam tarzı oluşmaya başlar ve kendini kurtaramaz olur.Artık bu işin esiri olmuş olan bir sazan avcısı her türlü bilgiye açtır;kendi taktiği ve 'diğerleri' olmak üzere hep kıyas ve araştırma yapar....Evet,aşağıda 'diğerleri'ne örnek Avrupalı ve Amerikalı bazı ustaların Sazan avcılığı konusunda söylediklerinden derlemiş olduğum bazı görüşler: ( Kusura bakmayın bazılarının isimlerini indirmemiştim,ama en azından ilgilenenler için site adlarını verebilirim)

Sıcaklık: Sıcak günlerde sazan genelde su yüzeyinde ‘güneşlenirken’ görünür. Yüzeyde avcılık için idealdir.( Bu konuda ayrı bir yazı var,ileride onuda iletirim). Ancak sıcaklık dalgası artarak devam eder ve birkaç gün süreyle etkili olursa su yüzeyindeki oksijen miktarı azalacağı için balık derine çekilmeye başlar.Bu derinlik gölün yapısına,coğrafi şartlarına vb.bağlı olarak değişir.Ancak şu bir gerçek ki bu dönemlerde sığ sulara ancak sabah saatleri ve akşam serinliğinin çöktüğü anlarda yaklaşırlar.Genelde kendileri için rahat sayılan 9-18m derinlere inerler,süre uzadıkça derinlik artar.

Basınç: Hava basıncı belkide sazanın yeme alışkanlığındaki en önemli faktörlerden birisidir.Açık,sakin,sıcak yaz günleri (-ya da sakin ama dondurucu kış geceleri ) “yüksek basınç” göstergeleridir.Bu sıklıkla balığın iştahının azaldığı ve avlanmanın zor olduğu bir dönemdir.Ancak bu dönemde verimli yüzey balıkçılğı yapılabilir.Eğer yüksek basınç sürerse,bu kez gece avları neredeyse herzaman –özellikle büyük balık tutmak için ideal zamandır.
    Yoğun alçak seviye bulutları ile kaplı bir gökyüzü ve hafif ya da orta şiddette rüzgarlı günler hem kışın hem de yazın “alçak basınç”göstergeleridir.Bu dönemde sazanın iştahı açılır ve takımları toplayıp balığa gitmenin zamanıdır.Yani balığa gitmeden önce hava durumuna biraz daha ayrıntılı bakmak şansımızı artırabilir!

Derinlik: Bir sazan ne kadar derinlere iner? Tuzlusuda bazı balıklar 7-8km derinliklerde yaşayabilir.Kaydedilen en derinde yaşayan balık 8370m de görünmüştür…
    ..Güneş ışığı normalse suyun 30mkadar derinliğine kadar nüfuz edebilir-Bazı olağanüstü koşullarda,berrak sularda bu 50-60m’yi bulabilir.Öğlen vakitleri en temiz suda güneş ışığı her75m’de onda bir oranında azalır.
    Çoğu tatlısu canlıları güneş ışığının daha yoğun olduğu bölgelerde yaşamaya meyillidirler.Yakalanan sazanların %70-80’i bu yoğunluğun en çok yaşandığı 0,5 – 10m derinliklerde dolaşanlardır.İstisna durumlarda çok büyük olanları daha derinlerde yakalanmıştır.

Suyun Akışı / Yönü :Avrupa’da gemilerin ve botların çok sık kullandığı kanallarda avlanan çoğu usta sazan avcısı bilir ki balık tutmanın en iyi vakti bu taşıtların en sık geçtiği zamanlardır.Bundaki avantaj çok ağır hareket eden su akışının bu sayede hareketlenerek sudaki oksijen seviyesini yükseltmesinden gelmektedir.Özellikle de yoğun sıcaklığın hüküm sürdüğü günlerde.( Bu yüzden rüzgarın balık tutmadaki rolü özellikle tatlısularda çok büyüktür)
    Akışkan sularda oksijen seviyesinin en yüksek olduğu yerler denince akla hemen barajların su bıraktığı bölgeler,tahliye kanalları,şelale altları,yüksek akışkanlıklı nehirler vb gelmektedir.Çoğu sazan avcısının hiç aklına gelmeyecek yerlerden birisi dedebisi yüksek sert akışlı akarsulardır!! Yakalaması kolay değildir fakat buralarda-hemde gayet güçlü ve iri balıkların yaşadığı bir gerçektir.

İnanılmaz gelebilir ama sadece somonların yaşadığı düşünülen ve hatta raftingçilerin bile zorlandığı akışa sahip akarsularda yakaladığım balık sayısı yüzlercedir. Yumurtlamak için göç edilen bahar aylarında akıntıya ters somon gibi sıçrayan sazanlardan biri yanda görülmektedir! (Tony Davies_Extreme Carp Fishing-www.carpanglersgroup.com/makingsenseofcarp )

Son düzenleme: 7 Mayıs 2006
  10. carphunters

carphunters sebahtin

Favori Kamış:
    shimano, fox, kryston, jrc, korda, esp, garmin, nutrabaits, pelzer, chub
    sazan yemlemek için kullandığım raket

http://carpbg.com/shop/images/baitrocket.jpg
    http://carpbg.com/shop/images/36192001.jpg
    özellikle haziran ve temuz ayında sazan balığının sığ yerlerde gezdiği bir mevsimde yemlemek için kullandığım raket
    bu raketi yemlemek için suyun içinde kalmıycak bir şekilde at çıkar yaparak içine yem( mısır)koyarak kullanabılırsınız
    burada dikkat etmeniz gereken şey mısırı harcıalem atmamak mümkün olduğunca bir araya atmak oltaları da yemlemiş olduğunuz yere atmak
    delikli olmasının sebebi bu raketi çıkartırken deliksize göre daha kolay ve daha seri çıkartabılırsiniz raketi bir nevi su tahliyesi
    DOLDUR YEMİ AT ÇIKARt DOLDUR YEMİ AT ÇIKAR
    en az 0,50 0,45 misina kullanmanız şart ve kamış da çok sağlam olması lazım zayıf kalıtesız kamış ile sakın denemeyin benim gibi bir günde 2 kamış parçalayıp moralinizi sıfıra düşürüp balık tutamadan geri donebılırsınız
    yalnız bu raket ile haziran temuz aylarında başarılı olabılırsınız sazan balığının sığ yerlerde yem aradığı zamanlar bu aylar sazan genelde havyarını atığı yerde yem aradığı aylar yani kısa mesafe
    daha sonraki aylar yemlemek için bot şart

11. çılgınispari

çılgınispari

Sevgili arkadaşlar
    Geçtiğimiz pazar günü sevgili arkadaşım Sazancıprof ile gittiğimiz turna avında bana bu roketi getirmişti gerçekten çok süper bir materyal yalnız bunu mısırla doldurduğumuzda 200Gr yakın belki daha fazla bir ağırlık oluşacağı için içi dolu kamış kullanmakta yarar var yoksa kamışı çatlaltırsınız
    Sabri hani borcum yoktu :) neyse bende sana bir hediye alır ödeşiriz sevgili arkadaşım
    Bak seni yakaladım
    [​IMG] [​IMG]

12. carpangler

carpangler

Favori Kamış:
    olta
    Arkadaşlar be sazan avında genelde aşağıdaresimlerini verdiğim kendi hazırladığım iki takımı kullanıyorum.Küspe ya da sıra oltalar da çok fazla iğne olduğu için büyük balık yakalama şansı daha az diye düşünüyorum.Kaldı ki küçük bir balık kancalardan birine takılınca diğerleri ya kaçıyor ya da aynı ebatta balıklar geliyor;çapari gibi.:)
    Burdaki yaylı takım piyasada satılan 5-6 iğneli takımlardan Ama ben yayın hemen yanındaki iğneleri çıkartıyorum.Belki bir tane takılı duruyor.Onu da yaya sardığım kendi hazırladığım (Burada anlatılan diğer hamur tarzı yemlerden)oluşan yumruk büyüklüğündeki kütleye saplıyorum.Ancak resimde görülen diğer ikinci bir kancayı 30cm kadar misina ile uzatıp,saçmadan yapılan kurşunla bağlıyorum.Bu kancanın ucunu genelde boş bırakıyorum ancak kancadan 'hair rig'denen yöntemle bağlanan bir ince misinaya büyüklerden 2-3 mısır tanesini bir tığ yardımı ile bağlıyorum.Aralarına sarı yada kırmızı renkte aynı boyda bir de sünger takıyorum ki mısırlar zeminden birkaç santim havada görülür olsun.( Bununla ilgili bir resmi anıl arkadaşımız yakın zaman önce göndermişti)

2. resimdeki takım ise favorim!Hareketli bir kurşunu taktığım misinadan sonra yine 30cm kadar uzunlukta bir misinanın ucuna tek bir kanca bağlıyor ve atabildiğim kadar uzağa atıyorum.Yem takma yöntemi az öncekinde olduğu gibidir.

Ve asıl bu resimdeki aparat benim için son derece önemli.Oltaları atmadan 15-30dk önceden atacağım yeri tayin ettikten sonra ( Bunun nasıl olduğunu kısaca anlatmak gerekirse;Önce yeterli misinası olan bir kamışın kancayı taktığımız en uç noktasına büyük ve renkli bir şamandıra bağlıyorum,ve bir boncuk yarıdmıyla sabitliyorum.Daha sonra 15 cm kadar geriden bir fırdöndü bağlıyorum ve fırdöndünün diğer ucuna hareketli 100-150 gr bir kurşun takıyorum.Artık buradan makaraya kadar olan misina serbest kalacaktır. Burada mantık şu;Şamandırayı suya atınca suyun kaldırma kuvveti ile su yüzeyine çıkacak,kurşun da önünde bir engel olmayacağı için suyun dibine giderek sabitlenecektir.Yani çok uzağa atsanız bile şamandırayı su üzerinde görebileceğiz._ Olmazsa bununla ilgili bir çizim göndermeye çalışırım.)
    İşte şimdi sabitlediğim bu noktaya 3. resimde görülen 1/2 lt. cola şişesinden kesilmiş olan,karşılıklı delinerek adeta bir kovanın taşıma kolu gibi duran kısma -ben bir elbise askısı kancası bağladım-geniş bir kanca bağlıyoruz.Bu kancanın sap kısmından çıkan iki bağlantı ucundan biri kamışa bağlanacak olan misinadır,diğeri de biraz sertçe bir kablodur.) Kabloyu şişenin kapağına dışarıdan gelecek şekilde uzatıp kapağa bir delik delinir ve buraya düğümle sabitlenir.Bu bağlantının avantajı kabı geriye doğru çekerken suyun direncini minimuma indirmek içindir.Suya çarpan kaba bağlı kanca tutunduğu bağlantı noktasında ayrılacak ve şişe ters dönecektir)Artık sıra şişeyi yemle doldurup az önce şamandırayı attığımız yere fırlatmaya gelir.Ancak dikkat edilmesi gereken nokta bunu fırlatmada kullanılacak kamışın 'biraz'dayanıklı olması gereklidir.İnce bir kamış size kötü bir süpriz yapabilir.Bir kaç sefer yem atımından sonra takımlar atılır ve .....zilin çalacağı o ana kadar kıyıda volta atılır!:)

Son düzenleme: 28 Nisan 2006
  13. cakall

cakall Burhan Sait

sazan ve levrek için başka bir metot

herkeze merhaba
    ben Alibeyköy barajında avlanıyorum.Benim kullandığım metot toprak solıcanın boğum yerinin uzun tarafından iğneyi takıp boğumun üst tarafına eczaneden aldığım küçük boy şiringayla hava basıyorum.Hava solucanı havaya kaldırıyor,boğumun altı (solucanın uzun kısmı) devamlı hareket ediyor buda balıkların dikkatini çekiyor.Ben bu şekilde hem levrek hemde sazan yakaldım.Tavsiye ederim.

Herkeze bol şanslar.

14. eozsoyeri

eozsoyeri Erdem Özsoyeri

Merhaba abilerim..ben de bu sezon ilk önce mısırla ,yemleme yaptıktan sonra da boili ile bu takımı kullanmayı düşünüyorum..

Küspeli takım için ise geçen gün şu takımı aldım oldukça kullanışlı görünüyor.

Bir de bu hamur yayı var altındaki plastik parçasını ben taktım kanca yukarı takılmasın diye.Altına tek bir kanca bağlamayı düşünüyorum ilk resimlerdeki gibi..

Fikirlerinizi belirtirseniz sevinirim..Çılgınispari bu makaron u nerden alabilirim?ben elektrik kablosu parçaları kullandım gayet iyi ama biraz zahmetli oluyor doğrusu:)

15. Morfi

Morfi halis

bu ac icin en iyi sistemlerden birisi boncuklu sistemdir.

Benim kullandıgım sistem balık tutmanın zevkini cıkartıgım nokta

bu sistemin faydaları daha uzaklara atabilmek ve sabit iniş.

16. asl_ank

asl_ank

Favori Kamış:
    KÜSBELİ DİP OLTASI,KAMIŞ
    En İyi Avı:
    SAZAN 3 KG
    Kardeş sazan avına gece çıktığım çok sık oldu,arkadaşların söylediği gibi sazan günün her saati tutulabilir,yalnız en iyi avlarımı sabah 6-10 akşam 4-9 arasında yaptım,geceleyin az gelse de gelen balık muhtemelen iri olacaktır, geceleyin orda olmak çok güzel bir duygu kardeş belirteyim,hele bir de zillerin çalarsa :) yem konusunda ben genelde küsbeli olta kullanıyorum,ayçiçeği küsbesi,4 lü ganca,gece gündüz farketmiyor,tabi yem olarak sen ne kullanacağını bilirsin,ben hamur kullanırım sıklıkla ve bildiğin ekmek hamuru,gece şamandıralı olta ne kadar faydalı olur bilmiyorum,çünkü balık dipte oluyor,tabiki sazan her an her yerde olabilir,gece ışıklı fosforlu bir şamandıra kullanmanı tavsiye ederim,sadece fosforlu yeterli olmuyor kapalı havalardabilirsin küçük fosforlar satılıyor plastik ortadan kırınca ışık saçıyor,4-5 saat güzel ışık verir...yalnız sezonu açılmadı kardeş henüz,,,iyi avlar dilerim.

17. asl_ank

asl_ank

Favori Kamış:
    KÜSBELİ DİP OLTASI,KAMIŞ
    En İyi Avı:
    SAZAN 3 KG
    kardeş o senin bileceğin işi elbetteki denemekte fayda var,gece balık olmaz diye birşey yokama dibe değmesinin de çok önemi yok,sana bir tavsiyem,eğer sazana gideceksen muhakkak küsbeli olta götür,sazana dip olasız gidilmez unutma,hele geceleyin gideceksen,balıkçılarda çok ucuza kasnağa sarılı vaziyette satılıyor,olmadı küsbesiz hazırlanmışlar muhakkak vardır,bence ihmal etme,salla dip oltanı zilini tak sonra istersen şamandıralıya devam et zarar gelmez,işi garantiye al,en az üç tane götür bana sorarsan,maliyeti fazla olmayacaktır, nasıl kullanılacağını anlatmaya çalışayım,söz konusu kasnağa sarılı misinanın15-20 mtresini temiz bir yere karışmayacak şekilde aç,küspeli kısmın (oltanın ucu) 70 cm-1 mt üstünden elinle tut ve geriden öne doğru salla ve atabildiğin kadar uzağa fırlat (açtığın misinanın üstüne basma,kasnağa dikkat et suya gitmesin :)) bir çubuk sapla yere,misinanın boşunu al 5 dk sonra yani gergin olsun olta,ipi çubuğun başına sar ve bir zil tak..bu kadar gece gündüz muhakka tutarsın balık varsa tabiküspesiz dip oltası da aynı şekilde kardeş...umarım faydalı olur,saygılar..

18. asl_ank

asl_ank

Favori Kamış:
    KÜSBELİ DİP OLTASI,KAMIŞ
    En İyi Avı:
    SAZAN 3 KG
    Kardeş diyelim ki zilin çaldı,ben şunları tecrübe ile söylüyorum,200-300 gr bir balık sadece ipi çeker zil hafif çalar bir veya iki kez, bu sırada biraz bekle eğer ikinci kez aynı şey olursa takılmış demektir çekmelisin oltayı,bunu şöyle düşün balık ne kadar büyük olursa zilsallanması ve gidiş geliş hızı o kadar şiddetlenecektir ve büyük balık ipi koparacakmış gibi çalar zili, takılınca eğer oltanın boşunu almışsan (ipin boşunu muhakkak amalısın, aksi takdirde balığın geldiğinii anlayamayabilirsin) dediğimiz gibi belki aralıklı ama sürekli çalacaktır yine çekmelisin, son olarak yaşadığım şeylerden,büyük balılar örneğin2-3 kg ve üstü balıkların çubuğu kırarak zili aniden çokhızlı olarak suya çektiğini gördüm,zil sesini duyamadım bile,sana tavsiyem,zil elbet olacak çok güze l ve mantıklı ama,gözünle sürekli kontrol et,senin farkemediğin bir anda büyük bir balıkçubuğu kırarak zili suay aniden çekmiş olabilir,3 kg luk tuttuğum balık bunu yaptı,tutacağın yerde iri balıklar varsa,kasnaklarının üzerine iri bir taş koyki kasnakla birlikte alıp gitmesin balık..saygılar..

19. s@z@ncı

s@z@ncı

Favori Kamış:
    Olta harici hiçbirşey...
    En İyi Avı:
    Sazan 14 kg, yayın 11 kg
    Teknik.

Değerli blutfu,
    Gölde avlandığından bahsetmişsin. Bölgenin insanı olduğundan işin daha kolay olacak. Öncelikle kendi avlağını bulmalı ve düzenli yemleme ile hayvanı meraya alıştırmalısın. Yemleme için raket denilen aparatlar var, silikon tüplerinden yapabilirsin. Bilmiyorsan yaz, sana yapılmasını tarif edeyim. Avlağını tespit ederken, rüzgar altı olmalı yani rüzgar arkandan esmeli, kumluk yada çamurluk olmalı. Kırma taşlıklarda pek sazan olmaz çünkü. Söyle ağaçlıklı kıyılı koylar varsa suya dik açılı inmeyen yerler. Çamurlu diyorum çünkü ; Sazan yerden çamuru alır, ağzında somura somura yem arar. Omnivor bir balıktır.

Yemde tek türe alıştırma yapmalısın. Örneğin:
    Kendince bir hamur karışımı yap. Bolca olsun elini korkak alıştırma. Ceviz iriliğinde hamur topları yapıp bunları hafifce güneşte kurut. İster elinle fırlat, ister sallama sapan yap at. Denizlili olduğun için sallama sapanı tarife gerek yok. eozsoyeri nin dediği gibi pellet yem küçük balığı da çeker. Onun için sen büyük yemler serpmelisinki ağır abiler senin yemlere alışsın. Haftada iki kere yemleme şart.
    Bir yemleme hamuru tarifi
    1 tane dalağı robotta çek
    1/2 kg mısır unu
    1/2 kg civciv yemi
    4 yumurta
    1/2 kg soya unu
    1 kg pellet tavuk yemi
    1 paket vanilya
    3-4 ekmek hamuru

iyice karıştır orta sertlikte bir hamur yap. Su gerekirse peynir suyu ekle aldığı kadar. Bolca yemle ortalığı.

Oltaya gelince büyük balık istiyorsan öncelikle ince, ama ince olduğu kadarda sağlam misina kullanmalısın. Eğer durumun müsaitse ASSO marka misinayı tavsiye ederim. 0.35 çapta 17 kg çekeri var ki bu balta gibi asılma çekeri. Balığı kullanacaksınki bu daha da yukarlara çıkar bir ağırlık kaldırır. Oltayı nasıl yapacaksın:
    Hırsız olta düzeninde olacak bir kere. 40 gramlık olive (Zeytin) kurşun olmalı (Deliği boydan boya olan kurşun tipi bu). Misinayı kurşundan geçir ve bir tespih boncuğu tak sarı olmasında ne renk olursa olsun. İtalyan tipi bir klipsli fırdöndüye güzelce düğümle. 0.30 misinadan (Aynı marka olmalı) köstek yap, bir ucuna 2/0 döğme iğne (üzeri yaylı olanları var yeni çıktı onlar iyi olur bak) bağla ve diğer ucuna ikili kasa bağı yap. Kasaladığın ucu fırdöndüye tak. Burada yemi takacağın zaman ister iğneye sarmalayabilirsin, ister tarifimi iyi dinle şimdi. Hair riğ düğümünü bağlamayı biliyormusun bilmiyorum ama resmini verdim aşağıya bir incele.

Şimdi burada püf noktası iğnenin ucunda boşta olan halkalı kısım var ya oraya tükenmez kalem yayı bağlıyoruz. İp yayın içinden geçip üst ucundan bağlanmalı ama. Bu yayın etrafına hamurumuzu sarıyoruz. Ne kadar: iri bir ceviz boyutunda ve hafif oval olmalı. Dikkat hamur orta sert olacak ki hemen dökülmesin. Oltalarını yemlediğin alana at, boşluklarını al ve oltalarını sabitle. Kasnaklarını iyi pekiştir, vuracak olan azmanlar kasnaklarını suyun ortasına kadar uçurur bir vuruşta.

Ha bu arada küspeli falan başka bir yemlediğin tarafa tarafa at onları şans bu belli olmaz.

İncelik nerede? Büyük balığa attığın yerlere atmamalısın ama.

İyi avlar, umarım yardımcı olmuşumdur. Başka tekniklerde var ama şimdilik bunlar sana yeterli.

20. balikci

balikci

Sazan Sezonu Açıldı

Merhaba sevgili balıkçı dostlar,

Gün içinde en fazla 8 adet sazan avlanması uygun görülmekle birlikte, yakalanacak sazanların boyu 30cm boydan küçük olmamalıdır. 30cm boydan %5 daha küçüklerine izin verilmektedir.

36/2 nolu amatör balıkçılık sirkülerine göre aşağıdaki illerde avlanması serbesttir;

Adana, Adıyaman, Antalya, Aydın, Batman, Denizli, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, İzmir, Kahramanmaraş, Kilis, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Osmaniye, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Afyon, Aksaray, Amasya, Ankara, Balıkesir, Bartın, Bilecik, Bolu, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Düzce, Edirne, Eskişehir, Isparta, İstanbul, Karabük, Karaman, Kastamonu, Kırıkkale, Kırklareli, Kırşehir, Kocaeli, Konya, Kütahya, Nevşehir, Niğde, Sakarya, Samsun, Sinop, Tekirdağ, Uşak, Yalova, Zonguldak.

Tüm sazan avı meraklılarına hayırlı uğurlu olsun, bol şans.

Resim kaynak: fisch-hitparade.de

Son düzenleme: 1 Temmuz 2006