2. el deniz motoru devri

Konu, 'Tekne Donanımı ve Bakımı' kısmında serkan YAMAN tarafından paylaşıldı.

1. serkan YAMAN

serkan YAMAN Serkan YAMAN

Favori Kamış:
    silstar BLACK DEMON
    Favori Makine:
    Banax sx5000
    En İyi Avı:
    18kg akya
    Arkadaşlar merhaba 2. el bir motoru aldık diyelim motorun kaydı varsa liman başkanlığından düşürülüyor sahiplik belgesiyle kaydedildiyse sahiplik belgesini fatura ile kaydedildiyse faturayı düşürüyorlar daha sonra devri noter üzerinden yapılıyormuş.

Benim sormak istediğim noter devir masrafı faturanın %10 bedeli kadarmış yani 4500 tl lik motorun 450 tl devir masrafı var bunun daha ucuz yollu bir şekli yokmu ? Veya başka nasıl bir şekille 2. aldığımız faturalı motoru kaydederler ?

Bir söylentiye görede faturanın arkasına karşılıklı sözleşme yapılıp imzalandığı zaman liman başkanlığı kabul ediyormuş.

2. İHTİYAR_BALIKÇI

İHTİYAR_BALIKÇI Süleyman

şimdi ben bu yazdıklarını tam anlamadım kusura bakma. şimdi sen bi tekneye kayıtlı motoru çıkma motor olarakmı alacaksın.

3. denizbilimci

denizbilimci Hasan

Favori Kamış:
    Lineaeffe Extreme 4.40 ve Balzer Diabolo V, Cormoran Bullfighter 3.00 Spin
    Favori Makine:
    Shimano Titanos 5500 XSA ve Alivio 4000RB
    En İyi Avı:
    2,5 kg Torik
    Bildiğim kadarıyla devir işlemi limanda yapılıyor, notere gerek yok. Biz koskoca gemileri İDO'dan Şehir hatlarına devrettik limanda.

4. 33orfoz

33orfoz Mustafa

Favori Makine:
    Makina kullanmam , balık ile aramda misinadan başka bir şey istemem...
    En İyi Avı:
    Ceylan - 6,5 kg , 8 Tane Barracuda
    [B]Benim sormak istediğim noter devir masrafı faturanın %10 bedeli kadarmış yani 4500 tl lik motorun 450 tl devir masrafı var bunun daha ucuz yollu bir şekli yokmu ?[/B]

Tam anlamadım ama 4500 tl bu motorun sıfır fiyatı olsa gerek (fatura dediğine göre öyle olmalı , ikinci elin faturası olmaz) Ve sen ikinci el almak istiyorsun sanırım ?
    İkinci elde , motorun evrakta yazacak bedelini alıcı ile satıcı belirler . Aranızda anlaşıp 500TL yazarsanız %10 olarak notere 50TL ödersiniz ..

5. serkan YAMAN

serkan YAMAN Serkan YAMAN

Favori Kamış:
    silstar BLACK DEMON
    Favori Makine:
    Banax sx5000
    En İyi Avı:
    18kg akya
    Çıkma motor ne demek bilmiyorum.4500 tl motoru ozaman aldıklar para yani faturada yazan miktar.

Teknenin devir işlemi limanda yapılıyor sadece motorun devri olduğu zaman işler karışıyor.

Liman başkanlığındaki arkadaş bize dediğini yazdım , yani motoru ayrı satıcaksan önce tekne üzerindeki kaydını düşürüyoruz daha sonra size faturasını veriyoruz sizde faturayı alıp noterden fatura deviri yapmanızı istiyor , eğer kayıt yaptıracaksanız.

Benim merak ettiğim noter masrafı ne kadar ? 2. elin faturasıyla alakalı bişey yazmıyorum faturanın nasıl devir yapılacağını soruyorum ?

Ben motoru faturada adı yazan ilk sahibinden alıcam.

6. merkury33

merkury33 HASAN

Favori Kamış:
    tahta, el oltası
    Favori Makine:
    mercury90
    hocam sahil güvenlik eskisi gibi değil. bu sene çok uğraşıyorlar, evrak olsa bile gözüne kestirdiğine gidiyor mersine bir haller oldu

7. uFuK-28

uFuK-28 Ufuk

En İyi Avı:
    72 cm levrek
    Bir arkadaşım Honda 5 hp yaşı 5 seneden fazla motoru (liman kaydı olması lazım) noterden üzerine aldı 138 TL verdim diye kızıyordu. Dediklerine göre eskisi giibi motorların hacmine göre vergi alınmadığından acısını bu yollan çıkartıyorlarmış..

8. 33orfoz

33orfoz Mustafa

Favori Makine:
    Makina kullanmam , balık ile aramda misinadan başka bir şey istemem...
    En İyi Avı:
    Ceylan - 6,5 kg , 8 Tane Barracuda
    Benim merak ettiğim noter masrafı ne kadar ? 2. elin faturasıyla alakalı bişey yazmıyorum faturanın nasıl devir yapılacağını soruyorum ?

O zaman bir notere gidip soracaksın... Pazardan beri işkence çektiğine deymez :)

9. merkury33

merkury33 HASAN

Favori Kamış:
    tahta, el oltası
    Favori Makine:
    mercury90
    Her türlü satış ve devir işleminde alınır, 23.75 TL

10. enginköp

enginköp engin köprülü

Ben de Bİldiğimi ve bizzat 2.el satış yapılırken edindiğim bilgileri aktarayım.

*Eğer bot veya tekne + motoru aynı anda satış yapacaksan ; direk liman başkanlığından işini hallediyorsun...

*sadece motoru satacaksan ; önce satıcı bağlama kütüğünden motoru sildirerek ( düşürerek ) liman başkanlığından üstünde motor bilgileri yazan ve satış belgesi alıyor.Daha sonra bu belge ile alıcı ve satıcı notere gidiyor.

noter de yapılan işlem ' blok motor satışı olarak geçiyor '...
    Motorun gücü ve fiyatı ne olursa olsun sabit bir ücret ( 100 tl civarlarında ) ve buna ek olarak motorun gücüne ve fiyatına bağlı olarakta alınan bir masraf var...

SEnin alacağın motor 2.el olacak.Anladığım kadarı ile sen şunu soruyorsun...
    Motor 2.el ve liman kaydı yok.Fatura üzerinden satış işlemi yapacam.diyorsun.

BU durumda Fatura motorun çalıntı vs. olmadığını gösterir bir belge konumuna giriyor yani üzerinde yazan rakam önemli değil.Üstünde 4500 tl yazsa bile sen istediğin rakama satarsın bu motoru.Buna kimse karışamaz.Zaten bu yüzden dediğim gibi 100 TL CİVARI SABİT BİR ÜCRET + gücü ve fatura bedeline göre de ek bir ücret alıyorlar.

Örnek olarak arkadaşımın aldığı 8 hp 2 zamanlı yamaha 1995 model liman kayıtlı motorun satış işlemi 125 tl civarında tutmuştu.

11. isajesus

isajesus isa bal

Merhaba konudan 10 sene gecmis ama sorunuma yakin burayi bulabildim. 2 sene once 9.9 hp mercury tekne motoru almistim fakat kuzenimin sirketinin uzerine kestirdik faturayi , ve hic kullanmadik motoru simdide satmak istiyoruz kuzenimde baska bir sehirde oldugu icin satis yapamiyoruz, acaba kendisi bize vekalet verse noterden biz satisi yapabilir miyiz? liman kaydi va falan hic yaptirmadik. tesekkurler

Son düzenleme: 4 Mart 2022