Gündüz Levrek Avı İçin Sahte

Konu, 'Sahte Yemler' kısmında KANLIKAYA tarafından paylaşıldı.

1. KANLIKAYA

KANLIKAYA Alper

Favori Kamış:
    D.A.M.
    Favori Makine:
    Okuma Safina SNa-25
    En İyi Avı:
    Yiyiciyim :)
    Merhaba arkadaşlar. Sitemizde gece için gün batımı ve doğumundaki alacakaranlık için pek çok levrek sahtesi tavsiyesi var. Peki sabah veya akşam üstü güneş varken hangi sahteleri kullanmalıyız? Sabah suyunda atçek yaparken güneş doğunca gece kullandığımız sahte iş yapmıyor. Gündüz için sahte alırken nelere dikkat etmeliyiz acaba? Tabiki varsa tavsiyelerinizi de bekliyorum. Teşekkür ederim.

2. aslanbora

aslanbora ümit yeng

Favori Kamış:
    SPRO 2.10 spin
    Favori Makine:
    shimano exage 2500
    En İyi Avı:
    levrek palazı * 600 gr.
    Alper bey aşağıdaki tabloyu bir yerden kopyalamış ve saklıyordum. Zaman zaman bakarım ben de. Faydasını gördüm, denemenizi tavsiye ederim.

Sabah____mavi pembe siyah
    günes yeni cıkmaya basladıgında acık yesil ve pembe
    günes tepedeyken yesil kırmızı sarı portakal mat renkler
    günes cok parlaksa kahverengi ve gri
    günes batarken kırmızı ve portakal
    dolunayda parlaksarı ve gümüs renkler
    zifiri karanlıkta fosforlu renkler
    deride mavi ve mor
    bulanık suda siyah kırmızı ve gümüs

Bu renkleri floating sahtelerde denedim. Popperlarda denemedim yalnız.

3. ycan74

ycan74 yalın

Aman Alperbey bende sizin gibi başladım kaptırmayın kendinizi işin sonu pek iyi değil :) , benki 1 senedir atçek işiyle uğraşıyorum maddi manevi dağıtıyor hiç fazla bulaşmayın :), ilk levreği yakaladım arkasından yeni kamışlar makineler , sahteleri hiç yazmıyorum evde ortalıkta duruyor :)

Tavsiyem bir tane spin kamış 2.10 olur 2.40 olur hafif olması önemli, bir tanede 30 luk makine okuma trio iyidir.

Sahtelerde su üstü river2sea 98 çeşitleri (ha16r ,g12r,g13 daha skoru yok ama eminim yapıcak ) , dalanlarda pelikan nitro 44 , toby 2 no kaşık başka da birşey almayın, pahalı sahtelerin skorları var ama yazmaya gerek yok bence :) , siz zaten su üstü ile levrek yakalamışsınız, en zevklisi su üsütüdür rover98 alın başkada para harcamayın :)

Sonuç olarak bu işe kaptırmayın kendinizi sonu hiç iyi değil :) , yazdığım ekipmanlar levrek avında keyif yaşatacaktır size daha fazlası insanın psikolojisini bozuyor hiç gerek yok :)))) , saygılar.

4. sayitusta

sayitusta MEHMET

Favori Kamış:
    Ryobi 2.65 spin 40-120 gr
    Favori Makine:
    Shimano Stradic CI4+ 4000FA - Shımano Sahara 4000 FD
    En İyi Avı:
    levrek 4 kg
    Bu üç rapalayı edindinmi başka sahteye gerek yok bence boylarıda bence minumum 120 - 140 mm olmalı ...

Bu yeşilimsi rapalayı istediğin vakit ve suda kullanabilirsin bulanık suda biraz daha fazla iş yapar....

http://www2.avburada.com/ug.aspx?id=23852&urun=RAPALA SALTWATER X-RAP 140MM FT

Benim fovarim Süt beyaz rapala gece gündüz farketmez .......Çantada tek bir rapala ise bence o budur...

http://www2.avburada.com/ug.aspx?id=18641&urun=RAPALA SALTWATER X-RAP 140MM GGH

Lüfer için daha öncelikli olsada levrek inde gözde sahtesi...İlla yozuri olacak diye bir şey yok strake pro da olabilir.....Üzeri böyle yaldır yaldır parlayan sırtı yeşil kahverengi siyah farketmez bu tip rapalaya lüfer gece leverek varsa mekanda affetmez....

http://www2.avburada.com/ug.aspx?id=17144&urun=TOBIMARU 105MM F4 C4

5. 0utlaw

0utlaw Bahadır köse

Favori Kamış:
    Shakespeare E Series Supraglass 10-20
    Favori Makine:
    D.A.M. Quick 220,D.A.M. Quick 89
    En İyi Avı:
    Levrek, alabalık
    Ümit ağabey ben de sizin gibi kopyaladım, hatta cep telefonuma metin olarak kaydettim.Yanlışsa peşinen özür dileyeyim Serdar Köylü ağabeyimizin konusunda rastladığımı sanıyorum.Kendisi çok değerli bir büyüğümüzdür, buradan teşekkür ederim.Saygılarımla...

6. eternal35

eternal35 ferit cem

Favori Makine:
    Mitchell armada 6500 pro
    Bende buna yakın başlık açıcaktım Alper Bey kızmaz ise bende sorumu sorayım :)
    RAPALA MAX RAP 13 cm serinin sadece FG renk kodu var tutamadığım levrek için bütün renklerini almayı düşünüyorum sizce gereksiz olanı varmıdır içlerinde

7. darthvader61

darthvader61 Mehmet

Favori Kamış:
    Shimano Technium DF 270 MH // Shimano ForceMaster 240M 10-30
    Favori Makine:
    Shimano Biomaster 4000 FB // Shimano Rarenium 3000 SFA
    Avlandığınız bölgede hangi yemlik balıklar varsa onlara yakın olanları tercih etmeniz daha mantıklı olur. FG bendede var ama FB den de edinmeyi düşünüyorum...

Gündüz içinde mavi renkleri tercih edebilirsiniz...

Son düzenleme: 4 Eylül 2011
  8. jigging

jigging Caner

Favori Kamış:
    Penn spinfisher surf & Lineaeffe sorrento & Lucky Craft ESG II
    Favori Makine:
    Penn Surfmaster 750 & Shimano Ultegra XTB & Exage 4000fa & shimano twinpower 4000xg
    En İyi Avı:
    seni meraklı, hadi ordan... nazar değdireceksin..
    Bu bilgiler kaptan Nasuhi ALBULAK'a ait bir makaleden alıntılanmış...

Serdar abi değil bende kendisini severim ama bazı kişiler bu bilgileri kendi hazırlamış gibi sunuyorlar... (konuya yazan Ümit abimizi tenzih ederim)

Herkesi emeğe saygıya davet ediyorum ve kaptana bende teşekkür ediyorum...

9. jigging

jigging Caner

Favori Kamış:
    Penn spinfisher surf & Lineaeffe sorrento & Lucky Craft ESG II
    Favori Makine:
    Penn Surfmaster 750 & Shimano Ultegra XTB & Exage 4000fa & shimano twinpower 4000xg
    En İyi Avı:
    seni meraklı, hadi ordan... nazar değdireceksin..
    Genelleme yapmak gerekirse...

Işığın yoğun olduğu zamanlar parlak olmayan mat renkler....

Parlamanın yoğun olduğu zamanlar koyu renkler...

Işığın az olduğu zamanlar da açık ve koyu renkler..

Karanlıkda fosforlu renkler...

Tüm bunlar balığın ürkmemesi ve yemi mümkün mertebe suda farkedebilmesi içindir...

Renk spektrumuna bakarak renk tercihini sizde yapabilirsiniz...

Buradaki en önemli husus Mehmet arkadaşımızında dediği gibi avlaktaki yemlik balıkların desenlerine uygun sahteler seçmek lazım...

Kefal, hamsi ve sardalya desenleri gibi....

10. zafdem

zafdem zafer

Favori Kamış:
    SHIMANO SPEEDMASTER AX 14-40 GR
    Favori Makine:
    SHİMANO EXENCE 4000S-BB-daiwa cartate 2510PE H -daiwa cartate 3012H
    En İyi Avı:
    3.5 kg akya
    umarım faydası olur...
    rastgele..

11. KANLIKAYA

KANLIKAYA Alper

Favori Kamış:
    D.A.M.
    Favori Makine:
    Okuma Safina SNa-25
    En İyi Avı:
    Yiyiciyim :)

Öncelikle tüm cevap yazan arkadaşlara teşekkürler. İlk yapacağım şey zaten bi spin kamışı almak :) Ayrıca fazla pahalıya kaçmadan 2-3 tane daha sahte almak olacak. :)

12. adminselo

adminselo selçuk

Favori Kamış:
    Lineaeffe s-flex 4206 4.20--SHIMANO YASEI SEA BASS 2,70 -MH- 10-50 GR, Shimano Scimitar 300 cm
    Favori Makine:
    Penn Affinity 8000, Ryobi NAXO 8000
    En İyi Avı:
    4 kg Levrek ---1.800 gr Kofana
    Yeni başlayanlar için faydalı bir konu olmuş.

13. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Okuma V System 2.40 Lineaeffe Spirit Surf 3.90 (fiyat performans 9/10)
    Favori Makine:
    Spro Red Arc 20'lik (Fiyat/Performans : 8/10)
    En İyi Avı:
    Levrek (57 cm - 2.100 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 40 cm, Çipura 950 gr
    Merhaba Alper.

Bence güneş doğduktan sonra sert dalarlı sahtelerle şansın düşük olur.

Güneş doğduktan bir süre wtd aksiyonu denenebilir. (su üstü sahtelerle)
    Ancak texas rig yöntemi bence güneş doğduktan sonra yapılacak en doğru şey. (tabi avlak uygunsa) Dipte slikon hoplatarak öğlen levrek yakalandığını izledim youtube ta. Derin, balıkçı barınağı gibi yerlerde bence en şanslı yöntem olur diye düşünüyorum.

Uygun fiyatlı kamış alacaksan, önce nasıl avlanacağına karar vermen daha doğru bence. Benim pişmanlıklarım var malzeme alımı konularında. :)

Mesela wtd de çalışacam aynı kamışla dersen orta sert bir kamış alman lazım.
    Bende okuma xspin vardı çok memnundum wtd yaparken. Fiyatı da uygundu o zamanlar.
    Wtd çok yapmam dersen, shimano spinjoy kesinlikle işini görecektir. Hem çok hafif hem dengeli. Fiyat performans oranı yüksek bence, aklında bulunsun.
    İki kamışta aşağı yukarı aynı fiyat.
    Wtd de yapacam dersen 2,40 alman uygun olur. Wtd pek yapmam, genelde dalarlı kullanacağım dersen uzak erişim için 2,70'lik tercih etmen mantıklı gibi.

Her ne alırsan hayırlı olsun. Sahteler konusunu fazla abartma. Bazı arkadaşlar bölgesinde çalışan sahteleri tavsiye etmiş ama avlağa göre değişiyor. Bizim avlandığımız sığ izmir avlaklarında xrap ve tobemaru çok daldığından büyük ihtimal sahte kaybına neden olacaktır.

0,90 metre dalara kadar olan sahteler bizim avlaklar için uygun.
    Mesela alırken 0,30 - 0,60 ve 0,90 dalarlı 3 sahte alabilirsin.

Mavi, yeşil, koyu (strike pro 145s 010 kodu gibi) renkler genelde bizim avlaklarda çalışıyor. İzmir'in güneyinde river trible devil 021 çalışıyor.
    Pembe benim de aklımda, ne ben denedim ne deneyen gördüm ama çalışacağı söyleniyor.

Güzel, keyifli avlar dilerim. :)

14. kubicey

kubicey kubilay

tesekkurler cok yararli gercekten...

15. 4443

4443

Alper abi merhaba ;

Öncelikle gün doğduktan sonra su üstü (WTD) yapmak daha mantıklı geliyor daha ağır basıyor yani kandırıcılığı bence daha cazip gelir levreğe ...

Yalnız avlak bölgenizdeki yavru balıklar (yemlik) büyük önem taşıyor bu konuda bulunan yavru (yemlik) balıkların renklerine yakın seçimler yapmanız en doğru tercih olacaktır ..

Bunun dışında farklı renklerle levrek kandıramazmıyım diyede düşünebilirsiniz doğal olarak tabiki kandırabilirsiniz levrek sonuç itibari ile sadece avcı olmamakla beraber müthiş meraklı bir balıktır suda haraket eden ses çıkartan herhangi bir cisim levreği kendine çeker takip eder vuruş yapmasa dahi !

Bunların dışında diyebileceğim örneğin MERSİN' merkezde genel anlamda en çok kefal mevcuttur , sardalya vs..

Gündüz en çok tercih ettiğim renklerin başında gelen ise resimde ekliyeceğim siyah ,pembe,MOR, gri karışımlı sahtemdir ...

Uploaded with ImageShack.us

Bulanık suda , açık suda , güneş yeni doğar iken , güneş doğduktan sonra , güneş tepede iken , ve özellikle gün batımında verim aldığım ve hiç vazgeçemediğim kandırıcımdır ...

Kısacası gündüz kullanımlarda pembe ve mor önemli bir tercihtir en azından bölgemiz açısından böyle denemede yarar vardır yinede sevgiler...