balığı tanımama yardımcı olunn

Konu, 'Zıpkınla Balık Avcılığı' kısmında ial_35 tarafından paylaşıldı.

1. ial_35

ial_35

slm arkadaşlar bn dha 17 yaşıdnaym ve 3 senedir dalıyorum:) ...Ama bazı zmanlar varki balığı nasıl vuracagımı bilmedigm için rasgele dalıyor ve ıskalıyorum demek istedigim mesela bi mırmır ı vururken tam tepesinden dalmak gerekir derlerdi onun gibi yani yardımcı olursanız cok sevinirimmm:D :D

2. Hoş geldin arkadaşım,

Öncelikle tanışma bölümünden bir başlık açarak kendinizi tanıtıcı girişinizi yapın ki forumdaki arkadaşlarımız size hoş geldin diyerek sizi tanıyabilsinler.

Lütfen, isim,yaş ve bulunduğunuz ili imza ayarlarınızda belirtiniz.

İmza ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz.

3. Onur GÜNER

Onur GÜNER

Favori Kamış:
    malzeme
    Öncelikle hoşgeldin...
    Balığa yaklaşmanın bir çok yolu var ama sen şunu unutma...
    ''...sen balığa yaklaşma, o sana yaklaşsın...'' Ana fikir budur arkadaşım. Güzel bir taşlık bul ve gölge olan yerlerine kendini iyice sakla ve beklemeye başla. Emin ol bir çok balık sana koşucaktır ve zıpkınının ucuna kadar girecektir. Balığın tepesine inip vurmak tevrübe ile yapılacak bir şey. Kule tekniği deriz biz buna. Biraz zordur 120 130 cm gibi zıpkınlar işini dahada kolaylaştırır ama sen benim dediğimi uygula. Bekle ve gör...

4. YoUnG MoOn

YoUnG MoOn

Favori Kamış:
    Olta-Zıpkın
    En İyi Avı:
    Rus Kefali-6.155gr
    Onur abi bu teknik bu kardeşime biraz ağır gelebilir...Şimdilik...İlk önce nefes antremanları yapsın daha sonra biraz malzeme bilgisi ve teknik en son uygulamaya geçsin he ne dersin...?

5. balıkçı metin09

balıkçı metin09

Favori Kamış:
    kamış olta
    En İyi Avı:
    5.750 sazan
    selam

bende dalmayı severim karadeniz ereğlide bir rus kefali vurdum şansa ilk avımdı

6. Onur GÜNER

Onur GÜNER

Favori Kamış:
    malzeme
    GEncay nasılsın bakalım... Umarım iyisindir.
    Bu arkadaşa sen yardımcı ol. Sende iyi bir avcısın biliyorum. Nefes ve malzeme konusunu açıkla. Ben devam ederim...

7. YoUnG MoOn

YoUnG MoOn

Favori Kamış:
    Olta-Zıpkın
    En İyi Avı:
    Rus Kefali-6.155gr
    Saol Onur Abim çok iyiyim sen de iyisindir umarım...Konulara gelince konular çok...Nefes fazla tutamasamda bana şimdilik yetmekte sana daha anlayabileceğin bir türden yazayım kısaca biz dalgıçlar genelde 2 kademeli nefes alırız ki daha fazla havayı daha az rahatsız olmadan vücudumuzda depolamak için bunu da ilk önce diyaframa ve ardından da akciğerlerimize depolarız ama bunu asla çok fazla dolduracak şekilde yapma rahat ol rahatlık su altında en önemli şey dalmadan önce derin derin sefes al yavaş ve derin hızlı yaparsan sığ su bayılmasına davetiye çıkarırsın 6-7 nefes idealdir son nefesini de 2 kademeli aldıktan sonra tut ve dal hareketlerin olabildiğince yavaş olsun ve gereksiz palet çırpma gerektiğinde ellerinle ilerle kayalara tutunarak eğer elbisen yoksa üzerine siyah bady giy(alt üst olmak üzere)ve 1 yada 2 kg bağla beline(kemer de lasım tabiii bu arada)daha rahat olur dalışların ve kesinlikle kendini kaptırıp derinlere inme...Tüfek olarak av stiline göre tüfeğinin standartlarını sen belirleyeceksin mesela sen 90 yada 100 cm bir tüfekle başlayabilirsin markası sana kalmış bu konular o kadar geniş ki bunlar hakkında forumlarda sayfalar dolusu bilgiler var aramanı ve bulmanı tavsiye ederim neyse eğer agashon yapacaksan(Balığı çağıracaksan)arkasına saklanabileceğin herhangi bir kaya bul ve tüfeğini yandan çıkar kafanın yarısı da kaya üstünde dursun ve bekle istersen ses çıkarabilirsin balığı çağırmak için ama sessiz de olsan gelecektir ama biraz geç gelebilir sen yine de şimdilik ses çıkar bu ses gırtlaktan çıkarılan kalp atış sesi olmakla birlikte birçok çeşidi var ama başlangıçta bu kadar yeter yat ve nefesine göre biraz sessiz kal sonra 3 kez ses yap ve hareketsiz bekle kafanı sağa sola dahi oynatma balığın çağrına cevap veridiğinde gözlerini kıs ve bekle o sana gelir yaklaşık 1 metre kadar yanına sokulduğunda tetiğe bas bu şekilde vuramıyacağın balık olmaz ama malzeme şart ve tabiii araştır sor ve bilgi edin internet denilen meret bu yüzden var neyse...Bir de baskın yöntemi var ki bence genelde senin uyguladığın yöntem bu bunu da genelde kayalık meralarda kendini saklayabileceğin kayaların arkalarından giderek yapabilirsin yada balığın önünden geçeceğine inandığın kayaların arkasından balığı vurabilirsin ama bu teknik fazla rabet görmemekte...Bu konularda öğrenmen gereken çok şey var ama ben sana bir kitap öneririm Jak Boeno'nun-Sualtı Avcılığı adlı kitabi senin birazdaha faydalı bilgiler edinmeni sağlayacaktır şimdilik aklıma gelenler bunlar ve eğer gerçekten deniz tutkunuysan ve araştırmacı bir ruhun varsa inan çok kısa bir sürede birçok bilgi edineceksin bu konuda...
    Not:Şimdilik yazacaklarım bunlar merak ettiğin şeyleri hiç çekinmeden sorabilirsin...Sürç-ü Lihsan Ettikse...Afola...:D

8. Onur GÜNER

Onur GÜNER

Favori Kamış:
    malzeme
    Çok güzel Gencay. Bileğine sağlık...

9. synax123

synax123

onur ve gencay kardeşlerim umarım iyisinizdir.size bir sorum olacak malum zıpkında
    kaynak sizsiniz.birkaç yere bakındım ama bir türlü bulamıyorum.şu eskiden sünger
    avcılarının daldığı gibi ama daha pratik bir başlık bulma ihtimalim var mı? ne yapıp edip dalacağım hiç olmazsa mantıklı bir yoldan olsun:) sevgiler...

10. cagnoz

cagnoz

Favori Kamış:
    zıpkıncılık
    En İyi Avı:
    levrek 2.5 kilo
    bolşans

sekamlar gencay arkadaşım çok güzel açıklamış ama ufak biriki eklenti
    yapabilirmiyim su üstündeyken palet sesine çok dikkat et ayrıca yapabiliyorsan
    avınla mutlaka aynı izaya gelmeğe çalış devam ettikçe tecrüben artacaktır

11. Onur GÜNER

Onur GÜNER

Favori Kamış:
    malzeme
    Ne başlığı anlayamadım ?!!

12. Tuluğ

Tuluğ a

Ellerine sağlık Gencay.