Kösteklerin Bedene Sarılması

Konu, 'Takım Çantası' kısmında Matchbox tarafından paylaşıldı.

1. avcı_55

avcı_55 Alaattin ışık

Favori Kamış:
    Olta.
    Namık kardeşime aynen katılıyorum.Teferruat ne kadar az olursa o kadar iyi olur.
    Köstek ile beden çapları olursa,karışma biraz daha azalabilir.

2. korni

korni koral

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    55 kg trakya kıvırcığı
    bencede ne yaparsak yapalım çekerken dolanır.üçlü fırdöndü olayıda kafama yatmadı çünkü ne kadar çok düğüm olursa bir bedende o kadar zayıflıyor ve atma sırasıda kopma riski oluyor

3. kral balıkçı

kral balıkçı mustafa gedikoğlu

Favori Kamış:
    surf
    En İyi Avı:
    çino sarı lüfer istavrit izmarit zargana vs....
    selamlar bendende küçük ama etkli bi yöntem

attığımız kurşunda fırdöndü yok ise kurşuna bi fırdöndü yani klips takmak yarı yarıya dolanmayı azaltıyor rastgelsin;) :)

4. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Genelde Serdar'a katılıyorum.
    Sadece kösteklerin ince ve uzun yapılması hariç.
    Çünkü ben tam aksini düşünüyorum,köstekleri daha kısa ve daha kalın yapmayı.
    Kanaatimce işin özünde -Hangi takım? sorusu var.
    Çapari mi, iki üç köstekli takım mı, hangi balık için?.
    Bunların cevabına göre iş değişebilir.
    Temelde iğnenin ağırlığıyla, kösteğin onu taşıma kapasitesi önem taşır.
    Tutulacak balığın cinsi önem taşır.
    Balık çok ürkek misinayı görüyor öyleyse çok ince misina kullanayım derseniz, takıma boncuk, fırdöndü vs de koyamazsınız.
    İstavrit çaparisi söz konusu ise kurşunun durumu da kösteklerin bükülmesine yol açabilir.
    Yemli olta ise yemin hatalı takılması, olta dibe gidene kadar köstekleri bedene ve kendi üzerine sarar.
    Yani her balık, her takım için ayrı problemler var.
    Herkesin en uygun çözümü kendi tecrübesiyle bulacağı fikrine katılıyorum.
    Benim çözümüm, (size uygun gelmeyecektir) kösteği, bağlanacak iğne ve tutulacak balığa göre, mümkün olduğu kadar kalın yapmak,iskandili,çok düzgün şekilli seçip, çok düzgün biçimde bağlamak, yemli takımsa yemi takıp denize attıktan sonra bir süre peşinden bakarak gidişini kontrol etmek....tir.
    RAstgele.

5. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Hocam, şöyle diyorum, 3'lü vs. fırdöndü ile köstek bağlarsak, bu da balığı ürkütürse, daha ince ve uzun köstek kullanabiliriz. Bu bir çözüm olur, ve başka sorunları ortaya getirir. Ve aynı şekilde, kösteklerin olabildiğince kalın ve kısa olmasından yanayımdır.

Sevgili hocam, yemi nasıl takarsak pervane gibi dönmez, terazisini nasıl sağlarız? Bu işin inceliklerini bir anlatsan, hepimiz feyz alsak..

6. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Fırdöndüyü, bilgehansarp'tan alınan şu resimde gösterildiği gibi bağlarsanız, hele birde düğümü ıslatıp atarsanız, diğer yöntemlere göre çok daha sağlam olacaktır. Böylece, daha az saran, daha sağlam, daha çok karışan, daha az uzağa atılan, daha pahalı, daha vs. vs. bir takıma sahip olabilirsiniz..

Kısaca, ne yaparsanız yapın, muhakkak bir başka sorun karşınıza çıkıyor. Her zaman, her yerde geçerli bir orta yol yok maalesef.

7. Sevgili Serdar
    Yazınızda altını çizdiğim kelime doğrumu yazılmış, yoksa ben mi yanlış yorumluyorum.

8. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Merhaba

Yemi, lafla nasıl takayım?
    Birgün karşılaşırsak inşallah,ben oltama yem takarım, beğenip beğenmeme özgürlüğü de senin olur.:)

9. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Doğru, "daha çok karışan". İğne nasıl beceriyorsa fırdöndünün gözünden geçip bir acayip oluyor, vs. vs. Bu tür bir takımın da ona göre tonla başka problemi çıkıyor. Bu tür fırdöndülü takımlar en az saran takımlar. Bir ekstra iyileştirme olarakta, köstek, fırdöndüye yakın tarafta ince bir plastik borudan (serum boruları var, incecik) geçirilir. Böylece iyice bedenden uzak tutulur. Ama bu da sorunların bittiği anlamına gelmez..

Bir başka yol, bir miktar sert misina alınır, 4-5 kat örme yapılıp, kalın sert bir şey elde edilir. Bu 5-10 cm lik kalın misina örgünün bedene bağlanır, öbür ucuna köstek takılır.

Daha bir başka yol ise, bir silikon tabancası elde etmektir. Düğümün üzerinden, köstege doğru biraz sıcak silikon çekersiniz. Kurur, kuruyunca bedenden uzağa gider..

Tabanca bizi bozar derseniz, ince yaprak kurşunu kare şeklinde kesin. Tam ortası köstek düğümüne gelecek şekilde, köşegeni boyunca bedenin üzerine koyup, kösteğin üzerine kıvırın. Oluşan üçgenin bir kenarı beden üzerinde olacaktır, karşıdaki köşeden köstek çıksın. Biraz sıkıştırın, bedenden uzakta olsun.

Tabanca bozana kurşun ters gelir derseniz... Biraz tel alın. Telin bir ucunu halka yapın. 2-3 cm ötede bir başka halka yapın ama kalanı kesmeyin. 5-10 cm ötede bir başka halka yapın. İkinci halkadan teli 90 derece kıvırın. İlk iki delikten misinayı geçirin.. Son deliğe kösteği bağlayın..

Ve daha bir sürü başka yol mevcut. Ama dedim ya, hiçbiri sihirli değnek değil.

Bu bedene dolaşma işi, bilhassa dip balıklarında, mercan gibi balıklarda önemli olur. Mercan, misinadan en tırsan balıklardan biri. Köstek bedene sarılırsa, yakalamanız zor. Bu nedenle, özellikle şu (Fırdöndü + Plastik Boru) ve Tel mevzularını bir deneyin derim.

10. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Ustam, ben gelirim yanına senin, çırak olurum seve seve, elbet kabul edersen.. Senden feyz almamız gereken çok şey var daha..

11. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Gelenin başımın üstünde yeri var.
    Ustalığa gelince, estağfirullah, herkes kendi çapında usta, ben de öyle.
    Burada bulunmamın sebebi de öğretmekten daha fazla, öğrenmek içindir ve Serdar senin yazılarından değişik ufuklara baktım.
    Teşekkür ederim.

12. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    REİS hocam, Özelden, size nasıl ulaşabileceğimizi yazarsanız, mutlaka yanınıza bir gelmek, tanışıp, feyz almak isterim..

Bu arada, gene mucit macitliğimi tuttu birden. Şu boncuk meselesine taktım. Boncuk yerine boru kullansak?

Şu serum borularından 2-3 cm bir parça kessek. Bir ucuna, iğneyi batırıp delsek.. Bu delikten bedeni geçirip, biraz borunun içinden çeksek. Sonrada kösteği borunun içinden alıp, bedene bağlayıp, boşluğunu alsak... Boncuk delmekten daha kolay ve etkili olacağını düşünüyorum. Hoş, gene balığın dönüp sarmasına fayda etmez ama, bir denemekte fayda olabilir. Deneyeyim o zaman...

13. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Allah iyiliğini versin.

Denemekle bir şey kaybetmez insan. Aklıma, borunun içinin boş olması, olta hareketinde suyu oradan fışkırtır da balıkları iter mi çeker mi diye bir soru geldi birden.
    Ben çinekop çaparisine tüy yerine kırmızı çizgili pipet parçaları koymuştum.
    Çok balıkta bayağı iş yapmıştı;)

14. simendifer

simendifer Sennur

Sevgili Pasha'nın anlattığı boncuk yöntemi ile ilgili resimleri ekliyorum arkadaşlar... Sanırım şimdi anlaşılacak... Fotoğraflar için kendisine teşekkür ederiz...

15. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Bedende çok fazla düğüm oluyor.
    Denemeden bir şey söylenmez tabii.
    Burada da fayda-zarar ilişkisi gözönünde tutulacak demek ki.

16. zarganacı34

zarganacı34 önder

Favori Kamış:
    lineaeffe s-curve kamış+Okuma synex 660 makina, Lineaeffe fire spin trabucco makina
    En İyi Avı:
    Levrek
    ALINTI:
    Benim çözümüm, (size uygun gelmeyecektir) kösteği, bağlanacak iğne ve tutulacak balığa göre, mümkün olduğu kadar kalın yapmak,iskandili,çok düzgün şekilli seçip, çok düzgün biçimde bağlamak,

Reis amca bu konuda size tamamen katılıyorum brnimde kullandığım yöntem bu. Örneğin çapariyi ben 0,12 kösteğe 0,15 beden şeklinde bağlıyorum. böylece karışmalar minimuma iniyor.

17. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Ben çapariyi sandaldan, derin ve genellikle akıntılı sularda kullanıyorum.
    Bu yüzden benim çaparim, 025 bedene 020 köstek olarak başlar, balığın cinsi, boyu ve bolluğuna bağlı olarak kalınlaşır.
    İstavrit için nazlı zamanda 020-018 uzun köstekli çapari yaparım.
    Çinekop için 030-030; 035-030; 040-035 bağlarım.
    Balık çok nazlı ise o zaman incetakım yaparım ama bundan hoşlanmam çünkü koparma ihtimali yüksek oluyor.
    İnce dediğim de 030-025 dir.
    Palamut için 045-035; 050-035(040); 060-045;070-050
    Torik için(BU tarihi bilgi) 070-050; 080-060; 100-070 mm. yapardım.
    Lüfer için de aşağı yukarı palamut benzeri beden ve köstek kalınlığı yaparım fakat iğneler değişir.
    Bu kadar yeter konunun dışına çıktık.Bunları belki çapari konusunda toplamak gerekir.
    Rastgele.

18. zarganacı34

zarganacı34 önder

Favori Kamış:
    lineaeffe s-curve kamış+Okuma synex 660 makina, Lineaeffe fire spin trabucco makina
    En İyi Avı:
    Levrek
    benim de irdelemek istediğim buydu reis amca tam anlatmışsın ne demek istediğimi. Bedenle köstek arasındaki fark ne kadar yakın olursa birbirine dolaşma şansı o kadar azalıyor.

19. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Ortadaki resimde, bu boncukların uygulaması var. Görüldüğü gibi, alt/üstte stoperler mevcut. O düğümler, misinanın canına okuyacaktır çünkü. Adi düğüm aynen, 10 kg çekeri varsa, 1 kg'ye dayanmaz hale gelir o düğümlerle.

Diğer yandan, şöyle bir durum da var. Aşağıya salarken, boncuk yukarı çıkar, su direnci yüzünden. Yukarı çekerken de, alt düğüme çarpar. Üstelik muhakkak birazcık dönerek. Böylece, her defasında azıcık azıcık derken misinayı temelli sıyırır, zayıflatır, hele düğümlerdeki kesimi, bir hayli zayıflatır. Uzamaya başlayınca misina, hemen bu kertiklerden pıt diye kopuverir. Elinize küçük bir lastik alın, bir yerine hafifçe bıçakla dokunun. Bir iki çekince oracıktan koptuğunu görürsünüz, çentik hızla açılır gider.. Elbette bu sorunun oluşması, boncuğun hangi malzemeden yapıldığıyla son derece alakalı.

Çözüm kötü değil. Bu da bir çözüm. Ama her çözüm gibi başka sorunları getiriyor. Bu çözümün en az sorun çıkarması için, düğüm değil stoper konulması lazım. Bir de bu boncuklardan bir yerlerden temin edilmesi.

Eğer varsa, bu boncuklar yerine, deliklerinin ağzı perdahlanmış olanlardan tercih edilebilir.

Kurşun ne kadar düzgün olursa olsun (ki nerden bulacağız mükemmel düzgün kurşunu) fırıl fırıl döner ve misinayı buruk hale getirir. Kösteklerde dolanır elbet. Bu mevzuya çözüm olarak, çok ekli fırdöndüler vardır. Fırdöndünün ortasındaki kenet yeri, 3-10 defa tekrarlanır. Durun bi bakayım..

İşte böyle bir şey. Bunlar gayet etkili şekilde, bu sorunu azaltır. Bulabilir miyiz bilmiyorum. Ama bulamıyorsak, olabildiğince kaliteli bir fırdöndü kullanalım derim. Hatta, bunları misina ile ekleyip kullanmakta olabilir, abartmayı sevenler için, tavsiye edilir..

20. smyrna

smyrna Sevil Kurtoğlu

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    olacak inşallah
    Sevgili Serdar bu kadar çok fırdöndü balığı ürkütmez mi ?