Yayin Hakkinda Bilmek Istediğiniz Her şey

Konu, 'Tatlı SU Balık Avcılığı' kısmında amateur01 tarafından paylaşıldı.

1. amateur01

amateur01

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    yayın
    arkadaşlar yayın avlamayı balıkçılar çok seviyor.Benim bir keresinde yemim bitmişti.Çevreye baktım hani şu teyyare gibi uçan böcekler var ya ondan yakaladım iğneye taktım.Akıl almaz şekilde vuruyor, dellenmiş gibi.Eğer avlakta bu böceklerden varsa yakalayıp deneyin.Yakalaması da o kadar zor değil.Ben elimle şapkamla falan yakalayabiliyorum.Yakalama yöntemi size kalmış bir şey.Size bu böceğin resmini de gönderiyorum.Bazı kaynaklarda kız böceği bazı kaynaklarda yusufcuk böceği olarak geçiyor.hadi rasgele arkadaşlar

2. s@z@ncı

s@z@ncı

Favori Kamış:
    Olta harici hiçbirşey...
    En İyi Avı:
    Sazan 14 kg, yayın 11 kg
    Yayın avı teknikleri

Değerli arkadaşlar,
    Yayın avı başlı başına bir ustalık ister. Çeşitli şekillerde olta dizebilir ve farklı mekanlarda kullanabilirsiniz. Yayın avı tekniklerine öncelikle yem olabileceklerle başlayalım.
    Yayın tam bir çöpçüdür. Bulduğu her şeyi yer. Canlı yemler asla hayır demez. Avlakta avlayacagınız balıklar ( en az 15-20 cm olması şayanı tavsiyedir.), sülük,irice toprak solucanları, kurbağa, iğrenmez iseniz fındık faresi,dalak, işkembe, koyun bağırsağı, kesilmiş tavuk kafası, civciv v.s. bunlar doğal olanları

15 cmlik kırmızı renkli,sarı ve yeşil renkli tercihan iki parçalı rapala. (Rapalanın iğnelerinin oldukça sağlam olması lazım.)

TARAYICIM OLMADIĞINDAN MECBUREN SİTELERDEN RESİM VERİYORUM KUSURA BAKMAYIN.

Yaşadıkları ortamlar ve zaman-sıcaklık ilşkisini açıklar resimler

Buda cinsleri ayırmanız için

Yemlemede solucan takılması

En sevdiği balık, yılan balığıdır arkadaşlar.

Devam edecek.(Resimler çıkar inşallah,ilk defa deniyorumda.)

Son düzenleme: 15 Haziran 2006
  3. s@z@ncı

s@z@ncı

Favori Kamış:
    Olta harici hiçbirşey...
    En İyi Avı:
    Sazan 14 kg, yayın 11 kg
    yayın avı devam

Yayın avını denemeyenler bir deneyin. Ona Karanlık suların sessiz şovalyesi derler. Mücadele arıyorsanız onunla mücadele yaşarsınız.
    Neyse devam:

Balıkların yem olarak canlı takılması

Tatlı su midyesi de iyi bir yemdir.

Danaburnunuda sever, bayılır. Resmini bulamadım maalesef.

Birde işkembe dedik ya; Biraz bekletin koksun, sonra şerit şerit kesip iğneye bolca dizin. Kurbaga medodunu arkadaş yazmış zaten.

Teknikler de geliyor takip edin.

4. s@z@ncı

s@z@ncı

Favori Kamış:
    Olta harici hiçbirşey...
    En İyi Avı:
    Sazan 14 kg, yayın 11 kg
    Yayın avı devam.. oltalar ve teknik.

Evet yayın avında olta ve teknik konusunada gireyim yavaştan yavaştan.

Resim gayet açıklayıcı,50-300 gram arası kurşun,önünde tespih boncuğu yada abaküslerin boncuğu olabilir ondan var. Klipsli fırdöndü 40-50 kg ağırlığa dayanacak sağlam bir şey olmalı. Köstek 1-1.5 metre boyunda 0.70 veya 0.75 lik misina & kevlar 100 kg çekerli olmalı. İğne numarası zaten belli, tek söyleyebileceğim döğme çelik sağlam iğneler kullanın.

Buda üçlü fırdöndülü dip oltası. Kursun ağır olmalı.200-300 gram ki akıntı ile sürüklenmesin.

Bunlar da şamandralı takımlar

Devam edecek tabiiki. Yorumlarınızı bekliyorum.

5. s@z@ncı

s@z@ncı

Favori Kamış:
    Olta harici hiçbirşey...
    En İyi Avı:
    Sazan 14 kg, yayın 11 kg
    Yayın nerelerde bulunur ve olta teknikleri

İlk önce yayın daha çok nerelerde bulunur. Nehirlerin kıvrım yerlerine yatarlar.

Eğer tekneden at çek yapabilirim diyorsanız,

Tekneyi demirlemeli ve at çeki öyle yapmalısınız. Gerçi bu ülkemizde sık kullanılan bir yöntem değil ama kullanılabilirliği mevcut. Bir de clonk denilen bir alet mevcut ki bunu ayrı bir başlıkta işleyeceğim. Araştırmalarıma göre bunu daha çok rus ve romen balıkçılar kullanıyormuş ama geçen bir arkadaş bunun bizim balıkçıların icat ettiğini söyledi. Tartışılır tabii.
    Clonk kullanımı:

Rapala kullanacaklara

[​IMG] [​IMG]

[​IMG] [​IMG]

6. s@z@ncı

s@z@ncı

Favori Kamış:
    Olta harici hiçbirşey...
    En İyi Avı:
    Sazan 14 kg, yayın 11 kg
    Devam

Kullanacağımız oltaların kurşunları çok ağır olmamalı balık huylanmasın. Hırsız olta kullanımı tavsiye edilir.

Kıyıdan orta suda yemi yüzdürebilmek için bir metod. Büyük şamandralı bir olta düzeneği. Avlağınızın takanağı çoksa bu düzen iyidir.

Yavru balıkları Albert Drachkovitch metodu ile hazırlayıp kıyıdan at çek yapabilirsiniz.

1- Balığı sabitleyen çelik tel düzeneği
    2- Denge kurşunu
    3- Çelik halka birleştirici görevi görüyor.
    4 ve 5- Sağlam üçlü iğne çelik tel ile monteli
    6- Sabitleyici bakır tel.(Bobinaj teli en uygunu)

Balık suda biraz çekilmeli sonra kısa bir süre durulmalıki balık düşüşe geçsin. Sonra tekrar çekin yükselsin, böylece suda aşağı yukarı süzülerek gelir.

Yılan balığı kullanılacaksa yöntem

Misina 0.50, Şamandra 200 gramı kaldırabilecek bir şamandra ve stoperlere dikkat. Kurşun 100 gram. Arada görünen tüp serum hortumu. İğne, 3/0 veya 4/0 sağlam iğne olmalı

Şamandra 200 gram kaldırmalı, kurşun zeytin kurşun ve 75 gram. İğne ebadı aynı. Stoperler ve serum hortumuna dikkat. Takımı dibe yatırıyoruz, şamandra yüzer olmalı. Balık yemi yutunca gerisini biliyorsunuz zaten.

Teleferik yöntemi

Kurşunumuz ağır, belli bir aralık stoperler ile belirlenmiş. Fırdöndü ile canlı balık aşağı ve yukarı hareket ederek yayını kışkırtır. Yayın sudaki hareketleri vücudundaki sensörler vasıtası ile algılayabilir.

Hırsız oltaya örnek

Otluklarda kullanılabilir bir yöntem. Ben sazan içinde kullanıyorum bu yöntemi.

Oltanın yakın plan görünümü

7. s@z@ncı

s@z@ncı

Favori Kamış:
    Olta harici hiçbirşey...
    En İyi Avı:
    Sazan 14 kg, yayın 11 kg
    Devam

Yüzerli ortadan telli şamandra yapımı için oyuncakcılarda satılan lastik toplar var. Elma kadar küçük ve sert lastikten mamul olan toplar. Bunlardan bir tane alınır ve ortadan boydan boya delinir ve balon takılan soketlerin plastik boruları var ondan içine yerleştirilir ve geri çıkartılır (Sonra montaj sonunda takılacak.. Sonra delik taraftan değil, ortadan kesilir.

Firdöndüye tel misina takılır ve üzerine makaron geçirilir. Makaron tel misinanın belli bir yerine kadar gelmelidir.

Resimdeki gibi belli bir yere kadar sert plastik bir boru takılmalıdır ki oltayı belli bir noktada açıkta tutmaya yarar.

Sonra boydan ayarladığımız plastik boruyu geri takarız ama takarken hazırladığımız fırdöndünün bu boruya takılmasına dikkat etmeliyiz. Sonra silikon köpüklü tutkallarla kesik parçaları birbirine yapıştırırız.

Yemin havada kalmasını sağlamak için iğnenin üstüne bir miktar köpük takabiliriz ancak bunu sülüklerin arasına gizlemeye çalışmalıyız.

Yabancıların kullandığı bir teknik. Balsa ağacından yapılma vantilatöre benzer aparat akıntı vasıtası ile döndükçe çıkan tıkırtılara balık geliyormuş. Yayının meraklı bir hayvan olduğunu bildiğimden bana enteresan geldi. Resimi aşağıda.

8. GÜRKAN

GÜRKAN

Favori Kamış:
    Olta,Tüfek
    En İyi Avı:
    Sazan 1,3 kg
    106 Kg YAYIN BALIĞI

http://www.haberler.com/haber_532675.asp

Kayseri: Kızılırmak'ta Dev Yayın Balığı Bulundu

Kayserili Balıkçılar Tarafından Kızılırmak'ta Yakalanan Dev Yayın Balığı, Görenleri Hayrete Düşürüyor.Kayserili balıkçılar tarafından Kızılırmak'ta yakalanan dev yayın balığı, görenleri hayrete düşürüyor.

Edinilen bilgiye göre; Kızılırmak nehrine balık tutmaya giden balıkçılar, dev bir yayın balığı ile karşılaştı. Balığı güçlükle nehirden çıkardıklarını söyleyen balıkçılar, balığın yaklaşık 250 kişiyi doyurabileceğini ifade ettiler. Sivas caddesinde sergiye çıkarılan yayın balığı 4 metre 106 kilo ağırlığa sahip. Ağzının genişliği yarım metreyi bulan yayın balığını gören vatandaşlar ise şaşkınlıklarını gizleyemiyor.

Yayın balığını yakalarken çok heyecanlandıklarını söyleyen balıkçı İsmail Evgötüren, "Dev yayın balığını yakalamamız çok zor oldu. Yaklaşık 2 saat sonunda yakaladık. Daha öncede büyük balık yakalamaştık ancak bu kadar büyüğünü görmedik. Bu balığın bize bayram hediyesi olduğunu düşünüyorum" dedi. (İhlas Haber Ajansı)

Ah Ah,Allah hepimize böyle bir av nasip etsin...

Son düzenleme: 26 Ekim 2006
  9. avcımurat

avcımurat murat

Favori Kamış:
    degışık oltalar
    En İyi Avı:
    balıkta geçen butun anılar
    yayın balıgı

arkadaşlar sıteye yenı uye oldum.ancak konuları uzun suredır takıp edıyorum.bırcok arkadasımız tecrubelerını buraya cok guzel bır sekılde aktarıyorlar.ben suyun cok bol oldugu bır memlekette buyudugum ıcın bırcok cesıt balık avcılıgı yaptım.bence yayın avını hıcbırseye degışmem.bu balık hakkında daha oncede bagzı yazılar gordum vıdeolar ızledım.bende bır ıkı kelıme yazayım dedım.ama bu balıgı avlamak ısteyenler yada avlayamayanlar bunları lütfen okusun.
    Yayın balıgı gece avlanır.her ne kadar bagzı yabancı ulkede cekılmış vıdeolarda gunduz avlandıgını gorsekte ben hıc ulkemızde gunduz tutanını gormedım.cunku bu balık gonduz kendı acmış oldugu oylarda yada kaya altlarında bulunur.eşse genelde eşide yanınıdadır.eşler genelde aynı boylarda olur.arkadaslar.bu balıgı avlamak ıcın akarsularda derın yerlerın agzına olta atmakta fayda vardır.cunku balık avlanmak ıcın gece derınde suyun agzına dogru gelır.bu iş icin dıp oltası yada sıva akıntılarda şamandıra kullanılır.tabı ıyı bır kanca ve tavsıyem 40 lık mısıne .bu mısıne kalıtelıyse ortalama 4-5 kg lık balıgı ceker.oltaya yem olarak kalın solucan ,toprak sulugu,canlı kurbaga takmak tavsıyemdır.olta suya atıldıktan sonra mısınayı hıc bırakmadan elınızde tutun .balık oltaya geldıgı zaman cok nadır alıp gıder .genelde lastık gıbı asılır.bırkac defa boyle ceker bagzen yemı tam yutması 15-20 dk surer.yada oynayıp bırakır.mısınayı elınde tutmassan gece zıl ottugunde yayın zannedıp yakalanmadan cekebılırsın.geneldede bu ya kefal olur yada ışe yaramaz başka bı balık .cok nadır balık kendı kendınede yakalanabılır.bırden kamışını suda gıderken gorebılırsın.balıgı yakalarken cok ama cok sessız olmalısın.ışık yakmak yok.balık vurdu dıye koşmak yok.balıgı almak icin kepce kullanmak tavsıye edılır.cekmesı cok zevklıdır.düşünmesı bıle guzel.ay olan gunlerde yakalamayı unut.ay olmayan geceler uygun.hazıran,kasım arası ıdaal avlanmak ıcın.etı muhtesem.bıraz uzun oldu ama merak ettıklerınız varsa cevaplarım.bu harıka balıgı yakalamanın dıger yollarını daha sonra anlatırım.

10. Tuana

Tuana

Favori Kamış:
    dip oltası,el oltası,sallama,kaşık.
    En İyi Avı:
    yayın-5kg sazan-7,250gr
    Değerli Avcımurat,öncelikle "sazan ustası" ağabeyime katıldığımı belirtmeliyim. Yayın balığının bu zamana kadar dip oltasından başka bir yöntemle tutulduğunu görmedim. Kendi tecrübelerime dayanarak ; karanlık ve sakin gecelerde bıyıkları vasıtası ile hissedebildiği için, diğer canlılar açısından büyük tehlike oluşturur, bunu bilen Yayın balığı bu tip gecelerde hacim olarak daha fazla besin almaya gayret eder.
    Ancak avcı,yayın balığının daha az av bulabildiği gündüz saatlerinde veya mehtaplı parlak gecelerde daha fazla şanslıdır.Bu nedenle gündüz ve gece avında fark yoktur. Ayrıca Çipura balığı yakalar gibi misinayı takip etmek tam aksi bir sonuç doğurur. Yayın balığı tutulacak bölgede azami sessizlik olmalı ve olta kendi başına bırakılmalıdır. Zira yayın balığı yapı olarak yırtıcı yada saldırgan bir tavır sergiler.Yemi bulduğunda ondan nazik bir davranış beklemek yanlış olur. Akarsuda yayın avlama tekniği ile durgun suda yayın avlama tekniği arasında çok belirgin farklar vardır. Suda çözünen yem çeşitleri akarsuda kullanılmaz. Avlak bölgenizde küçük balık popülasyanu fazla ise yumuşak yemler kullanmak sonuç vermez. Solucan gibi.Yayın balığı su sıcaklığının 6-8 ºC altına düşmesi ile aktivitesini çok azaltır.En aktif olduğu dönem 14-18 ºC arası su sıcaklığıdır. Daha yüksek sıcaklıklarda aktivasyonu göreceli olarak düşer. Tavsiye edebileceğim en iyi yemler "Tabak midyesi,kan sülüğü ve sümüklü böcek"tir. Tüm arkadaş ve ağabeylerime saygılarımla.

11. teomanturker

teomanturker

Favori Kamış:
    el oltası
    En İyi Avı:
    yayın
    yayın balığı

sevgili,avcımurat anladığım kadarıyla bir göl balıkcısısın ve yayını gölde yakalıyorsun.ben TOM AMCAN 30 seneden beri akarsu balıkcılığını yapmakta olup,akarsuda başlıca avım yayındır.ben yayını hem yaz aylarında hemde son bahar ve kış aylarında defalarca yakaladım.yaz aylarında olağan bir avdır diğer mevsimler ise süprizdir.yayında kesinlikle 60 lık ipten aşağı kullanmam,çünki akar suda nasıl bir yayınla karşılaşacağını bilemezsin helede gece ip döşeme yapıyorsan 80 lik ten aşağı olmamalı,bakarsın nasibine 1-2kg.lık,bakarsı 30-40 hatta 80 kg.lık yayın düşebilir.AMASYA yöresinde yaın için başlıca klasik yemimiz;siyah sülük olup,ilk bahar aylarında bu yemi 100 ve 200 klm.lik mesafeli yörelerden söküp getirip balıkcılara satarlar,avdayken yeminiz biterse..kurbağa ve bıyıklı ırmak balığı takarızki biz yöresel olarak buna BENLİK deriz ama öncelikle tercihimiz siyah sülüktür bunun yanında kışın bıyıklı balık avında hamsi ve lokmaylada (ahır gübresi kurdu ) yayn yakaladım ( av hikayeleri sayfasındaki yayın hikayelerimden okuyabilirsin) Yayın bilhassa yazın sıcak gecelerde yayılıma cıkar ve avlanır fakat bunun yanında,gündüzleride loş söğüt diplerinden gamaz ( mantarlı ip ) ve boş ip ( ağırlıksız ) kullanarakta yayın tutabi
    liriz,bir hususta;akarsuda yayın yemi kaptığı gibi kaçar bununiçin biz gece bağladığımız iplere 1-2 m. galama ( boşluk ) veririz ve ipimizi esnek metaryellere tespit ederiz.yayın pekte uysal değildir çünki birkaç kere dayağını yemişimdir. OLTALARINIZ BALIKSIZ KALMASIN....TOM AMCA

12. teomanturker

teomanturker

Favori Kamış:
    el oltası
    En İyi Avı:
    yayın
    yayın balığı

Evet sevgili Murat,nerde o,eski günler...hikayelerimde dikkat ettiysen!!..işten çıktıktan sonra,evden oltalarımı alıp,hemen ırmak kenarına indim diye bahsederim ya!!!! şimdi o anlar hep birer anı oldu.bazı teknolojik imkanlar sağlıyalım derken,bazı doğal yaşam güzelliklerinide kaybetmek zorunda kalıyoruz...ben gitmiyorum ama bazı gurup arkadaşlar malesef bir yayın avı için 1000 lerce Km.lik yolu tepip,ADANA SEYHAN ve KAYSERİ gibi yörelere gidip geliyorlar.birde şimdi her avcı MOTORİZE oldu ve ulaşim imkanları çoğaldığı gibi balıkçıda çoğaldı,yeterki bir tiyo almasınlar,erken giden avı kapıyor.....nerde o eski nostaljik günler...balığa en yakın bölgeye oto stopla gider,sırtında bütün malzemeyle dağ tepe,dere aşarak,su kenarına ulaşır ve en az bir gece,gecelemek zorunda kalıp..ertesi gün aynı yolu artı,tuttuğun balıklarla tekrar tepmek zorunda kalırdık evet eskiden balık tutmak bizler için bir WESTEL macerası gibi olur ve bundan büyük bir zevk alır..bu macerayı yaşıyan gurup arkadaşları arasında ebedi dostluklar kurulurdu...neyse ,MURAT cığım bu yazının sonu gelmez,eğer dediğin gibi bu taraflara gelebilirsen..ben TOM AMCA nın balıksofrasın da sanada bir yer açar ve meşhur salatamı yersin. oltan hep suda kalsın ve sen hep mutlu olasın TOM AMCA AMASYA

13. Burakk

Burakk

Favori Kamış:
    Tek iğne dip oltası
    En İyi Avı:
    7.5 kg Yayın,Sazan 3.6 kg
    Yayın için değişik bir yöntem

Arkadaşlar yayın balığı yakalamak için öğrendiğim yeni bir yöntemi sizlerle paylaşmak istedim.Bu teknikte önemli olan suyun içindeki iki kazığın arasından sarkıtılan sırtına iğne geçirilmiş kurbağanın ayaklarının ve gövdesinin suya değmesi.Böylelikle kurbağanın suda oluşturduğu şıpırtı ve hareketlilik yayın balığının dikkatini çekecektir.Sezon açılır açılmaz denemeyi düşünüyorum.Herkeze bol şans :)

14. palukcu

palukcu

Bu çok etkili bir yöntem

Ancak
    1:Kullanacağınız iğnede muhakkaki fır döndü olmalı yok sa dönerek misinanızı koparırlar.
    2:Muhakkak oltadan önce bi 10 -15 cm çelik halat kullanın.Misinanızın kesilmesine karşı
    3:Genelde bu yöntemi ağacı çok olan göllerde uygulamak kolay oluyor.
    İki ağaç arasına çamaşır ipi gerdiripbunlara oltaları bağlayabiliriz.
    Bu avcılığın en güzel yönü sanıldığının aksine çok zevklidir.
    Gece avcılığı yapılır ve balık oltaya vurduğunu anladığı anda kendini fırlatmaya ve çok büyük ses çıkarmaya başlar.
    İşte o sesebayılıyorum.

15. karacabeyli

karacabeyli Lütfi ALAGÖZ

En İyi Avı:
    turna-2,5 kg.
    yayın avı ve sülük

arkadaşlar ; çoğunlukla arkadaşlarımızın değindiği gibi yayın avındaki en iyi yemlerden biri sülüktür. bu bahsedilen sülük herkesin bildiği geleneksel tedavide kullanılan kan emici sülük değidir. kan emen sülükler çoğunlula durgun sularda ve bataklık ,çamurlu göllerde bulunur, boğumlu ve iğrenç bir görünümü vardır.. balık avında kullandığımız sülük ise koyu kahverengi olan baş kısmı biraz daha kalın gövdesi ise yassı görünümde olup solucan gibi toprak zeminde bulunur[tabiiki su kenarında] nasıl çıkarılacağına gelince: hepimiz biliriz Şehirler arası yollarda veya köylerin arasında giderken hayvanların su içmesi için yapılmış çeşmeler vardır yalağın sonundan akan su gidebildiği yere kadar gider ve o alan hafif çimenli, çamurlu bir görünüm alır hatta meraklı bir balıkçı oraya yaş bir söğüt çubuğu saplarsa birkaç yılda altına oturulacak kadar büyür. işte oralarda biraz derince kazınca sülük bulabilirsiniz. rastgele..

16. TRT2DEKİ RESSAM

TRT2DEKİ RESSAM

Favori Kamış:
    ..............
    En İyi Avı:
    ................
    Yayin Avlamayala Ilgili Ayrintili Bilgi

Yayın avında bu bilgileri topladım ve derledim kendi blgilerimide ekledim.Umarım yararlı olur ayrıca eksikler varsa tamamlayalım dedim.

Yöntem : Yayın balığı için en uygun yöntem dip oltasıdır. Ayrıca Çipura balığı yakalar gibi misinayı takip etmek tam aksi bir sonuç doğurur. Yayın balığı tutulacak bölgede azami sessizlik olmalı ve olta kendi başına bırakılmalıdır. Zira yayın balığı yapı olarak yırtıcı yada saldırgan bir tavır sergiler.Yemi bulduğunda ondan nazik bir davranış beklemek yanlış olur. Akarsuda yayın avlama tekniği ile durgun suda yayın avlama tekniği arasında çok belirgin farklar vardır. Köstekli iğneler kullanılabilir ama dayanıksız olur ve kırarılabilir.Bu iğnelerin iyi yani sülüğün kaymasını engeller.

Zamanlama: Karanlık ve sakin gecelerde bıyıkları vasıtası ile hissede bildiği için, diğer canlılar açısından büyük tehlike oluşturur.Yayın balığının daha az av bulabildiği gündüz saatlerinde veya mehtaplı parlak geceler de daha fazla şanslı oluruz. Bu nedenle gündüz ve gece avında fark yoktur.

Yem: Suda çözünen yem çeşitleri akarsuda kullanılmaz. Avlak bölgenizde küçük balık popülasyanu fazla ise yumuşak yemler kullanmak sonuç vermez. Solucan gibi.Yayın balığı su sıcaklığının 6-8 ºC altına düşmesi ile aktivitesini çok azaltır.En aktif olduğu dönem 14-18 ºC arası su sıcaklığıdır.Daha yüksek sıcaklıklarda aktivasyonu göreceli olarak düşer. Tavsiye edebileceğim en iyi yemler "Tabak midyesi,kan sülüğü ve sümüklü böcek"tir. Ayrıca yayın için bölgesel farklılıklara görede sülük bilinen en ideal yemdir genelde sulak alanların hemen kenarında aşırı nemli kara toprak veya killi toprak içerisinde bulunurlar dere kenarlarında ve su kaynaklarının aktığı yerlerde toplanarak oluşturdukları gölcüklerin kenarlarında çıkarlarlar. Oltaya yalnız başına takılabileceği gibi danaburnu, solucan, toprak kurdu gübre kurdu gibi yemlerle kombin olarakta kullanılabilir.Sülük sert olduğu için oltada çabuk parçalanmaz ve canlılığını çok uzun süre koruyabilir.Fakat sert olduğu için yumuşak bir yemle kullanılması yayın için daha cezbedicidir.
    Solucan; nemli topraklarda çıkan kalın solucanlar yayın için idealdir yalnız başına kullanıldığı gibi toprak sülüğü ile kombinde yapılabilir en ideali kombin yapmaktır.
    Gübre kurdu, boğum boğum kirli beyaz renkli fosforlu bir yapıda minicik siyah kafası olan bir kurttur.
    Cırcır böceği larvaları; mayıs böceği, toprak kurdu, kadı lokması gibi değişik isimler verilen kurtta idealdir. Yayın bunada hiç dayanamaz ama dayanıklı bir yem değildir,çabuk parçalanır,tek başına kullanılır yada sülükle kombin yapılır.
    Ağaç kurdu; gübre kurduyla aynıdır. çürümüş nemlenmiş ağaçların içerisinde bulunur. sülükle kombin yapılması daha uygundur,dayanıklı değildir, çabuk parçalanır.
    Danaburnu; su kenarlarında organik artıkların yoğun olduğu topraklarda ve ya eskimiş gübre yığınlarında bulunur yayın için güzel bir yemdir, küçük balıklar tarafından çabuk parçalandığından yine sülükle kombin yapılması uygundur.
    Canlı balık; yayın için idealdir,özellikle şamandıralı olta kullanacaksanız daha idealdir.
    Tavuk ciğeri, biraz bekletilip kurutulursa iyi sonuç verir.
    Dalak, kullanılırsa güzel sonuçlar alınabilir.
    Mezbahadan alınan kan bayan çorabı içerisine koyularak iki tahta arasında sıkıştırılır toprak içerisine konulur ve bir yada iki gün bekletilir. Sonra buzlukta dondurulurak ihtiyaç olduğunda kesilerek kullanılabilir.
    Çekirge; iri çekirgelerde kullanılabilir, ama çekirge yakalamak zahmetli olduğundan yanınızda kelebek kolleksiyoncularının kullandığı fileden bulundurmanız gerekir, çekirgenin kanatlarını geriye doğru bükerek iğneye takıp sülükle kombin kullanmak iyi sonuçlar verecektir, yayın gördüğü anda hiç dayanamıyor.Büyük balık için idealdir.Sülüğün hareketliliği çekirgenin kanatlarının akıntıda yaydığı titreşimler ve çekirgenin kendine has kokusu yayını cezbediyor.
    Kurbağa; kurbağa takmakta güzel sonuçlar veriyor.
    Elle yakalamak; iyi yüzme biliyosanız ve iyi dalgıcım diyorsanız yılandan yengeçten ve kan emen yapışan sülüklerden tiksinmem diyosanız en güzeli ve zevklisi elle yakalamak, buda yayın yakalamak için bi yöntem ama ustalık şart bu konuda nezle olmayında üşütüp balığı yakaladığınız andan itibaren sudan çıkarmak için verilen uğraş, balığın kurtulmak için çabaları, nefesinizi su altında tutabilmek, ısırılma riski müthiş heyecandır.

Diğer bilgiler:Kış aylarında oltaya çok fazla gelmez… Yayın baharda çok hareketlidir.Aç ve saldırgan olur.Yayın yemle oynamaz direk kapar.Yayın genelde dipte hareketsiz bekler.Çok büyükleri vardır.İnsanlara saldırdığı yönünde birkaç efsane yok değildir.Ama bilinen tam bir gerçeklik yoktur.
    Yayın 1-2 kilo ise kelebektir.Bu kelebek cinci çok çeşit yeme gelir daha genç olduğundan avlanma becerisi azdır ve gördüğü her yeme dalar.Sazan oltalarına bile geldiği görülür.

17. grandi

grandi Hayati BAYDAR

Yayın oltası nasıl olmalı.

Blue marlin kardeşim. Yıllarca yukarı Sakaryada (Çifteler- Sarıyar barajı arası) bol yayın avladık, sizler bırakmadık. Şaka tabi. Yayın avlarken askı oltası kullanırız. Askı oltası bildiğimiz olta, şamandırası yok, sopası sert ve sağlam (fındık tercih nedenidir), misinesi kalın ve biraz uzun olmalıdır. Genellikle gece kullanılır. Misina ortalarından biryerden sopa ucuna sıkı fakat geçici bağlanır. Yem takıldıktan sonra sopa 45 derece açı ile toprağa sıkıca saplanır. Yem su yüzeyinden 1-1,5m. derinde olmalı , kesinlikle dibe değmemeli. Su 2m.den sığsa yem de yükseltilmeli. Misinenin kalan kısmı sopaya 2-3 tur sarılarak sopanın saplandığı yere doğru getirilir, toprak üzerinde 1-2m. geriye çakılmış kazığa bağlanır. Sopaya zil bağlanarak uzaklaşılır. Çok sayıda askı döşersen şansın artar. Mehtapsız ve bulutlu gecelerde yayın daha çok av verir. En çok av verdiği aylar mart nisan mayıs. En sevdiği yerler şarlak altları ve bent altlarıdır. Bol avlar, Rastgele. Selamlar.

18. (aferan

(aferan Cafer

Favori Kamış:
    dip oltası ve bol bol solucan:)
    En İyi Avı:
    Sazan 7.200 Gr
    benden tüyo:D

Ben yayın avında değişik bir avlanma yöntemini söylüycem.genelde ankaralılar bilir; beypazarı gömleksiz köprüsünün altındaki çiğmir çayı yada (kiymir) çayında bol miktarda yayın bulunmakta.oltaya kesinlikle gelmiyor.yada biz beceremedik:D yöntemimize gelince el ile tutuyoruz:p ağaç köklerinin su ile aşınmasıyla oluşan oyuklarında bol miktarda var.yanınızdaki kankinizle beraber (dikkat ben o bölgeyi iyi biliyorum) suya girmeniz gerekiyor.ağaç oyukları,kaya dipleri, herhangi bir taşın altında binlerce balık çaybalığı mevcut.

19. hobbytime

hobbytime

yem sorunsalı

kurbağa ; dip atarsan kurbağa boğulur gezer kurşun koyarsan kurbaga kıyıya çıkar. kurbağa askı tip oltalarda iş yapar ben hiç başaramadım.kurbağa ya kıyıda sohbete katıldı yada bogularak öldü.

tokmak kwok; sarıyarda yıllrca kullanılan daha sonra kwok bilgehan bey in rus metodları içerisinde anlatması ile ünlenen yöntem

mantarlı oltalara canlı balık vb takılarak derinde yapılır.
    suya yapılan vuruşların oluşturduğu sesin balığı çektiği söylenir.benim nazarımda şehir efsanesi olmaktan öteye gitmemiştir.ben tutan göremedim.yani şahit olmadım.yerel olarak gökçekaya civarında tokmak tokaç vb adlarla anılır.bir iki sohbette nasıl yapıldığını yerel kullanımını dinlemiştim.ama nasip olmadı
    sabun; olta ipine fırdöndüden önce bir miktar saf sabun ortası delinerek bağlanır.tek köstek takımda bilinen türlerden yem kullanılır. olta dibe değmemelidir.

bir diğer yöntem sabun için avlakta ilk oltadan 50 metre yukarı (kaynağa doğru)kalıp sabun delinip iple boş olarak atılır. ki akıntı ile yayılan prina kokusu balığı yukarı ceksin bu sergide en yukarda sabun daha sonra 25 metre aralıkla oltalar bulunur.
    sabun yerine aynı noktaya işkembe vb kokar her yem konabilir.yani hem yemleme hemde olta üzerinde feeder gibi kullanımı yapılır

yayın şehir efsanesi bir balık. koyun yutanı da anlatılır karada karada 400 metre avcı kovalayanda .... diclede fıratta (nadir) sakaryada binbir türlü hikayesini dinledim. en lezzetlisi sirkülerdeki boyunun biraz üstünde olanlarıdır. sarımsak yumurta sarısı karabiber pul biberle terbiye edilip yagsız tavası yada direk ızgarası lezzetli olur.üreme devresinin sonunda ilk sezon başında ve eylül ekim ayında iyi av verir.
    yattığı yeri bulmak en önemli faktördür.

yattığı yeri bulursan çok abes yem takmadığın sürece balığı alırsın.yattığı yer konusunda bir iki sır ayrıntı var :) onlar bana kalsın

barış bu işi bilen biri onu konuşturmak lazım esas

Son düzenleme: 23 Ocak 2007
  20. carpe chasseur

carpe chasseur ORHAN

yayında kılıt noktalar

yayın bıyıklarıla sudakı hareketlılıgı esas alarak avlanır görme bduyusu balıkların çoğunluğunda çok zayıftır ana duyuları koku almadır onun için yayın avında koku çok önemlidir kokan ve suda hareket eden ama bu hareket aşırı olmamalı çırpınmayı andırmalı bunun için bı düzenek ayarlamalısınız benım taktığim köstekten önce iki boncuk rasına bir fırfır diye tabır ettiğim minik bi pevane arkasınada iğne ve canlı yem bolca ve yayını cezbetmesı için kokmuş et dalak v.b yemler oltanız şamandıralı olmalı avlanacagınız yerın derınlıgıne göre iğne suyun tam orta sevıyelerınde bı yerlerde kalmalı oltanızı attığınız zaman fırfır suya ınıceye dek yayının ılgısını çekecek sesı hareketlıliği sağlayacaktır ardından yemınız devreye girecek gece avlanmaya tek iğne kullanmaya ve balığın in yapabileceği veya alüvyonların suda bırkıntı yaptığı yerlerı kullanmaya dıkkat edın ayrıca yayın suyun ortasında kalan ağaç dallarının yanında uzun su bıtkılerının üzerinde adeta cansız gibi durup zokalamayı sever size bol şans