dev kefal nasıl avlanır?

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında canalpakin tarafından paylaşıldı.

1. canalpakin

canalpakin

geçenlerde x mekanda x zamanda kıyıdan denizi izlerkenbide ne görelim yaklaşık kol büyüklüğünde kefaller halay çekiyodu hatta bitanesi albino idi yani bembeyazdı su pis olmasa atlicaktım zıpkınla ama imkansız ekmeğe gelmiyolar istavritin iç organlarnı taktık onada bakmıyolar hep küçükleri didikleyip didikleyip duruyo sinir olduk önümüzden 60 -70 cmden büyük kefaller geçiyo her türlü teşizat var ama yakalayamıyoruz ordaki balıkcı ustalarla konuştuk has kefalmiş bazısı rus kefali dedi ama marmaranın o bölgesinde rus kefali olduğunu sanmıyorum sizden ricam dev kefalleri yakalamak için neler yapmalıyız balıklar 1 metre öteden geçiyolar ama yeme bile bakmıyolar biz kurda gelceğini düşündük takım olarak 1 kulaç 20 lik misina üstüne zargana topu beyaz alta tek iğne ilk düz 5-6 numara denedim onlar büyük kaçtı belki orta boylardan 100 kere vurdu ama almadı yemi bende ufak istavrit iğnesi taktım nafile onuda didikleyip durdular lütfen yardımcı olursanız çok sevinirim , bide aklımda bi fikir var acaba haftada 3-4 gün yemelesemmi orayı ekmekle :confused: :confused: bu arada çarpmaya karşıyız olmasına rağmen denemedik:cool:

2. hauki

hauki mustafa cecen

Favori Kamış:
    olta ve zipkin
    En İyi Avı:
    görup de tutamadigim balikti
    merhaba ihtiyaciniz olan once 0,15mm bir misine bunun ucuna 10 no mustad celik capraz igne...gerekirse cok haififten ignenin 20cm arkasina yaprak kursun takim hazirmi?simdi gelelim sisteme...bölgenizde kefal ekmek ile yakalaniyorsa mutlaka o baliklarda ekmege vuracaktir...baligi alistirmak icin 2-3 adet bayat ekmek alinir bir posetin icine veya kovaya konur..icine su katarak civik bir hale gelene kadar avucla ezilir...bu kivam cok sulu olmamali...daha sonra baliklarin gecis yaptigi bölgeye ilk önce 2-3 avuc sonra her yarim satte bir avuc olrak devam eder..eger balik ekmegi topluyorsa az az baligin dagilmamasi icin yemlenir...tum bunlar tamamsa kendinizi cok iyi saklayarak mumkun bir kayalik varsa eger yoksa bagdas kurup oturun ve egik bir vaziyette siper alin..ardindan 15 lik misineyio atacaginiz kadar acin kucaginiza ondan sonra ekmegin icinden alinan igneyi kapatacak buyuklukte bir parca hamur etmeden cok hafif igne dibinden bastirilarak takilir ve bölgeye atilir...bunun sebebi kefalin disi yoktur yemini emerek alir...balik yemi aldimi tasmalama yapilir ve yavas yavas gerektiginde yol vererek kiyiya getirilir...her baliktan sonra tekrar yemleme yapilir dagilan baligi toplamak icin...en aktif teknik sizin icin bu..diger teknikler icin arama motorunda kefal avi tekniklerini aratabilirsiniz...orada diger av sistemlerini daha onceden yazmistik arkadaslarla

3. aidois

aidois

Favori Kamış:
    okuma zn 65/lıneaeffe
    cok guzel bir acıklama. Çok tesekkurler...

4. postaci_61

postaci_61

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    rus kefali 9.35 kg
    has kefal mi

dostum has kefalse ki öyle diyorsun en iyisi balık ile yemlemek bir poşet balık kafası bağırsağını al onları ez teker teker 5-10 metre açığa at bırak yemler diplesin eğer kefal yem kaldırıyorsa ne mutlu sana hadi yine iyisin kırdın kefalleri demek yem olarak en ideal mezğit 30-35 lik misina nın 15-20 cm arkasına ana kılçığını aldığın başını koparttığın mezgiti bağla 6 numara mustad çelik kancayada mezğitin bsğırsağını tak ama bulabilirsen havyarı 1 numaralı yemin dir yemlemeden 30-40 dk sonra senin attığın yemli misina
    ya gelecektir kefal kefal yemi emdiği için yutmayacaktır sana arkasını döndüğünde zımdayı basacaksın kefale bak ozaman Tanju Çolak ğibi nasıl kafa atıyor
    sana rastğele
    hemen dene 1 hafta için de acele cevap yaz giresundan gelemesek te senin ile tutmuş ğibi oluruz
    bolşanslar

5. açıklama için teşekkürler..
    benim bir sorum var hangi 0,15 misina ile 60-70cm kefalleri tasmalayıp alabileceğiz??:confused: marka verebilirmiisiniz??böylece 70-80cm minekop ve levrektede 0,40 dan kurtulmuş oluruz
    ben yemlik izmarit için bile 0,20 kullanıyorum..cuma gecesi canlı balıkla istavrit yakalarken (ortalama boy 25cm civarıydı istavritler) 0,15 misina en az 10 kez koptu:confused:

Son düzenleme: 16 Eylül 2007
  6. canalpakin

canalpakin

cevaplar için çok teşekürler bu akşamdan tekrar gitcez 20 lik misina 3.2 kg çekerli misinamız var ama muhtemelen koparcak ama heyecanda o derece artcak akşam denicez bu yemleme işini balıkla yapcaz en çok balığın iç organlarına baktılar

7. hauki

hauki mustafa cecen

Favori Kamış:
    olta ve zipkin
    En İyi Avı:
    ben levrekte 0,20-0,30mm arasi samuraj misine kullanirim hem ucuz hem esnektir..kefalde ise 0,12-0,15 arasi kullanirim 50-60 cm ve uzeri yuzlerce kefal cekmisimdir 0,12 ile...belki size komik geliyordur:confused: alanya ya yolunuz duserde liman da avlanan orta yasli kisilerin hepsi tanir beni nasil avladigimida iyi bilirler veyahut alanya da balik avi malzemesi satan bir yere sorun 0,12 mm misineyi sadece bana sattiklarini söylerler...kefal ve levrek bildiginiz gibi miseni cok ayirt ede kalinlik bakimindan bu yuzden mm dustukce balik yakalama sansida bir okadar artar...ben 0,12mm misineye elim cok aliskin ne zaman yol vrecegimi iyi bilir ve cok iyi balik yorarim en önemlisi heycan veya panik yapmam;) unutmayalim ki baligi tutan misine veya igne degil baligi tutan insandir....40mm misineyi 200gr baliga kirdiranida cok gordum;) tabi ben hic kirdamiyorum degil bu 12mm misineyi elbette bazen kirdigi oluyor eger birde mankafa dedigimiz topan kefalse bazen cok hizli bir sekilde basar oltaya eger o an yol veremezsen kirar oltayi bazen bende yol vremedigim ve kirdigim olur...baligi kiyiya kadar yorarim ve elimle tutar alirim posetin icine...
    bana baligi gösterin yeter 0,12 ile 1,5 kg kefali cikaramazsam bu isi birakirim..;)
    saygilarimla

Dramalı bunu beğendi.
  8. carpe

carpe

Favori Kamış:
    olta, zıpkın
    En İyi Avı:
    3.7kg levrek 8kg sazan
    Valla ben gecenlerde 40 lık misina ve kıbrısla bu balıgı aldım.Pek dev sayılmaz ama 1kg civarı

Bu arada ayakkabı 42 numara:)

9. hauki

hauki mustafa cecen

Favori Kamış:
    olta ve zipkin
    En İyi Avı:
    öncelikle balik icin tebrikler temiz guzel bir balik...avlaginiz kiyi bir bölge ve yakaladiginiz kefale biz kara kefal deriz kalin ve uzun dudakli olup cok guclu ve guzel buyur...kiyida dalga arasinda veya dalganin kirildigi bölgeyle ilk kayaligin bitiminde gezerler...ve bu bölgelerde iyi vurur...eger 0,25 beden altina samandira bu samandira icine su dolan seffalardan olursa daha iyi olur altina 0,12-0,15 arasi 1,5 mt misine ucuna tek veya catal olrak iki igne baglayip 10-11 no mustad! ignelerin 20 cm arkasina badem kadar strafor köpuk ile at cek kefal yaparsiniz...kibrisa vururken tereddut eden o balik her atisinizda yakalanir...

10. carpe

carpe

Favori Kamış:
    olta, zıpkın
    En İyi Avı:
    3.7kg levrek 8kg sazan
    Tesekur ederim.O nu da deneriz be kardes,balıkcının isi ne ki:D

11. canalpakin

canalpakin

resimdeki kefalin yaklaşık 2 katı cidden abartmıyorum

12. ustasın hocam ne diyelim
    0,12 ile 1,5kg kefdali çekenin elini sıkmak gerek
    hele hele 0,15 ile 60-70cm yani 3-3,5kg kefal çekenin elini öpmek gerek
    biz acemiyiz 0,35 misina ile 6-7 kg minekopu alamıyoruz
    üstelik maxıma yada asso kullanıyorum banamısın demiyor
    az önce tüm makinelere 0,43 sardım kurtaracağından emin değilim gerçi
    ya bizim buradaki balıklarda bi fark var yada orada.Bandırmaya yolun düşerse sor beni tüm malzemeciler tanır.Minekopun arkasına saklanan balıkçı diye tanırlar beni.;)
    hoş ben kefal avlamadım şimdiye kadar ama iri kefali bazen av zamanını beklerken arkadaşlar avlar.kokmuş sardalya (yarım kasa civarı)ezilip avlağa atılır,atılan sardalyalar dipten havalanmaya başlayınca kefal avı başlar .Tutmaya bıkarsın onlarca yakalanır ve suya iade olur.sürü halinde orta suda ve aynı bölgede dolaşan kendini göstermekten çekinmeyen kefal ise av vermez.Çünkü kefal toplandığında yemlenmeden dönmüş ve beraber geceyi geçirecekleri yerdedirler;)

13. deepex

deepex R. Nafiz

Favori Kamış:
    diawa sweepfire3550a makina, remikson prestige 2.70
    En İyi Avı:
    henuz tutamadigim balik ;)
    bugun manavgat ırmağının denize doküldüğü noktadaki mendireğe balık avlamaya gittim, herzaman balık avladığım bölgedir.

çok fazla kefal bulunur, haliyle bol kefal avcısı da var. genellikle çarpma yaparak avlanıyorlardı.

ama bugün benim ilk defa rastgeldiğim bir yöntem ile birkaç tane iri kefal yakaladılar. kısaca anlatacak olursak;

önce 1 tane kefal bulmak lazım canlı olacak şekilde. bu kefali 2-3 metrelik bir misinenin ucuna canlı olarak bağlayıp bir kamış yardımı ile suya salıyorlar. (2 metre yükseklikteki mendireğin üzerinden) yavaş yavaş suda gezdirmeye başlıyorlar bu kefali. bir zaman sonra bu kefalin yanına diğer kefaller yaklaşıyor ve bu arada elinde zıpkın ile bekleyen vatandaş yukarıdan atış yaparak bu kefallerden birisini vuruyor.

farkedildiği üzere en az 2 kişi ile yapmak lazım bu atraksiyonu.

ilk başta çok mantıklı gelmedi bana tesadüf olacağını düşündüm, sonra anlattılar; bu dönem kefallerin çiftleşme dönemiymiş ve bu sebeple kefaller yemden ziyade diğer cinsin peşinden koşuyormuş.

anlatılanlar doğrumudur bilemem, bana göre mantıklı, ama vurulan balıkları görünce şaşırmamak elde değil!

rastgele :)

14. 56561

56561 Yücel

Favori Kamış:
    Daiwa Sensor Red Surf 4.00, Daiwa Procaster Samfish 2.10
    Favori Makine:
    Shimano Catana 4000FA, Ryobi Ecuisma 8000vi
    En İyi Avı:
    10.5 kg rus kefali, 5.250 Levrek, 1573gr kofana
    büyük kefaller sadece sabah erken saatlerde ve akşam güneş battıktan sonra yemlenir, diğer ufak kefaller gibi yırtıcı olmazlar, benim rekorum 0.40 mm misinayla 10.5 kg sabahın 5inde attığım ekmekli sarmaya saat 7 gibi gelmişti, çok dikkat ettim bu saatler dışında gelenler ufak oluyor, zaten büyüklerin de ekmeğe vurması için oltanızı attığınız yerden sürü geçmesi gerekiyor, 3-5 lik guruplar hayatta ekmeğe dokunmaz, büyük kefaller ağırlıklı olarak dipteki kumu eleyerek beslenmeyi tercih eder, yakalamak isterseniz sabah saat 5 den 9 a kadar akşam da 5 den sonrasını denemenizi tavsiye ederim

15. floryalı

floryalı

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    8 kilo akya,kofana,lüfer,kırlangıç,lambuka,çıplak.
    Yücel Ağabey müsaadenle bir sorum olacak; 0.40 misina derken iğneleri bağladığın beden mi 0.40? Şayet öyleyse misina hakkında biraz bilgi verir misin? Yani renkli miydi, beyaz mıydı, markası neydi?..

16. hauki

hauki mustafa cecen

Favori Kamış:
    olta ve zipkin
    En İyi Avı:
    Erdal abi sizin kadar olmasamda bende balikciyim alttan alttan dalgaya almissin beni...umarim bir gun bir organizasyonda denk geliriz ve tanisiriz o zaman benim abartmadigimi anlarsin diyeyim...:) alanya da 40mm misine ile bir levrek alin elinizi öoperim ve 1 yil takimlarinizi tasiyayim..minekopuda artik bulursaniz tutarsiniz iki yil once alanya daydim ne tutan duydum ne gordum suda nede hal tezgahlarinda vardi yani tukenmis:)cevirmeciler sag olsun....gecis yapan kefaller genelde mendirek veya kayalikla kumlugun basladigi alanlarda gecis yaparlar...bu suruler yemlenince yem alirlar ama sabit kalmazlar..sabit kaldiklari an gece dir..gecede yemlenerek bölge fosforlu mantar ile at cek yapilir...tabi her bölgeye balik avlanmasi degisir ve farkli takim ve yemle avlanir..alanya ici kefal ekmekle gazipasada 60 km ilerde ise sardalye!ama nerde olursa olsun baligi ince misine tutar..cekmeside ustaya kalir...levrek ve minakop misineyi kafa atarak keser burda kafa atmasinin sebebi ise misineyi solungac kapaginin ustunde bulunan ikinci kapaga alrak kasmesidir..bu kapak sert kemik yapili ve testere gibidir..2 hafta once forumda crazy fisher in yakaladigi 5kg lik levrek vardi okuduysaniz 30mm crocodl misine ile yakalayip aliyor baligi:D :confused: siz 40mm maxima ve asso ile cikartamiyorsaniz vardir bir yerde hata!
    saygilarimla Erdal abi

17. istanbulteam

istanbulteam Alparslan Altan

Favori Kamış:
    Yasal olan tüm oltalar
    En İyi Avı:
    96 adet istavrit
    Bu kefalin tadı nasıl kime sorsam kokuyor diyorlar

18. hauki

hauki mustafa cecen

Favori Kamış:
    olta ve zipkin
    En İyi Avı:
    liman ve koylarda cikan balik kokar...eger temiz bir kayalik kiyi seridi varsa gayet temiz olur balik ozaman...köfte harci,tuz.karabiber,kirmizi pul biber,knor sarimsakli cesni ve una bulayarak kizgin yagda guzel olur...;)

19. mallaca

mallaca Halil Barış Şengül

Favori Kamış:
    Makinalı kamış olta,her türlü el oltası,rapala
    En İyi Avı:
    Kiloluk mırmır,Kiloluk iskorpit
    Gerçekten çok güzel anlatımlar teşekkür ederim.

20. 56561

56561 Yücel

Favori Kamış:
    Daiwa Sensor Red Surf 4.00, Daiwa Procaster Samfish 2.10
    Favori Makine:
    Shimano Catana 4000FA, Ryobi Ecuisma 8000vi
    En İyi Avı:
    10.5 kg rus kefali, 5.250 Levrek, 1573gr kofana
    11

iğneleri bağladığım beden 0.40, fırdöndü arkası 0.50, çekeri en fazla 6,5 kg olan misinaydı ama ben oltaya baktığımda balık yakalanalı çok zaman geçmişti balık sarma açılınca diğer iğnelere de dolanmış, kendini parçalamış gibiydi, 15 tane iğnenin 11 tanesini üstünden çıkardım, ağırlığı harici çekerken zorlamadı yani, kuyruğu rahat elimin açık hali kadar vardı, hatta kovaya koydum hayvanın 3 te 1 i dışarda kaldı