Ankara/gölbaşi Sazan Tutma Yarişmasi 03-04 Temmuz 2009

Konu, 'Organizasyon Duyuruları' kısmında osmanaltunel tarafından paylaşıldı.

1. osmanaltunel

osmanaltunel

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Turna 140 cm. Gölbaşı
    Arkadaşlar güzel Ankaramızın artık unutulmaya yüz tutmuş balık yataklarından biri artık bende varım demeye hazırlanıyor bunun için sazan tutma yarışması ile start alıyor neresini anlatmaya çalıştığımı anladınız sanırım Gölbaşında belediyemizin katkıları ile festival etkinlikleri içerisinde sazan tutma yarışması yapılacaktır tüm amatör olta balıkçıları davetlimizdir.Balık seven arkadaşlarımıza hayırlı olsun.

ULUSLARARASI GÖLBAŞI, GÖLLER, ANDEZİT VE SEVGİ ÇİÇEĞİ FESTİVALİ KAPSAMINDA
    GÖLBAŞI GENÇ AVCILAR DERNEĞİ
    AMATÖR OLTA BALIKÇILIĞI SAZAN BALIĞI TUTMA YARIŞMASI

Tarih: 03-04 TEMMUZ 2009

Yer : Ankara ili Gölbaşı ilçesi MOGAN gölü kıyısı (Atatürk Sahil Parkı yürüyüş yolu)
    (Gölbaşı merkezindeki Konya yolu üzerindeki Shell Benzinliğinin ve Belediye binasının altındaki park.)

Yarışma Saati: 03/07/2009 akşamı 18:00’ de başlayıp 04/07/2009 saat 11:00’de bitecektir.
    (Yarışma kayıtları 03/07/2009 tarihinde Sahil Park içindeki festival alanındaki dernek standımızda başlayacaktır.)

AMAÇ: Bu yarışma, sportif balıkçılığı kamuoyuna tanıtmak, amatörlük ruhunu geliştirmek, çevreye ve yaban hayatına karşı sorumlu bir şekilde yürürlükteki kanun, tüzük ve yönetmeliklere uyulmasını sağlamak, yarışma heyecanı ile amatör olta balıkçılarını bir araya getirerek, onları kaynaştırmak, yarışma kültürü, paylaşım ve yardımlaşma anlayışını geliştirmek amacı ile düzenlenmiştir.

YARIŞMA ŞARTNAMESİ

1380 Sayılı Su Ürünleri Kanunu, Su Ürünleri Yönetmeliği ve 2/2 numaralı amatör(Sportif) su ürünleri avcılığını düzenleyen tebliğ hükümlerine kesinlikle uyulacaktır.
    Yarışmaya katılım ücreti: 5,00TL’dir.

1-Yarışma tek bir tür için yapılacak olup, bu tür SAZAN balığıdır
    2-Yarışmada tutulacak olan sazan balıkları 40 cm altında olamaz.40 cm altındaki balıklar değerlendirmeye alınmayacaktır.
    3-Her yarışmacı yarışma esnasında en fazla 2 adet makine ve kamış kullanacaktır. Takımlar ise 4 adet makine kullanabilir. Yarışmacılar ya da takımlar yanlarında 2 adet yedek makine ve kamış bulundurabilirler.
    4-Yarışmada en çok iki iğneli dip veya şamandıralı olta takımı kullanılabilir. Küspeli iğneli olta takımı ve diğer olta takımları kullanılamaz. Ancak yarışmacılar yanlarında istedikleri sayıda iğne, kurşun ve misina bulundurabilir. Yarışmacıların malzemeleri yarışma öncesince görevlilerce denetlenecektir.
    5-Suda kalarak tabiata zarar verecek poşet, çuval vb araçlarla yemleme yapmak kesinlikle yasaktır. Diğer bütün yöntemlerle kıyıdan yemleme yapılabilir.

6-Her yarışmacı daha önceden belirlenerek numaralandırılmış ve kura ile tespit edilen alanda yarışacaktır. Yarışma sırasında yarışmacılara ayrılan alanlara yarışmacılar dışında kimse katılamaz. Ancak yarışma esnasında balığın kıyıya alınması esnasında yarışmacılar yardımlaşma içerisinde olabilir.
    7-Yarışmacılar kıyıya dik atış yapmak zorundadır. Olta takımı istenen noktaya sadece kamış ile atılabilir, yardımcı donanım kullanımı yasaktır. Yarışmacıların suya girmesi kesinlikle yasaktır.
    8-Yarışmada bot, tekne vb. malzeme kullanımı yasaktır.
    9-Yarışmada alkol almak, yüksek sesle konuşmak, diğer yarışmacıları rahatsız etmek kesinlikle yasaktır.
    10-Tutulan balıklar canlı olarak değerlendirmeye alınacağından, yarışmacılar tutulan balıkları muhafaza etmek için yanlarında uygun ölçülerde LİVAR bulundurmak zorundadır.
    12-Şartnamenin 3.4.5.6.7.8 ve 9. maddelerine aykırı davranan yarışmacılar kesinlikle DİSKALİFİYE edilecektir.

YARIŞMADA DEĞERLENDİRME ÜÇ DALDA YAPILACAKTIR.

1. DAL; En büyük balığı tutmak için yarışılacaktır. Bu dalda değerlendirmeye alınacak balıkların ağırlıkları 3 kg’dan daha az olamaz.

2. DAL; Toplamda en fazla ağırlıkta (kg) balığı tutmak için yarışılacaktır.

3- DAL; Genç amatör ödülü (18 yaşından küçük olan ve kendi kategorisinde arasında en büyük balığı tutan genç yarışmacıya verilecektir.)
    Tutulan en büyük balık sadece bu kategoride değerlendirilecektir.
    Yarışmacılar ancak tek bir dalda ödül kazanabilirler.

DEĞERLENDİRME

Değerlendirme Ölçüsü
    En büyük balığın tespitinde ağırlık(kg) belirleyici kıstastır. Aynı ağırlıkta balık olması halinde boy(cm) esas alınacaktır.

Değerlendirme Şekli

Yarışmacılar tutulan balığı hakem masasına bildirecek, hakemler tutulan balığı değerlendirerek kayıt altına alacaklardır.

ÖDÜLLER

En Büyük balığı tutan kategorisinde ilk 3 yarışmacıya, KG bazında en çok balığı tutan kategorisinde de ilk 3 yarışmacıya 18 yaş altı en büyük balığı tutan bir yarışmacıya ödül verilecektir.

İrtibat telefonları: 0312 484 3060
    0536 764 8257 (Suat MERT)
    0505 413 8719 (Hacı Musa BİLGİ)
    0532 550 6847 (Yakup ŞENTÜRK)

Not: 3 Temmuz akşamı park içinde çadır kurulabilir. Tuvalet ve çeşme sıkıntısı yoktur. Parkımız ailelere açık bir yerdir.

Son düzenleme: 25 Haziran 2009
  2. esabi

esabi SENIOR MEMBER

Favori Kamış:
    reklama gerek yok
    Favori Makine:
    favori kamışım bölümünde yazıyor
    En İyi Avı:
    pulu imzamda
    Osman abi yarışmanız hayırlı uğurlu olsun :)
    tüm doğa sever yarışmacı arkadaşlara şimdiden başarılar dilerim:) :)

3. osmanaltunel

osmanaltunel

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Turna 140 cm. Gölbaşı
    Teşekkür ederim rüyam gerçekleşeceği için gerçekten çok mutluyum ama bu etkinliklerde bende burada olamayacağım yurt dışına çıkış yapacağım katılacak tüm arkadaşlara başarılar dilerim.

4. TUNA

TUNA Tuna Önder

Yarışmanın sonucunu çok merak ediyorum. O tarihlerde Ankara'da olsaydım mutlaka yarışmaya katılırdım ama 3-4 temmuzda muhtemelen Bodrum-Yalıkavak'da çipura tutuyor olacağım!

5. esabi

esabi SENIOR MEMBER

Favori Kamış:
    reklama gerek yok
    Favori Makine:
    favori kamışım bölümünde yazıyor
    En İyi Avı:
    pulu imzamda
    Abim demek geldin ve gidiyorsun, Allah kolaylık versin abi oralar yazın dayanılmaz olur ama ekmek parası işte:( :(

6. osmanaltunel

osmanaltunel

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Turna 140 cm. Gölbaşı

Teşekkürler. Çipuralara şimdiden geçmiş olsun diyorum madem orada olacaksın senden çekinmeleri lazım.:D

7. osmanaltunel

osmanaltunel

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Turna 140 cm. Gölbaşı
    Evet geldim izinim bitmek üzere dediğin gibi yazın çok sıcak oluyor dünyada ölçülen en yüksek sıcak LİBYA'da ve bunu 2 senedir ben orada yaşıyorum.Ekmeğimizi alın terimizle kazanmak tek gururum.

8. faktörübol

faktörübol fedai erdem

En İyi Avı:
    9.5 kğ sazan
    Gölbaşı’ na dostca ziyaret…

Gölbaşı Genç Avcılar Derneği başkanı sayın Yakup ŞENTÜRK’ ün fikir alışverişi yapmak adına nazik daveti üzerine Ankara’dan bugün akşamüzeri Doğa ve Çevre Dostu Amatör Oltacılar Derneği (OLTACILARDER) başkanı ile birlikte eşsiz güzellikteki Mogan Gölüne gelip sizin gibi değerli bir ağabeyim ile tanıştığıma çok memnun oldum Osman abi.
    İnşallah Türkiye’ye kesin dönüş yaptığında doğa aşkı adına sizin eşsiz bilgilerinizden istifade edip birlikte çalışmak bizlere nasip olur.

Büyük bir aktivite olacağı kesin olan bu yarışma, sürdürülebilir amatör balık avcılığı adına ses getirecek olup, bu tür çalışmalarda Doğa ve Çevre Dostu Amatör Oltacılar Derneği (OLTACILARDER) olarak elimizden geldiğince daima varız.

Aileleri ile veya bireysel olarak gelecek yarışmacılar için bu akşamki toplantıda sizinde bildiğiniz üzere hemen hemen her şey düşünülüp karara bağlanıldı.
    Uzunca bir süredir amatör balık avcılığı yapılmaz denilen yerde büyük bir özveri gösterip elini taşın altına koyup bir yarışma tertipleyen değerli Gölbaşı Genç Avcılar Derneği yönetimini canı gönülden tebrik ediyorum.
    Bu tür aktiviteler eminim ki doğaya karşı biraz daha saygılı olmamız gerektiğini tüm kamu oyuna anlatmamıza yardımcı olacaktır.
    Katılımcı arkadaşlara şimdiden başarılar diler, Gölbaşı’ nda bilinçli olta balıkçılığının yapılabilmesini desteklemek adına imkanı olan tüm dostları 03-04 Temmuz 2009 tarihindeki yarışmada görmek isteriz.
    Saygı ve selamlarımla.

Yağmur Yağınca Kapalı mekana geçtik..

Sevgili Gölbaşılı doğa dostu hemşerilerimize gösterdikleri duyarlı ve sağlam duruşlarından dolayı sonsuz teşekkürler sunarız..

Son düzenleme: 26 Haziran 2009
  9. kemalyaman34

kemalyaman34 Kemal

Favori Kamış:
    Muhtelif çap ve markalarda makina ve kamış
    En İyi Avı:
    Turna : 72 cm.
    bir şey sorucam 2/2 tebliğide gölbaşı yasak kapsamında değil. yani artık mogan gölü kıyı balıkçılığına açıldı mı?

10. osmanaltunel

osmanaltunel

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Turna 140 cm. Gölbaşı
    Dileklerin için teşekkür ederim fedai kardeşim tüm balık sever amatör olta balıkçılarının desteği ile bu işi başaracağız.
    İlgilenen tüm arkadaşlara teşekkür ederim.

11. osmanaltunel

osmanaltunel

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Turna 140 cm. Gölbaşı
    Zaten yasak değildi ama balık yenecek kalitede değildi bu siteden arkadaşlarımızında desteği ile 2007 yılında çok mücadele verdik ve çok şeyler değiştirdik artık mogan gölü bende varım diyor.
    Fakat gördüğüm kadarı ile 2 sene evvelki heycanı bugün sitede pek göremedim belkide bana öyle gelmiştir yanılıyorsam tüm camiadan özür dilerim.
    Tüm arkadaşlarımızı bu etkinliklerde görmek en büyük isteğim yaşanabilir bir dünya için sivil toplum örgütlerine her zamankinden daha fazla ihtiyaç var ve tam fırsatı diyorum.
    Tüm katılımcı arkadaşlara başarılar diliyorum.

12. osmanaltunel

osmanaltunel

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Turna 140 cm. Gölbaşı
    Arkadaşlar aklıma gelmişken söyleyeyim bu sadece balık tutma yarışması değildir tüm aileniz ile katılabileceğiniz GÖLBAŞI belediyesinin organize ettiği ve Gölbaşı Genç Avcılar Derneğinin desteklediği bir festivaldir yarışmaların dışında konserler ve çeşitli aktivitelerde mevcut olacak tam kapsamlı bir festival yapılacaktır.

Son düzenleme: 26 Haziran 2009
  13. kemalyaman34

kemalyaman34 Kemal

Favori Kamış:
    Muhtelif çap ve markalarda makina ve kamış
    En İyi Avı:
    Turna : 72 cm.
    Osman abi ben de ankaralıyım. bu sene benim izin 20 temmuzda. ah keşke daha evvel olsaydı da ben de katılabilseydim. nasip. inşallah başka zamana. ama 20 temmuzda inşallah amcaoğluyla mogana bi uğrarız.

14. Bro

Bro şenol

Favori Kamış:
    olta
    Osman bey festival kapsamında olacağından dolayı soruyorum,
    acaba akşam ve gece yarışma sırasında da gümbür gümbür konser devam ediyor olacak mı ???

malum sazan avından söz ediyoruz !

15. atakule team

atakule team hüseyin

Favori Kamış:
    Bass Pro Shops® extrime xps Mitchell Elite Spin DAIWA EXCELER, EXSF662MHFS 1.98
    Favori Makine:
    shimano sustain 2500 fg shimano exsence 3000cı4
    En İyi Avı:
    hedefim 120 cm
    Selam

hayırlı osun abicim tüm yarışmacılara başarılar dilerim:D

16. osmanaltunel

osmanaltunel

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Turna 140 cm. Gölbaşı
    İnşallah uğrayabilirsiniz eski günleri yad edersiniz.

Evet gümbür gümbür devam ediyor olacaktır ama merak etmeyin gürültü olacağını bildiğimiz için konser verilecek bölgenin sesinin balıkları rahatsız etmemesi ve rahatça balık tutulabilmesi için yarışma alanını yayan 15 dakikalık bir mesafeye alındı ses mutlaka yine gelecektir ama balıkları rahatsız edecek kadar olmayacağını sanıyorum.

Teşekkürler.

17. osmanaltunel

osmanaltunel

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Turna 140 cm. Gölbaşı
    Arkadaşlar hepinizin heyecanı için teşekkür ederim.Bu akşam yeniden yurt dışına dönüyorum inşallah döndüğümde tekrar görüşebiliriz.
    İyi avlar dilerim.

Hoşçakalın

18. murataydiner

murataydiner Murat

Dün akşam üstü eşim ile bareber hem gölbaşına gezmeye gittik, tamda sizin tarif ettiğiniz belediyenin oraya gittiğimizde kıyıdan bir çok kişi balık tutuyordu, bizde oltalarımızı aldık belki çıkar diyerekten gölün kenarına geldiğimizde bir amca olta malzemesi satıyordu yanına gidip ne balığı tutacağımızı ve neyle tutacağımızı sorduk.
    Abi burada ne balığı çıkar ?
    Sazan güzel çıkar
    Ne ile Yakaları ?
    Solucan ile
    Solucan var mı?
    Var 5 tanesi 1 TL
    :):):):):) öldüm gülmekten
    neyse 2 tl verdik solucanların hepsini aldık
    abinin yanında bir dolu sazan var
    Abi bunlar ne
    sazan balığı bunlar
    iyide bunlar çok küçük değilmi
    napalım bunlar çıkıyor
    iyide niye öldürdün bunları
    satıyorum
    tamamda amca bu boylar çok ufak tutmak yasak bunları
    bizim burada kimse karışmıyo

Neyse sonuç alamayacağımızı anladık kenardan bir yerden dedik oltamızı atalım fazla kalabalık olmayan bir yere geldik ve oltamızı attık, önümüzde tahtadan çit yapmışlar çitin arkasından oltamızı atıyoruz, bir de ne görülim altımızda su yılanları cirit atıyor hele bir tanesi küçücük yavru kendi boyu kadar nerdeyse gümüş yavrusu yakalamış yemeye çalışıyor, neyse çok uzatmayım yaklaşık 10 tane sazan yakaladım 7 sini ait oldukları yeri iade ittim 3 ünün boyu iyi idi onu da yanımızda eşi ile balık tutan arkadaşa hediye ettik.

Gölbaşındaki arkadaşlara söylüyorum abicim lütfen limit altı küçücük küçücük balıklar uluorta yerlerde tutulup satılıyor yazıktık günahtır.

19. LapinCash

LapinCash

Doğru söylüyorsunuz..Adanada da böyle..Boyu önemli değil ne tutarlarsa yiyorlar..Ama genelde büyükler geliyor küşükler düşmüyor oltaya.. :D

20. AldaGeel

AldaGeel Yasin

Favori Kamış:
    Albastar
    En İyi Avı:
    Gümüş, 10 cm :)
    Keşke bundan herkes haberdar olsa, balık tutmayı öğrenen - bilen herkes baştan beri bunu bilerek öğrense ve tutsa, ticari amaç ya da depolama amaçlı tutmak yerine hobi amaçlı tutsa ve geri salsa...
    Centilmenliğinizden dolayı sizi tebrik ederim.