Karagöz avı teknikleri

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında SİNAN tarafından paylaşıldı.

1. SİNAN

SİNAN Aziz

Favori Kamış:
    Surf casting olta
    En İyi Avı:
    900Gr - Mırmır
    Tüm balıkçı dostlara iyi haftalar

Kayıktan ;
    Arkadaşlar 'El oltasıyla karagöz' tutanlardan rica ediyorum ;
    Yem olarak teke veya boru kurdu kullanarak hangi takımla nasıl karagöz avlanır ?

Saygılar

2. balikci

balikci

çift köstekli olta

Merhaba sevgili Sinan bey,

Karagöz, ısparoz, mırmır tipi balıkların avcılığı zor değildir, bunun için benim sıkça kullandığım çift köstekli dip oltasını öneriyorum, hazırlanacak oltamızın misina kalınlıgı 0.30mm dir. Eger daha kalın yaparsak daha buyuk ve iri karagozleri avlamamız dahada imkansız hale gelir, misinamızı sardıktan sonra ucuna bir adet ufakboy fırdondu baglıyoruz , bagladıktan sonra beden'e gelelim bedende aynı 0.30mm kalınlıkta ve 1.5 , 2 metre arasındadır.. ve bu beden'e 2 adet 5 numara sinek igne baglıyoruz... kostek aralıkları 20cm , kostek boyları : 15 , 20cm arası... ve agırlık olarak iskandil kursun 50 , 75gr arası su derinligine gore ayarlanabilir.. oltamız tamamlandı, yem e gelince ozellikle: boru kurdu , sulunes , mamun , ekmek içi , toprak solucanı , teke gibi bir cok yemle bu balıgı avlayabilirsiniz...

karagöz yemi kendiliğinden bulan bir balık değildir, suyun içinde yemi hareketlendirmek çok önemli, özellikle dalgalı, akıntılı sularda avcılığı daha verimli olur, durgun çarşaf gibi suda karagöz avı zordur. saygılar, sevgiler.

3. SİNAN

SİNAN Aziz

Favori Kamış:
    Surf casting olta
    En İyi Avı:
    900Gr - Mırmır
    Karagöz

Dostum ilgine sağol
    Yaklaşık 30m derinlik, liman girişi - taşlık zemin, durgun deniz ortamında bu hafta sonu kayıkla balığa çıktık.
    Tamda tarif ettiğiniz oltayı kullandım,yem olarak boru kurdu ve teke taktım.
    Sadece teke'ye spari vurdu. 5m yanımdaki kayıkçı patır patır karagözleri çekti, içime oturdu.
    Bir müddet izledim balığı bırakıp, hakkaden eline yakışıyor Allah için.
    Görebildiğim ;
    25cm uzunluğunda çift köstekli bir el oltası kullanıyor.

İlginç olan sanırım sadece kıstırma kurşun kullanıyor veya hiç kurşun kullanmıyor.
    Anlayamadığım konu yaklaşık 30m derinlikte o takım dibe nasıl ulaşır ?
    Takım dibe inince balıkla oynuyor yanlız, yemi hareketlendiriyor veya tasma atıyor sanırım.
    Lütfen kafa yoralım
    Siz nerede karagöz avlarsınız ?

Ha kapanışı da ben yaptım bu arada, dehşet bir mırmır çektim ancak ökaragözcü çıkmıştı o arada, şahit olamadı
    Saygılar dostum

4. balikci

balikci

karagöz avcılığı

Sevgili sinan bey tekrardan merhaba,

Teknede avlanırken yemi suda hareketlendirmenin en büyük püf noktası hafif kurşun kullanmaktır, izlenimleriniz doğru kıstırma kurşun hafiftir ve su altında kolayca yemler hareketlendirilir, ancak bu sadece durgun su için geçerli akıntılı, dalgalı suda kıstırma kurşun dibe inmesi çok zor, sürekli havada gezer. Çarşaf gibi suda kıstırma kullanabilirsiniz, akıntılı, dalgalı suda iskandiller daha uygun olur.

birde misina inceliği çok önemli, eğer kaliteli bir misina alırsanız 0,20mm, 0,25mm misinalar kullanmak çok daha mantıklı olacaktır, karagöz mücadeleci bir balık olmadığı için en ince misinayı kullanın, ben yukardaki mesajımda 0,30mm olarak belirttim ama bu normal kalite misinalar için, üst kalite misina kullanılırsa 0,15mm inceliğe kadar inilebilir ve avınız daha verimli olur tavsiye ederim, özellikle yozuri serisinin 0,15 - 0,20, 0.25 modelleri çok uygun. Saygılar, sevgiler.

5. SİNAN

SİNAN Aziz

Favori Kamış:
    Surf casting olta
    En İyi Avı:
    900Gr - Mırmır
    balikci'ye saygılarla

Merhaba dostum
    Tavsiyelerinize katılıyorum haddim olmasa da ;
    Trabucconun misinelerini kullanıyorum ben, güzel
    İlk fırsatta da denicem inşallah tavsiyelerini
    Tekeler çok büyük olduğu için kancanın dışında kalan kısımlarını kesmek zorunda kaldım, bu sefer de yem ölüyor aksi durumda da spariler malum kafadan saldırıp yemi parçalıyor
    Saygılar Bursa'dan

6. balikci

balikci

maalesef aynı sorunu mamunda bende yaşıyorum, bazıları büyük oluyor kafa iğnenin dışında kalıncada bir ısırıkta iğneden çekip alıyorlar, özellikle ısparozlar bu konuda uzman olmuş :)

izmirden sevgiler.

7. SİNAN

SİNAN Aziz

Favori Kamış:
    Surf casting olta
    En İyi Avı:
    900Gr - Mırmır
    Son bir soru

Balıkçı dostum yeterince kafanı ağırttım sanırım
    Son bir soru ?

Yemli takımı tamamen dibe indirmelimi yoksa zeminden yukarıda mı avlanmalıyız ?

Saygılar

8. ıskarmoz35

ıskarmoz35

Favori Kamış:
    rapala ,dip oltası
    En İyi Avı:
    ıskarmoz(barakuda) 2.170 kg çipura 860gr
    ıskarmoz35

sinan arkadaşım selam şimdi yemli talım da dibe indirelimmi indirmiyelimmi diye bi soru sormuşsun ben genelde karaburun veya çeşmeden balığa çıkıyorum eğer bulunduğun yerde çipura veya karagöz türü balıklar varsa kurşunu dibe yatırmanı tafsiye edrim ilk vuruşlarda kesinlikle oltanı hareket ettirme üçüncü ve daha sonrakilerde tasmayı atmaya bak derim buherzaman deyişe bilir hergün aynı yerde bile balığa çıksan herzaman dip av vermeyebilir bunun nedenide aşşaadaki harami balıklardan dır örnek kupez mandagöz hanos bunun ustalıını hep aynı yere bile gitsende oltanı ortasu ve dipte devamlı gezeceksin neresi av veriyor orda sabitlen cen yani herşey sana kalmış balıkçılıkta ustalık diye birşey yoktur tecrübe ve nasip vardır haydi bakalım rasgelsin;) ;) ;) ;) ;) ;) ;)

9. balikci

balikci

Sevgili sinan bey,

Öncelike size yardımcı olmaktan ve bilgilerimi paylaşmaktan zevk duyduğumu belirtmek isterim.

Karagöz, mırmır, ısparoz, çipura gibi balıkların avında mutlaka oltanın dibe kadar indirilmesini tavsiye ederim, çünkü karagöz balığı sürekli dipte yüzer hatta 2-3 kulaç yukarısına iştah açıcı bir yemde yapsanız bakmadığını söyleyebilirim.

Oltanın kurşunu dibe indikten sonra misina hafif salınarak yemlerin dibe deymesi sağlanır ve belirli aralıklarla tekrar normal seviyeye çekilirse, balığın yemi farketme şansı olur, böylece avınız daha verimli olur.

ıskarmoz35'inde yazılarınada aynen katılıyorum.

10. murat ulusay

murat ulusay

mırmır takımı

herkese selamlar
    köprüde avlanmak için mırmır takımı nasıl olmalı ?
    cevaplarsanız memnun olurum

11. takanic

takanic

arkadaşım ben altınolukta karagöz, ispari türü balıklar anlıyorum bunun icin fırdöndu kullanmıyorum misinanın en dibine bir ıgne baglıyorum onunda 30 cm uzerine bir karışlık bır köstek baglıyorum.arasına iki adet ufak sıkıştıma kurşun baglıyorum yem olarakta hamur veya kalamar kullanıyorum oltayı dıbe salıp 40 -50 cm kadar yukarı kaldır yemi oynatman okadar onemlı deil buyuk balık cok hareket eden yeme burmuyor bu sekilde cok rahat biçimde 6-8 cm boyutlarında balık tutabilirsin rasgele...

Son düzenleme: 15 Ağustos 2007
  12. mallaca

mallaca Halil Barış Şengül

Favori Kamış:
    Makinalı kamış olta,her türlü el oltası,rapala
    En İyi Avı:
    Kiloluk mırmır,Kiloluk iskorpit
    Karagöz için yazdıklarınıza tamamen katılıyorum.Bir şey daha ekleyeyim.Kesinlikle karagöz avında çok ama çok sessiz avlanmalısınız.Biz mendireklerden avlanırız inanın ayakkabınızın (topuklu ise) tıklama sesi bile rahatsız eder hayvancağızı

13. ufukbayram

ufukbayram

Favori Kamış:
    Olta, Zıpkın

Üstadım Altınoluk'ta yazlığım var benimde. 18.08.2007 tarihinde kısmetse oradayım. Senin tecrübelerin doğrultusunda kıyıdan nereler hangi takımlarla balık yapıyor? Paylaşırsan sevinirim.
    Rastgele...

14. Livar olarak pet bardakmı kullanıyorsun dostum:confused: :D :D
    Bardak ağız çapı 7 cm. dir;)

Sirkülerimize göre karagöz boy limiti en az 15 cm.dir;)
    Bu ölçülere göre avlanırsan seviniriz:)

Sirküleri incelemek için TIKLA

Unutmadan söyleyeyim

İmza ayarlarını yaparmısın lütfen, ​

Daha sonrada tanışalım bölümüne ugrayıp kendini tanıtan bir konu açıverde, sana bir hoşgeldin diyelim:)

İmza detayları için TIKLA;)

Teşekkürler:)

15. takanic

takanic

yok gazoz kapağı kullanıyorum...

16. takanic

takanic

ufuk abi limandan zargana alabilirsin. izmarit alabilirsin. Ama vakitin varsa asosa geç derim hem aile yeri kalabalık yok yakıyosun mangalını hem zıpkın için ideal. temmuz 25 te kırlangıç vurdum acıklarda kalamar ne dil balıgı geliyor zıpkına.Asosta kum olmasına ragmen en çok zargana avlanan yerlerden birtanesi. İzmaritide çok bol...tek tuk çipura da bulabilirsin...

17. İnanırım, hiç şaşırmadım desem;) :D

18. simendifer

simendifer Sennur

Şimdi ben anlamadım, sizin tuttuğunuz karagözler 6-8 cm. mi ? Çünkü arkadaşlara da 6-8 cm. balıklar tutabilirsiniz diye önermişsiniz. Bu durumda gazoz kapağı kullanmak da yakında mümkün olacaktır sanırım. Bu ebat durumunu bir açıklığa kavuşturursanız seviniriz. Keza 15 cm.den küçük karagözleri avlamak yasaktır.

19. takanic

takanic

Bunu bilmiyordum ogrendiğim iyi oldu bu arada biraz abartmışım heralde 6 cm baya ufakmış cetnele bakınca anladım.Yanlız altınoluk civarında 15 cm uzeri tutmak imkansiz gibi birşey.10-12cm civarı geliyor

20. simendifer

simendifer Sennur

Büyümemesi söz konusu değil. Şayet 10-12 cm. karagözler avlamazsa, emin olun bahsettiğimiz boya erişeceklerdir. Hatta daha da büyüyebilen bir balık. Tabi bu sadece sizin çabanızla olacak bir şey değil, tüm balıkçıların bu şekilde davranması gerekiyor. Ancak bu balıkları avlamayarak ve hatta çevrenizdeki balıkları da bu konuda bilinçlendirerek katkıda bulunabilirsiniz. Burada, balık avlama teknikleri ile ilgili paylaşım yapmanın yanı sıra, asıl olarak gelecek nesil için güzel bir şeyler bırakma çabasındayız. Siz de bu konuda destek olursanız seviniriz. En azından hiçbir şey yapılmasa bile, sirküler dahilinde avlanmak ve bunu diğer balıkçılara da aşılatabilmek bile yeterli olacaktır. Can arkadaşımızın verdiği linkten 37/2 nolu sirküleri inceleyebilirsiniz. Hassasiyetiniz için şimdiden teşekkürler...