Turna avında canlı yem

Konu, 'Yemler ve Yemleme' kısmında Ati tarafından paylaşıldı.

1. Ati

Ati atilla

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Yayın 88 cm.
    Selam arkadaşlar bu konuyu açmamım sebebi ben turna avında canlı yem kullanıyorum ama ben canlı yemimi bahçecik barajından temin ediyorum burda çapak diye tanımlanan balıkların yavrularını kullanıyom ama sakıncası varmı bilmiyom çünkü sirkülerde geçen yemlik balık çeşitleri burda nerelerden çıkar bilmiyorum özellikle gümüş diye tabir edilen balık kayseride nerden tutulur ve benim kullandığım yemin sakıncası varmı,gerçi burda jandarma küçük balıkla gördümü balığın cinsine bakmadan yasak diyor bu yüzden devamlı küçük balıkları saklama ihtiyacı duyuyorum ve korkarak av yapıyorum acaba sorun çıkarmı diye en azından aksini idda ettiğimde tutar bir dalım olsun istiyorum.çünkü sirkülerde turna avında canlı yem serbestdir diye net olarak yazmıyor sadece alabalıkta yasak olduğu belirtilmiş.bu konuda ne yapabilirim fikirleriniz nelerdir arkadaşlar......

2. kemalyaman34

kemalyaman34 Kemal

Favori Kamış:
    Muhtelif çap ve markalarda makina ve kamış
    En İyi Avı:
    Turna : 72 cm.
    sen gene de çapak yavrularını kullanma. çapak değerli eti lezzetli bir balıktır. bulabilirsen gümüş kullan. yoksa şasi veya meps. lütfen çapak yavruları kullanma. rastgele...

3. tiptirivsi

tiptirivsi

bence de turna avında canlı yem olarak gümüş kullanılması lazım bahsettiğiniz çapak balığı 30 cm-70cm boylarında ve 3kg-6kg ağırlığında türkiyenin belli yerlerinde bulunan bir balıktır. sonuç olarak böyle bir balığın yavrularını canlı yem olarak kullanmak bence doğru değildir. oysaki gümüşte böyle bi sorun yok...

4. Spider

Spider Mert Eren

av bölgenizde sirkülere uygun gümüş ağı kullanın
    ya da yapay yem ile avlanın

5. point.shot

point.shot rıfat kayar

Favori Kamış:
    Spro Precision Hot Spin 210 cm 5-15 gr
    Favori Makine:
    Shimano Stradic 3000FI
    En İyi Avı:
    Anadolu Alası Gökkuşağı 63cm
    Atilla Bey bahsettiğiniz çapak yavrularını barajın ne tarafında buldunuz? Ben şimdiye kadar Bahçecik'te çapak balığına rastlamadım, merak ettim.Öte yandan bir önerim var. Belki canlı yemler kadar aynı etkiyi yapmasa da deneyebilirsiniz. Balıkçılardan sezonu içerisinde yarım kilo kadar ufak boy istavrit alıp onu takmıştık oltaya ve turna aldık. Eğer yeterince aç bir turnaya denk gelirseniz bence yakalayabilirsiniz. Hiç bir şey tutamazsanız da elinizdeki balıkları dizebilirsiniz ızgaraya. Kaldı ki jandarma açısından bahsettiğiniz gibi bir sorun da kalmaz. Kayseri'de ikamet ettiğiniz yer neresi söylerseniz size yakın gümüş alabileceğiniz yerleri tarif etmek sanırım daha kolay olurdu.

6. Ati

Ati atilla

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Yayın 88 cm.
    Rıfat kardeşim benim çapak dediğim yani orda çapak denen balıklar kıyılarda görmüşsündür çapakla uzaktan yakından ilgisi yok ama orda çapak diyorlar benim araştırmama göre daha çok tatlı su kefaline benziyor ama o olduğunuda sanmıyom çünkü tatlı su kefalinin avlanma metodlarına baktım hiç uymuyor,eğer tatlı su kefali olsa turna oltamıza vurması gereken bir balık tatlı su kefali.İkamet yerimde ziyagökalp mahallesi.

7. akva

akva

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    3.300 g turna
    Arkadaşlar merhaba, Kayseride benimde arayıp bulamadığım bir sıkıntı, canlı yem, bu konuyu hassasiyetle takip ettiğimi bilesiniz.:)

8. West_1979

West_1979 Mustafa KARATAŞ

Favori Kamış:
    OLTA
    En İyi Avı:
    ANKARA TEAM
    turna avında eğer canlı yem kullanacaksak bu canlı yem gümüş olmalı ve bulunduğum yani avlağımızdaki gümüşten kullanılmalı diye düşünüyorum

9. mhakanbasar

mhakanbasar Mustafa Hakan BAŞAR

Favori Kamış:
    SHIMANO VENGEANCE SPIN 2,10
    Favori Makine:
    Spro Red Arc Tuff Bady
    En İyi Avı:
    turna 102 cm 8,5 kg
    37/2 sirkülerde yemlik balıklar için ölçüt aşağıdaki gibidir.Saygılarımla.....

c) Yemlik balıklar: Aşağıdaki çizelgede yer alan türler, amatör avcılıkta yemlik balık olarak kullanılabilecektir. Bir amatör balıkçı livar yada canlı yem kovası içerisinde, çizelgede yer alan türlerden, en fazla 30 adet yemlik balık bulundurulabilir. Ekolojik açıdan zararlı yada potansiyel zararlı balık türleri canlı yem olarak kullanılamaz.Yemlik balıklar, avlanması hedeflenen türün avcılığının serbest olduğu dönemde avlanabilirler. Yemlik balık boyu azami 12 cm olup, bundan büyük boylar, avlanabilir balık sınıfında değerlendirilir. Yasal sayı ve boy sınırlamaları dahilindeki deniz ve tatlı su balıkları yem amacı ile kullanılabilir. 12 cm.’den küçük yemlik balıkların nakli yasaktır.

Çizelge–3 Yemlik Balıklar
    Türkçe Adı Latince adı
    Bıyıklı balık Barbus barbus
    Ulubat balığı Acanthobrama mirabilis
    Çaça Sprattus sprattus
    Noktalı inci balığı Alburnus bipunctatus
    Çöpçü balığı Nemacheilus sp.
    Ot balığı Phoxinus phoxinus
    Horozbina Blennius sp.
    Tirsi Alosafallax nilotica
    İnci balığı Alburnus alburnus
    Sardalya Sardinella sp. Sardine sp.
    İstavrit Trachurus trachurus
    Tatlısu kaya balığı Proterorhinus marmoratus
    İzmarit Maena smaris
    Tatlısu gümüşü Chalcalburnus mossulensis
    Karaburun Chondrostoma sp.
    Gümüş Atherina boyeri
    Kaya balığı Neogobius sp.

10. West_1979

Favori Kamış:
    OLTA
    En İyi Avı:
    ANKARA TEAM

nakil olayına girmedim avlağımızdan tuttum birde gümüş balığını tercih ettiğime gere doğru yapmışım hakan bey değilmi.

11. mhakanbasar

mhakanbasar Mustafa Hakan BAŞAR

Favori Kamış:
    SHIMANO VENGEANCE SPIN 2,10
    Favori Makine:
    Spro Red Arc Tuff Bady
    En İyi Avı:
    turna 102 cm 8,5 kg
    Kesinlikle doğru yapmışsınız.:)

12. West_1979

Favori Kamış:
    OLTA
    En İyi Avı:
    ANKARA TEAM

;) teşekkürler :)

13. Ali38

Ali38

Favori Kamış:
    olta ultimate
    Merhaba Kardeş kayseride canlı yem ile turna tutmak istiyorsan çapak yavrusu kullanmalısın bu balığıda incesu barajında veya elagöz köyü civarında bulabilirsin

RasGeLe;)

14. ozkan38

ozkan38

Favori Kamış:
    Makineler:Daiwa exceler 3000E, Mitchell S4000, Kamışlar: mitchell,cormoran yemler:storm,prologic
    En İyi Avı:
    turna:6,8 kg kesipköprü
    yamula barajında kenarda bir sürü gümüş var ama orasıda turna avı yapılacak yerlere ters geliyor. uzak demezseniz parmak kadar gümüşlerden baya rahat tutabılırsınız.